HET NIEUWE AVONDBLAD Opklaring. 23e JAARGANG No. 173 WOENSDAG 25 MEI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/: ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN -1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden /4u0.—verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60—, of "Yfe leden wijsvinger ƒ25.—alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Tsjechische hemel is aardig opge klaard en Europa herademt een beetje. Niet dat heel Europa in angst zat voor een Europeeschen oorlog, maar sommige men- schen werden toch wel erg benauwd En die herademen nu en hopen maar dat de Man in Berchtesgaden de ingeving zal krijgen, dat hij zich niet gewapenderhand van Tsjecho-Slo- wakije meester moet maken. Wij weten im mers allen, dat het van zeer groote beteekenis is welke ingevingen Adolf Hitler krijgt. Dit schijnt tegenwoordig wel de kern der interna tionale vraagstukken te zijn. Deze omstandigheid maakt het evenwel niet gemakkelijk, de zaken juist te beoordeelcn. En het is merkbaar dat velen dit ondervinden. Vandaar ook dat er af en toe zulke rare pa niekerige dingetjes gebeuren, zooals Zondag middag die aftocht van een heele verzameling Engelsche en Fransche families uit Berlijn. Zij bestelden een extra-trein en togen naar hun vaderlanden. Misschien zijn ze nu alweer terug. Aan de diplomatieke onderhandelingen, die thans te Berlijn gevoerd worden, is eigenlijk geen touw vast te knoopen. Het is duidelijk dat de Engelschen, door middel van hun ge zant Sir Neville Henderson, zich uitsloven om den vrede te handhaven en dat de Franschen zich daarbij hebben aangesloten. Dat hebben Chamberlain en Halifax Maandag in het Lager- en het Hoogerhuis bevestigd. Zij heb ben zich kalmeerend uitgedrukt en verklaard dat zoowel Praag als Berlijn de Engelsche be middeling waardeeren. En de beide Huizen, dit bedaard aangehoord hebbende, zijn zoo ver standig geweest zich van debatten te onthou den, die in de nog steeds geladen sfeer de een of andere vonk hadden kunnen doen over springen. Zoo is de indruk dus heel goed ge bleven: Engeland bemiddelt, met instemming van Frankrijk, en Praag en Berlijn zijn er allebei dankbaar voor. Als het zoo doorgaat blijven we allemaal leven. Maar wat er precies gebeurt wordt niet onthuld. Wat Engeland en Frankrijk werkelijk als argument doen gelden, en met welk gevolg, weten we niet. En ik geloof dat het maar goed is ook, dat dit geheim blijft. Want sinds we zoo'n eind teruggewandeld zijn in de historie dat alles weer op grond van staatsprestige be oordeeld wordt alsof er geen andere normen en overwegingen bestaan schijnt alleen de geheime diplomatie practisch uitvoerbaar. Zoodra men iets openbaart waaruit blijkt dat de een of ander iets heeft toegegeven, of eenige toenadering getoond, wordt dat luid keels tot zwakheid-van-zijn-staat bestempeld. De bladen van de tegenpartij zullen wellicht zoo slim zijn dit na te laten, maar goedkoope sensatiekranten in vele andere landen heffen dadelijk een luid geblèr aan en de toestand verergert meteen. Dit stomme, onverantwoor delijke gedoe is een vloek van onzen tijd. Het is het soort ezelachtigheid dat alleen in staat is een lawaaiig nieuwtje te waardeeren en niet verder vooruit kan kijken dan hoogstens vier entwintig uurZulke journalistiek is een vergif en een voortdurend gevaar voor het nu eenmaal erg slecht georganiseerde, ja volko men verwarde Europa. Het incident met de twee boeren te Eger schijnt zijn sensatie-waarde ook nog eenigs- zins te behouden. Hitier heeft trouwens een krans gestuurd naar hun begrafenis en daar kan wie dat aardig of gepast of verantwoord vindt weer allerlei aan vastknoopen. Maar eer er parallellen met 1914 worden getrok ken zou ik toch willen doen opmerken dat de aanleiding voor den Europeeschen