HET NIEUWE AVONDBLAD Dankbaarheid. Ons Asylrecht. VELSEN 23e JAARGANG No. 167 WOENSDAG 18 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 127a ets., per maand 52»/s cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. ïénot °tw?r?eSe;«S leden duim ,100.-. één M duim ƒ50..-, aUe leden, wijsvinger /M._ flo0t tWbif vlneer 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.-,' arm- of beenbreuk ƒ30.-, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15.-. 'c^vareiiden van'visschërs-,''marlnevaa7tuige"n"enz. $2"!?JSJ2X7 tot een, maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. erkrijgbare voorwaarden. M>.o- w- -O., ,Uw«n..um j auuuu.muien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés teneevoii Nog afzonderlijke veizekermg voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad De Amerikaan Bruce Bliven heeft in hét- tijdschrift „The New Republic" uiting gege ven aan zijn gevoelens van de dankbaarheid jegens Adolf Hitler. Er zijn weinig Amerika nen die lofredenen op Hitier schrijven, maar deze doet het. Althans in ironische erkente lijkheid. Onder den titel: „Wij danken u, Hit- Ier" bezingt hij de vele lichten van weten schap en kunst, door het Derde Rijk uit Duitschland verjaagd en thans aan de Ver- eenigde Staten ten deel gevallentot ver rijking der Amerikaansche samenleving. Bliven drukt het aldus uit: „Daar is b.v. dr. Albert Einstein, nu lid van het Institute for Advanced Study te Princeton, wiens relativiteitstheorie de grenzen van de menschelijke gedachte verruimd heeft als geen ander van dit geslacht heeft gedaan. Wij danken u, Hitier, voor dr. Einstein. Dank ook voor Thomas Mann, een van de weinige ware intellectueele reuzen van het heden. Dank voor Ernst Toller, schitterend schrijver van tooneelstukken; voor Max Reinhardt, een groot regisseur en tooneel- directeur; voor Georg Grosz, kunstenaar; voor Vicki Baum, populair schrijfster van novellen en tooneelstukken; voor Elisa beth Bergner, zeker een der twee of drie grootste actrices van dezen tijd. „Onder vele andere vermaarde Duit- schers, door de nazi's uit hun vader land verdreven en nu in Amerika geves tigd, zijn dr. Otto Klemperer, orkestdiri- gent, Julius Ehrlich, componist, en Bruno Eisner, pianist. Wij hebben in ons midden ook dr. Wilhelm Frei, beroemd dramato- loog; dr. Richard Goldschmidt, schitte rend bioloog, bekend voor zijn werk op het gebied van de ontstaans— en geslach- tenleer; dr. Carl Lange, bacterioloog; en dr. Siegfried Loewe, pharmacoloog, be roemd voor zijn werk ten aanzien van de manlijke geslachtshormonen. „Ik heb voor mij dé namen van ten minste 50 andere Duitsche geleerden van aanzien, die nu in de Ver. Staten woon achtig zijn. Hun cultureeïe waarde ont snapt natuurlijk aan elke schatting in dollars en centen, maar zelfs als wij haar alleen opvatten als gekapitaliseerde verdiensten-mogelijkheid, maakt de door hen vertegenwoordigde rijkdom een groot deel uit van de niet betaalde oorlogs schuld van Duitschland aan ons". Als men deze laatste zin betreffende de oorlogsschulden buiten beschouwing laat voor een Europeaan is dit soort dollar-ame rikanisme wat al te moeilijk te verwerken zit er heel wat in het betoog van Bruce Bli ven. Hij moge dan in hoofdzaak zijn ironie hebben willen luchten toch is er werkelijk reden voor de Amerikanen, om dankbaar te zijn. Het is bekend dat sommige universi teiten letterlijk met elkaar gestreden hebben om de knapste Duitsche bannelingen af te vangen. Geen wonder. En niet alleen de Amerikanen kunnen zich verheugen in de aanwinst van zoovele cory- pheeën van wetenschap en kunst, maar vele andere