Sftad ik't {tod Voetbalsensatie te Zürich. Donald Budge geeft raad aan lawntennis-spelersLeer één slag goed alvorens met een anderen te beginnen Golven in 800.000 liter, waterHet Engelsche testteam van een grappenmakerGegevens van oude cricketmatches in den H. C. B. gevraagd Schotsche zuinigheid met woorden De meening van Walker en Carabine. In Frankrijk is het grootje wieier seizoen op den weg weer in vollen gang. En daar worden zelfs kampioenschappen voor vrouwen verreden. Ziehier een peloton van de zwakke sexe onderweg. Hoe kan een beginnend lawntennis-speler zijn spel het beste ontwikkelen? Moet hij zich concentreeren op het verbeteren van een bepaalden slag alvorens hij tot de beoefe ning van een volgend onderdeel overgaat, of dient hij het geheele repertoire van slagen tegelijkertijd onder handen te nemen? Deze vraag heeft men den Wimbledon- kampioen en sterksten speler van.de wereld Donald Budge voorgelegd en in een Ameri- kaansch sportblad geeft hij daarop een uit voerig antwoord. Zijn op de practijk gebaseerd oordeel lijkt ons van voldoende belang om er hier iets van te vermelden. „Blijf denzelfden slag zoolang beoefenen, totdat je dezen volkomen meester bent. Dan, en niet eerder, begin je op dezelfde wijze met een tweede onderdeel en wanneer je dan tenslotte overtuigd bent, de techniek van alle slagen grondig' te kennen, ga je ze in je spel toepassen. Op die manier ontdek' je al spoedig je sterke en zwakke punten. „Laten wc eens veronderstellen, dat je backhand onzeker is. Bepaal je training ge durende eenigen tijd uitsluitend tot dezen slag, tot dat de onzekerheid verdwijnt, tot je zelfvertrouwen krijgt, zoodat het je on verschillig is, of de tegenpartij al dan niet op je backhand speelt. Dat is de eenige weg, om iets te bereiken; bestudeer en ver beter de zwakke punten, totdat ze verdwe nen zijn. Blijf daarna alle slagen regelmatig trainen om te kunnen constateeren, of je ze grondig beheerscht. En merk je dan vroeger of later, dat je forehand-drive niet is, wat het moet zijn, dan begin je, wat dien slag betreft van voren af aan". „Dat lijkt erg eentonig en dat is het ook, maar je kunt het in geen enkele sport tot de topklasse brengen en zeker niet "in tennis, als je niet langdurig, geregeld en toegewijd blijft oefenen, al is het soms ook nog zoo vervelend. „Tenslotte nog een belangrijke tip. Bestu deer regelmatig het spel van ervaren spelers, zonder hun stijl te willen imiteeren. want dan bestaat de kans, dat men ook hun fouten over neemt. Zij zullen wellicht in staat zijn, deze fouten door goede balans en „touch" in hun spel te niet te doen, doch een ander kan dat niet. Let vooral op het voetenwerk der kam pioenen, dat is een hoofdzaak om succes te kunnen bereiken." Tot zoover Donald Budge. En thans, dames en heeren, maar flink aan den slag. Bij de opening van het golvenbad in- het Sportfondsenbad werd ons medegedeeld, dat het bassin 800.000 Liter water bevat, welke hoeveelheid men in slechts 10 minuten tijds kan laten wegloopen. Het oppompen van deze 800 kubieke meter duurt echter twee uur. Niet ieder zwembad is geschikt voor het aan brengen van een golven-installatie, want het bassin moet een bepaalden vorm hebben. De bodem moet geleidelijk oploopen en eindigen in een vlak, ondiep gedeelte. De achterwand (diepe zijde) moet een verticaal vlak zijn, dat de golf, die zich in deze richting wil voort planten, omkeert en naar het „strand" diri geert. Voeren de schoepen, die de golven veroor zaken, gelijktijdig dezelfde beweging uit, dan wordt over de geheele breedte van het bassin één golf gestuurd, wat op den duur eenigszins eentonig werkt. Teneinde dit te voorkomen, is het mogelijk, de schoepen ten opzichte van elkaar