Onvoorzichtigheid en vuurtje stoken EERSTE KAMER Lang spellingsdebat zonder resultaten. deed veel in vlammen opgaan. Malta's kunnen tot 1 Juni Noodlottige controle. De „Java" heeft de trossen losgegooid. POND ER DAG S MEI 1938 Drie moties verworpen. Prol. Jhr. Mr. B. de Savornln Lohman (Chr. Hist. Unie) DEN HAAG Woensdag. Had Prof. de Savornin Lohman (c.h.) gisteren zijn hart tegen de destijds ingevoerde en nu half gehandhaafde wijzigingen van de regels de Vries en te Winkel gelucht alsmede de staatsrechtelijke kritiek van Mr. v. Lan- schot onderschreven, vanochtend bracht de spellmg-Marchant drie voorstanders in 't debat. De heer de Jong (R.K.) gaf te ken nen, dat de Minister maar 't beste kan doen met de door det Tweede Kamer aangenomen motie-Mol'ler (voor behoud van de spelling- Marchant 1934.) uit te voeren, zienswijze ge deeld door Prof. v. Embden (v.d.) en den heer Sikkes (s.d.). Daarentegen nam Mr. de Rij ke (nat. soc.) het op voor de Vries en te Winkel, om vervol gens '3 moties ter tafel te brengen. Nummer één noem de het speliings- beleid der 'Regeering onjuist, nummer twee verzocht, in af wachting van 'n wettelijke regeling, intrekking van de besluiten waardoor afwijkingen van de Vries en te Winkel waren ingevoerd, terwijl nummer drie schadevergoeding bepleitte aan de uit gevers en verhaal daarvan op hen, die de schade veroorzaakt hebbende maatregelen hadden genomen. Na de koffie kreeg Minister Slotemaker gelegenheid nog eens de verschillende beschou wingen te beantwoorden. Hij betoogde o.m. dat er geen reden bestond voor de vrees, dat bij cle nu gevolgde methode al te veel onzeker heid zou voortduren, dat herstel van den toe stand van voor 1934 gelijk de interpellant en anderen hadden aangeprezen geenszins spellingsvrede en -rust zou brengen. En als Prof. Woltjer voorshands de scholen vrij wil laten te kiezen tusschen de Vries en te Winkel of Marchant, dan zou wie zich zoo gedroeg, net doen of er geschreven stond „Die zijn overtredingen bekent en voor de helft laat, 'die zal barmhartigheid verwerven"! Overigens, liet de Regeering die keuze toe, dhn zouden de meesten ongetwijfeld de spelling 1934 volgen, hetgeen Prof. Woltjer juist niet wenschte Wachten met de wijzigingen in de regeling 1934 (nl. herstel van de geslachten enz.) tot dat er eerst 'n wet zou zijn, achtte de Minis ter verkeerd. Hoe langer het duurt eer we tot de door hem voorgestane te herstellen regels van de Vries en te Winkel i.z. de geslachten en wat daarmee samenhangt terugkeeren, hoe moeilijker die terugkeer wordt, hoe wijder tevens de kloof met België. De Minister gaf vervolgens aan, waarom er nog heel wat tijd mee heen zal gaan, eer een wettelijke regeling tot stand gebracht kan worden. Tegenover den heer De Jong, die volledige invoering der spelling-Marchant bepleit had, voerde Prof. Slotemaker de Bruïne o.m. aan, dat hem het argument, dat de school er zoo voor was niet voldoende zei, want de school mag in dezen niet dicteeren. Zij moet volgen en niet voorgaan. En als prof. van Embden voor de spelling '34 o.m. had aangevoerd, dat ze zooveel mak •keiijker is, merkte de Minister op, dat eenige inspanning nog niet zoo kwaad kan, terwijl boven dien de stelling in zake de makfeelijk- heid niet opging, aangezien de taal fouten meer bij de werkwoordvormen dan bij 't woord beeld voorkomen, terwijl de jongelui bij 't middelbaar hooger onderwijs zelfs Prof. Dr. D. van Embden (Vrijzinnig Dem. Bond) en voorbereidend extra-moeilijkheden van de regels van '34 ondervinden tengevolge van 't weglaten der geslachten. De Minister ontkende, dat 1934 den spel lingsvrede had gebracht en dus had hij, door wat hij nu doet, de rust niet verstoord. Van het feit, dat men nu t.a.v. geslacht en voor naamwoordelijke aanduiding den weg terug inslaat, zullen, naar zij zelf hebben verklaard de uitgevers geen schade van eenige beteeke- nis meer ondervinden. Wat de schade aangaat, die door de be palingen van 1934 veroorzaakt zou zijn, de Regeering kon de verantwoordelijkheid daar