Rusland's expansiepolitiek door de eeuwen, tb R00DB*STBE Uit den V oikenbondsraad De Goedenwilsdag-herdenking, georganiseerd door de Goinmissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereen, voor Volkenbond en Vrede (afd. Haarlem). Op het Sportterrein aan de Klevcrlaan. De ballons gaan de lucht in! Oeroude drang naar het Oosten bestaat ook. thans nog. Moskou versus Tokio. '(Van onzen Russischen correspondent). TOEN Lenin in de maand Februari van het jaar 1918 met zijn geheele regeering hals over kop Petersburg verliet en Moskou wederom tot hoofdstad uit koos, sloot hij daarmede een intermezzo uit de Russische geschiedenis af, dat door Peter den Groote met de stichting van de Newa-metro- pool was Ingeluid. Sinds het vroegste optreden in de geschie denis, hebben de Russen hun expansie politiek steeds op het Oosten gericht. In de zevende eeuw zwierven zij van de Karpathen en de Weichsel naar de Oost-Europeesche vlakte. Het eerste tijdperk der Russische geschie denis speelde zich om de Noordelijke meren (Peipus-, Ilmen-, Ladoga, en Onegameer) en in het Dnjepr-dal af. De belangrijkste centra waren toen Nowgorod en Kief. In de 14de eeuw werd Moskou pas gesticht en in een uiterst langzaam tempo steeg de beteekenis van deze stad als een meer Oostelijk gelegen centrum. Nog in de 16de eeuw werd gestreden om het oppergezag aan de Wolga, Europa's Oostelijkst gelegen rivier, welke den Russen, zooals de liederen van Stenka Razin getuigen, tallooze moeilijkheden bereidde. Spoedig ech ter drongen Russische avonturiers, via het Oeralgebergte, in Siberië door, dat langza merhand overmeesterd werd. In de 19de eeuw kwam de Amoer onder invloed van Rusland en precies 50 jaar geleden werd, door de ver overing van Khiwa en Bokhara, de heerschap pij van het Russische rijk over Centraal-Azië gegrondvest. De veroveringstactiek en de kolonisatiebe weging van het Russische volk waren onop houdelijk naar het Oosten georiënteerd en met elke schrede in die irchting verwijderde men zich meer van Europa. De aanleg van de groote Siberische spoorlijn en de poging bosch- en ertsconcessies in Korea te verkrij gen, een poging, die in 1904 tot den Rus sisch- Japanschen oorlog leidde, waren nieuwe bewijzen van den Russischen expansiedrang naar het Oosten. Hoe mer de politici, de regeering en de strategen hun aandacht aan het Oosten schonken, des te meer verbleekten de politieke belangen in Europa. In den wereldoorlog zou bijv. het testament van Peter den Groote verwerkelijkt worden Door dezen Czaar waren een reeks oorlogen tegen de Turken gevoerd, warbij vele soladten opgeofferd werden. Het doel daarvan was: de verovering door Rus land van de Dardanellen, zoodat een vrije doorgang naar de Middellandsche Zee ver kregen zou worden. Wie spreekt er in Rus land thans nog over de Dardanellen? Het Balkanvraagstuk, in den tijd van Bismarck en keizer Wilhelm II een der beruchtste uit de Europeesche politiek, is in Rusland begra ven en vergetenEnkele jaren geleden nog was Rusland's politiek er op gericht, geheel Spanje onder de Russische vlag te brengen. Thans heeft Rusland de handen van Spanje afgetrokken, daar de oeroude drang naar het Oosten de overhand heeft gekregen en alle krachten vereengid moeten worden om de groote problemen, die zich door den oorlog tusschen Japan en China voordoen, op te los sen. Het roemlooze einde van den wereldoorlog en het daarop gevolgde loslaten van Rusland door de Entente, verwekten bij de Russen een diepe teleurstelling en verbittering, welke tot uitdrukking kwamen in de Europeesch- Aziatische Beweging. „Wij willen geen Euro peanen van lageren rang zijn en als zoodanig behandeld worden", zeiden de Russen. „Aziaten zijn we ook niet, dus noemen wij ons Euro peesche Aziaten". Dit standpunt werd zoowel met historische als met filosofische stellingen gesteund en in dikke boeken werd de ideologie van de Europeesch-Aziatische Beweging uit eengezet. De