m 1044 m.40 Flatgebouw voor alleenstaande vrouwen. 1 1. H[ LJ. iff f;j ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Brandend huisvestingsprobleem in principe opgelost. Van Haarlem begint de victorie De huisvesting van alleenstaande vrouwen, hetzij ze haar werk buitenshuis of binnen de muren harer woning hebben is nog altijd een min of meer brandend probleem. Ieder van ons, die 't zelf meegemaakt heeft, kan erover oordeelen en meest er zijn natuurlijk uit zonderingen! gaat dit oordeel gepaard met. een diepe zucht. Als we terugdenken aan die jaren van alleenwonen, aan de smakelooze „gemeubi leerde kamers" aan de moeilijkheden met hospita's, dan erkennen we volmondig: ja, is en blijft een probleem! En de alleenstaande vrouw, die „heelemaal op zichzelf" woont, heeft weer met andere moeilijkheden te kampen. Ze moet, meest na haar dagtaak, nog zorgen voor den maaltijd, boodschappen aansleepen, uitknobbelen hoe ze 't zal aanleggen om de vuilnisemmer ge leegd te krijgen, enals ze ziek is, is ze overgeleverd aan de toevallige welwillendheid van buren of kennissen. kilelitnttW b*|M -bed" Kamerwand met „kitchenette" en divanbed. En de omvang van dit probleem is niet zoo gering, als men bedenkt, dat ongeveer IV2 pet. van onze gezinnen éénpersoonsgezinnen zijn, w.o. dan toch stellig wel 5 pet. vrouwen mag worden gerekend! Al die vrouwen, w.o. heel veel werkende vrouwen, tobben dus min of meer met haar huisvesting, wonen te duur öf ongeschikt (of allebei) hetgeen natuurlijk ongunstig werkt op haar arbeidsprestaties en levensgeluk. Wat een prachtig ding zou het zijn, als dit probleem nu eens men één s werd opgelost, vindt u niet? Nu, „met één slag" wordt, wel in dit leven geen enkele overwinning bevochten. Altijd zijn moeizame arbeid en strijd de vereisehten. Maar een begin van oplossing van het pro bleem is er. Te Haarlem zal in October van dit jaar het eerste flatgebouw voor vrouwen worden geopend, uitgaande van de stichting „Voor vrouwen door vrouwen". Een groote, ideaal' gelegen villa in het Kenaupark, met een terrein erbij van 11 Are, zal worden ver bouwd tot 14 vrije flats, waar alleenstaande vrouwenleen .prettig, gerieflijk en goedkoop onderkomen zullen vinden. Duur? Luxueus? Alleen voorenkele bevoorrechten O neen, volstrekt-niet: dit worden heel gewone fiats, die waarschijnlijk al voor een rpijs van f 25 per maand en hooger zullen worden verhuurd. Hoe het groeide. In November 1937 werd te Haarlem, op initiatief van mevr. E. J. van Waveren— Resihk, die geïnspireerd was door het mooie werk van de „Women's Pioneer Housing" 'in Engeland, de stichting „Voor vrouwen, door vrouwen" opgericht, die zich ten doel stelde de inrichting van een flatgebouw voor alleen staande vrouwen. Men kon toen reeds candi- daathuurster worden voor f 1 per jaar of do natrice voor f 2,50. Direct was de belangstel ling enorm: 50 vrouwen gaven zich voor dit eerste gebouw op en de 3 pet. obligatieleening, die werd uitgeschreven (geheel los van het recht op huren van een flat) was spoedig door enthousiaste menschen, die iets in het plan zagen, voiteekend. 't Ging allemaal zóó vlot over de tallooze te overwinnen moei lijkheden, spreken we natuurlijk niet! dat in Maart j.l. reeds het gebouw in het Kenau park kon worden aangekocht. Architect Rietveld te Utrecht, maakte het plan voor de verbouwing en hij deed dit in voortdurend overleg met mevr. van Waveren, een bekend experte op 't gebied van efficiency. Hoe 't eruit ziet. Tezamen met mevr. van Waveren en den heer Rietveld hebben we uitvoerig de model len en plattegronden van het flatgebouw be keken en dus kunnen we er van alles van ver tellen. Drie moeilijkheden, die in 't leven van iedere werkende vrouw voorkomen, moesten worden opgelost: le. Zij is meestal niet in staat, thuis te blij ven voor het in