Mr. Oud voelt voor arbeidsdienstplicht. Twee dooden op onbewaakten overweg .andbouwer schiet op politie. \Vaail)or<j - Kleeding Aparte Kleeding KREYMBORG IS s Waluck te Zaandam geweest DONDERDAG 2 TUNI 1938 TWEEDE KAMER. De heer Smeenk voelt er echter niets voor. DEN HAAG Woensdag. De twee belangrijkste redevoeringen, welke we heden hoorden waren die van den heer Smeenk (a.r.) en van Mr. Oud (v. d.). In hoofdzaak bleken beide afgevaardigden het met de Regeering eens te zijn, wat het te volgen en tot nu Mr. PJ. Oud (V.D.) toe gevolgde be> leid aangaat. Ja, de v. d. spreker, die hét een juist be- ginsel noemde om voor de verruimini van werkgelegen heid vooral te zor gen in 't particu liere bedrijf, wees er op. dat zulks ook de politiek van het vorige kabinet was geweest. En na op gemerkt te hebben, dat met 't oog op de merkwaardige bestrijding n-og meer centralisatie cn coördinatie binnen het kabinet op z'n plaats ware, betoogde hij aan het slot zijner rede, dat het huidige Ministerie eigenlijk een „werkloosheids-kabinet" moest worden Droomde deze afgevaardigde oud-Minister hardop van een nieuwe combinatie op breede basis? Ongetwijfeld is, naar de heer Smeenk o.m. had uiteengezet, de toestand op het oogenolik ernstig, al moge het werkloosheidspercentage lager zijn dan het sedert 1932 is geweest. Spr achtte voorzichtigheid bij vergelijkingen met 't buitenland geraden, vroeg overigens of de Regeering al iets kon mededeelen over de re sultaten der door den Directeur-Generaal van den Arbeid ondernomen studiereis naar Zwe den. In hoeverre hadden daar de bestellingen voor defensie invloed op de werkloosheid ge had. De a.r. afgevaardigde achtte een der groóte moeilijkheden mettertijd voldoende afzetgebied te vinden voor de eenmaal gesti muleerde industrialisatie. Natuurlijk ware het zeer in het belang van de industrialisatie de lasten, die op 't bedrijfsleven rusten, om laag te brengen. Veel zal ten deze echter niet mogelijk zijn, aangezien anders het Rijk met nog grootere tekorten te kampen zou krijgen. Een openbare werken-politiek als de infcer- pellant voorstond, zou op een zeer ge waagde speculatie neerkomen en het budget jaarlijks met 50 a 60 millioen meer vaste lasten bezwaren. De uit te voeren werken niet an ders dacht Mr. Oud er over, die op knappe wijze Prof. v. Gelderen's stel ling bestreed, dat C. Smeenk (A.R.) we ons „arm spa ren" en zich zelfs integendeel afvroeg of we wel voldoen de sparen moe= ten economisch verantwoord zijn en liefst dienen-ze blijvende werkgelegenheid té ver schaffen. In dit verband dacht spr. vooral aan ontginningen, waarvoor 200.000 II.A. be schikbaar is; ook de c. h. heer K r o 11 voelde voor ontginningen op groote schaal; spe ciaal dacht hij aan mogelijkheden t.a.v. de wadden-gronden. Voorts drong de heer Smeenk er o.m. op aan, reeds nu een begin te maken met de voorberei ding voor de verdere Zuiderzee-inpolderings- werken, zoodat men dien arbeid zelf onmid dellijk zou kunnen doen aanvangen, zoodra de thans onder handen zijnde N.O. inpoldering gereed zal wezen. Terwijl deze spreker bepaald principieel bezwaar bleek te koesteren tegen arbeidsdienst, vond Mr. Oud dit, met het oog op de jeugd, toch wel de overweging waard: opvoeding in echt-Nederlandschen zin zou hierbij natuurlijk een absoluut vereischte moeten zijn. De v.d. woordvoerder gaf te ver staan, dat in de overgangsperiode, die we thans beleven, verkorting van den arbeidstijd, zij het niet op Fransche wijze, mede geboden kon wezen. Beperking van overwerk kwam hem in dit verband ten ze.erste gewenscht voor. T.a.v. de steunregeling liet Mr. Oud sombere klanken hooren. Zij dreigt volgens hem vast te loopen en met name noemde hij 't verkeerd, dat de marge tusschen loon en steun hoe lan ger hoe kleiner begint te worden, zoodat zelfs in bepaalde omstandigheden een werklooze soms meer aan steun kan ontvangen dan hij, bij verrichting van arbeid aan loon zou beuren. Daarom is herziening van de steunregeling ten zeerste gewenscht. Ruimere armslag voor kleinere, plattelands gemeenten om kleine opdrachten te kunnen doen uitvoeren stond zoowel op 's heeren Bakker's (c.h.) als 's heeren Ruyter's (R.K.) verlanglijstje. Laatstgenoemde nam het verder voor de hoe langer hoe meer naar pau perisme afzakkende plattelandsbevolking op en bepleitte ook emigratie. Van de rede van den heer Bakker zij nog vermeld, dat deze ten deele