voor niet aanvaarden. Prof. Lohman had wel 2'A millioen in uit zicht gesteld, doch, zoo riep de Minister uit, wat koop ik op 't oogenblik voor die 2y2 mil lioen, zonder dat ik weet, dat in beide Ka mers een meerderheid het met Prof. Lohman eens is! Vervolgens sprekende over het stre ven naar de „geslaehtlooze" taal constateer de de Minister, dat men daarbij te doen heeft en blijkbaar ook moet hebben, gezien de vele hartstochten, die dit probleem op wekt, met een vraagstuk van principieelen aard. Nu, zelf is de Minister tegen de ge slachtloosheid gekant en hij liet niet na ty pische voorbeelden te geven aan „gebrek aan geestesdiscipline" als gevolg van niet letten op de geslachten: zeer vermakelijk was het in dit verband, opgedischte verhaal van den scholier, die z'n vader had willen wijs ma ken, dat nu ook in het Latijn vrijheden in Jongen reed tegen tram op. Woensdagavond ongeveer acht uur reed in de Julianalaan te Utrecht een dertienjarige jongen op de 'fiets achter een tramwagen. Toen de tram stopte, wilde hij deze linies in halen en voorbijrijden. Op hetzelfde moment naderde echter uit de tegenovergestelde richting een andere tramwagen, waartegen de jongen met kracht opbotste. Hij was op slag dood. N.V. NATIONALE CREDIET VEREENIGING. Dividend 20 pet. De resultaten over het afgeloopen jaar wa ren wederom zeer bevredigend, de productie overtrof belangrijk die over het jaar tevoren. Op 31 December 1937 was een totaal aan spaarkapitaal ingeschreven van f 8.995.400 verdeeld in f 8.536.050, met contraverzeke ring en f 459.350 zonder. Het spaartegoed bedroeg f 3.362.646.49. De gezamenlijke reserves bedragen f 306.600 Na goedkeuring der balans en winst- en verliesrekening werd het dividend bepaald op 20 pet. den trant van zekere idealen der modernste spellers geoorloofd waren! Nu nog eens te hébben aangegeven waar aan een commissoriale medewerking voor sommige punten onontbeerlijk blijft zij zal in de toekomst ook moeten dienen om met betrekking tot geslachtskwesties in de toekomst tegen verstarring te helpen waken kwam het slotwoord. Daarin riep de Mi nister, nu we volgens hem t.a.v. de schrijf wijze onzer taal, voor een beslissend moment staan den steun in van allen, die nog redden willen wat er te redden valt: in dit geval moest de reddingsbrigade vooral bedenken, dat de Minister de geslachten wenscht te redden. Gelijk te verwachten viel, ontried de Mi nister alle drie de moties. Prof. Woltjer (a.r.) en Prof. Lohman (c.h.) verklaarden, mede namens hun fracties, dat en waarom motie 1 en motie 3 verwerpelijk waren. Doch, los van de toelichting, konden zij zich wel vereenigen niet de motie, die thans eerst vol ledige terugkeer tot de Vries en te Winkel voorstond. Mr. v. Lanschot (R.K.) achtte echter ook deze motie verkeerd, aangezien nu al vaststaat wat de Regeering op spel lingsgebied wenscht te doen. Mede over deze motie zou de stemming allicht zeer onzuiver zijn, doch bovenal zag hij in zulk 'n uitspraak in de gegeven omstandigheden slechts een ijle slag in de politieke lucht, een gebaar van machteloosheid, waarmee 't aanzien der Ka mer nooit gebaat zou zijn. De heer De Zeeuw (s.d.) vond, dat het niet op den weg van de Eerste Kamer lag zulk 'n motie aan te nemen, en meende bovendien, dat aanne ming daarvan nu de Tweede Kamer 'n pre cies tegenovergestelde motie had aangeno men de .verwarring alleen maar zou ver- grooten. Resultaat: de eerste en de derde motie van Mr. de Rijke c.s. behaalden alleen de 4 stem men der nat. soc. fractie, terwijl 32, resp. 33 leden het tegen lieten hooren. De „herstel"- motie daarentegen kreeg tevens de a.r. en de c.h. stemmen benevens die van Mr. v. Rap- pard (lib.), zoodat zij met 16—21 verworpen werd. Twee dagen had het debat geduurd, maar of het veel heeft opgeleverd, valt. op z'n zachtst uitgedrukt, ten zeerste te betwijfelen Vermeld zij nog, dat Haarlem's burgemees ter den geheelen dag tot de trouwe, heden minder talrijke, luisteraars op de gereser veerde tribune behoorde. E. v. R. (Adv. Ingez. Med.) Reeks