M&>§ Hoofdstad en residentie naderen elkaar. We zijn bij de brie venbestellers „aan het juiste adres" Ilv/i/. antwoorden „Een Posthoorn des overvloed Er was eens een jongetje. Zijn vader vroeg' hem wat hij later wilde worden. En het ant woord was: „Postbode!" „Waarom" inforftieerde de vader daarop. „Omdat je dan overal belletje mag trekken zonder dat ze je iets doen!" Zoo ziet men waarin de postbode door de jeugd benijd wordt. En inderdaad, als een belhamel bij u thuis of aan het kantoor aan de bel trekt of op het meer moderne knopje drukt wordt u terecht nijdig, maar als de post bode schelt bent u hem daarvoor erkentelijk, want dat beteekent: „Er ligt een brief in de bus". De tijding kan goed zijn of slecht, maar in ieder geval komt er nieuws, dat voor u be stemd is, door de gleuf van de bus in uw huis. En de postbode zelf gaat voorbij Hij brengt ons vreugd en leed, hij bezorgt ons berichten, die over ons wel en wee beslis sen maar hijzelf gaat verder, alsmaar verder, huis na huis Hij is een van de vele „menschen m uni form", die dagelijks in de loopgraven van onzen niaatschappelijken levensstrijd, de stra ten, hun plicht doen. Weer en wind trotsee- rend. Maar wie zijn deze menschen, als zij de uniform van hun maatschappelijke functie niet aan hebben? M.a.w. wat doen zij in hun vrijen tijd? Wel, wij hebben „Tante Pos" gevraagd wat zij in 'haar vrijen tijd doet. 'k Zeg „Tante Pos" want dit is een eerenaam. Hij teekent de nauwe familiebetrekking, die er tusschen de maat schappij en het bedrijfsleven der Posterijen bestaat. De Post is één van de „Tantes", die neef „Maatschappij" met hun goede zorgen en hun toewijding op de been houden. En het antwoord van Tante Pos vormt een posthoorn des overvloeds". In de eerste plaats hooren wij besteller Wijker vertellen hoe of hij in zijn vrijen tijd speelgoed voor zijn zoon maakt. Niet zoo maar speelgoed, maar heel bijzonder werk. De gara ge met de lichtreclame, en het pompstation ervoor heeft de dagelijksche belangstelling van Wijker's zoon, Jacob, die er „in zijn vrijen tijd" mee speelt. Maar de molen, die naar hem ge noemd werd, is eigenlijk te mooi om mee te spelen. Zijn vader heeft daarmee werkelijk een pracht stuk werk geleverd. En dat zonder ooit eigenlijk timmerles gehad te hebben! Ja vroeger in zijn prille jeugd is Wijker eens krullenjongen geweest. Maar wat je noemt timmeren heeft hij daarmee niet geleerd. „Neen al zeg 'k het zelf, ik heb er oog voor". Zoo onthult de postbode-speelgoedfabrikant ons het geheim van zijn vrije-tijd-werk. Postbode den Ouden neemt een loopje met één van zijn collega's. Een paar potloodhalen en de caricatuur is gereed enraak! Inderdaad, hij heeft er oog voor, op het plaatje van den molen is duidelijk te zien hoe aardig het ding van architectuur is. En tot in de puntjes is het afgewerkt. De lijntjes van de baksteenen zijn door den maker rag fijn met verf getrokken. De glazen heeft Wij ker ook ingezet. Enfin, van A tot Z is dit werkstuk door hem gewrocht, hij is alles te gelijk; aannemer, architect, timmerman, glazenmaker, schilder, kortom een soort één- mansbouwmaatschappij. 'k Vergeet wat: electricien! want de molen kan electrisch loopen, en als we door de glazen vensters turen, zien we het graan in den zak glijden. Het is allemaal zoo echt als men 't maar hebben wil. Achter opzij is een kantoortje en daarin zit een juffrouw de secretaresse van den molenaar, want het is een modern bedrijf! boek te houden En als we onze oogen even heel krachtig inspannen zien we in het voor haar op tafel opengeslagen boekje genoteerd staan: „2 zak rogge5 zak mais Zeer precies. Weet u nu waarom er bij de post nooit een brief zoek raakt? Willy den Ouden vergis u niet, we heb ben het niet over onze zwemkampioene, maar over de kampioen-caricaturist van de poste rijen geeft een ander antwoord op onze vraag „Wat doet u in uw vrijen tijd?" We hebben ons het