De Heemskerker duinen. Ml Nederlandsch tankschip door bom getroffen n de hel van den burgeroorlog. Waaiboom-berk in 't Heemskerker duin. Maar de toekomstige beheerders, de rent meester Vogelenzang en zijn staf, gesteund door de directie van het Provinciaal Water ledinigsbedrijf, zijn meer dan goede bosch houwers omdat ze de landschappelijke waar de van een krommen boom ook begrijpen. Deze zijn de eersten geweest, die getracht Stuifkoppcn in het Heemskerker duin. hebben jongen aanplant niet te veel op rechte rijen uit te voeren, om er het kunst matige uiterlijk, dat jaren lang zichtbaar blijft, wat aan te ontnemen. Die kromme berken zijn gedoemd om na een aantal jaren te ver dwijnen. De oorzaak van hun aanwezigheid zit in hoofdzaak in het groote aantal konijnen dat verjonging van het bosch tegengaat. Het provinciaal bezit waardevoller geworden. Een nieuw vacantie-oord. Nu de aankoop van deze duinen door de Provincie Noord-Holland een feit is, zal het de lezers interesseeren, van welken aard de gronden zijn, die aan de reeds uitgestrekte provinciale bezittingen worden toegevoegd. De jachtopziener kon nog geen toestem ming geven tot een rondwandeling over het terrein. Schrijver dezes was echter in het gelukkige bezit van een aantal foto's en notities uit vroeger jaren, toen artikel 461 minder streng toegepast werd. En een recentewandeling in de omgeving, in de duinen bij Wijk aan Zee, in de onmid dellijke nabijheid van de Heemskerker dui nen deed de rest, om den lezer een indruk te kunnen geven van wat over eenigen tijd weer vrij zal komen voor wandelen en waar nemen, voor gezonde buitensport in ons dicht bevolkte Kennemerland. Ruw geschat zijn de Heemskerker duinen van West naar Oost een uur gaans en van Noord naar Zuid een klein half uur. De Oostelijkste gronden bestaan hoofdza kelijk uit tuinderijen die, al naar den re genval den last ondervinden van te veel of te weinig water en waar aardappelen, gladiolen en andere bolgewassen en wat groenten ver bouwd worden als erwten, rhabarber en natuurlijk het artikel van de streek: de aard bei. De perceeltjes land worden afgewisseld door walletjes met geboomte als windkeering, ze zien er niet bepaald vruchtbaar uit, maar vergeleken bij de aardappelveldjes in de door waterleidingen of andere oorzaken verdroogde duinen, levert de grond toch nog een goed gewas. Zou men echter door een kanalensysteem met af zanding, zooals bij Noordwijkerhout den waterstand beheerschen, dan zou de tuinbouw er zeer van profiteeren, want het kalkgehalte van het duinzand is hier zeer hoog door een groot percentage aan schelp- gruis. In het midden van het terrein is weinig cul tuurland meer, behalve een perceeltje rogge, mogelijk voor fasantenvoer. De eigenaren hebben er goed aan gedaan, den tuinbouw in één hoek te houden. Onge veer twee-derde van het bezit is daardoor gaaf gebleven. Zoowel de mensdh als de natuur hebben genu akt dat dit middelste gedeelte grooten deels bosch is, jong bosch van berken, die daar spontaan uit zaad opgekomen zijn en van Oostenrijiksche en Corsikaansche dennen, die al 3 a 4 meter hoog zijn maar blijkbaar sinds den eersten aanleg van deze geslaagde beplanting niet zijn gedund. Daar ligt weer een veld van productieven arbeid braak voor de vele werkloozen uit de steek, om dit bosch, dat in de toekomst van de grootste waarde is voor de gemeente Heemskerk, te behandelen, van paden en windsingels te voorzien en te dunnen. Eén van de mooiste punten is de z.g.n, „bloemenberg". Daar groeit tegen de noord helling van een duinrichel het smalbladig Wilgenroosje (Epilobium angustifoliuim)een hooge paars-bloeiende plant uit het Oosten van ons land. Overal in heidestreken waar de mensch wat graaft in den grond, spoorwegen aanlegt of grindputten maakt, daar verschijntdeze statige plant die in Juli-Augustus bloeit. In de duinen is zij zeldzaam, vooral bij Haarlem, maar waar zij groeit is de bodem ermee bedekt en deze plek, bijna een halven bunder groot, is in Juli één bloemenmassa. Gaan we naar