Overlading bij het M.O. BEVERWIJK WIJK AAN ZEE HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND Er is weer eens een onderwijs-debat in de Eerste Kamer geweest en bij die gelegenheid heeft mr. Briët betoogd dat men allerlei daar toe niet bekwame leerlingen het middelbaar onderwijs wil laten volgen. Een onderwijs- expert komt in een hoofdartikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant tegen deze zienswijze op. Hij geeft toe dat het huidige M. O. voor een groot deel der leerlingen zwaar, zoo niet te zwaar is. Maar hij heeft een kleine enquête onder zijn eigen leerlingen gehouden die hem heeft aangetoond, dat de methode van onder wijs bij het M. O. ondeugdelijk is geworden. En hij zegt erbij dat velen van zijn beroeps- genooten dit volkomen met hem eens zijn. Mr. Briët is er naast als hij denkt dat de steeds grooter wordende moeilijkheden bij dit onder wijs in de eerste plaats te wijten zouden zijn aan ondeugdelijkheid van het „levende ma teriaal", waarmee de leerlingen worden be doeld. De oorzaken van die moeilijkheden schuilen' voornamelijk in het leerplan en in de methode van werken. In dit blad hebben wij in den loop der jaren meermalen een dergelijke over tuiging omtrent het M. O. (die deels ook voor het voorbereidend hooger onderwijs geldt) tot uiting gebracht, daarbij de meeningen van vaklieden citeerend. Er is natuurlijk in de kringen der onderwijsmenschen zelf al heel wat over te doen geweest. Maar behoudens kleine wijzigingen, zoo hier en daar, ver andert er in den toestand niets. De foutieve methoden, door zoovelen gebrandmerkt, blij ven lustig voortbestaan. Ik mag eraan herinneren dat indertijd ge sprekken met onderwijs-deskundigen ertoe leidden op deze plaats er de aandacht op te vestigen, dat de overlading met leerstof steeds toenam en dat het inpompen-van-kennis ge combineerd met de jacht-op-cijfers het ge volg had dat- den leerlingen geen voldoende gelegenheid werd gegeven voor zichzelf te leeren werken en voor zichzelf te leeren den ken. Een Leidsche hoogleeraar liet zich toen in zeer trieste bewoordingen uit over de capaciteiten van de nieuwe hoeveelheden stu denten die hij telken jare onderhanden kreeg.... ofschoon velen hunner, prompt volgepropt met kennis, daarvoor hooge cijfers gekregen hadden. Hij verklaarde dit laatste uit het zeer groote receptiel vermogen, uit de bijzondere elasticiteit van kinderhersens. Maar tot zelf nadenken over het geleerde, tot combjneeren van feiten en trekken van eigen conclusies, tot zelf werken waren er z.i. maar zeer weinig gekomen. De schrijver die thans in de N.R.Ct. aan het woord is blijkt niet optimistischer dan mijn Leidsche hoogleeraar. Hij heeft het slechts over andere aspecten van de zaak. Ook hij stelt overlading vast. Die zoekt hij niet in het aantal der thans -onderwezen vakken, die hij alle noodig acht, maar in de voortdurende toeneming van de leerstof. Evenals een mijner vroegere informators ver klaart hij daarbij dat de moderne leeraar quantitatief veel meer kennis bezit dan zijn voorganger van dertig jaar geleden, dat het begrijpelijk is dat hij zijn leerlingen zooveel mogelijk kennis tracht bij te brengen maar dat het gebiedende eistih is de leerstof te be perken. „Wij moeten terug", zegt hij, „naar een leerplan van zoodanigen omvang dat een middelmatige leerling met