TWEE ZWERVERS DOOR N.Z.H.T.M GEDOOD. ZES WONINGEN AAillioenen turven door veenbrand verteerd. en een schuur door brand vernield. Brandweer van Roelof- arendsveen stond machteloos. Frankrijk's militaire en economische positie. Onze Buitenlandsche Nieuwsdiensten. Noodlottig ongeluk bij de Vinkebrug. Nog vlak voor de tram overgestoken. Honderden hectaren staan te Vriezenveen in brand. Fabriek en huizenblok behouden gebleven. Houten woning door het vuur verwoest. Dinsdagnamiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurt schap Bruine Haar te Vriezenveen. Het eerst werd het vuur ontdekt in de groote ontginning van P. Leenders die vermoedde, dat het vuur in een veexxcomplex op Duitsch grondgebied was ontstaan. Door den ongunstigen Zuid-Oostenwind heeft het vuur zich in weinige oogenblikken tot over een zeer groote lengte enkele honder den H.A. verspreid. Op sommige plaatsen bereikten de vlammen een hoogte van twintig meter. De gealarmeerde brandweer van Vriezen veen verscheen met twee motorpuiten ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water en de ongunstige ligginge van het terrein zeer weinig uitrichten. Een tweede brand te Vriezenveensche Wijk. Twaalf hoopen turf, toebehoorende aan de firma Terwindt Arntzveen, zijn in vlam men opgegaan. Hiermede zijn zes millioen turven verloren gegaan. Ettelijke duizenden turven van kleine verveners stonden heden avond nog in brand. De brandweer kon het gevaar, dat de turfstrooiselfabriek van de firma Terwindt Arntzveen bedreigde afwen den. Een gunstige factor was Dinsdagavond ook dat de windkracht aanmerkelijk is ver zwakt. In den laten middag is door tot nu toe onbekende oorzaak, doch geheel onafhankelijk van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezenveensche-Wijk en Westerhaar. Ook daarheen werden in allerijl brandspuiten gedirigeerd, waarmede uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan. Een complex van veertig woningen heeft eenigen tijd groot gevaar geloopen, door den brand te worden aangetast, doch dit kon worden bezworen. Wel is een huiten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw en vijf Hevige wind wakkerde vuur sterk aan. DOOR een brand, welke hedennacht ontstaan is in de schuur van den groentenzouter 3. Huigsloot aan den Dorpsweg te Roelofarends- veen, zijn, behalve de schuur, zes arbeiderswoningen in de asch gelegd. Een zevende brandde gedeeltelijk uit. De aanzienlijke schade wordt voor een zeer groot deel door ver zekering gedekt. Het vuur werd ontdekt door buren, die de brandweer waarschuwden. De brand nam echter aangewakkerd door den hevigen wind, zoo grooten omvang aan, dat men de hulp moest inroepen van de brandweer te Leiden. Met alle kracht bestreed men het vuur, dat intusschen was overgeslagen naar een com plex van zeven kleine arbeiderswoningen, die achter het hotel „De Vier Heemskinderen", stonden en die bewoond werden door de fa milies G. Huigsloot, B. Hoogenboom, G. van Zanten, J. van Klink, de weduwe Van dei- Meer, de weduwe T. Boerman en T. H. van gerven. De bewoners moesten in allerijl hun huisjes verlaten. Zij vonden bij omwonenden onder dak. Het vuur woedde zoo hevig, dat de brandweer niet kon voorkomen, dat zes huisjes geheel afbrandden. Het zevende brandde slechts gedeeltelijk uit, maar kreeg veel waterschade. De schuur, waarin de brand is ontstaan, werd eveneens een prooi der vlam men. Het huis van den heer J. Huig sloot is echter gespaard gebleven. Om zeven uur was men den brand