(tad ik t pert Als Brazilianen trainenLeenidas wil geen diepe knie buigingen maken Groote balvaardigheid, doch geen sys teem De belangstellende „caddy"Marcel Cerdan's rijzende sterDe Schotsche spil Smith breekt een been Humor in de testmatches. Monsieur Adhémar Pimenta heeft het verre van gemakkelijk, want hij is aangesteld als trainer van de Braziliaansche voetballers, die aan het wereldkampioenschap in Frankrijk zullen deelnemen en die thans reeds te Pa rijs vertoeven. Zooals het een goed oefen- meester betaamt, laat hij zijn discipelen ge zamenlijk lichaamsoefeningen uitvoeren met de bedoeling, dat ze zijn bevelen zullen op volgen. Te dien einde plaatst hij ze allen op één rij en commandeert tien diepe kniebui gingen. Fransche posterijen hebben een specialen postzegel laten maken ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen voetbal. Het resultaat zou eiken gymnastiekleraar de. haren te berge doen rijzen, want van de twintig spelers zijn er slechts vijf, die de oefening min of meer naar behooren uitvoe ren, de overigen kijken belangstellend toe en lachen. Inmiddels is de conversatie zoo levendig, dat men zich op een dameskransje in plaats van bij een voetbaltraining waant en de coach kan zich nauwelijks verstaan baar maken. Tenslotte geeft hij het op en laat de spe lers een rondje hardloopen doch na 50 Meter is "het meerendeel weer in druk gesprek ge wikkeld en slechts een drietal legt op een sukkeldrafje nog een half baantje af. Dan maar een partijtje voetballen en ziet, daar voor zijn de meerendeels zwarteZ.-Amerikanen te vinden. Weliswaar komt er van de proef nemingen om de goede team-formatie te vin den niets terecht, omdat niemand den bal wil afgeven en samenspel dus sporadisch ver toond wordt, maar de balcontrole is fenome naal. In dit opzicht zijn er volgens het Fransche blad, waaraan we dit ontleenen, slechts .één of twee Europeesche landenploe gen, die met de Braziliaantjes gelijk kunnen worden gesteld. Vooral de middenvoor Leo- nidas, van wien trouwens reeds een groote roep uitging, beschikt over een techniek en een vaardigheid met den bal, die een ten nisspeler, compleet met racket, hem niet zou kunnen verbeteren. De moeilijkste voorzet ten::,hoog of laag, schiet hij, zonder het leder opden grond te laten komen, feilloos in het net. Een tak van sport, die wij nog niet kennen, maclr die in den vreemde allengs meer ingang vindt is de vreemde combinatie van voetbal op den motor. Zijn deze spelers qua individueele voetbal capaciteiten van bijzondere klasse, het is echter zeer de vraag, of hun gebrek aan pro ductieve tactiek in teamverband geen be letsel zal vormen 0111 zich tegen ploegen, die volgens een bepaald systeem spelen te kun nen handhaven. Zullen hun persoonlijke technische gaven hen in staat stellen een sterke, goed georganiseerde verdediging te overtroeven en een goed combineerende voor hoede het scoren te beletten? Dat zal in den wedstrijd tegen Polen te Straatsburg moeten blijken en als we ons dan de match Chili—Portugal op de Olym pische Spelen 1928 te Amsterdam herinneren, dan vreezen we voor de Brazilianen het erg ste. Immers ook de Chilenen schoten tekort in teamverband en hoewel ze een aanvanke- lijken 20 voorsprong veroverden, werden ze door Portugal met 42 uitgeschakeld, mede, doordat ze in de tweede helft geen uithou dingsvermogen genoeg bleken te bezitten. Doch juist de onzekerheid is oorzaak, dat er speciaal voor de match Brazilië—Polen in Frankrijk groote belangstelling bestaat. Bij golfmatches in Engeland is het gewoon te, dat de „caddy" (de man, die de tasch met „clubs" draagt) den bal voor zijn speler zoo goed mogelijk voor een „tee-shot" neer legt, een gewoonte, die