antwoord al laten ont vallen: Den Ouden heeft een specialen kijk op de menschen. hij ziet ze in caricatuur. En teekent ze zoo. Menige collega heeft er aan moeten gelooven. En al was die eerst soms een beetje misnoegd een bewijs dat de caricatuur goed getroffen was intusschen later trok dat wel weer bij. Voor speeltuin- vereenigingprogramma's hóeft den Ouden ook veel geteekend. Aan de muren van zijn huis hangt ook menig schilderij van zijn hand; een hofje te Den Haag, de Bakenesser- kerk en de Amsterdamsche poort. Een pape gaai is in fraaie kleuren uitgevoerd. Ook een teekening van bloemen hangt er. „Die teekening zag mijn vrouw in een etalage en ze vond 't zoo mooi. Het ding was nogal duur, en daarom heb ik het eens goed beke ken, in gedachten meegenomen en thuis rustig nageteekend. „En is uw vrouw tevreden?" „Zeker". Daar zit wel iets in dat systeem geachte le zer of lezeres. Als u morgen bijv. voor een autoshowroom s'taat en er is wel iets bij, dat lem" is de postman A. van Hoek. Een vijftal I jaren geleden verdiepte v. Hoek zich in het leerboek „Tra la loborinto de la gramatiko" (Door het doolhof van de gramatika) en thans is hij penningmeester-administrateur van de commissie (waarvan hij ook één der oprichters is)die op school B. aan de Haar- lemmerliedestraat na schooltijd kindercursus sen in Esperanto verzorgt. Op het oogenblik doen 100 kinderen en 30 ouderen aan deze cursus mee. En Haarlem is de eerste, stad in Nederland, die een officieele subsidie voor het Esperanto-onderwijs heeft verstrekt. De heer van Hoek en de andere pioniers voor de verbreiding van deze wereldtaal hebben dus wel succes met hun streven. „Wij doen dit werk uit zuiver idealisme", vertelt van Hoek ons. „Wij arbeiden aan een stukje cultuur" 17 ziet, voor kunstzinnige en cultureele be steding van den vrijen tijd zijn we bij de pos terijen „aan het goede adres". Onze vraag, „Wat doet u in uw vrijen tijd" is niet tot. doovemansooren gericht, en gaat. niet „onbestelbaar retour". Integendeel alles wat wij willen weten wordt „per expresse" beantwoord. ,De Posthoorn des overvloeds" is echter nog niet uitgeput. Maar de rest ontvangt u „in een tweede bestelling", v. H. Een andere van Tante Pos' discipelen A. van Hoek mint de Muze van het tooneel. Hij is ook voorzitter van de tooneelvereenigingPostaal Genoegen". u aardig vindt, maar 't is nogal prijzig, dan kijkt u 't eens goed aan enals het zoover is kom 'k u beslist eens interviewen voor deze rubriek. Postbode Lansheer is in zijn vrijen tijd tooneelspeler. In vele rollen heeft hij reeds op de planken uitgeblonken. In 1929 richtte hij de tooneelvereeniging „Postaal Genoegen" op en sedert dien zijn er vele blijspelen op gevoerd: „Zijn Zoon", „Op afbetaling", „Mug gen om de kaars", „Kitty jokt nooit", „Wil ly's trouwdag" en nog veel meer. Nooit ontbreken de directeur van het post kantoor de heer J. H. T. Pfaff en zijn vrouw, mevr. R. J. Pfaff—Reudler, die eerevoorzitster van de tooneelvereeniging is, op een voorstel ling. De heer Pfaff is eerevoorzitter van de welbekende „Postfanfare", waarvan de heer Ph. Vlessing dirigent is. En wie wij ook spra ken van de Posterijen, een ieder is het er over eens dat de directeur en zijn vrouw mee leven met het wel ,en wee van het poste- rijenpersoneel. Ook nadat de werktaak voorbij is. „Tante Pos" is in haar vrijen tijd dan ook een kunstzinnig mensch. Zingen kan ze ook. Als de beste. Want in 1931 werd de postale zangvereeniging opgericht. Hiervan is de heer P. M. Germes dirigent. En ook Landsheer verstaat de zangkunst, Vroeger trad hij veel in operettes op. Ook toen was hij al bij de post, maar er bestond nog geen postale tooneelvereeniging in dien tijd. Lansheer vertelt ons van de tooneelrepe tities. „Er komt bij de liefhebberij ook veel plichts betrachting kijken. De menschen moeten op tijd op de repetities komen. En ze kunnen niet allemaal even mooie rollen krijgen". Inderdaad. De liefde voor je liefhebberij moet zoo diep zitten dat je zelfs je plicht uit liefde doet en niet maar alleen omdat het moet. Dan is „vrije tijdblije tijd" in de beste beteekenis van het spreekwoord, dat 'k hier ten doop houd. Lid van „de Commissie voor Esperanto- cursussen voor kinderen in scholen te Haar- De doop van Prinses Beatrix. De strijd in China. Hevige gevechten tusschen Hsutsjau en Kaifeng venvacht. TOKIO, 10 Mei (D.N.B.