ontvangstnemen van bood schappen, het laten opnemen van meters enz., enz. 2e. Zij moet slapen en wonen in één ver trek. 3e. De maaltijdverzorging brengt eigenaar dige problemen mee. Om aan de eerste moeilijkheid tegemoet te komen dient een speciale voordeurinstallatie. Naast iedere voordeur de groote deur van het flatgebouw staat altijd open, zoodat de hall als verlengstuk van de straat kan wor den beschouwd wordt boven elkaar een reeks kastjes aangebracht. In het onderste wordt het kleine ges ta n d a rise e r de vuilnis emmertje geschoven, dat dan door den con cierge van het gebouw tweemaal in de week op straat wordt gedeponeerd en weer teruggezet. Daarboven is een smalle Ia voor de post, daar boven een ruimte voor een etensdrager, indien de bewoonster van den kok eet, daar weer boven een kastje voor de verschillende bood schappen die worden bezorgd en tenslotte heelemaal bovenaan een kastje dat meters voor gas, electriciteit en water bevat, zoodat de beambte er zelf bij kan. Door dit practische kastjes-systeem behoeft de bewoonster nergens voor thuis te blijven. Zelfs op groote pakken is gerekend. Elke flat bevat een apart portaaltje met vaste wasch- tafel, zitbad. W. C. en bovendien nog enkele groote kasten, zoodat ruim voldoende berg ruimte is verkregen. Verder is in het portaaltje een vaste bank aangebracht, die als bed kan worden gebruikt. Men behoeft echter niet, zooals u misschien zoudt denken, in het por taal te slapen: Een verschuifbare wand, die voor een groot gedeelte uit glas bestaat, kan boven het bed heen en weer worden gescho ven, zoodat naar verkiezing het bed zich in 't portaal of in de kamerruimte bevindt Men krijgt hierdoor het voordeel, dat het bed op het portaal kan worden opgemaakt, zoodat in de kamer geen gestuif ontstaat. Onder het bed is nog een flinke bergruimte, waarin desge- wenscht een springbak met matras kan wor den geplaatst, zoodat er ook nog plaats is voor een logée De gezellige kitchenettes. Twee der genoemde moeilijkheden zijn dus opgelost; de derde, n.l. die van de maaltijd- voorziening, is echter de ingewikkeldste. Toch is ook hiervoor een bevredigende oplossing gevonden. De bewoonsters van het flatgebouw kunnen op vier manieren de maaltijden be trekken, n.l. van den kok, van de vrouw van den concierge de conciergewerkzaamheden worden n.l. verricht door een inwonend echt paar door op goedkoope bonboekjes te gaan eten in een restaurant in de buurt of door zelf te koken. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost om de kookgelegenheid die zich eveneens in de zitslaapkamer bevindt, op bevredigende wijze in te richten. Er zal een z.g. „kitchenette", dat doet denken aan een ouderwetseh restaurant- buffet, in iedere kamer worden ingebouwd. Het bestaat uit drie deelen; links een minia tuur-koelkastje, dat in bedrijf slechts 2Vz cent stroom per dag kost en waarbij passende pan netjes worden geleverd, die tevens kunnen worden gebruikt om in te koken, daarnaast een spoelbakje voor het afwasschen. voorzien van koud en warm water en een gedeelte voor het koken, met een klein oventje. De etens- dampen zullen kunnen ontsnappen door een dampkoker, die naar verkiezing op en neer kan worden geschoven, als de koker is neerge laten, wordt de geheele kookinrichting aan het oog onttrokken. Verder heeft elke „kitchenette" nog een schuif blad voor een haastig ontbijt en vol doende bergruimte voor pannen, servies en werkmateriaal. Het portaal bevat, behalve 't reeds genoemde, een uitschuif ba re strijkplank en een kleine safe, waarin de bewoonster, als zij de stad uitgaat, haar kostbaarheden kan bergen. In den kelder is verder nog een groote ruimte voor 't bergen van koffers; er is een fietsenstalling en in den tuin komen ligstoelen. In de hall konit een telefooncel, waar tegen kostprijs kan