Russische dichter Alexander Block gaf, in zijn gedicht „De Skythen", op aangrijpende wijze uitdrukking aan de nieuwe en tegelijk zoo oeroude politiek der Russen en aan den afkeer van Europa. Tegenwoordig herinneren de Russen zich ook, dat hun kolonisten zelfs in Alaska diepe sporen hebben achtergelaten. De belangstel ling van Russische historici heeft zich o.a gericht op den Oekraïnischen revolutionair Hontsjarcnko, die omstrekes 1860 in St. Fran cisco de „Alaska-Herald" in het Russisch en in het Engelsch uitgaf en die er van droomde de Aleoeten en Alaska tot een zelfstandige republiek uit te roepen. Reeds in dien tijd leek dit plan fantastisch en op het oogen- blik, nu Japan oppermachtig en Alaska in het bezit van Amerika is, ontbreekt er elke reëele kans van slagen aan. Des te merkwaardiger is het, dat de Russen zich thans voor deze kwestie interesseeren. In het laatste nummer van het Russische tijdschrift „Vremennik" dat in Parijs verschijnt, kan men een groot artikel lezen, getiteld: ..De Russische litera tuur in en voor Alaska". Het is geschreven door Lozinsky, Voorts bevat dit tijdschrift een tweede artikel, getiteld: „Agapij Hontsjarenko, de stichter van de Russische pers in Noord- Amerika", geschreven door S. Svatikof. Sta tistieken leveren het bewijs, hoe intensief Russische priesters hun missie-arbeid onder de inwoners van Alaska, en op de Aleoeten verricht hebben. In Sitcha, de hoofdstad van Alaska, bestaat thans nog een voortreffelijk ethnografisch museum, dat geleid wordt door den Russischen priester Kasjevarof. Toen de regeering in 1867 Alaska voor 7.2 millioen aan de Vereenigde Staten verkocht 2weeg de openbare meening in Rusland, daar zij druk doende was met het Balkan- en Dardanellen- vraagstuk. Thans, 20 jaar na het einde van de periode, dat Petersburg de zetel der regee ring was, zint men weer op mogelijkheden voor de Russische kolonisatie, waarbij men dan aan de andere zijde van den Pacific vasten voet poogt te krijgen. Enorme militaire voorbereidingen. A FGEZIEN van deze historische herinne- ringen en van de Europeesch-Aziathische Beweging, heeft de Russische drang naar het Oosten in alle stilte een concreten vorm ge kregen. Ondanks de massa-executies heeft maarschalk Worosjilof bijv. het programma voor de legeruitbreiding doorgevoerd. Nog voor het einde van dit jaar zal Rusland over 20.000 bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen beschikken, terwijl dan in "totaal 30.000 pilo ten beschikbaar zijn. De vloot in. den Stillen Oceaan zal zeer versterkt en de versterking van de Russisch-Chineesche grens bespoedigd worden. De sterkte van het Russische leger in vredestijd is van 1.5 tot 2.5 millioen verhoogd. Een eventueele mobilisatie is zoo georgani seerd, dat Rusland in den tijd van drie maan den 18 millioen soldaten in het veld kan bren gen. Volgens berichten van reizigers is het reus achtige gebied tusschen het Baikalmeer en den Stillen Oceaan één kolossaal leger, dat door een drievoudige linie van fortificaties beschut wordt. De Russische troepen zijn op 4 punten geconcentreeerdnabij Tsjita, Bla- govetsjensk, Chabarofsk en Wladiwostok. Ten Oosten van het Baikalmeer bevinden zich Russische troepen, gevechtsklaar. Zij zullen, via Buiten-Mongolië, tot aan de grens van de Chineesche provincies Suiyan en Tscha- char getransporteerd worden. Op de wegen van Ulan-Ude, dat 125 K.M. Oostelijker v5n het Baikalmeer ligt, naar Ulan-Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, trekken on onderbroken lange colonnes van van vracht auto's, beladen met soldaten en krijgsmate- riaal, voorbij. In Japan twijfelt men er niet aan, dat deze voorbereidselen gericht zijn tegen de in China strijden Japansche troepen. Reeds beschuldigt men er Rusland openlijk van China te steu nen door de levering van krijgsmateriaal en en het zenden van Russische vliegers naar het front. Moskou heeft bovendien geëischt, dat de