DE HERTOG VAN WINDSOR. D: HET NIEUWE AVONDBLAD Edward de Achtste. Een vergeten man. 23e JAARCANC No. 182 DINSDAG 7 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vi ets., per maand 52Vï cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.— of leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De United Press herinnert er ons aan dat het Vrijdag een jaar geleden was dat de hertog van Windsor in het huwelijk trad met mrs. Simpson, de Amerikaansche voor wie hij zijn koning- en keizerschap van de grootste volkengemeenschap ter wereld, de British Commonwealth, prijs gaf. En het nieuws agentschap vestigt er de aandacht op hoezeer de man, die gedurende bijna een jaar Ed ward de Achtste was en gedurende een kwart' eeuw daarvoor de meest-vereerde kroonprins van zijn tijd, thans in het Britsche vergeet boek is geraakt. Ik heb dat „is" veranderd in „schijnt". Ver geten is men dezen koning in Engeland zeer zeker niet. Dat de Engelsche bladen vrijwel het stilzwijgen over hem bewaren is iets an ders. Men kan de openbare belangstelling voor een persoonlijkheid niet altijd afmeten naar het aantal kolommen dat over hem of haar in een jaar tijds in druk verschijnt. Men kan daar vooral de duurzaamheid van de be langstelling niet naar afmetenzooals me nig vermaard sportsman en menige vergode filmster ondervonden hebben. Ten aanzien van den hertog van Windsor zwijgt de Engelsche pers vrijwel geheel, om dat zij dit goedgemanierd acht. Er is ze ker geen volk ter wereld aan te wijzen dat met grooter volharding streeft naar goede manieren dan het Engelsche, Er is er ook geen aan te wijzen dat meer op dit gebied bereikt heeft en misschien zelfs geen enkel dat er zoo veel op heeft volbracht. Ik geloof dat de meeste buitenlanders dat zullen aanvaarden. Alleen moeten sommigen hunner wel eens lachen om de groote waarde, die zoovelen in Engeland aan dit uiterlijk vertoon hechten, zoo zelfs dat het als een karaktereigenschap beschouwd wordt, hetgeen het niet is en niet kan zijn. De Hollander dr. G. J. Renier heeft het in een studie over het Britsche volks eigen indertijd als „het Britsche ritueel" aan geduid.. Tot dit ritueel behoort thans zwijgzaamheid over den hertog van Windsor. Hij heeft als Koning een weg willen inslaan die de Brit sche code en. het Britsche ritueel tot hun leedwezen onmogelijk konden aanvaarden. Toen men hem dit had medegedeeld heeft hij geabdiceerd. Men heeft dit met verwondering gadegeslagen, want het klopte niet met de tradities van het Koningschap. Daarop is hij in stilte vertrokken dat was zeer juist en goedgemanierd en is een half jaar later eveneens op zeer stille en rustige wijze in het huwelijk getreden. Goed. Maar dat is zeer sober behandeld, uit hoffelijkheid jegens zijn opvolger en nu ja uit „a certain feeling" en verder blijft zwijgzaamheid blijkbaar het beste. Men kan dit waarnemen maar be zwaarlijk critiseeren. Het is de zaak van de Engelschen. De schijnbare vergetelheid, waarin de vroe gere Edward de Achtste verdwenen is kan op den duur tot een werkelijke vergetelheid wor den, als hij verder niets anders mocht doen dan als een keurig rentenier op een mooi landgoed leven. Een weldra volgende gene ratie zal het gebeurde niet bewust beleefd en dus ook niet zoo erg belangwekkend meer vinden. En er zijn meer mannen van buiten gewone begaafdheid en persoonlijke charme geweest, wier schijnbaar groote bestemming in deze wereld tenslotte niet vervuld werd. Het is nog niet lang geleden dat een medewer ker in dit blad over zoo'n figuur in de 19e eeuw schreef: over den graaf de Chambord, „l'En- fant du Miracle", die zoo dicht bij het Fran- sche koningschap is geweest. Maar volkomen vergelijkbaar is ook dat niet. De levensloop van Edward de