worden getelefoneerd en op iedere kamer een huistelefoon. Een groot gemak zal ook zijn de gelegenheid om door de vrouw van den concierge tegen een matig uurtarief de kamer te laten schoon houden en de verzorging, die men van haar kan genieten ingeval van ziekte. U ziet: aan alles is gedacht. We mogen ten slotte zeker niet verzuimen, melding te maken van enkele speciale voordeelen van het Haar- lemsche flatgebouw. Het gas wordt geleverd tegen halven prijs, voor electriciteit wordt het vastrecht door de .stichting betaald, verwar ming en warmwatervoorziening zijn bij den huurprijs inbegrepen. De stichting „Voor vrouwen door vrouwen" werkt geheel belangeloos. Haar bedoeling is, baanbrekend werk te doen om te toonen. hoe door een doelmatige inrichting van één persoons flats werkbesparing wordt verkregen en hierdoor economisch kan worden gewerkt. Het flatgebouw te Haarlem zal zeker een be wijs leveren, dat deze plannen een groote toe komst hebben! In September of October a.s. zal het gebouw, dat dan geheel klaar zal zijn, voor bezichtiging worden opengesteld. Bekende binnenhuis architecten zullen voor die gelegenheid enkele flats inrichten. We vertrouwen dat tegen dien tijd reeds overal in ons heele land plannen aan het rollen zullen zijn! In Engeland exploiteert de „Women's Pio neer Housing" reeds 60 gebouwen, om nog niet eens te spreken van de talrijke andere vereeni- gingen, die dit voorbeeld hebben gevolgd. Wat daar kan moet hier zeer zeker ook mogelijk zijn! R. DE RUYTERv d. FEER. Het conflict in (le haringvisscïierij Geen verdere concessies der reeders. Vrijdagochtend heeft de rijksbemid delaar drie conferenties gehouden, t.w. met de reeders, den Christelijken Transportarbeidersbond en met edn Oentralen en de R.K. Transportarbei dersbond. De reeders verklaarden, onder de huidige omstandigheden tot geen verdere concessies dan zij reeds ge daan hebben, bereid te zijn. \c dc-riicUl n vja Jth j<.i Sclietstcekcning van flatingang. EXAMENS. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het doet. ex. Wis- en Natuur kunde met hoofdvak Wiskunde: A. Drewes, Amsterdam. UITSLAG VEILING. HAARLEM Vrijdag. Uitslag der veiling, gehouden in ,,'t Nota rishuis" alhier op Donderdagavond. Een Huis en erf te Haarlem aan de Wagen makerslaan. no. 9, groot 69 centiaren, f1610 A. van Meel. Het Heerenhuis met erf, voor- en achter tuin te Overveen gemeente Bloemendaal aar de Prins Hendriklaan no. 134, groot 1 rae, 92 centiaren, f 6800 P. H. Borghouts q.q. Het Woonhuis en erf te Haarlem aan de Ged. Raamgracht no. 41. groot 60 centiaren f 3005 P. L. T. Rikkers q.q. Een Huis met erf en tuin te Haarlem aan de Oranjeboomstraat 110. 188, groot 86 centiaren, f 2290 J. Lauw q.q. Amerikanen blijven thuis. Sterke daling- van het tourisme naar het buitenland. WASHINGTON, 20 Mei (Reuter). Uit mededeelïngen van het bureau voor het uit geven van paspoorten blijkt, dat dit jaar minder Amerikanen een paspoort hebben aangevraagd dan het vorige jaar. In de af- geloopen vier maanden zijn 40.820 aanvra- ingedïend, 25 pet. minder dan gedurende de zelfde periode van het vorige jaar. De reden hiervan is te zoeken in de depressie in de Vereenigde Staten en in de onzekere toestan den in Europa. Amerika wil zich beveiligen tegen aanvallen uit Europa of Azië. Inter-Amerikaansche overeenkomst in studie. WASHINGTON- 20 Mei. .Officieel wordt medegedeeld, dat militaire experts mogelijk heden bestuctèeren teneinde tot een collec tieve inter-Amerikaansche overeenkomst te geraken met het doel noodzakelijke grond stoffen te verzamelen in geval van oorlog of een invasie van het westelijk halfrond. De experts zeggen, dat men zal trachten de „Monroe Doctrine" tegen Europeesehe en Aziatis.che machten te verdedigen, waarvoor een uitgebreide activiteit van de marine der Ver. Staten noodig zal zijn. Dit vraagt weer benzinestations. Er gaan geruchten, dat de Ver. Staten een verdrag zouden willen slui ten, waardoor hun oorlogsschepen in alle Zuid-Amerikaansche havens in geval van nood den voorrang zouden hebben. Onaertusschen bepleit Lawrence Cramger, gouverneur van de virgin-eilanden, vestiging van een marinebasis te St. Thomas teneinde het Panamakanaal te beschermen tegen het Oosten. (United Press). „Een stormaanval op (le werkloosheid". Vrijs.