meestel en kon men met de nablussching beginnen. Behalve mej. Boerman, waren alle bewo ners verzekerd. De schade is aanzienlijk. De brand is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting. Een der bewoonsters is tijdens den brand gevallen, waardoor zij een arm brak. kinderen woonde, in de asch gelegd. De uit gestrekte vlammenzee leverde in de avond uren een fantastischen aanblik op, waardoor duizenden op de been werden gebracht. De branden gaan met een hevige rookontwik keling gepaard. De burgemeester van Vrie zenveen. de heer A. P. F. A. J. Albarda en wethouder A. Bakhuis, waren voortdurend op het terrein van den brand aanwezig. Vermoedelijk zal de blussching enkele dagen in beslag nemen. Derde plaats in de kapitaalbezittende landen der wereld Op twee na de grootste goudreserve. Eugelscli seliip door Jajiausche gendarmes doorzocht. Een uur op de Wangpoe vastgehouden. Het Britsche stoomschip Kingyuan, dat uit Sjanghai op weg was naar Zuid-China, is op de Wangpoe aangehouden' en gisteren ge durende een uur op een werf vastgehouden. Gendarmes doorzichten het schip naar nik kelen baren, welke het eigendom zijn der Chixxeesche regeering. De Japanners hadden bij de Fransche autoriteiten te Sjanghai ge protesteerd tegen het laden der baren en de doorzoeking geschiedde om na te gaan of de baren ingeladen waren. De strijd in Noord-Span je. Hernieuwde gevechten aan het front van Teruel. Het ministerie van defeensie te Barcelona deelt mede, dat de Nationalisten in Cata- lonië de Segre zijn overgetrokken ter hoogte van Montliu zuidelijk van Lerida. Zij wer den echter teruggeslagen en moesten met zware verliezen de wijk nemen. Een aan val op de stellingen in de Sierra Cucu bij Tremp werd eveneens afgeslagen. Het offensief der opstandelingen bij El Pobo wordt geremd door tegenaanvallen der regeeringstroepexx. Het groote hoofdkwartier van Franco bericht, dat in den Alfambra-sector belang rijke stellingen door de rechtsche troepen bezet zijn, hoewel het weer slecht blijft. Een aanval der linksche bij El Pobo werd met zware verliezen voor den vijanld afgesla gen. Activiteit aan het Teruelfrojrt. Van het Teruelfront meldt United Press: De vijfde Navax-re-brigade consolideert haar stellingen in het gebied van 150 vier kante K.M. op 25 KM. afstand ten zuiden van Aliaga, dat zij tijdens een tijdelijke op klaring van het weer bezet hebben. Bij hun offensief wisten zij 10 K.M. ver der te rukken en bereikten de Sierra Solla- viento, waar zij een aantal heuvels konden bezetten die een goed uitgangspunt vormen voor een nieuwen aanval naar het Zuiden, dien zij ondernemen zullen zoodra het weel beter is. De republikeinen hebben ten Zuid-Westen van Montoro, dat Oostelijk van Aliaga ligt, een flantoaanval gedaan, doch zijn door de Nationalisten teruggeworpen. Ten Zuid- Oosten van Teruel zijn de Nationalistische vliegers erin geslaagd transporten der repu blikeinen te vinden en te bombardeeren. Eenige vrachtauto's explodeerden, waaruit men afleidt dat het een transport munitie was. Nieuw incident in Sjanghai. voedselprobleem er. in oorlog al evenmin als in vredestijd, niet bestaat. Veelal hoort men opmerken, dat de ad ministratieve structuur van het land veel te wenschen overlaat en met name de laatste jaren achteruit gegaan zou zijn. Dit moet echter ontkend worden. De administratieve organisatie, is de meest gecentraliseerde ter wèueld. Het systeem, zooals het eigenlijk door Napoleon ontworpen is, heeft een en een kwart