Regeering doet verschillende toezeggingen. PREDIKBEURTEN Twee moties verworpen. „Poelau Roebiah" Geen bom maar een grootkruis. TWEEDE KAMER. Maar zij meent tegen ontreddering van financieel bestel te moeten waken. DEN HAAG Vrijdag. Onze Minister-President behoort toch wel tot de beste sprekers, die ons land telt. Hij heeft een stem als een klok, weet daarin de noodige modulaties aan te brengen, en il lustreert of onderstreept den -zin van wat hij zegt met een pakkend handgebaar, een en kele wending van het hoofd. De groote lijnen houdt hij in het oog en zoo mag vrijwel steeds de bouw van -zijn redevoeringen er we zen. Daarbij komt nog, dat hij de te behan delen stof ten volle beheerscht en dat een krachtige overtuiging nog een bij zonderen gloed aan zijn uiteenzettingen kan geven. Dit alles trof ons vandaag weer heel sterk, toen hij, ten aanhoore van een goed bezette, aandachtig luisterende Kamer en stampvolle tribunes nogmaals het Regeerïngsbeleid op het stuk van de werkloosheidsbestrijding ver- Minister Colijn vroeg zich allereerst af, of hij ook rekening moest houden met de extre mistische groepen, die toch niet te bevredi gen zijn, aangezien huns inziens een oplos sing van het werkloosheidsprobleem bij de huidige maatschappelijke eii politieke struc tuur uitgesloten is. Na eerst allerlei, dat bij dit debat eigenlijk weinig ter ;zake is, ter zijde te hebben geschoven, zegde de minister aan Mr. Oud een onderzoek toe naar de mogelijk heid van opheffing van sommige feiten, die de steunregeling nog vertoont, al moest er meteen op gewezen worden, dat in het alge meen de inkomsten van den ondersteunde niet gelijk liggen met loonen in het vrije be drijf. De Minister toonde aan, dat er genoeg ac tiviteit bestaat in de nasporing van eventueel geschikte werkfonds-projecten; hij en zijn collega's klagen zelf 't meest over den tragen gang van zaken bij de uitvoering. Vervolgens verdedigde hij nog eens de juist heid van allerlei reeds in eerste instantie aangevoerde cijfers o.m. die van de 125 mil- lioen gulden, die er voor 1038 voor tal van werken meer beschikbaar zijn. In verhooging van de productie, waarvoor Ir. Vos (s.-d.) zóóveel voelde, kan Dr. Colijn met het verre van aanlokkelijke voorbeeld der negatieve resultaten, hiermee in Amerika bereikt (de werkloosheid is er nu weer even groot als vroeger, de schuld met milliarden toegenomen), voor oógen, nog al tijd niets zien. Onjuist noemde de Minister het verwijt van den interpellant als zou de Regeering de gemeenten geprest hebben minder open bare werken uit te voeren dan waartoe ze financieel in staat waren. Alleen heeft ze ingegrepen als de financiën eener gemeente door zulke werken in de war dreigden te loo- pen. Overigens zei het toch wel wat, dat in de financieel vette" jaren voor de gemeen ten (1928'32) jaarlijks 99.6 en na 1936, toen er weer een vleugje van verbetering was, 96*4 millioen per jaar, openbaar was aanbesteed. Met klem waarschuwde Dr. Colijn tegen overdrijving van den omvang van 't werk loosheids-kwaad. Zeker, de daling der werk loosheidscijfers is aanmerkelijk vertraagd, maar dit neemt niet weg, dat in de laatste 2 jaar het cijfer met 61.000 daalde, terwijl 70.000 nieuwe arbeidskrachten door de ar beidsmarkt werden opgenomen. Eind April j.l. waren er 354.725, half Mei 347.178 werkloozen wat weer 6000 minder is dan een jaar