ongelijk te laten draaien, waardoor meer de indruk van een natuurlijke, onstui mige zee gevestigd wordt. Zooals men weet, begint de eerste testmatch tusschen de cricketteams van Engeland en Australië op 10 Juni te Nottingham. Hoewel 'momenteel het terrein nog niet geheel en al is uitverkocht, is de belangstelling, zooals steeds, zeer groot. Ook in ons land zijn naar verhou ding vele cricketliefhebbers, die één dezer testmatches gaan bijwonen, waarvoor de tweede op Lord's het meest in aanmerking komt. Vanzelfsprekend wachten de Engelschen met spanning af, hoe hun elftal zal worden samen gesteld en wie tot aanvoerder zal worden be noemd. In alle bladen worden door voor dit doel speciaal aangestelde medewerkers lange beschouwingen gegeven, waarin telkens weer andere spelers naar voren worden gebracht en waarin op diverse combinatie-mogelijk heden wordt gewezen. Een grappenmaker heeft het volgende team voorgesteld, omdat de be ginletters der namen de opwekkende spreuk: T,We shall win" vormen: Wyatt, Edrich, Smith. Hammond, Ames, Leyland, Larwood, Worthington. Iddon en Nicholls. Weliswaar zijn dit slechts tien spelers, maar zoo nauw moet men niet kijken; de leuze op zichzelf is toch ook wat waard. Er is welhaast geen tak van sport, waarbij het samenstellen en geregeld bijhouden van statistieken betreffende de prestaties in de diverse onderdeelen zooveel aandacht en tijd vereischt als bij cricket. Daarvan kan de archivaris van den N.C.B., Drs. B. Kleefstra, meepraten, want het heeft hem maanden langen arbeid gekost, aleer hij uit vergeelde paperassen en tallooze scoringboeken de Ne- derlandsche cricket-historie in cijfers en ta bellen had vergaard waardoor men thans de beschikking heeft over een model-standaard werk. De Haarlemsche Cricket Bond wil echter niet achter blijven en secretaris-penning meester A. W. Roggeband, heeft vele gege vens verzameld, beginnende bij het seizoen 1917. Slechts de cijfers van de jaren 1921 en '23 zijn nog niet compleet en ondanks alle naspeuringen ontbreken nog de match-resul taten en prestaties van Haarlem en Rood en Wit (seizoen 1921) en van R.C.H., Victoria en Rood en Wit (seizoen 1923). Misschien is er onder de Haarlemsche cricket-enthousiasten iemand, die den heer Roggeband daaraan kan helpen, wellicht ook zijn er oud-spelers uit de periode 1911 tot en met 1916, die gegevens betreffende de on derlinge competitie-wedstrijden der diverse Rood en Wit-elftallen hebben bewaard. Ook daarop wordt zeer veel prijs gesteld. Het adres van den heer Roggeband Prinsessekade 41. De Schotten toonden zich na den wedstrijd tegen Nederland erg' zuinig op hun woorden en er was heel wat overredingskracht toe noodig, aleer we Tommy Walker aan de praat kregen. Deze jongeman is wel zeer beschei den en het is even aangenaam als duidelijk te constateeren, dat zijn voetbalroem hem niet naar het hoofd is gestegen, Als zoodanig kan hij velen tot voorbeeld strekken. Walker heeft, als zoovele Schotsche voetballers, hoogere aspiraties, immers hij studeert voor dominee. Sinds den oorlog zijn velen van zijn landgenooten er toe overgegaan, beroepsspe ler te worden, teneinde met het aldus ver diende geld de academische studie te kunnen bekostigen. In 1922 waren het de Chelsea- spelers Wilding en Bell, die voor arts studeer den en wier pogingen ook met succes werden bekroond. Wat Walker in het Nederlandsehe spel het meest was opgevallen, was, dat de kanthalfs de vijandelijke buitenspelers hielden, terwijl deze taak bij de Schotten aan de achterspe lers was toevertrouwd. Bovendien waren de Oranje-mannen er steeds op uit, den bal zoo snel mogelijk af te geven, waar tegenover de Britten juist trachtten, zooveel mogelijk ge bruik van