eeuw weerstaan, door alle wisselende régimes heen. En men kan eerder zeggen, dat het gebleken is, een van Fx-ankrijk's stex-k- ste zijden te wezen dan het tegendeel. (United Press). (Nadruk verboden). PARIJS, 3 Mei. De berichten, die den laat- sten tijd de ronde doen, en die ervan spreken, dat Frankrijk's bx-onnen in eigen laxid exx daar buiten reden tot ernstige oxxgerustheid zou- dexx geven, moet men, rxa beschouwing van de feiten, als alarmeererxd en ongegrond aan merken. Integerxdeel. Frankrijk's weermacht is on metelijk veel gx-ooter dan voor den oox-log en neutrale deskundigexi zijn het er daxi ook over eexxs, dat als het evenwicht in Europa ver stoord is, dit is geschied doordat de xnilitaire macht van Duitschland exi Italië zich zoo buitensporig orxtwikkeld heeft. Andei-e exi eigenlijk secundaire omstandig heden hebbexx dexx indruk gewekt, dat Fx-axikrijk aan den raxid van een bankroet staat tengevolge van politieken strijd exx. so ciale spanningexx, Er zijn echter rederxexx ge- xxoeg om de toekomst van Frankrijk rooskleurig te achten: 1, Zoowel Winston Churchill als Hore Be- lisha hebbexx 't Duidelijk gezegd: Fraxxkrijk be schikt over het beste leger, althaxxs kwalita tief. Mexx denke hierbij aan het feit, dat 650.000 maxx steeds oixder de wapexxexx zijn, dat deFraxx- sche munitiedepots oxxdanks de voortdurexxde inoeilijklxedeix met de axib e id ersor ga xx is a ties fabelachtig groot moeten zijxx exx dat de artil lerie exx mitrailleurixxdustrie volkomen voldoexx- de werkt. Slechts het feit, dat Frankrijk niet de groote trom roert heeft dexx ixxdruk geves tigd. dat het over eexx weermacht beschikt, die tegenover die varx zijn naburexx xxiets heeft ixx te breixgexx. 2. De Fransche vloot is de vierde ter wereld (xxa Engeland, de Vex-eexxigde Statexx exx Japan). 4. Fx-ankrijk neemt in de rangorde der ka pitaal bezittende laxxden de derde plaats ixx na Engeland exx de Vereenigde Statexx. 5. Frankrijk heeft op twee CVereeixigde Sta ten exx Engeland) na de grootste goudresexwe, 6. Frankrijk heeft na Exxg-elaxxd het grootste koloniale bezit. Eexx der belaxxgrijikste factorexx, waarom de economische toestand aanzienlijk gunstiger geacht moet wordexx dan met dexx schijn over eenkomt is, dat werkeloosheid nimmer een omvang heeft aaxiigenomen vaix zoo groote beteekenis als elders. Onderproductie, Een der grootste problemen voor Franrijk is xnerwaardig feit hx deze dagexx de onder productie. Volgexxs de werkgevers is dit te wijten aan de nieuwe sociale wetgeving, waaraan het laxxd zich uiteraard xxog xxiet heeft aangepast, vooral is dit het geval xxxet de veertig urige werkweek. Frankrijk is een der productiefste laxxden. Het is ongetwijfeld een der vruchtbaarste laxx den exx zoo kan mexx er op vertx-ouw-en, dat het Crematie S. W. de Clerccj. HAARLEM Dinsdag. Britsche militaire vrachtauto door Japanners aangehouden. Blijkens een Reuterbericht uit Sjanghai heeft zicli wederom een Britsch-Japansch incident te Sjanghai voorgedaan. Een vracht auto van de Britsche xnarine, bestuurd door een Chineeschexx chauffeur en geëscorteerd door slechts één Engelsch marinesoldaat, stopte, komexxde uit de door de Japamxers be zette wijk Hongkioe voor het Britsche coxx- sulaat generaal, toen een J-apansch militair politieageixt dexx Chixxeeschen chauffeur bevel gaf naar Hoixgkioen terug te keeren en de hulp ixxriep van Japansche schildwachten, die op een nabij gelegen brug, Gardenbridge, stoxx- den. De sergeant vaix de wacht