HET VRAAGSTUK DER SUDETEN-DUITSCHERS REISJASSEN Peek Cloppenburg Dickie en de Verborgen Schat Henlein ziet drie oplossingen: Samenwerk,ng op tam van autonomie. Volksstemming over afscheiding. Rechtstreeksche inlijving bij Duitschland. Driehonderd dooden te Alicante. V K IJ D A G 27 MEI 193S Konrad Henlein. E leider der Sudeten Duitsche ga Partij, Konrad Henlein, heeft ËM te Eger aan den specialen correspondent van de Daily Mail, Ward Price, een interview toege staan. Daarin vertelaarde Heinlein, dat wanneer uitgebreide concessies van de Tsjecho Slowaaksche regeering uit bleven, het Sudeten Duitsche probleem slechts sou kunnen worden opgelost door aanhechting van de Duitsch spre kende gebieden aan het Duitsche rijk. De politieke gisting in Tsjeclio Slowakije, aldus verklaarde Henlein o.a., vergiftigt den geheelen toestand in Centraal Epropa. Wan neer deze staat van zaken voortduurt zal daar een oorlog uit voortkomen, die zoo verwoes tend zal zijn voor iedereen, dat den overleven den Europeanen niets, anders zou overblijven dan bananen te gaan zoeken in Afrika. Ik doe op het oogenblik, aldus Henlein, een uiterste poging om te komen tot een regeling door middel van rechtstreeksche onderhande lingen met de Tsjechische regeering. Het is nog te vroeg om te zeggen of ik veel hoop stel in de besprekingen met Hodza, maar ik ben vastbesloten niet het verwijt op mij te laden niet mijn best te hebben gedaan. Henlein's aanbod. Mijn aanbod aan de Tsjechen is: Loyale samenwerking van de Duitsche bevolking in dezen kunstmatigen staat op een basis van algemeele autonomie in de gebieden, waar de bevolking van Duitsch ras de meerderheid heeft. Wanneer deze autonomiie wordt toe gekend zullen de huidige Tsjecho Slo waaksche grenzen gelijk blijven en zal de centrale regeering gezag uitoefe nen op alle gebieden, die betrekking hebben op het geheel der gemeen schap. Het autonome Sudeten Duitsche gebied zou een bijna ononderbroken gebiedsstrook omvat ten langs de grens en zich naar het binnen land uitstrekken tot een breedte van 50 K.M. op het breedste deel. Tevens zou het een of twee taaieilandjes" in het binnenland van westelijk Tsjecho Slowakije omvatten. Eenige Duitsche minderheden zouden, verspreid over de Tsjechische bevolking, en omgekeerd, blij ven leven. De buitenlandsche politiek, aldus vervolgde Henlein en de kwesties, die betrekking heb ben op het geheele land, zou beheerd blijven door Praag en de departementen zouden er mede belast zijn te waken voor de belangen van de verschillende rassenminderheden. Door een dergelijke regeling te aanvaarden zou de Tsjecho Slowaaksche regeering de verzekering hebben, dat de Sudeten Duitschers burgers dei- republiek zouden blijven. Wanneer zij deze oplossing verwerpt, zouden wij onzen toevlucht moeten nemen tot een andere. Wij zouden dan het recht moeten vragen zelf te beslissen over ons lot. Wij willen er op aandringen, dat een volksstemming georganiseerd wordt onder internationale controle teneinde een vrije raadpleging der kiezers te veroorloven. Onder die omstandigheden zou de vraag, welke aan de Sudeten Duitschers zou worden gesteld, als volgt luiden-. „Wilt gij onderdaan zijn van Tsjecho Slowakije of van Duitsch land". Het resultaat van een dergelijke volks stemming zou zijn een meerderheid van 98 procent ten gunste van aanhechting aan Duitschland. Er is nog een derde, nog eenvou diger oplossing, aldus Henlein: wan neer die Tsjechische onderdrukking voortduurt, zouden de Sudeten Duit schers, gedreven door den wrok over de vervolging, op een goeden dag de Duitsche regeering kunnen verplich ten rechtstreeks op te treden en hen terug te brengen binnen de grenzen van het Duitsche rijk. Aan het slot van zijn verklaringen zeide Henlein nog, dat hij er niet zeker van was steeds de opwinding