HET NIEUWE AVONDBLAD Uit de geschiedenis van Kennemerland. Knevelarij. (Y)muider (T)axi (O)nderneming Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG No. 170 ZATERDAC 21 MEI 1938 IJMUIDEP COUPAHT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 521/» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W- PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. één of twee leden wMsvinger ™25.^'fSweden11"anderen rinser'"11? of ttree /eden°'7ïrierm nïncl' 01 oeIde duim f 100.—één lid duim 150.—, alle leden wijsvinger 60—, 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart- tot een maximum van fonnnJ-mge£ 775 aim- of beenbreuk /30.—, enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés on het Geïllustreerd' T^nShS TiïS S "J131611 hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. m auunues op net Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN De Nederlandsch Hervormde Kerk te Velsen. Een gravure van de kerk te Velsen, zooals deze er ongeveer tweehonderd jaar geleden uitzag. Wij willen iets vertellen van de Neder-' landsch Hervormde Kerk te Velsen, een der oudste kerken van ons land. De kerk moet ge sticht zijn- door Willebrord en was toegewijd aan den H. Engelmundus. Deze was'een tijd genoot van Willebrord, doch niet een van de twaalf apostelen, door den Engelschen bis schop Egbertus uitgezonden. Daarvan was Willebrord er wel een, want deze was in Ier land bij den H. Egberuts geweest en door dezen tot priester gewijd. Engelmudus was een Brit van Friesche afkomst, die naar men zegt door goddelijke ingeving naar Holland kwam. In de „Oudheden en Gestichten van Kennemerland" wordt verteld, dat Engelmun dus, die tot de orde der Benedictijnen be-, hoorde en abt was, aan de barsche en tomeloo- ze Kennemaaren het woord der zaligheid pre dikte. In genoemd boek wordt nog vermeld: „Na veel arbeids de koorts gekregen heb bende, heeft hij zijne ziel in de handen van zijnen Schepper overgegeven en is te Velsen statelijk begraven, alwaar ook water uit de aarde door zijne gebeden van zelf opgeweld was. Men gelooft, dat Baldericus, de vijftien de bisschop van Utrecht, zijn heilig lichaam met meer andere lichamen van heilige perso nen gevonden en daarmede zijn bisdom voor treffelijk opgeschikt heeft in 't jaar 977. Zijn geboortedatum staat in de oude misboeken aangeteekend op 1 Februari, maar hij is, zoo lang als het menschen heugen konden, altijd gevierd geweest in den zomer, op den 21sten Juni, wanneer zijn lichaam waarschijnlijk uit de aarde zal geheven zijn. Sint Engelmundus heeft nog bij onzen tijd (Oudheden en Gestich ten van Kennemerland verscheen In 1721) vele wonderwerken te Velsen gedaan en wordt wel baat aangegrepen tegen de tandpijn. Doch zijn hoofd, in goud geslagen, is voor eenige jaren gestolen. Naderhand zijn zijne verdere reliquiën dooi de eerste aanhangers van de nieuwe gezind heid (de Hervorming) over de vloer van de kerk verstrooid, doch de koster heeft dezelve zorgvuldig opgeraapt en. in veilige plaats ge bracht. Thans worden ze te Haarlem be waard, omdat meest al de huizen te Velsen. zoowel als de balken der kerk, afgebbroken zijn, hetwelk ten deele aan de strooperijen dei- vijanden, tendeele aan de noodzakelijheid van 'skonings soldaten geweten moet worden." Dit stuk in Oudheden en Gestichten van Kennemerland is overgeschreven uit een werk van een der Bollandisten (beschrijvers van levens van heiligen), n.l. Molanus, dat „Ge boortedagen der heiligen van Nederland" heette. De pastoor Milerd, die in 1564 pastoor te Velsen was, gaf een levensbeschrijving van den H. Engelmundus en de Bollandist Lin- danus stelt eenige wonderen op naam van pastoor Milerd, verricht op voorspraak van den H. Engelmundus. Het water, dat door Engelmundus te voorschijn zou zijn geroepen, heette de Engelniundusbeek. Er werden veel processies naar Velsen gehouden en zelfs uit Vlaanderen en Gelderland kwam men daar heen, maar na de Hervorming werden dsze door de Staten van Holland verboden, eerst in 1587, welk verbod in 1588. 