100 MANNEN EN EEN MEISJE Oprichting en instandhouding van een R.K. Huishoud en Industrieschool noodig verklaard. Billet-doux. HEEMSKERK Raad Beverwijk. Praeadvies van B. en W. aangenomen. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. j scholtens. 'pe heer Welagen was afwezig. Ingetrokken werd. de door den raad vast gestelde verordening' ex artikel 4 van de Bioscoopwet op grond van het feit, dat deze naar de meening van den betrokken minister niet voor koninklijke goedkeuring in aanmer king kon komen. Bij het voorstel tot vaststelling van een reclameverordening' verzocht de heer Rij kens vooral in den eersten tijd soepel heid te willen betrachten, al kon spr. het dan ook van harte toejuichen, dat paal en perk wordt gesteld aan de ontsierende reclame. De heer Visser bepleitte eveneens eenige lankmoedigheid, vooral ook, omdat verschei dene inwoners reclame-vlakten bij contract hebben verhuurd. De voorzitter zei, dat met tact zal wor den opgetreden en dat vooraf ook voorlich ting zal worden gegeven. De verordening werd met algemeene stem men vastgesteld. De R.K. Huishoudschool. Hierna kwam aan de orde het praeadvies van B. en W. op het adres van het kerkbestuur van parochie van de H. Agatha, houdende verzoek de oprichting en instandhouding van een R.K. Huishoud- en Industrieschool noodig te verklaren. B. en W. adviseerden daartoe te ticsluiten. Van den heer Visser was over deze zaak het volgende voorstel ingekomen De Raad der gemeente Beverwijk, kennis genomen hebbende van raadsvoor dracht no. 909, waarin door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld de oprichting van een R.K. huishoud- en industrieschool met daaraan verbonden avondhuishoudschool voor meisjes noodig t>e verklaren, van meening, dat de voordracht zeer suggestief is vooral wat het noemen van verschillende cijfers be treft, waaraan men geenszins eenig houvast heeft, dat in onze gemeente een goede openbare daghuishoudschool en avondschool is geves tigd, welke vooreerst in de behoefte tot het geven van het betreffende onderwijs ruim schoots kan voorzien, dat nog nimmer een bezwaar, ook niet van R.K. zijde is vernomen tegen de geest van het op die school gegeven onderwijs, dat wel is waar de kosten van een derge lijke school door Rijk en Provincie voor een groot deel worden gedragen, doch dat aan deze kosten toch ook de burgers van Bever wijk moeten meebetalen! en geenszins een raming is gemaakt welke kosten voor de ge meente komen, dat het zeer ongewenscht, zoo niet roeke loos zou zijn, indien in den tegen woordigen tijd van financieele moeilijkheden op zulk een lichtvaardige wij-ze tot de stichting van een tweede daghuishoudschool zou. worden be sloten, van oordeel: dat het gewenscht is eerst de openbare school tot volle ontwikkeling te la ten komen, hetgeen Burgemeester en Wet houders toch ook zouden moeten voorstaan, besluit, dat momenteel de stichting van een R.K. daghuishoudschool niet noodig is doch verklaart zich bereid dit t.z.t. nader te over wegen en gaat over tot de orde van de dag. De heer S t e ij n achtte dit een overbodig voorstel. Wanneer de raadsleden het niet met de zienswijze van B. en W. eens zijn, dan kun nen zij tegen het praeadvies stemmen. De voorzitter opende hierna de be raadslagingen. De heer S t e ij n verklaarde