plichtsbetrach ting, zonder overdreven inspanning buiten de schooluren, de klassen kan doorloopen". Dit is gezonde, zakelijke taal die tot veler hart zal spreken. En men wordt bijna geest driftig over dezen onderwijsman als hij be toogt dat het mogelijk is het M.O. te verbe teren zonder dat het een cent kost en zonder dat er leeraren bij ontslagen worden, het geen de werkloosheid maar weer zou ver- grooten Ik geloof zelfs dat deze man gelijk heeft. Maar mijn geestdrift breekt niet los, want zoo langzamerhand weten we wel dat het nog ge makkelijker is in crisistijd een uitgave te ver- hoogen, en veel gemakkelijker personeel te ontslaan, dan door verouderde opvattingen heen te breken en een nieuwe geest in som mige kringen te doen ontwaken. Er zijn ettelijke rectoren, directeuren en leeraren, plus ongetwijfeld vele professoren, die met de bezwaren tegen het huidige on derwijs instemmen, maar zij hebben de be slissing niet in hun macht. En als het over vermindering van het aantal vakken zou moeten gaan, of over vermindering van het aantal uren voor bepaalde vakken, zouden velen hunner onmiddellijk in strijd met elkaar raken. Dat is al vaak genoeg geble ken. De verouderde inzichten van een kleine groep gewichtige onderwijslieden houden blijkbaar herziening, beperking van leerplan en leerstof, stevig tegen. En intusschen gaan die voort met zich uit te breiden en ergeren steeds meer denkende ouders van M.O.-leer- lingen zich aan de cijfer- en examen-jacht die in werkelijkheid als hoofddoel van het onderwijs fungeert. Terwijl dit hoofddoel toch, nietwaar, een ander behoorde te zijn? Mij werd dezer dagen door een anderen on derwijsman met een helderen kijk en een onafhankelijke meening gezegd- „Ze staan nog steeds op het uitsluitendei Kennis Macht-standpunt. Daar zit in de kern-fout" Het is dit aantrekkelijke onderwerp, dat ik voor een volgend artikel over dit eigenlijk wel zeer belangrijke onderwerp reserveer. R. P. Het zilveren jubileum van de Chr. School. In het Nederlandsch Hervormd Vereeni- gingsgebouw aan de Populierenlaan werd gisteravond voor de leerlingen en de ouders een herdenkingsavond gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van de Chris telijke School aan den Noorderwijkweg. Na dat de aanwezigen een danklied gezongen hadden, opende Ds. Hovy den avond met ge bed, waarna hij een gelukwensch van de R.-K. Jongensschool aan den Galgenweg voorlas. De leerlingen van de eerste klasse opende het programma met een nabootsings-spel waarmede zij een hartelijk applaus oogstten. Nadat Nelly Amse een stukje, getiteld „Pan nekoeken bakken", had voorgedragen was de beurt van optreden aan een zangkoortje, ge vormd uit leerlingen van de zesde en zevende klasse, die een stukje, inhoudende een ze- genwensch voor de school, zongen. De derde klasse droeg een tooneelstukje, getiteld „Theevisite" voor, waarna leerlingen van de vierde en vijfde klasse „Het Snoep winkeltje" een zangspelletje, ten gehoore brachten. Vervolgens gaven de meisjes van de zevende klasse eenige dansjes ten beste o.a. „Ik heb m'n wagen volgeladen", die naar het applaus te oordec-len wel in den smaak der aanwezigen vielen, evenals de muziek nummers. die Mies Fey en Annie Schaap res pectievelijk op piano en viool ten gehoore brachten. Na de pauze deden de leerlingen van de hoogste klassen