Achtste schijnt tot dusver welhaast uniek. Zal zij nu uitdooven in een steeds milder en vriendelij ker nietsdoen of is dit slechts de stilte die aan een herrijzing voorafgaat? Niemand kan dit voorspellen maar iedereen moet wel be grijpen, in een zoo bewogen tijd als de onze, dat de toekomstmogelijkheden voor een man als deze niet ontbreken. Hij zal dienen te wachten op zijn kans waar dan ook,, wel licht volstrekt niet in Engeland en op de grilligheden van het Rad van Fortuin. Het is hem nu blijkbaar niet slecht gezind. Het schijnt hem een tijd van rustig geluk te hebben gegeven. R. P. IJMUIDEN VOOR REPARATIE NAAR VLAARDINGEN. De stoomtrawler Silvain IJM 116 is Zater dagmiddag naar Vlaardingen vertrokken om I aldaar gerepareerd te worden. PERSONALIA. De heer W. A. Warmsteeker, candidaat in de Theologie ontving een benoeming als hulp prediker bij de Gereformeerde Kerk te Bichagen, Een fraai model van de Nieuw-Amsterdam, het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, werd te New-York bij een lunch in het administratie gebouw van de Wereldtentoonstelling 1939 aangeboden aan den heer Grover A. Whalen, president van het tentoonstellingbestuur, door den heer Frans C. Bouman, directeur der Holland-Amerika Lijn. Links de heer Bouman, naast hem de heer Whalen en kapitein Johannes J. Bijl gezagvoerder van de Nieuw Amsterdam. Bij deze aanbieding waren van de Holland-Amerika Lijn nog aan wezig de heeren: F. Ripperda Wiersma en Peter van den Toorn, directeuren van het kantoor der H. A. Lijn te New-York; Adrian Gips, lid van de directie en Simon van West, technisch inspecteur te Rotterdam. KW 16 bij Borkum onklaar geraakt. Door de Zuid-Beyerland naar IJmuiden gesleept. Het Nederlandsche motorschip „Zuid- Beyerland", thuisbehoorende te Rotterdam en op weg van Plymouth naar Malmö met een volle lading asfalt, heeft Zaterdagavond om zes uur, 25 mijl oostelijk van het vuurschip bij Borkumerrif, den motorlogger KW 16, ge naamd „Willem Cornells", hulpeloos ronddrij vende aangetroffen. Het vaartuig had een ge broken krukas. De „Zuid-Beyerland" heeft den logger op sleeptouw genomen en is naar IJmui den teruggekeerd, waar de visschersboot Zon dagmiddag om half zes behouden is binnen gebracht. Om zes uur lag de logger in de vis- schershaven gemeerd. Twee uur daarna heeft de „Zuid-Beyerland" de reis naar Malmö voortgezet. Aan boord van den logger bevonden zich zeven opvarenden. DE TWEEDE GEREFORMEERDE KERK. In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de Gereformeerde Kerk werden de plannen voor den bouw van de tweede kerk uitvoerig uiteengezet, zoodat de aanwezigen een duidelijken indruk kregen van het kerk gebouw, de pastorie en de kosterswoning. Ds. Wesbonk ontving toezegging van negen giften, groot f 100.terwijl het vrouwen- comité f 128.75 mocht ontvangen als eerste op brengst der busjes over twee maanden. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. J.l. Vrijdag hebben nog vijf dames en één heer afgezwommen voor het diploma A der IJmuider Reddingsbrigade. Allen voldeden aan de eischen en ontvingen dus het diploma; het waren de dames S. Gillessen, B. Zandvoort, J. Sloot, W. Niekerken en T. van Zomeren en de heer C. Bakker. In totaal is voor de eerste maal aan 18 dames en 21 heeren het zwemdiploma uitge reikt. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Heden houdt de R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" afd. IJmuiden een ledenver gadering in het St. Fidelisgebouw aan den Zeeweg alhier. Op deze vergadering zal de bedevaart naar Heilo, welke gehouden wordt op 19 Juni a.s., worden besproken. Verder ver meldt de agenda als hoofdpunt een toespraak van den geestelijken adviseur over het onder werp: „Wie is U?" Het bestuur rekent nu eens op aller opkomst. VERGADERING JONGE OUD-KATHOLIEKEN De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D.G.S." houdt a.s. Woensdagavond een bij eenkomst in het O. K. Verenigingsgebouw, waar de voorzitter, kapelaan P. J. Jans be spreekt: „Hoe komen wij door de Oud-Katho lieke Kerk tot God?" Na de pauze zal een radioschets worden op gevoerd en ook de mondaccordeon-club „D.G.S.