zijner partijgenooten on der controle te kunnen houden. „De Tsjechen moeten de noodzakelijkheid begrijpen uitge breide concessies te doen. Ik heb tegen Hodza gezegd, dat ik geen oppervlakkige regeling zou kunnen aanvaarden. Wij eischen volledige her ziening van den Tsjecho Slowaakschen staat. Wij zullen 'ons met geen enkel ontwerp op pa pier tevreden stellen, voordat de practische toepassing bevredigend blijkt." Roemecnscli vliegtuig ver ongelukt. Twee dooden, waaronder generaal Enesco. Een Havas-bericht uit Boekarest meldt, flat nabij Ploesti een militair vliegtuig neer gestort en in brand gevlogen is. De beide inzittenden waaronder de gepensionneerde generaal Enesco, een der beste Roemeensche vliegers en secretaris-generaal van den Roe- meenschen luchtvaartbond,werden gedood. Naar Havas uit Praag meldt hebben de ver klaringen van Henlein in Tsjecho Slowakije groote verwondering gewekt, in het bijzonder in Sudeten Duitsche kringen, die met de zaak verlegen lijken. Zij zeggen, d^t het blad zon der vergunning een verslag een particu lier onderhoud gepubliceerd .eeft. Het offi cieel orgaan van de partij, de Zeit, publiceert het onderhoud niet. In Tsjecho Slowaaksche politieke kringen legt men er den nadruk op. dat de verklaringen van Henlein komen op het oogenblik dat Hodza en Henlein hun be sprekingen zijn begonnen, B'eide partijen za gen in, dat het wenschelijk was, gezien de ernst van den toestand, zwijgzaam te zijn over het verloop der besprekingen. Het onderhoud .is niet bepaald geschikt om de internationale atmosfeer te verbeteren. Buitenlandsche kranten, die het onderhoud publiceerden, zijn in ^sjecho-Slowakije in be slag genomen. Tsjechische regeering betuigt haar leedwezen tegenover den Duitschen gezant. Maatregelen ter voorkoming van nieuwe grensincidenten worden genomen. Instructie voor de Tsjechische vliegers. Het D.N.B. meldt uit Praag 25 Mei: Nadat de Duitsche gezant te Praag, dr. Eisenlohr, reeds gisteren bij ministgr Krofta bad geprotesteerd tegen grensincidenten, heeft hij, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, heden opnieuw bij het ministerie van buiten landsche zaken te Praag stappen onderno men daar zich nieuwe grensincidenten heb ben voorgedaan. Ook ditmaal werd den ge zant met betuiging van leedwezen over het voorgevallene de verzekering gegeven, dat van de zijde der Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten alles gedaan wordt om dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te vermijden. Van avond is, naar Havas meldt, een offi cieel communiqué gepubliceerd van den vol genden inhoud: De Duitsche gezant te Praag, dr. Eisen lohr heeft zich tot het ministerie van bui tenlandsche zaken gewend naar aanleiding van eenige gevallen, waarin over de Duitsch- Tsjecho-Slowaaksche grens is gevlogen. Al deze gevallen vormen het onderwerp van een onderzoek door de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten. Teneinde een herhaling van even- tueele misverstanden van dezen aard te vermijden heeft de Tsjecho-Slo waaksche regeering thans instruc ties gegeven aan de militaire for maties, die oefeningen hóuden, waar: bij het vliegen van Tsjecho-Slowaak sche militaire 'vliegtuigen over een strook grondgebied ter breedte van 5 K.M. langs de grens verboden wordt. Alle berichten, aldus het communiqué die melding maken van stappen van anderen aard door de Duitsche legatie te Praag, zijn van allen grond ont bloot. P^iag tot vergaande concessies bereid. Hodza acht regeling der kwesties vóór den zomer mogelijk. In een onderhoud met een correspondent van de Paris Soir heeft de minister-presi dent van Tsjecho-Slowakije dr. Hodza ver klaard: „De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten in haar verzoenend optreden zeer ver te gaan. De bestaande moeilijkheden