Japansche consulaten in Blagovets- jensk en Chabarofsk gesloten zouden worden, maar Japan heeft verklaard, dat deze eisch tegen het internationale recht strijdt en ge weigerd Moskou's wensch in te willigen. Op 11 April j.l. vlogen 9 Japansche vliegtui gen over de Russische grens. Erg ver kwamen zij niet,, want Russische vliegers dwongen de Japanners om terug te keeren. Tijdens deze vlucht moest een der Japansche vliegtuigen een noodlanding maken. De piloot Mayeda genaamd, werd gevangen en het vliegtuig in beslag genomen. Zoo schijnt steeds onheil spellender het oogenblik naderbij te komen, dat Rusland daadwerkelijk in den oorlog tus schen Japan en China zal ingrijpen (Nadruk verboden.) KARL TIANDER. Marechaussee schiet krankzinnige Dokter had de hulp der politie ingeroepen. ECHT, 16 Mei. —In den afgeloopen nacht is de 38-jarige B. uit Echt op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde in een plotselingen toe stand van krankzinnigheid, die gevaar op leverde voor zijn omgeving. Dokter Sonnen kon den man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de marechaussee te Echt. Per auto arriveerden twee politiemannen aan de woning van B. Deze stond buiten met een schop en uitte dreigementen. De marechau- see sommeerde den man te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven diens hoofd, waarop Bockma vuurde. De man viel doodelijk getroffen neer en werd naar binnen gedragen. Hij had een schot in den mond en de kogel was in de luchtpijp gedron gen. Enkele minuten later gaf h{j den geest. Het lijk is in beslag genomen en overge bracht naar het St. Antonius Gasthuis. B. was gehuwd en vader van zeven kinde ren. De inwijding van de Oud- Katholieke Kerk. Bouwwerk van Ir. H. T. Zwiers. HAARLEM Dinsdag. Heden zal de nieuwe Oud Katholieke Kerk aan de Kinderhuissingel ingewijd worden. In het kerkgebouw zijn op de eerste ver dieping een leeringlokaal. een vergaderzaal eenige administratieve vertrekken, de pasto rie en de kosterij. Op de tweede verdieping is de eigenlijke kerk. In deze ligging wordt een 300-jarige traditie gehandhaafd. Bovendien werd door deze intensieve bebouwing mogelijk gemaakt dat op het betrekkelijk kleine be schikbare, en voor de ligging van de kerk schikte, terrein ook de inrichting van de gewenschte boekerij e.a. lokalen te verwezen lijken. Door de hooge ligging van het gebouw heeft men thans tevens bereikt dat het zich onderscheidt van de omgevende woonhuizen. De architect de heer H. T. Zwiers heeft de natuurlijke elementen van de bouwopgave ge bruikt om de beteekenis van het gebouw en zijn onderdeelen ook naar buiten te doen spreken om datgene, wat namelijk het hoog ste in rangorde is, naar buiten als zoodanig te doen spreken en datgene, wat naar zijn wezen lager is in rangorde ook naar buiten als zoodanig kenbaar te maken. Bij het ont breken van een duidelijke pleinvorming vóór het kerkgebouw ontbrak naar het inzicht van den architect veel van de beteekenis van den ingangstoren en daarom werd besloten niet den kerkingang maar het liturgisch hoogste deel van het kerkgebouw, het priesterkoor als het hoogste bouwdeel kenbaar te maken en met het kruis te bekronen. Zoo teekent zich de innerlijke beteekenis van het priesterkoor, de sacristie, het zangkoor en de Doopkapel zooveel mogelijk in de wijze, waarop zij gerea liseerd werden. Ook in het inwendige is ge tracht de onderscheiding vol te houden zoo wel in materiaal, keuze en bewerking als in ruimtevorm en verlichting. Kerk, sacristie en zangkoor zijn gemetseld in gladde gele en witte steenen, voor de kerk en doopkapel in een kruisvormig sierverband, voor de sacristie in vlak metselwerk; hallen, ingang en trap zijn eveneens uitgevoerd in zichtbaar metsel werk, vergaderkamer, leerlinglokaal e. d. ech ter hebben gepleisterde muren. De overkap ping is uitgevoerd in een zichtbaar blijvende houten kapconstructie, en zulks wel zoodanig dat aan de betrekkelijk vierkante