geleden. Daarentegen nam 't werkloozenaantal in Engeland in 't afgeloopen jaar met 300.000 toe. Als men den omvang van de abnormale werkloosheid wil berekenen, dient men te be denken, dat er 38000 voor arbeid ongeschikte werkloozen ,zijn en dat het normaal aantal werkloozen voor ons land op 70.000 te stellen is. Als we nu 75.000 man in de werkverschaffing brengen, blijft de taak om voor 165.000 man in ons land werk te vinden. Deze in het zich sterk rationaliseerende bedrijfsleven onder te brengen achtte de Minister-President intus- schen verre van gemakkelijk. Men had nadere inlichtingen Omtrent Zwe den gevraagd. Welnu, daar is tusschen 1 Juli 1933 en 1 Juli 1936 door Rijk en Gemeenten tezamen 193 millioen gulden aan openbare werken, dus gemiddeld 62 millioen per jaar uit gegeven en hier met inbegrip van den steun aan de scheepvaart 75 millioen per jaar. De welvaart van Zweden (dat na 1936 geen cij fers omtrent openbare werken meer publi ceerde) is vooral aan de geweldige toeneming van den uitvoer van ijzererts te danken; tegen 2.2 millioen ton in 1933 kwam die export in 1937 op 13.9 millioen ton. Met de cijfers in de hand toonde de Minis ter aan, dat de Regeering financieel heusch heel wat gedaan heeft de staatsschuld is sinds 1931 met 1124 millioen gulden toegeno men terwijl hij er voorts op wees, dat al het goud dat bij de Nederlandsche Bank ligt, niet bepaald van de Regeering is. Deze zou het, dank zij het crediet dat ze nu nog geniet, kun nen leenen; maar al we zouden voortgaan met schuld op schuld te stapelen, zou aan dat cre diet (men lette b.v. op onze Oostelijke na buren!) spoedig een einde komen. Hoe nu zal verbetering in den huldigen werkloosheidstoestand mogelijk wezen? In de eerste plaats door verlevendiging van het be drijfsleven. Verder wenscht de Regeering geen enkel deugdelijk middel uit te sluiten. Onder de gewijzigde omstandigheden zal bv. afwij king van wat eens 'n welvaart-verheffend be leid was (vrij-handel) gewenscht kunnen zijn. I\nkbaar ware het, dat men den invoer van bewerkte goederen nog meer zou moeten rem men. en bestaande of nieuwe industrieën ver dere bescherming zou dienen te vericonen. Ook moeten middelen voor export gezocht worden. Om tot vruchtbare resultaten te komen, is medewerking noodig van de arbeidersorganisa ties, die echter wel moeten bedenken, dat ac-. ties tot loonsverhooging het geheete werk der Regeering kunnen verlammen. In arbeids-spreiding bleek de Minister wel degelijk wat te zien als middel tegen voortdu rende werkloosheid en tot oehoud van vakbe kwaamheid. Met 'f. oog daarop (ten einde n.l. eventueel bedrijven te kunnen dwingen een stelsel van rouleering. van ploegen toe te pas sen) zouden echter bijzondere maatregelen moeten worden genomen. Voorts vernamen we, dat er 'n onderzoek zal komen naar de moge lijkheid van verlaging der- bedrijfslasten. Nogmaals betoogende. dat. men het doen uit voeren van openbare werken alleen als aan vulling, ter overbrugging van de periode, noo dig voor bereiking van de industrialisatie, dient te beschouwen, keerde Dr. Colijn zich wederom tegen den „schok-taktiek" van den interpellant en van diens geestverwant Ir. Vos, welke bij repliek hierdoor geenszins in 'n goede stemming gebracht bleek te zijn! Het aantal werken van economische waarde noemde de Minister beperkt. Hij zeide toe alle krachten te