HET NIEUWE AVONDBLAD Bommen op Spanje. Gaat de Zuiderzee-haring toch verdwijnen? Wandelen in onze parken. 23e JAARGANG No. 183 WOENSDAG 8 JUNI 1938 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52'/2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEERBBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim r 100.een lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60 één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er is een eenvoudige, gruwelijke en aan grijpende beschrijving van de uitwerking van een luchtbombardement in dit blad te lezen. Die beschrijving is van onze medewerk ster C. B., een Nederlandsche die met haar fa milie te Campello, een dorpje nabij Alicante, woont. Dit Nederlandsche gezin woonde daar al jaren vóór de burgeroorlog uitbrak en is er sindsdien gebleven. Wij hebben vóór en tij dens den burgeroorlog vele bijdragen van C. B. gepubliceerd. Zij is nog jong en diegenen onder onze lezers die haar werk geregeld ge volgd hebben zuilen zich herinneren hoe blij en onbevangen zij indertijd het Spaansche landleven wist te schilderen. Als onderwijze res in het dorpje Campello had zij de boeren en hun kinderen goed leeren kennen. Zij hield van hen en van hun eenvoudig leven. Zij waren tevreden met weinig en genoten van kleine genoegens. Dat was de eerste periode van de mede werking van C. B., die helaas kort duurde. Wantde burgeroorlog kwam en duurt nu al twee jaar. Statistieken ramen het totale aan tal slachtoffers in Spanje nu op meer dan een millioen. Ze zijn niet nauwkeurig en ze zeggen overigens weinig. Ze generaliseeren zoo domweg. Maar wat die eenvoudige men- schen in Spanje ondervondendaarvan heeft de Nederlandsche onderwijzeres in Campello u meermalen verteld. Eerst leek de oorlog nog ver. Men bleef onbezorgd. Toen kwam hij nader en er vertrokken veel jon gens uit het dorp naar het leger. Toen kwa men de luchtraids. Het was alles eenvoudig en direct verteld, zonder opsmuk en daarom juist zoo goed en treffend. Velen uwer moe ten zich, deze brieven uit een Spaansch dorp je lezend, wel de vraag hebben gesteld waar om zoo vele kleine luyden, onwetend van al den strijd in de buitenwereld, ten prooi moesten vallen aan dezen „strijd der ideolo gieën".... zooals men het gelieft te noemen omdat slachting en beestenboel zulke lee- lijke woorden en zoo akelig waar zijn. Nu, diezelfde vraag kunt u opnieuw vandaag stellen als u de beschrijving leest van den luchtraid die C. B. pas heeft meegemaakt en waarin zij bij toeval aan den dood ontsnapte. Haar brief is van 3 Juni uit Alicante geda teerd; inmiddels is al een nieuwe luchtaan val op deze stad en op verscheidene dorpen gedaan. Ik hoop dat onze correspondente nog leeft. De aanvallers, in haar brieven, zijn Franco's vliegers. De aangevallenen zijn degenen die wonen in het gebied, dat nog onder de link- sche regeering staat. Als -het andersom was zou ik niet met minder scherpte de aandacht vestigen op de waarheid van de moderne oorlogvoering, op de gemeene beestachtige wreedheid, de laf heid en onridderlijkheid van het moorden-uit- de-lucht, het moorden tegen een volslagen weerlooze burgerbevolking. De helden uit het verleden, die streden om de zwakken te be schermen, die zichzelf in de eerste plaats waagden en met hun leven veil stonden voor hun gezinnen, zouden zich schamen als zij terug konden keeren en de treurige wandaden van hun nageslacht zien: van veilige hoogte vrouwen en kinderen vermoorden. Bah, wat een smerige lafheid! Maar „knak ken van het moreel van de tegenpartij" heet daar voldoende excuus