1674 en 1714 werd vernieuwd. Uit het boekje van Molanus blijkt, dat zelfs de balken uit de kerk werden gehaald. Dat geschiedde tijdens het beleg van Haarlem en zoowel de Hollanders (dat waren volgens Molanus de vijanden, de stroopers), als de Spanjaarden (dat waren 's koning Filips' sol daten, die het uit noodzakelijkheid deden!) haalden die balken weg. Daardoor stortten de muren van de Velserkerk in. die later weer hersteld werd, maar toen veel kleiner werd, dan zij eerst geweest was. Ten tijde der pro cessies was er een aparte kapel, die echter af gebroken werd. In de kerk werd een steen met de beeltenis van Engelmundus aange bracht. J. Craandijk zegt van de Velserkerk: „De schoone toren, van kleine, regelmatige blokken tufsteen in Romaanschen stijl ge bouwd, draagt den stempel der 13e eeuw. Het beeld van Velsen's kerkpatroon, St. Engel- mund, staat In een nis boven den ingang. Veel meer verandering onderging de kerk. Enkele overblijfsels van de oude bouworde en van de oorspronkelijke bouwstof tufsteen als van den toren zijn vooral in den Noordermuur nog te vinden. Maar tijd en oorlog, hethaalde verwoesting en herstelling hebben op het ge bouw in zijn geheel sinds eeuwen hun in vloed uitgeoefend. Dat geldt ook van het in wendige, waarin, wij. niet veel opmerkelijks meer aantreffen, behalve een niet; alledaag- sche grafzerk van wit marmer, waarop twee wapens zijn uitgehouwen, die in een cirkel van kleine, ingelegde roode steentjes zijn ge vat. Ook de zuidermuur is merkwaardig door de spitsbogen en halve kolommen, waartus- schen de ramen zijn aangebracht. Wij vinden ditzelfde ook aan de buitenzijde van dien muur, uitkomende aan een vrij groote lang werpig vierkante ruimte, die aan de drie an dere zijden door lage muren is omringd en Waartoe een deur naast den toren toegang geeft. Dit gedeelte wordt de oude kerk noemd. Stellig onjuist. De oude kerk stond op de plaats der tegenwoordige en is daarin ten deele nog overgebleven. Dat bewijst de plaat sing van den toren en de tufsteen van het nog bestaande gebouw. De baksteen der z.g. oude kerk is jonger, gelijk ook de Gothische stijl der bogen. Wij vinden hier blijkbaar het zelfde, als 't geen wij in de merkwaardige kerk te Rinsumageest aantroffen. De oorspronkelijke kerk werd door aan bouwing aan den Zuidkant vergroot. De tus- schenmuur werd weggenomen, en door kolom men met puntbogen vervangen. Maar terwijl de Friesche kerk in haar geheel is gebleven, werd hier het aangebouwde gedeelte grooten- deels weer afgebroken en de ruimte tusschen de pilaren weer dichtgemetseld. Ook het Go thische koor, dat wellicht ter zijde der ver grooting was gesticht, is wederom verdwenen. De Spaansche soldaten, die Haarlem beleger den, hadden er de balken uit weggehaald en kort daarna viel het in puin. Als ruïne heeft het nog langen tijd een eigenaardig sieraad van Velsen uitgemaakt". Craandijk schrijft niet over de kleine kapel, die aan de noordzijde der kerk is en die vroe ger o.a. de zitplaatsen bevatte van de eigena ren van Rooswijk en wel 6 plaatsen. Een bijzonderheid van de Velserkerk vroe ger wat dat de kogel waarmede.in den slag bij Gibraltar in 1607 Jacob van Heemskerk doo delijk werd getroffen, in den toren was ge hangen en dat die zou gebruikt zijn voor het malen van mosterd. In de zware eiken ban ken vindt men nog gezangboeken met op schriften van Middelo en andere buiten plaatsen. Het orgel in de kerk is van 1806 en geschonken door Mr. Jacobus Salomon van de Poll, die op 't Huis te Spijk of op Plackers- bosch woonde. Wij hebben de kerk nog ge kend met petroleumverlichting-, doch door de goede zorgen van de commissie tot ver fraaiing zijn er lichtkronen met