HET NIEUWE AVONDBLAD Jimmy Cash. Meer licht omtrent Oss. 23e JAARGANG No. 187 MAANDAG 13 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12l/s ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.verlies van hand, voet oï oog ƒ200.beide leden duim r 100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Franklin Mc.Call, oud éen-en-twintig jaar, chauffeur van beroep, heeft tegenover de Amerikaansche politie een volledige bekente nis afgelegd omtrent de ontvoering „kidnapping" heet dat in het Amerikaansch van het jongetje Jimmy Cash. Hij heeft alleen den opzet van moord niet erkend. Vol gens zijn lezing van het gebeurde had hij het kind een zakdoek over den mond gebonden om te beletten dat het zou schreeuwen, en h^t geblinddoekt. Toen had hij het mee naar zijn huis genomen en toen hij daar aankwam bleek het dood te zijn. Dat was zijn bedoeling niet. Maar hij verstopte het lijkje in het bosch bij Princeton, ging naar huis terug en verzond toch maar de brieven waarin hij om losgeld vroeg en die hij tevoren al geschre ven had. Dit losgeld werd zooals men weet, inderdaad door den vader van het kind be taald. Maar Mc. Call had geen voordeel van zijn daad. Hij werd spoedig ontdekt doordat hij telkens naar de plaats van zijn misdrijf terugkeerde en bovendien doordat hij ben zine betaalde met een biljet dat tot het los geld behoorde. Overigens nam hij deel aan de „razzia" tot opsporing van het kind, dooi de politie en door de bevolking van het dis trict Princeton ondernomen. Toen hij Woens dagavond daarvan terugkeerde werd hij door de politie gearresteerd. Hij was sinds kort gehuwd en stond goed bekend. Ook de politie had blijkbaarnooit iets met hem te doen gehad. Als men al deze bijzonderheden leest en daarbij twijfelt aan de waarheid omtrent den dood van het kind een gezond kind sterft'niet tengevolge van een zakdoek-over- den-mond en een doek over de oogen want dan kan het door 'den neus toch nog heel goed ademhalen rijzen allerlei vragen. De psychische gesteldheid van een jongen van 21 jaar, die behoorlijk zijn werk doet, alge meen goed bekend staat en pas gehuwd is allemaal verschijnselen van een normalen levensloop en normale levensinteressen is zoo op het eerste gezicht volkomen onbegrij pelijk. Alleen kundige psychiaters, op de hoogte van veel meer omstandigheden in het leven van Franklin Mc.Call, zouden dit raadsel na een grondig onderzoek kunnen oplossen. Het heeft weinig zin zich daar over te verbazen in de gebruikelijke ge meenplaatsen. Ook de vraag waarom zulke ontzettende misdrijven vrijwel uitsluitend in de Vereenig- de Staten gepleegd worden heeft niet zoo heel veel zin, want in Europa (Spanje) en in Azië (China) worden tegenwoordig dagelijks kleine jongens en meisjes, even lief en onschuldig en kinderlijk, door bommen-uit-de-lucht en op andere wijzen vermoord. En dat is nu al een paar jaar aan den gang. Maar wel vraagt men zich af wat ter wereld gedaan moet worden om zulke misdrijven te voorkomen. En het is toch wel vreemd dat met een zoo enorm uitgebreid en georgani seerd politiecorps als dat van de V.S. zulke misdrijven (ook in dichtbevolkte centra) telkens maar weer kunnen geschieden. In dit geval was de dader niet geraffineerd genoeg om de sporen van zijn wanbedrijf te verber gen en zich handig buiten verdenking te plaatsen. Integendeel; hij beging krasse fou ten die tot zijn ontdekking moesten leiden. Maar meermalen wordt de misdadiger niet ontdekt en woedende menigten die hem wil len lynchen zoeken heele districten af, reek sen Sherlock Holmessen speuren met al hun vindingrijkheid en alle middelen der moderne crimineele techniek zonder hem te vinden. Dat is ontstellend. Ook is de geweldige publi citeit die zulk een misdrijf uitlokt en de af schuw die het verwekt blijkbaar vaak niet voldoende om den dader te vinden en niet geschikt om preventief te werken en herha ling te voorkomen. Zelfs kan men eraan twij felen of zij, althans in een land als Amerika, waar men nu eenmaal onder deze bezoeking lijdt, bepaalde gedéséquilibreerde individuen niet aanspoort tot navolging van de wandaad. Het afgrijzen, in de gansche wereld erdoor gewekt, moge gevolg zijn van een nobelen trek in de menschelijke natuur. Verwondering rest dan toch over de betrekkelijke onverschillig heid waarmee een groot deel der menschheid het vermoorden van duizenden Jimmies Cash in China en Spanje aanschouwt. In het meer voud schijnen zulke dingen wel veel minder weerzin bij velen te wekken. Of vindt men de gedachte van de ontvoering ter wille van losgeld zooveel erger en misdadiger dan de moord, waarop de ontvoering in de meeste gevallen uitloopt? Het zijn wonderlijke raad selen van de niassa-psychologie, vreemde ver schijnselen in de samenleving, die zich in dezen tijd scherper dan ooit tevoren aan ons op dringen en die de krantenschrijver boekstaaft met zekere ontsteltenis maar ook met de vage hoop, dat