voor. Als men alle menschelijke overwegingen, alle ridderlijkheid, alle noblesse, alle sportsmanship opzij zet is het inderdaad een aanvaardbare verontschul diging. Maar nu jadan is alles aanvaard baar. Dit is dan ook het karakter van den modernen oorlog. Alles is aanvaardbaar, be halve menschelijkheid. Het is misschien handiger zich van al deze dingen niets aan te trekken en zijn belang stelling te beperken tot de motorfiets, die gis teren één straat verderop tegen een boom reed, waarbij de berijder werd gewond. Maar ik vind dit een nietigheid vergeleken bij het geen er in Spanje en China gebeurt, al kletst de heele buurt er ook over. Ik heb nog steeds den indruk, al zooveel jaren lang,, dat wij veel menschelijker en veel begrijpender en veel breeder van inzicht moesten zijn en dat wij voortdurend moeten beproeven althans iets van dit tekort in te halen. Maar de meeste menschen zijn ongetwij feld van een andere meening. En dat lijkt benijdenswaardig rustig en gemakkelijker. Dan is een gebroken boordenknoopje erger dan het lezen van de ervaringen van C. B R. P. WIE MIST EEN HOND? Bij de politie te IJmuiden (O.) zijn inlich tingen te verkrijgen omtrent een tweetal op gevangen honden w.o. een herdershond. DE VISCHOiVIZET IN OSTENDE. De omzet in de vischmijn te Ostende ge durende de week van 27 Mei tot en met 1 Juni bedroeg 1.223.714 francs. IJMUIDEN Het jubileum van V. Z. V. De adspiranten-feestavond. V.Z.V. heeft een aparten feestavond moe ten beleggen voor hare adspiranten omdat het ledental, dat thans de 450 nadert te groot is om één feestavond voor alle leden te ge ven. Bovendien kan men door het splitsen in twee aparte groepen de programma's zoo danig inrichten dat dit zich beter bij de leef tijden aanpast. Zoo waren op dezen feest avond dan alleen de leden onder de 16 jaar aanwezig, en nog niet eens allen, doeh hier aan zal de Pinkstervacantié wel eenige schuld hebben. Maar desondanks was deze feestavond toch door ongeveer 250 adspiran ten en genoodigden bezocht. Om het des avonds niet te laat te maken werd te half zeven begonnen en wel door den heer Willy Marvel, die met zijn helper de poppenkast vertoonde met Jan Klaasen en Katrein, die vooral onder de jongere le den veel belangstelling had. Hierna werden eenige gedeelten' uit de „V.Z.V. Revue" (auteur-regisseur de heer J. W. Raadman) opgevoerd waarvan de tafereelen dezen avond bijzonder vlot liepen, waardoor de stemming er zeer gauw en goed in zat en toen bij het slot het refrein medegezongen moest worden, was de zaal te klein om het enthou siasme te houden en klonk dit ver daar bui ten. De muzikale leiding der Revue was bij Dolf Brouwer weer in goede handen. Verder werd de avond gevuld met allerlei aardige spelletjes, waarvoor mooie prijsjes waren -uitgeloofd. De jongere leden (van 6 tot 10 jaar)-ontvingen een aardigen gummibal, terwijl allen op koek en limonade werden getrac-teerd en later bij het verlaten van de zaal kregen zij nog een reep chocolade mee naar huis. Een der genoodigde vriendinnetjes nl. An nie Kooiman (11 jaar) gaf een nummertje tepdansen dat er zijn mocht. Ons compli ment hoor. Annie wij gelooven dat er in jou 'n geboren artiste schuilt. De H.B.S.-band verzorgde dezen avond de muziek, die dit op een uitstekende wijze deed. Wanneer een nummer dansmuziek gespeeld werd viel direct het bijzonder vlotte en pret tige rhythme op. Al met al een mooie en prettige avond en ongetwijfeld zullen vele van de gasten zich spoedig bij V.Z.V. aansluiten, zoodat het doel van V.Z.V,500 leden, dit jaar nog te berei ken, spoedig verwezenlijkt zal zijn. UITSLAG VERLOTING IJMUIDEN'S MANNENKOOR. Naar het bestuur van IJmuidens Mannen koor ons meldt is de houder van het lot met de aanwijzing 19 uur 51 minuten de geluk kige winnaar van het gouden horloge. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Op Donderdag 9 Juni a.s. zal door de leden der transportcolonne en helpsters een avond- oefening worden gehouden in het duinter rein van het Heerenduin achter het Storm vogelsterrein. Aanvang der oefening 8 uur. R.-K. Middenstanrlsvereeniging „De Hanze". Gisteravond hield de R.K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" afd. IJmuiden Oost een ledenvergadering in het St. Fidelispatro- naatsgebouw aan den Zeeweg alhier. De voor zitter de heer L. v. Noort opende de verga- dering met den Chr. groet en heette de aam wezigen hartelijk welkom. Hierna volgde de voorlezing van de notulen door den secreta ris welke in dank werden aanvaard. De voorzitter deelde mede dat door par-ti- culieren weer een reclamecampagne op touw gezet is om op een bepaald besteed bedrag bij Hanzeleden wettig gedeponeerde kilome terbonnen voor de Ned. Spoorwegen beschik baar te stellen. Het. bestuur heeft hierover in lichtingen ingewonnen en stelde voor, niet op deze campagne in te gaan waarmede de vergadering het eens was. Van de gehouden Algemeene Handels tentoonstelling had de kas een batig saldo. De bedevaart naar Heiloo wordt bij vol doende deelneming gehouden op Zondag 19 Juni a.s. Deze bedevaart wordt georganiseerd door het Amsterdamsche Hanze Bestuur. Daarom zullen in de komende dagen enkele bestuursleden op huisbezoek komen om deel nemers voor deze bedevaart te kunnen no te eren. Voorts stelde de voorzitter voor wederom af te treden van de Federatie Hanze afdee- ling in Kennemerland. De vergadering keur de dit voorstel goed. De geestelijk adviseur Pater Vicarius gaf vervolgens een uiteenzetting over het onder werp „Wie is U?" Hierin toonde de spreker aan de al te materialistische gedachte om trent de waarde van den mensch. Met een hartelijk applaus werd de spreker beloond. Tevens dankte de voorzitter namens het be stuur en de vergadering Pater Vicarius voor zijn mooie en leerzame speech. In de pauze werd aan- de aanwezigen een consumptie aangeboden. Bij de rondvraag bracht de heer Kramer nog eens het eenrichtingverkeersvraagstuk van de Kalverstraat naar voren. Spr, achtte het wenschelijk, het snelverkeer in één rich ting te laten gaan. maar het wielrijders ver keer in beide richtingen toe te laten. Een zelfde vraag stelde de heer Lieshout. Het be stuur stelde aangaande dit onderwerp voor een verzoek bij den Gemeenteraad in te dienen. Omtrent de cursusgelden voor den Handels cursus welke f 30 bedragen, hetgeen voor vele middenstanders te hoog is deelue de voorzitter mede dat er niet veel aan te doen is. Hierna sloot de voorzitter de vergadering- op de gebruikelijke wijze. Waddenzee biedt weinig kans voor de voortplanting. Interessante studie van Dr. B. Havinga van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherijonderzoek. In het overzicht van de maand April van de afdeeling Visscherijen van het departement van Economische Zaken vinden wij een inte ressante studie over de haring in de Wadden zee van de hand van dr. B. Havinga van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij onderzoek. Het volgende is daaraan ontleend. De voortplanting van -de Zuiderzeeharing voltrok zich vrijwel geheel in de Zuiderzee en toen deze haring door de afsluiting naar de Waddenzee verdreven werd, lag de veronder stelling wel zeer na voor de