Hodza kondigt binnenlandsche reorganisatie aan. Dickie en de Verborgen Schat „Zang en Vriendschap" 2 A T E T? D 'A V, 2T M E.I 1938 „Nog dit jaar doen uiij onzen plicht". Tsjecho-Slowaaksche premier noodigt Henlein voor bespreking uit. De minister-president van Tsjecho Slowakije, dr. Hodza, heeft aan de pers een verklaring verstrekt, waarin hij zegt: „Ten aanzien van het nationali teitenstatuut zijn de ministers het eens geworden over zekere fundamen- teele beginselen, die aldus geformu leerd zijn. dat zij het voorwerp kun nen vormen van een regeling langs wettelijken weg aan den eenen kant en van onderhandelingen met alle elementen, die een gewettigd politiek belang hebben bij de zaak aan den anderen kant. Hodza. Tijdens het bezoek van Delbos heb ik ver klaard. dat onze staat een zeer bijzondere zending had, gezien het feit, dat verschillen- le nationaliteiten, in het bijzonder het Duit- sche en het Tsjecho Slowaaksche. elkander in ons land ontmoeten en bestrijden. Tsjecho Slowakije staat voor het dilemma deze beide elementen in conflict te laten komen of de nationaliteiten kwesties zoodanig te regelen, dat zij automatisch worden opgelost door de instellingen, op duurzame en vreedzame wijze. Wij zijn sedert lang besloten deze or ganisatie van vrede en billijkheid in ons land in te voeren. Wij moeten tot een algeheele regeling komen. Niets moet half worden ge daan. Het nationaliteitenstatuut in Tsjecho Slowakije zal gebaseerd worden op twee be ginselen. die voortvloeien uit ons democrati sche systeem: administratieve autonomie en evenredigheid. Wie evenredigheid zegt, zegt billijkheid, voor zoo ver deze verkregen kan worden door het automatische spel der in stellingen. Taak zal vervuld worden. Het jubileumjaar 1938, moet ons er aan herinneren, dat wij plichten te vervullen hebben en wij moeten die vervullen voor het einde van het jaar. Wij zullen ons niet onttrekken aan deze verplichting, die wij vrijwillig op ons hebben genomen. De regeering heeft de verklaringen bestudeerd, die goedgekeurd zijn door onze open bare meening op 4 en 28 Maart. Wij zullen ons dus zoo noodig verdedigen, maar wij zijn aan den anderen kant bereid alles toe te staan, wat ge- eischt wordt door onze eigen grond wet en door den huidigen toestand." Wij moeten er ons thans rekenschap van geven, dat de idylische tijden, die wij gedu rende vijftien jaren na den oorlog beleefd hebbeh, voorbij zijn. Wij keeren terug tot een tijdperk van strijd. Ons volk moet dus in een voortdurenden staat van alarm verkeeren. Wij zullen onder alle omstandigheden weerstand bieden. Onze traditie is: strijden voor onze bestaansvoorwaarden. Bondgenooten en bondgenootschappen vormen een waarborg, maar die waarborg is niet absoluut. Wij mogen niet neerstorten onder den druk van buitenlandsche ideologieën. Geen enkele staat en geen enkele regeering bevond zich nog in een toestand gelijk aan den onzen. Wij vinden thans in onze nabuurschap een ver schijnsel, dat uniek is in de wereld: de zege praal van het nationalisme bij een volk van 75 millioen inwoners, dat zijn rationeele basis opgaf om op gevoelsterrein te treden. Dit bui tengewone historische proces kan slechts ver meden worden door middelen van bestuur. Op grond daarvan staat de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor een taak, die voor haar de hoogste verantwoordelijkheden met zich mede brengt. Iedere provocatie zal gestraft worden volgens de wet. De onderhandelingen met de Duitschers en met alle minderheden gaan be ginnen. Zij werden voorbereid door