een voordracht getiteld „De gevonden portefeuille", waarna de leerlingen van de eerste klasse een zangspelletje „Ka boutertjes" opvoerden. Hierna zongen drie meisjes uit de hoogste klasse „Het Angelus" van Cath. v. Rennes, waarna Henny Prinselaar op verdienstelijke wijze een stukje getiteld „Ik ben van Buiten" voordroeg. Nadat een achttal oud-leerlingen het zang spelletje „De vroolijke Volendammertjes" ten beste hadden gegeven, volgde een samen spraak getiteld „De krantenjongen". De leerlingen van de 6e en 7e klassen slo ten het programma met „Het Alphabet" ge volgd door „Het Panopticum". Ds. J. A. L. Hovy sloot den avond met dank gebed. WEDVLUCHTEN VAN POSTDUIVEN. Zondag heeft de postduivenvereeniging „De Reisduif" deelgenomen aan een wedvlucht van uit Oudenbosch, over een afstand van 99 K.M. In concours waren 366 duiven, waar van de snelste 680,54 M. vloog. De duiven wa ren om 8.30 uur los. De uitslag was als volgt: P. Lotterman 1, 11, 20; M. van 't Hof 2 31 35 42 44; A. Kat 3 14 33; A. Weeda 4 6 15; J. de Prijker 5 37; W. van Roon 7 23 24 25 46 49; G. van der Winden 8 16 34; P. Outenaar 9 20 47; J. Klein 10, M. Koorn 11 31; J. H. Hoefakker 12 43: W. C. Zoutman 13 29 45: P. van der Hout 17 28; H. D. Claves 18; P. Luit 19. 50: W. A. Schouten 22; P. Dekker 26 40; D. van der Bend 27; J. Schipper 30 36 41; J. van dei- Heuvel 32; J. Kramers 38; J. Luntz 39; J. Ezalto 48. De postduivenvereeniging ,.De Stormvogel" nam eveneens deel aan deze wedvlucht. De uitslagen voor deze club waren als volgt: C. Dekker 1 10; L. de Vries 2 28 29; A. van Lint 3 5 6 9; W. Smit 4 12 15 17; J. Timmer, 23: T. Loogen 8 20 24 26 27 30; Ph. Braun 11 19; A. van der Wel 13 18; L. Kneppers 14; C. Koch 16 21 25: A. Koster 22. De snelste duif vloog 659 M. per minuut. EXCURSIE NAAR DE MEKOG. Donderdag zullen de leerlingen van de Tuinbouwavondscholen een excursie maken naar de Mekog te IJmuiden. DE MELKCURSUS VAN DE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Op Donderdag 12 Mei zal de melkcursus, die door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw wordt georganiseerd, een aanvang nemen. Daar het rijk slechts voor één cursus subsidie verleent kunnen er voorloopig nog slechts 6 personen aan deelnemen. Eenige theoretische- en practische les sen worden in het bedrijf van den heer J. C. Vessies gegeven. De practische lessen staan onder leiding van den heer Jonges uit Star- meer. DE CULTUUR VAN CINERARIA'S. Op uitnoodiging van den Bond van ver- eenigingen van oud-leerlingen van tuïnbouw- cursussen in Haarlem en omstreken zal onze plaatsgenoot, de heer D. v. d. Wel, op Don derdag 12 Mei in Hotel „Spoorzicht" te Haar lem een lezing houden over de cultuur van Cineraria's, Calceolarea's en bladbegonia's. Vergadering van de Tuinbouw- studieclub. Causerie over aardbeicncultuur. Dinsdagavond hield de Tuinbouw Studie club een vergadering in het veilinggebouw „Centrum". De voorzitter de heer R. W. A. .Muyen. sprak een woord van welkom .waarna de notulen werden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. De heer R. W. A. Muijen hield hierna een causerie over de aardbeiencultuur onder glas. Spr. zei, dat deze tuinbouwstreek bij uittek geschikt is om de teelt van aard beien onder gias te bevorderen, vooral van aardbeien in de z.g.n. koude bakken. Vorii jaar viel deze