het leder en de vrije terreinstrook te maken. Aanvoerder Brown was van meening, dat het resultaat van dezen goeden wedstrijd de ver houding uitstekend weergaf, Slechts de jeug dige linksback Carabine, die na twee semi-in- ternationals (inter-League-matches) thans voor de eerste maal in een echten landenwed- strijd uitkwam, was, in verhouding tot zijn collega's, zeer spraakzaam. Het had ook hem verwonderd, dat de Ne derlandsehe spelers zoo goed als nooit van het open terrein gebruik maakten, (they do not run into the open space) zij stellen zich niet vrij op om den bal van een teamgenoot te kunnen ontvangen, waardoor ze het zich zelf en hun collega's moeilijker maken en zijn veel meer werk moeten verrichten. Ook het onder controle brengen van den bal moet rus tiger geschieden, doch overigens waren zij ge lijkwaardig aan de Schotten. Padvinders defileerden voor Prins Bernliard. Vergadering van den raad der vereeniging en het bestuur. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard een gecombineerde vergadering van den raad der vereeniging en het bestuur der Nederland sehe padvinders gepresideerd. Waar dit het eerste bezoek gold aan het nationaal hoofd kwartier na het ongeval, dat den Prins op het einde van het vorige jaar heeft getrof fen, had het district 's Gravenhage hem een aardige ontvangst bereid. Het geheele district, ongeveer 2000 verkenners en voortrekkers en ongeveer 1500 welpen, stond aangetreden op de Sophialaan. Prins Bernhard inspecteerde de groepen der onder-districten I en II en begaf zich daarna naar het monument op het Plein 1813 alwaar de welpen in een grooten kring op gesteld stonden. Z. K. H. betrad de raadsrots en nam den horderoep af. Vervolgens inspecteerde de Prins de onder districten III en IV en de katholieke verken ners. Tenslotte hebben alle padvinders nog voor den' Prins gedefileerd. Na afloop van het défilé werd een gecom bineerde vergadering van raad en bestuur der Ned. padvinders gehouden. Z. K. PI. Prins Bernhard presideerde de ver gadering. De organisatie van de padvindersbeweging in Nederland is thans als volgt te om schrijven: Naast de vereeniging „De Nederlandsehe Padvinders", de N. P. V. welke bestaat uit de neutrale groepen, de Christelijke groepen, de Padvindersbond in Ned. Indië en straks de padvindersvereeniging „Nederland", staat de vereeniging „De Katholieke Verkenners" welke met de N. P. V. op federatieve wijze verbonden is. Als uitvloeisel van deze samen werking is opgericht de nationale padvinders- raad, welke de gelegenheid opent tot onder ling contact over alle padvinderszaken, welke met instemming van dezen raad ter tafel worden gebracht, doch vooral over de een heid in de werkwijze der groepen, spelregels, de training der leiders, de aanraking met het buitenland. Er zal vooralsnog geen hoofdverkenner wor den benoemd. Z. K. H. Prins Bernhard Koninklijk commissaris voor de geheele er kende padvindersbewegmg in Nederland, De heer Oosterlee is waarnemend hoofdver kenner voor de N. P. V., tevens hoofdcom missaris voor deze. De katholieke verkenners hebben een afzonderlijken hoofdcommissa ris, waartoe mr, R, Höppener is benoemd. Er is bij de vastlegging van de verhoudingen geen principieel nieuw element ingebracht, doch wel is thans de codificatie in overeen stemming met de verhoudingen, zooals deze zich historisch hebben ontwikkeld. Jamboree liquidatie-commissie ontbonden. Gehoord het rapport van het accountants kantoor Boelen, NieuwenhuLs en Boo te Am sterdam, besloot de vergadering den pen ningmeester van de Jamboree decharge te verleenen voor zijn beheer, waarbij hem nog maals dank werd gebracht voor de groote diensten, welke hij belangeloos aan de pad- vm-dersbeweging heeft