het westen dan worden de berken steeds kleiner en steeds krommer ge waaid door de uitdrogende werking van den zouthoudenden zeewind, 't Zijn karakte ristieke „waaiboomen", zooals de boscthbouwer ze niet graag ziet, want er zit voor geen cent hout aan. uitstuiving of anderszins gemakkelijk een plas zou ontstaan. Het geheele provinciale bezit is door dezen aankoop waardevoller geworden. Van Wijk aan Zee tot Egmond is nu voor de wande laars! De gemeente Heemskerk mag het provin ciaal bestuur ook dankbaar zijn voor dezen aankoop. De gemeente zal nu ook in trék ko men als vacantie-oord, zooals de ervaring met plaatsen als Schoorl en Castricum ge leerd heeft. Indien de waterstand verder daalt, al dan niet door de waterleiding, dan kan door be maling zooals bij Vogelenzang of door afzan ding zooals bij Noordwijkerhout uitstekend tuinland verkregen worden. Over eenige ja ren is dit laatste mogelijk een dankbaar ob ject voor werkverschaffing en ook een groote verbetering van de transportmogelijkheden van de tuinbouwproducten. Voor ons Haarlemmers is er wel eenige re den om jaloersch te zijn op de prachtige vrije wandelterreinen, die zoo langzamerhand ont sloten worden in het midden en noorden van ons gewest Wat niet wegneemt dat we er van harte mee kunnen instemmen. C. SIPKES. Een bombardement zijn uitwerking... Schip in brand gevlogen De bemanning in veiligheid BARCELONA, 1 Juni.. Het Ne- derlandsche tankschip „Parklaan" is gisternacht bij een luchtaanval door een bom getroffen. Het schip geraakte in brand en men is er nog niet in geslaagd het vuur te blusschen. De bemanning heeft zich in veilig heid kunnen brengen. (United Press). Stelende buitenlandsehe dienst boden. Vier dieveggen en een heler aangehouden. De politie te Bloemendaal heeft een viertal Duitsche dienstboden aangehouden die zich ten nadeele van haar werkgeefster te Bloe mendaal aan diefstal hebben schuldig ge maakt. Gestolen werden lijfgoederen, beddegoed, handdoeken en etenswaren. De goederen werden, voorzoover betreft etenswaren opgegeten, opgeslagen in een ka mer van het huis van den 32-jarigen C. aan de Leidschevaart. C. was met een der meisjes verloofd en werd door de politie aangehouden wegens heling. Het in beslag genomen goed was een vrij groote partijhet werd door de politie met een auto naar het politiebureau vervoerd. Toen alles in de recherchekamer op het bureau was uitgestald leek het wel wat op een winkeltje. Toch alles heeft bij elkaar niet veel meer waarde dan enkele tientallen guldens. Daarbij zijn niet meegerekend de etens waren, die het vijftal reeds verorberd had. De vier dieveggen en de heler zijn door de politie van Bloemendaal aan de justitie te Haarlem overgeleverd. NA DEN STORM. Stuifzand in de bladeren van de Kever-Orchis. Heemskerkerduin. Een gesloten complex van jonge berken doorstaat de zeewind béter dan de geïsoleerde restanten van een vroeger dichter bosch. Meer naar zee verdwijnen de berken en komen we in het rijk van de zilvermeeuwen. Maar het is het rijk des doods, want overal liggen doode vogels, die blijkbaar vergiftigd zijn, want op verschillende plaatsen staan bordjes met het opschrift „vergif" als waar schuwing voor jagers met honden Het. is een luguber en wreed schouwspel, de trotsehe en mooie vogels met open bek daar roerloos op hun rug te zien liggen. Toch wil ik de bedrijvers niet te hard vallen. De Zilvermeeuw is in de laatste jaren mogelijk door den wintervoedering in de steden, talrijker en brutaler geworden, vooral ten opzichte van andere vogels. In onze' stad is zelfs een vergadering ge- we.est, die de schade besprak en de middelen tot bestrijding. Eén van de beste kenners van dit probleem is dr. van Dobben uit Den Helder en deze or nitholoog staat op het standpunt dat bij an dere middelen het vergif niet gemist kan worden. Toch hoop ik dat de nieuwe beheerders eerst de andere middelen als het schudden van de eieren te baat zullen nemen. Dit be staat uit het dooden van het kort bebroede ei door dit even stevig te