pessimistisch te zijn gestemd omtrent het te verwachten aantal leerlingen. Destijds zijn ook pogingen aangewend om een lagere tuinbouwschool te Beverwijk te stichten, maar al het werk was vruchteloos, omdat er geen leerlingen kwa men. Later is een R. K. Tuinbouwwinterschool opgericht, omdat toen de raad zwichtte voor detoezegging van den adviseur van den L. T. B., dat in het geheele tuinbouwgebied door de geestelijkheid propaganda voor de school zou worden gemaakt. Spr. stelt zich de vraag, wat er van terecht is gekomen, gezien het zeer bescheiden aantal gediplomeerden, dat de school aflevert. Wat de Gemeentelijke Huishoudschool be treft, deze is bij 200 leerlingen nog niet over belast. Zij telt thans 140—150 leerlingen. Spr meende, dat er alle reden is om zeer voor zichtig te zijn met de stichting van een nieu we school, die van de gemeente grooteoffers zou vragen. In Haarlem en Zaandam zijn R.K. Huis houdscholen, in Bergen is er een met een in ternaat. Deze scholen zijn gemakkelijk van iJmuiden, Assendelft en Uitgeest uit te be reiken. Spr. vraagt zich af, wat er dan voor de Beverwij ksche school zal overblijven. Het verwonderde spr. niet, dat de R.K. raadsleden confessioneel onderwijs voorstaan, maar wel vond spr. het bedenkelijk, dat een s.d. wethouder dit streven steunt, hoewel de gemeente een voortreffelijke dagschool bezit. Het spreekt vanzelf, dat deze zaak te zijner tijd opnieuw aan de orde kan worden gesteld, want de raad heeft zich wat dit betreft nim mer scrupuleus getoond. Ook de heer R ij k e n s vond het praeadvies van B. en W. zeer vaag. Het gemeentelijk budget zal evenwel naar spr.'s overtuiging op geen enkele wijze verzwaard mogen worden. Te Velsen wordt ook de stichting van een huishoudschool overwogen, wanneer nu te Beverwijk nog een R.K. school zou verrijzen is het niet denkbeeldig, dat de openbare school zou moeten worden gesloten. Spr. verklaarde niet uit principieele, maar uit financieele overwegingen tegen het advies van B. en W. te zullen stemmen in de over tuiging, daarmede het gemeentebelang te dienen. De heer Visser meende, dat men het prin cipe ook te ver kan doorvoeren. Spr. ontkende de behoefte aan een R.K. huishoudschool. Voorts betreurde hij het, dat de soc.-dem. aan deze zaak him steun willen verleenen. Spr. hoopte, dat zij hhn standpunt zouden herzien, hoewel hij het betwijfelde, „want", zoo zei de heer Visser, „de coalitie rood-zwart is wel wat al te sterk aangehaald." Mevr. Kern pH aan had ook gaarne meer gegevens van B. en W. verwacht. Op de open bare school is nog voldoende plaats. Nimmer heeft spreekster een enkele klacht van katho lieke ouders vernomen over het onderwijs, De heer VanDoorn (R.K.) stelde de vraag of Katholiek Beverwijk, omvattende de helft van de ingezetenen, geen recht zou hebben op een R.K. huishoudschool. Cijfers over het te verwachten aantal leerlingen zijn natuurlijk niet te geven. De heer Passchier (A.R.) zei, dat de Katholieke bevolking natuurlijk recht heeft de stichting van deze school aan te vragen. Gelet op de omgeving van Beverwijk was spr voor het aantal leerlingen niet bevreesd. Ten aanzien van de tuinbouwschool, waarover de heer Steyn sprak, merkte spr. op, dat na de stichting van die school de tuinbouw door een crisis werd getroffen. Tenslotte