hand, dat de voortplanting in dit van de Zuiderzee zoo sterk verschillende gebied niet meer zoo. vlot zou kunnen verloopen. Met groote spanning zag ik na de afsluiting- in 1933 de proef visscherijen tegemoet. Het was bekend, dat de haring een enorme hoe veelheid kuit gelegd had. Dit feit werd met groote vreugde en hoop begroet, wat zeer wei nig gemotiveerd was, daar a priori wel vast stond, dat de in bijna rijpen toestand binnen- gezwommen haring haar kuit wel ergens moest deponeeren. Van veel meer belang was echter, dat de proef visscherijen een negatief resul taat opleverden. Pas uit het ei gekomen larf- jes werden nog wel in groote hoeveelheden ge vangen, maar oudere ontwikkelingsstadia in het geheel niet. De eieren waren dus althans wel voor een deel uitgekomen, maar de jongen groeiden in de Waddenzee niet op in voldoen de hoeveelheid en moesten dus óf gestorven óf door de tij stroomen weggespoeld zijn naar de Noordzee. Ook voor dit laatste geval mocht men niet veel heil meer van deze larven ver wachten. Immers de jeugdstadiën van deze haring behoorden thuis in de Zuiderzee, waar zij opgroeiden tot een lengte van ongeveer 10 cm.; eerst dan verlieten zij de kustwateren en trokken naar de open zee. Volkomen vast stond evenwel niet, dat de jonge haring niet in de Noordzee kon opgroeien, zoodat nog steeds een element van eenige onzekerheid be staan bleef. In 1933 werd in het IJselmeer nog 'haring- gevangen; hoewel er zeer weinig op gevischt werd, bedroeg de vangst meer dan 12.000 kg. Deze haring heeft zich nog goed kunnen voortplanten, zoodat in den voorzomer talrij ke jonge haringen in het IJselmeer gevangen werden. In 1934 heeft zich dit niet herhahld, zoodat eerst te beginnen met 1934 de haring- voor de voortplanting geheel en al op de Wad denzee was aangewezen. Daar de haring drie jaar noodïg heeft om geslachtsrijp te worden en dan naar de kustwateren terugkeert, was dus eerst in 1937 met zekerheid te zien of de voortplanting in de Waddenzee kon slagen of niet. In 1936 kwam echter reeds een veront rustend verschijnsel aan het licht en wel het betrekkelijk gering aandeel, dat de in 1933 geboren haring in de vangsten vormde, en dit ondanks het feit, dat toen nog veel haring in het IJselmeer geboren was. De leeftijd is, zoo als bekend, uit de jaarringen in de schubben te bepalen. Daar de jonge haring uiteraard kleiner is dan de oudere, moet het uitblijven der jonge generatie ook te constateeren zijn door meting van een groot aantal haringen. Reeds in 1936 bleek er veel te weinig kleine haring te zijn; de voortplanting in 1933 was dus in vergelijking met vroeger niet voorspoe dig geweest. De toestand in 1937 was even wel nog veel ongunstiger. Er kwamen toen maar zeer weinig 3-jarige haringen, die een lengte van meestal 195—225 m.m. hebben, meer voor. Het gewicht per tal van 200 stuks was toen ook veel hooger dan normaal, het geen ook zonder onderzoek eiken visscher op viel. In 1938 was vooral in het begin van de teelt het gewicht nog grooter geworden maar later nam het weer iets af, doordat relatief meer kleine haringen voorkwamen. Gaat men na hoe gedurende de teelt van 1938 de samenstelling naar den leeftijd van de haring was en vergelijkt men die met den toe stand, zooals die vroeger in de Zuiderzee, dus normaal voorkwam, dan krijgt men de vol gende cijfers. Leeftijd van haring, gevangen in de vroegere Zuiderzee en in de Wadden zee in 1938. Leeftijd (jaren) 2 3 4 5 67 89 10 (percent.) 2 46 31 11 6 2 0,9 0,7 0.3 Waddenzee (percent.) 