schudden. De vogel blijft dan doorbroeden en de kolonie neemt niet toe. Maar de oude vogels blijven er en kunnen meer dan tien jaar oud worden en in hun leven veel andere vogels dooden. Het zijn niet alle exemplaren die zoo sterk andere vogels verdrijven en jongen er van opeten. Op Schiermonnikoog ligt de jachtop ziener op de loer om de „roovers" te schie ten, als hij ze attrapeert en de exemplaren die zich met schaaldieren voeden laat hij ongemoeid. Wanneer het Heemskerkerduin voor vrije wandeling zal zijn opengesteld, vind ik ook die vele doode meeuwen geen fraai tooneel in het duin terrein. Een van de schoonheden van de Heems kerker duinen, vormen ook de zandstuivin- gen. Vooral als het stormt en het zand dwar relt ver Oostwaarts, zoodat de orchideeën- bladeren van de Kever-Orchis een hoeveel heid zand omvatten, is het indrukwekkend en krijgen we een beeld hoe duinen ontstaan en vergaan. In de dalen had men alle verstuivingen be teugeld met doode berkenstammen. Dit is jammer want in de diepte kunnen die stuifkuilen dieper worden tot het grond water en van de toppen af vullen ze de laag ten. wat het duin letterlijk en figuurlijk „ver vlakt". Groote zeldzaamheden op botanisch gebied zijn er in dit duinterrein niet behalve het Ronde Look (Allium rotundum) dat met fa- zantenvoer uit Oost-Europa hier in het duin gekomen is en mogelijk wel blijft. Ook staat er de Zwarte Toorts, een Verbascum met gele bloemen en paars-wollige meeldraden, een heel mooie combinatie. Maar als de botanicus eenmaal vrij kan rondwandelen komt er waarschijnlijk wel iets meer op dit gebied te voorschijn. Landschappelijk is dit gebied beslist mooier nog dan de Bakkumer duinen en het Gevers duin, door de gaafheid van het westelijk en midden-gedeelte en de uitgestrekte berken- bosschen. Door natuurlijke oorzaken zijn ze wel dro ger geworden (ze liggen ver van waterlei dingen), mogelijk door de betere begroeiing van de hellingen in de laatste jaren en het meerdere hout, dat veel water verdampt. Maar op eenige diepte lukte het toch om water te krijgen voor het wild, zoodat door Prinses Beatrix maakt haar eersten boottocht. 's GRAVENHAGE, 7 Juni. .Gedurende de Pinksterdagen hebben het Prinselijk Paai en Prinses Beatrix het motorjacht de Plet Hein als kampeerschip gebruikt. Des Zaterdags voer de Piet Hein naar het IJselmeer.. In verband met de weersomstan digheden werd des avonds Muiden binnen- geloopen, 'vanwaar in den vroegen morgen het schip naar de Eemmon-ding is vertrok ken en aldaar ten anker is gaan liggen. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden de Pinkstergodsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Blaauwendraad. Op den tweeden Pinkster-dag ging de tocht des mor gens naar het" Noorden. Gedurende dien dag maakten de Prinses en de Prins in de kleine motodboot, die de Piet Hein meevoert, nog tezamen een uitstapje. Maandagavond is het Prinselijk gezin teruggekeerd te Soestdijk. .Voor de kleine Prinses was dit verblijf aan boord van de Piet Hein haar eerste reis op de Hollandsche wateren. Vestigingsverbod voor Kruide niers en Automobiel- en Garagebedrijf. Thans is ook een vestigingsverbod uit gevaardigd voor het kruideniers- en Automo biel en garagebedrijf. en Onze medewerkster C. B., onzen lezers ivelbekend door haar correspondenties uit Spanje vóór en tijdens den burger oorlog, geeft in het hier volgend ar tikel haar impressie van een schrik barend tafereel uit een der laatste bombardementen op de kuststad Alicante. ET eenige Spaansche vriendinnen ga ik naar onze provincie-hoofdstad om eens over de markt te wande len en tusschen het gewirwar van dringende een schreeuwende vrouwen wat groente of fruit machtig te worden. Maar, al is 't een heerlijke dag en lacht de zon ons te gen, we treffen 't niet. Opeens het bekende, heel zware en toch van zoo ontzaggelijk hoog komende geraas, dat ieder kent. Oogenblilckelijk stopt de markt- handel, niemand dringt meer, alles kijkt naar boven, waar kleine zwarte stipjes in het azuurblauw de