zouden voor den zomer kunnen worden ge regeld. De ontwerpen, waaraan de regeering sedert 1937 werkt, staan op het punt voltooid te worden. Alles kan, gezien onze goede wil, gemakkelijk geregeld worden als men het vraagstuk zijn binnenlandsch karakter laat. De voorgenomen hervormingen zullen geen grondwetswijziging noodig maken. Door een voudige wetgevende maatregelen kan voor alle minderheden een administratieve autonomie tot stand gebracht worden". Hodza zette nader uiteen, dat een regeling gevonden zal kunnen worden op de basis van deze autonomie en van evenredigheid, d.w.z. dat de Duitschers, die 22 procent van de be volking uitlbaken worden toegelaten tot 22 procent van de functies in alle administra tieve staatsorganen, terwijl de andere minder heden dezelfde rechten zullen genieten naar gelang van haar percentage. Hodza ^eide noch optimistisch, noch pessimistisch te zijn; hij tracht voor alles realistisch te zijn. elegante en prettige dracht HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv Ingez. Med.) Koffer van binnen niet zoo onschuldig als van buiten. Ontdekking op een veiling. In de bewaarplaats voor bagage van het G&re de Lyon had iemand op Oudejaarsavond een onschuldig uitzienden koffer afgegeven. De koffer werd niet teruggehaald en dientenge volge werd hij in het openbaar geveild. Juist wilde men hem gaan verkoopen toen iemand op het denkbeeld kwam eens "binnenin te kijken, In vijf thermosflesschen vond hij daar vijf sterk ontplofbare en brandbare bommen. Men denkt, dat zij aan buitenlandsche ter roristen hebben toebehoord. In het bagageruim van hetzelfde station is eenige maanden geleden een koffer met der gelijke bommen ontploft. „Stad der volksauto" zal verrijzen. Hitier legt den eersten steen voor de fabriek. Het D. N. B. meldt uit Fallersleben: In tegenwoordigheid van 70.000 menschen heeft Adolf Hitler den eersten steen gelegd voor een fabriek voor volksauto's. In een rede zeide „Reichsamtleiter" dr. Lafferentz, dat om deze fabriek een nieuwe stad zal verrijzen. Verder deelde spreker mede, dat de nieuwe volksauto een lengte zal hebben van 4.20 meter bij een hoogte en breedte van 1.55 meter. Het gewicht zal 650 kg. bedragen en de maximum snelheid ongeveer 100 km. per uur. In de auto zal plaats zijn voor vier of vijf personen. De prijs van de auto zal 990 mark beedragen. Tien jaar dwangarbeid voor Codreanu. Het vonnis tegen den Roemeenschcn Nationalistenleider. Uit Boekarest 27 Mei. Zes advocaten heb- heb Godreanu, den leider der IJzeren Garde, verdedigd. De militaire rechters hebben ant woord moeten geven op veertig vragen. Het betrof hoogverraad, het achterhouden van geheime documenten, aanslag op de open bare veiligheid ten bate van een vreemde mogendheid. Om half een vannacht gingen de rechters in raadkamer, waar zij tot half vier bijeen bleven. Na afloop dezer beraadslagingen werd »de uitspraak bekend gemaakt. Codreanu werd wegens verraad veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid, wegens samenzwering met de hulp van een vreemde mogendheid tot een gevangenisstraf van vijf jaren, tot acht ja ren dwangarbeid wegens de organisatie van gewapende groepen met het doel een opstand te verwekken, terwijl hem voor den duur van zes jaren de burgerrechten zijn ontnomen. Aangezien de straftijden gedeeltelijk sa menvallen, zal Codreanu tien jaren dwang arbeid moeten verrichten. Rusland zal zijn verplichtingen nakomen. Bijstand aan Frankrijk en Tsjecho-Slowakije bevestigd. In een voor de Amerikaansch- Russische kamer van koophandel te New York gehouden rede heeft Trojanofsky, de Sovjet ambassa deur gezegd,, dat de Sovjet Unie zich strikt zal houden aan de beginse len en verdragen op grond waarvan zij verplicht is Tsjecho-Slowakije en Frankrijk te verdedigen. Verbod Tsjechische