0 20,3 13,5 20,3 28,4 8,1 4,1 2,7 2,7 In de Zuiderzee waren, dus de drie- en vier jarige haringen verreweg het meest verte genwoordigd; het aandeel werd met het toe nemen van den leeftijd minder, en wel werd gemiddeld een jaargang elk volgend jaar on geveer de helft kleiner. Haring, jonger dan 4 jaren, vormde 48 pCt. van het totaal; in de Waddenzee is dit in 1938 slechts 20 pCt. De 6-jarige en oudere haringen daarentegen maakten in de Zuiderzee .slechts 9,9 pCt. van het totaal uit; in de Waddenzee zijn nu ech ter niet minder dan 46 pCt. 6 jaar en ouder Deze laatste haringen zijn alle nog geboren in den tijd, dat de Zuiderzee nog open was en het percentage dezer oude haringen is thans in vergelijking met den vroegeren. normalen toestand nog veel te hoog. Daar er geen reden is om aan te nemen, dat het aandeel der ver schillende jaargangen in.de vangsten veel an ders zal zijn dan in de vroegere Zuiderzee, moet men er dus rekening mee houden, dat het aandeel der oude haringen in de vangsten nog aanzienlijk daalt en dit mettertijd ook in de buurt van 10 pCt. zal komen te liggen, evenals vroeger in de Zuiderzee. Op grond hiervan moeten wij dus aannemen, dat de toch al zoo sterk geslonken aanvoeren van dit jaar nog verder zullen afnemen. Door het verdwijnen van het abnormaal hooge percen tage oude haringen (en dit zal met een paar jaar voltooid zijn) zou de haring naar het aandeel der jaarklassen weer een normale samenstelling hebben en het gewicht per tal zou dan ook weer ongeveer normaal zijn, in dien er niet nog een tweede reden was voor een verdere daling van den haringstand. Er is elk jaar na de afsluiting haring gebo ren en de eerste generaties hiervan zijn ook reeds geslachtsrijp geworden en worden nu gevangen. Deze zijn het nageslacht van de nog niet door de afsluiting beïnvloede haring scholen, die van 1933-1936 ook de groote ha ringvangsten mogelijk gemaakt hebben. De hoeveelheid kuit is natuurlijk afhankelijk van het aantal ouders en dat dit aantal tot in 1936 nog even groot was als vroeger in de Zui derzee, was de hoeveelheid kuit, die gelegd werd, tot in 1936 nog even groot als vroeger. Nu het aantal haringen van 1937 af begint te dalen, wordt ook de hoeveelheid kuit min der, zoodat hierin een nieuwe factor ligt voor een verdere daling' der vangsten, die dus 3 jaren na 1937, dus in 1940, zal inzetten. Terwijl de eerstgenoemde factor, de verdwijning van de oude Zuiderzeeharing uit de vangsten, om streeks 1940 ongeveer is uitgewerkt, zal de tweede, de invloed van de daling van het aan tal ouderdieren en de daardoor veroorzaakte vermindering van de kuitproductie, nog langen tijd voortduren. De aanvoer van haring zoowel'"vóór als na de afsluiting (tot en met 1936) bedroeg 10 a 15 (gemiddeld dus ongeveer 12) millioen kg, per jaar. Men kan deze vangst als een maat staf voor de totale aanwezige hoeveelheid ha ring beschouwen, die dan 12 x a millioen kg. bedroeg. Een kleine 50 pCt. van dit aantal be stond uit 3-jarige haringen. De jaarlijkschc productie aan nageslacht was dus zoo groot, dat daaruit 6 x a millioen kg. geslachtsrijpe haring kon opgroeien. In 1935 was nog de nor male hoeveelheid van 12 x a millioen kg. aan wezig. Hoeveel geslachtsrijpe haring heeft dat jaar nu geproduceerd? Er zal in 1938 wel niet veel meer dan 1 millioen kg. gevangen wor den. Deze bestaan voor 20 pCt. uit 3-jarigen, zoodat dus de productie slechts 200.000 a kg. bedragen heeft, in plaats van 6 x a millioen kg. vroeger. Het productievermogen van de haring is dus, doordat zij zich thans in de Waddenzee moet voortplanten in plaats van in de Zuiderzee, 30 maal geringer