kerkruimte een dieptewerking wordt verleend. De bekap ping is donker gebeitst, met eenig kleurig schilderwerk op markante constructiepunten, terwijl de kapankers in den vorm van het Christusmonogram en de ruitvormige kap- velden gevuld worden met door leden van de gemeente zelf uitgezaagde houten siervul- lingen, elk met een der 12 teekenen van de dierenriem als middelpunt. De kerkramen zijn 12 in getal. De vloer is belegd met niet gladde witte tegels, terwijl onder de banken houten vloeren met linoleum zijn aangebracht. De banken zijn uitgevoerd in gerookt eikenhout en voorzien van be- kleede knieltreden. De communiebank en de preekstoel zijn uit de oude kerk overgenomen. Verder is ook het oude altaar in de nieuwe kerk geplaatst; de vorm met de fraaie oude antipendia komt volkomen tot zijn recht. De kerk bevat een ruim zangkoor waarop het orgel opgesteld is, een sacristy met vele ingebouwde kasten. Verderop den beganen grond een ruime ver gaderkamer, tevens voor vereenigingsdoel- einden te gebruiken (grootte ongeveer 65 M2.) met theekeukentje, een leeringlokaal met ruime bergplaatsen, de bisschopskamer en een nieuwe boekerij en verder de noodige halruimten, toiletten,, bergplaatsen en een kleine administratieruimte. Een van de moei lijkheden van den plattegrond vormde nog de keuze van de ruimte onder het priesterkoor, welke bij een kerk-op-de-verdieping m.i. niet kan zijn een ruimte met een willekeurige be stemming. Zoo is tenslotte de boekerij de fundeering van het priesterkoor geworden. Aansluitend aan priesterkoor en sacristie boven en aan de boekerij, de bisschopska mer en de hal bij leering- en vergaderkamers bevindt zich de pastorie, welke èn via de studeerkamer van den pastoor en van uit het dienstgedeelte (bijkeuken) rechtstreeks toe gang tot de kerk geeft. Aan den anderen kant heeft de kosterswo ning toegang tot de kerk op zoodanige wijze, dat de fietsenstalling, ingang en ingangshal, en verwarmingskelder rechtstreeks toeganke lijk zijn. Deze kosterswoning is gebouwd als een lage flat-woning boven de fietsenstalling. In 1910 nam Pastoor Prins, later Bisschop van Haarlem, het initiatief voor het bouw fonds voor de kerk die thans verwezenlijkt is. De inwijding. De inwijding van ne nieuwe kerk zal heden geschieden door mgr. H. J. T. H. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, geassisteerd door prof. C. Wijker, president van het seminarie te Amersfoort. J. v. d. Oord, Deken van het Bis dom te Haarlem als diaken en prof. dr. C. G. v. Riel als subdiaken. Aanwezig zullen nog zijn: mgr. Andreas Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. Berends, bisschop van Deventer, mgr. J. Z. J. Jasiriski bishop of Buffalo. Zij zullen in het priesterkoor plaats nemen. De inwijding bestaat uit de inzegening van de kerk, de preekstoel en het altaar. Tevens zullen de lichten ontstoken worden. Aan het eind van den dienst zullen de geestelijken zich in pro cessie naar de sacristy begeven om het Heilig Sacrament naar de kerk te brengen. De bis schop van Haarlem houdt zijn toespraak als verschillende handelingen verricht zijn. Propagandaschool te Rotterdam ontdekt. Zeven personen door de politie gearresteerd. Door den Rotterdamschen Vreemdelin gendienst is dezer dagen een inval gedaan in in een perceel in de Tochtstraat aldaar, waar naar bleek, juist les werd gegeven aan Duit- sche immigranten. Een zestal „leerlingen" en een leeraar zijn aangehouden en overgebracht naar het hoofd bureau van politie. De namen van de man nen zijn niet bekend. Zij noemden elkaar al leen met voornamen en hoewel zij in het be zit van passen zijn, waarop namen vermeld zijn. bestaat er geen zekerheid, dat deze na men juist zijn. In het lokaal in de Tochtstraat werd vol gens het Hbld. theorie gegeven aan de leer lingen over de crisis, over den staat en ook over Nederland, het land waar zij op het oogenblik vertoeven. Tijdschriften, brochures enz. waren