prelimi naire onderhandelingen. De regeering der republiek is beslo ten haar nationale en Europeesche missie te vervullen en heeft een com plete regeling voorbereid, die een diepe wijziging brengt in den opbouw van ons bestuur, onze bestuursautonomie en ons openbaar onderwijs. De onderhandelingen met de Sudeten Duit- sche partij bewijzen, dat men aan deze partij een verantwoordelijkheid toekent, waarvan zij zichzelf bewust is. Naast de rechten zijn er ook plichten. Wanneer ik van een zekeren staatsvorm eisch. dat hij door zijn instellingen zekere rechten waarborgt, neem ik terzelfder- tijd de verplichting op mij mede te werken aan de taak. die deze staat moet vervullen. Het verdrag van Pittsburg, het protocol, dat onder teekend werd door de Slowaaksche en Tsje chische vertegenwoordigers in Amerika tegenwoordigheid van Masaryk in Mei 1918 is geen juridische acte, maar brengt moreele verplichtingen met zich mede". Hodza besluit als volgt: „Het is van belang er den nadruk op te leggen, dat reeds voor den Anschluss wij de opvatting verdedigden, dat samenwerking in het Donaubekken samenwer king beteekent met de groote mogendheden, die daar belangen hebben, dus vooral met Duitschland. Na den Anschluss zijn de belan gen van Duitschland nog nadrukkelijker ge worden, want het gewicht van Oostenrijk in het Donaubekken wordt gevoegd bij dat van Duitschland". Hodza noodigt Henlein uit. Uit Praag. 20 Mei: Hodza heeft Hen lein uitgenoodigd tot een onderhoud over het nationaliteitenstatuut, dat thans wordt voorbereid. Algemeen gelooft men, dat dit on derhoud de volgende week plaats zal vinden. Henlein bevindt zich op het oogenblik in de Oostenrijksche Alpen. Van verschillende kan ten verzekert men, dat dit verblijf sedert eenigen tijd reeds in het voornemen lag. aan gezien Henlein na zijn reis naar Londen be hoefte had aan rust. Hongarije. Trein verplettert een wagen met arbeiders. Negen dooden. Te San Antonio in Patagonië heeft naar het D.N.B. uit Buenos Aires meldt een trein een wagen gegrepen, die arbeiders vervoerde. Negen personen werden daarbij gedood, tal rijke anderen gewond. Nazileiders veroordeeld Majoor Szalassy en Graaf Szechenyi. lei ders der Hongaarsche nationaal-socialisti- sche beweging, zijn wegens opruiing tegen de Grondwet veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Een derde verdachte werd vrijgesproken De beschuldiging steunde op een door de veroordeelden gepubliceerde brochure „het doel der Hongaarsche nationale socialistische partij". Deze brochure was ook geteekend door den afgevaardigde Balogh, die echter op grond van zijn parlementaire Immuniteit niet ver volgd kon worden. Een zesling in Burma geboren! Vijf ervan in leven. Uit Rangoon komt het bericht, dat de vrouw van een boer in Burma het leven geschonken heeft aan een zes ling, drie Jongens en drie meisjes. Alle zes de kinderen werden levend geboren, doch een ervan overleed later. Politieke ongeregeldheden in Tsjecho-Slowakije. Roosevelt ontvangt dr. Eckener. Het heliumbesluit blijft onveranderd. President Roosevelt heeft gisteren dr. Eckener ontvangen. De Duitsche ambassadeur Dieckhoff, die dr. Eckener bij zijn bezoek aan Roosevelt op het Witte Huis vergezelde, heeft verklaard, dat het hier een beleefdheidsbe zoek betrof. Dr. Eckener zelf, die naar New York vertrekt, voegde hier aan toe, dat het gesprek met Roosevelt ook betrekking heeft gehad op het helium, maar dat daardoor geen verandering in den toestand is ontstaan. Incidenten in verscheidene steden van Bohemen. In het door Duitschers bewoonde