zullen aanwenden om het tijdstip van verdere inpoldering van de Zuiderzee (voor de Zuidelijke polders aanvankelijk op 1943 ge steld) vervroegd te krijgen, maar daaraan zal het noodige onderzoek vooraf moeten gaan. Het tempo voor allerlei werken (waaronder woningverbetering en krotopruiming) zal zoo mogelijk versneld moeten worden, waartoe de Regeering echter grootere bevoegdheden zal dienen te hebben, die de Kamer intusschen wei schijnt te willen geven. Gelden a fonds perdu zullen de gemeenten niet krijgen; wel is de Regeering bereid wat ruimer met voorschotten te zijn. Veel zag de Minister nog steeds in werkverschaffing waar door dikwerf blijvende werkgelegenheid wordt geschapen. Het kabinet wenscht niet tot invoering van arbeidsdienstplicht in den vorm van een soort staatsopvoeding over te gaan; zulks ware te on-Nederlandsch. Doch wel zal misschien hiel en daar eenige aandrang tot deelneming aan de jeugd-werkkampen worden uitgeoefend, maar met behulp van geld wenscht de Regee- ring die deelneming niet aanlokkelijker te maken. Voor zoover binnen menschenhand gelegen, hoopt de Regeering het gevaar, dat lang ge mis aan werk veroorzaken kan voor het behoud van de goederen, die we op hoogen prijs stel len, af te wenden. Bestrijding van de werk loosheid noemde Minister Colijn staatsmans taak en christenplicht. Doch, zoo zeide hij ver der aan 't slot zijner rede, we hebben tevens te waken tegen ontreddering van ons gezond financieel bestel. De interpellant en zijn politieke vrienden bleken gelijk wel te verwachten viel niet voldaan. Daarom stelde prof. v. Gelderen twee moties voor, één, die op dusdanige versnelling van de uitvoering van werkfonds-werken aan drong dat het onmiddellijk te verwerken be drag voor den eerstvolgenden tijd op 150 mil lioen gulden voor 12 maanden gebracht zou worden en de ander, welke verstrekking van bijdragen a fonds per-du (naast voorschotten) aan de gemeenten door het werkfonds be pleitte. Ofschoon de nat, socialisten tegen den inhoud van de beide moties waren, zouden ze toch voorstemmen aldus de heer Wouden berg om aldus hun afkeuring over het Re- geeringsbeleid kenbaar te maken. Zoodoende vereenigde zich een oppositie van deze fractie, de sociaal-democraten, de communisten en de christen-democraten op de beide moties, die met 2S46 (2747) verworpen werden. E. v. R. in Suez-Kanaal aan den grond, Spoedig weer vlot gekomen. Het Nederlandsche motorvrachtschip „Poelau Roebiah" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is Vrijdag morgen in het Suezkanaal aan den grond geloopen, doch enkele uren later weer vlot gekomen zonder dat de lading gelicht behoefde te worden. Het schip was op weg van Batavia naar Amsterdam. Chasseur had te rijke fantasie. Ongeveer vier weken later is de chas seur met een brief naar het hotel te Rotterdam gegaan en heeft daar een brief aan de directie overhandigd, waaruit twee bankbiljetten van vijf entwintig gulden te voorschijn kwa men. De hotelier, die wel begreep, dat het onderpand, het grootkruis, voor Marcolli een groote waarde vertegen woordigde, heeft dit grootkruis, in een doosje verpakt, aan den chasseur meegegeven en hem verzocht, er voor zichtig mee te zijn. De politie te Rotterdam heeft een nauwge- gezet onderzoek ingesteld naar de verkla ringen van den chasseur uit Amsterdam, die in hotel „Central" te Rotterdam in April 