wees spr. er op. dat juist in het niet-zenden van R.K. kinderen naar de ge meentelijke huishoudschool reeds de gedachte ligt, dat de ouders een R.K. school noodig vinden. De heer Vink (R.K.) wilde er op wijzen, dat aan een huishoud-en industrieschool be hoefte bestaat en zeker ook aan een princi pieele school, omdat daar de toekomstige huis moeders worden gevormd. In ons volk heerscht een streven naar principieel onderwijs, 34 pet. leerlingen bezocht openbare- en 66 pet. bijzon dere onderwijsinrichtingen. Bij den heer Vis ser kon spr. geen financieele bezwaren ver onderstellen, omdat hij in dezen raad wel meer op zonderlinge wijze met geld omspringt. Ook vroeg spr. zich af, waar de „democra tie" van den heer Visser blijft, wanneer hij een groote groep van de bevolking het onder wijs wil onthouden dat zij voor de kinderen wenscht. De heer Van Groningen (s.d.) meende, dat er rekening moet worden gehouden met de wenschen van een bevolkingsgroep ten aanzien van het onderwijs. Ook ten aanzien van dit bijzondere huishoudonderwijs was spr. van oordeeL dat er rechtsgrond voor de stich ting aanwezig is. De voorzitter zag de mogelijkheden van de bestaande school niet zoo pessimistisch in. De raad mag niet terugzien op het verleden, toen de openbare school nog in de Raadhuis straat gevestigd was. Overal elders zijn de huishoudscholen sterk bezet. Van de nieuwe school in de C. H. Moens- straat heeft het college de beste verwachtin gen. Deze verwachtingen heeft het college ook van een te stichten R.K. school. Voorts merkte de voorzitter nog op, dat de procedure langdurig is. De Kroon moet uit eindelijk beslissen en dat kan nog heel lan| duren. De vergelijking met de R.K. Tuinbouwwin terschool gaat volgens spr. niet op, want de crisis in den tuinbouw heeft een ongunstigen invloed gehad op het aantal leerlingen. Overi gens was spr. van oordeel, dat het bedrag van f 18000 vanwege de gemeente voor deze tuin bouwwinterschool beschikbaar gesteld, reeds nu ruimschoots vruchten afwerpt. Tenslotte wilde de voorzitter er de aan dacht op vestigen, dat een R.K. Huishoud school de aantrekkelijkheid voor de vestiging van vreemdelingen slechts kan verhoogen. Wethouder Van Dok achtte het vooral voor minder-gesitueerde ouders van belang, dat in Beverwijk zelf een inrichting voor con fessioneel huishoudonderwijs wordt gesticht. De raad heeft slechts de vraag te stellen, of hij gebruik wil maken van zijn bevoegdheid dit onderwijs noodzakelijk te verklaren. Spr. meende, dat de raad dit geheel naar den geest van de wet rustig zal kunnen doen. Het heeft spr. weinig strijd gekost om dit standpunt in te nemen. De heer Visser „Alleen ter bevordering van de coalitie". Wethouder Van Dok: „Ook dit zou in de gegeven omstandigheden nog geen be zwaar zijn". Voortgaande wees spr. er op, dat Beverwijk als centrum toch wel aangewezen is ook een R.K. huishoudschool te bezitten. Met den voorzitter was spr. er van overtuigd, dat zoo'n school ook voloende leerlingen zal tellen. De gemeentelijke huishoudschool zou daar •bij geen enkel gevaar loopen. Nu deze school zoo modern is ingericht zal deze school niet in het gedrang komen. Wanneer na verloop van jaren zou blijken, dat dit wel het geval is. dan zouden onderwijsraad en regeering de tot standkoming van een