electrische verlichting gekomen. De diaconie der kerk bezit nog verschillen de perceelen land, maar vroeger was de kerk veel rijker. Immers Johannes van Persijn, heer van Waterland, stichtte in 1326 reeds een vicarie in de kerk te Velsen. In 1358 kregen Willem van Wesemale en zijne vrouw. Catha rina van Velsen, heer en vrouwe van Water land, van den toenmaligen Utrechtschen bis schop, Johannes van Arkel, vergunning, om de renten en vruchten van die vicarie op andere landerijen over te brengen. In de zelfde eeuw moet een toenmalige pastoor, Gerardus Hoflant, een vicarie op het St. An driesaltaar in de kerk te Velsen gesticht hebben. Er is in het oud archief een akte van 31 October 1539, bevattende een uitspraak van twee geestelijken, n.l. Mr. Ghiselbertus Soyersz en heer Johannes Theodericuss van Haarlem, die als scheidslieden geroepen waren in het geschil tusschen heer Gerardus de Percke, pastoor der parochiekerk te Velsen en diens parochiaan Symon Mensoosz. t-erj eene zijde en den geestelijke Gerardus Hof lant, vicarius perpetuus van een vicarie op het St. Andries-altaar in genoemde kerk ter andere zijde, over het vereenigen van twee vicariën op genoemd altaar en het over brengen van een derde vicarie, opgericht in de kerk te Velsen ter eere van de H. Maagd Maria en alle heiligen, naar de kerk te Be verwijk. Deze uitspraak, in het Latijn, werd verleden voor den heer Henricus Nicolai de Cule, geestelijke in het bisdom Utrecht en openbaar keizerlijk notaris. Latere geschied schrijvers verhalen, dat er over de vicarie van pastoor Hoflant zooveel processen ont stonden, dat daarom de tot deze vicarie be- hoorende goederen op last der Staten van Holland publiek werden verkocht. Of dat juist is, hebben wij niet kunnen achterhalen Er bestaat ook nog een akte van 6 Januari 1609. waarbij Cornelis Dircksz., woonachtii_ op het Hofland en Gerrit Rutgersz. bekennen verkocht en overgedragen te hebben aan de kerkmeesters te Velsen een stuk land, groot omtrent 1 morgen, genaamd de helft van Mastenbroeck, belend ten noorden door Sy mon Arisz. Roos, ten Zuiden door Vrerick Ramp en Jan Gerritsz. Reym, ten Westen dooi de Buurweg en ten Oosten door de Huisar- men van Amsterdam, belast met 4 stuivers min 1 duit 's jaars, die de pastorie te Velsen competeeren. Op 25 November 1610 verkocht Simon Arisz., wonende op de Hofgeest, aan Jan Arentsz. en Willem Symonsz., resp. kerk meester en oud-kerkmeester, ten behoeve van de kerk te Velsen een stuk teelland, genaamd de Mastenbroeck, groot omtrent een morgen, belendend ten Zuiden de kerk, ten Westen de Buurweg, ten Noorden en Oosten Cornelis Jacobsz. Bas. Er is een akte van 13 Januari 1610, bevat tende een door de kerkmeesters opgestelde ordonnantie op de graven in de opgetimmer- als ook in de vervallen anders genaamd de nieuwe kerk te Velsen. De nieuwe kerk be- teekende het wederopgebouwde gedeelte n£ de vernielingen van 15701573, In 1732 bleek de toren zoo bouwvallig, dat er moest worden ingegrepen. De toren werd tot aan het vierkant afgebroken en daarna hersteld. Het werk werd 22 Mei aanbesteed en eind Augustus werd de toren weer opgele verd. De kosten werden half door het dorp en half door de kerk gedragen. De kwitanties van werkloonen en geleverde bouwmaterialen zijn nog aanwezig. Op 1 November 1766 verleende de Staten van Holland aan den kerkeraad octrooi tot het oprichten van een diaconieweeshuis verleenden daarvoor zekere vrijdommen. Dat weeshuis was de laatste decennia oudelieden- huis en gelegen tegenover het gemeentehuis. Enkele jaren geleden besloot de kerkeraad dat Instituut als zoodanig op te heffen. Van 10 Februari 1800 is er een akte, waarbij de heeren J. C. C. en D. J. den Beer Poortugael den schoolmeester Pieter Corver machtigden, om een bank in de kerk met de zich daarin bevindende bijbels en kussens over te dragen aan