-Boys" zal eenige nummers ten beste geven en „Community-songs" zullen klinken. Aan het einde der vergadering bestaat ge legenheid tot aanmelding voor den Bondsdag op 1-0 Juli a.s. te Gouda. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. Engel hart van beroep los arbeider, wonende te IJmuiden om een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholisehen drank in de beneden- voorlocaliteit van het perceel Bloemstraat no. 30 te IJmuiden. Vóór 18 Juni 193*8 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. Het gouden jubileum van de O. K. Kerk. Groote belangstelling voor het feestgeschenkde luiklok Plechtige herdenking op Zondag 26 Juni a.s. Vrijdag, 24 Juni a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de Oud-Katholieke gemeente van den H. Engelmundus in de groote zaal van de oude „Willem Barendsz". en op den feestdag van den H. Johannes den Dooper wend gesticht. De plechtige kerkelijke viering van dit gouden feest zal plaats vinden op Zondag 26 Juni a.s. Deze herdenkingsdienst zal zijn een z.g.n. drieheerendaenst, waarbij, naar wij uit goede bron vernemen, pastoor L. Rinkel, ..die ge durende ruim veertien jaren pastoor dezer gemeente was, zal assisteeren. Op den feestdag zal het feestgeschenk der gemeente de luiklok, voor de eerste maal de gemeenteleden ter kerke nooden, welke klan ken ongetwijfeld blijde gehoord zullen wor den. Deze bronzen klok, die ongeveer 650 K.G. weegt en een hoogte en een middellijn van ruim een meter heeft, die verleden week is aangekomen, was na den ochtendkerkdienst op den eersten Pinksterdag voor de gemeente achter in het kerkgebouw te bezichtigen,, waarvan natuurlijk allen gebruik maakten. De klok is geheel in brons uitgevoerd. Aan de eene zijde staat de naam van de bekende Engelsche klokkengieterij de firma John Taylor en Co, Bellfounders, Loughborough, England 1938. De andere zijde vermeldt de opdracht, waarboven het randschrift: 1888 24 Juni 1938 Ik werd gegoten ter herinnering aan het vijftig jarig bestaan der Oud- Katholieke Gemeente van den H. Engelmundus te IJmuiden. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat met de werkzaamheden voor de plaatsing- van deze klok reeds een aanvang is gemaakt. Een en ander zal een moeilijk karwei blijken, daar dit zware instrument niet binnen den toren door, doch buitenom in den kerktoren zal moeten worden aangebracht. Deze opdracht is gegund aan de fa. D. v. d. Plas, aannemers, alhier, terwijl voor de elec- trische installaties het werk wordt uitgevoerd door de firma Valther, alhier. De klok zal dus electrisch worden geluid. Het is de bedoeling, dat op den feestdag- van den H. Engelmundus den patroon der Oud-Katholieke gemeente, 21 Juni a.s. avonds een plechtige vesper zal worden gehouden, waarin deze overdracht zal plaats vinden. De commissieleden, kapelaan P. J. Jans, voorzitter, (die namens de gemeente de klok zal overdragen) en de heeren Ant. Tol en C. Gouda Wzn. hebben in korten tijd een bij zonder succes weten te bereiken, waar reeds nu al met de werkzaamheden tot plaatsing van de klok kan worden begonnen. Gelijktijdig met de overdracht van de klok zal op dien dag ook de nieuwe vloerbedekking van de altaarruimte gereed zijn, welke binnen kort zal worden gelegd. De bestaande en 'sinds de inwijding dezer kerk gebruikte cocosmatten zullen dan ver