oogst, als gevolg van het koude jaar wat ongunstig, maar als regels komen deze aardbeien ongeveer drie weken aan de markt voor de vruchten van den kouden grond.. Voor de teelt van aardbeien in koude- of stookkassen wees spr. in de eerste plaats op het groote belang van het verspenen van sterke, gezonde planten. Planten van lichte gronden, die in Augustus moeilijk wortelen, moeten in potten worden geplant en vooral worden begoten. De planten vormen dan een goed wortel gestel. Een probleem voor het telen van aardbeien in stookkassen, is het begieten. Het gieten op den kop is voor de aardbeien fataal. Het water, dat in de z.g.n. hardten terecht komt veroorzaakt een rottingsproces. Dit kan worden voorkomen, door er voor te zorgen, dat de neuzen van de planten flink boven den grond komen. Voor den grond is de bemesting van be lang. Oude, bijna geheel vergane paarden- mest vormt, vermengd met- zandgrond een uitstékenden voedingsbodem. Spr. gaf daar aan verre de voorkeur boven kunstmest. Van groot belang achtte spr. ook de temperatuur in de stookkas, die in het begin niet boven 58 graden Fahrenheit mag komen om, wan neer de bloemtrossen verschijnen, tot ten hoogste GO graden des nachts te worden op gevoerd. Hoogere temperaturen zouden het optreden van luis en meeldauw bevorde ren. Het stoken van de kas moet niet voor eind Januari beginnen. Elke dag eerder kan fataal voor de cultuur zijn. Vervolgens wees spr. op het groote belang van het tijdig en voldoende „luchten" van de aardbeien. Dit voorkomt dikwijls het op treden van luis. vooral bij drogen wind en warmte. De. lucht mag ook weer niet te vochtig zijn, want dan treedt weer het ge vaar van zwam-ziekten, als meeldauw, op. Na nog gewezen te hebben op het „over- mesten" met kunstmest, eindigde spr. zijn interessante en leerzame causerie. In de pauze werden de inzendingen ge keurd door de heeren Sandberg. J. W. v. d. Mey en A. v. d. Wel. Na de pauze volgde een bespreking van het zoinerprogramma. Het bestuur had zich voorgenomen in den zomer eenige excursies te organiseeren o.m. naar de Mekog, een anjer-kweekerij. de buitenplaats Scheybeeck, den proeftuin te Heilo. de stadskweekerïj te Haarlem enz Besloten werd deze aangelegenheid aan het bestuur over te laten. In de maand Juni za een bijeenkomst worden gehouden, waarin het koelen van bloembollen zal wor den behandeld. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Ds. J. Ph. IIAUMERSEN. Vandaag viert ds. J. Ph. Haumersen, Doops gezind Evang. Lut-h. predikant alhier, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Haumersen werd in 1887 geboren en in 1911 proponent om 4 Mei 1913 zijn ambt te aanvaarden bij de Evang. Luth. Gem. van Winschoten-Sappemeer. Vandaar vertrok hij 1 Mei 1921 naar Beverwijk. PROBLEMEN IN DEN TUINBOUW. Naar wij vernemen zal de Rijkstuinbouw- consulent voor dit district weldra eenmaal per veertien dagen te Beverwijk spreekuur houden. De tuinders uit deze omgeving zullen daarbij in de gelegenheid zijn allerlei vak aangelegenheden met den consulent te be spreken. PERSONALIA. De heer R. W. A. Muyen, die reeds vele ja ren onderwijs gaf in tuinbouw op de tuinbouw cursussen slaagde voor het Rijksdiploma leeraar bloembollencultuur. De heer Muijen Jr. slaagde voor het. examen tuinbouwleeraar. LEDENVERGADERING HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Gisteravond