-Democratisch pleidooi. De vrijzinnig democratische bond heeft de zer dagen in het Grand Hotel te Schevenin- gen een studieconferentie gehouden, waaraan pl.m. tweehonderd leden hebben deelgeno men. Inleidingen werden gehouden door mevrouw mr. B. Bakker-Nort, mr. M. Slingen- berg. prof. mr. R. Kranenburg, mr. P. J. Oud. mr. L. G. van Dam, mr. A. M. Joekes en J. Schilthuis De positie van de vrouw. Mevrouw mr. B. Bakker-Nort, lid der Twee de Kamer, sprak over de rechtspositie van de vrouw, de herziening yan huwelijks- en echt scheidingsrecht, en de arbeidsbeperking van de vrouw. In den laatsten tijd zijn tal van overheids maatregelen getroffen, niet alleen als crisis maatregel, maar ook in blijvende wetten, waardoor het voor de gehuwde en ongehuwde rrouw onmogelijk wordt een beroep uit te oefenen. Het werkloosheidsvraagstuk. Vervolgens sprak mr. M. Slingenberg, oud minister van sociale zaken, over het werk loosheidsvraagstuk en de ouderdomsverzor ging. Spr. betoogde, dat er thans onverwijld van regeeringswege een stormaanval op de werkloosheid moet worden ondernomen. Verkorting van. arbeidsduur is slechts met groote'voorzichtigheid te hanteeren ten aan-r zien van die ondernemingen van het bedrijfs leven waar de internationale wereldmarkt een 'ol speelt. In detweede plaats beval spr. aan de be vordering van de emigratie, zoowel de blij vende emigratie als ook de tijdelijke, voor een bepaald seizoen, zooals thans b.v. naar Duitschland plaats vindt. In de derde plaats memoreerde spr. dat er enkele bepalingen van de steunverleening zijn, die remmend werken op de bestrijding van de werkloosheid. Er zijn met name in eenige gevallen, voornamelijk bij de groote gezinnen, zoodanige steunbedragen uitgekeerd, dat deze met alle emolumenten inbegrepen hooger zijn dan het arbeidsloon, dat men bij normalen arbeid zou kunnen verdienen. Als volgend middel noemde spr. den ar beidsplicht ha werkkampen, niet volgens het Duitsche systeem voor één jaargang-, als voor bereiding voor de militaire opleiding, doch geldend voor hen, die geen normaal werk kunnen vinden en dan gedurende een aantal jaargangen, b.v. van 16 tot 23-jarigen leeftijd. Voorts bepleitte spr. vervroegde afvloeiing van de arbeiders, b.v. op 60-jarigen leeftijd, met verbod om na dien leeftijd te werken. Be vordering van normalen arbeid moet doel blijven. Spr. juichte het toe. dat de regeering voor nemens is om voort te gaan met het uitvoe ren van openbare werken en dat het tempo van deze openbare werken zal worden ver sneld. Als nieuw middel geeft spr. de gedachte in overweging dat het aantal arbeiders in de bedrijven moet worden vergroot. Spr. meent, dat een zeer belangrijke maatregel zou zijn, indien zou kunnen worden vastgelegd, dat bij iedere 10 arbieders een 11de moet worden ;eplaatst. Voorts zullen de loonen onder de oogen ge zien moeten worden in overleg met de werk nemers-organisaties. Voor die bedrijven, welke, hetzij op den rand van het verlies staan, of wel verliesgevend zijn, zal het werkloosheidssubsidiefonds moeten bijsprin gen met de percentages, die ook vroeger bij den loonbijslag werden uitbetaald. Spr. heeft er zichzelf zeer goed rekenschap van gegeven, dat deze kosten zeer hoog zullen zijn en dat men in eerstkomende jaren zal hebben af te zien van een sluitende begrooting. Wanneer spr. zich de vraag