-A.N.P.) Volgens de laatste van het front ontvangen berichten heeft het door de Japanners van den sector Nanking uit in Noord-Westelijke richting- tegen den spoorweg naar Loenghai met ge motoriseerde eenheden ingezette offensief Koetsjen bereikt, dat op ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Hsutsjau aan den spoorweg TientsinPoekau is gelegen. Koetsjen werd vanochtend vroeg reeds ge- VOETBAL. BESLISSINGSWEDSTRIJD D.O.S.—D.W.V. Wij vernemen dat de beslissingswedstrijd tusschen D.O.S. en D.W.V. voor een plaats in de eerste klas nog niet a.s. Zondag, maar Zon dag 22 Mei gespeeld wordt. Het terrein is nog hiet bekend. Aangezien zich ongever 400.000 man Chi- neesche troepen in den sector van Loenghai, ten Oosten en ten Noord-Westen van Hsuts jau hebben geconcentreerd wordt ver wacht, dat de beslissende strijd om Hsuts jau zal worden geleverd aan den spoorweg naar Loenghai tusschen Hsutsjau en Kaifeng. Eerediensten, toegevoegd aan de vorstelijke personen. 's GRAVENHAGE 10 Mei. Naar wij ver nemen zijn de hiernavolgende dames en hee- ren toegevoegd als eeredienst bij de vorste lijke personen, die op Donderdag a.s. de doopplechtigheid van H. K. H. Prinses Beatrix zullen bijwonen. Aan Z. M. den Koning der Belgen: vice- admiraal J. Th. Furstner, chef van den ma rinestaf, mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, kapitein W. Romswinckel, adju dant van H. M. de Koningin. Aan H. D, H. Prinses Bernhard van Lippe Biesterfeld: jonkv: D. H. van Tets, 1ste hof dame van PI. M. de Koningin, jhr. mr. C. De- del, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan H. D. H. vorstin van Erbach-Schön- berg en Prinses van Erbach-Schönberg: jonkvr. L. H. bsse Schimmelpennick van der Oye, hofdame hon. van H. M. de Koningin, jhr. C. A. de Pesters, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Aan H.K.H. Prinses Alice van Groot-Brit- tannië: Jonkvr. C. van Burmania bsse. Rengers, mr. W. C. Baron Snouckaert van Schauburg, Kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin. Aan H. H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en Gravin Kotzebue: Jonkvr. A. bsse. Schimmelpenninck van der Oye, Hofdame van HM. de Koningin. Aan z.H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en Graaf Kotzebue: Kol. jhr. W. Laman Trip, adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin. Aan Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe Biesterfeld: lste luit. A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ord. officier van H.M. de Koningin. Z.M. de Koning der Belgen zal in het Paleis Noordeinde verblijf houden. H. D. H. Prinses Bernhard van Lippe Bies terfeld en Z. D. PI. Prins Ernst Aschwin zul len eveneens in het paleis Noordeinde lo- geeren. H. K. H. Prinses Alice van Groot-Brittannië logeert in het Paleis Voorhout. De Hertog en de Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg en de Graaf en Gravin Kotzebue zullen in het Huig ten Bosch hun intrek nemen. Fokkervliegtuigen voor Canada. OTTOWA. 