Nieuwe vestigingsverboden uitgevaardigd. Voor kruideniers- en garagebedrijf. Instantine Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 8 JUNI 1938 In een deel onzer oplage hebben wij gisteren nog kunnen melden, dat een tijdelijk vestigingsverbod is afge kondigd voor het Kruideniersbedrijf, alsmede voor het automobiel- en garagebedrijf. Het is dus thans verboden zonder vergun ning van den minister van Economische Za ken deze bedrijven te vestigen. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoog ste één jaar, daarna doch eventueel eer der zullen de vestigingseisohen worden af- gezondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. De eerste vraag welke gesteld kan worden is: wie is eigenlijk kruidenier. Voor tal van bedrijven levert de beantwoor ding dezer vraag geen moeilijkheden op, doch tot nu toe is 't aantal bedrijven waarvan de eigenaar zelf niet kan verklaren of hij al dan niet kruidenier is, evenmin gering. De z.g. branche-vervanging woekert in hevige mate. De sigarenwinkelier bijv. die koffie en thee verkoopt vormt geen uitzonde ring. Vele zuivel-ibedrijven verkoopen meel- produeten en zoo zou men zeker tot in het oneindige kunnen doorgaan. Maar moeten deze menschen, nu zij ook wel kruidenierswaren verkoopen, worden be schouwd als kruidenier? Op deze vraag geeft de ministerieele be schikking het antwoord. Er is een indeeling gemaakt van 15 groepen kruideniersartikelen. Het zijn de volgende: a. granen, graanderivaten of zetmeelprodue- ten, b. gedroogde peulvruchten, c. gedroogde Zuid-vruchten, d. suiker of stropen, e. oliën of vetten van plantaardigen oorsprong of mar garine, f. koffie, thee en cacaopoeder, g. cho- .colade, biscuits, koek of beschuit, h. specerijen i. keukenzout, j. groenteniconserven, k. jams, limonades of vruchtenconserven, 1. zuivelpro ducten of eieren, m. zwak alcoholische dran ken, n. vleeschwaren, o. wasc'h-, reinigings-. toilet, of poetsartikelen. Ieder die tenminste vier van deze groepen artikelen ten verkoop aan het publiek in voorraad heeft, of aan het publiek verkoopt, wordt beschouwd kruidenier te zijn. Er wordt zooveel mogelijk rekening gehou den met de praktijk. Zoo zal volgens deze regeling de groente boer die zich wil vestigen, vrij zijn in den verkoop van groentenconserven, jams, limo nades en vruchtenconserven en zwakalcoho- lische dranken Wenscht hij daarna echter nog artikelen uit een vierde groep te verkoo pen b.v. uit de groep „oliën en -vetten van plantaardigen oorsprong" of wel gedroogde zuidvruchten dan is hij volgens deze beschik king kruidenier en moet een vergunning van den minister van Economische Zaken aan vragen. Een opsomming van bekende artikelen. Hieronder volgt thans een opsomming van een aantal bekende artikelen gerangschikt in de groep waarin zij behooren: Granen: tarwe gerst, haver, boekweit, rijst, mais, kippen- en kuikensvoer Graanderivaten: meel, ongebuild meel of volmeel, griesmeel, bloem of gebuild meel, vlokken, boekweit-grauwmeel, gemengd meel, gemoute bloem, gedextrineerd meel, gedex- trineerd bloem, geprepareerde bloem, pud dingpoeder, sauspceder, vla-poeder, banket bakkerspoeder, paneermeel, bakmeel of zelf rijzend bakmeel, macaroni, vermicelli, nouil- les, spaghetti en andere overeenkomstige Ita- Iiaansche algemeen gebruikelijke benamin gen. Zetmeelproductenmais-zetmeel of maïze na, aardappelzetmeel of aardappelmeel, ma- rantazetmeel of arrowroot, manihotzetmeel (tapiocazetmeel of tapioca-meel, casssvezet- meel of c^ssavemeel)sago of palmsago ta pioca of tapiocagriesmeel, puddingpoeder, sauspoeder, vlapoeder, banketbakkerspoeder. Gedroogde