gebied van Bohemen hebben zich gisteren weer ver schillende incidenten voorgedaan. Het Tsjecho Slowaaksche agentschap Ceteka meldt, dat te Chomutov vijf Tsjechische soldaten werden aangevallen door zestig Duitschers. Een sol daat werd ernstig aan het hoofd gewond naar een ziekenhuis gebracht. De aanvallers na men de vlucht. Politieversterkingen zijn naar de plaats gezonden. Te Chodov had de politie gisterochtend eenïge Duitschers, die illegale pamfletten uit reikten, gearresteerd. Een menigte van 300 menschen wilde de arrestanten bevrijden, doch werd verspreid door de gendarmerie, die van den gummiknuppel gebruik maakte. Een gendarme werd op den grond geworpen, een andere gewond. Een betooger liep verwondin gen op, doordat hij viel of in een bajonet liep. Drie Duitschers werden gearresteerd. Ook hierheen zijn versterkingen gezonden. Des avonds was het rustig in de stad. Win kels en werkplaatsen waren den geheeïen dag gesloten. De fabrieken werkten, doch de mees te arbeiders, die lid van de Sudeten Duitsche partij zijn, verschenen niet. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt, dat de incidenten te Chomutov zijn uitgelokt door Tsjechische soldaten. Het Duitsche bureau beweert, dat een sterke afdeeling soldaten zonder eenige aanleiding met bajonetten be gon in te hakken op Duitsche voorbijgangers De politie greep niet in. Gendarmerie dwong tenslotte de soldaten zich in hun kazerne terug te trekken, aldus het D.N.B. Ongeveer honderd menschen zouden gewond zijn. De afgevaardigde Nemetz heeft een protesttele gram naar het ministerie van binnenlandsche zaken gezonden. Het Duitsche bureau vertelt verder, dat Tsjechische nationalisten getracht hebben, het Duitsche Huls te Praag te bestormen. Po litie met de bajonet op het geweer zette de omliggende straten af. Havas meldt; dat Tsjechische nationalisten, socialisten en vele voorbijgangers voor het Duitsche Huis riepen: „Leve het Slavische Praag!" Een sterke politiemacht handhaafde de orde. Een voorbijganger werd gewond. Te middernacht namen de betoogingen in de straten een einde: de rust keerde weer. Dertig personen zijn licht gewond. Havas bericht, dat te Moravisch Ostrava de menigte 't Duitsche Huis omsingelde. Te Brno (Brünn) trokken vijfduizend Tsjechen door de straten onder het zingen van nationale liederen. Het Duitsche Huis, het Duitsche con sulaat en het lokaal der Sudetenduitsche partij worden door de politie bewaakt. Nog een eisch van Henlein. Het bestuur der Sudeten Duitsche partij deelt mede, dat het naast de reeds genoemde eischen ook het recht tot het oprichten van politieke organisaties verlangt, alvorens on derhandelingen met de regeering zullen wor den gevoerd. De Narodni Politika schrijft, dat volgens in lichtingen uit goede bron Henlein Zaterdag of Zondag een bezoek aan Hitier op den Ober- Salzberg zal brengen. Frankrijk en Engeland worden het eens over de vrijwilligers- kwestie. Plan tot hervatting der controle te land en ter zee. Voldoening te Rome. De Fransche en Britsche regeerin gen zijn het eens geworden over een ontwerp betreffende de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. Het ont werp dat voorgelegd is aan de andere mogendheden, behelst het volgende: Aan de terugtrekkingscommissies zal een termijn van veertien dagen gegeven worden na haar aankomst in Spanje om zich op te stellen. Na dezen termijn zal Frankrijk het toezicht aan de grens der Pyreneeën hei stellen, op voorwaarde, dat tegelijkertijd de controle ter zee en aan de Portugeesche grens hersteld wordt. De waarnemers