10 Mei. Er zijn op het oogen blik onderhandelingen gaande tusschen de vliegtuigenfabrieken van Fokker en de ver tegenwoordigers van het ministerie van oor log. Weliswaar is er officieel over deze onder handelingen nog geen verklaring gepubli ceerd, doch dit neemt niet weg, dat men er met vrij groote stelligheid over spreekt, dat de onderhandelingen den bouw betreffen van snelle vliegtuigen voor Canada. (United Press) Haile Selassie naar Genève. LONDEN, 10 Mei (Reuter-A.N.P.) Haile Selassie is vanochtend uit Bath vertrokken. Hij is op weg naar Genève. Russische industrieplaii mislukt. Tengevolge van sabotage in de chemische industrie. Discoutoverhooging in België. BRUSSEL, 10 Mei (Belga/A.N.P.) De Nationale Bank heeft haar disconto verhoogd van 2 procent tot 4 procent. De rentevergoeding voor niet ge accepteerde wissels en promesses is gebracht van 2y2 op 4y2 procent en voor beleeningen en voorschotten van 3 op 5 procent. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Meervlietstraat. Geachte redactie, Eenigen tijd geleden nam het gemeentebe stuur van Velsen op verzoek va nde bewoners van de Meervlietstraat het besluit die straat en vooral de z.g. kleine straat, die vrijwel onbegaanbaar is, op te knappen. Om hiertoe te kunnen overgaan, moest van gemeentewege met de eigenaars in over leg worden getreden; de kleine straat voor de huizen is het eigendom van de huis eigenaren. Door het gemeentebestuur is ge vraagd dien grond aan de gemeente te willen afstaan, opdat er dan een goed trottoir zou worden gelegd, hetgeen 't aanzien der straat niet onbelangrijk zou verhoogen. Men dacht algemeen, dat de huiseigenaren hier toch niet tegen zouden kunnen zijn, in de eerste plaats omdat het eigendomsrecht voor dat stukje voetstraat absoluut geen voordeelen opbrengt, men kan zelfs de voetgangers niet verbieden dat zij van deze straat gebruik maken en in de tweede plaats omdat het algemeen belang er ten zeerste mee zou zijn gediend. Nu is dit gemeenschapsbelang bij bedoelde dorpe lingen ten eenen male zoek. Een zeker ego ïstisch gevoel overheerscht hier, 't geldt hier immers „Hun Grond", die zij niet voor „niets" wilen afstaan, ofschoon zij er nu toch ook niets aan hebben. Zou het gemeentebestuur in deze geen an dere maatregelen kunnen treffen, door bijv. vorenbedoelde dorpelingen te sommeeren de kleine straat voor hun huis in een behoorlijke toestand te brengen. Ik geloof, dat dit best kan en hiermede zouden dan vele gedupeerde Meervlietstraters en Velserbeekbezoekers ge baat zijn. Nieuwe rijksweg dezen zomer gereed? Kaganowitsj acht radicale reorganisatie noodzakelijk. MOSKOU, 10 Mei (Reuter-A.NP. De volkscommissaris voor „zware in dustrie" Kaganowitsj heeft in een rede uiteengezet, dat het plan voor 1937 mislukt is door sabotage in de chemische industrie. De toestand is op het oogenblik in herstel, doch het is noodzakelijk, dat een radicale reorganisatie wordt doorgevoerd. Kagano witsj zeide, dat in deze industrie meer sabo teurs en spionnen zijn gevonden, dan in eeni- ge andere, in verband met het groote belang van deze industrie. Hij maakte hier blijkbaar een toespeling op de vroegere leiders van de chemische industrie Djakakof en Rataisjak, die in Januari van het vorige jaar beschul digd werden van verraad. Spreker zeide ver der, dat de industrie van den grond af aan opnieuw moest worden opgebouwd, de pro ductie was sedert 1932 met 200 pet. toegeno men. 1 SPOORWEG-VIADUCT 2 VIADUCT WARMOND 3 BRUG OVER RINGVAART 4 DUBBELE BRUG OVER HOOFDVAART WEG AMSTERDAM-'s-QRAVENHAQE Gedeelte Amsterdam -Sassenheim) WÊÊKm THANS GEREED EN IN GEBRUIK Kmm DEZEN ZOMER GEREED De molen, die postbode Wijker in zijn vrijen lijd voor zijn zoon Jacob maakte De K.N.A.C. schrijft ons: Op den eersten November 1935 werd het eerste stukje van den specialen automobiel- weg, die weldra de hoofdstad van het Rijk met de Residentie zal verbinden, voor het snelverkeer opengesteld. Voortdurend werden daarna zoowel van de Amsterdamsche zijde als van den Haagsehen kant stukjes aan den weg toegevoegd, maar het tempo der werkzaamheden deden het ergste vreezen voor de spoedige openstelling van den geheelen weg. Thans is het grootste gedeelte gereed. Men wacht met ongeduld op de openstelling van de nog ontbrekende schakel: Postbrug—Venne perdwarsweg. Wel zijn automobilisten niet erg te spreken