bankbiljetten in Tsjecho-Slowakije in te voeren. De Tsjecho Slowaaksche legatie deelt ons onede De invoer van Tsjecho Slowaaksche bank biljetten in Tsjecho Slowakije is nu geheel verboden, zoodat nu ook voor toeristische doeleinden geen Tsjecho Slowaaksch bank papier meer naar Tsjecho Slowakije medege nomen mag worden. Het is slechts veroorloofd muntgeld mede te nemen en bankbiljetten van 10 en van 20 kc., tezamen tot een totaal bedrag van 300 kc. per persoon. Indien er naar Tsjecho Slowakije medegenomen wordt aan muntgeld en bankbiljetten van 10 en 20 kc., of hoogere biljetten een bedrag van imeer dan 300 kc., moet het overschreden be- .drag en hoogere bankbiljetten afge- igeven worden bij de grenscontrole. De grens controle zal dan het overschreden bedrag, of hoogere bankbiljetten, op kosten van de be treffende persoon aan een door haar op te geven adres in het buitenland zenden. Dit verbod is ook geldig voor den doorvoer van Tsjechoslowaaksche bankbiljetten en munt geld door Tsjecho Slowakije. De ,Tliorpchall" in den grond geboord. Vijf leden van het Engelsche schip gewond. Woensdagmorgen hebben verschei dene watervliegtuigen, van de lucht macht van Franco, die van Majorca kwamen, vier bommen geworpen op het Engelsche koopvaardijschip „Thorpeliall", dat op 2 K.M. van den ingang der haven voor anker lag. Twee bommen troffen het schip, dat zonk. Vijf leden der bemanning zijn met zware verwondingen naar het zieken huis vervoerd. Verscheidene andere leden der be manning, die licht gewond waren. zijn door een ander schip aan boord genomen. De „ThorpehaU" is het schip, dat ongeveer een jaar geleden in Vlissm- gen aankwam, met een lading goede ren der Spaansche regeering, waarop door de Nederlandsche autoriteiten beslag werd gelegd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs en Dickie keken Zwartmuts en Flapoor eenigen tijd na totdat ze uit het gezicht verdwenen waren. Nou, enfin, de verborgen schat heb ik ook al ontdekt, lachte Dickie, terwijl ze naast elkaar voortliepen, op weg naar huis. In alle geval is het zuiver goud, dat zei je toch? vroeg Thijs. Dickie knikte. Allemaal zakken zuiver goud. Mooi hoor! Die Baardmannen zijn rijke kabouters, reken daar op! Al die zakken bij elkaar zouden heel wat geld opbrengen! Laten we die heele schat maar vergeten, Dickie, en een poosje gaan slapen. Kom, laten we wat harder loopen. Dan kunnen we oom Mopperniet gerust stellen. En zoo liepen ze voort, totdat ze weer bij huis waren aangekomen. Natuurlijk waren oom Mopperniet en Sim erg blij, dat Dickie weer heelhuids thuis was. Eli zoo is dit avontuur weer goed afgeloopen.... Vliegtuigen van de Nationalistische vloot bombardeeren Alicante. Woensdag hebben twee escadrilles Nationalistische vliegtuigen een groot aantal bommen op de stad Alicante laten vallen. Volgens een United Press bericht uit Barcelona zijn bij dit bombardement 300 personen gedood. Het aantal ge wonden bedraagt ruim duizend. Bommen bij de Fransclie grens. Vliegtuig vloog boven Zuid-Fransch gebied. Donderdagavond tegen half tien heeft de bevolking van Cerbere motorgeronk gehoord van een vliegtuig', meldt pavas. Men merkte ook op. dat te Portbou zoeklichten werden ontstoken. Het vliegtuig was spoedig in een lichtbundel zichtbaar, de herkenningsteekenen konden niet worden onderscheiden. Het vliegtuig kwam uit de richting van Banyuls aan zee. Het moet dus boven Fransch grondgebied hebben gevlogen. Het vliegtuig maakte een duikvlucht, doch om weer omhoog te kunnen gaan en de ber gen te kunnen passeeren ontdeed het zich van zijn lading, een tiental bommen van explosieve kracht en eenige brandbommen kwamen op een garage en het station van Cerbere terecht, terwijl ook twee huizen wer den getroffen. Een huis is ingestort, doch er zijn daar geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. Van de bewoners van het andere huis werden drie licht gewond. De bevolking van Cerbere, bevreesd voor nieuwe bombardementen, heeft een schuil plaats gezocht in een tunnel. Portbou werd niet getroffen. Het spoorwegverkeer werd niet onderbroken. KADH) PROGRAMMA ZATERDAG 28 MEI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berich ten). 