R.K. school zeker niet bevorderen. Tenslotte wilde spr. er nog met nadruk op wijzen, dat in den raad tot nu toe de grootst mogelijke verdraagzaamheid heeft geheerscht ten aanzien van het onderwijs. Dat is ook onlangs gebleken, toen de raad eenparig besloot de noodige stappen te doen om de openbare lagere school voor Wijk aan Zee te behouden. Spr. wilde zich ook nog afvragen of het be lang van het openbaar onderwijs wel gediend zou zijn met een afwijzing van het verzoek 'k Heb onlangs weer een billet-doux gekregen, Een groot billet van teere crème kleur, Ik was er, wat je noemt, niet om verlegen, Het lag opeens in 't busje aan mijn deur. 't Is volgedrukt met onbescheiden vragen, Waarop te zwijgen mij niet wordt gegund, Een billet-doux waarover 'k slechts kan klagen, Een billet-doe wat je niet laten kunt. Een billet-doux is in mijn bus gegleden. Bij mij, die zelf nooit op die wijze schrijf, 't Is alweer net zooals een jaar geleden, De fiscus vraagt mij weer het hemd van :t lijf. Hij vraagt mij, wat ik in het jaar tevoren, Wel heb verdiend en hoe ik eraan kom. Al heb ik het intusschen weer verloren, Dus een billet doe wel en zie wel om. De Meimaand is zoo vaak ten troon geheven Door dichters, als de schoone maand van Mei, Waarin .de vogels weer hun eitjes geven, De fiscusvogel legt het zwaarste ei. En als hij zelf het dan nog zou bewaren, Dan vonden u en ik het nog wel best. Maar hij is als de koekoek, dat 's het nare, Hij legt het door de bus heen in ons nest. Een billet-doux- ligt er weer op te wachten, Totdat ik mij aan 't pijnlijk antwoord zet, Dat mijn toekomstig lot niet zal verzachten. Want men verzwaart de last weer tot en met. Het is een werk, dat niet is te vermijden, Al valt het mij al net zoo zwaar als u. Om mij aan deze sombre taak te wijden, Vooruit dan met mijn billet-doe het nu! P. GASUS. van het kerkbestuur. Dat zou zeker niet loyaal zijn. Uit financiëele overwegingen mag dit verzoek niet worden afgewezen. Een dergelijk motief heeft spr. van den heer Visser bij zulke belangrijke zaken nog nimmer vernomen. Spr. zei voorts, dat de s.d.-fractie zich niet heeft laten beinvloeden door „speculaties op Roomsche gevoelens", maar slechts door het groote belang van goed onderwijs voor het volkskind. Daarvoor moet de grootst moge lijke saamhoorigheid worden betracht. In tweede instantie betoogde de heer Steyn, dat hij zich geen verkeerde meening laat aanleunen. Wanneer hij er niet van over tuigd is, dat een R.K. Huishoudschool bevolkt zal worden, kan spr. geen medewerking ver leenen. Dat is spreker's motief en geen ander. Alle andere aangevoerde argumenten pasten in een betoog, dat men voor een vergadering houdt, maar niet voor deze beslissing. Het prae-advies van B. en W. vond spr. zeer zwak gefundeerd. Nadat verscheidene leden elkander van re pliek hadden gediend werd tenslotte over het prae-advies van B. en W. gestemd. Dit werd met 13 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Visser, Rij kens, Steyn en Muntjewerf. Het voorstel van den heer Visser werd met 1 tegen 16 stemmen verworpen. De ingekomen stukken en mededeelingen werden aangehouden tot de volgende verga dering. Na sluiting van de openbare vergadering ging de raad in besloten zitting ter bespreking- van het rioleeringsplan. HONDERD MANNEN EN EEN MEISJE, De directie "van het W. B.