HET NIEUWE AVONDBLAD Uitbreiding der productieve werkverschaffing. IJMUIDEN Burgemeester Kwint opent de A.H.T. 23e JAARGANG No. 161 WOENSDAG 11 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abomiés. - réjin0f tWh^ leCtort .wM?ïinjfr ƒ25.—alle leden anderen vinger 15.—"lén'oftwee letaandereifvinger ƒ5—arm-^ofbeenbreuk™/30— "enkéltareuk fu* ^nokbïenk flT'-'n™ Ud/ulm 50.—alle leden wijsvinger ƒ60—, ,J 400.bi] verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000— indien hetzelfde ongeval den dood rnGii J i» 1-1 polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van vissehers-, marinevaartuigen r— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnee op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het g^Ta^een^ongevafIn Aantal tewerkgestelden voorloopig met 50 pCt. vergroot. DE minister van Sociale Zaken heeft, naar de regeeringspers- dienst meldt, Dinsdag 't navol gende rondschrijven aan alle ge meentebesturen gezonden „Hiermede heb ik de eer Uw college te berichten, dat de re geering heeft besloten te be vorderen, dat door middel van productieve werkverschaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is ge weest nuttige arbeid wordt ver schaft Voorshands is deze uitbrei ding bepaald op rond 50% van het aantal der tot nog toe tewerk gestelden, gerekend, over het geheele land. De regeering is bereid de hoo- gere aanspraken, die als gevolg van deze uitbreiding der werk verschaffing op gewone bij dragen uit het Werkloosheids- subsidiefonds zullen ontstaan in verband met het verschil tus- schen de kosten van steunverlee- ning en de loonen in werkver schaffing te aanvaarden. Bij cleze uitbreiding dient op liet volgende te worden gelet. „Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding' mede dienstbaar wordt gemaakt aan liet groote belang van het scheppen van blijvende werkgelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom gedacht aan een krachtige bevordering van alles, wat ligt op het' gebied van ontginning, bebossching en ruilverkaveling. Mochten dergelijke objecten in uwe gemeente niet -of niet voldoende be schikbaar zijn, dan kunnen ook andere soort ten van objecten in aanmerking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot blijvende werkverruiming, voldoen. Opdat de regeering zich dienaangaande een oordeel kan vormen is het noodzakelijk, dat zooda nige gegevens worden overgelegd, dat het nut van het werk kan worden afgewogen tegen de blijvende kosten, daaronder begrepen die van onderhoud en exploitatie. Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mo gelijk door bemiddeling van den inspecteur voor de werkverschaffing de noodige voor stellen van uw college te ontvangen. Nadat uw college zich bij mij er van zal hebben Ver gewist, dat de voorgelegde plannen mijn in stemming zullen hebben, waren ten spoedig ste de eventueel noodige besluiten tot begroo- tingswijziging bij Gedeputeerde Staten uwer provincie ter goedkeuring in te zenden. Ik doe hierbij namens de regeering een krachtig beroep op uw college en door middel van u op de burgerij om de regeering, nu zij tot uitbreiding van werkverschaffing heeft besloten, bij deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen toch door een goede en voort durende samenwerking is het voorgestelde doel, dat ook door u zal worden toegelicht, te PERSONALIA. De heer T. van Popta, hoofd der Groen van Prinstererschool is gekozen als lid van het dagelijkseh bestuur der af deeling Noord-Hol land van den Bond van Jongelingsvereeni- gingén op Gereformeerden Grondslag'. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: C. M. de Vriesv. d. Kuil, z., Kastanjestraat 8, IJmuiden; E. Beeldman— Mahlberg, d., Gildenlaan 1, Velsen N.; G. v. d. PlasDemmers, z., Vareniusstraat 7, IJmui den; G. SchaaperVerduin, d., Drieh.kerk- weg 97, Velsen; M. W. StevensonJongebreur, d., Rijksweg 384, Santpoort; M. S. G. v. d. HamSchilder, d., Melklaan 117, Velsen N.; J. M. Coesel—Blankenvoort, z„ Rijksweg 426, Santpoort; K. M Huijbens—Bakkum, z., Tuin dersstraat 117, IJmuiden; G. C. M. Verhoef Graaman, d., Julianakade 34, IJmuiden; C. A. JansenZwart, z., Ruysdaelstraat 18, IJmui den; G. A. v. Bavinkhoven —Keuris, d., Schoonoordstraat 4, Velsen N. Overleden: C. Schoorl, 84 jaar, weduwe van P. Sweeren, Meervlietstraat 67, Velsen; J. Snijders Vroegop, 82 jaar, weduwe van C. Wubbenhorst, Walravenstraat 5, Velsen N.; M. J. s. Zijfers, 88 jaar, weduwe van J. Duijn, Overbildtweg 28, Santpoort. M. v, d, Wal, 9 jaar, zoon van M. v. d, Wal, Dennenstraat 23, IJmuiden, bereiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatschappij nuttigen arbeid te helpen. Indien uw college nadere voorlichting wenscht kan het zich met den betrokken in specteur voor de werkverschaffing dan wel rechtstreeks met mijn departement in ver binding stellen." De minister heeft de inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar uitbreiding' van de werkverschaf fing te streven. Loop der bevolking in April. Aantal inwoners met 114 gestegen. Het aantal inwoners dezer gemeente steeg door vestiging met 303 (136 m. en 137 vr.) en door geboorten met 79 (49 m. en 30 vr.), totaaal 382 (185 m. en 197 vr.). Het verminderde door vertrek met 245 (111 m. en 134 vr.) en door overlijden met 23 (11 m. en 12 vr.), totaal 268. De netto-vermeerdering over April was dus 114, waardoor de totale bevolking op 1 Mei j.l. was gestegen tot 46853. GEREF. JONGELINGSVEREENIGINGEN. De Ring Velsen en Omstreken van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag' houdt hedenavond een feestelijke jaarvergadering in de turnzaal van de Da Gostaschool alhier. Er is voor dezen avond een aantrekkelijk programma samengesteld. In gezelschap van den Duce bracht Hitier Zaterdag een bezoek aan het Thermen- museum, waar hij de opgravingen uit het oude Rome in oogenschouw nam. De nieuwe dienstregeling der N. S. Visch als snelgoed met reizigerstreinen. Men schrijft ons het volgende: Met ingang van 15 Mei 1938 worden door de N. S. door: le. Uitbreiding van electrische en motor- tractie; 2e. Aanschaffing van modern materiaal; 3e. Wijziging' in de dienstregeling; aan de gebruikers van de Spoorwegen voor het vervoer van hun persoon, zeer belang rijke verbeteringen en voordeelen geboden. Deze omvatten kort samengevat: le. Uitbreiding van het aantal sneltreinen; 2e. Verhooging van de verkeersfrequentie; 3e. Verkorting' van den reistijd; doordat: le op meerdere stations waar voorheen ge stopt werd, zal worden doorgereden. 2e. de stationnementen en ovefstaptijden worden bekort. 3e. de treinen kleiner, dus minder zwaar worden. Er wordt dus aan de gebruikers geboden meer service,'meer comfort en besparing aan tijd én kosten. Zonder dat de N. S. hare ta rieven verhoogt. Bij dit alles is te begrijpen, dat vertraging door het laden en lossen van joederen noodzakelijk moet worden ver meden. Waar de gebruikers van de spoorwegen dit voor hun persoon zullen toejuichen, zullen zij ook moeten begrijpen, dat ter verkrijging van de voordeelen van een goed geregeld reizi- gersvervoer, de boven aangeduide beperking van het vervoer van goederen en wagens ten zeerste noodzakelijk is. In de laatste jaren hebben de Nederlandsche Spoorwegen het vervoer van goederen en wagens dermate ge reorganiseerd, dat van het goederenvervoer gezegd kan worden: Wat heden aangebracht wordt, wordt van nacht vervoerd en morgen op 'bestemming af geleverd. Di geen enkel ander land is een dergelijk snel vervoer van goederen bereikt. Daartoe loopt door het geheele land iederen nacht een groot aantal snelle goederentrei nen voor srielgoederen en vrachtgoed. Tot nu toe had nog wel eenig vervoer met reizigerstreinen plaats. Ingaande 15 Mei a.s. zal dit, behoudens eenige uitzonderingen, niet meer mogelijk zijn. Wil men echter overdag goederen verzen den, waarvoor zeer snel transport gewenscht wordt, dan kan men met alle reizigerstreinen (posttreinen uitgezonderd) de goederen als expres goed aanbieden. Na aankomst vindt directe bezorging plaats. Daarenboven is voorloopig