vijandelijke vliegmachines verraden. Tegelijkertijd gaan reeds de sner pende signalen der sirenen ons door merg en been. Overal hollen de men- schen. Ons tot dan toe zoo opgewekte troepje staat als verstomd, verstijfd. Waarheen, wij? Op nog geen 20 meter afstand van ons spat een bom klette rend uit elkaar. Als door een waas zie ik lijken en hoor het gillen van ge wonden. Daar, daar, direct achter ons twee nieuwe explosies, men ziet de bommen niet vallen. Aan alle kanten daveren de slagen. Nooit heb ik den dood zoo van dichtbij ge zien. Ik meen toch werkelijk anders niet tot de bangsten te hooren, maar ditmaal zijn mijn ledematen als verlamd en ik verwacht sidderend, dat mij het lot treffen zal van al die slachtoffers, welke de dappere menschen van het Roode Kruis reeds naar hun wagens transporteeren. Groot is het altruïsme en de hulpvaardigheid van den Spanjaard. had die ook niet gewild, onder de geheel bij zondere omstandigheden, flink en hulpvaar dig als zij ook anders is, maar 't was blijkbaar toch teveel geweest. Een der opereerendc artsen had in een uur tijd ik weet niet meer hoeveel menschen moe ten helpen, altijd maar weer het uithalen van bomscherven en schroot of het afnemen van verbrijzelde ledematen. Velen stierven onder de operatie of direct er na. En daarbij warrel de voor de deuren, als een bijenzwerm, de ra- delooze menschenmenigte, die haar vermiste familieleden opeischte. „Waar is mijn zoon?" roept een oude vrouw, „ach, zeg 't mij toch! waar is hij? niets heb ik dan hem!" Eerst zocht zij tusschen de levenden, dan leidde men haar naar het „deposito" der dooden en daar omhelst zij hem, alsof zij hem de levens warmte uit haar eigen lichaam kon wederge ven. En zoo was 't den middag doorgegaan, vaders en moeders hadden de verpleegsters aan de rokken gehangen, als 't ware, smee- kend om hun kinderen. 3 Juni. C. B. SLOWAKEN EISCHEN AUTONOMtÊ. Uit Bratislava: Meer dan vijftigduizend personen hebben Zondag de plechtige heilige mis bijgewoond, welke werd opgedragen door mgr. Hlinka. In de daarna gehouden vergadering nam mgr. Hlinka het woord en vroeg den aanwe zigen of zij het wetsontwerp inzake de auto nomie van Slowakije, dat de partij deze week zal indienen, goedkeurde. Eenstemmig werd „ja" geroepen. Tenslotte gaf mgr. Hlinka zijn zegen en spoorde de aanwezigen aan, zich rustig te verspreiden. Zestig man De Tsjechen betoogen. Minister-president Hodza versus pater Hlinka. BRATISLAVA, 6 Juni. Heden is er hier, evenals gisteren, een reusachtige demonstra tie gehouden maar nu voor Hodza en zijn Agrarische partij. Hodza sprak over dreigen de oorlogswolken boven Europa. De leider der Slowaaksche volkspartij heeft getracht de wereld te misleiden, verklaarde Hodza toen hij in naam van het Slowaaksche volk autorfomie vorderde. „Gij zijt de meer derheid van het Slowaaksche volk. Wij moe ten ons afvragen of wij in staat zijn de on afhankelijkheid te verdedigen". Op dat mo ment werd Hodza door de ongeveer 100.000 menschen tellende menigte met een enthou siast roepen „Wij zijn het, wij zijn het" on derbroken. Hodza verklaarde nog, dat „de heldhaftige vastberadenheid van het Tsje- cho-Slowaaksche volk om zijn onafhanke lijkheid te verdedigen" door Engeland, Frank rijk en Amerika wordt erkend. (United Press). Ginds komt een heele troep guar- dias .van zeker wel een zestig man in stormpas aangemarcheerd, maar het vreeselijke beeld van wat er gebeur de wijkt mij niet meer uit de gedach te. Ik weet niet, of 't één of meer bommen waren, die er tusschen vie len, ik weet alleen, dat opeens de hee le formatie tegen den grond sloeg, uit elkaar spatte. Zestig menschen! misschien waren 't er ook nog meer, ik waag 't niet te zeggen. Afschuwe lijk, afschuwelijk! Op het zelfde oogenblik grijpt een hand krachtig de mijne, 't Is mijn beste vriendin, die door alles heen teruggesneld is naar de plaats waar zij mij 't laatst gezien heeft, toen het groepje, haar wilde vlucht stakende, mij opeens miste. Het prachtige altruïsme van deze Sevillaansche, die