peulvruchten: bruine boonen, witte boonen, kievitsboonen, groene erwten, grauwe erwten, capucijners, linzen, split- erwten. Suiker en stropen: kandij, witte suiker, basterd suiker, kandijstroop, suikerstroop, huishoudstroop, keukenstroop. Koffie: ongebrande koffie, gebrande kof fie, met suiker gebrande koffie, gemalen kof fie of gruiskoffie, koffie-extract, peekoffie, cichorei, eikelkoffie, moutkoffie, koffiestroop, koffiesurrogaat, of namaakkoffie. Specerijen: witte en zwarte peper, kaneel, kruidnagelen, nootmuskaat, piment, foelie, safraan, vanille, mosterd, Spaansche peper, venkel, laurief. Jams, limonades en vruchtenconserven: vruchtenjam, vruchtenmarmelade, marmela de huishoudjam of huishoudmarmelade, vruchtengelei, huishoud gelei, vruchten op water, vruchten op sap, bowl, gearomatiséer- pulp vruchtenpuree, vruchtenmoes, vruch ten op sap, vruchtensap, zoete most of most, vruchtensaus, vruchtensiroop, appelsiroop, Rinsche appelsiroop, perensiroop, vruchten- pulp, vruchtenpuree, vruchtenmoest, vruch tenlimonade siroop of vruchtensorbet, vruch- Collectief adverteerende architecten Een groep van 100 architecten in Okla homa heeft onlangs tot een forsche ad vertentie-campagne in couranten besloten Hoewel men ook in Amerika reclame door architecten, doktoren, advocaten e.a. individueel als niet ethisch beschouwt, is men de overtuiging toegedaan, dat tegen collectief adverteeren geen bezwaar be hoeft te bestaan. Men gevoelt dat het noodig is het publiek van de diensten te vertellen, die een erkend architect kan bieden. Wij kunnen in dit verband nog vermelden dat de British Medical Society onlangs eveneens collectief in couranten is gaan adverteeren. Terecht zien vele categorieën, die eens afkeerig waren van reclame, in, dat he' publiek het beste kan worden voorge licht door systematische en waardige ad vertentiecampagnes. tenlimonade, namaakgelei of namaak appel siroop, alcoholvrije likeur, limonade gauzeuse, poeder ter bereiding van namaakgelei, ra barber jam, ontbijtgember of chocoladepasta. Zuivelproducten: boter, gecondenseerde melk, melkpoeder, kaas. Zwak alcoholische dranken: wijn, bier, vruchtenwijn. Wasch-, reinigings-, toilet en poetsartike len: zeep en zeepproducten, bleekpoeder, schuurpoeder, soda, schoencrême, was, poets extracten. Eieren: kippen- en eendeneieren. Verhuur- en stallingsbedrijven vrij. Wat het automobiel- en garagebedrijf be treft: uit den aard der zaak kon de omschrij ving van dit gemengde bedrijf eenvoudiger zijn. De omschrijving geeft duidelijk aan welke bedrijven thans onder de vestigingswet vallen, een verhuurbedrijf alsmede een stal- lingsbedrijf vallen niet hieronder, evenmin de benzinepompstations voor zoover deze geen reparatiewerkzaamheden verrichten. Zoodra evenwel als bedrijf herstellings- of onderhoudswerkzaamheden verricht worden of wel handel in onderdeelen accessoires, of banden plants vindt, zal het bedrijf onder de betreffende ministerieele beschikking val len. Werkzaamheden aan auto's die in eigen dom toebehooren aan of in gebruik zijn bij dengene die de werkzaamheden verricht val len buiten deze beschikking. Opticiens protesteeren. Tegen de strekking van het wetsontwerp tegen het refractionneeren. De Algemeene Nederlandsche Bond van Opticiens, de Bond van Opticiens en de Ne derlandsche R.