1935 een pakje in ontvangst zou hebben genomen, dat bestemd zou zijn geweest voor den leider van de Oekrainsche nationale beweging, Konovalec, die te Rotterdam om het leven is gekomen. De chasseur had doen voorkomen, alsof in dit pakje een gevaarlijke explosieve stof zou zijn vervoerd. Het onderzoek heeft evenwel uitge wezen, dat men heelemaal niet te ma ken heeft met een „onthulling over Konovalec". In April 1935 heeft in genoemd hotel na melijk verblijf gehouden de Italiaansehe beeldhouwer Marcolli. Deze heeft indertijd een buste gemaakt van Paus Pius X. Daarvoor heeft hij het grootkruis van den paus ge kregen. Toen Marcolli in financieele moeilijk heden verkeerde, heeft hij op onderpand van het genoemde grootkruis van de directie van hotel „Central" een bedrag van vijftig gulden geleend. Er blijft dus van de sensationeele onthulling niet veel over, omdat het pakje „met de bom" slechts een grootkruis heeft bevat. Deze verklaringen zijn door den directed! van hotel Central enkele leden van het hotel personeel bevestigd. Wielrijder stak onvoorzichtig over. Doodelijk ongeluk in dc Bilt. Ter hoogte van het park „Aremberg" in De Bilt is Vrijdagavond de 67-jarige wielrijder P. B. van K. uit Bilthoven, die onvoorzichtig den Rijksstraatweg overstak door een uit de richting Utrecht komende personenauto ge grepen. De man was op slag dood. Den autobestuurder treft geen schuld. Conflict in Amsterdam's taxi bedrijf duurt voort. Besprekingen met Rijksbemiddelaar mislukt. De Rijksbemiddelaar, prof. A. C. Josephus Jitta heeft Vrijdagmiddag ten stadhuize een bespreking gehad met de partijen, betrokken bij het arbeidsconflict in het stationnee- rende taxibedrijf te Amsterdam. Ook deze poging om een einde te maken aan het reeds van Zondag j.l. durende conflict is mislukt. De werkgevers handhaafden hun stand punt, dat zij bereid zijn de ontslagen chauf feurs weer in dienst te nemen, wanneer deze de nieuwe arbeidsvoorwaarden (grondloon van 12) accepteeren. Zij waren tot geen enkele concessie bereid, omdat zij van mee ning zijn, dat dit financieel niet verantwoord is. Ook het voorstel der werknemersorganisa ties (een grondloon van 15) werd door hen verworpen. Aangezien beide partijen op hun stand punt bleven staan, eindigde de conferentie ten slotte, zonder dat overeenstemming of een basis voor verdere besprekingen was bereikt. Een vijfclaagsche werkweek. ÏTHLETIEK. AVOND WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM Deze wedstrijden leverden Vrijdag een aan tal behoorlijke verrichtingen op, waarvan vooral de prestatie van den Haarlem-athleet Paap verheugend stemt. Hij werd door een hoog aanvangstempo ge- dwongen bij te blijven; de eerste 400 M. ging in 61 sec. Zoodoende werd hij gedwongen een geheel andere race te loopen, dan hij gewoon is. Hierdoor kreeg hij eveneens niet de gele genheid, zijn verkeerden heupzit in de prac- tijk te brengen, hetgeen hem altijd nadeel heeft bezorgd. Paap heeft bewezen, goed mee te kunnen ko men als hij direct voor een behoorlijk aan vangstempo zorgt: hij zal dit ongetwijfeld in de toekomst niet nalaten. Voor de overige resultaten verwijzen we naai de uitslagen: 100 M. hardloopen klasse B. Ie serie: 1. L, Wolf A. V. '23 11.7; 2. L. v. d. Kar, A. A. C. 11.7; 3. M. Luteraan, A. V. '23 12.1. 2e serie: 1. A. Mieghout, A. A. C. 12; 2. J. Assink, Volew, 12; 3. G. D. Heij, U. S. A. 12.3. 