branden in ons land. GISTEREN heeft een reeks felle branden gewoed, welke ten deele werden veroorzaakt door onvoorzichtigheid, ten deele doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. Zoo stookten eenige jongens achter een timmermanswerkplaats te De Weere, gemeente Hoogwoud, een vuurtje van krullen. Waar schijnlijk zijn daarbij vonken terecht ge komen op het rieten dak van de nabijgelegen woning van den tuinder P. Klaver. Tengevolge van den feilen Oosten wind greep het vuur razend snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het geheele pand in lichter laaie. Daarmee liet de toestand in deze dichtbebouwde buurt zich zeer critiek aanzien. Het brandende riet stoof her en der en nog geen kwartier had de brand gewoed of het vuur had reeds drie andere perceelen aange tast. Dit waren een smederij, annex autobedrijf van den heer J. Nips- Hoe is het mogelijk, dat Waarborg-KIeeding apart van stof en apart van bewerking is? Omdat Kreymborg er geen massa-werk van maakt. dl/één bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) zonder prijsverhooging worden ingevoerd. De minister van economische za ken heeft, ten einde de situatie op de consumptieaardappelmarkt te verge makkelijken, besloten de verhooging van het invoerprijsverschil op vroege aardappelen van f3 tot f5 per 100 K.G. niet op 16 Mei a.s. te doen in gaan, doch op 1 Juni a.s. Auto reed handkar aan. Twee dooden waren het gevolg. Twee maanden tegen bestuurder geëischt. Op 22. September van het vorig jaar heeft op den Heerenweg tusschen Noordwijk en Katwijk een vrachtauto een handkar aange reden, waarbij twee personen zijn gedood, terwijl een derde, een jongetje, werd gewond. Om ongeveer kwart over acht, het was dus al donker, liep een man met een handkar over den weg in de richting van Katwijk. Naast hem liep zijn zoon met de fiets aan de hand, terwijl op de kar een jonger zoontje had plaatsgenomen. De kar voerde geen reflector of achter licht en dat was dan ook gedeeltelijk oorzaak, dat de bestuurder van een vrachtwagen, wel ke in dezelfde richting reed bij het passeeren het drietal niet zag en pardoes tegen de kar opreed. De beide mannen werden tegen den grond geslingerd en waren vrijwel op slag dood. Het jongetje viel uit de kar en kreeg enkele blessures, waarvan hij later herstelde. Voor de Haagsche rechtbank heeft de vrachtwagenbestuurder, de 29-jarige expedi teur H. T. te Wassenaar, wegens het veroor zaken van dood door schuld, moeten terecht staan en hoewel de officier van justitie een hechtenisstraf van vier weken had gevorderd, werd de expediteur van het hem ten laste ge legde vrijgesproken. De officier van justitie was van dit vonnis in hooger beroep gekomen en Woensdag diende deze zaak voor het Haagsche ge rechtshof. Uit het verhoor en de -rapporten van des kundigen bleek, dat de verlichting van de vrachtauto allerminst in orde was. Met het gedempte licht, waarmee verdachte reed, om- idat een tegenligger naderde, kon men niet verder dan 8y2 Meter zien. Met het groote licht niet verder dan 13 Meter. Ook de rem men van den wagen bleken slecht te zijn. De procureur-generaal achtte daarom de grove schuld van verdachte bewezen. Spr. vorderde vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de rechtbank en veroordeeling van verdachte tot een hechtenisstraf van twee maanden. Ds. DETIIMERS TENGEVOLGE VAN AUTO ONGELUK OVERLEDEN. LEEUWARDEN, 4 Mei. Een personen-auto reed op 25 April te Huizum eenige jongens aan, van wien één zoo ernstig werd gewond, dat hij later overleed. De autr vloog na de aanrijding tegen een boom, Een der inzitten den, ds. H. Dethmers, emeritus gereformeerd predikant te Sneek. werd daarbij ernstig aan hét hoofd gewond Hij werd naar het Diaco- nessenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hij vanochtend is overleden. Ds. Dethmers Is 72 jaar oud geworden. Zwakzinnige stichtte bosch branden. Eindelijk door Edesche politie gepakt. Nadat er de afgeloopen dagen al eiken dag brand had gewoed in het Edesche bosch