landen hebben ook bij den uittocht uit Duitschland geprofiteerd en er de arbeid van hun universiteiten, de beteekenis van hun muziek- en tooneelleven mee op hooger plan gebracht. Wij verkeeren in Nederland pok in dat geval, al is bij ons de intocht van ver maarde Duitsche bannelingen lang niet zoo groot geweest als in de Vereenigde Staten en in sommige andere landen. Men moet evenwel uit beschouwingen als die van Bruce Bliven niet gaan afleiden, dat nu de voornaamste figuren van wetenschap en kunst, die tot de Duitsche bannelingen behooren, elders een werkkring hebben .ge vonden, er eigenlijk geen kou meer aan de lucht is. Het zijn maar weinige tientallen menschen, die krachtens hun wereldreputatie zóó hun nieuwen weg in het leven vonden. Achter hen staan de duizenden en nog eens duizenden anderen, waaronder zeer velen van bijzondere knapheid en begaafdheid, wier namen even wel niet tot buiten Duitschland waren door gedrongen en wier gaven dan ook in de mees te gevallen niet tot de kleine kern der ge- nialen reiken. Welke kans hebben deze men schen? Er zijn geen universiteiten, geen too- neeldirecties, geen orkestbesturen en geen filmmagnaten die om hen vechten. En fcoch behooren velen hunner tot die kern van be gaafdheid, ontwikkeling, cultuur die ieder volk broodnoodig behoeft om zich in stand te houden en zijn waarlijke innerlijke kracht op peil te houden. Daarom geloof ik ook dat het Duitschland j eenmaal berouwen zal, zoovele begaafde men schen te hebben uitgestootenmenschen die zich zelfs nu nog meer Duitschers dan iets anders zullen moeten voelen omdat zij in dat land geboren zijn. De geboortegrond loochent zich niet. Maar velen hunner verkommeren er op althans geestelijken anderen hebben moeten vluchten. Zulk goed werk als zij in Duitschland presteerden (en nog verder had den kunnen volbrengen) zullen zij wellicht daarbuiten niet tot stand kunnen brengen. Zij zijn te zeer gehandicapt, gebrandmerkt. Zij zijn uitgebannen. Juist daarom beweer ik dat men zijn grenzen niet tegen hen mag sluiten. En ook niet tegen anderen, die vluch ten moeten, van welke richting zij ook zijn. R. P. LEGER DES HEILS. Donderdagavond heeft in de zaal van het Leger des Heils een gedenkdlenst plaats voor wijlen brigadier F. Palstra. Een broer van den overledene, brigadier F. Palstra uit Am sterdam zal dezen dienst, waarin een zang koor zal medewerken, leiden. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Op den Wijkerstraatweg had een botsing plaats tusschen twee wielrijders, tengevolge waarvan het rijwiel van een hunner werd ver nield. De politie stelt een onderzoek in. Het nieuwe Hongaarsche kabinet in officieele kleeding. Zittend derde van links de nieuwe minister-president Imredy, daarnaast de minister van buitenlandsche zaken Von Kanya. IJMUIDEN Dc optocht van V. V. V. V. Wordt gehouden Zaterdag 18 Juni. In Kennemerhof vond een bespreking plaats tusschen het bestuur van V.V.V.V., de commis sie voor de verkeersweek en afgevaardigden van verschillende bedrijven en vereenigingen in verband met den tijdens de verkeersweek van de Vereeniging voor Veilig Verkeer te hou den optocht. Velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Nadat de heer Mooi het doel der V.V.V.V. had uiteengezet, werden mededeelingen ge daan in verband met den optocht. Aan den optocht zal een prijsvraag verbonden worden voor de mooiste wagens of groepen en waarbij het publiek als jury fungeert. Iedere kooper van het verkeersspeldje krijgt een stembiljet, waarop hij zijn stem kan uitbrengen. Er zijn voor de winnaars mooie prijzen beschikbaar gesteld. Ti i. Er werd besloten, den