-Théater verzoekt ons mede te deelen, dat de succesfilm „100 mannen en een meisje" wegens de groote be langstelling ook Woensdag- en Donderdag avond zal worden vertoond. ZOMERTRAINING VAN DE KENNEMERS. Op Dinsdag 17 Mei zullen De Kennemers in het Gemeentelijk Sportpark weer beginnen met de zomertraining. De training staat onder leiding van den heer E. Hamel. Voorloopig zijn de trainingsuren als volgt vastgesteld. Junioren van 6.30—7.30 uur; Overige leden van 7.308.30 uur. Uitgenoodigde spelers van 8.309.30 uur. SPREEKUUR RIJKSTUINBOUW- CONSULENT. In aansluiting op het eenige weken geleden in ons blad opgenomen bericht kunnen wij thans mededeclen, dat de Rijkstuinbouw- consulent voor de streek „Kennemerland", de heer ir. G. W. v. d. Helm uit Amstelveen van af Woensdag 18 Mei te Beverwijk spreekuur zal houden voor de tuinders, die advies wil len inwinnen over huurteelt, ziektebestrij ding, grondonderzoek, bemesting enz. 1-Iet spreekuur wordt gehouden op eiken eersten en derden Woensdag van de maand aan de veiling Kennemerland" en aan de B.E.T.-veiling des voormiddags van 10 tot 11 uur met dien verstande, dat hij voor elke veiling een half uur beschikbaar heeft. Vanaf Woensdag 18 Mei kunnen de tuinders er dus op rekenen den consulent aan een der veilingen te zullen aantreffen. De tuinders kunnen zich met alle vragen, hun bedrijf betreffende, wenden tot den con sulent, die dit zelfs zeer op prijs zal stellen. ACHTKAMP VAN WEEN INK.. De schaakclub „Weenink", alhier en „De Pion" te Castricum hebben een achtkamp ge organiseerd tusschen de sterkste spelers van beide vereenigingen. De resultaten van de eerste ontmoetingen waren: Bakker (W,Zoontjes (W.) afgebr.; Van Kleef (Pion)P. Bosch (Pion) 10; De Smalen (Pion)—J. Ligthart (Pion) 0—1. Gisteravond werd alhier de tweede ronde gespeeld. Donderdagavond volgt te Castricum de derde ontmoeting. HET CLUBBLAD VAN DE KENNEiMERS. Het Aprilnummer van het clubblad van de Kennemers, de „Rood-Zwarte", bevat o.m. een artikel over training, een overzicht van de gespeelde wedstrijden en behoudens de ge bruikelijk junioren- en adspirantenrubrielc eenige zeer lezenswaardige artikelen o.a. over het spelsysteem van het eerste elftal. JAARVERGADERING WONINGBOUWVER EENIGING „DE VOORZORG". Gisteravond heeft de woningbouwvereeni- ging „De Voorzorg" haar jaarvergadering in gebouw „Adrichem" gehouden, Na een openingswoord van den voorzitter, den heer A. J. van der Ploeg, werden de jaar verslagen onder dankzegging goedgekeurd. De heer C. C. Honig heeft bij monde van den Raad van commissarissen medegedeeld, dat de boekhouding in uitstekende orde verkeer de. in de plaats van dr. L. B. Büller, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt als lid van den Raad van Commissarissen, werd op voorstel van het bestuur Ir. G. van Hemert gekozen. De voorzitter heeft met enkele hartelijke woorden dank gebracht aan dr. Büller voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzit ter met. groote meerderheid van stemmen herkozen. De af redende bestuursleden, de hee ren Schutter, D. den Oude en J. Henzen, wei den bij acclamatie herkozen. Na eenige mededeelngen van internen aard werd de jaarvergadering gesloten. VAARDIGHEIDSRIT VOOR RIJWIELEN. De Haarlemsche