moest de 'brandweer Woensdagavond niet minder dan drie keer wegens nieuwe boschbranden op treden. Met inspanning van alle krachten slaagde de brandweer, bij gestaan door de politie, erin het vuur te dooven. Thans zijn ongeveer hon derd vierkante meter dennen verbrand. Ook nu weer, wees alles er op, dat de 'branden moesten zijn aangesto ken. Tot Woensdag bleven de naspo ringen naar den dader vruchteloos, doch Woensdagavond ontdekte men in het bosch een man, die zich daar op verdachte wijze ophield. Het bleek te Zijn een 56-jarige zwakzinnige, die sinds eenigen tijd te Ede woont. Hij legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Vrachtauto op stilstaanden wagen gereden. Inzittenden in de vlammen omgekomen. Woensdagavond laat, tegen mid dernachtterwijl rijksveldwachters op den rijksweg Breda-Tilburg, ter hoogte van Hulfcen, de op dien weg passeerende auto's controleerden en juist bezig waren de auto van de Janssen-Limburg express te onder zoeken, reed een vrachtauto, afkom stig uit de Lier (Westland), welke geladen was met groenten op eerst- genoemden wagen in. Ten gevolge van de botsing vloog de groente-auto in brand. Dadelijk snelde de rijks veldwachter met de inzittenden van de Janssen-Limburg express ter hulp, doch zij mochten er niet in sla gen de vlammen te dooven, daar de geheele wagen in een oogwenk in lichterlaaie stond. Evenmin konden dehnzittenden uit de brandende auto worden gehaald en toen dit na vee) moeite gelukte, bleek één hunner 'eeds overleden, terwijl de ander' net zware brandwonden was over dekt. Deze is hedennacht in het zie kenhuis te Tilburg overleden. De bel de slachtoffers zijn P. van der Lugt en Aart van Berkel. beiden woonach tig te de Uer. hagen, de slagerij van den heer J. Rood en de door twee gezinnen be woonde brandstoffen-zaak van den heer P. Bankras. Daar de situatie zich steeds dreigender liet aanzien en de brandweer van Hoogwoud tegen de laaiende vuurzee machteloos stond, werd in allerijl de assistentie van de brand- weeren van Abbekerk en Sybekarspel inge roepen. Weldra verschenen zij met een groote motorspuit op het terrein van den brand. Met vereende krachten slaagde men er in de reeds brandende woningen van de heeren Boots en Besseling te behouden, en het vuur in zijn verdere vaart te stuiten. De woningen van de heeren Klaver, Nips- hagen, Rood en Bankras zijn tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade, Op het laatste oogenblik ontdekte men, dat in het huis van den heer Rood een kindje, dat in den wieg lag, was achter gelaten. Door in het bran dende huis door te dringen, slaagde men erin de kleine van een zekeren dood te redden. De brand heeft een 25-tal personen dakloos gemaakt. Het huis, waarachter het vuurtje werd gestookt, bleef gespaard. Café en boerderij verwoest. Tegen één uur Woensdagmiddag ontstond, ook door vuurtje stoken, brand te Avenhorn, In minder dan geen tijd stond een schuur bij het café Kwadijk en het café zelf en de tooneelzaal in volle vlam. Het vuur sloeg over naar een schuin tegenover gelegen pand, bewoond door den loonmaaier, Van Diepen, die daar verschillende machinerieën had op geslagen. Even later was ook de iets verder gelegen kapitale boerderij, bewoond door den heer J. Doets, en eigendom van de weduwe Koster, door het vuur aangetast. In korten tijd waren zoowel het café als de boer derij met een daarnaast staande groote schuur en een hooimijt een prooi der vlammen geworden. Daar de brandweer van Avenhorn geassi steerd werd. door die van Berkhout, Ouden dijk en Hoorn, wist men verdere uitbreiding te voorkomen. Het pand, bewoond door Van Diepen, bleef grootendeels behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Houtspaanders vlogen door de lucht. Ondanks den sterken wind waren gister middag om half vijf toch knechten van de N.V. H. Th. Wilmink, scheepswerven aan het Winschoterdiep te Groningen, als gewoonlijk houtspaanders en houtafval gaan verbranden. Door den hevigen wind sloegen de vlammen evenwel over naar een loods, die een opper vlakte had van tien bij twintig meter. Binnen korten tijd stond deze loods, die geheel ge vuld was met hout en waarin zich een nieuwe motorboot bevond in lichter laaie. In een minimum van tijd was zij geheel verbrand. Het vuur sloeg over naar een aangrenzende loods, welke toebehoorde aan de firma J. Koster Hzn. te Groningen, waarin eveneens een groote hoeveelheid hout lag opgeslagen. Deze loods kon gedeeltelijk behouden blijven, De zeer omvangrijke schade wordt door verzekering gedekt. Onvoorzichtigheid op lakspuiterij. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Omstreeks half drie brak Woensdagmiddag brand uit in de N.V. Radiofabriek en Ingenieursbureau v.h. Van der Heem en Bloemsma, aan de Stortenbékerstraat 177 te 's-Gravenhage. De brand ontstond op de lakspuiterij, gele gen op de eerste etage van dit perceel, waar schijnlijk ten gevolge van een onvoorzichtig heid bij de werkzaamheden. Het brandbare materiaal gaf het vuur rijkelijk voedsel, zoo dat de vlammen spoedig om zich heen grepen en de brand zich, toen de brandweer, die weinige minuten na de alarmeering met twee motorspuiten ter plaatse verscheen, vrij ern stig liet aanzien. Het vuur werd echter onmiddellijk krach tig aangepakt, waardoor de brand tot het in wendige van het gebouw beperkt bleef. Heldersche brandweer druk in actie. De Heldersche brandweer heeft tot nu toe een zeer drukke Meimaand ge had, want zij is eiken dag voor een brand gealarmeerd: Zondag in een drogisterij, Maandag in een boerderij. Dinsdag in een leegstaande woning en Woensdag in een loods op de rijkswerf. In de loods, het z.g. Mothok, was houtafval opgeslagen. Ten gevolge van broei heeft de voorraad houtafval vlam gevat en spoedie- was de loods een brandende fakkel. In de onmiddellijke nabijheid stond ee; brandspuithuisje van de werf en terstond werd dan ook door de werfbrandweer met as sistentie van matrozen van de „Van Speyk" het opleidingsschip, dat op de werf ligt, met drie stralen water gegeven. 1-Iet vuur was wel dra bedwongen, zoodat het gevaar voor uit breiding er bevonden zich n.l. een. groot Vertrek een half uur eerder dan vastgesteld was. Woensdagmiddag is uit den Helder Hr. Ms. kruiser „Java" onder groote en algemeene be langstelling van autoriteiten en bevolking vertrokken, om de lange reis naar Oost-Indië te aanvaarden, waar hij een zeer belangrijke en noodzakelijke aanwinst voor onze zeemacht zal beteekenen. Onder stralenden zonneschijn en gejuich en gewuif der honderden verliet het slanke oor logsschip de haven van Nieuwediep. Het geleek, of geheel Nieuwediep was uitge- loopen, om van het vertrek van de „Java", die daar bijna een jaar aan de buitenhaven ge legen had, getuige te zijn. Op de Weststraat, Kanaalweg en Hoofdgracht, de wegen, die naar de buitenhaven leiden, was het 'een file van menschen en aan de buitenhaven heerschte een drukte, zooals wij daar zelden hebben aangetroffen. Men kon ct over de hoofden loopen, zoo dicht opeen gepakt stonden de dui zenden kijkers. Het havenplein en een groot gedeelte van de Hoofdgracht stonden vol met geparkeerde auto's en bussen. De treinen en autobussen uit verschillende deelen van het land hadden de honderden belangstellenden naar de maxinestad gebracht. Radio-reportage wagens, filmjournaal-auto's, hadden zich bij het hoofd een goed plaatsje verzekerd. De duizenden, die een half uur vroeger gekomen waren zullen er geen spijt van gehad hebben, want het bleek, dat het vertrek ter elfder ure met nog een half uur vervroegd was. De krach tige Oostenwind en het.sterk afloopende tij deden het water in het Nieuwediep snel zak ken, zoodat het raadzaam' was, om den diep liggenden kruiser zoo spoedig mogelijk naar buiten te brengen. Het losmaken van 'Te „Java1" van den wal verliep in de besté örde en om precies half twee kwam er bewégi-ng ib het ranke gevaarte, dat achteruit! 