in het consu laatsgebouw kwam tusschexxbeide. De Japaxx- sche politieagent greep hem bij den arm en trachtte hem naar Hongkioe te doen terug- keeren. De sergeant weigerde en na een oogenblik trok de Japaxxsche politieman zich terug. United Press verneexxxt nader, dat de Japansche militaire autoriteitexx bij de Engelsche overheid geprotes teerd hebbexx tegen het incident op de Gardenbridge. Ixx dit Japansche protest heet 'het, dat een Engelsche marine-afdeeling gepoogd zou hebben laxxgs den weg over de brug munitie naar Hongkioe te brengen. De Japan sche autoriteiten zoudexx hiervan xxiet tevoren op de hoogte gesteld zijn. Ixx het Engelsche comixxuniqué wordt ge zegd, dat de betreffende afdeelixxg inderdaad eexx groep in khaki gekleede marinetroepen was, Toen de vrachtwagen reeds op het ge bied van het Engelsche consulaat was, had een Japansch officier een Engelschexx onder officier willerx dwingen, den wagen xxaar Hongkioe terug te rijden, waar zich het Ja pansche hoofdkwartier bevindt. Ooggetuigen verklarexx, dat de situatie eexx oogenblik uiterst gespaxxxxen was, toeix xx.l. de Japaxxners Engelsch gebied betreden haddexx. Het was slechts aaxx het feit, dat de Japan- xxers zich dadelijk terug getrokken hadden te dankexx dat eexx exmstig incident vermeden is Kennelijk waren de Engelsche soldaten voorrxemens met geweld tegen de Japannex-s op te treden. 477ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking- van Woensdag 4 Mei 1938 Hooge Prijzen 100.— 3649 Prijzen van 65. 1340 1450 1524 1617 1902 1944 2090 2280 2659 2742 2933 3040 3200 3462 4129 4543 4595 4643 4649 4686 4749 4948 5166 5798 5960 5984 6103 6311 6420 6898 7190 7247 7311 769? 8053 8748 8756 8852 9040 9116 9184 9383 9425 9476 9481 9681 10209 10299 10598 11141 11533 11582 11684 11705 11851 12121 12369 12406 12709 12872 13206 13209 13249 13295 13297 13352 13353 13551 13659 13806 14271 14308 14804 14919 15014 16385 16848 17213 17884 18007 18139 18236 18308 18351 18394 18416 18484 19094 19645 19953 20619 20745 21065 21094 21137 21227 21520 21568 21652 Verbeteringen: 4e Klasse 2e Lijst: 11762 m. z. 11762 met f 200, 17607 met f 200 m. z. 17607. Onder veel belangstelling is hedenmiddag op het crematorium te Westerveld de crema tie geschied van het stoffelijk overschot van den heer S. W. de Clercq oud-dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, Commissaris van de N.V. Kon. Handel Maatschappij v.lx. Bceke en Huidekoper en oud-voorzitter der H. O. V. Onder dé aanwezigen bevonden zich o.m. namens de N.V. Kon. Handel Mij. v.lx. Boeke en Huidekoper de heeren ïxxr. dr. W. P. Vis, D. Verhaar exx B. Plaisier. Voorts ir. J. G. Bijl, de heer C. Bierens de Haaxx, J. C. Rein- ders Fohner. dijkgraaf vaxx den Haaxdemmer- meerpolder, P. v. Ouwerkex-k, pennixxgxneester van de bestuurscommissie van dexx Haarlexxx- mex-meerpolder; jhr. mi\ L. M. Rexxgers Hora Siccenxa, secretax-is van de bestuurscoxixmïs- sie vaxx den Haarlexixxxxermeex*polder. Verder J. D. B. Olie, directeur van de Plaatwellerij te Velsen; G. Vogel, directeur vaxx Stoop's Bad; mr. D. A. E. Imxxxixxk, secx*etaris vaxx de directie der N.Z.H.T.M.; J. Tidexnaxx, oud gouverneur der Molukkexx; xnr. D. Giltay Veth; J. Mulder, architect te Bloenxexxdaal; mr. A. Beets, voorzitter der H.O.V.; D. J. San ders, xxaxnens het bestuur der H.O.V.; W. J. H. Muiier, oud-hoofdredacteur der Deli-Cou- rant; mr. P. Tidexixaxx; jhr. F. Tedixxg v. Berk hout Jr., exx anderen. Ixx het crematoriuxn werd allereerst