inging tegen het betoog door zijn partijgenoot Weitkamp giste ren gehouden, speciaal voor zoover daarin ver schillende programma-punten van „Land bouw en Maatschappij" een steuntje hadden gekregen. De meest kritische geluiden kregen we van middag te hooren van den heer v. Houten fChr. dem.), in wiens oogen Colijn een zondif liberaal was, en van Ir. Vos (s.d.). De chris ten-democraat voelt alles voor opvoering van de koopkracht. Daartoe zullen groote produc tieve werken tegen normaal loonpeil uit te voe ren, zeer nuttig kunnen zijn en om een derge lijke politiek te volbrengen zal men o.m. een leening tegen lage rente met als stok achter de deur een rentelooze leening moeten uit schrijven. Wat de Regeering tot dusverre ter bestrijding van de werkloosheid gedaan heeft achtte deze spr. onvoldoende en hij verweet het kabinet blijk te hebben gegeven van „onchris telijk beleid". De hekkensluiter heden trok niet minder fel van leer. Hij bestreed de bewering van Dr. Colijn. dat het aantal werkloozen eigenlijk heel wat minder zou zijn dan men op 't oogen- blik berekend heeft en nam verder het betoog van pater Beaufort onder handen, wiens rede z.i. „plus beau que fort" (meer mooi dan sterk) was geweest. Na een periode van vijf jaar ellende is het thans tijd voor andere leiding onder een ander bewind. Deze Regeering wenschte Ir. Vos dus te zien verdwijnen; als men niet spoedig en forsch aanpakt, loopt het volgens hem heelemaal mis. E. v. R. De moord op Tijtje Hof is opgehelderd. Het is de politie gelukt, den dader van den moord op het woonwagenmeisje Tijtje Hof te arresteeren. Het is de 24-jarige J. Fr. van der W. De aanwijzingen tegen hem waren aan vankelijk niet van dien aard, dat men met stelligheid zijn schuld aannam, doch dit is an ders geworden, toen men Dinsdagavond een mes in een schede heeft gevonden, dat het eigendom van den gearresteerde is. Verschil lende personen hebben althans het mes her kend als te zijn van den verdachte. Om het mes in handen te krijgen, heeft men stelselmatig een groot deel van de stadsriolee- ring te Almelo onderzocht en tenslotte is het mes m een rioolputje gevonden. Verder zijn er nog andere aanwijzingen als bloed- en voet sporen, terwijl van der W. ook geen alibi had. Van der W. bleef aanvankelijk hardnekkig ontkennen, maar Woensdagmiddag besefte hij, dat ontkennen niet langer zou baten en heeft verklaard het misdrijf te hebben gepleegd. Op den onbewaakten overweg na bij de uitspanning „Vijf Eiken" te Gilzc werd Woensdagavond te ruim half acht een personenauto, afkom stig uit Utrecht, bij liet passcercn van den overweg door den trein, die om 19.28 uur uit Breda was vertrokken, gegrepen en enkele honderden me ters meegesleurd. De beide inzittenden, de 22-jarige A. Rombouts en zijn 24-jarige zus ter N. Rombouts, beiden uit Middel- beers (N.-Br.) werden uit de wagen geworpen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot van de beide verongelukten is naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht. De auto werd van voren geheel in gedrukt. De trein, die het ongeluk veroorzaakte, heeft ruim een half uur vertraging gehad, evenals de trein uit Tilburg, die van He tegengestelde richting kwam Het ongeluk is waarschijnlijk aan onoplettendheid te wijten. Bij vuurgevecht twee ernstig gewonden. Geweigerd crisisambtenaren toe te laten. Woensdagochtend omstx-eeks elf uur heeft een ei-nstige schietpartij plaats gehad op de boerderij van den land bouwer A. van Manen, gelegen aan den Heïcop, in de nabijheid van de Portengenschebrug (nabij Brcukelcn), waarbij de landbouwer en zijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veldwachter lichte verwondingen op liep. Aan de boerderij van den landbouwer ver-, voegden zich drie crissambtenaren om een onderzoek naar den veestapel in te stellen. Hun werd de toegang echter geweigerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel. de heer J. Vorderhake, eveneens bij de wo ning verscheen. Opnieuw werd de landbou wer gesommeerd, de deur van zijn woning te openen om den ambtenaren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man we derom weigerde, werd een smid gehaald, wien bevolen werd de deur open te breken. Toen deze daarmee bezig was klonken schoten, die van de woning uit op de ambtenaren, de po litie en den smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat ver der te doen. De officier van