heeft de af deeling Velsen en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Hotel „Ter Burg" een ledenvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter. de heer G. Hannema, het verscheiden van den heer J. Vessies, die altijd een groote steunpilaar is geweest voor de Maatschappij van Landbouw. De notulen der vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens heeft de secretaris, de heer A. C. Schaap, eenige mededeelingen gedaan over den melk cursus. Omdat het Rijk maar aan één cursus subsidie verleent, kan voorloopig maar één cursus worden georganiseerd, waaraan 6 personen kunnen deelnemen. Waarschijnlijk zal het volgend jaar weer een cursus ge houden worden om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. In de kascommissie werden benoemd de heeren A. Barendregt en J. Schoo. Tot afge vaardigen naar de algemeene vergadering, welke op 18 Mei te Amsterdam wordt houden, werden aangewezen de heeren J. van der Sluis en A. C. Schaap. Tot plaatsvervan gers werden benoemd de heeren A. Baren dregt en J. Vessies. Eij de behandeling van de agenda der algemeene vergadering kwam ernstige ont stemming tot uiting van de zijde der vee boeren over den melkprijs, die thans niet meer loonend is voor de bedrijven. Naar aanleiding van de uitvoerige besprekingen werd besloten om hierover eenige vragen te stellen aan het hoofdbestuur die dan in de algemeene vergadering behandeld zullen wor den. Tevens zal verzocht worden om weer een regeling te treffen voor den vlasbouw, No de rondvraag, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. DE BOEDELVEILING IN HET BADHOTEL. Zooals wij reeds berichtten zal de inventa ris van het badhotel op Dinsdag 10 Mei en zoo noodig op de daaropvolgende dagen in het openbaar worden verkocht. De goederen zullen op Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Mei van 10—5 uur te bezich tigen zijn. VERPACHTINGEN NOORDERBAD. De navolgende personen zijn voor het sei zoen 1938 pachters geworden van het N.V. Noorderbad: firma de Roode, te Heemskerk, voor vleesch; E. Gerritse, te Wijk a. Zee, voor melk- en melkproducten: P. Koper, Heems kerk. consuniptie-ijs: H. Bleijendaal, Heems kerk, voor petroleum: P. Duin. Heemskerk, groente en fruit; A. Heynis te Wijk aan Zee exploitatie van een kapsalon en verkoop van tabak, enz.; w. Meijer, Heemskerk en D. Ledder, Wijk a. Zee, voor brood, enz.; Jb. Zwart, te Wijk a. Zee, voor versche visch enz.: S. de Wit N.V. te Zaandam, voor krui denierswaren: G. Vogelenzang te Beverwijk, voor snijbloemen. DAMMEN. Op Dinsdag 10 Mei speelt de damclub D. C. H .een massa-partij tegen de damclub „Schijvenjagers" te Assendelft. Geboren: Gerardus Adrianus z. v. A. Kuijper en A. C. Al. Henderica Divera, dochter van Hendr. Beentjes en Cath. Boots. Johannes Theodoras, zoon van Willi. J. Borst en Joh. M. Offenberg. Overleden: Hendr. Beemsterboer 32 jaren (ongehuwd); B. Haanraads, echtgen. van Ger. de Boer, 71 jaren. Ondertrouwd: Petr. J. Hourik, alhier en M. Schermer te Castricum. Jac. Hoogendijk te Beverwijk en N. Schoehuijs, alhier. Joh. Ant. Peekei en Corn, de Ruijter, beiden alhier. Hendr. J. Schuurman te Beverwijk en A. Ant. Meijer, alhier. Fr. J. Brakenhoff te Velsen en Marg. A. Timmer, alhier. E. Koelman te Beverwijk en A. A. Koper, alhier. Jac. van Duivenvoorde