in groote menigte voorradig. Ook de leerstof is meegenomen naar het hoofdbu reau van politie. Nederlaiulsche T uinbomvraad viert zijn dertigjarig bestaan. Receptie te 's-Gravenhagc. De Nederlandsche Tuinbouwraad vierde Zaterdag zijn dertigjarig bestaan. In het hotel „De Twee Steden" te's-Gravenhage recipieerde In het hotel „De Twee Steden" recipieerde het bestuur, onder voorzitterschap van den heer Jac. Smits (Naarden), omringd door palmengroep en bloemstukken, waarvan er verscheiden uitmuntten door schoonheid in kleur en vorm. Allen, die ter receptie kwamen, werd het door den secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus (Haarlem) geredigeerde gedenkboek ter hand gesteld. Onder hen bevonden zich de direc teur-generaal van den landbouw ir. A. L. H. Roebroek, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. jhr. G. F. van Tets van Goidschalks- oord, de directeur van „Centraal Beheer" en van de Tuinbouwonderlinge. jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echten, de secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité dr. H. Molhuysen, de heer E. H. Rrelage en voorts vertegenwoordi gers van verschillende organisaties en instel lingen op land- en tuinbouwgebied. De voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad. de heer Jac. Smits heeft in een rede de beteekenis geschetst van het dertig jarig jubileum dezer organisatie. Verder heb ben nog verschillende sprekers het woord ge voerd. Des avonds is èen maaltijd gehouden. VOETBAL. Smit geblesseerd. In den bekerwedstrijd HaarlemDe Mus- schen is Smit in de eerste helft geblesseerd Toen hij na een schot gelost te hebben, het rechterbeen geknield had en zijn linkerbeen gestrekt vooruit stond, viel een tegenstander op laatstgenoemd been, met het gevolg dat het doorzakte. Hij kon niet verder spelen, zoodat hij het veld moest verlaten. De vrees werd door zijn vrienden geuit, dat Smit a.s. Zaterdag niet zou kunnen meespe len, maar wij vernemen dat de kwetsuur niet zoo ernstig Is, zoodat hij vermoedelijk wel zal uitkomen. mmi eiiifiïiN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 16 Mei 1938. Ter Veemarkt- waren heden aangevoerd: 475 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 74—80, 2e lew. 64—70, 3e kw. 50—62. Per K.G. slachtgewicht. 70 Melk- en Kalfkoeien 180240 per stuk. 81 Vette Kalveren: 2e kw. 50—60, 3e kw. 4050. Per K.G. levend gewicht. 180 Nuchtere kalveren 5.5090 per stuk. 64 Schapen 2020 per stuk. 53 Lammeren 1013 per stuk. 489 Varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90—110 K.G. 6162. Zware varkens 5960. Vette varkens 5758. Per K.G. slacht gewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Het eigenlijke interieur van de kerk op de tweede verdieping. De O. K. Kerk aan den Kindcrhuïssingcl te Haarlem Harken! Spitten! Spuiten/ Snoeien! Zorgen dat de rozen bloeienI Bukken, kruipen, her en der. Heusch: je rug kan er van lusten Daarom af en toe eens rusten Bij 't genot van Roode Ster! NIEMEIJER'S 6, 10, 1 3 ct. per half ons. Zeldzaam zacht én licht in de pijp. (Adv. Ingez. Med.) De Zwitsersche neutra liteit en het besluit van Chili. eET schijnt met de kwestie van de permanente neutraliteit van Zwit serland in den Volkenbond allesbe halve te hebben willen vlotten. Men voeldê drommels goed, dat het eigenlijk niet goed aanging om Zwitserland volkomen zijn zin te geven. Want een bevrijding van elke verplichting op het gebied van sancties, ook wat economische en financieele sancties aan gaat, moest wel scheele oogen maken bij an dere niet-groote mogendheden, die insgelijks gaarne hetzelfde voorrecht zouden willen ge nieten als Zwitserland vroeg. Het kwam er dus op aan, vooral de zeer uitzonderlijke situa tie van den Zwitserschen Bondsstaat op den voorgrond te plaatsen. Dit was echter niet het eenige. Speciaal in Britschen kring scheen men het bepaald noodig te achten, toch even vastgelegd te krijgen, dat in geval van