gegeven. De Kom, voorzitter deelde mede, dat het batig saldo van de Jamboree f 75.000 bedraagt, welk be drag aan het nationaal hoofdkwartier overgemaakt. Alle in het garantiefonds ge. storte bedragen zijn terugbetaald. Voor het genoemde saldo is'nog geen bestemming aan gewezen. De.Prins heeft hierna aan den heer Ooster lee den zilveren wolf, de hoogste onderschei ding in de padvindersbewegmg, uitgereikt. Na de benoeming van een hoofdkwartiers commissaris voor voortrekkers, met welke functie ir. Telder wordt belast, en het nemen van enkele besluiten van internen aard, heeft Z. K. H. den nationalen padvindersraad geïnstalleerd. De raad zal zijn samengesteld uit de hee ren: A, Oosterlee, A. H. van Leeuwen, dr Ramselaar, Mr. R. Höppener, prof. dr, J. Quay, ds. W. M. A. Kalkman en C. Beets, Bij de bespreking van de Jamboree vond Z. K. H. gelegenheid, om aan de aanwezige le den van den raad de Jamboree-gedenkpen ning te overhandigen. Kanton opnieuw bestookt. Aantal dooden tot 1100 gestegen. KANTON, 30 Mei (Reuter-A.N.P.) Twintig Japansche vliegtuigen hebben een aanval op de stad gedaan en veertig bommen uitgeworpen. De projectielen werden geworpen boven de openbare gebouwen en het centrale park, die evenwel niet getroffen wer den, hoewel de in de buurt gelegen woningen opnieuw schade opliepen en tal van slachtoffers te betreuren zijn. Volgens schattingen van de Chinee- sche autoriteiten zijn bij de drie Ja pansche luchtaanvallen op Kanton 1100 personen gedood en 1600 gewond. Te Parijs worden telkenjare door verschillende beroepi sportwedstrijden georganiseerd. Zoo houden de kolendragers geregeld een snelwandelwed strijd ovèr 4 KM. met een zak van 100 K.G. op den schouder. Zwaar, werk. Een moment uit den voetbahoedstrijd Zwitser landEngeland 21. De Zwitsers in witte pantalons. Zwitserland's onverwachte en volkomen verdiende 2—I-overwinning op Engeland! Genève, 25 Mei 1938. (Van onzen Zwitserschen correspondent.) VIJF-EN-TWINTIG DUIZEND Zwitsers waren Zaterdagavond naar het ter rein der „Grasshoppers" te Zürich getogen, om nu eens heel sportief, en zonder nationale bijgedachten, van het fraaie spel der Engelsche voetbalmeesters te genie ten! Hun 63-overwinning de vorige week op het sterke Duitsche elftal beliaal-d, de bui tengewoon gunstige kritiek die voetbaldes kundigen uit alle landen over het prachtige spel der Engelschen te Berlijn hadden uitge sproken, de ernst waarmede de Engelsche spelers vrijwel dagelijks tijdens hun verblijf te Zürich geoefend hadden om goed in vorm te blijven, dit alles had de verwachtingen bij zonder hoog gespannen. Geen Zwitser dacht dan ook aan de mogelijkheid eener Zwitser- sche overwinning. Men kwam, om te kijken, om het Engelsche spel te bewonderen. Een kwartier lang hebben de 25.000 Zwit sers werkelijk van het prachtige spel der En gelschen genoten. Wij zagen den Engelschen rechtsbuiten Matthews voortdurend Lörtscher voorbijrennen en prachtige voorzetten naar 't midden geven. Wij zagen den linksbuiten Bas tin en den linksbinnen Goul-den prachtig handig van plaats wisselen en verwarring in de Zwitsersche rijen brengen. En toen de stand na het eerste kwartier nog steeds 0—0 was, prees men de Zwitsersche spelers, vooral natuurlijk Minelli en de zijnen van de verde diging, om hun kranig standhouden tegen al die gevaarlijke Engelsche aanvallen. Toen kwam opeens de verandering! De Zwitsersche spelers bepaalden zich niet meer tot ae verdediging, zij gingen zelf aanvallen. En nu bleek het groote wonder van den dag: de Zwitsersche voorhoede, die eigenlijk nog in geen enkelen wedstrijd van dit jaar voldoe ning had geschonken en die veertien dagen te voren tegen België te Lausanne zoo volkomen gefaald had, bleek