optocht te houden op Zaterdag 18 Juni a.s. De politie heeft haar medewerking reeds toegezegd. Er zal spoedig weer opnieuw een bijenkomst gehouden worden. VERGADERING O. K. ONDERSTEUNINGS FONDS. In het oud-katholiek Vereenigingsgebouw werd een vergadering gehouden van de af- deeling IJmuiden der Vereeniging Oud-Ka tholiek Ondersteuningsfonds, welke flink was bezet en welke werd bijgewoond door pastoor Th. Moleman, lid van het hoofdbestuur. Na opening door kapelaan P. J. Jans en goedkeuring der notulen vond de verkiezing plaats van afgevaardigden naar de 5e alge- meene vergadering der vereeniging te Dor drecht. Benoemd werden kapelaan P. J. Jans en mevr. J. M. Heykoop-van der Plas. Vervolgens werden de verschillende voor stellen voor deze vergadering behandeld. Tijdens de rondvraag hebben tal van leden op- en aanmerkingen ten beste gegeven. Gedurende de te houden algemeene ver gadering zal door den geestelijk adviseur van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereni gingen, pastoor B. A. van Kleef te Egmond aan Zee, een causerie worden gehouden be treffende de belangrijkheid van dit verband. Na aangename discussies over verschil lende onderwerpen sloot kapelaan Jans deze geanimeerde vergadering. EEN GEVAARLIJKE HOEK. Zooals wij reeds hebben gemeld, bouwt de fa. v. d. Pieterman een aantal woningen aan de Burgemeester Rambonnetlaan. Rondom het bouwterrein is een hooge schutting geplaatst, die doorloopt tot den hoek van de Varenius- straat. Het gevolg is, dat op dezen scherpen hoek het uitzicht geheel verloren is gegaan, waarvan vooral wielrijders veel hinder heb ben. zoodat er wel eens een flinke botsing ver wacht kan worden. De schutting verdwijnt mettertijd weer, maar dan staan er woningen. Het is te hopen, dat er een flink trottoir komt en de woningen een goed eind van de straat komen, want anders wordt het daar blijvend een gevaarlijke hoek. Wat des te erger is, omdat het er steeds drukker wordt. Onze hoofdredacteur heeft een heele ver zameling blijken van instemming, uit ver schillende kringen, ontvangen naar aanleiding van zijn artikelen „Het Asylrecht" in ons nummer van 13 dezer en „Politieke Vluchte lingen" in ons nummer van 16 dezer. Daaruit blijkt bovendien dat velen wenschen hun stem te verheffen tegen de thans toegepaste me thoden en zich in Den Haag te doen hooren. Daarom deelen wij mede dat het adres, door een aantal Nederlanders uit wetenschappelijke kringen tot den Minister van Justitie gericht het was dit adres dat onze hoofdredacteur citeerde in zijn artikel van 13 dezer kan worden ondersteund. Bij de publicatie van het adres was de mededeeling gevoegd, dat blijken van instemming nog konden worden ingezon den bij mi'. J. Goslinga, Frans Halsstraat 18, Utrecht. Vijf en twintig jaar chauffeur. Een jubilaris bij de IJmuiden Stores. Een zilveren jubilaris bij het onderwijs of de spoorwegen is een haast dagelijks voor komende gebeurtenis, want scholen en spoor treinen bestaan al een langen tijd. Maar een auto is iets van den lateren tijd, dus ook de chauffeurs zijn nog betrekkelijk jong heeft u wel eens een ouden chauffeur gezien? en bovendien is het een betrekking met weinig „vastigheid". Waarmee we maar willen zeggen, dat het feit, dat de heer Dirk Ravensberg gisteren 25 jaar chauffeur was in dienst van één en dezefde firma, n.l. de IJmuiden Stores, wel een bijzondere gebeurtenis genoemd mag wor den en het is daarom dan ook niet te verwon deren dat deze gebeurtenis niet zoo-maar voorbij is gegaan. De jubilaris werd gistermiddag in tegen woordigheid van het personeel door de directie toegesproken, waarbij hem een envelop met inhoud werd overhandigd; En voorts werden hem van alle kanten „nog vele jaren" toege- wenscht. Het is voor den jubilaris een blijde dag ge worden en dat heeft hij als zilveren chauffeur dan ook wel verdiend. BIJEENKOMST O. K. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. De afdeeling IJmuiden van het Oud-Ka tholiek Verbond van Vakvereenigingen orga niseert op Woensdag, 25 Mei a.s. een bijeen komst in Thalia voor leden, gezinsleden en leden van andere O. K, vereenigingen. Deze bijeenkomst heeft een propagandis tisch doel en zal worden geopend door pastoor B. A. van Kleef te Egmond aan Zee, geeste lijk adviseur van het Vakverbond. De secretaris-penningmeester van het Verbond, de heer A. J. van Kleef, zal vervol gens spreken over het voor-ontwerp van wet inzake de verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van de werkloosheid. Na de pauze zal de heer ingenieur C. J. Heyligers te Rotterdam een lezing met licht beelden houden over het leven in de kolen mijnen. welke voordracht zeker interessant belooft te worden, daar het leven en werken in de kolenmijnen van nabij is te zien. Het slotwoord zal worden gesproken door den heer A. J. van Kleef. IJmuiden's Mannenkoor. Concert van acht koren. Het is reeds een enkel jaar geleden, dat het IJmuidens Mannenkoor een concert gaf waar bij alle vereenigingen, welke onder leiding van Henk J. Arisz zingen, optraden en wij be waarden er goede herinneringen aan. Dinsdagavond gaf dit koor een herhaling van zulk een combinatie en was het Thalia Theater druk bezet met de ongeveer 250 medewerkenden, zoodat de bezoekers zich wel wat in de minderheid dachten. In totaal zongen er acht koren en kwartet ten, zoodat het niet te verwonderen viel, dat het "een latertje" werd, vooral daar men pok het gebruikelijke half uurtje later .beginnen tegen had. De voorzitter van IJmuiden's Mannenkoor, de. heer Oostendorp, verrichtte de openings- preliminairiën en heette o.m. de eereleden welkom. Dank zeide spr. tot den directeur, het da mescomité en de medewerkende ensembles. Hij hoopte, dat de op handen zijnde viering van het 30-jarig bestaan van IJ. M. slagen mocht. Roeske's „Goeden Nacht", werd vnl. dooi de tenoren fraai ingezet; na eerst wat tasten vonden de stemmen aan het slot der eerste strofe elkander in homogenen zang, zoodat het verdere gedeelte uitstekend slaagde. De sterke baritons hield de directeur hier stevig in bedwang, zoodat het geheel een vol doende evenwichtige klank had; de diskant was ditmaal de meerdere van den bai kant. In Neumann's Abendfrieden am Rhein, kwamen de baritons weer opzetten; de hooge stem men zongen in een onderling goed verband. Ook de bassen pasten zich harmonieus aan; vlot genuanceerd; baritons nog meer intoo- men. Het IJmuidens meisjeskoor maakte een goede beurt met Diamant's Kerstliedje. Het was verdienstelijk van samenzang en wat meer zegt, van zuiverheid. De uitdrukking is anders vrij vlak, er kan nog meer nuance in. Maar dat er een goede vooruitgang te bespeu ren valt bij een vorige maal is ontegenzeg gelijk. Barcarolle van Zijderlaan had meer scha keering en kwamer frisch uit. Onder de meisjesstemmen hoorden we ook een bariton; wat dat wellicht de dirigent? Heemstede's Gemengd Koor H.O.V. bracht Roeske's Lentezang in een forsche uitvoering; de alten zijn qua klank nog voor veredeling vatbaar, 't was over 't geheel nog te grof en te heesch. Er werd met groote liefhebberij ge zongen en 't was stevig op töon, 't Is een lieve lust om te zien en te hooren hoe de leden en in het bijzonder wel de heeren den zang vol ambitie beoefenen. De komische noot was aanwezig