Politiesportvereeniging zal op Zaterdag 21 Mei haar tweeden jaarlijk- schen rijwieltocht (vaardigheidsrit) voor ge wone rijwielen houden over een afstand van 75 K.M.. Het parcours loopt door een bosch- en duinrijke omgeving en leidt o.m. langs de kust tusschen Bloemendaal en Zandvoort. Deelnemers moeten den tocht in 5 uur, deel neemsters in 5 -uur 15 min. volbrengen. De start is Zaterdagmiddag 21 Mei n.m. 2.30 ur bij het gebouw „Olympia", Kin derhuissingel 5, Haarlem. Aan dezen interessanten fietstocht kunnen alle dames en heeren deelnemen, groepsge wijze en individueel, alsmede militaire- en politiekorpsen. De inschrijving, die moet geschieden bij den heer J. G. Eising, Pleiadenstraat 34, Haarlem, sluit Zaterdagavond 14 Mei. De heer G. Kramer te Haarlem werd Maandagmiddag' geïnstalleerd als burge meester van Blokker. Staande in het midden bij den ingang van het raadhuis ontvangt de burgemeester bloemen van de jeugd, die hem oolc een zanghulde bracht. Woensdag- en Donderdagavond Laatste voorstellingen van de groote succesfilm W.B.-Theater - Beverwijk (Adv. ingez. Med.) ZAANSCHE WIELERBAAN. Op Zondag 15 Mei wordt op de Zaansche Wielerbaan te Assendelft een Holland-Bra bant-wedstrijd gehouden. Voor Holland start o.a. B. Glas (Kennemer land). Duineveld (Kennemerland) heeft den ren ner Manneveld uitgedaagd voor een achter volgingswedstrijd. die op 1 Mei pi. onbeslist eindigde. C. Bakker rijdt een achtervolging tegen den populairen renner van het Antwerpsche Sportpaleis Groenewegen uit Amsterdam. COLLECTE VOOR DE T.B.C.- BE STRIJDING. Behoudens goedkeuring van B. en W. houdt de afdeeling Beverwijk van de Vereeniging tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiën ten in Nederland op 20 Augustus een collecte voor deze instelling. Eveneens zal voor de eerste maal de plaat selijke, afdeeling ook de collecte in Uitgeest organiseeren. KATHOLIEKE REISVEREENIGING. Op Woensdagavond 18 Mei zal in het ge bouw der K.S.A. een filmavond worden ge houden van de Reisvereeniging voor Katho lieken. Deze avond wordt georganiseerd, door de in de vorige bijeenkomst benoemde com missie, die voorbereidingen treft voor de op richting van een plaatselijke afdeeling van de Reisvereeniging voor Katholieken. In deze commissie hebben zitting de heeren J. L. van He del, H. G. Oderkerk en M. Uiten- daal. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING De afdeeling Beverwijk van den Bond voor Staatspensionneering hcudt op Maandag 16 Mei in het Witte Kruisgebouw een ledenver gadering. De agenda vermeldt o.m. benoeming afge vaardigde naar de algemeene vergadering, behandeling beschrijvingsbrief, verslag' fi nancieele commissie en benoeming kascom- missie UITSLAGEN POSTDUIVENVLUCHTEN. De postduivenvereniging heeft Zondag deel genomen aan een wedvlucht van uit Roozen- daal, over een afstand van 108 K.M. In concours waren 325 duiven, waarvan de snelste 894.43 meter per minuut vloog. De uitslag is: W. Zoutman 1, 7, 8, J. Schipper 2, 10, 37, G. van der Winden, 3 14, P. van Dessel 4. P. van der Hout, 5, 13. J. de Vries 6, 16, 49, 50, W. van Roon 9, 12, 17, 23, P. Dekker 11, 15, 21, 26, 42. J. Hoef akker 18, 29, 41, 47, D. Philippi 19, 25, 31, P. Hoolwerf 20, 39„ A. Kat, 22, 27, J. Kramers 24, 48, A. Weeda 28, 30, M. van 't Hof 32, 36, 45, J. Exalto 