-K, Bond van Horlogemakers en handelaren in goud, zilver en optiek „Syl vester" hebben een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken en aan de leden der Staten-Generaal, waarin met kracht wordt geprotesteerd tegen de strekking van het wetsontwerp tegen het refractionneeren. Betreurd wordt, dat bij de voorbereiding van dit wetsontwerp uitsluitend twee be stuursleden van het genootschap tot bevor dering der wetenschappelijke optiek zijn ge hoord, met voorbijgaan van andere bestaan de opticiensorganisaties. Geprotesteerd wordt voorts tegen het broodeloos maken van een groep refractionneerende opticiens, omdat deze bij aanneming van het wetsontwerp zeker niet op de medewerking en den steun van de oogartsen behoeven te rekenen. MONTEUR ONDER AUTO DOODGEDRUKT. In een garage in de van Campenstraat te Amsterdam is een ernstig ongeval gebeurd. Een 35-jarige monteur verrichtte daar werk zaamheden aan een auto, welke op een blok iets omhoog was gezet. Plotseling schoot het blok onder den wagen weg, met het gevolg dat de monteur, die op zijn rug onder de auto lag. het volle gewicht van den wagen op het lichaam kreeg. De man werd met een ingedrukte borstkas' in ernstigen toestand opgenomen in het Bin nengasthuis. waar hij is overleden. Houtzagerij te Culemborg afgebrand. Vuur ontwikkelde enorme hitte. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de groote houtzagerij van de firma A. S. Verwoerd, gelegen op de grens van de gemeenten Culemborg en Beusichem. Toen de brandweer uit Culemborg ter plaat se verscheen, was het gebouw, dat een opper vlakte van vijfhonderd vierkante meter be slaat, reeds in vlammen gehuld. Het vuur breidde zich sterk uit, doordat het in de omliggende opslagplaatsen gretig voedsel vond. De fabriek is geheel uitgebrand. Veertien electromotoren en een hoeveelheid hout gin gen in de vlammen op. De brand moet op de zolderverdieping zijn ontstaan. Het vuur sloeg hoog op uit het dak, terwijl er beneden nog niets te bemerken was. Later stortte het dak in en kort daarop ston den de fabriek en de werkplaats geheel lichter laaie. Het personeel en ook de directie der fabriek was de Culemborgsche vrijwillige brandweer behulpzaam bij het blusschingswerk, dat het geheele materiaal van de plaatselijke brand weer opeischte. De achter de fabriek gelegen groote hout- loods wist men te behouden. De brandweer stond voor een zeer zware taak, hetgeen nog bemoeilijkt werd door de enorme hitte, welke de brand veroorzaakte. De schade is aanzienlijk. Diefstal op liet Jamboree-terrein voor den Hoogen Raad. Tot bevestiging van het veroordeelend vonnis geconcludeerd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, heeft Dinsdag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberiep van P. A. G. die door de rechtbank te Haarlem en in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens diefstal van levensmiddelen van het J amboree- terrein Een veldwachter te Vogelenzang had. G. aan gehouden, toen deze wilde wegrijden met een fiets, waarop hij een zak met levensmiddelen in blik vervoerde. De aangehoudene beriep zich er op, dat hij voor het medenemen van deze blikken, die uit een Hollandsche tent afkom stig waren, toestemming zou hebben gekregen van een Engelsch sprekenden padvinder, die tot hem gezegd zou hebben: „You take what you want". Toen G. echter naar het kamp werd meegenomen, om dien padvinder aan te wij zen, is hij daarin niet geslaagd. De Hooge Raad zal op 27 Juni arrest wijzen. SOm radeloos WM van te worden! j2tablettenlnstantine brengen /binnen luttele minuten al ver lichting. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K3. van 3 Juni 1938 is aan ir. J. Ha ringhuizen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft met dankbetuiging voor de belangrijke in deze - betrekking bewezen diensten. NEDERLANDSCHE CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Vandaag heeft de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in hotel „Britannia" te Vlissingen, haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, waaraan 'n buitengewone alg. verg. voorafging ter goedkeuring van de voorgestelde wijzi ging van statuten en huishoudelijk reglement Na afloop der böjeenkomst werd des middags ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose een receptie houden, welken druk bezocht was. Vacantiegangers moesten in Harderwijk blijven. Boot was vol; extra-boot kwam 's nachts. Een aantal vacantiegangers, waaronder ook leden van fietsclubs uit Haarlem en IJmuiden hebben op den avond van den Tweeden Pinksterdag een onaangenaam avontuur mee gemaakt. Toen n.l. de laatste boot om zes uur vertrok, konden ongeveer honderd vijftig men schen niet mee terug, zoodat zij te Harderwijk moesten achterblijven. Wel liet de directie van de betreffende maatschappij mededeelen, dat er een extra-boot zou komen, maar deze mede deeling kon geen groote opluchting verschaf fen, daar die boot niet voor twaalf of één uur 's nachts in Harderwijk kon zijn. Verzoeken, om per autobus of per trein naar Amsterdam te worden gebracht, werden afgewezen. De boot kwam tenslotte en vervoerde de dood moede menschen naar Amsterdam, waar zij Dinsdagmorgen vroeg aankwamen. Hollandsche en Afrikaansche Het botert nog niet erg tusschen ons en den zomer, dit jaar. Zoo nu en dan doet hij alsof, en op denzelfden dag wendt hij zich af en stuurt wat wind en regenvlagen en jaagt 's menschen Pinksterpret in het hon derd. Toch zal er nog wel wat van den ech ten zomer terecht komen, met dagen waar op men, als op ons plaatje van deze week, het warme zonlicht tusschen de dorpshuizen voelt hangen, en het, buiten de schaduw fel ziet plekken op grond en gevel. Zooals dan alles lekker verzadigd van warmte is, schijnt het leven één stuk zorgeloos genot of op zijn minst een gulden rustpoos tusschen de op gedreven dagelijksche bedrijvigheid. Daarmee is wel iets van de aandoening, door zulk schilderij verwekt, onder woorden gebracht. Het is een klein doek, dat uit de nalatenschap van den schilder Tholen in dertijd naar Haarlem kwam en dat wij thans afbeelden, omdat het een aardig vervolg is op de schilderij van Gabriel, uit het Kröller- museum, een paar weken geleden hier even eens gereproduceerd. Als de lezer de beide plaatjes nog naast elkaar kan leggen, zal hij in de behandeling der boompartijen gemak kelijk verwantschap vinden, die tusschen den ouderen en jongeren kunstenaar ontstond en bij den laatsten nog lang heeft nagewerkt. Wel zal men dan opmerken dat Gabriel nog veel economischer puntiger en overwogener is bij het aanduiden van zoo'n boom in blad en dat de jongere Tholen daarin al meer neigt naar Breitner en Verster's breedere suggesties, maar raak zijn ze beiden en ook bij Tholen voelt men dat onmiddellijk con tact met de natuur dat steeds verloren gaat als epigonen of makers van bazarschilderij- tjes hun onderwerpen na-werken. Dit onderwerp zou anders wel spekje voor het bekje van deze listigaards zijn. Want het is een voorstelling van een oord bij vele na tuurvrienden en zeilsportliefhebbers in de herinnering levend. De laatsten zeker ken nen het huis van Oude Jacob in Warmond en nu we die plaats genoemd hebben, zal men wellicht uit de voorstelling die sfeer der Zuid-Hollandsche waterdorpen proeven. Al leen de schilder die er dezen zomer op uit zou willen trekken om ook zijne krachten op dit motief te beproeven moet