om een ander te hel pen geen gevaar voor het eigen leven schuw de, maakte mij weer warm en een oneindige liefde tot het leven kwam in mij op terwijl ik mij nog duizelend van de verschrikking een oogenblik op den trottoirrand neerzette" een paar minuten vielen er geen nieuwe bom men. Maar daar heette 't „direct weg, ver der", want reeds toonden zich alweer de zwarte stippen in de lucht. En na een kort onderzoek, dat gelukkig uitwees, dat ik niet gewond was, al zaten mijn kleeren nog zoo vol bloed, holden we met ons beiden, adem loos, door de straten naar de benedenstad, als in nieuwe paniek. „Waarheen?" vraag ik. „Naar huis!" roept mijn vriendin. „Maar, Hij- ta, 12 kilometer en geen trams!" „Weg, weg uit de hel", gilt zij, „al moesten we op bloote voeten loopen". Reeds dreunt een nieuwe slag achter ons. „Zonder om te zien vliegen we het postkan toor in, dat natuurlijk al zoo vol is, dat we op den drempel moeten blijven. Weer slag op slag. Een man, die als arm alleen een bloedige lap vleesch terzijde heeft hangen, loopt als razend in het rond, steeds luid om hulp roe pend. 't Schijnt voor een oogenblik weer uit te zijn, maar voorbij is het afschuwelijk ge moord nog niet. Weer hollen wij; als een ijzeren tang omklemmen de vingers van mijn redster weer mijn pols. Uitspraken van de Rechtbank. Jeugdige inbrekers. Een musicus en een kantoorbediende, jon gelieden, voor wie nog wel een andere weg openstond dan het inbrekerspad, waren over eengekomen in een accountantskantoor aan de Parklaan te gaan inbreken; de buit bedroeg f 90. Aangemoedigd door dat succes braken zij later in in een kantoor en magazijn aan de Kromme Elleboogsteeg, maar ongeveer f 75 werd bemachtigd. Zij deelden dit geld ten huize van een vriend, die er ook f 20 van kreeg en verteerden het in vroolijkheid. Zij hadden hiervoor terechtgestaan en hoorden 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde hen conform den eisch met aftrek van het voorarrest. Oplichting van een verzekering maatschappij. Een taxi-ondernemer had aan de verzeke ringmaatschappij opgegeven, dat hij een aanrijding had gehad met een wagen, die bij die maatschappij verzekerd was, terwijl de aanrijding niet met dien wagen was ge schied. Zoodoende was onrechtmatig f 32 schadevergoeding uitgekeerd. Hij had daar voor terechtgestaan en er was f 30 boete tegen hem geëischt met een voorwaardelijke gevan genisstraf van 2 maanden. De rechtbank wees dienovereenkomstig vonnis. Kindertragedie. Opeens voel ik een zacht kinder handje in mijn andere hand, als wij even adem scheppen en een paar zwarte kinderoogjes kijken mij aan. Wat doet dat kind hier midden op straat? thans? Mijn dappere ge zellin denkt al niet meer aan eigen gevaar. „Papa, mama", snikt het jochie. „Papa, mama", altijd maar weer, en sidderend op zijn kleine beentjes kijkt hij ons met angstige kijkers aan. „Papa, mama, waar?" vraagt mijn gezellin, een en al in ac tie en met oneindig geduld het klein tje op den arm nemend. Zijn vinger-, tje wijst op een - ingestort huis, waar voor een Roode Kruiswagen staat. Zacht zeggen de verplegers ons: „Neemt het kind weg, de ouders zijn dood". Maar wie weet op dit oogenblik, of het fa milie heeft en waar. 't Beste gaat 't dus naar het politiebureau zoolang en neemt de Roode Kruisauto 't mee. Maar dan zou het met de lijken der ouders samenkomen en dit mag toch niet. En hoeveel er ook tegelijk te doen is, overal, en handen en wagens tekort ko men, mijn Sevillaansche weet 't te schikken, dat wij eerst het jongsleen wegbrengen kun nen. En zoo vergeten wij voor eenige oogen- blikken de eigen schrik door het geluk ook maar iets mede te kunnen helpen. Op den terugweg komen we langs het groote provinciale ziekenhuis, 't Staat er zwart van auto's en altijd maar door worden gewonden naar binnen gedragen. Ik heb er een andere vriendin, die ziekenverpleegster is. Zij woon' in ons dorp en eerst gisterenavond laat kon ik naar haar toe. Maar ze was nog niet thuis gekomen. Eindelijk kwam ze, maar ik kende haar