over de bovengrondsche kruisingen op het opengestelde gedeelte, die evenals de bekende en gevreesde, ouderwetsche „ezelbruggetjes" werken, en waarover men bij een daar ter plaatse te verantwoorden snelheid met de vier wielen van den grond wipt, maar ook hiermee zal misschien bij het afmaken der volgende viaducten worden rekening gehouden. Bij het aanleggen van nieuwe autowegen zullen deze bezwaren stellig worden ondervangen, door niet meer den snelverkeersweg den secun- dairen weg te doen overbruggen, doch omge keerd, zooals bij de kruising van dezen weg met den Warmonderdamschen weg eii de J. P. Heyelaan is geschied, den secundairen weg over den snelverkeersweg heen te voeren. Dp speciale autowegen mogen niet ondergeschikt worden gemaakt aan de belangen van secun daire en tertiaire wegenaanleg. Het gedeelte tusschen de Postbrug en den Venneperdwarsweg, ongeveer 14 K.M. lang bevat niet minder dan veertien viaducten en bruggen, waaronder verscheidene van zeer groote afmetingen. Voorts moesten héél wat terreinmoeilijkheden tengevolge van de uiterst slappe bodemgesteldheid worden over wonnen. De slappe lagen moesten zooveel mogelijk worden verwijderd of door de zandstorting worden weggeperst, teneinde de latere na- zakking van den weg te beperken. Een vak ter lengte van rond 700 M. vorderde zelfs niet minder dan 400.000 M3. zand. Bij het wachten voor de spoorbaankruising bij Sassenheim vroeg de automobilist zich steeds maar af drie lange jaren lang - wanneet wordt er nu eens aan de spoorweg viaduct begonnen. Gelukkig werd einde van 1937 ook deze puzzle opgelost. Er werd een aanvang gemaakt en de aannemers van dit werk hebben er gang achter gezet. Tegen het einde van deze maand zullen •waarschijnlijk de spoorwegviaduct en ook de nog in uitvoering zijnde brug over de Sas- senheimervaart, die beide geheel in gewapend beton worden uitgevoerd, gereed zijn. Ook de brug over de Zuidelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, die een be weegbaar gedeelte krijgt ten behoeve van de scheepvaart, is nog in voorbereiding. Wanneer wordt nu de verbinding Amster dam's Gravenhage voor het verkeer open gesteld? Een vaste datum kon de dienst van Water staat nog niet geven. De K.N.A.C. gelooft zich echter niet sterk te vergissen, als ze als haar vermoeden uitspreekt, dat Waterstaat dezen zomer wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen ter gelegenheid van het Internationale Wegencongres, dat van 19 Juni 2 Juli te Schèveningen wordt ge houden Men zal van heinde en verre gekomen wegendeskundigen toch niet een bezoek aan Amsterdam willen laten brengen langs den ouden weg over Sassenheim, Lisse en Haar lem. terwijl een autostrada, op enkele détails na, klaar ligt! Wie zal zeggen of dit Wegen congres niet een goeden invloed gehad heeft om ons eenige maanden eerder in staat te stellen het traject 's Gravenhage—Amsterdam met eenige kilometers te bekorten? De nieuwe gelilleening van Iiaarlcm. Het beleggingsfront heeft bezwaar. Men meldt ons uit Den Haag; dat de bij het beleggingsfront aangesloten instellingen niet zullen inschrijven op de 3—334 pet. lee ning der gemeente Haarlem, waarvan de in schrijving op Donderdag a.s-. is opengesteld, aangezien het rendement daarvan, zelfs in dien de verhoogde rente in 1948 doorgaat, slechts 3.154 pet. bedraagt en de voorwaar den niet voldoen aan de gestelde richtlijnen. Wij herinneren er aan, dat het hier betreft een conversie-geldleening der gemeente Haar lem, groot f 13.193.000 in stukken van f 1000. De rente zal in de eerste 10 jaar 3 pet. be dragen en daarna 3y2 pet. De leening wordt in 26 jaar geheel afgelost. De leening wordt uitgegeven tegen een koers van 99-X pCt. De gemeente Haarlem (zoo werd ons mede gedeeld) staat officieel buiten deze zaak, om dat de gemeente gedekt is, daar de leening overgenomen is door de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7