ter zee zullen het recht hebben hun taak uit te voe ren in alle Spaansche havens, zoowel als op schepen, die toebehooren aan de niet-in- meningsmogendheden. Wanneer met de te rugtrekking geen vorderingen gemaakt wor den in den tijd van 30 dagen na het herstel der controle, zal Frankrijk zijn grenzen weer open te stellen. De vrijwilligers worden ver deeld in vier categorieën. Zulks ten behoeve van de terugtrekking, n.l. luchtvaartman schappen, zeelieden, strijders en technici. Nadat het ontwerp was voorgelegd aan de andere mogendheden, was de eerste indruk in diplomatieke kringen te Londen, naar het scheen gunstig. Te Rome is met groote voldoening kennis genomen van dit plan, dat aan de eerstvolgende bijeenkomst der on dercommissie voor de nietinmenging zal worden voorgelegd. Indien Parijs inderdaad een strikte neutraliteit in acht neemt, zoo zegt men. zal het Spaansche vraagstuk niet langer een onoverkomelijke hin dernis voor een accoord tusschen Frankrijk en Italië zijn. Noodlottig ongeluk op een vliegveld. Vliegtuig botst bii de landing tegen een boerenkar. Bij Tecuci in Roemenië is een vliegtuig bij de landing tegen een boerenwagen gebotst. Twee vrouwen werden gedood en twee man nen zwaar gewond. Het vliegtuig werd be schadigd, doch de piloot bleef ongedeerd. Kasteel wordt arbeidskamp. Eigendom van prins Starhemberg. Officieel wordt volgens het A. N. P. uit Wee- nen medegedeeld, dat het kasteel van prins Starhemberg te Ef er ding in Opper Oostenrijk is verbouwd tot een arbeidskamp. Het ongeluk in Londen's „ondergrondsche". Een verkeerd hersteld signaal. LONDEN, 20 Mei. Uit het officieel onderzoek naar de oorzaak van de botsing van den „Un derground" bij Charing Cross is gebleken, dat een signaal verkeerd was gemaakt tijdens her stelwerkzaamheden, welke in den nacht voor afgaande aan het ongeluk waren gedaan. (Adv. Tngez. Med.) Bourdet bij het duel gewond. DE „VLIEGENDE DOKTER" WAS VERDWENEN. Donderdag hebben drie vliegtuigen vergeefs gezocht naar den „vliegenden dokter", dr. Da vid King, die met zijn piloot werd vermist tus schen Wyndham en Victoria River Downs (Australië). Dr. King was bij een zieke in het binnenland geroepen en had zich met zijn vliegtuig op weg begeven. Vrijdag werd hij teruggevonden, ongedeerd evenals zijn piloot, een honderdtal kilometers ten noordwesten van Victoria River Downs. Schrijvers hebben zich niet verzoend. Havas meldt uit Parijs 20 Mei: De beide tooneelschrijvers Henry Bernstein en Edouard Bourdet heb ben heden te Neuilly sur Seine op de degen geduelleerd, zooals was overeen gekomen. Bij de tweede reprise werd Bourdet aan den rechterbovenarm gewond. De strijd werd gestaakt. De beide tegenstanders hebben zich niet verzoend. De vleeschwonde in den rechterarm van Bourdet is blijkbaar niet ernstig, meldt de Parijsehe correspondent van de N.R.C. Bernstein beschikte over meer ervaring. Uit de verte hebben eenige verslaggevers de fasen van den strijd kunnen volgen. Tenslotte moest de aanwezige geneesheer Bourdet dwin gen dien op te geven, want de kwetsuur maak te de kansen ongelijk. Hij deed dit noode en liep woedend weg. Hiermee stemt overeen, dat zij zich niet verzoend hebben. Bernstein had geen blik voor den getroffen tegenstan der, al sprak hij den wensch uit, dat de ver wonding- niet ernstig zou blijken. Den geheelen nacht hadden journalisten voor beider huizen de wacht gehouden en een dichte drom ontving Bernstein, toen hij met den degen glimlachend zijn woning verliet. Het werd een dolle rit, dwars door Parijs met wel 50 auto's achter