4e haven werd uitgesleept door de sleepboot „UtréeM'h terwijl de „Nestor" uit IJmuiden aan- de boeg bevestigd was, om het gevaarte in den réehlien koers te houden. Aan boord klonk een hdovnsïgnaal en direct zette de stafmuziek van de Koninklijke marine het volkslied in. Nauwelijks waren de klanken daarvan ver storven, of op fort Wierhoofd wérd een drie werf „hoezee" aangeheven, dat door de duizen den werd overgenomen. Aan boord van de „Java" klonken daarop de bootsmansfluitjes, waarop de bemanning, van voor tot achter, eveneens een driewerf hoezee aanhief, zwaaiende met zijn mutsen. En terwijl water vliegtuigen van de Mok boven de Buitenhaven cirkelden, koos de „Java" het ruime sop. Velen snelden naar den dijk, om zoo lang mogelijk van het schouwspel getuige te zijn. In een fraaie bocht stoomde de oorlogsbodem, nadat de sleepbooten hadden losgemaakt, het Mars diep op, nagewuifd door de familieleden van de opvarenden. Reis naar Indië begonnen. aantal houten, sloepenloodsen in de nabijheid, was geweken. De houten loods brandde ge heel af, OoK nog boschbranden. In de Staatsbosschen onder Noordbarge, nabij Enimen, heeft men een brand kunnen beperken tot een oppervlakte van vijf hectare jongbosch met gemengde beplanting. Gisteravond werd brand gemeld in de be kende Emmer Dennen, een gezocht uitspan ningsoord in 'het Noorden. Door zeer snel in grijpen kon men het vuur spoedig meester worden. Het huwelijk van Prius Louis Ferdinand. Prinses Juliana en Prins Bcrnliarcl op huize Doorn. Woensdagmorgen om twaalf uur is op Huize Doorn het huwelijk tusschen den twee den zoon van den ex-kroonprins van Duitach- land, prins Louis Ferdinand van Hohenzol- lern en prinses Kyra van Rusland plechtig ingezegend. Omstreeks kwart voor twaalf sloten zich bij de familie op Huize Doorn de gasten aan, o:w. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. baronesse C. von PamivVitz en haar dochter, uit Bennebroek en baron Von der Heydt uit Zandvoort. Op hun -tocht van Soestdijk over Amers foort naar Doom ontmoetten Prinses Juliana en Prins Bernhard zeer groote en hartelijke belangstelling. Uit alle plaatsen langs den weg was de bevolking uitgeloopen en zij stond met de schoolkinderen ter weerszijden ge schaard. De koninklijke auto reed zeer lang zaam, tot vreugde van allen, die de Prinses en den Prins nog nimmer in deze streek had den gezien. In de groote hal van „Huize Doorn" was een altaar opgeslagen, waar door hofprediker Doehring het huwelijk zou worden ingeze gend. De bruidegom was gekleed in de uni form van reserve-officier van de luchtmacht, de bruid droeg het te Parijs gemoderniseerde bruidskleed van haar grootmoeder. Nadat het orgelvoorspel was verklonken werd een gemeenschappelijke zang aangehe ven, dan werd de geloofsbelijdenis gezegd en vervolgens sprak hofprediker Doehring de trouwrede uit naar aanleiding van 1 Cor. 13, vers 13. Na deze woorden volgde de trouw- formule van het vorstelijk paar, waarna ge bed en Onze Vader. Weer knielde het bruids paar voor den predikant om'den zegen te ont vangen en daarop weerklonk een gemeen schappelijke zang van dankzegging. Een na spel van het orgel besloot de plechtigheid. Kort daarop begaf het gezelschap zich aan tafel voor het gebruiken van het bruilofts banket. De jonge prinses had Prins Louis Ferdinand ter linkerzijde en haar vader ter rechterzijde. Tegenover haar zat haar schoonmoeder. Te genover prins Louis Ferdinand was de ex- keizer gezeten, met aan zijn rechterhand H. K. H. Prinses Juliana, die aan haar rechter zijde den vader van den bruidegom had. Te genover Prinses Juliana had de echtgenoote van den ex-keizer plaats genomen met ter linkerzijde Prins Bernhard. Hoteleigenaar verdacht van brandstichting. Het parket uit Groningen heeft een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in hotel Panman te Scheemda, die Zondag ochtend j.l. heeft gewoed en waarbij de groote tooneelzaal is verwoest. In verband hiermede is de eigenaar van het hotel, zekere L. J. als verdacht van brand stichting in hechtenis genomen en naar Gro ningen overgebracht om voor den officer van justitie te worden --ie'-1

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7