dwijnen. In de plaats daarvan zal een eikenhouten E hertog van Windsor, die ge durende 326 dagen Koning van Engeland, heerscher van het grootste Imperium der wereld en populairste monarch was, die ooit een troon besteeg, schijnt nu op 3 Juni, een jaar na zijn huwelijk met Wally Simpson, een van Groot- Brittannië's vergeten mannen! In mijn dagelijksch contact met Engelschen van allerlei rang en stand hoor ik nu zelden meer den naam van den Hertog noemen. Slechts nu en dan publiceert de pers een be richtje van enkele regels, waarin gemeld wordt, dat de Hertog van Windsor en zijn ge malin ergens gearriveerd of vertrokken zijn en slechts hoogst zelden verschijnt er een foto van het hertooglijke paar in de Britsche bladen. De man, aan wien de Britsche pers gedu rende diens leven meer tijd en ruimte heeft besteed dan aan eenig ander mensch, in clusief den Koning, wordt sedert zijn huwelijk wat men zou kunnen noemen geboycot. Dat dit met opzet geschiedt blijkt ten duidelijkste uit de houding van de Britsche pers bij ge legenheid van zijn huwelijk. De Times publi ceerde bij die gelegenheid daarover nog geen parketvloer komen, terwijl verder gedeelten van het eigenlij ke altaar en de kniel trede van de communiebank met een smyrnalooper zul len worden bedekt, waarmede op den feestdag dus ook het altaar in een nieuw kleed zal zijn gestoken. Aan dit laatste draagt de Damesvereeniging „Samenwerking" veel bij. Ongetwijfeld zal de aanstaande herdenking van dit gouden feest voor de Oud-Katholieke gemeente van groote beteekenis zijn. Klacht ingediend bij de Scheepvaartinspectie. Logger met ongemonsterde bemanning naar zee vertrokken. Naar wij vernemen heeft de Centrale Bond een klacht ingediend bij den hoofdinspecteur van de Scheepvaart wegens het feit, dat de vorige week de haringlogger KW 58 is uitge varen met een bemanning dié niet gemonsterd heeft. Voorts zouden zich aan boord van dezen log ger twee man hebben bevonden, die niet in het bezit waren van de noodige keurings papieren. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. Op pl.m. 52 gr. 28 min. Nb. en 4 gr. 33 min. El. is het mistsein op het Zuiderhoofd van de haven van IJmuiden van 3 t.m. 24 Juni buiten werking. Gedurende die tijd zal, zoo- noodig, het reservemistsein. op den Westelij ken lichttoren in werking worden gesteld. VELSEN Pinkster II was beter dan Pinkster I. Matige drukte aan het strand. Als het weer zich op den middag van den eersten Pinksterdag wat betér had gehouden, hadden we alle reden gehad om over het weer tevreden te zijn. Het leek er Zondagmorgen veel op, dat het een stralende, dag zou worden, maar De Bilt kreeg toch .weer gelijk, zoodat het aantal teleurstellingen legio is geweest. Zij die zich door De Bilt hebben laten leiden en thuis zijn gebleven, hebben verstandig ge daan. De onaangename ommekeer van Zondag- heeft vermoedelijk velen ertoe gebracht, om ook den tweeden dag maar thuis te blijven. Er was tenminste op het strand weinig drukte. Toen het zich liet aanzien, dat men voor een herhaling van Pinksteren I niet bevreesd be hoefde te zijn, werd het op het strand, op de wegen en ook in de verschillende mooi-weer- zaken, als zwembaden, speeltuinen, theetuinen enz. drukker en zoodoende hebben velen nog een goeden dag gehad. Overweldigend was de drukte echter nergens. Maar laat ons tevreden zijn. We hebben wel eens slechter Pinksterdagen gehad. LANDDAG N.