oorlog toen werd opgeleverd door den moord op den aartshertog Franz Ferdinand, Oostenrijksch troonopvolger, en zijn gemalin Sophie Von Hohenberg. Twee boeren op een motorfiets zijn weer iets anders. Er zijn trouwens van 19141938 heel wat boeren op motorfietsen nabij allerlei grenzen doodgeschoten, als ze wilden smokkelen en niet stopten bij een sommatie. Zoo'n geval is niet goed genoeg als directe aanleiding voor een Europeeschen oorlog. Laten we ons daar dus niet bezorgd over maken. Het duurt nog een paar weken eer de Tsjecho-Slowaaksche gemeenteraadsverkie zingen voorbij zijn. Wij zijn dus nog niet van de onrust af. Maar laat u niet onnoodig alar meeren. Er is heusch een heel goede kans dat het goed afloopt R. P. IJMUIDEN HET HARINGCONCLICT. Naar wij vernemen hebben de reeders die betrokken zijn bij het haringconflict niet al leen het walpersoneel, doch ook de boetsters haar ontslag aangezegd. Omvergeworpen wagens dienden op den verkiezingsdag ïn Tsjecho-Slowakije als extra veiligheidsmaatregel in Seifhennersdorf aan de Tsjechisch-Duitsche grens. De visscherij in de maand April. Zeevisscherij. Aan het maandoverzicht over April van de afd. Visscherij en van het departement van Economische Zaken ontleenen wij het vol gende Aan de zeevisscherij namen 369 (392) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Neder- landsche en vreemde vaartuigen werd vol gens voorloopige opgaven hier te lande aan gevoerd 2916671 (2857022) K.G. visch met een waarde van f 598853 (511112). Trawlvisschcrij. Voor zoover bekend waren 64 (74) stoom trawlers in bedrijf. Deze brachten te IJmui den en te Scneveningen in 121 (129) reizen met 1359 (1459) reisdagen 1621299 (1701458) K.G. visch aan ter waarde van f 308584 (258758) of gemiddeld per reisdag 1193 (1166) K.G. en f 27 (177) en bovendien nog 85981 K.G. visch, afkomstig van één reis met 24 reisdagen naar de Barentszee, waarvoor f 11162 werd besomd. 1 (1) sleepboottrawler voerde te Zoutkamp in 3 (4) reizen 3721 (9028) K.G. visch aan, waarvoor f 1063 (1573) werd besomd. 2 (4) motor trawlers maakten 3 (6) reizen met 40 (71) reisdagen en besomden voor 21592 (59361) K.G. visch f 6401 (10758) of gemiddeld per reisdag 540 (836) K.G. en f 160 (152). Van de motorloggers namen 98 (104) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 324 (306) reizen met 2212 (2339) reisdagen werd 592015 (549197) K.G. visch aangebracht ter waarde van f 161456 (147982) of gemiddeld per reisdag 268 (235) K.G. en f 73 (63). Voor de kleine trawlvisscherij waren 184 (203) vaartuigen' (motorkotters, motor kust- visschersvaart-uigen en halfgedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 1355 (1567) reizen en brachten 445256 (466645) K.G. Noordzeevisch aan ter waarde van f 85823 (82305) of gemiddeld per reis 329 (298) K.G. en f 63 (53). Visscherij met de zee- vischzegen. Voor zoover bekend namen 23 (11) Ne- derlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 89 (29) reizen werd 143042 (39186) K.G. visch aangebracht ter waarde van f 23431 (5393) of gemiddeld per reis 1607 (1351) K.G. en f 263 (186). Eén Deensche motor kotter, die met de zee vischzegen had gevischt, voerde in één reis 2545 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 697 werd besomd. Kustvisscherij. In de Zuidhollandsche stroomen en zee gaten werd de visscherij iets drukker, in de Lauwerzee en den Dollart en in de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee daarentegen minder druk uitge oefend dan in April 1937. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren beter, die in de Lauwerzee en den Dol lart en in de Waddenzee en het niet-afge- sloten gedeelte van de Zuiderzee daarente gen slechter dan in April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 53198 (572322) K.G. en f 8931 (9177). in de Waddenzee en het niet-afge- sloten gedeelte van de Zuiderzee 1514188 (7938334) K.G. en f 156659 340505), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 159717 (234204) K.G. en f 15668 (12050). Uit Zeeland werden verzonden 794467 (820178) oesters ter waarde van f 49058 (55763) en 775356 (914625) K.G. mosselen ter waarde van f 13368 (22100) Waddenzee en het niet-afge- sloten gedeelte van de Zui derzee. De haringvisscherij met kommen verliep over het algemeen zeer onbevredigend. Voor slechts enkele visschers, die met kommen langs den afsluitdijk bij Wieringen stonden, was het resultaat, mede door den hoogen prijs van de haring, gunstig. De vangsten met de zegen nabij Den Helder waren van geen beteekenis. terwijl ook de vangsten met den wonderkuil niet groot waren. De vis scherij met haringfuiken langs de Friesche kust leverde zeer onbevredigende resultaten op. De uitkomsten der botvisscherij met hoek want en staande netten waren over het alge meen neg niet loonend. M^c het boischut- want werd van 100 tot 500 pond per week en OVERHEMDEN. NIEUWSTE DESSINS, met losse en vaste boord. ElZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. Med.) per vaartuig gevangen. De visscherij op gar nalen, welke gekookt werden afgeleverd, was evenals de visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt door den geringen af zet van weinig beteekenis. Verder werden nog garnalen afgeleverd aan de drogerijen. Con sumptiemosselen werden- niet gevischt. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door vier vaartuigen van Wieringen in de Lauwerzee voortgezet. Bovendien werd door een 10-tal Zeeuwsche vaartuigen mos selzaad gevischt in het vrije gedeelte van de Waddenzee. Een kleine hoeveelheid ali kruiken werd geraapt langs de zeedijken. Lauwerzee. De gamalenvisscherij ondervond den on gunstige invloed van het koude weder; er waren weinig garnalen te vangen. Dollart en Eems. De visscherij was hier mede door het koude weder en de voortdurende oostelijke winden nog van geringe beteekenis. Zuidhollandsche stroomen en zeegaten. De aalvisscherij leverde nog slechts zeer geringe vangsten op, terwijl de botvisscherij over het algemeen ook maar weinig bevredi gend was. De garnalenvisschers konden door eenige toename in dén afzet wat meer aan voeren. doch de vangsten waren in den regel nog verre van ruim, waardoor de visscherij dan ook slechts matig loonend was. Visscherij in het IJselmeer. De geldelijke uitkomsten der visscherij in het IJselmeer waren beter dan in April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave 205035 (162621) K.G. en f 80484 (63038). De aalvangsten met kuil- en kornetten wa ren nog gering. Het resultaat der hoekwant- visscherij was weinig loonend, slechts enkele dagen werden in de nabijheid van Schokland bevredigende vangsten verkregen. Met aal fuiken werd nog weinig gevischt. Zoowel de kuilaal als de lijnaal was over het algemeen dun. De spieringvisscherij met sleepnetten, welke in het begin der maand nog door en kele visschers van Elburg werd uitgeoefend, leverde bevredigende vangsten op. Met de staande spieringnetten waren de vangsten echter matig. Met de kuilnetten werd tame lijk veel kleine spiering medegevangen. Pos komt nog steeds in groote hoeveelheden voor. IN VERBAND MET HEMELVAARTS DAG VERSCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN ONS BLAD VRIJ DAG A.S. BRIDGE CLUB IJMUIDEN. De leden der B.C.IJ. hebben de laatste we ken een drukken competitie tijd achter den rug- De A-afdeeiing moest dit seizoen de. ver leden jaar gewonnen Kennemerland-Bokaal verdedigen. De stand der daarvoor te spelen competitie is nu zóó, dat B.C.IJ. a-s. Vrijdag in Sant poort haar laatsten wedstrijd moet spelen. Winnen de IJmuidenaren dezen wedstrijd dan is de Bokaal in haar