men in Amerika niet kent. Toen nu een Engelschman, die aan een match in de Vereenigde Staten deelnam, zijn „caddy" verzocht, den bal goed neer te leg gen, was deze eerst stom van verbazing, waarna hij langzaam en duidelijk de vraag stelde: „Hebt u dan zoo erg last van rheumatiek?" Sinds de dagen van Georges Carpentier en Charles Ledoux, beiden leerlingen van den welbekenden manager Francois Descamps, heeft Frankrijk vele boksers van meer dan gewone capaciteiten voortgebracht. Nu Marcel Thil na langen tijd den we reldtitel middengewicht met succes te heb ben verdedigd, het bijltje er bij neergelegd heeft, meende men, dat de glorietijd van het Fransche boksen voorloopig voorbij was. Thans heeft plotseling een jongeman uit Noord-Afrika de algemeene aandacht op zich gevestigd, doordat hij de twee beste weiter- gewichten van Frankrijk, Locatelli en Hu- méry, overtuigend verslagen heeft. Zijn suc ces tegen laatstgenoemde beteekende de 55ste achtereenvolgende overwinning een resul taat, dat voor zichzelf spreekt. De jongeman in kwestie, Marcel Cerdan heeft overigens nog zeer veel te leeren en al lijkt dat in verband met zijn record wat on waarschijnlijk voor den leek, de „ringcraft", de routine voor groote gevechten, ontbreekt nog. Zijn snelheid en harde stoot in beide handen, gepaard aan het echte bokserstem perament, hebben hem tot nu toe in staat ge steld, door moeilijke oogenblikken heen te komen. Want tegen Locatelli leek zijn rol in de achtste ronde uitgespeeld, tegen den fel aanvallenden Huméry zag het er in de derde ronde naar uit, dat hij de vlag zou moeten strijken, doch zijn hardheid en onverzette lijke wilskracht dedeii hem het gevaar te boven komen. Voor een beoordèeling van Cerdan's kan sen in gevechten met boksers van de hoog ste klasse komen feitelijk slechts de beide laatste matches in aanmerking, omdat hij daarin den strijd tegen kundige en vooral er varen tegenstanders moest aanbinden. Dat is een factor, die men ih ons land welhaast vol komen uit het oog verliest. Wanneer een Nederlandsche bokser bij de beperkte wed- strijdgelegenheid die hier geboden wordt, in enkele matches over tien ronden een gunstig resultaat op punten behaalt, dan wordt hij, als een adspirant-wereldkampioen be schouwd, waarbij men vergeet, dat voor een beroepsboksel een geheel andere en veel zwaardere maatstaf moet worden aangelegd dan voor een amateur. Het is een bekend feit, dat vele Engelsche voetbalmanagers met angst en vreeze de wedstrijden van hun clubs op het continent tegemoet zien en dat zij dergelijke matches nimmer zouden contracteeren als er geen hooge bedragen en daardoor geldelijke voor- deelen voor de vereeniging mee gemoeid wa ren. De ongewone omstandigheden, waaron der speciaal in Midden- en Oost-Europa ge speeld wordt, de groote hitte, de harde, on gelijke terreinen en de dikwijls ongebreidel de geestdrift, waarmede de tegenpartij tracht juist op Engelsche teams een overwinning te behalen, hebben vaak ongewenschte gevolgen voor de Britsche professionals zelfs in inter- landmatches met de nationale ploeg. In 1924 werd de Arsenal-linkshalf Whitta- ker, die voor Engeland te Johannesburg te gen Zuid-Afrika speelde, zoo ernstig ge kwetst dat zijn loopbaan daardoor werd af gesloten. Weliswaar betaalde de F.A. aan club en speler een groote som als schadever goeding, maar intusschen was Arsenal een van haar beste krachten kwijt. Dat Whitta- ker thans als trainer op Highbury groote successen bereikt en zelfs voor de lichaams training van athleten en tennisspelers wordt aangezocht, doet aan dit feit niets af. Enkele jaren later was het de Sheffield Wednesday-halfback Marsden, die in de match DuitschlandEngeland te Berlijn