geworden. Het is duidelijk, dat een dergelijk sterk gere duceerd voortplantingsvermogen een noodlot- tigen invloed op den haringstand moet heb ben. Dr. Havinga is van meening, dat er weinig kans op is, dat op den duur door selectie een Waddenzee-ras zou kunnen ontstaan. Hij is van meening, dat het al zeer spoedig op veel plaatsen niet meer zal loonen. de visscherij uit te oefenen. MET DE QUARANTAINEVLAG BINNEN. Het op reis van Sundby naar Rotterdam bestemde Duitsehe s.s. „Cereal" liep Maan dag j.l. alhier binnen met de quarantaine- vlag in top. Men had n.l. een zieke aan boord, waarvoor de hulp van den quarantainearts werd ingeroepen. Nadat deze den zieke on derzocht had bleek het geval niet zoo ernstig te zijn, zoodat men besloot den zieke aan boord te houden. Het schip kon dus na een betrekkelijk kort oponthoud de reis naar de haven van bestemming voortzetten. BLOEMPJESDAG VOOR „ZIEKENZORG". Weer een bloempjesdag? Inderdaad, morgen wordt er weer een bloempjesdag gehouden; maar laten we er niet over mopperen, want de opbrengst is ten bate van de Vereeniging „Ziekenzorg" en we willen er nog eens aan herinneren, dat deze vereeniging versterkende middelen verschaft aan zieken en herstellenden van alle gezind ten op advies der plaatse'lijke doktoren en verloskundigen. Ieder, die meehelpt, dezen dag te doen sla gen, doet een uitermate goed werk, want ve len hebben in deze moeilijke tijden juist datgene noodig, wat zij zichzelf onmogelijk kunnen verschaffen, Laat men dus niet mopperen en in plaats daarvan zich met een blij gezicht met een bloempje tooien, want de kooper (koopster) is er altijd nog veel beter aan toe dan zij voor wie de opbrengst bestemd is. VELSEN LANTAARNPAAL OMVERGEREDEN. Een auto bestuurd door een Geldersman heeft den lantaarnpaal op het kruispunt Ver Loren van ThemaatlaanDriehuizerkerkweg omvergereden. LADELICHTER IN ACTIE. Een inwoner van Velsen-N. heeft aangifte gedaan van diefstal van geld uit een lade van zijn buffet. DE VELSER HUISVROUW. Volgens het programma voor de maand Juni van de afdeeling VelsenIJmuiden van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen zal on Donderdag 16 Juni een bezoek worden ge bracht aan de Koninklijke Vereenigde Ta- pij tf abrieken te Rotterdam. Donderdag 23 Juni vindt de laatste trijeen- Komst van dit seizoen plaats. Le heer Jan Boon houdt een lezing over het boek „Java's Pracht en Praal" van Miss H. W. Ponder, ver taald door Dr. C. P. Gunning. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: L. Wïlderom-da Costa, d.. Duin- vlietstraat 96, Velsen-N. E. v. Gelderen- Woud, d., Spieg'hellaan 39, Velsen-Driehuis. C. Kampman-Kram, z., Kievitlaan 15, IJmuiden. E. Hoosemans-v. d. Plas, d., Fa zantenlaan 34, IJmuiden. C. D. Romeijn- Zwart, d., Carolinastraat 8, IJmuiden. J. Graaman-Plugge, z., Noorderdorpstraat 18, Velsen. A. Aardenburg-Verdikt, z., Hobbe- mastraat 5, IJmuiden. H. M. Poncin-Meijer z., Molenstraat 8, Santpoort. J. J. van Alphen-Grünheid, z„ Berkenstraat 38, IJmui den. W. Pronk-Blok, d., de Ruyterstraat 106, IJmuiden, J. Dekker-ten Post, z„ Ken nemerlaan 105, IJmuiden. v. Breemen-Vis- ser, z„ Frans Halsstraat 52, IJmuiden. Overleden: J. c. E. Bekkering, 24 jaren, echtgenoote van C. A. Langeweg, Hofdijk laan 59, Velsen-Driehuis. Aanvoer cellulose. Met een gedeeltelijke lading cellulose arri veerde het Noorsche s.s. „Akershus" Maandag j.l. van Oslo aan de papierfabriek te Velsen. Na lossing dezer lading is het schip inmid dels naar Amsterdam opgevaren om aldaar de voor de hoofdstad bestemde hoeveelheid stukgoederen te lossen