justitie uit Utrecht, jhr. Quarles van Ufford, werd ontboden, die spoe dig ter plaatse verscheen. Den landbouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenigen bedenktijd gegeven met de mede- deeling, dat als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Tevens werd hem verzocht de zich in zijn woning bevindende kinderen, een jongen en een meisje van on geveer zeven jaar, naar buiten te laten gaan, alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Daarop heeft men met geweld de deur open gebroken. waarbij van weerskanten schoten vielen. De zestigjarige landbouwer en zijn negentienjarige zoon Freek wei-den daarbij zwaar gewond. Een veldwach ter van de gemeente Ruwiel, D. Tal- ma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee zie kenauto's van den geneeskundigen dienst naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Van ver uit den omtrek namen vele be langstellenden het terrein van de schietpartij in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deuren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. js Gewone Kleeding is meest massa- werk. Waarborg-Kleeding daar entegen is apart van stof en bewerking. En wie liever niet gekleed wil gaan zooals duizenden anderen, die doet dus ook daarom beter zoo n apart Waarborg-Costuum YVaarborg-KIeeding èn de goede bediening brengen Kreymborg een stroom van Klanten. WAARBORG KLEEDING ALLEEN BIJ /KREyMBORG> WAARBORG/ ,rfrv (Adv. Inges. Meet.) Verklaring van winkelier en bootwerkers. De politie van geheel Europa zoekt naar den dader van den bomaanslag te Rotterdam. Signalement en portret zijn door iederen politieman grondig in het geheugen geprent, doch ook de leek op politiegebied komt met vele en velerlei aanwijzingen en gegevens op de politiebureaux, gegevens, die alle nauwkeurig moeten worden on derzocht en nagegaan. Waren het in Domburg een kapper en zijn vrouw, die den gezochten Waluck van het portret, dat in alle kranten is verspreid, meenden te herkennen, in Zaandam zijn het bootwerkers en een sigarenwinkelier, die zich aan het hoofdbureau van politie hebben ge meld met de mededeeling, dat zij nadat zij Woensdagmorgen een krant zagen, waarin het portret van Waluck voorkomt hem aan het eind van de vorige week in Zaandam in een sloep, die naar het Russische hout schip „Kuibishev" voer, hebben gezien. De eerste was zeer pertinent in zijn mede- deelingen. Aan het eind van de vorige week, op een avond .te ruim half acht, Donderdag of Vrijdag, stond hij aan den havenkant te Zaandam, waar het Russische houtschip, dat "1 Mei was binnengekomen, voor anker lag. Met een sloep begaven zich drie personen aan boord, waarvan de één niet liet uiterlijk van den zeeman had. Door zijn lange, forsche gestalte en zijn goede kleeding had hij de aan dacht van den Zaandammer getrok ken, die hem goed had opgenomen. Toen hij Woensdagmorgen een krant in handen kreeg, waarin het portret van Waluck voorkwam, herkende hij hem, zoo verklaarde hij het voor de politie, onmiddellijk. Het was de man, die in de sloep naar het Russische schip was geroeid in gezelschap van twee zeelieden. Direct na deze ontdekking was hij naar het politiebureau gegaan om van zijn bevindingen kennis te geven. Een winkelier, die in de buurt van de ha ven woont, kwam met een dergelijk verhaal. „De man van het portret", zooals hij zeide, had bij hem sigaren gekocht. Ook hem was de figuur van zijn klant opgevallen, evenals zijn welverzorgde kleeding. De kooper sprak gebrekkig Duitsch n deed. naar het oordeel van den win kelier, vreemd en zenuwachtig. Zijn verhaal werd bevestigd door een man, die ook in den winkel was geweest op dat fcjjdistiD Een bootwerker meent Waluck op het schip te hebben gezien. Het was volgens hem een goed gekleede vreemdeling, die sprekend op de foto leek. De „Kuibishev" is-Zaterdag 28 Mei uit de Zaandamsche haven vertrokken, met be stemming Leningrad. De Zaandamsche commissaris C. Roscher heeft de politie te Rotterdam van deze ver klaringen op de hoogte gesteld. In Rotterdam loopen hardnekkige geruch ten, dat de in verschillende bladen gepubli ceerde foto van Waluck in werkelijkheid een foto is van den rechercheur A. Kuntkes, uit Maassluis. Toen deze Maandagmorgen op het hoofdbureau van politie te Rotterdam kwam, passeerde hij, zonder het te weten, den zich nog .steeds in arrest bevindenden „Bora". Toen deze den rechercheur zag, moet hij