33, H. D. Claus 34 P. Luit, 35, 40, A. Assema 38, J. Luntz 43,' w'. A. Schouten 44 en P. Lotterman 46. De postduiven vereeniging. „De Stormvogel" nam eveneens deel aan deze wedvlucht. De snel ste duif vloog 999,78 M. per minuut. De ge detailleerde uitslagen zijn als volgt: J Timmer 1, 5, 6, 26, 30, C. Dekker 2, 11, 14 22, 23, N. de Wildt 3, W. Smit 4, 15, 19, 28, A 'van der Wel 7, 8, 20, L. Kneppers 9,13, Ph. Braun, 10, 21, 27, A. van Lint 17, 24, A. Kos ter 12, 16, 18, 29„ L. de Vries 25. R.K. V. V. „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: A D, O.—Voorwaarts 2.30 uur India 2—A. D. O. 2 2.30 uur degradatie-wedstrij d G. V. O. cA. D. O. b (terrein W. S. V.) 12 u. A. D. O. 3—Meervogels 1 2.30 uur ST. JOSEPH-GEZELLEN. Op 15 Mei herdenkt de „St. Joseph-Gezel- len Ver." haar 3de lustrum. Dit feit wordt op feestelijke wijze gevierd. Het programma luidt als volgt: Zondag 15 Mei plechtige H. Mis, onder de H. Mis toespraak van den vice-praeses. Des avonds feestelijke bijeenkomst in het K. S, A.-gebouw waar een tooneelstuk genaamd „De geheimzinnige Boeddah" zal worden op gevoerd. In de pauze installatie nieuwe leden. Dinsdag 17 Mei feestrede door den centr. praeses H. A. J. Drost. Donderdag 19 Mei: speciale feestavond voor alle oud-Gezellen in het K. S. A.-gebouw. Op voering van het tooneelstuk „De geheimzin nige Boeddah" door de tooneelclub der St. Joseph-Gezellen. Zondag 22 Mei: Officieele sluiting van de feestelijkheden. Des middags variété in het K. S. A. gebouw. Des avonds opvoering van het blijspel „Aron Slootjes in de knel", door de tooneelclub der oud-Gezellen. HOLLAND—AMERIKA LIJN Nieuw Amsterdam, Rott. n. N.-York, 10 (12.15 n.m.) van Boulogne. Loch-monar, 6 van Rott. te Vancouver. Drechtdijk n. Vanc. 9 te Los Angeles. Blommersdijk, 10 v. N.-Orleans te Rott. Bilderdijk, n. N.-York 9, 80 mijl W. v. Seilly. Burgerdijk, n. N.-Orleans 9. 75 mijl O v. Niton. Maasdam, (th.) 8, 605 mijl. W. v. Bishops Rock HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk ,th.) 10 v. Ant. via Hamburg. HOLLAND OOS'l-AZlë LIJN Serooskerk, 10 van Hamburg n. Rott. Grootekerk (thuisr.) 7 te Osaka HALCYON LIJN Vredenburg 10 van Narvik te Vlaard. Stad Haarlem, 10 v. Pepel te Vlaard. Stad Zwolle. 10 v. Salta Caballo te Vlaard. Flensburg. 10 v. Narvik n. Rott. Vlaard. Stad Dordrecht, 9 v. Stockholm te Lulea. Stad Arnhem. 12 (v.in.) v. Ergasteria te Vlaard. verw. HOLLAND—AFRIKA LIJN Springfontein, 10 v. Amst. n. Beira. Jagersfontein (thuisr.) 9 te Zanzibar. Nijkerk (uitr.) 10 v. Zanzibar. Heemskerk (thuisr.) 10 te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (uitr.) 9 van Dakar. Amstelkerk (thuisr.) 9 v. Dakar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (thuisr.) p. 10 Las Palmas. Salland (thuisr.) 9 v. Rio de Janeiro. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Achilles, 8 van Malaga te Cadix.. Ajax, 10 van Danzig te Amst. Barneveld, Chili n. Amst. 9 v. Liverpool. Bacchus, 10 v. N.-York n. Maraeaibo. Bodegraven, Amst. n. Chili 9 te Curagao. Ganymedes, 10 v. Bourgas te Amst. Helder, Amst. n. Chili 9, 250 mijl Z.W. van Valencia. Irene, 9 v. Amst. te Kopenhagen. Theseus, 10 v. Stettin te Amst. Perseus, 9 v. Amst. te Gothenburg. Stella, Malta n. Rott. p. 10 Finisterre. Saturnus 10 van Algiers n. Malta. Ariadne, Piraeus n. Amst. p. 10 Ouess. Deucalion, Bourgas n. Amst. p. 10 Stamboul. Euterpe 10 v. Amst. te Bordeaux. Mars, 10 v. Venetië te Triest. Odysseus, 9 v. Passajes n. Bilbao. Orion, 9 v. Oran te Cagliari. Orpheus, 10 v. Odense n. Gdynia, Rhea, 9 v. Thessaloniki n. Izmir. Astrea, 7 v. West-Indië te N.