3000 M. A: 1. J. Meijer, Volew. 9.26; 2. A. Paap Haarlem 9.46.8. 3000 M. B: 1. J. Sweres, A. A. C. 9.40.2; 2. P Nieuwenhuijzen, Volew.; 3. C. Berkhouwer, A V. 1937, Alkmaar. 1500 M. D klasse: 1. D. Keel, De Meteoor 4.37; 2. J. Lensen 4.45.2; 3. A. A. Geers, T. O. G. 5.0.4. 800 M. klasse C: 1. W. A. Verbrugge, A. A. C. 2.18.2; 2. C. Siffen, Zaanland 2.19; 3. E. A. Bessen, A. A. C. 2.20.6. 100 M. klasse B: 1. L. Wolf, A. V. '23 11.7; 2. L. v. d. Kar, A. A. C. 11.8; 3. A. Mieghout 12.1. Klasse B: 1. A. F. Pijl. A. A. C. 1.65; 2. J. W. 1.65; 2. J. W. Heij, U. S. A. 1.60. 3000 M. C: 1. K. Schutz, A. A. C. 9.44.8; 2. C. Timmermans, Zaanland 9.52.2; 3. F. W. Kirch' hof, Volew. 9.50.6. Zweedsche estafette: 1. Blauw Wit 2,10.4. Hoogspringen klasse B: 1. A. F. Pijl, A. A. C. A. A, C. I 2.12.8; Quick, Amsterdam 2.15.2. Hoog C: 1. Ph. Klaassen, A. A. C. 1.60; 2. P. van Heusden, Volew. 1.60. nadering van een trein door een sein wordt aangekondigd en de overtreders derhalve ook strafbaar zijn. Ook zij nog opgemerkt hoe weinig hinder een dergelijke overweg aan het gewone ver keer biedt. Op dezen Rijksweg met een vrij belangrijk verkeer behoefden in een tijdsver loop van drie etmalen slechts 44 motorvoer tuigen gedurende enkele minuten te wach ten Temmer door een leeuw aangevallen. Bij de Koninklijke en de B. I. M. Naar wij vernemen zal bij de Ko ninklijke Nederlandsche maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.-Indië en bij het hoofdkantoor van de Bataafsche Import Maat schappij (verkoopkantoor van Kon- ninklijke Shell producten) te 's Gra- venhage met ingang van Maandag 11 Juni de vijfdaagsche werkweek worden ingesteld. Het personeel van de Koninklijk (ruim 1000 leden) en dat van het hoofdkantoor der B.I.M. (ongeveer 300) zullen derhalve na dien datum eiken Zaterdag geheel vrij hebben. De arbeidsuren van den totnutoe gebruike- lij'ken halven Zaterdag zullen grootendeels worden gecompenseerd door het aanvangs- tijdstip op de resteerende werkdagen te ver vroegen van 9 uur op half negen. Voor de depots van de B.I.M. in den lande blijft de bestaande toestand gelden met het oog op detail verkoop en service ten gerieve van de afnemers. v. Weenink 75 50 15 1.20 v. Leersum 60 50 4 1.20 v. d. Hoek 117 3 28 23 4.17 Weber 200 28 38 7.14 Tuninga 57 41 6 1.39 Nlemans 100 41 15 2.43 N. N. 58 43 6 1.34 Ronchetti 90 43 11 2.09 Boeré 60 43 5 1.39 Steenbrugge 40 43 5 0.93 Meier 90 79 9 1.13 Weber Sr. 82 79 5 1.03 Eindstand 1105 1238 CRICKET IN ENGELAND. Het Èngelsche elftal heeft op den derden dag het totaal van „de Rest" (298) met 79 runs weten te overtreffen. Hammond en Hardstaff verhoogden Vrijdagmorgen de score tot 249, op welk totaal Hardstaff's wicket valt voor 35 runs. Hammond gaf twee kan sen op Wright. Pollard veroverde in 4 ballen de wickets van Hardstaff, Ames en F. R. Brawn. Met Verity (29) samen verhoogt Ham mond het tempo. In 90 minuten worden 103 runs gescoord. Hammond maakt zijn 1000 runs in dit seizoen vol en scoort zijn 6e cen tury (107 9 x 4) in 4 uur tijds. Smith blijft met 21 not out nadat Hammond door Pollard gebowld is. De innings sluit op 377. Pollard bowlde 25 —9—575, Wright die weinig geluk had 37 91353 en Pope 27—11-57—2. De Rest verloor in de eerste overs van Fames en Smith de wickets van Wilcox (b. Farnes 0) en Paynter (lib.w. Smith 1) voor 1 run. Fishlock