zoo danig gewond werd, dat hij na maanden lange verpleging, ongeschikt voor verderen dienst werd verklaard. Later heeft hij eeni- gen tijd het Haagsche H.B.S. getraind. Thans is Tom Smith, de spil van Preston North End en het Schotsche elftal, dat op Wembley Engeland versloeg, het slachtoffer geworden. Spelende vb or zijn club in Honga rije, heeft hij een been gebroken, zoodat hij voorloopig uitgeschakeld is. Daar de Preston manager Smith niet in het Hongaarsche zie kenhuis wilde achterlaten, zal de thuisreis met den gewonden speler wel de noodige moeilijkheden opleveren. Is het wonder, dat Preston den volgenden wedstrijd met 61 verloor? Te midden van de ernstige debatten over de komende testmatches en de samenstelling van de Engelsche en Australische cricket teams mag een luchtig verhaaltje toch niet ontbreken. In den derden toetswedstrijd van den laat- sten tour naar Australië, had Engeland op een gegeven moment, drie kwartier voor hét einde van den speeldag, nog 350 runs noo- dig om te winnen met slechts vier wickets in handen. Leyland had er 80, toen Robins hem aan de wickets gezelschap kwam houden en zoo als gewoonlijk was laatstgenoemde fel op runs. De bal werd ver weg geslagen en de batsmen hadden bijna drie runs geloopen, toen de eenigszins vermoeide Leyland plot seling bemerkte, dat Robins hem inhaalde en dat ze tezamen naar hetzelfde wicket lie pen. Waarop de Yorkshire-lefthander zijn partner toeriep: „Kalm aan maar, Mr. Ro bins, we kunnen vanavond toch niet alle runs meer maken". HANDBAL. NEDERLAND SCHRIJFT IN VOOR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De Bonds-handbal-commissie van het K.N.G.V. heeft besloten, dat het Nederland sche elftal deel zal nemen aan de wereld kampioenschappen, die van 4—7 Juli a.s. te Berlijn gehouden zullen worden. Een moment van de Woensdag verreden Derby. PAARDENSPORT. DE DERBY-WINNER. De Engelsche bladen zijn natuurlijk nog niet uitgepraat over de geruchtmakende over winning van het Fransche paard Bois Roussel in de Derby. Opgemerkt wordt dat dit de der de maal in de historie van de race is dat een Fransch paard wint. De eigenaar the Hon Peter Beatty, die het nobele dier zes weken VOETBAL De Wereldkampioenschappen. Heden en Zondag de eerste ronde. In normale omstandigheden zouden we het niet aangenaam vinden, in Juni onze sport- lezers nog met een voetbalpraatje lastig te vallen, want dan behoort eigenlijk alles, wat aan wintersport doet denken, eenige maan den opgeborgen te worden. Thans zijn er andere takken van sport, die terecht de aan dacht opeischen. Maar nu betreft het de wereldkampioen schappen in Frankrijk, waarvan heden en eersten Pinksterdag de eerste ronde begint. Daarvoor bestaat belangstelling genoeg, voor al nu behalve het Nederlandsch elftal, ook een ploeg uit Nederlandsch-Indië aan den grooten strijd deelneemt. Bovendien is de temperatuur, die de laatste twee maanden door menigeen zoo verwenscht is, voor het voetbalspel juist heel geschikt. We herinneren ons nog een dergelijk tournooi, dat in een gloeiende hitte gespeeld moest wor den. Ook nu zal de strijd weer bijzonder span nend worden, hoewel eenige sterke landen geen ploeg hebben afgezonden, zooals Enge land die nóóit mee doet Schotland, Argentinië en Uruguay. Van „wereld"- kampioenschappen kan dan ook eigenlijk moeilijk gesproken worden. Toch zullen nog heel wat krachtige ploegen den strijd aanbinden. We noemen bijvoorbeeld Italië, Duitschland, Hongarije enNeder land! Ja, waaróm niet? Onze jongens kunnen immers óók, wanneer ze het ernstig willen, onweerstaanbaar spelen Wie herinnert zich niet den befaamden wed strijd, die eenige jaren geleden te Parijs tus- schen Uruguay en Nederland gespeeld