onder bepaalde voorwaarden nog vervoer als snelgoed in zeer beperkte mate met reizigerstreinen toegela ten van o.a. de volgende goederen: a. Couranten, weekbladen, geld en gelds waarden. b. Levende dieren van kleine gestalte, le vende visschen, vischbroed, gist, afgesneden bloemen. c. Versche groenten, versche, licht gerookte, gebakken of gestoomde visch, versch vleesch, versch brood, room, melk, zacht fruit. d. Geneesmiddelen. Overige goederen zullen dus met de zeer snelle goederentreinen in den nacht vervoerd worden, in de zomermaanden dus het koelste gedeelte van het etmaal. "Verschillende van de nachttreinen zijn nog versneld, waardoor een vervroeging in de aankomst van 2 tot 7 uur -verkregen werd. Waar mogelijk, zijn ook maatregelen geno men, overdag verschillende goederen met de „ATO" te doen vervoeren. De toren van de Nieuwe Kerk te Haarlem. Werd 325 jaar geleden gebouwd. Groote belangstelling van den middenstand. ut toren van de Nieuwe Kern up net Nieuwe Kerksplein te Haarlem werd in 1613 gebouwd. De toenmalige stadsarchitect L de f ving in dat jaar dus juist 325 jaar geleden opdracht aan de oude St. Anna- of Raara- kerk «en nieuwen toren te bouwen. De kerk werd later herbouwd, maar de toren bleef staan. De toren is zooals trouwens alle oude torens in de oude binnenstad eigendom der gemeente Haarlem. Zes stands bekroond. rEMIDDEN van vele vertegenwoor digers van middenstandsorgani saties, standhouders en andere belangstellenden heeft Burgemeester Kwint gistermiddag de A.H.T. in het Patronaatsgebouw geopend. De burge meester ivas vergezeld van zijn echt- genoote, aan wie aan den ingang van het gebouio door een dochtertje van den heer J. van Hoort, voorzitter der afdeeling IJmuiden van „De Hanze" een ruiker bloemen werd aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a, eenige leden van het hoofdbestuur van „De Hanze", bestuursleden van de Burtvereeniging LJmuiden-Centrum, van de Winkeliersvereeni- ging „Wijkeroog" te Velsen Noord, van de Winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden", als mede de heer J. P. Nijssen wethouder van Financiën. Na een woord van welkom van 'den organi sator de heer Bern. J. Cohen kreeg burge meester Kwint gelegenheid tot het uitspreken van zijn openingsrede. Rede van den burgemeester. Niet gaarne zou ik mij het voorrecht zien ontgaan om allereerst hier als hoofd van het Gemeentebestuur mijn hartelijke gelukwen- schen aan te bieden aan de R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze" bij de "Viering van haar 20-jarig jubileum. Dit voorrecht wordt door mij des te meer gewaardeerd, omdat het mij de uiterst wel kome gelegenheid biedt tot een zij het ook zeer kortstondig persoonlijk contact met de vooraanste personen uit dien alleszins ach- •tenswaardigen kring onzer gemeentelijke sa menleving: de Middenstand. Terugblikkende op de nu afgesloten periode zult U met mij ongetwijfeld beamen als ik constateer, dat de weg van velen Uwer stadge- nooten het laatste achttal jaren allerminst over rozen is gegaan. Zwaar, zeer zwaar zijn geweest de slagen die de crisis den midden stand heeft toegebracht en nog houdt de be dreiging van de ongunst dezer tijden aan; ver liest men daarnaast niet uit het oog dat eener zij ds de groote warenhuizen een zeer belang rijke plaats zijn gaan innemen in het distri butiestelsel, terwijl anderzijds aan den geves- tigden middenstand door de mede ten ge volge der werkloosheid bevorderde beun hazerij groot nadeel is toegebracht, dan zal het voor ons allen duidelijk zijn, dat in menig middenstandsgezin met taaie volharding maar ook met vrees in het hart de strijd om het be staan is gestreden; den strijd om met behoud van een vaak van vader op zoon overgegaan en met zorg en moeite opgebouwde winkel nering. Met groote belangstelling heeft het ge^ meentebëstuur met U kennis genomen van de verschalende maatregelen die de Regeering heeft getroffen om den middenstand de hel pende hand te bieden, laten wij hopen en ver trouwen, dat deze