definitief bezit. Bij ge- lijkspel moet er nog een tweetal toeslissings- wedstrijden gespeeld worden. De B-afdeeling onderscheiden zich door voor één jaar ongeslagen beslag te leggen op een beker, waarom door de B-teams der bij de Kennemerland-Bokaal aangesloten vereeni- gingen fel gestreden is. De wedstrijd welken de B-afdeeling Vrijdag moet spelen, heeft geen invloed meer op het uiteindelijk resul taat. Al met al blijkt, dat de Bridge Club over een 32-tal spelers beschikt, die de IJmuider Bridge-eer op waardige wijze hoog weten te houden. WEER MAKREEL AFGEKEURD. Door den keurmeester is van de aangevoerde visch van de trawler Azimuth IJM. 195 een partij makreel in de vischhal afgekeurd. De afgekeurde visch wordt niet vernietigd, doch één van de vischmeelfabrieken neemt de visch mee. en betaalt den reeder nog een kleinigheid per kist. Een brandend vraagstuk aan den Hagelingerw eg. VELSEN Welke werken kunnen er nog worden uitgevoerd Vragen van den heer J. v. d. Veer. Het lid van den gemeenteraad, de heer J. v. d. Veer, heeft zich met de volgende vragen gewend tot het college van burgemeester en wethouders: 4, le. Is uw college bereid, op korten termijn na te gaan, welke werken er in onze gemeen te direct voor uitvoering in aanmerking zou den komen, onderscheiden in: a. Werken welke als normaal werk kunnen worden uitgevoerd: b. Werken vallende onder het werkfonds naar de daarvoor geldende begrippen; c. Werkverschaffingswerken? 2e. Zoo ja, is uw college dan eveneens be reid om daarna voor eventueel aanwezig ge bleken werkobjecten zoo spoedig mogelijk de voor de uitvoering daarvan benoodigde plan nen in gereedheid te doen brengen? 3e. Indien vraag 1 en 2 in bevestigenden zin door uw college zouden kunnen worden beantwoord, wil uw college dan aan de Raad mededeelen, welke werkobjecten onderschei den als onder a. b en c van vraag 1 genoemd, er in onze gemeente voor uitvoering aanwe zig zijn en de voor de uitvoering daarvan eventueel ontworpen plannen voorleggen aan den Raad onzer gemeente? 4e. Is uw college dan tenslotte bereid om, in dien ook aan vraag 3 door uw college zou kun nen worden of zou zijn voldaan, met de als dan in overleg met den Raad vastgestelde en/of ontworpen- werkobjecten en me£ de plannen ter uitvoering daarvoor, u ten spoe digste te wenden tot de departementen in Den Haag en/of tot het bestuur van 't Werkfonds, ter verkrijging van de van deze instanties benoodigde toestemming tot uitvoering daar van en het verleenen daarbij van den noodi- gen of thans gebruikelijken financieelen steun, voor zoover het werken betreft, welke om financieele redenen door de gemeente zelf niet kunnen worden gevoerd? De toestand aan den Hagelingerweg. Wegverbetering ontmoet een sta-in-den-weg. Het spreekt vanzelf, dat men in een gemeente als de onze, die is samengesteld uit eenige snel-groeiende af deelingen meermalen voor moeilijk heden komt te staan. Deze moeilijk heden zijn in hoofdzaak ontstaan door conflicten tusschen het oude en het nieuwe, maar toch kan men de tegenwoordige generatie niet geheel vrij pleiten van schuld aan deze moei lijkheden. Al zijn dan niet de bestuur ders van thans debet aan de onge- wenschte toestanden, in den loop dei jaren ontstaan, toch zijn het fouten gemaakt in de jaren toen de groei cv al inzat, die veroorzaakt hebben, dat we nu opgescheept zitten met een heele serie onafgewerkte stadsdeclen, straten, voetpaden enz. Geruimen tijd geleden hebben we hierop reeds in ons blad de aandacht gevestigd en we behoeven slechts te herinneren aan de vele nog onopgeloste kwesties, ontstaan door voortuintjes en trottoirgedeelten, toebe- hoorende aan particulieren, om te kunnen aantoonen, dat de overheid in onze gemeente moeilijkheden uit den weg krijgt te ruimen, aan welker ontstaan zij niet