Jz. en Corn. G. M. Weelage. beiden alhier. BEVOLKING. Ingekomen personen E. van Beek en gezin, timmerman, Ooster- streng lc, van Castricum. Jac. Tissen en gezin, chauffeur, M. van Heemskerckstraat 34q van Beverwijk. Mej. A. de Ruijter, zonder beroep, Ooster- itreng 2, van Diemen. Mej. A. Thurner, rel. verpleegster, Kerk plein 2, van Duitschland. Vertrokken personen. Jac. J. de Wilde en gezin, bloembollen- kweeker, van G. van Assendelfstraat 34 naar Beverwijk. Mej. E. Chr. de Wilde, zonder beroep, van G. van Assendelfstraat 36 naar Beverwijk. A. M. IJpma en gezin, arts, van Kerklaan 9, naar 's Gravenhage. J. H. Lonte en gezin, zonder beroep, van Oosterstreng 92 naar Limmen. Corn. Turkenburg, tuinarbeider, van Kleine Houtweg 18 naar Haarlem. L. A. de Bont, tuinarbeider, van Strengweg 9 naar Haarlemmerliede. Mej. K. Backers, rel. verpleegster, van Kerkplein 2 naar Duitschland. STRANDVERPACHTINGEN. De navolgende personen zijn voor het seizoen 1938 pachters geworden van de N.V. Noorderbad, t.w.: Firma de Roode te Heemskerk, voor vleesch enz. E. Gerritse te Wijk aan Zee, voor melk en melkproducten. P. Koper te Heemskerk, voor consumptie ijs; H. Bieijendaal te Heemskerk, voor petro leum. A. Heynis te Wijk aan Zee, van een kap salon en verkoop van tabak enz. W. Meijer te Heemskerk en D. Ledder te Wijk aan Zee, voor brood enz. Jb. Zwart te Wijk aan Zee, voor versche visch enz. P. Duin te Heemskerk voor aardappelen groenten enz. S. de Wit N.V. te Zaandam, voor kruide nierswaren. G. Vogelzang te Beverwijk, voor snij bloemen. VOETBAL. Het programma voor A.D.O. voor Zondag luidt: A.D.O.U.S.V. 2.30 uur W.S.V. a—A.D.O. a 12 uur (Bckcrlournooi). Zondag 15 Mei speelt A.D.O. 2 haar tweeden degradatie-wedstrijd tegen „India" 2 te Am sterdam. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. DWSHeracles Be Quick—PSV Afdeeling I. Promotie twee klasse: DWVDOS (terrein Stadion) Promotic derde klasse: W atergraa f sm eerB'aa rn ZWBloemendaal Promotie vierde klasse: RïpperdaEVC AalsmeerDJK Promotie reserve tweede klasse: Vriendenschaar 2—Stormvogels 2 Afdeeling II. Promotie tweede klasse: Hermes-DVSEmma Promotie derde klasse; Hoek van Holland—BMT Derde klasse A: PvVCON A TonegidoPostduiven Afdeeling III. Promotie tweede klasse: PEC—Quick. Afdeeling IV. Promotie tweede klasse: Bleijerheide—Hero De ValkMiranda Tweede klasse C: PalemigSittard Groene SterMaurits Afdeeling V. Promotie tweede klasse: HoogezandGRC OM DEN K. N. V. B -BEKER. Vierde ronde: De KennemersCVV Alliance—De Meteoor. HeerenveenVW Blauw WitSneek Leeuwarden—V olewij ckers VSVHRC EilermarkVUC Vijfde ronde: SVW—DFC (Sportkr.) TAFELTENNIS. Haarl. Tafeltennisbond. Secretariaat: Oranje Nassaulaan 169, Overveen. Beslissing Kampioenschap 3A. De wed strijd Shot 2T.O.G. 2J. zijnde de beslissings wedstrijd om het kampioenschap van de derde klasse A is gewonnen door Shot 2. De uitslag was 5—5 (sets 13—11). Wij wenschen de ver- eeniging Shot van harte geluk met dit succes. Kampioenscompetitie. Van den heer L. Horn, landscompetitieleider, werd nog geen programma ontvangen. Zoo spoedig zullen wij dit na ontvangst bekend maken. Reina-wisselkranswedstrijden. De wed strijden om den Reina-wisselkrans zijn nog niet verspeeld. Het is nog niet zeker of Haar lem deelneemt. De Sportiveek van de vereeniging D.W.R. In de commissie van voorbereiding zal de H.T.T.B. vertegenwoordigd worden door de heeren: W. F. Kruyff en J. C. Heeck. Adresverandering. De heer J. Jansen, be stuurslid van den H.T.T.B., is verhuisd van Elzenplein 18 naar Canninefatenstraat 44, Haarlem-Noord. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Jaarvergadering. In tegenstelling met voorgaande jaren zal de algemeene ledenver gadering dit jaar omstreeks begin Juni gehou den worden, in verband met de vervroegde jaarlijksche algemeene ledenvergadering van den N.T.T.B., die medio Juli plaats heeft. Wedstrijden om den N.T.T.B.-cup. Van de vereeniging T.O.G. vernamen wij, dat zij deze wedstrijden zal organiseeren in haar club lokaal aan de Badhuisstraat te Haarlem. De wedstrijden zullen gehouden worden tusschen de tien sterkste spelers van Nederland, waar van de winnaar voor een jaar houder wordt van den N.T.T.B.-cup, een zilveren wissel- schaal. Wij wenschen de vereeniging T.O.G. veel succes met de wedstrijden. BestuursvergaderingAan alle bestuurs leden en den wedstrijdleider wordt verzocht, aanwezig te willen zijn tijdens de bestuurs vergadering op Vrijdag 13 Mei a.s. ten huize van den heer J. C. Heeck. DAMMEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM EN OMSTREKEN. Maandagavond werden de wedsttijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haar lem en Omstreken voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. J. van Kesteren wint van Poppen; P. J. van Dartelen—P. G. van Engelen afgebroken; J. B. Sluiter Jr. wint van J. W. van Dartelen; W. van Pelt wint van Joh. Fabel; A. de Jong remise met Joh. Fabel. Eerste klasse: H. J. van Berk wint van L. Kisch; G. A. Ottolini remise met J. H. Meure; A. Smit wint van N. Broertjes; J. Kroon wint van A. Smit; J. Dienske Jr. wint van K. Olij; J. Kroon wint van P. L. Schrijnemakers: J. H. Meure wint van N. Broertjes. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar. Rott. n. Vanc. 1 te L. Angeles. Volendam, 3 (8 n.) v. N.-York te Rott. Edam, n. New-York, 2, 210 mijl W. v. Land's End. Tiradentes, 2 v. Rott. te Baltimore. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 3 te Ldn. Boschdijk, Rott. n. Tampico 2 te Havana. Beemsterdijk, N.-Orleans n. Rott, l v.Tampa HALCYON LIJN. Maasburg, 3 v. Narvik te Vlaard. Flensburg, 3 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Schiedam, 3 v. Narvik n. Rott./Vlaard. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk (uitr.) 1 v. Madras. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr) 3 te Bordeaux HOLLAND—OOST-AZlë LIJN Gaasterkerk (uitr.) 3 van Singapore. Meerkerk (uitr.) pass. 3 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Titus, Venetië n. Amst. p. 2 Finisterre. Stella, 3 van Malta n. Rott. Trajanus, 3 v. Bari te Catania. Oberon, Patras n. Amst. p. 3 Ouessant. Euterpe, 3 van Bordeaux te Amst. Ganymedes, Bourgas n. Rott. p. 3 Gibr. Van Rensselaer, 2 v. Paramaribo n. Amst. Douro, 1 v. Pto. Barrios n. Amst. Odysseus, 2 v. Rott. n. Pasajes. Hercules, 3 v. Hamburg te Amst. Merope, 3 v. Amst. naar Hamburg. Medea, 1 v. W.-Indië te N.-York. Oranje Nassau, 2 v. W.-Indië te N.-York. Achilles. 2 v. Napels n. Malaga. Breda, 30 van Arica n. Mollende. Colombia, Barbados n. Amst. p. 2 Azoren. Hebe, 2 v. Thessaloniki n. Stamboul. Helder, 3 v. Antwerpen te Amst. Juno, 2 v. Stamboul n. Catacolo. Mars, 2 van Genua n. Palermo. Perseus, 3 v. Stettin te Amst. Telamon, 3 van N.