kerkmeesters voor 140 gulden. Deze hee ren waren toen eigenaar van de buitenplaats Middelo. De eerste predikant van de kerk te Velsen was Johannes de Wolff, die in 1584 kwam en in 1602 hier overleed. In de meeste andere plaatsen kwam de eerste predikant in 1577 of 1578, zoodat de reformatie in Velsen niet vroeg is geschied. De tweede predikant, Si mon Guiljelmini, kwam in 1603 en overleed hier reeds in datzelfde jaar. In totaal heeft de Hervormde Kerk van Velsen 32 predikan ten gehad, waarbij er waren, die binnen 't jaar of na een jaar al weer vertrokken waren, terwijl Ds. Arnveld Hoffmann, die eerst pre dikant te Amsterdam was, de gemeente te Velsen van 1821 tot 1864, dus ruim 42 jaar diende. Na hem kwamen drie predikanten met bekende namen: Ds. Jhr. J. W. D. Róell, Ds. G. Doedes (die hier in 1876 jong overleed en zeer bemind was) en Ds. D. J. C. Heldring. Verder waren er geen bekende mannen onder de predikanten, alleen vinden wij vermeld, dat Ds. Fr. Leenhof, die hier van 1680—1681 was, predikant was aan het hof van den Prins van Oranje, dat was dus de Stadhouder-ko ning Willem III. De predikanten na 1900 leven allen nog en zijn allen bekende mannen: Dr. P. A. Klap ging in 1902 naar Amsterdam en is nu emeri tus te Haarlem, Dr. A. J. M. Sopper ging even eens naar Amsterdam (in 1911) en is nu hoogleeraar te Leiden; Ds. J. Th. Eggink en Ds. W. S. van Leeuwen gingen beiden naar Rotterdam en Ds. J. Th. Meyer werd directeur der Marthastichting te Alphen a. d. Rijn. Ermelo. g. VOET. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Een kinderhandschoen, portemonnaie met inhoud, een pak rekeningen, vulpen, rozen krans in étui, kam in etui, kosteloos rijwiel belastingmerk, weekkaart van de Spoorwegen en een hond. Gevonden te IJmuiden-Oost: Een kleedje, 2 rijwielbelastingmerken, voor hamer, vijfritten'kaart van een tram, pet, ceintuur, medaillon, vulpotlood .mantelcein tuur. Gevonden te Velsen-Noord: Een boodschappentasch, riem, tankdop van een auto, wieldop van een auto, armband horloge en een portemonnaie met inhoud. Gevonden te Velsen: Een dameshorloge en een portemonnaie met inhoud. Gevonden te Santpoort: Een belastingmerk, vulpen, kano, lederen etui inh. Lipssleutel en papieren en een autowiel met band. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 23 tot en met 28 Mei zijn vastgesteld als volgt: IJmuider Transport Federatie N.A.S.: 9.00 9.15. Ongeorganiseerden: 9.2010.20. Werkloozenvereeniging: 10.30—11.00. Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond: 11.10- 11.30. Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond: 11.40— '2.00. IJmuider Federatie: 9.009.45. Chr. Bond van Fabrieks en Tr. Arb. 9.50 1.20. Oud Katholiek Vakverbond: 10.2510.40. Kleine bonden 10.5511,10. R.K. Bonden: 11.20—12.00 (Een kleermaker te Warschau, Pokora geheeten draagt een snor van 65 c.M lengte en acht zich daarmede onbestre den kampioen op dit gebied.) Voor vrouwen is de lokkenpracht Een zorg voor eiken nieuwen dag, Een punt waar veel aan wordt gedacht, Een hoofdzaak, als 'k zoo zeggen mag. Het haar moet golvend zijn en vol, Vol glans en keurig gesoigneerd, De kleur speelt ook een groote rol, Enfin, er wordt op gestudeerd. De man geeft minder om zijn kruin, Hij stelt het niet zoozeer op prijs, Of die nu blond is, zwart of bruin, Of rood desnoods, of kaal of grijs. Maar als je afdaalt tot zijn kin, Dan wordt het weer een andre zaak, Daar heeft hij interesse in, En vaak een uitgesproken smaak. Een punt-, ring-, schippers-, volle baard, Of soms een sik, er 's ruime keus, En hij 's gevarieerd behaard, Op snorgebied, onder zijn neus. Weer andren (en de meerderheid) Zijn aan dien haargroei niet gewoon En scheren daaglijks op z'n tijd Hun kinnen meer of minder schoon Het zij vermeld, tot goed begrip, Dat ik zoo doe. ik heb geen zin In stoppels op mijn bovenlip. Of welken groei ook aan mijn kin. Maar andren gun ik daarom wel Een tandenborstel snorformaat. En 'k vind, dat zelfs in vol model, Een knevel soms uitstekend staat. Maar deze Poolsche kampioen, Dat is geen snorrepijperij, Elk moet maar wat. hem lief is doen. Maar daar kan 'k met mijn hoofd niet bij. Er mag geen snorverbod bestaan, Dat is punt één, dus daar niet van, Maar 'k zou niet graag door 't leven gaan Gekneveld zooals deze man. P. GASUS. AUTO'S MET EN ZONDER CHAUFFEUR. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 13, IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) Stationsweg 239 - Telefoon 4220 K.v.Nieuwkoop v/h W.A.Teune Stalling Reparatie (Adv. Ingcz. Med.) Een drijvende vischmeelfabriek. Met een capaciteit van 120 centenaars per etmaal. De Duitsche stoomtrawler Kehdingen van de „Nordsee" is verbouwd in een drijvende vischmeelfabriek, lezen we in de Deutsche Fischerei-Rundschau. Na langdurige proeven heeft het vaartuig onder commando van den bekenden trawlerkapitein Joh. Gewald, Cux- haven den 3en Mei voor zijn eerste reis ver laten. Hiermede is een nieuw visscherijbedrijf tot stand gekomen, dat in velerlei opzicht voor de verdere ontwikkeling der zeevisscherij van groote beteekenis kan worden. De Kehdingen is 52j/2 M. lang en voert een bezetting van 24 man, dus 5-9 man meer dan op de normale (Duitsche) trawlers. Men schat een vangreis op 30-35 dagen, naar gelang van weer en wind. Men denkt op deze reis onge veer 9000 centenaars visch te vangen, waar van de eerste 7000 centenaars tot visehmeel verwerkt en alleen 2000 centenaars van de vangst der laatste dagen in verschen toestand aangevoerd zullen worden. De bijvangst en ook het afval van deze visch, die op de ge bruikelijke wijze geijsd wordt, wordt natuur lijk tot visehmeel verwerkt. Verder wordt de lever als gewoon tot traan verwerkt. Met be hulp van een zich aan boord bevindenden se parator kan deze traan voorts na afloop van de reis direct in gereinigden toestand aan land worden afgeleverd. Het vaartuig wordt gedreven door een rao tor van 800 P.K. In de machinekamer bevin den zich voorts twee diesel-dynamo's, die den stroom leveren voor het vischmeelappara- tuur en het verdere scheepsbedrijf. Verder be vindt zich aan boord een met olie gestookte stoomketel, die den stoom levert voor de visch- meelfabricage. Vóór de machinekamer ligt de „fabriek". Aan stuurboordzijde komt de ruwe grondstof door een trechter in de eerste trom mei. Een door de geheele trommel reikende wormschroef duwt de grondstof langzaam door de trommel, waarbij het materiaal ge kookt wordt. Voordat de grondstof in de droogtrommels komt wordt de olie en een groot deel van het water er uit geperst. De olie wordt in een tank opgevangen en komt, na in den separator gereinigd te zijn, in de voorraadtank. Nadat de grondstof automatisch door de aan bakboordzijde opgestelde droogtrommels is gevoerd, wordt het visehmeel in het laad ruim, dat 1200 centenaars kan bevatten, ge blazen, waar het in zakken gepakt en opgesta peld wordt. Volgens de in de haven genomen proeven heeft de installatie een "apaciteit van 120 centenaars visehmeel per etmaal, waarvoor 600 centenaars grondstof verwerkt moeten worden. JUBILEUM V.Z.V. In verband met het 10-jarig bestaan der Velser Zwemvereeniging wordt. Woensdag 1 Juni a.s. in de Bioscoop de Pont een feest avond gehouden. Hieraan werken mede Tho len en Van Lier en de dames' Kitty van Don gen en Jeanne Laforce. CCQLV. Dat vischeters nog geen vischkenners zijn, heeft dezer dagen een venter ondervonden. Deze vischventer had aan mevrouw een bakzootje lekkere schol verkocht. Mevrouw was tevreden, de venter was ook tevreden en zoo gingen beiden in de beste harmonie uit een: „Tot een volgende keer maar weer, me vrouw!" En onze venter had al weer een andere klant gepraaid en deed al weer opnieuw zaken, toen hij