en weer bij te laden voor Oslo. Er klopt iets niet. „Terzake het zich begeven buiten de voetpaden in de parken Velserbeek en Rooswijk is 'gedurende de Pinkster dagen tegen niet minder dan 18 per sonen proces-verbaal opgemaakt." Aldus het persbericht, dat ons gisteren door den commissaris van politie werd toegezonden. Het is in onze drie „stadsparken" Velserbeek, Rooswijk en Burgemeester Rijkenspark ver boden „zich buiten de voetpaden" te begeven of m.a.w. op het gras te loopen of te zitten. Als dus onze parkwachters (Waar zijn de nieuwe uniformen? We hebben nog steeds geen geuniformden parkwachter ontmoet) proces-verbaal opmaken tegen degenen, die tegen dit verbod zondigen, dan doen ze hun plicht. En als dit op drukke Pinksterdagen eens 2 of 3 maal geschiedde, dan zouden we er verder het zwijgen toe doen, maar als achttien keer het boekje voor den dag gehaald moet worden, dan klopt er iets niet. Het is wel merkwaardig, dat in het Burge meester Rijkenspark geen processen-verbaal zijn gevallen. Het bedoelde persbericht spreekt daar ten minste niet van- Merkwaardig, maar toch ook wel begrijpe lijk, want er is een groot verschil tusschen het Santpoortsche park en de parken in Velsen en Velsen-Noord en nog onlangs hebben wij op dit verschil gewezen. Wanneer het zonnetje zoo lekker warm schijnt en dat heeft het ge daan, vooral op den Tweeden Pink sterdag, dan voelt menige bezoeker de lust in zich opkomen, eens heerlijk languit en lui in het gras te gaan lig gen, hetzij in de schaduw van een boschje. hetzij in het warme zonnetje, naar gelang van den smaak. En de kinderen kunnen nu eenmaal niet een heel en middag stil op een bankje blijven zit ten. Die willen wel eens met een bal spelen, kopje-duikelen en meer van die dingen doen, die des kinds zijn. Dit alles kan in het Burgemeester Rijkens park. Daar zijn een paar flinke speelweiden en daar wordt ook iets door de vingers gezien. Maar in Velserbeek en Rooswijk is dat an ders; we zouden zeggen dat dit wandelparken zijn, terwijl het Burgemeester Rijkenspark meer een volkspark, een familiepark is, waar ouders gaarne met de kinderen naar toe gaan, omdat ze de kinderen niet aan de hand behoe ven te houden en de teugel wat gevierd kan worden. Zooiets kan in Rooswijk nu eenmaal niet en nog veel minder in Velserbeek. Maar men hoeft maar eens door Velserbeek te wandelen om te zien, dat het voortdurend gebeurt; men kan nu eenmaal niet bij elke bank een boschwach ter zetten. En zoo kwamen we weer bij het oude chapiter terecht; geef een hoek in Vel serbeek vrij, waarvoor het verbod, om zich buiten de voetpaden te bewegen niet geldt; waar de kinderen mogen stoeien en de vaders of moeders languit in het gras mogen liggen. En laten de boschwachters (al of niet geuni- formd) in Rooswijk op drukke, warme dagen wat door de vingers zien. Achttien processen-verbaal in twee dagen is veel te erg. Hiermede jaagt men de men schen. die zich geen autotocht naar het Gooi of Groenendaal kunnen veroorloven, onze par ken uit en het zijn toch in de eerste plaats de minder gegoeden, voor wie onze gemeente parken het ontspanningsoord zijn. Onze gemeente heeft in haar drie parken een rijk bezit. Laat dit rijke bezit zoodanig ge ëxploiteerd worden,- dat ouders er met hun kinderen naar toe kunnen gaan, zonder dat ze er bang voor behoeven te zijn, in conflict te komen met artikel zooveel van de een of andere verordening en dientengevolge met een bonnetje en een kwaad gemoed zoo gauw mo gelijk weer naar huis terugkeeren. S. B.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1