ik teleur stellen. Zooals Tholen het zag is het er niet meer. Een zeilsportlievend collega heeft mij ver teld dat het linksche huis onder de boomen werd afgebroken om plaats te maken voor een bootmakerijtje en de aardige oude inti miteit van het dorpsbuurtje is dus goeddeels verdwenen. Never mind. Buiten het huis van Jacob is er nog voldoende zomersche schoonheid in Holland te vinden. Als de zomer zelf ons maar niet in den steek laat. Een nog springlevend Hollandsch schilder zocht de zomerwarmte reeds jaren elders: in Spanie en op Afrika's noordkust. Ik bedoel Chris Huidekoper die thans in ons land te ruggekeerd, deze maand Juni bij Vecht op het Rokin een expositie van een veertigtal zijner werken der laatste jaren houdt. Een mm mmmmm dgz/ó/rr artist waarvan men zoo nu en dan iets hoort, op de vereenigings-tentoonstellingen, zelden iets ziet en die bij zijn jaargenooten de wel gegronde reputatie geniet van een bijzonder en veelzijdig begaafd kunstenaar te zijn. Hij werd dezer dagen zestig jaar en behoort tot die groote groep begaafde leerlingen der Amsterdamsche Academie die daar tegen 1900, nog van Allebé's lessen konden profi teered en waartoe Sluyters, Maks, van Raalte Rueter, de Amsterdamsche Joffers enz. be hooren. Dat hij, minder dan éen van hen, in het land van Rembrandt over den tong der liefhebbers en door de vulpen der courantiers ging, lag niet aan dezen, doch aan de terug getrokkenheid van den artist, wien er blijk baar niet veel aan gelegen is „de soigner sa gloire", met welke keurig gevonden woorden men het eigenlijke reclame-bedrijf in avond toilet pleegt te steken. Zag men zoo een enkel maal iets van zijn werk dan bleef dit altijd, om de eigen ver dienstelijkheid in het geheugen hangen. In het Gemeentemuseum hing langen tijd (mis schien nog) een Romeinsch jongenszwem bad; van een expositie daar, herinner ik mij ook een mooi geschilderde, eenigszins droef geestige voorstelling van een familie aan den disch, die „Het Gebed" getiteld was. En zoo nog een enkel ander werk van minder op vallende importantie. De schilder zelf leefde buitenslands, in Spanje, in München.zijn Hollandsche adressen die ik mij herinner: Sloten in Friesland, de Jacob Marisstraat in Amsterdam, ik meen zelfs een tijdje ook Haarlem, lijken mij haast vóór-historisch. en van daaruit kwam dan wel een schaarsch bericht van zijn activiteit. Die zich boven dien niet tot schilderen beperkte. In onze lit teratuur-rubriek hebben wij jaren geleden een roman, de historie van Don Alonso de Wijze, van Huidekoper besproken, welke in het Duitsch vertaald werd. De laatste jaren schijnt hij ook gedichten gepubliceerd te hebben. Doch dit alles, hoe interessant ook, zou ons advies nog niet wettigen, deze maand zijn tentoonstelling op het Rokin te gaan zien, zoo daar niet de belofte van iets moois te zullen aantreffen, aan vastgehaakt kon worden. Behalve enkele bloemstukken en land schappen zal men er hoofdzakelijk figuur in interieur vinden, waardoor Huidekoper's uit zonderlijke geaardheid aan den dag treedt, Een koffiehuis in Tetuan, met in den sche mer zittende Mokkagenieters in witte bur nous een Winkeltje met bezoekers, een Snoephuis met klanten, ook een prachtig exterieur: een optocht op straat: Zenka Fez Tetuan: dat zijn de voornaamste dingen om allereerst de aandacht op te vestigen. En dat natuurlijk niet om de onderwerpen alleen doch om de rijpe schilderwijs vooral die een diepe kleur vol leven weet te houden en te gelijk het symphonische der geheele kleuren- compositie blijft beheerschen. Het is gaaf, dit schilderwerk, gaaf