die onzeker begon kwam met Yardley (b. Farnes 28) tot 863. De Surrey lefthander begint met Dollery samen steeds beter te spelen en scoort de tweede centurfy in dezen proefwedstrijd uit een totaal van 1743. Met de Rest op 1883 (Fishlock 109 not out en Dollery 40 not out) is de speeltijd verstre ken en eindigt de match in een draw. In de country-matches werden door ver schillende bowlers fraaie prestaties geleverd. De Australiërs 164 en 25—0 winnen van Gloucestershire, 78 en 107. Worcestershire 192 en 147 whit van Essex. Warwickshire 138 en 2285 wint van Surrey 179 en 186. In een draw eindigden: Yorkshire 202 en 243 tegen Hampshire 188, Lancashire 173 tegen Sussex 120—7. Somerset 230 Gimblett 112) tegen Kent 179)Middlesex 167 en 215 tegen Oxford University 183 en 1655 was nog onbeslist met de Studenten 35 runs (en 5 wickets in handen) te maken voor de overwinning. Lan cashire behoudt de leiding, gevolgd door Middlesex, Glamorgan, Leicestershire en Yorkshire. HOCKEY. B. M. H. C. NAAR MüNCHEN. Vrijdagavond is B.M.H.C. naar Münehen vertrokken voor deelneming aan het door de Münsch Hockey V. georganiseerde Pinkster- tournooi. P. Gunning, C. de Wit, B. Brusse, K. de Jong zijn verhinderd den toer mede te maken. B. Schmeinck is wegens zijn opge- loopen blessure nog niet in staat om te spe len. Er worden in totaal drie wedstrijden ge speeld. PAARDENSPORT. „OWENS ROCKFEL" WINT DE OAKS. Uit Londen: De belangrijkste race voor drie jarigen had Vrijdag te Epson plaats, de z.g. Óaks-stakes, waarbij de favoriet „Owens Rockfel". gereden door jockey S. Wragg. (eigenaar sir H. Conliffe), won. Het paard stond 3/1 genoteerd. Tweede was „Radiant" van miss D. Pagets, gereden door jockey C. Smirke. De noteering voor dit paard bedroeg 100/7. „Square Flower" van sir A. Butt was derde onder jockey R. Perryman (100/9). Het verschil tusschen de nummers 1 en 2 bedroeg vier lengten BILJARTEN. OM DEN HEINEKENSBEKER. In restaurant „Bolwerk" werd Vrijdagavond de ontmoeting geëindigd tusschen D. E. S. en Sarphati. De Amsterdammers, die verleden jaar beslag legden op den 2den prijs, slaag den er in, D. E. S. haar eerste nederlaag toe te brengen. De uitslagen waren: D.E.S. Sarphati brt. h.s. gem. Vorige stand 648 661 DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCI1E DAMCLUB. Y. Boterbloem promoveert naar de tweede klasse. WIELRIJDEN. „ACHLLLES". Op eersten Pinksterdag houdt bovenge noemde vereeniging haar vijfden rit der Win tercompetitie voor A en B-klassers over een afstand van 5 K.M. De C-klasse en juniores rijden een trainingsrit over denzelfden af stand. Vertrek 9 uur van de Nachtzaamlbrug. Automatische overwegbeveiliging nabij Steenwijk. Hoe reageert het snelverkeer op het getoonde gevaarsein? De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede: De bij een onbewaakte overweg te Steenwijk geplaatste automatische waarschuwings installatie werd op 29 December 1936 in dienst gesteld en is sedert dien onafgebro ken zonder storing in bedrijf geweest, derhalve mag worden aangenomen, dat het wegverkeer thans alleszins bekend is met het tweeledig doel dezer installatie, te weten het opvallend aanduiden van de nadering van den overweg (door middel van een wit lichtsein met 45 flikkeringen per minuut) en vooral het aan geven of een trein nadert (door verandering van het witte licht in rood met 90 flikkerin gen per