werd en die slechts na de uiterste krachtsinspan- ning door Uruguay met 10 gewonnen werd? Van der Meulen bewaakte toen op meesterlijke wijze ons doel. Het Nederlandsch elftal moet morgen tegen Tsjecho Slowakije in het strijdperk treden. De Tsjechen, die dit seizoen een druk interna tionaal programma hebben afgewerkt, zijn heel sterk. Ze hebben o.a. gewonnen van Joego Slavië, Oostenrijk en Bulgarije; gelijk gespeeld tegen Bulgarije en Ierland en verloren tegen Engeland, Schotland en Zwitserland. Nederlanddaarentegen heeft slechts vier interlandwedstrijden gespeeld, namelijk- Nederland—Frankrijk 2—3 Nederland—Luxemburg 4—0 NederlandBelgië 72 België—Nederland 1—1 De Hollanders verloren er dus slechts één. Intusschen kan men daar niet al te veel peil op trekken, want de samenstelling van onze ploeg is nu anders geworden. We zullen ten minste maar aannemen (onze lezers weten dat het elftal pas morgen samengesteld zal worden)dat aan De Harder en Van der Veen wel weer een kans zal worden gegeven. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat er wederom een debutant zal worden geprobeerd, want Wels schijnt zijn internationalen vorm kwijt te zijn; hij speelde tenminste tegen Schotland al heel matig. Wanneer hij niet wordt opgesteld, is de Haarlem-speler De Winter zijn plaatsvervan ger. Wel kunnen we, en dat zal onzen lezers ge noegen doen, mededeelen dat Smit ons ver klaard heeftzoo goed als zeker te kunnen Men zal ook niet weinig nieuwsgierig zijn, hoe de bruine jongens van Nederlandsch-Indië zich tegen Hongarije zullen houden. Hun leider heeft van de week optimistisch gezegd: „ze zullen het onzen tegenstanders niet cadeau geven!" Dat verwacht trouwens niemand, maar ónze verwachtingen zijn in dezen wel eenigszins pessimistisch. Zooals bekend is begint het tournooi van daag te zes uur met den wedstrijd Duitsch landZwitserland, die in het Pare des Princes te Parijs gespeeld wordt. Die ontmoeting is meteen „raak", want het zijn twee krachtige ploegen, die dit seizoen al één keer tegen el kaar zijn uitgekomen, waarbij een 1—1 gelijk spel het resultaat was. De Zwitsers wonnen daarna met 2—1 vanEngeland!. En de Duitschers wonnen dit seizoen van Estland, Noorwegen èn Zweden, speelden gelijk (be halve tegen de Zwitsers) tegen Hongarije en Portugal, maar leden een smadelijke 63 ne derlaag tegen Engeland. Doordat Argentinië zich terug getrokken heeft, is Zweden al voor de kwart-finales ge kwalificeerd. Het programma luidt als volgt (de namen van de scheidsrechters staat er achter) ZwitserlandDuitschlandLangenus (Bel gië). FrankrijkBelgië: Wuttrich (Zwitserland). BraziliëP.olen: Ecklund (Zweden). NederlandTsjecho SloivakijeLecler cq (Frankrijk) NoorwegenItalië: Biraneck (Duitschland) Nederlandsch IndièHongarije: Conrie (Frankrijk). Cuba—RoemeniëScarpi (Italië). Wedstrijden, die met gelijk spel eindigen, worden Donderdag 9 Juni overgespeeld. Zondag 12 Juni volgen de wedstrijden voor de tweede ronde. De dan eventueel gelijk ge speelde wedstrijden worden overgespeeld op Dinsdag 14 Juni. De demi-finales hebben plaats op Donderdag 16 Juni; wanneer die met gelijk spel eindigen, worden ze reeds een dag later overgespeeld. Zondag 19 Juni wordt te Parijs de finale om de eerste en tweede plaats gespeeld en de verliezerswedstrijd om de derde plaats te Bor deaux. Coup c/ll IÜL. Motido. 