maatregelen de door U ge- wenschte saneering ten gevolge zullen hebben. Een dier maatregelen ik doel hier op de op grond van de Vestigingswet vastgestelde minimum-eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid, de z.g. „vestigingseisehen" heeft U nader met het gemeentebestuur in contact gebracht doordat de uit Uw midden samengestelde onderwijs commissie in nauwe samenwerking met onze gemeentelijke Handelsavondschool de cur sussen heeft georganiseerd waarin wordt op geleid voor het door de Vestigingswet ver plicht gestelde examen. Toen deze cursus nu enkele maanden ge leden door mij mocht worden geopend heeft het mij sterk getroffen hoe verbluffend groot de belangstelling voor dezen cursus bleek te zijn en hoe door een sterk enthousiasme ge dreven ook vele ouderen onder U zich als het ware aan de voeten hunner leermeesters hebben geschaard. Duidelijk is het mij daar geworden, dat de serieuze, dat de bona fide middenstander elke kans wil grijpen die hem geboden wordt om zichzelf en daardoor zijn bedrijf op een hooger peil en beter en gezond ei; basis te brengen. En ook deze tentoonstelling is weer een kans, een kans U ditmaal nipt door Regeering, niet door gemeentebestuur maar een kans die U door U zeiven wordt geboden, die geboren is uit de goede samenwerking van de onderschei den middenstandorganisaties uit onze ge meente. De dagbladen hebben ons de laatste dagen herhaaldelijk berichten en foto's gebracht van menige parade en menigen wapenschouw, schoon van effect, tintelend van kleur en leven, grootsch en imponeerend. Ook Uw ten toonstelling zie ik als een wapenschouw, als een parade, zij het van bijzonder vreedzaam karakter, maai' toch een parade die als elke wapenschouw ten doel heeft te toonen het beste, het meest geperfectionneerde waarover men in zijn arsenalen beschikt. Reeds een vluchtige blik op deze expositie doet zien dat deze aan de verwachtingen die U er terecht aan stelt zal blijken te voldoen. Voor den vak man zal hier in menige branche iets te zien en te leeren vallen, maar Dames en Heeren. ik herinner mij eens gehoord te hebben de uitdrukking: de klant is koning. En hoe zal nu dat publiek dip clientele, op deze tentoon stelling reageeren? De vraag voor U van het allergrootste belang. Ik geloof dat elke bezoe ker van deze tentoonstelling door aanschou wing van al het hier geëxposeerde allereerst tot de conclusie zal moeten komen, dat de Velser middenstand nog over durf beschikt, weet initiatief te nemen en weet blijk te geven van vertrouwen in de toekomst en daarnaast demonstreert deze expositie, dat voor den middenstander in deze gemeente geen moeite te groot is om het publiek van dienst te zijn en dat alles gedaan wordt om de clientele te brengen het beste en het nieuwste wat er aan de markt komt. Ik moge thans geopend verklaren de ten toonstelling Uwer organisatie; voor welker rijken bloei ik mij veroorloof namens Velsen:s bestuurderen de beste wenschen uit te spre ken. Op deze rede volgde een hartelijk applaus. De heer J a c. Groot, sprekende namens de Middenstands Centrale zeide, dat zijn win- keliershart bij het binnenkomen van de zaal openging. Namens de Middenstands Centrale en mede namens de Winkeliersvereeniging .Wijkeroog" wenschte spreker „De Hanze" met deze tentoonstelling geluk. Spreker weet, hoe veel arbeid aan deze tentoonstelling is ver richt; ook in stilte en sprak den wensch uit, dat' de Vereeniging „De Hanze" nog lange jaren op de bres mag staan voor de belangen van den middenstand. Moge de tentoonstel ling slagen en een steentje bijdragen tot den bloei van die kringen, waarin hij dagelij les verkeert, zoo besloot spreker. De voorzitter van de afdeeling IJmuiden van „De Hanze" de heer J. van N o o r t richtte daarna een woord van welkom tot de aanwe zigen, in het bijzonder tot de leden van het hoofdbestuur en de geestelij ken. Met eenige woorden herinnerde spreker aan de oprichting der afdeeling. 