haast niet meer terug, zóó ontdaan zag ze eruit en zóó van streek was zij. Zij kon aanvankelijk haast niet spreken en stamelde slechts dat wij beloven zouden toch nooit meer naar A. te gaan! Van boven tot onder zat zij nog vol bloed, na geassisteerd te heb ben bij het naar binnen dragen van niet min der dan 120 dooden. (Men bedenke 120 doo den waren dus alleen naar dit ééne hospitaal gebracht!) en dan de kermende gewonden, niets dan bloed, bloed, bloed had zij om zich en aan zich gehad, den heelen langen dag. Geen tijd was er geweest voor eenige rust, ze EEN VERGIFTIGINGSGEVAL TE DELFT. HAARLEM Dinsdag. Te Delft is een vergiftigingsgeval voorge komen. Een gezin wonende aan het Begijnhof werd gistermiddag na het eten van een res tje, bestaande uit bloemkool en aardappelen, plotseling ernstig onwel. Man, vrouw en tien kinderen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebx-acht. De rest van het eten is door de politie in beslag genomen en voor onderzoek opgezon den. In een ander gezin te Delft hebben zich eveneens, na het eten van kaas, vergiftigings verschijnselen voorgedaan. De Haarlemsche schrijfster Ceertruida Carelsen overleden. In den leeftijd van 95 jaar is hier overleden de schrijfster mej. A. G. de Leeuw, beter- bekend onder haar schuilnaam Geertruida Carelsen. HAARLEM Dinsdag. Zij was de schrijfster van een groot aantal boeken, wij noemen slechts: Brieven van een landmeisje, Natuurfantazieën, Een bonte bun del, Noordhollandsche vertellingen, en een werk in twee deelen van meer recenten datum Herinneringen, waarvan het eerste deel in 1928 en het tweede in 1933, bij haar 90sten verjaardag, het licht zag. Bovendien werkte Geertruida Carelsen aan vele binnen- en bui tenlandsehe 'bladen en tijdschriften mede. Ar tikelen van haar hand verschenen om. in De Gids, Onze Eeuw, Eigen Haard en in het „Nieuws van den Dag", Utrechtsch Dagblad en het Handelsblad. Bij haar 90sten verjaardag op 10 April 1933 is mej. de Leeuw officieel gehuldigd door een huldigingscomité uit de Haarlemsche bur gerij. Als erkenning voor het vele en verdien stelijke werk dat zij op verschillend gebied heeft gepresteerd, werd zij toen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Amy Geertruida de Leeuw werd 10 April 1843 te Haarlem geboren. Hier ontving ze haar eerste onderwijs, op 12-jarigen leeftijd werd haar vader echter benoemd tot dijkgraaf van de Anna Paulowna polder en verhuisde het gezin naar het Noordelijkste deel van Noord-Holland. Op ongeveer 20-jarigen leef tijd begon zij te schrijven. Ze hield veel van de natuur en haar eerste doel was de stads- menschen beter met het buitenleven bekend te maken. Zoo ontstonden de boeken: „In 't vrije veld" en „Brieven van een landmeisje aan jonge dames". Het pseudoniem „land meisje" was op den duur niet goed vol te houden en daarom veranderde zij dit in „Geer truida Carelsen". Na den dood van haar ouders werd zij leer ling-verpleegster. Na 1880 begon zij geregeld voor couranten te schrijven. Na eenigen tijd werd zij correspondente van het „Nieuws van den Dag" in Londen en later in Berlijn. Ook heeft zij nog op tuinbouwscholen ge werkt en wel te Marienfeld bij Berlijn en in Rijswijk. In 1902 verschijnt haar brochure „Eerbied voor het levend materiaal in de tuinkunst". Ook was zij zeer goed thuis op biologisch en historisch gebied. Hieronder publiceeren we een van haar ge dichten waaruit de liefde tot de natuur dui delijk spreekt. OUDE BOOMEN (Een lentelied voor oude menschen) Oud is de wereld. Doch haar jeugd Komt ieder jaar weer boven: Laat, met der vinken lentevreugd Ook ons de lente loven! De oudste boomen staan gereed Hun knoppenschat te ontplooien En m.et hun groene voorjaarskleed Zich als weleer te tooien Laat u door linde, beuk noch eik In levenslust beschamen, Wees aan dat oude hout gelijk: Verheug u met hen samen. Laat door den helderen zonneschijn Uw nevelzin verdwijnen: Leer van de boomen oud te zijn Eli nochtans jong te blijvenl

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7