het wooi'd gevoerd door di\ A. H. Haentjens, die zeide, dat allexx die dexx overledexxe gekexxd hebbexx, diep oxxtroerd warexx bij het verxxe- mexx van de oxxtstellende tijdixxg vaxx zijxx heexxgaan. De heer De Clex-cq stoxxd critisclx tegenover lxet levexi exx zichzelf. Hij had een mild exx verdraagzaaxn karakter exx had een gi'oote xxxate van rechtvaardigheidsgevoel. Hij was krachtig ixx de daad, doch zacht in het uitvoeren van die daad. De H.O.V. en de Ver- eexxigïixg Weldadigheid xxaar Vermogexi kuxx- xxen vaxx zijxx xxobel karakter getuigexx. Als tweede spreker trad xnr. dr. W. P. Vis xxanxerxs de N.V. Kon. Handel Maatschappij Boeke exx Huidekoper xxaar voren om namens die firma de daxxkbaax-heid exx waardeerïng uit te spreken voor het vele en belangrijke werk, dat de overledene gedurexxde meer daxx 20 jaar als commissaris veiricht heeft. Steeds stoxxd hij oxxs xxxet raad exx daad terzijde, al tijd rekening houdend met de gevoelexxs vaix axideren. Hij heeft voor ons exx ons personeel zeer veel gedaan exx zijn hoogstaande per soon zal bij ons, in daxikfoare herixixxering blijvexx voortlevexx. Namens de H. O. V. sprak vervolgens mr. A. Beets een kort woord van waardeerïng. Hij heeft gedurende vele jarexx zijn beste krach ten aaxx onze vereexiiging gegeven. Toen hij in 1925 het voorzitterschap op zich xiam, stond de H. O. V. er zeer slecht voor. Hij heeft vele xnoeilijkhedexi xxiet alleen het hoofd geboden, doch glansrijk overwoxxnen. Dank zij hem oxxtvaxxgen wij tegenwoordig subsidies van rijk exx provixxeie. Bij zijn aftreden hebben wij zijp verdiensten voor oxxze vereeniging vast gelegd door hem tot eere-lid te benoemen. De heer De Clercq zal in oxizen kring blijven voortleven. Namens de familie sprak vervolgens nog een neef, waarna de heer J. C. Reinders Fol- nxer namens de bestuurscomxnissie van den Haarlemmer-meerpolder den overledexxe dank te voor al het werk, dat hij als dijkgraaf ver richt had. Nadat nog eexxige vrienderx den heer De Clercq voor zijn warxne vriexidschap en trouw haddexx gedankt, bracht de dochter van den overledene ontroerd dank voor het gespro kene en de belangstelling. Daarna daalde de kist orxder het spelen vaxx de Prelude Opus 18 van C. Fraxxck, Het verheugt ons, onze lezers te kxxnxxexx xnededeelen dat wij eexx belangrijke uitbrei- diixg aaxx oxxze buitenlaxxdschs nieuwsvoor ziening gegevexx hebbexx door een coxxtract te sluiten met de te New-York gevestigde en in de geheele wereld werkende United Press- Associations. De dagelijksclxe xxieuwsdiexxst vaxx dit ixxterxxationale persagexxtschap, dat over tal van voortreffelijke correspondexiten en speciale medewerkers beschikt, zal dus als toevoeging koxnen bij de diensten van de z.g. gealliëerde persbureaux, die ons geregeld via het A.N.P. verstrekt worden. Tot de gealliëer de persbureaux behoorexx o.a. Reuter, Havas, het Deutsche Nachrichten Büx-o, Belga, de Italiaansche, Zwitsersohe, Zweedsche voor- ïxaaxxxste pex-sbureaux en nog vele axxdere. In dit nummer vixxdt mexx reeds vex?schex- dene belangrijke berichten van de United Press. Slechts een klein aantal dagbladen ixx Ne- derlaxxd is bij de Uxxited Press aaxxgesloten. Wij hebben gemeend ons daarbij te moeten voegexx met volkonxen haxxdhavixxg vaxx de gx-oote aaxxdacht, die wij als plaatselijk blad aaxx het xxieuws exx de belaxxgexx van dit dis trict en ook aan alle andere rubrieken blij ven gevexx omdat de zeer groote exx be grijpelijke belangstelling- voor de