met het schoone levenslied O, Pepita dat een daverend applaus verwierf. Een koor, waar qua klank nog aan te schaven is, maar waar zeker wat mede bereikt kan worden. Het dubbelmamienkwartet Harmonie zong Palestrina's Lamentatione Jeremias, dat een keurigen indruk maakte. Het was rijk aan dynamische schakeeringen en kan qua klank zeer voldoen; er werd daarbij gemakkelijk en soepel gezongen. Morgenstemimng, van Theo v. d. Bijl, kon ons nog meer voldoen, omdat Aritsz hierin gelegenheid kreeg zijn aanwijzingen in meer tot oor en gemoed spre kende muzikale uitingen om te zetten. De heeren wisten steeds raak te intoneeren en het geheel had een muzikaal cachet. Het Chi*, gem. koor Bennebroek toonde van een voortreffelijk gehalte te zijn en daar bij uitstekend- geschoold te zijn in het volgen van den directeur. Het is goed tegen elkander afgewogen; het mannen zoowel als het vrouwenkoor is stevig ingezongen en beide bezitten klankvolle stemmen. Arisz koketteer de er (zeer begrijpelijk) wat mede, voorname lijk in de crescendi en decrescendi. Bonset's Zondagmorgen maakte door die jonge stem men een frisschen indruk; Lentedauw van Loots werd door de krachtige sopraantjes grif benut zich eens uit te zingen, zoodat de an deren wel qua volume moesten achterblijven. Het was alles keurig op toon. Spaarndam's Gemengd Koor is niet groot bezet, maar wij herinneren ons, dat het in dezelfden omvang de vorige maal zeer ge lukkig zong. Ook nu beschaamde het onze verwachtingen niet en het Super Flumina Babylonis, van Gounod zette mooi in; het koor zingt uitstekend gelijk en is klaar van uit spraak. Het mannen-koortje is weliswaar slechts 9 man sterk, maar de fuga werd vlot en scherp rhythmisch gezongen. Ook voor de klankvorming een extra woordje; er was een helder tekstbegrip, dat tot het succesvolle op treden veel bijdroeg. Wij gunnen de Spaarn- dammer zangers van harte deze goede beurt, die welverdiend was. Altink's Maskerdans had ook zeer goede dingen in het volle koor, alleen de klank van het „ringeling" kon helderder. Het dubbelmannenkwartet Amicitia uit Santpoort kwam met Wanderers Nachtlied, van Merxks en Das Lied van Wengert, waar mede de heeren toonden over verdienstelijke stemmen te beschikken, die aan toonvastheid nog kunnen winnen. Er staat zoowel in de hoogte als in de laagte mooi materiaal, dat onder de geroutineerde leiding van Arisz qua samenzang reeds loffelijke vorderingen maakt heeft. In beide nummertjes bestond een neiging tot zakken. Das Lied liet ons een met fraai tenorgeluid gezongen solo hoo ren; nuanceeringen verzorgd. Een oude bekende in nieuwe samenstelling sloot de rij; het Santpoort's Gemengd dub- belkwartet, dat opende met de knappe com positie van Jos de Klerk, O Quam Suavis Est (O, hoe zoet is het), dat Arisz alle recht deed wedervaren, daarbij gesteund door zijn 8 con- certeerenden die de aloude reputatie van dit ensemble eer aandeden. Men was voortreffelijk op elkander ingesteld; in het bijzonder viel dit op in den aanhef van Nieland's De drie Princessen, dat tintelde van muzikaliteit. Een der eerste sopranen kan nog meer „getemd" worden, al is het domineeren reeds lang niet meer zoo sterk. Het ragfijn, boeiende werk van Nielands voldeed ons in hooge mate mede door de uiterst verzorgde afwerking, die Arisz het meegaf. De gastheeren sloten het uitge breide programma met de welbekende Frern- denlegionar en kunnen alzoo op een alleszins geslaagden avond van zang in velerlei ge daante terugzien. De aandacht van een zeker deel van het publiek had wel wat meer gespannen mogen zijn tijdens de verschillende zangnummers. Ons compliment voor