minuut gepaard met een geluidsein) Het kwam ons belangwekkend voor om nog maals te doen nagaan, hoe het snelverkeer op den weg thans op die seinen reageert. De waarneming werd gehouden op drie achtereenvolgende dagen gedurende het ge heele etmaal, waarbij werd aangeteekend: a. Hoeveel motorvoertuigen stopten wan neer het roode flikkerlicht de komst van een trein aankondigde. b. Hoeveel motorvoertuigen zich aan dit gevaarsein niet stoorden en doorreden. Het resultaat van de waarneming was zeer teleurstellend, te weten: a. Er stopten op die dagen resp. 12, 12 en 13 motorvoertuigen voor het getoonde roode flikkerlicht. b. 3, 1 en 3 motorvoertuigen stoorden zich niet aan het gevaarsein en reden door. Uit het vorenstaande blijkt, dat van de 44 motorvoertuigen die voor het gevaarsein had den moeten stoppen, 7 stuks of niet minder dan 16 pet zich niet aan de opvallend ge geven waarschuwing stoorde. Het behoeft geen nader betoog, aan welke verregaande zorgeloosheid deze weggebrui kers zich daarmede schuldig hebben ge maakt. Het komt ons wenschelijk voor, dat aan het resultaat van dit onderzoek algemeene bekendheid worde gegeven in de verwachting dat het publiek zich meer rekenschap zal gaan geven van de groote gevaren, waaraan het zich zelf en anderen blootstelt ingeval van het niet in acht nemen van de gegeven seinen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat thans een bepaling in het algemeen regle ment voor den dienst op de spoorwegen is op genomen, waarbij het rijden over een onbe- waakten overweg verboden is, wanneer de Dier neergeschoten. Tijdens een voorstelling van het Fransche circus Bouglione te Nijmegen zou één der di recteuren, de heer W. Bouglione, een dressuur- nummer met leeuwen geven. Een der leeuwen verkeerde reeds bij den aanvang in een zeer nerveuze stemming. Plotseling viel het dier den temmer aan en verwondde den man met zijn klauwen ernstig aan het hoofd. Onmiddellijk schoot een van zijn broers hem te hulp, en met veel moeite werd de tem mer ontzet. De leeuw was inmiddels zoo woest geworden, dat men het dier in de arena met revolverschoten moest dooden. De gewonde werd door dr. Groeneveld voor- loopig verbonden en werd daarna per zieken auto naar het Wïlhelmïna-gasthuis overge bracht. Daar moest operatief worden ingegre pen; zijn toestand was Vrijdagavond niet zeer gevaarlijk. Het voorval bracht volgens de Tel. onder de bezoekers een groote consternatie teweeg. Toen de rust was teruggekeerd, werd de voorstelling hervat. Vier Nederlanders uit Spanje gevlucht. Volgens een bericht uit Perpignan in de Petit Parisien zijn vier soldaten der interna tionale brigade van Nederlandsche nationali teit er in geslaagd van. het front van Lerida te vluchten en de Middellandsche-Zeekust te bereiken. Zij vertrokken met een klein zeilscheepje van de haven La Selva en wisten de Fransche wateren te bereiken, waar zij in uitgeputten toestand werden opgepikt door een visschers- vaartuig, dat hen naar Port Vendres bracht. Zij zijn daarop naar het Nederlandsche consulaat te Marseille geleid. Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 5 en MAANDAG 6 JUNI. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. R. H. Oldeman. NED. HERV. KAPEL. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. J. C. van Apeldoorn, Leiden, Nam. 5: Ds. J. de Wit, Leiden. GEREF KERK IN HERSTELD VERBAND ge bouw Bethel, .Wiistelaan, V.m. 10 en nam. 5: K. v. d. Berg. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Heiligingssamenk. Nam. 3.30: Openl.. sa menkomst in Velserbeek. Nam. 8: Verlos- singssamenk. Tweede Pinksterdag. V.m. 10: Muziek en zang in Bev. Nam. 3.30: Openl. samenk. in Velserbeek. Nam. 7.30: Vereenigde samen komst. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. Eerste Pink sterdag. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. Tweede Pinksterdag. V.m. 10: Leesdienst. GEREF. KERK, Wilhelminakade. Eerste Pink sterdag. V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5.30 Cand. A. G. Luiks, Leeuwarden. Tweede Pinksterdag. V.m. 10% Ds. N. A, Waaning, Zandvoort. HULPKERK, Marnixschool. Eerste Pinkster dag. V.m. 10: Cand. A. G. Luiks. Nam. 5: Ds. S. E. Wesbonk. CHR. GEREF. KERK Eerste Pinksterdag V.m. 10 en nam. 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en AFD. NED PROT. BOND, Helmstraat 9. Eerste Pinksterdag. V.m. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. Eerste Pinkster dag. V.m. 10: H. Dienst. Nam. 7: Vespers. IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV. Vereenlglngsgeb. Stationsweg, Velsen. Eerste Pinksterdag. V.m. 10.30: Mevr. Da. Moll v. Charante-v. Leeuwen Boomkamp, Haarlem. GEREF. KERK, Velserduinweg. Eerste Pink sterdag. V.m. 10 en nam. 5: Ds. v. Teylingen. BAPTISTEN-GEM., lokaal Willemsbeekweg 22 Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, pred. te Hrl. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10. Beide Pinksterdagen geen dienst. Alleen dienst te Haarlem. VERGADERING VAN GELOOVIGEN. Willems beekweg 22. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 7.30: Samenkomst. Spr. A. Weggelaar, Amsterdam. Tweede Pinksterdag Evang. Landdag op Beeckestein. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Stations weg 65. Velsen. Geen opgave ontvangen. VELSEN-NOORD. GER. KERK. Groote Hout- of Koningsweg. Eerste Pinksterdag. V.m. 10 en nam. 5: Dr. D. J. v. Katwijk. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Parklaan Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. F. W. Boers, Hoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. J. D. van Calcar. Medewerking van het Zangkoor. 12: Zondagsschool. EVANG. LTJTH GEMEENTE Koningstraat. Eerste Pinksterdag. V.m. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. Eerste Pink sterdag. V.m. DO en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG. „MARANATHA", Dr Schultstr 31. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Spr. de Wijs, uit Velsen, in gebouw Odeon. Dinsdag nam. 7.30: Naaikring oi.v. mevr. H. Kok. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Heiligingsdienst. 3.30: Openlucht-samenkomst. Nam. 8: Verlossings- samenkomst. Tweede Pinksterdag. V.m.: Straatzang met medewerking van IJmuiden en Amsterdam. Nam. 3.30: Openluchtsamenkomst te IJmui den. Nam.. 8: Samenkomst te IJmuiden. Dorivlerdag nam. 8: Verlossingssamenkomst. CASTRICUM. NED, HERV. KERK. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. A. van Poelgeest. GER. KERK, Beverwijkerstr;weg 32. Eerste Pinksterdag. V.m. 10: Ds. J. Krüger. Nam, 5.30: Dezelfde. OVERVEEN. NED. PROT. BOND, Potgietersweg 9. Eerste Pinksterdag. V.m. 10.30: Prof. Dr. G. A-. v. d. Bergh v. Eysinga, Bloemendaal

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5