plotseling een heftige beweging van schrik hebben gemaakt en hebben uitgeroepen „Waluck". Naar zijn zeggen leek de recher cheur zeer veel op den gezochten Waluck. De politie moet toen een foto van den recher cheur hebben gemaakt en deze voor een af beelding van den echten Waluck hebben la ten doorgaan, met de beperking dat het een oude foto was, waarop de dader een beetje forscher en dikker was afgebeeld. Bij het onderzoek in deze zaak is intus- schen wel gebleken, dat men voor een zeer ingewikkelde kwestie staat. Volgens berichten van sommige zijde zou de om het leven gekomen Konovalec ge streefd hebben naar een onder Duitsch pro tectoraat staande Oekraïne. Daardoor zou hij niet alleen vijanden in Rusland hebben ge had, maar ook in Polen, daar een groot aan tal Oekraïners in Polen wonen. Verder is ook reeds komen vast te staan, dat hij onder zijn landgenooten ook vele verbitterde vijanden had, zoodat de politie voor de oplossing van den geheimzinnigen aanslag in velerlei rich tingen moet zoeken. BEVERWIJK Swing in het Keunemcr Theater. „Hollywood Hotel" is de veelbelovende titel van de hoofdfilm, dié vanaf Vrijdagavond in het Kennemer Theater wordt vertoond. Deze film is een grootsch opgezette musical met o.m. Dick Powell, Rosemary Lane en Benny Goodman en zijn „swing band" in de cast. Benny Goodman, bekend als de koning van de swing-music is een naam, die de lief hebbers van jazz naar het.Kennemer Theater zal trekken. Hij speelt 4 groote schlagers: Let that le a Lesson to jou! I've hitehed my wagon to a star; I'm like a fish out of water en Silhouetted in the moonlight. De songs werden gecomponeerd door het populaire team Dick Whiting en Johnny Mercer. Voor de pauze gaat de spannende film Arabische Machten". VERGADERING VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. Gisteravond heeft de afdeeling Beverwijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur in Hotel „Ter Burg" een leden vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. Broeze, verwel komde in zijn openingswoord de aanwezigen en gaf hierna de gelegenheid om de notulen voor te lezen, die nder dankzegging onver anderd werd goedgekeurd. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld. Hierin was de motie van het hoofdbestuur opgeno men, luidende als volgt: De algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op 13 Juni' '38 bijeen, acht het noodig, dat, hoewel een uitspraak tegen alle bestaande sanee- ringsmaatregelen is gevallen, het hoofdbestuur zijn medewerking geeft aan de uitvoering van de van Overheidswege opgelegde saneerings- maatregelen, zoowel wanneer de maatreglen op d huidige wijze worden uitgevoerd als wanneer de uitvoering in handen van het vak zelf wordt genomen. Zooals bekend is heeft het hoofdbestuur verklaard, bij niet-aanneming af te treden. Het resultaat van de stemming was, dat de vergadering zich met 27 tegen 6 stemmen tegen de motie verklaarde. Toto afgevaardigden naar deze belangrijke vergadering werden benoemd de heeren A. P. Kockx en Jac. Meyer. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren C. Broeze en J. Kimman. Na de randvraag sloot de voorzitter de vergadering. MARKTBERICHT Noteering van 1 Juni 1938. Spinazie per kist 0.140.70 Postelein per kist 0.320.47 Andijvie per kist 0.901.10 Radijs, 100 bos 2.503 Wortelen per bos 0.120.18 Komkommers, per 100 58 Asperges wit per bos 0.38—0.42 Idem blauw 0.280.34 Idem dun 0.140.18 Aardappelen, klei, per kg. 0.06—00.9 Bloemkool per 1,00 822 Uien per kg. 0.12 Sla, per 100 krop 1.504.50 Rabarber per 100 bos 9—14 Pieterselie per kist 0.10 Selderie per bus 0.02V20.03'A Appelen per kg. 0.280.38 Aardbeien per doosje 0.18—0.24 Aanleg van nieuwe vuilnisbelt. Uitvoering in werkverschaffing. Destijds heeft de raad onzer gemeente besloten tot het aanleggen van een nieuwe vuilnisbelt op een terrein, gelegen aan het vaarwater „De Pijp". Dit werk zal in werk- rectie van de Nederlandsche Heide Maat- verschaffing worden uitgevoerd onder di- schappij. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdag de 3erste ploeg van 12 man te werk worden ge steld. Later zal dit aantal tot 30 worden uitgebreid. Het gewone rouleersysteem zal worden toegepast. Verwacht wordt, dat het werk 2830 weken zal duren. Op de begrooting was voor dit werkverschaf fingsobject een bedrag van f 20.000 uitgetrok ken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2