en voornaam. Zoo men wil, kan men dat ouder we tsche kwaliteiten achten en den schilder als een verjongde editie van het ras van Decamps en zijn tijd- genooten begroeten, dat sluit meen ik, een groote mate van lof In. die een leerling van Allebé niet onwelgevallig zal zijn. Inderdaad zal men de picturale voorouders van dezen Hollandschen schilder bij de Fransche ro mantici van 1870, eer dan bij Gauguin heb ben te zoeken, al is er hier een doek waarin een licht-rose dominant aan het palet van dien Tahiti-man herinnert. Dichter staat hij bij Manet (in de Dahlia's voor een venster) of zelfs bij een vroegen Fantin Latour (in de kleine Dahlia's met boek) maar door alles heen loopt de draad die van hem, Huide koper, is en dat maakt zijn figuur en deze expositie belangrijk. Een andere eigenaardig heid die ons ter tentoonstelling opviel, is de mindere kracht die van Huidekoper's land schappen uitgaat. Daar vliegen de vonken niet af: ze zijn knap, maar beredeneerd droog, 'en alweer denken wij aan een soort en lotgenoot uit den tijd der romantiek, den schilder-schrijver Fromentin. Nogmaals Huidekoper is interessant. Gaat het zien. Correspondentie: Briefschrijver over Óstade. Ik wil gaarne probeeren u in te lichten doch beantwoord nimmer on-onderteekende brie ven. Geef dus naam en adres. J. H. DE BOIS. 8 Juni De firma E. H. Krelage Zoon ont ving Maandag het vereerend bericht, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, haar de vergunning te verleenen tot het voeren van het koninklijk wapen als hofleverancier. Wanneer treedt de Pachtwet in werking? Over het tijdstip is nog niets te zeggen. Op vragen van den heer Van der Sluis be treffende het tijdstip van inwerkingtreding van de pachtwet heeft de minister van Justi tie het volgende geantwoord: De voorbereiding van de invoering van de Pachtwet is door den minister steeds voor zooveel doenlijk bespoedigd. Zooals evenwel te verwachten viel, is met de samenstelling van de pachtkamers bij het gerechtshof te Arnhem en bij de kantongerechten geruime tijd gemoeid. Daar bij de uitvoering van de nieuwe wette lijke bepalingen zeer .veel afhangt van de wijze, waarop de rechters in pachtzaken hun taak vervullen, is het geboden bij de benoe ming der nieuwe functionarissen met groote nauwgezetheid te werk te gaan. De minister is er daarbij op bedacht, het nieuwe recht zoo spoedig als redelijkerwijze mogelijk is in wer king te doen treden. Over het tijdstip, waarop de inwerkingtre ding tegemoet kan worden gezien, kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Wel is te verwachten, dat thans binnenkort alle adviezen van Gedeputeerde Staten, overeen komstig artikel 47, derde lid, der wet, zullen zijn ontvangen. Alsdan zal een moeilijke etappe van de voorbereidingsmaatregelen zijn beëindigd KIND VERDRONKEN. Dinsdagmiddag ontdekten kinderen, die over den Aalsmeerderdijk in de gemeente Haarlemmermeer liepen, dat een buurmeisje van hen, een dochtertje uit het gezin B. van Ginkel, in het water van de Ringvaart, nabij de ouderlijke woning lag. Zij riepen om hulp en onmiddellijk kwam de moeder toeloopen en haalde het kind uit het water. In de ouder lijke woning constateerde een inmiddels ge waarschuwd geneesheer den dood. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen is niet be kend. Uantldag der N. S. B. te Uunteren. „Beweging niet verslagen," aldus ir. Mussert. Op den Goudsberg bij Lunteren is op den Tweeden Pinksterdag den landdag der Nat. Soc. Beweging in Nederland gehouden welke door vele duizenden is bezocht. Om één begon de landdag met gelui van een zware bronzen klok op het achterterrein. Toen de leider der beweging, ir. A. A. Mus sert, aankwam, zette de muziek het „Wilt heden nu treden" in. Voorafgegaan door een standaarddrager be- kiom de N.S.B.