plotseling een machtig aanvalswapen te zijn, dat, geestdriftig door het verbaasde publiek aangevuurd, hoe lan ger hoe beter ging spelen. Toen na 30 minu ten s'pelens de Zwitsersche linksbuiten Aebi een uitstekenden voorzet van den rechtsbui ten A-mado in het Engelsche doel kopte en daardoor aan Zwitserland een 1O-leiding gaf, was de stemming onder de 25.000 in eens geheel gewijzigd. Het kijken naar het fraaie spel was bijzaak geworden. Hoofdzaak was, of de Zwitsers erin slagen zouden ongeslagen te blijven. En onwillekeurig keek men weder meer naar het spel van het eigen elftal dan naar dat der beroemde tegenstanders! Het ,.Hopp! Schwyz!" („Schwyz" als Zwit- sersch-Duitsch dialect voor „Schweiz") was in het laatste half uur niet meer uit de lucht. En toen eindelijk scheidsrechter dr. Bauwens het einde gefloten had en de Zwitsersche overwinning' een werkelijkheid (21) was ge worden, bleven de 25.000 nog minutenlang hun spelers staande toejuichen, totdat' zij eindelijk op de schouders der geestdriftige jeugd van het veld naar de kleedkamer wer den gedragen! Hoe kwam het nu, dat de Engelschen, die tegen de Duitsehers toch zoo schitterend hadden gespeeld en als het sterkste Engel sche elftal beschouwd werden, dat ooit op ons vasteland een landenwedstrijd had gespeeld, Zaterdag niet slechts door Zwitserland wer den geslagen, doch bovendien na het eerste kwartier ook in spel-schoonheid voor de Zwit sers moesten onderdoen? Het spreekt van zelf, dat ook de Zwitsers zich deze vraag ter eerlijke beantwoording hebben voorgelegd. Een heel groot aandeel in de overwinning had natuurlijk de stemming der beide elftallen. De Engelschen, voldaan over hun prachtige overwinning te Berlijn, waren overtuigd de Zwitsers, die nog pas te gen België zoo hoog verloren hadden, wel ge makkelijk te kunnen verslaan. Zij werden door den ongedacht harden Zwitserschen te genstand eenigszins uit het veld geslagen en op het slot, toen Zwitserland een kwartier vóór het einde een 21-leiding' kreeg', geheel en al ontmoedigd. De Zwitsers daarentegen hadden thans de lust en den wil zich van hun beste zijde te laten kennen en het eerste succes bracht hen in een stemming, die allen eigenlijk boven hun normale krachten deed spelen. De psychologische factor was zeker van grooten invloed op den afloop van het spel, zooals ruim 25 jaar geleden ook op „Hout- rust" m Den Haag, toen ons Nederlandsehe Oranje-elftal met Paschen 1912 die onverge telijke overwinning, ook met 21, op Vivian Woodward en het Engelsche amateurselftal behaalde. Er zijn echter natuurlijk nog andere oorza ken voor de Zwitsersche overwinning. De be langrijkste daarvan is misschien wel, dat de Zwitsers ditmaal eindelijk weer eens prach tig vlak spel vertoonden, waardoor de En gelschen niet in staat waren hun schitterend „koppen" tot ontplooiing te brengen, zooals zij wel tegen de Duitsehers met hun half- hooge ballen hadden kunnen doen. Een twee de oorzaak van het Zwitsersche succes was, dat het elftal de ouderwetsche (ook in Hol land nog gevolgde) methode nog volgde, vol gens welke de kanthalves hunner midden- linie de buitenspelers der vijandelijke voor hoede voortdurend voor hun rekening ne men, terwijl de Engelsche clubs en het Duitsche elftal de moderne methode hebben I aangenomen, dat eerst de achterhoede zich met de vijandelijke vleugelspelers bezig houdt! Te Zürich konden daardoor juist de voortreffelijke spelers Matthews en Bastin na een goed begin, toen de Zwitsersche midden spelers hun tricks nog niet kenden, later volstrekt niet zooveel voor hun elftal doen als te Berlijn hun mogelijk was. Ten derde was er nog dit groote onderscheid, dat de Zwit sers een „aanvallenden" spil, Vernati, had den die