-York n. L. Guayra. Rhea. 2 van Algiers n. Malta MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Eurylochus, Batavia n. Amst. p. 2 Gibraltar. Benvorlich. 1 v. Yokohama n. Rott. Glenfinlas. Japan n. Amst. 30 te Singapore Flintshire. Japan n. Amst. p. 1 Gibraltar. C. of Pittsburg n. Rott. 3 v. Singapore ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo (uitr.) 3 (2 n.) van Gibraltar. Sibajak (uitr.) 3 te Singapore. Garoet, 3 v. Batavia te Rott. Palembang ilhuisr.) 3 v. Port Said. Indrapoera, 4 (7 n.m.) te Rott. verw. ROTTERDAM—ZUID-AMEREKA LIJN. Alcyone (uitr.) 1, 40 mij I O. van Niton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabion (thuisr.) 2 van Singapore. Tajandoen (uitr.) 3 te Antwerpen. Johan van Old. (uitr.) 3 v. P. Said. Tabinta, 3 v. Amst. n. Batavia. Enggano (thuisr.) 2 te Algiers. WIJKLIJN. Haulerwijk, Morphou n. Rott. p. 2 Finisterre Naaldwijk, Nordenham n. Bilbao p. 2 Ouess. Proeftocht. Maandag passeerde alhier het voor de K. N. S. M. te Krimpen a. d. ÏJsel nieuwgebouw de motorschip „Pericles" van Rotterdam. Het schip had op de Noordzee een proeftocht ge maakt en zal nu worden klaargemaakt voor de vaart op Europeesche havens. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhier binnen 82 schepen, waarvan er 66 voor Amsterdam bestemd waren, 9 schepen voor IJmuiden en 7 voor Zaandam. Over de maand April kwamen te IJmuiden binnen 292 schepen, waarvan er 251 bestemd waren voor Amsterdam, 24 voor IJmuiden, 15 voor Zaandam, l voor Wormerveer en 1 schip voor Beverwijk. Polen blijft kotters bouwen. In Polen gaat men steeds door met het bouwen van motorkotters voor cle visscherij, welke meestal naar het bekende Deensche model worden gemaakt. Zelfs wordt een aan tal dezer vaartuigen op Deensche werven ge bouwd, doch de motoren zijn over het aige^ meen zwakker dan de Denen die gebruiken. AANGEKOMEN. 2 Mei: Pericles m.s. Rotterdam 3 Mei: Perseus s.s. Stettin Batavia m.s. Rotterdam Helder s.s. Antwerpen Craigolive s.s. Port Talbot St. Philipsland s.s. Gdynia Trajan sjs. Cardiff Serula s.s. Liverpool Moss Rose s.s. Swansea Java m.s. Swansea VERTROKKEN. 2 Mei: Odysseus s.s. Rotterdam Olga s.s. Gothenburg 3ritanica s..s Londen Falcon s.s. Harlingen Tajandoen m.s. Ned. Indië Mary m.s. Havre Mei Tabinta m.s. Ned. Indie Diana s.s. Trondhjem Levering van Haringhaaien tegen automobielen. Tusschen Noorwegen en Italië is een over eenkomst gesloten, waarbij bepaald werd dat het eerste land voor 200.000 Kronen haring- haaien zal leveren tegen invoer van een ge lijke waarde van Fiat-automobielen. Deze le vering omvat een gewicht van 450.000 ton te- gen 47 óre per kilogram terwijl den visschers een bedrag van 25 öre per kilogram gegaran deerd is. HAARLEM. 3 Mei. Ondertrouwd 30 April: w. B. Scheelings en E. W. van Heulen: 3 Mei: W. Lodder en D Radsma. Bevallen 30 April: L. C. Hubrecht—Gobius, z.: 1 Mei: N. Braakman—Nooij, z.; 2 Mei- A D Drupsteen—Paauw, d.; W. K. L. v. d. Vugt— Wichel-, d.; H. BaanBlansjaar, z.; A. Zuid- weg—v. d. Manakker, z.; 3 Mei: M. v. d Poll— Regoort, d. Overleden 1 Mei: H. Heerens—v. d. Men 77 j., Pallasstraat; F. A. J. Randoe, 78 i HazepaterslaanA. Moot—Finson, 73 j L Margarethastraat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8