105 ff De Franschcn hebben op deze aanschouwelijke wijze het programma van het wereldkampioenschap voetbal in beeld gebracht. De ronden zijn met Romeinsche cijfers aangegeven, de wedstrijden met Arabische. V (vainqueurs) beteekent winnaars, F (perdants) verliezers. ÏV. ziet dus bijv. dat op 12 Juni in de tweede ronde als wedstrijd no. 9 de winnaar van Tsjecho SlowakijeNederland te Bordeaux speelt tegen den winnaar van Brazilië—Polen enz. geleden te Longchamps van den Franschen renstalbezitter Léon Vol terra wat zal die een spijt hebben! kocht, wordt natuurlijk algemeen gelukgewenscht. De Manchester Guardian merkt op „dat niets ter wereld moeilijker is dan een klaargemaakten Derby winner kort voor de race te koopen". Laat ons zeggen: weinig dingen zijn moeilijker. Het is maar éénmaal eerder aan iemand gelukt, n.l. aan wijlen Sir Ames Miller, die den Derby winner Saingoin eenige maanden vóór de race kocht. Omtrent Bois Roussel's overwinning is mm vol lof. Hij won tenslotte, met 4 lengten voor sprong op nr. 2, Scottish Union, gemakkelijk- De eerste favoriet Pasch, die nr. 3 in de race werd, was weer. twee lengten achter Scottish Union. Bois Roussel stamt in rechte lijn af van een in ver verleden zeer vermaard paard: Saint Simon. Opgemerkt wordt dat de Franschen in het fokken van „stayers" tegenwoordig meer be reiken dan de Engelschen. HOCKEY. LANDENTOURNOOI TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft het bestuur van dien Ned. Hockey Bond aan Frankrijk, België en Duitschland een uitnoodiging gezonden, deel te nemen aan een vierlandentournooi, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den bond op 15 en 16 October a.s. te Amster dam georganiseerd wordt. Van België is reeds bericht ontvangen, dat men gaarne aan deze invitatie gehoor zal geven. De wedstrijden worden gespeeld op het nieuwe hockey stadion bij de Boschbaan, dat in September a.s. in gebruik zal worden ge nomen. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA. Voor de roeiwedstrijden van Hollandia, op 10 en 11 Juni a.s. te Alphen aan den Rijn te houden, is het totale aantal inschrijvingen niet bijzonder groot. Verscheidene racenum mers zullen wel vervallen. Er zijn er niet min der dan zeven waarvoor maar één inschrij ving is ontvangen en waarvoor men dus nog kan inschrijven tot op den lotingsdag. En er zijn er vier, n.l. Jonge Skiff B, Twee zonder stuurman, Double scull heeren en Double scull dames (snelstijlroeien) die meteen ver vallen omdat er geen inschrijvingen voor zijn. De belangrijkste nummers zijn maar matig bezet. Er zijn twee senior achten (Nereus en Laga), twee senior vieren (Njord en Laga) en twee senior skiffeurs (Poseidon en Die Ley the). De twee (vier deelnemers) is won derlijker wijze het eenige behoorlijk bezette seniores-nummer. Het zou zeer jammer zijn als deze wedstrij den in zoo pittoreske omgeving en met een zoo oude traditie aan belangrijkheid gingen inboeten. De Nederlandsche wedstrijdsport kan zich toch bezwaarlijk in de toekomst uit sluitend tot de Boschbaan gaan beperken. Voor de stijlnummers is de belangstelling wel bevredigend. Evenals op de Koninklijke komt Het Spaarne in drie dezer nummers uit. De inschrijvingen ervoor zijn: Damesvier Seniores: Laak, Maas, Spaarne, Vliet. (Dit nummer werd op De Koninklijke door Het Spaarne gewonnen). Damesvier Juniores: Delftsche Sport, Laak, Dordtsche, Spaarne, Viking, Nereus, Vliet, Hoop, Leythe. (In dit nummer werd Het Spaame op de Koninklijke nr. 2). Dames Skiff Juniores: Laak, Poseidon, Spaame, Willem III, Nereus, Vliet, Hoop, Leythe. De loting wordt op Dinsdag 7 Juni ge houden. LAWNTENNIS. MEJ. IIARDWICK SLAAT HELEN WILLS! Uit Londen: De befaamde Amerikaansche tennisspelster Helen Wills, die haar „come back" gevierd heeft met het winnen van enkele tournooien, heeft Donderdag in de vierde ronde van het St. George's Hill-tour- nooi te Weybridge tegen Mary Hardwick een nederlaag geleden. De Engelsche speelster sloeg haar groote tegenstandster met 16, 6—3, 63

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7