-aanvoerder de trappen der tribune, terwijl luide bazuinen schalden. Het welkomstwoord werd gesproken door den den algemeen secretaris der N. S. B., den heer C. van Geelkerken, die herinnerde aan de gaten, welke de verkiezingsuitslag in de rijen der beweging geslagen had. De spreker verklaarde, namens de leiding te kunnen vaststellen, dat de opkomst van thans die van alle tot dusver gehouden „Hage sp raken" verre overtrof en hij wenschte in verband daarmede te constateeren, dat zij, die na 26 Mei, dus na de verkiezingsnederlaag van de N.S.B. en het „daarop gevolgde ver raad", gehoopt hadden, dat de beweging om hals gebracht zou zijn, bedrogen uitgekomen zijn. Met afwisseling van zang en muziek werden er niu twee spreekbeurten vervuld, een door den heer J. H. de Bruin en een door den heer G. F. Vlekke. Eerstgenoemde wenschte vast te stellen, dat er van alle verkiezingsbe loften der politieke partijen nog niet één in vervulling is gegaan en hij zeide, dat daarom „een krachtige stormaanval op de democratie noodig is". De andere spreker wijdde een be schouwing aan Godsdienst en politiek", daar bij eoncludeerende, dat „de N.S.B. zich verzet tegen vermenging van staatkundige en ker kelijke strevingen, omdat deze vermenging een verderfelijk karakter aangenomen heeft, vooral in het z.g.n. politïek-Katholicisme". Hierna had een vlaggeparade plaats en werd gepauzeerd. Tegen vijven werd de meeting heropend, waarna ir. Mussert een rede hield. De spreker begon met een terugblik. Na 26 Mei 1937 zeide hij, vierde de democratie haar overwinning. Het nationaal-socialisme was door haar „verpletterend verslagen". Echter reeds op 9 October d.a.v. hebben de N.S.B.'ers aan hun beweging „het gezicht teruggege ven". Ik, vervolgde de N.S.B.-leider, bracht u al len in het dal der bezinning. Wij zijn er ge hard uit teruggekeerd. Nu, ging ir. Mussert voort, een jaar na de democratische overwinning op het Neder landsche volk, is wat wij wel verwachtten, de materieele en geestelijke nood van de bevol king gegroeid. Maar, nu wij hier kunnen con stateeren, dat duiz'enden en duizenden elkan der weer hebben gevonden in ééne sterke be weging, die „door de vereende krachten van kapitalisme, marxisme en democratie niet kapot gemaakt kan worden, zijn wij zeer dankbaar gestemd". Wij strijden voort. ..Wan neer het politieke Katholicisme, het liberale kapitalisme en het internationale marxisme in satanische samenwerking ons onze han den op den rug willen binden, dan moet het oogenblik komen, waarop wij zullen doen hooren een donderend neen en nooit. Liever dood dan slaaf. De spreker critiseerde in het vervolg van zijn rede vervolgens zeer fel het huidige staatsbestel en noemde daarbij het volks leven verscheurd, o.a. door wreed kapitalis me en hatend marxisme. Hij zeide o.m. nog: Wij zullen de vreugde van den arbeid herstellen, regeeren voor heel het volk en vrijheid, arbeid en brood bren gen. Nadat aan de NBB. vertegenwoordigers in Eerste- en Tweede Kamer hulde was gebracht, zeide ir. Mussert, dat men zich fel moest verzetten tegen hen, die zeggen: „Laat Hitier het hier ook maar opknappen". Tenslotte deelde de spr. nog. mede, dat over een maand de heeren van Geelkerken en de Marchant et d'Ansembourg naar Indië zullen vertrekken. Omstreeks zes uur was de meeting geëin-< digd

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5