-H. EVANGELISATIECOMITé. Tweeden Pinksterdag is door het Noord- Hollandsch Evangelisatiecomité een goed ge slaagden landdag gehouden op het landgoed Beekenstein. Reeds vroeg in den morgen kwa men de deelnemers uit verschillende plaatsen naar het terrein, zoodat op de openingsbij eenkomst reeds ongeveer duizend bezoekers bijeen waren. In den namiddag was dit aan tal aangegroeid tot ongeveer 1500, zoodat men over de opkomst tevreden kon zijn. De leiding berustte bij den Evangelist J. Sevensma ter wijl als sprekers optraden Ds. J. Lugtigheid, Herv. predikant te Deventer, de Evangelisten F. v. d, Horst te Leiden, J. Knegt Amsterdam en A. C. van Amelrooi te den Haag. De landdag werd opgeluisterd door een vijf tal zangkoren en het muziekgezelschap van De Christen Gemeenschap te Den Haag. heele kolom en negeert sedert dien practisch den ex-Koning. Maar indien deze omkeer Edward mocht treffen, weet hij dit bewonderenswaardig te verbergen. Vrienden, die ik te Parijs zag en die in contact staan met de Windsors beves tigen, dat hij gelukkiger schijnt dan ooit te voren. Eenigen tijd geleden, zoo zeggen zijn vrien den in Frankrijk, toonde hij een zekere ruste loosheid ten gevolge van zijn relatief gebrek aan activiteit in vergelijking met zijn vroeger leven. Nu schijnt hij afleiding gevonden te hebben door met zijn gemalin het toezicht te houden over de nieuwe decoraties, die in hun vorstelijke woning, het Chateau de la Croe te Cap Antibes, aan de Fransche Rivièra, wor den aangebracht. De Hertog schijnt van plan te zijn hier voor de eerstkomende jaren zijn hoofdkwartier op te slaan. De Hertog van Windsor. Teneinde een pijnlijke verhouding, zoowel voor zich zelf als voor de hertogin en zijn broeder te voorkomen, zullen de Windsors ge durende het bezoek van Koning George en Koningin Elizabeth aan Parijs, einde Juni, deze stad mijden. Zijn aanwezigheid immers zou een delicate situatie scheppen, die de Hertog zoowel als de Britsche regeering wenschen te voorkomen. Over het algemeen is men van meening dat de Hertog, tenzij in geval van overlijden of ernstige ziekte van een zijner naaste bloed verwanten, voorloopig zijn geboorteland niet zal betreden. (United Press). (Nadruk verboden). De roofoverval te Stepelo is opgehelderd. Daders leggen een bekentenis af. De politie te Eindhoven heeft, in samen werking met die te Helmond, j.l. Zaterdag te Helmond drie personen gearresteerd, verdacht betrokken te zijn bij den roofoverval, vorige week gepleegd ten huize van de wed. Ten Vaarwerk in de buurtschap Stepelo. Het zijn J. M„ vroeger knecht op de boerderij van Ten Vaarwerk, M. S. chauffeur en H. van W,, allen te Helmond woonachtig. De aangehoudenen zijn Zaterdagavond per celwagen_jiaar Haaks bergen overgebracht, waar de Haaksbergsche politie het verder onderzoek geleid heeft. Alle gearresteerden hebben bekend. Het grootste deel der geroofde gouden sieraden is terecht. Enorme faosch- en heidebrand in België. Gewaakt tegen overslaan naar Nederlantlsch grondgebied. Maandagmiddag omstreeks twee uur werd brand ontdekt in de heidecomplexen achter het landgoed „De Groote Meer" dat in de ge meente Ossendrecht ligt. De brand bleek op Belgisch gebied te woe den in de nabijheid van het z.g. Leeuwenhof en op de om haar natuurschoon beroemde Calmphoutsche heide. Vanwege de gemeente Calmphout werd onverwijld het blusschings- werk ter hand genomen, doch vooralsnog bleef dit zonder resultaat door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vrij sterken wind, bewoog het vuur zich zoo snel voort, dat spoedig een geweldige oppervlakte brandde. Op het eind van den middag stonden groote heide complexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilometer in brand. Het vuur bewoog zich dieper België in, maar de brandweer van Ossendrecht hield zich gereed om zoo noodig indien de wind mocht draaien terstond in te grijpen, en overslaan van den brand op Nederlandseh. gebied te voorkomen. De groote van de schade valt nog niet bij benadering te schotten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1