stelde of deze regeering voldoenden titel heeft om deze vol machten te ontvangen, dan is het antwoord daarop, dat zulke ingrijpende volmachten niet aan een meerderheidsregeering, doch slechts aan een waarlijk nationale regeering zullen kunnen worden gegeven. Daarvoor zal noodig zijn een reconstructie ejn aanvulling van het kabinet Colijn met ver tegenwoordiger uit alle politieke groepen, die opbouwenden arbeid willen verrichten, met name ook van vertegenwoordigers uit de sociaal-democraten. Vervolgens sprak prof. mr. R. Kranenburg, lid der Eerste Kamer over de fouten van het parlementaire stelsel en de middelen om deze te verbeteren Mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, wees in het bijzonder op het synthetische karakter der vrijzinnig-democratie. Mr. L. G. van Dam. secretaris van net hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond, besprak de propaganda. De poli tieke propaganda moet een hoogere ethiek volgen, dan de commercieele reclame, niet een lagere, zooals maar al te veel geschiedt. De heer F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, behandelde vervolgens landbouw- raagstukken. Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer sprak over defensie en buitenlandsch beleid. Ten slotte sprak de heer Jan Schilthuis, lid der Tweede Kanier over het ordeningsvraag- stuk. Aardschokken in Ned.-Indië. Bevolking van Dongala in den nacht opgeschrikt. Huizen ingestort en beschadigd. DONGALA. 20 Mei (Aneta-A.N.P.) Van nacht zijn van 00.20 tot 7 uur alhier onge veer 20 aardschokken gevoeld. De eerste werd geconstateerd om tien minuten voor half één, was hevig en duurde een minuut. De tweede was nog heviger dan de eerste en had een duur van drie minuten. Kasten, enz. zijn omgevallen. De menschen konden nauwelijks op de beenen blijven staan en vluchtten de straat op. De nacht werd buitenshuis doorgebracht. Tot dusverre is bericht ontvangen dat een huis is ingestort, het was een geluk, dat de lampen zijn uitgegaan, zoodat brand werd voorkomen. Nader wordt vernomen, dat te Paloe ruim vijftig en te Wani acht huizen vernield of beschadigd zijn. Te Mamboro zijn zeventien huizen door een vloedgolf meegesleurd. Een Chineesehe vrouw is verdronken. Een goedang van de K.P.M., waarin copra was opgeslagen, werd door zeewater bescha digd. De verkiezingen in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 20 Mei (Reuter-A.N.P.) - Op één na zijn thans alle uitslagen der verkie zingen voor het parlement, dat 150 leden telt, bekend. De Vereenigde Partij heeft 111 zetels be haald, de Nationalisten 26 zetels, de Dominion Party 8, de Labour party 3 en de socialisten één zetel. Bij de ontbinding van het parlement was de sterkte der verschillende fracties als volgt: Vereenigde Partij 116 zetels, Nationalisten 21, Dominion Party 5, Labour Party 4, socia listen één en onafhankelijken twee zetels. ZONDAG 22 MEI. HILVERSUM I 1875 M. en 415.5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Kindermis. 9.30 Orgelconcert. 10.30 Her steld Evangelisch-Luthersche Kerkdienst. Na afloop: Gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 KRO- orkest. (1.001.20 Literaire causerie). 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-Melodisten en solist. 3^.30 Causerie „De R.K. Militaire vereenigingen".* 3.40 Vervolg concert. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Nederduitsch-Hervormde Kerkdienst. Na afloop: Orgelconcert. 7.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie over de Pygmeeën van West-Afrika. 8.10 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.25 „De levende stilte". ".30 KRO-orkest, de KRO-Melodisten en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Es- perantolezing. HILVERSUM II 301.5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO, 5.00 VARA, 8.00 —12.00 AVRO. 8.55Gramofoonmuziek. 