20 jaar geleden. Velen van hen, die de afdeeling hebben opgericht zijn niet meer. De heer Kochx, een der oprichters is echter in ons midden. Spreker deelde mede, dat deze tot eerelid der afdeeling was be noemd. Spreker richtte een woord van dank tot den organisator den heer Bern. J. Cohen. De middenstand, vervolgde de heer van Noort, is hier niet gekomen, om een stand te bou wen en kosten te maken, maar om te toonen dat men als kleine zakenman in staat is, het beste van het beste te leveren. Laat dit voor de menschen een aansporing zijn, om in eigen plaats te koopen. De heer J. Bakker, directeur van het Cen traal Hanze Bureau bracht de gelukwensehen over namens het hoofdbestuur van De Hanze in het Bisdom Haarlem, in de eerste plaats om het heuglijke feit. dat de afdeeling IJmui den haar 20-jarig bestaan herdenkt. Wel is de datum eenigen tijd verstreken, maar dit feit komt juist heden tot uiting. Spreker beschouwt de afdeeling IJmuiden, als een van de actief ste, als een afdeeling waar leven in is. Dit wordt hijzonder omlijnd door deze tentoon stelling, die in alle opzichten de toets der cri- tiek kan doorstaan. Er worden tentoonstellin gen gehouden, die grooter zijn, maar dan al leen in groote steden als Amsterdam, Rotter dam en den Haag. Maar voor een plaats met een bevolking als IJmuiden mag deze tentoon stelling in alle opzichten geslaagd heeten. De heer Bakker sprak den wensch uit, dat de durf, die aan deze tentoonstelling ten grondslag ligt, rijk wordt beloond. Het is een reclametentoonstelling, in de eerste plaats om zijn waar aan te prijzen, maar ook om de dub beltjes. Hij hoopte, dat iedere inwoner van IJmuiden er nu van overtuigd mag' zijn, dat hij evengoed hier als elders kan koopen. Moge deze tentoonstelling in alle opzichten slagen en de afdeeling IJmuiden van de Hanze blij ven werken voor het economisch en sociaal welzijn van de IJmuidenaren. Na 'de opening maakten alle bezoe kers een wandeling langs de stands. Burgemeester en mevrouw Kwint ver toefden nog geruimen tijd op de ten toonstelling, waarbij zij werden rond geleid door het bestuur. Onderwijl liet het strijkje vroolijke muziek hooren. De Jury spreekt. Bij monde van den heer Cohen deed even later de jury uitspraak inzake den aan de ten toonstelling verbonden wedstrijd om de mooi ste stands. Er waren drie prijzen en drie eer volle vermeldingen; het hoogste aantal pun ten bedroeg 15. De uitslag was: le prijs C. C. F. Duller l4y2 p., 2e prijs A. P. Kochx 14 p., 3e prijs Zaanlandsche Houthandel 13 p., eerste eervolle vermelding P. v. d. Berg 11 p., tweede eervolle vermelding P. Smit 11 p., derde eer volle vermelding H. Borst 10 p. Li de lijst van standhouders in ons nummer van gisteren was vermeld fa. Duinker, Kal- verstraat, dit moet zijn fa. Duiker, magazijn „De Vooruitgang", Willemsbeekweg. NIEUWE WONINGBOUW AAN DE BURG. RAMBONNETLAAN. De Burgemeester Rambonnetlaan, die voor heen alleen maar op de kaart te vinden was, begint langzamerhand ook in werkelijkheid zichtbaar te worden. De firma v. d. Pieter man, die reeds een groot aantal woningen bouwde aan den Oosterduinweg, het Ooster- duinplein en het eerste gedeelte van de Bur gemeester Rambonnetlaan, zet thans met een elftal woningen de bebouwing voort tot aan de eerste dwarsstraat. Ongetwijfeld zal het bouwen van deze wo ningen het begin zijn van de bebouwing van het aan het eind van de Kennemerlaan nog beschikbare bouwterrein. GOEDKOOPE RETOURS NAAR LONDEN Van de Stoomvaart Mij. Zeeland ontvingen wij wederom de door haar uitgegeven bro chure „Goedkoope retours naar Londen". Het is een keurig en van buiten kleurig uitgevoerd werkje met tel van gegevens over Engeland, vele mooie foto's en een volledig overzicht over ie verschillende goedkoope biljetten via Vlis- singen (dagdienst) en Hoek van Holland nachtdienst) Voor hen, die dezen zomer hun vacantie in Engeland willen doorbrengen is deze hand leiding onmisbaar. Het is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij de afdeeling Passage van ge noemde maatschappi).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1