-York. Vesta, Rott. n. Olhao p. 8 Ouessant. Aurora, Rott. n. Lissabon p. 8 Beachy Head. Venus, Rott. n. Algiers p. 8 Dungeness. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAAR'l MIJ Agamemnon, Japan n. Rott. p. 10 Aden. Glenfinlas, Japan n. Amst. 8 v. Penang. Benvorlich, Japan n. Rott. 8 te Hongkong. Glenogle, 9 v. Dairen n. Rott. Aeneas, Japan n. Rott. p. 10 Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Inten, 10 v. Hamburg n. Java. Kedoe (uitr.) pass. 10 Ouessant. Dempo (uitr.) 10 v. Port Said. Siantar (uitreis) pass. 10 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 8. Montevideo. Aludra (uitr.) 9 te Montevideo Alwaki, 10 v. B.-Ayres tè Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Marnix (thuisr.) 10 te Genua. Tarakan, 10 v. Amst; n. Londen. Bintang (thuisr.) 10 van Constantza. Enggano (thuisr.) 10 te Liverpool. W1JKLIJN Zonnewijk, Herrenwij k n. Montreal pass. 10 Kaap Wrath. Groote diepgang. Het met stukgoederen van Batavia aange komen Engelsche stoomschip Alcinous pas seerde het Noordzeekanaal inkomend met een diepgang van 8,1 Meter. Sleepboot verkocht. De N.V. Vereenigde Steenkolenhandel heeft hare sleepboot Julia, welke reeds langen tijd buiten bedrijf was gesteld, onderhands aan een firma in Zaandam verkocht. Speciaal schip voor haaienvangst. Het 726 bruto ton metende Duitsche vracht stoomschip Aequator van de reederij Carsten Rehder te Altona is op een werf te Hamburg verbouwd en speciaal ingericht voor de haaienvangst. De volgende week zal het een proeftocht maken en daarna voor zijn doel worden uitgerust. Sporen van vermiste kotters. Op de kust van Norfolk (Engeland) zijn wrakstukken aangespoeld van den vermisten Deenschen motorkotter Marie Lund. Dit schip vertrok 3 April ter vïsscherij en kan nu zeker als verloren worden beschouwd. Aan de Schotsche kust zijn wrakstukken gevonden van den eveneens vermisten Deen schen kotter Ellen, welke op denzelfden dag naar de visscherij vertrok. Hout voor Velsen. Het Russisch stoomschip Postychev is van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. Scheepsbouw voor buitenland. De voor een reederij in Huil op de werf Gideon te Groningen nieuwgebouwde motor boot Pegrix heeft met goed gevolg een proef- tocht gehouden op de Eems en is daarna door de opdrachtgeefster overgenomen. Het schip heeft een draagvermogen van 300 ton en is uitgerust met een Deutzmotor van 300 PK. AANGEKOMEN. 9 Mei: Ganymedes s.s. Midd. Zee Mercur s.s. Danzig 10 Mei: Annie m.s. Fowey Flan-dria s.s. Gothenburg Macgregord Laird s.s. West Afrika Buccinum s.s. New Orleans Ajax s.s. Danzig British Progress s.s. Abadan Bornrif m.s. Rotterdam Leonid Krassin s.s. Leningrad Postychev s.s. Leningrad VERTROKKEN. 9 Mei: Willesden s.s. Newport Poelau Bras m.s. Hamburg Ango s.s. Antwerpen Prima m.s. St. Brieux Henriëtte m.s. Great Yarmouth Theano s.s. Rotterdam Vida m.s. Norresundby Olga m.s. Oslo 10 Mei: Tarakan m.s. Londen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5