9.30 H. Mis. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg con cert. 3.00 Kinderuur. 4.00 Berichten. Hierna: de KRO-Melodisten en solist. (4.30—4.45 Gra mofoonmuziek). 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Koningswezen in het Eweland (Engels- Togo)." 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Be richten A. N. P., Mededeelingen. 8.15 Over peinzing niet muzikale omlijsting. 8.35 Ne- derlandsch-Hongaarsche feestavond. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gra mofoonmuziek. (Om 12.16 Berichten). 2.00 Causerie „Vegetarische voeding voor arbei ders". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.10 Causerie over Constantin Meunier. 3.30 VARA-orkesb en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.05 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Toespraak, hierna: gramofoonmuizek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Esmeralda-septet. 11.00 Fragm. „Venus in Seide", operette. 11.30—12.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Eric Jeff- cote's Rhythm.-kwartet. 12.25 Pianovoor dracht. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Sport- reportage. 1.35 Het Aston Hippodrome-orkest. 2.20 Declamatie. 2.35 Leger des Heils-orkest en de Gresham Zangers. 3.20 Gramofoonmu ziek. 3.50 Orgelspel. 4.20 Het Gershom Par- kington-kintet. 5.00 Declamatie. 5.20 Herman Darewski's Band. 6.05 Sportreportage. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Thea- ter-orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété programma. 9.20 Berichten. 9.40 Uit Amerika: Weekoverzicht. 9.55 Radiotooneel. 10.45 BBC- Harmonie-orkest en soliste. 11.35 Ambrose en zijn orkest. 12.10—12.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 8.109.30 en 10.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Bailly-orkest. (Om 1.50 Zang). 3.20, 40.5 en 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-pro gramma. 10.25 Symphonieconcert. 11.20—1.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Danzi- ger Landesorkest. 12.20 Weensch Symphonie- orkest. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Gramo foonmuziek. 4.20 Omroeporkest, Omroepdans- orkest en solisten. 6.30 Cabaretprogramama. 7.30 Amusementssextet. 8.20 Gevarieerd con cert. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Arno Ber ger en Herbert Fröhlich met hun orkesten. 2.20—3.20 Omroepdansorkest en militair or kest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gramofoon muziek. 3.20 Pianovoordracht. 3.50 en 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.35 Omroepsalon- orkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep dansorkest, gemengd koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20—12.20 Populair con cert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Geo Bogaert-orkest, 1.50—2.20 en 3.20 Gramofoon muziek. 3.35 en 4.20 Belgisch pianokwartet. 4.50 Musette-ensemble J. Steurs. 5.05 Gramo foonmuziek. 5.35 Omroepkleinorkest en solis ten. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en -koor. 10.3012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.10 Berichten. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.40 Hoorbericht. 10.55 Sportreportage. 11.05 Be richten. 11.20 Omroepdansorkest en pianoduo. 12.20—2.20 Omroepdansorkest, Otto's Fricke's orkest e. a. (gr. opn.). (1.15—1.26 Tijdsein).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5