geheel en al on schuldig is. Wij schrijven dit natuurlijk niet, om oude koeien uit de sloot te halen, maar omdat er opnieuw een brandend vraagstuk van het zelfde type is gerezen, een type dat iets „spe cifiek" Velsensch schijnt te zijn. We bedoelen de verbetering van den Hagelingerweg, die over een groote lengte eindelijk over de ge- heele breedte aan het verkeer dienstbaar wordt gemaakt. Tot aan den sta-in-den-weg. Er komt op dit gedeelte alles, wat er noodig is, om van dezen weg een eerste klas verkeers weg te maken: breede trottoirs, rijwielpaden en gescheiden rijwegen voor links en rechts verkeer. Mooier kan het al niet. De huizen staan hier een heel eind van elkaar en zoo doende kan er iets goeds gemaakt worden. B. en W. en O. W. daarvoor onze hulde! Maar het is ook hierbij weer het oude liedje, waarvan ook een couplet gezongen werd in de Meervlietstraat. In de Meervlietstraat was het echter louter en alleen de onwil van eeni ge huiseigenaars waardoor het gemeentebe stuur niet alles kon doen wat het wilde. Het golden hier eënige smalle trottoirs, die als particulier eigendom aan de gemeente moes ten worden overgedragen, voordat tot het betegelen daarvan door de gemeente kon wor den oyergegaan. Dit waren eigendommen, waarvoor de betrokken eigenaars hoogstwaar schijnlijk geen cent betaald hebben. Met het oude liedje van den Hagelingerweg staat het even anders. Daar ligt nabij den hoek van den Kruidbergerweg, meters diep in den weg uitstekende, een trottoir, dat tot het hekje (op de foto zichtbaar), particulier eigendom Ls. Het gaat hier om vele tientallen vierkante meters, waarvoor de eigenaars inder tijd heel wat, toen nog gave Hollandsche guldens hebben moeten neertellen. Het was, toen deze gronden in exploitatie gebracht werden, de plicht van de gemeente geweest, de gronden, noodig' voor een latere even- tueele wegverbreeding, in eigendom te ver krijgen, hetgeen in die dagen ongetwijfeld een klein kunstje zou zijn geweest. En nu is het dit in den openbaren weg liggende particuliere eigendom, dat de verbreeding van den Hagelin gerweg een „tot hiertoe en niet ver der" toeroept. De eigenaar wil het niet „om niet" aan de gemeente af staan, de gemeente wil er niets voor betalen. Zoodat de zaak hopeloos vastloopt en een mooi werk nagenoeg geheel zijn doel mist Want het van het Noorden komende verkeer zal, als de verbetering gereed is, vóór dit breede trottoir in een trechter worden ge knepen. Wij willen hier geen partij kiezen. Maar slechts constateeren, dat het aantal specifiek Velsensche gevallen weer met één vermeer derd is. S. B. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. H. Minneboo—Maks d., Beeck- sanghlaan 24, Velsen-N., E. RasBakker z., Ratelstraat 9, IJmuiden; J. Feije—Holz- mann z„ Wijkerstraatweg 7, Velsen-N.C. van Leeuwen—Kof man d., Trompstraat 8, IJmuiden; A. Broek—Spierenburg z., B. en Arnoldkade 18, IJmuiden; C. W. v. Roon— Hobo z., Pelsstraat 54, Velsen-N„ M. v. d. Leek—Stolk z„ Napierstraat 1, IJmuiden; A. M. Schipper—Schoo z., Rijksweg 307, Sant poort. Overleden: P. N. Dekker 73 jaren, weduwe van C. Bakker, D. en Kruidbergerweg 40, Sant poort. M. Schoonevelt 64 j., weduwe van J. van Zanten, Willem Barendszstraat 14, IJmuiden; A. Schelvis 1 jaar, zoon van S. Schelvis, Lindenstraat 6, IJmuiden. POPPENKAST IN VELSERBEEK. Op het terras der theeschenkerij in Velser- beek, wordt hedenmiddag een poppenkast- vertooning gegeven. Deze vertooning wordt verzorgd door den bekenden Haarlemschen „Kleinspel-kunste- naar" Herman Smits, waaruit wij zonder voorbehoud durven concludeeren dat de kin deren, die het voorrecht hebben de vertooning te mgen bijwonen, zich uitstekend zullen vermaken. En ook de ouderen zullen zich niet ver velen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1