plotseling weer mevrouw no. 1 voor zijn vischwinkel op wielen zag ver schijnen. Wat heb je me nu verkocht. Die visch ziet heelemaal groen! Onze venter schrok. Want zoo'n klacht is natuurlijk niet prettig, vanwege de reputatie vooral niet wanneer je meer klanten om je standje hebt. Visch ziet wel eens groen. n.l. wanneer ze vergald is. Bestaat niet, dacht onze venter, Hij bekijkt de scholletjes. Ze zagen werkelijk groen. Maar niet van „hun eigen". De groene kleur was afkomstig van schubben van een paar gepen, die bij de scholletjes hadden ge legen. Gelukkig liet mevrouw zich overtui gen. Nu ik het toch over den straatverkoop heb wil ik er nog eens op wijzen ,dat ik er zoo vaak over hoor klagen, dat er in onze om geving zoo moeilijk visch te krijgen is. „Bij mij komt nooit visch aan de deur", is een klacht, die maar al te dikwijls vernomen wordt. Inderdaad Juist. Er zou bij een betere dis tributie van visch veel meer verkocht kunnen worden. Maar er zou ook meer verkocht kun nen worden, als men er wat meer voor over had. Het mag nooit veel kost-en is een voor waarde, die men lang niet alleen in de ar- arbeiderswijken hoort. Ik weet wel, dat de prijs dikwijls lang niet meevalt, maar de visch. die men in ons land gaarne eet, is in den regely erg prijzig. En dat kunnen velen zich niet begrijpen ,als ze lezen, dat er soms zooveel visch gevangen wordt, maar men vergeet dat dit niet school is maar makree., koolvisch, kabeljauw e.d. Er kwamen deze week 27 trawlers aan de markt en daaronder bevond zich slechts een half dozijn kustbooten. Verder telde ik 55 loggers en nog een half dozijn kotters. Men kan dus wel begrijpen, dat ook nu de platvisch weer erg prijzig was, wat natuurlijk niet geldt voor de tong. Van de loggers was de K.W. 159 de topscorer met f 1720, een be somming. die geen enkele kustboot.heeft kun nen halen. De besommingen van de groote booten vielen ook lang niet mee. de groote vangsten in aanmerking genomen. Het was wel te venvachten, dat de makreetprijzen zouden gaan zakken. Overigens vaart, wat er vaart, zoo slecht niet. M-jar er vaart zoo weinig. PIETERMAN. De fileei-school „gesloten". Thans 120 gediplomeerde vischknechts. Vrijdagmiddag is weer aan een 35-tal visch knechts een diploma uitgereikt voor het filee- ren van visch. Evenals bij vorige gelegenheden ging de uitreiking van het diploma formeel in haar werk. Ook nu weer kregen de geslaagden be halve het diploma een rijksdaalder. Naar wij vernemen heeft de Visscherij- Centrale besloten de fileerschool thans te slui ten. In het geheel is nu aan een 120-tal visch knechts een diploma uitgereikt. Als de visch- handel dus het fileeren op ruimer schaal wil toepassen, zijn daarvoor voorloopig wel vol doende geschoolde krachten beschikbaar. VAN WIEN IS DIE IIOND? Aan het bureau te IJmuiden-Oost zijn in lichtingen te bekomen betreffende een hond, die aan is komen loopen. Signalement: kleur wit, langharig, teef, hoog 30 cM. GESLAAGD Bij de te Rotterdam gehouden examens voor het modevak slaagde voor costumière mej E. C. v. Mourik, alhier. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Oranje straat te IJmuiden van Vrijdag 20 Mei 1938 af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgeslo ten. MACHINISTEN-EXAMEN Geslaagd is voor het eerste gedeelte van het machinistendiploma B de heer J. Poldervaart te IJmuiden-Oost. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE A.s. Vrijdagavond zal in het Velserbad het examen ter verkrijging van het zwemdiploma worden afgenomen. Aan de deelnemers wordt verzocht kwart voor zeven present te zijn. JEUGD VREDESBOND. De Jeugd Vredesbond houdt hedenavond een algemeene bijeenkomst in het gebouw van de Vereenïging van Vrïjz. Hervormden aan den Stationsweg. Sprekers zijn Jac. Alev? en Ivo SchÖffer, beiden uit Amsterdam.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1