de zijnen en de buurt van de villa, in den tuin waarvan ge duelleerd werd, verkeerde gedurende deze ontmoeting als het ware in een staat van be leg: het aantal rijtuigen dat daar samenpropte wordt op 150 geschat. De commissiaris van politie had tevergeefs jeprobeerd Bernstein het betreden van het domein te verbieden. Deze duwde hem weg met de woorden: „Dat moest er nog bijkomen, dat u mij belet een particulier huis binnen te gaan". Het duel kan voor den politierechter ge volgen hebben. DUITSCHE REGEERING BETUIGD DANK AAN NEDERLANDSCH SCHIP. BERLIJN, 20 Mei (A.N.P.) De. Duitsche regeering heeft door bemiddeling van haar gezant te 's Gravenhage verzocht de reederij van het Nederlandsche stoomschip „Tjika- rang" haar dank te betuigen voor de hulp welk genoemd stoomschip op 3 Juni 1937 heeft bewezen aan het Duitsche s.s. „Oliva" dat tusschen Manilla en Singapore in brand v/as geraakt. In het bijzonder wordt de dank uitgespro ken voor de hulp, welke de arts van de ..Tjikarang" heeft bewezen aan de gewon den van de „Oliva". ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Eindelijk, na veel moeite, was Thijs er in geslaagd, de touwen, die Dickie vasthielden, los te maken en nu renden ze als hazen naar den uitgang, die Dickie wees. De Baardmannen waren gelukkig net iets te laat gekomen, om hen te kunnen vangen en zoo hard loopen als Thijs konden ze toch maar niet. Ik geloof, dat die leelijke haas heelemaal verdwenen is! schreeuwde Dickie in Thijs' oor, terwijl hij op den rug van Thijs was gaan zitten. Maar dit was niet zoo gemakkelijk en Thijs nam hem in zijn arm. Zoo rende hij voort. Ondertusschen vroeg hij, wat dat dan voor een haas was geweest en Dickie vertelde hem het heele geval. -Dan gaan we, als we hier uitzijn, eerst dien Flapoor eens opzoeken en hem dit grapje betaald zetten. Ik, wel, als ik niet gekomen was, dan was je er leelijk aan toe geweest, Dickiejong! Maar Dickie keek angstig om zich heen. Maar toen hij niets meer van de Baardmannen zag, lachte hij. Jij bent een goeden vriend, Thijsl TWEE INBREKERS EN EEN HELER GEARRESTEERD. De politie te Rotterdam heeft met de arrestatie van drie mannen, twee terzake van inbraak en diefstal en een terzake van heling, een goeden slag geslagen. Het betreft hier den 23-jarigen schilder A. M. en den 21-jarigen J. C. A. H„ die zich aan verschilylende inbraken hebben schuldig gemaakt en den 45-jarigen rijwielhandelaar C. van der B., die als heler optrad. Bij één van hun laatste inbraken hadden zij alleen een mapje postzegels ter waarde van f 2 buitgemaakt en het zijn nu uitgrekend deze postzegels die hen tegen den lamp hebben doen loopen. Toen zij trachtten de zegels in de binnen stad te verzilveren, zijn zij aangehouden en ingesloten. MUZIEK Koninklijke Liedertafel Sinds onze Kon. Liedertafel haar inzinking van enkele jaren geleden te boven kwam, beteekende elk volgend concert een stijging naar hooger artistiek peil. En thans krijgt de hoorder den indruk, dat nu het hoogst mogelijke in dezen mannenkoorzang wel be reikt moet zijn. De sonoriteit, ja, laat ik zeggen: de klankweelde, die uit de vertolking van een werk als Roeske's „Groot is de Heer" voorsproot is wel buiten alle mededinging te achten. Het met gouden en zilveren eeretee- kenen overdekte vaandel moge als symbool van een glorierijk verleden prijken: uit het hors-concours van het heden straalt de luis ter der koninklijke majesteit. Roeske's werk zal destijds wel als concours nummer geschreven zijn. Maar het is een goed stuk muziek, waarin de vele moeilijkhe den niet