9,40 Causerie „Van Staat en Maatschappij9.59 Berichten. 10.00 Zondagsschool. 10:30 Doopsgezinde Kerkdienst. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Film- praatje. 12.30 De Twilight Serenaders. 1.15 Po pulair solistenconcert. 2,00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. (I11 de pauze: Gramofoonmuziek). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Sportreportage. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Noviteiten-orkest en de Varamount-Girls. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP, Gramo foonmuziek. 7.00 Tusschen Zeven en Acht. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Populair orkestconcert mmv. solisten. 8.45 Radiojour naal. 9.00 Causerie „128.000". 9.10 Gramofoon muziek. 9.20 Concertgebouw-orkest. 10.05 Gra mofoonmuziek. 10.15 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. Hierna.; Pianovoordracht. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 12.50 G. Stacey's sextet. 1.20 H. Davidson's orkest. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Ch. Er- nesco's kwintet. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 F. Biffo's Koperkwintet. 4.20 Religieuze cau serie. 4.40 Reg. King's orkest. 5.20 Religieuze causerie. 5.40 Het Orchestre Raymonde. 6.20 Filmnieuws. 6.35 Viool en piano. 7.10 Eugene Pini's Tango-orkest. 7.408.10 Orgelspel. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Be richten. 9.25 Sectie van het BBC-koor en het BBC-Theater-orkest. 10.25 Mantovani's Tipica- orkest. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648~M. 8.10 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gewijde muziek (gr.pl.). 12.50 Pascal- orkest. (Om 1.50 Zang). 3.20 Chansons. 4.05 Zang. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Fred Adison's orkest. 5.50 Uit Leipzig": ,Die Meistersinger von Nürnberg". opera. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.201.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Stedelijk Orkest van Düsseldorf. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Populair concert. 3.40 Gra mofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.50 Zie Radio-Paris. 11.05 Zie Deutschlandsender om 10.50. 12.20—3.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.35 Bioscooporgel concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 A. Fel- leman's orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest, gemend koor en solisten. 10.30 Omroepdans- orkest. 11.2012.20 John Rutten's orkest. BRUSSEL 484 M. 9.22 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Max Alexys' or kest. 11.50 Pianovoordracht. 12.05 Gramofoon muziek. 12.20 Max Alexys' orkest. 12.50 Gra mofoonmuziek, 1.30 Vervolg concert. 2.50 Gra mofoonmuziek. 3.20 Solisten, koor en orkest. 7.35 gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie- orkest. 9.30 Cabaretprogramma. 10.30 Gramo foonmuziek. 11.20—12.20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest (gr.opnj 8.10 Berichten. 20 Omroeporkest mmv. sprekers. 10.20 Be richten. 10.50 Omroep-Amusementsorkest, pianoduo en Orgelspel (gr.opn.i. (11.05—11.20 Berichten). 1.15 Tijdsein. 1.26—2.20 Nacht- concert. MAANDAG 23 MEI 1938. HILVERSUM 1 1875 M. Taarsveldzender 415.5 M.) NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Ber., hierna gramofoonmuziek; 9.30 Gelukwen- schen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Christelijke 'ectuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Ber.. '.15 Het Stiehtsch Salonorkesr. in de pauze: Gramofoonmuziek: 3.00 Tuinbouwpraatje: .40 Gramofoonmuziek; 3.45 Bijbellezing; 4.45 3ramofoonmuziek; 5.15 Kindéruurtje; 6.15 Gramofoonmuziek; 6.30 Vragenuur; 7.00 Ber. en causerie over werkloozenzorg; 7.45 Repor tage, eventueel gramofoonmuziek; 8.05 Be richten A.N.P., herhaling SOS-berichten, sportnieuws; 8.15 Accordeon, fluitist-imitator en gramofoonmuziek; 9.30 Causerie „Chris tendom en wetenschap", 10.15 Berichten A. N. P.; 10.20 Het Wognums Zangkoor. In de pauze; Gramofoonmuziek; 10.45 Gymnastiek les; 11.0 Vervolg concert; 11.35 Gramofoon muziek; c.a. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM n 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek; om 8.15 berichten, 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.10 Vervolg declamatie, 11.30 Orgelspel; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 VARA-orkest; om 12.20 berichten; 1.15 De Ramblers; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 „Fantasia"; 3.00 Gramofoonmuziek; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.30 Orgelspel ;6.00 Esmeralda-Septet, m.m.v. solist; 6.30 Muzikale causerie; 7.10 Interview, 7.30 Viool en piano; 8.00 Herhaling SOS-be richten; 8.03 Berichten ANP.; 8.10 Utrechtsch Stedelijk Orkest, „De Stem des Volks", en so liste; 8.30 Declamatie; 9.00 Utrechtsch Ste delijk orkest, „De Stem des Volks", e.a. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.25 en 12.10 Gramofoonmuziek; 12.20 Bij- belsche causerie; 12.45 Orgelconcert; 1.20 Dansmuziek (Gr.pl.) 1.50 De Wessex Players, 3.20 A. Salisbury's orkest; 4.20 Orgelspel; 4.50 Viola en piano; 5.20 Zang. 5.40 Wynford Rey nold's Octet; 6.20 Berichten; 6.40 Cellovoor dracht; 7.00 Muzikale causerie; 7.20 Variété programma; 8.10 Solistenconcert; 8.40 Bio logische causerie; 9.00 Radiotooneel; 9.20 Be richten; 9.40 Causerie over luchtbescherming, 9.55 Jack Harris en zijn Band; 10.40 Zang; 11.05 Uit Berlijn: Declamatie; 11.20 Bram Martin's dansorkest; 11.50 Dansmuziek (Gra- mofoonplaten) RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek, 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek, 3.05 Pianovoor dracht, 3.20 en 4.20 Zang, 4.35 Pianovoor dracht, 5.20 Giardino-orkest, 8.35 Pianovoor dracht, 8.50 „Les canards mandarins", ope rette, 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek, 7.30 en 8.50 Amu sementssextet en schrammelensemble. 12.20 Rijks-Symplionie-orkest, m.m.v. solist. 1.35 Nedersaksen-orkest. m.m.v. solist, 2.30 Popu lair concert. 4.20 Omroep-amusementsorkest, 5.30 Meisjeskoor, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.45 Kamermuziek, 7.30 Populair programma, 9.00 Westduitsch weekoverzicht, 9.20 Omroepor kest, 10.35 2de deel opera „Simplicïus Sim- plizissimus 12.05 Gramofoonmuziek, 12.20 Rheinische Landesorkest en het Amusements sextet. BRUSSEL. 322 M. 12.20 José Schnyders' orkest, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek, 8.20 Operette „Frie- derike". 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 1.00 Ludo Langlois' orkest, 1.50 Gramofoonmuziek, 5.20 dito. 6.55 en 7.35 Luc Darcy's orkest, 8.20 Omroepsalon orkest, 8.30 Omroepkoor, 8.45 Vervolg con cert, 9.00 Vervolg koorconcert, 9.20 Omroep- dansorkest, 9.30 Cabaretprogramma. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest, -koor en schrammel ensemble m.m.v. soliste, in de pauze: Radio tooneel. 8.10 Ber. 8.20 Vervolg van 7.20, 9.20 Ber., 9.35 Gramofoonmuziek, 10.15 Repor tage, 10.20 Ber., 10.35 Zie Keulen, 12.05 Ber., 12.20 Omroeporkest, 1.15 Tijdsein, 1.26 Het Amusementssextet. Voor huis of beroep. Voor deze vlotte deux-pièces kan men zijde of linnen kiezen; men heeft 4 Meter van 90 centimeter breedte noodig. De rok is. evenals de blouse, in banen ge knipt. Een shawltje, een ceintuur en knoo- pen in een bijpassende tint. vormen een een voudige garneering. Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 centimeter; taillewijdte: 70 centimeter en heupwijdte; 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar Breestraat 29, Beverwijk en Ken nemer- laan 42, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2