Arisz' muzikale werkzaamheden dezen avond; hem komt een voornaam aandeel in het welslagen van dit concert toe. W. Fraaie toerislenbool in de haven. Het Zwecdsche m.s. Kungsholm arriveerde met Amerikaansche toeristen. Met een groot aantal Amerikaansche toe risten aan boord, kwam hier gistermorgen binnen het Zweedsche m.s. Kungsholm van de A/B Svenska Amerika Linien te Gothenburg. Het fraaie, geheel wit geschilderde vaartuig, dat 20223 bruto Reg. ton meet, kwam niet aan den toeristensteiger doch werd, na door de Noordersluis te zijn geschut op de betonnen stoelen in het Binnentoeleidingskanaal ge meerd, waar het den geheelen dag bleef lig gen. De toeristen gingen spoedig van boord en vertrokken met auto's naar alle windstreken het land in, „to do Holland in one day". Zoo laat mogelijk voor het afgesproken ver trekuur kwamen ze weer aan boord. Een narrow escape bij het vertrek. Ongeveer tien uur gisteravond is de Kungs holm weer vertrokken Het regende pijpeste'ien maar dat heeft vele IJmuidenaren niet weer houden, om naar de Noordersluis te wande len of te fietsen om het schip te zien ver trekken. Het was dan ook wel de moeite waard. Het hoog opgebouwde vaartuig het heeft vier dekken boven het maindeck van voor tot achter en van onder tot boven schitterend verlicht, de romp smetteloos wit, bood een interessant schouwspel. De lichtgele schoor- steenen baadden in een zee van floodlight, zoodat ze fel afstaken tegen den donkeren achtergrond. Van de ligplaats naar de sluis werd het schip geassisteerd door twee sleepbooten van Goedkoop, doch het vertrek uit de sluis geschiedde zon der assistentie. En dit was bijna op een cata strophe uitgeloopen. Reeds direct nadat de trossen los waren, liep het schip een flinken gang. Maar deson danks zette het zwaar naar bakboord zijde over en toen het het buitens- huishoofd passeerde, kwam het ang stig dicht bij den sluismuur. Maar het liep goed af. Toen het de sluis uit was was alle gevaar geweken. Maar de heeren op de brug zullen wel ecnige benauwde oogenblikken gehad heb ben. Ter hoogte van het fort werd de schoorsteen illuminatie gedoofd en toen was van de Kungsholm niet veel meer te zien dan eenige lichtjes. En even later was ze in volle zee en ging het met volle kracht naar Scandinavië. Collecte voor de tuberculose bestrijding. D. E. L. collecteert morgen. Evenals vorige jaren zal de plaatselijke commissie van het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten", onderafdeeling van het Chr. Nationaal Vakverbond, een collecte houden en wel op Donderdag 19 Mei. Voor den verkoop der bloempjes kan men zich alsnog opgeven te IJmuiden bij J. Stolk, Mahustraat 53 en C, Dijkhuizen, Willem Beu- kelsz.straat 34 en te IJmuiden-Oost bij Wou- da, Velserduinweg 159. Het bestuur hoopt, op ieders medewerking, opdat de collecte een goed resultaat zal op leveren Een plan voor de Willebrordstraat. Eén breed trottoir en één rij boomen. Het zijn niet alleen de bewoners van de Willebrordstraat, die treuren om de verdwe nen iepen; ook vele andere inwoners vinden het zeer jammer, dat de straat er zoo slecht afgekomen is. Wij hebben eens geïnformeerd of er bij het gemeentebestuur reeds plannen bestaan, om de straat opnieuw met boomen te beplan ten en vernamen dat dit inderdaad het ge val is. Het is echter de bedoeling, alleen aan één kant boomen te planten nl. aan den Noord kant. Teneinde te voorkomen, dat de boomen weer als van ouds dicht op de huizen komen te staan, zal men aan dien kant een breed trottoir aanleggen, zoodat de voetgangers meer ruimte zullen krijgen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1