in een bijna bovenmenschelijken vorm was wat zijn uithoudingsvermogen en goed plaatsen van den bal betreft, waartegen het spel van den Engelschen stopper-spil Young een waarlijk armzaligen indruk maak te. En ten slotte was er nog dit groote voor deel, dat de Zwitsers werkelijk één prachtig geheel, een elftal, vormden, terwijl de Engel schen hoe langer hoe meer slechts elf indi- vidueele spelers, zij het dan ook voor het meerendeel uitstekende spelers waren. De betere samenhang van het Zwitsersche elftal was hier misschien wel de beslissende factor tot de overwinning. Tot dezen samenhang heeft stellig veel bijgedragen de gewijzigde samenstelling der voorhoede. De Technische Commissie was gelukkig weder teruggeko men van haar gedachte voor het binnentrio der voorhoede hoofdzakelijk naar tempo en aanvalslust, zij het ook een onbesuisde, te streven. Zij had thans weder haar toevlucht genomen tot de spelers met voortreffelijke techniek en taktiek. De „tanks" waren ver dwenen, de spelers uit de school der Abegg- len's waren weder in de voorhoede opge nomen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Doodelijke messteek tijdens een twist. Slachtoffer poogde twee vechtersbazen te scheiden. Gisteravond is tusschen een aantal mannen twist ontstaan in een café te Nistelrode. Een der bezoekers, P Z., die met het geval niets had uit te staan, kreeg' hierbij een messteek, waardoor hij zoodanig werd getroffen, dat hij korten tijd later overleed. De ruzie begon tusschen den 22-jarigen J. van den B. en den ongeveer veertigjarigen M. van G., waarbij een mes werd getrokken. De twist liep zeer hoog en tenslotte trachtte een vriend van Van G., de 24-jarige ongehuwde P. Z., de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeef ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel de slag ader werd doorgesneden. Dadelijk werd geneeskundige- en geestelij ke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrijwel on- middelijk dood. Een der andere boezekers, L. van der H., werd eveneens door het mes ge raakt en kreeg een snij wonde aan den arm. De gemeente- en de rijkspolitie van Nistel rode waren spoedig aanwezig, evenals de ma rechaussee der brigade Uden en de rijksveld wachter te Heesch. Van G. is gearresteerd en naar de mare chaussee-kazerne te Uden overgebracht. Hij blijft echter ontkennen den messteek te heb ben toegebracht. Van ochtend was reeds het parket uit 's-Hertogenbosch ter plaatse, terwijl van middag sectie op het lijk zou worden ver richt. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het cand.-examen in de rechts geleerdheid: mej. E. Boterhoven de Haan, mej. C. G. G. Hermans en de heer C. van de Velde; voor het cand.-examen in de geschie denis: de heer D. P. Oosterbaan. De heer L. J. R. Heirman, te Hillegom, is aan de Leid.sche Universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde. Duitsehers mogen niet naar Moskou luisteren. Zelfs de doodstraf kan geëischt worden. BERLIJN, 30 Mei (Havas). Het luisteren naar Russische radio-uit zendingen kan beschouwd worden als „voorbereiding tot samenzwering te gen de veiligheid van den staat" en aanleiding geven tot veroordeelingen tot de doodstraf. De Deutsche Justiz het orgaan van het rijksminister ie van Justitie, levert commen taar op een onlangs op een dergelijke over treding' uitgesproken vonnis en preciseert, dat allen, die naar Sovjet uitzendingen luiste ren dit als. een misdaad kan worden aange rekend. De kwestie is daarbij te weten of voorbedachte rade aanwezig is. Om dit te kunnen bepalen zal rekening dienen te wor den gehouden met het politieke verleden en het algemeene optreden van den beschul digde.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7