een gewapend conflict, waarbij bijv. een der machtige buurstaten van Zwitserland be trokken zou wezen, het Volkenbondsapparaat toch op Geneefsch, dus Zwitschers, gebied zou kunnen en moeten functioneeren. De Zwitsers zouden zich te dien opzichte niet op hun permanente onzijdigheid mogen beroe pen. Met veel tact wist de Zweed Sandler, rapporteur in heel deze aangelegenheid, de hier bedoélde moeilijkheid te-boven te" kb- men. Dit nam intusschen niet weg, dat een tweetal Raadsleden Rusland en China zich bij de stemming over het rapport en het besluit, dat op de Zwitsersche onzijdigheid betrekking had, onthielden. De Britten kregen in het wezen der zaak hun zin. Maar ook Motta was blij met den afloop der neutraliteits-kwestie, want fluks ging hij minzaam verschillende Raadsleden dankbaar de hand drukken. Fraai komt me de oplossing niet voor, al begrijp ik, dat de Raad dezen weg insloeg, gezien allerlei verwikke lingen die zich anders misschien zouden heb ben voorgedaan. Trouwens, er is hier meer gebeurd, dat niet fraai dient te heeten en voor het winnen van den juridischen of (en)politieken schoon heidsprijs heelemaal niet in aanmerking komt. Ik denk aan wat er geschiedde naar aanleiding van de poging van den Spaan- schen minister Del Vayo om een besluit vast gesteld te krijgen tot opheffing van de heele niet-inmenging, nu sedert September j.l. toen men ook al met dit onderwerp bezig was, nog altijd geen terugtrekking der buitenlandsche troepen uit Spanje heeft plaats gevonden. Het was voldoende voor Lord Halifax om te zeggen, dat hij hiervan niets moest hebben, om de resolutie van Del Vayo om hals te brengen, aangezien voor het nemen van een besluit nu eenmaal de eenstemmigheid noo dig is. Er stemden echter nog 3 anderen Frankrijk, Roemenië, Polen eveneens tegen, terwijl alleen Litwinof met Del Vayo mee ging. Ondergrond van dezen gang van zaken was, dat Halifax het met het oog op het Britsch-Italiaansche accoord gewenscht vond, wanneer de niet-inmenging-op-papier thans bestendigd bleef. En deze jongste dagen kenden de meesten in de Volkenbondsstad eigenlijk slechts één leuze: Mussolini wikt en beschikt. Daarop was een aanzienlijk deel van het Raadswerk ingesteld. Dat het op het oogenblik nog niet bepaald geholpen heeft en er Zaterdagmiddag in de wandelgangen van het Volkenbondsgebouw bepaald een iet wat opgewonden stemming viel waar te nemen, toen men van de te Genua door den Duee uitgesproken allesbehalve minzame rede kennis had genomen, valt niet te loochenen. Op zichzelf was voorts ook niet prettig, dat Chili aankondigde over twee jaar Volken- bondslid af te zullen zijn, tenzij men vóór dien toch nog de door dat land verlangde wijzi ging (en) in het Handvest zou aanbrengen, waardoor de leden heelemaal niet meer aan eenige verplichting zouden vast zitten. Dat middel moet den weg naar de o.a. door Chili zoo vurig verlangde universaliteit banen. On derwijl geneert zich de kampioen van het universalisme niet om weg te loopen, aan gezien hij zijn zin niet krijgt zonder verder verwijl aanbrenging der door hem aanbevolen wijzigingen en om aldus den Bond nog weer wat verder van het universalisme af te brengen. „Gij moet dit geval niet te tragisch nemen", zei me een oude rot in Volkenbondsaange- legenheder. „Immers, het is best mogelijk, dat de Chilenen straks toch nog eieren voor hun geld kiezen. Maar bovendien, wanneer zij dat niet zouden doen. moet toch erkend, dat men aan leden met dergelijke opvattingen in de praktijk geen steek heeft: hun haan moet Koning kraaien, óf ze gaan er uit". China kwam ook nog aan de orde en vóór dien had men ten opzichte van het vluchtelingen probleem inderdaad een hoogst tragische aangelegenheid een besluit genomen, dat er ten minste op schijnt te wijzen, dat de Bond, 't weinige, dat hij hierin kan doen, in derdaad voor zijn rekening wil nemen. fc* S. &AALTE,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2