belaxxgrxjfce gebeurtenissen in het buitenland deze uit- breiding van den inhoud van ons blad volko men wettigt, ixx het algemeen hebben niet alleen radio en bioscoop maar ook en vooral de dagbladexx er toe bijgedragexx dat in de laatste tientallexx jaren de sfeer der belang stelling van het groote publiek zich ontzag lijk vex-ruimd heeft. De crisis van 1929 exx de daarop gevolgde reeks jaren van economische malaise en politieke moeilijkheden hebbexx het besef doexx groeiexx dat vooral voor eexx klein land als het onze. met zeer groote bui- tenlaxidsche belangen, de wereldgebeurtenis sen van diepe beteekenis en vaak van beslis ser 'm invloed zijn. Ze zoo vr ledig mogelijk te berichten en te verklarexx behoort dus tot de aaxigewezen taak van uw dagblad, dat door deze nieuws- uitbreiding in voorlichtings-waarde voor u zal stijgen. Roman zonder „happy end". REGLEMENT VAARWATEREN. NOORD-HOLLAND. Ged. Staten vaxx Noord-Holland, bieden Prov. Staten ter vaststelling aaxx een herzie- xxing van het Reglement Vaarwateren Noord- Holland. Onaangename ervaringen van Duitsch dienstmeisje in Engeland. De Daily Telegraph meldt, dat de politie te Aldex'shot een Duitsch dienstxneisje, Olga Pe- rauer, heeft aangehouden, die uit de gevan genis was ontslagen, nadat zij er zes van de zevexx dagen, waartoe zij was veroordeeld we- gexxs het feit, dat zij zich xxiet als vreexnde- lixxge had laten ixxschrijvexx, had doorge bracht. Zij werd aangehouden toexx zij uit eexn bioscooptheater kwam en meegenomen naar het politiebureau. Het ministerie van Binnenlandsclxe Zaken had een oxxder-zoek naar haar gedrag ixx En- gelaxxd laten instellen. Er waren bezwax-en tegen haar gerezen, dat zij in Groot-Brit- tanxxië zou trouwen. Zij had aaixzeggixxg ge kregen Zaterdag op zijn laatst het land to verlaten. Het vex'luidt, dat het meisje, toen het de gevangenis had veriatexx, eexx spoorkaartje xxaar Dover had ontvangeix. In plaats daar van ging zij xxaar Fleet (Hampshire)waar zij Charles Cousins ontmoette, die het voor nemen had xnet haar te tx-ouwexx. Zij hoox-de er van de moeder vaxx Cousins, dat zij niet ixx huis kon blijven. Cousixis bracht haar xxaar het statioxx, waar hij voor haar een kaartje kocht voor Loxxden. De man verklaart, dat hij het meisje toen verliet om de bagage te halen. Toen hij te- xuxgkwam was zij verdwenen. Later voxxd hij het kaartje voor Londexx op lxet pexi-oxx. Hij heeft nog steeds het recxx vaxx de bagage, welke hij op het statioxx heeft af gegevexx. „Ik hield veel van haar", verklaarde Char les, „en was vaxx plan met haar te trouwen, maar dat is nu oxxmogelijk". (A.N.P.) Nationalistische artillerie bestookt Madrid. DE TURKS CHE KAPPERSBEDIENDEN ONTSTEMD. Onder de kappersbedienden te Istanboul heerscht groote ontevredenheid aangezien het hun niet meer zal zijn toegestaan kleeren van de klaixten af te borstelen exx zoodoende een fooi ixx ontvangst te ixemen. Het gemeen tebestuur vaxx Istanboul heeft xx.l. dit af borstelen verbodexx op groxxd vaxx het feit, dat lxet zeer onhygiënisch is om op deze wijze stof en de microben te vergaren. Yaticaan erkent de regeering- Franco de jure. Zaakgelastigde te Burgos tot nuntius verheven. BURGOS, 4 Mei. De minister van buitenlandsche zaken, Jordana, deelde gisteren tijdens een kabinetszitting mede, dat het Vaticaan den zaakge lastigde te Burgos tot nuntius had verheven. Dit beteekent, dat het Vati caan de regeering-Franco de jure er kent. (United Press). Gistel-avond omstreeks zes