onnatuurlijk schijnen, en bovendien sorteeren die het beoogde effect. Dit laatste kan men van Bern. Zweers' „Allerzielen" niet zeggen. Het levert door al zijn chroma tiek groote moeilijkheden voor zuivere into natie. Doch het stuk sleept zich traag voort, behalve in de overwegend diatonische schildering der bedevaart; maar doordat hier van de twee stemmengroepen de eene alter- neerend voortschrijdt, terwijl de andere stil staat, krijgt de hoorder een zonderling beeld van die processie. En het „boem bam" waar mee het begint en eindigt levert een te ge ringe variatie op het in talllooze andere koor werken te pas gebrachte „bimbam" dan dat het ook maar een schijn van oorspronke lijkheid zou hebben. Zweers' harmonische behandeling wijst reeds in moderne richting. De muzikale stroo mingen van onzen tijd openbaren zich, zooals van zelf spreekt, veel duidelijker in „Psalm 13" van Frits Schuurman en „Dat Liet van den Rhynscen Wijn" van Henk Badings. Schuurman heeft de derde strofe van Mar- nix van St. Aldegonde's tekst in een zeer eigenaardig en treffend coloriet gecompo neerd; ook het samenvloeien der veelal disso- neerende stemmen tot een volkomen conso nant bij het „Amen" heeft een groote en be vredigende werking. Badings' werk hoorde ik reeds destijds als ik me niet vergis, op een der „Maneto"-concerten te Amsterdam, maar de vertolking door Z. en V. was heel wat ze kerder en liet de kracht van Badings' muzi kale taal ten volle uitkomen. De gebruikelijke solisitische intermezzi wa ren op dit concert toevertrouwd aan het door To v. d. Sluys, Annie Woud, Henk Viskil en Laurens Bogtman gevormde vocaal kwartet: vier superieure stemmen in prachtige samen werking. En wat die zongen was louter over lust en leed der liefde, nl. Julius Röntgen's .Toskanische Rispetti" en Brahms ,Lie- beslieder"-walzer. Röntgen's op. 9 is wel een jeugdwerk van den immer productie ven com ponist, maar het toont hem reeds ten voeten uit: technisch-vaardig en muzikaal-geestdrif- tig. Röntgen was steeds een eclecticus; hij was als een bij, die uit elke bloem honing puurt. En voor deze „Rispetti", landelijke minnelie deren) heeft hij gepuurd uit de bloemen, die Mendelssohn en Schumann en Chopin en Brahms en Bruch gekweekt hadden en aan den geur van een dier Rispetti herkent men zelfs de bloem van Etudia Helleri, maar die menghoning is zóó smakelijk, dat men er de herkomst om vergeet. Ook eischten de mooie stemmen en deel der aandacht voor zich op, hetzij dat ze gezamenlijk, hetzij dat ze af zonderlijk zich deden hooren, en men was niet minder geneigd om te luisteren naar het spel van Emmy van Eden, die de notenrijke, maar goed geschreven en goed klinkende klavierpartijen voortreffelijk vertolkte. Uit Brahms' werken spreekt een veel zelfstandi ger persoonlijkheid, ook dus uit zijn op. 52. Hier treedt het vocale kwartet steeds als ensemble op. Daarom voeren ook weieens ge mengde koren deze Liebeslieder-walzer uit- maar de vele fijnheden komen dan lang niet zoo goed tot hun recht als nu geschiedde. De geheele vertolking was zeer mooi en dat was ook ten deele het gevolg van de uiterst discre te en verzorgde uitvoering der vierhandige klavierpartij door Emmy van Eden en Ca- tharina Hessels. Nergens drong zich deze begeleiding op; overal bleef zij een schoone achtergrond. Zoo was de avond van 20 Mei 1938 weer een van die, waaraan de hoorder gaarne te rugdenkt. En we mogen Z. en V. gelukwen- schen met Schuurman's bereidheid om de leiding te behouden. K. DE JONG.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6