uur heeft zich op den weg HaarlemAmster dam bij de Vinkebrug een ernstig ongeluk voorgedaan, waai'bij twee personen om het leven zijn ge komen. Twee zwervei-s, die ter hoogte van de Vinkebrug den rijweg en ver volgens de trambaan wilden over steken,, werden door een tramwagen van de N.Z.H.TJVL, welke uit de rich ting Halfweg kwam, gegrepen, een eindweegs meegesleurd en deerlijk verminkt naast de trambaan gewor pen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort na het ongeluk ter plaatse vei-sclieen, kon slechts bij beiden den dood coixstateei-en. De stoffelijke overschotten zijn naar de Ma- riastichting te Haarlem overgebx-acht. De slachtoffers waren resp. 60 eri 76 jaar oud, en verkeerden vermoedelijk oixder dexx invloed van spiiitusdrank. De trambestuurder zag de twee zwervers i-eeds langs de baan staan, doch hij veronderstelde, dat zij zouden wach ten totdat de tram voorbij was en vermoedde niet dat zij, toen de tram xxog maar een kor ten afstand van de zwervers verwijderd was, plotseling iix de richting van de Vinkebrug de trambaan zouden oversteken. Het tramverkeer oixdervond slechts korten tijd eenige vertraging. EXAMENS. Veertg a vijftig dooilen en vele gewonden. Hooger onderwijs. Bevordei'd aaix de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte oum laude op proefschrift getiteld: „Dé zielkunde van Aristoteles" de heer P. van Schilfgaarde, geb. te Amsterdam. Analystcn-Examen. Bij de door de Ned. chem. ver. afgenomen examens voor aixalyst slaagden van de Mid delbaar Chemische School te Leiden voor het volledig examen: de dames T. Lucas en A. Kion, beiden te Haailem. Verificateur der invoerrechten en accijnzen. Geslaagd voor verificateur der invoerrech ten eix accijixzen de heer J. Brouwer, kom mies verificateur te Haailem. PROVINCIAAL SUBSIDIE KINDER ZENDING. Naar aanleiding van het bij Prov. Staten ingekomen verzoek van den Amsterdamschen Raad voor Kinderuitzending, de korting op het subsidie der kinderuitzending, die op 1 Januari 1934 is ingegaan, te willen laten ver vallen en dus het dagelijksche bedrag van het subsidie (dat thans 0.48 bedraagt) ixx den vervolge te willen stellen op 0.54. stellen Ged. Staten voor, aan dit verzoek te voldoen. Republikeinen blazen een door Franco bezet ziekenhuis op. MADRID 4 Mei. Gisterenavond heeft nationalistische artillerie plot seling een aanvall op de stad gedaan. Het aantal dooden wordt op 40 tot 50 geschat, vele gewonden werden ge teld. Sedert 5 maanden was de stad niet aan zoo'n hevig bombardement blootgesteld. Om 10 uur 's avoxxds, terwijl er eexi hevig oxxweer boven Madxid woedde, begon de aan val. Graxxaten sloegen met tusschenpoozen vaxx slechts exikele minutexx voox-xxamelijk in het centx-um en het Westen der stad in. Ook in veiligheidszone sloegen de granaten ixx. Generaal Miaja's artillerie beantwoordde oxx- middellijk den aanval exx 70 minutexx lang was de stad van het dokke gedreuxx vaxx het afweergeschut, de bommen en rollenden, donder vervuld terwijl regen in stroomen neerviel. Op vele plaatsen brak brand uit, doch barndweer exx regen waren de brandeix spoedig meester. Mexx neenxt aaix, dat het bombardement het Nationalistische axit- woord is op het succes der republikeinen. Het door de Francotroepeii in de universiteisstad bezette en versterkte ziekenhuis werd door mijnen opge blazen. Onmiddellijk daarna grepen republikeinen aan en bezetten het ziekenhuis. (Uxxited Press)'

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9