misschien uit dezen tijd van hevige wandaden en misdrijven, waarin alles op de Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan het internationaal concours hippique te Bussum, waar hij de demonstraties bij woonde van de stamboekpaarden der „Nationale Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland". spits gedreven schijnt, een nieuw inzicht, wel licht zelfs een nieuwe loutering moge voort komen. R. P. IJMUIDEN Vijf en veertig jaar getrouwd. i Het echtpaar PeetersBaak. A.s. Woensdag zal het 45 jaar geleden zijn, dat het huwelijk werd voltrokken tusschen B. J. Peeters en Martha Baak, die zich beiden op 68-jarigen leeftijd, nog in een goede gezond heid mogen verheugen. Ruim 60 jaar geleden kwamen beiden naar IJmuiden, de bruidegom als zoon van een met selaar van Assendelft, die werk had gekregen bij den bouw van de eerste sluis, de bruid als dochter van een Nieuwe diepschen vletterman, die als zoovele anderen, zijn arbeidsveld van Nieuwediep naar IJmuiden had overgebracht. De oude heer Baak was een der eerste IJmui- densche vletterlieden en tevens een der eerste schippers van de reddingsboot. De heer Peeters. is al meer dan 40 jaar wachtsman in dienst van een cargadoors firma en hij vervult zijn werk nog even trouw en even ijverig als toeii hij als jongeman be gon. Op de sluis is hij een bekend figuur en men kan dan ook niet aan den waterkant ko men zonder den nog flinken man te ont moeten. Nog vele jaren! PERSONALIA. Aan het R.K. Lyceum te Haarlem is geslaagd voor het einddiploma gymnasium 6-jarige cursus onze plaatsgenoot de heer J. Ooms. GEREF* JEUGD CENTRALE. De groote jaarlij ksehe openluchtsamen komst der Geref. jeugd uit Kennemerland zal a.s. Woensdagavond 15 Juni worden gehou den op een terrein nabij het Heerenbosch, welwillend daartoe afgestaan. Als sprekers zullen optreden de heer Joh. C. Francken uit Utrecht, voorzitter der lan delijke organisatie van den Jeugdraad en lei der van het vragenuur der N. C. R. V. en Ds. L. Hoorweg, geref. predikant te Haarlem Ds. E. G. van Teylingen heeft de leiding van den avond. Het muziekkorps „Wilhelmina" ver leent medewerking. Bij slecht weder wordt de samenkomst in de kerk te IJmuiden-Oost ge houden NAAR HET CONGRES. A.s. Woensdag zullen de Oud-Katholieke Vrouwenvereenigingen van IJmuiden deelne men aan het landelijke congres der O. K. vrouwen in Nederland. Ruim 60 dames uit IJmuiden zullen per touringcar het congres bezoeken. Dc toestand der Deensche vissclierij. Invoering van minimumprijzen? De economische toestand der Deensche vis- schersbevolking is verre van gunstig, vooral doordat de uitvoermogelijkheden allerwege door de als tegenprestatie verlangde invoer contingenten beperkt zijn. Verleden jaar heb ben dientengevolge niet minder dan 6300 vis schers om regeeringssteun verzocht, doch slechts 5400 kwamen daarvoor in aanmerking. De regeeringssteun is echter slechts gering, deze bedraagt gemiddeld niet meer dan 170 Kr. Om verbetering in den toestand te brengen heeft de Deensche Visschersvereeniging on langs een plan ontworpen, dat eerst in handen wordt gesteld van de visscherijcommissie om daarna aan den minister van landbouw en visscherij Bording voorgelegd te worden. In het plan wordt met het systeem van vrije prijsvorming gebroken. Inplaats daarvan komen minimumprijzen, die als volgt bedra gen: voor Hornvisch en haring 12 Oere, voor makreel en gul 10 Oere, voor aal 60 Oere per K.G. De visschers mogen, hoe groot de aan voer ook is, niet beneden deze prijzen ver- koopen. Wat niet afgenomen wordt gaat naar de vischmeelfabrieken voor 8 of 7 Oere p. K.G. Daar de vischmeelfabrieken deze prijzen ech ter niet betalen kunnen, wordt voorgesteld een toeslagfonds te stichten waaruit de noodige aanvullingen geput zullen worden. Voor aal wordt een afzonderlijke regeling voorgesteld: onverkochte aal zal onder toezicht van amb tenaren weer uitgezet worden en de visschers ontvangen hiervoor 40 Oere per K.G. Indien het plan wordt aangenomenhoopt men aan een bedrag van 450.000 Kr. voldoende te hebben. Hiervan zou de staat 250.000 Kr. beschikbaar moeten stellen, terwijl de visschers de resteerende 200.000 Kr. zullen verschaffen door het afstaan van ]/2 pet. van hunne 'be sommingen- Voor de controle op de uitvoering van het plan wordt voorgesteld een commissie samen te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van den groothandel, van de coöperatieve ver- koopvereenigingen en van de Deensche Vis schersvereeniging. DE VISCHAANVOER IN DUITSCHE HAVENS IN APRIL. De vischaanvoer in April in de groote Duit- sche visschershavens Wesermünde, Cuxhaven en Hamburg-Altona bedroeg in April 44.64 mill, k.g., die bij een gemiddelden prijs van 4.94 Pf. p. pond totaal 4.41 mill. R.M. oplever den. Deze aanvoer werd bewerkstelligd in 466 reizen. De aanvoer bedroeg in Wesermünde: 25.02 mill, kg., gemiddelde prijs 5.35 Pf., totaal 2.68 mill. R.M.; in Cuxhaven 12.99 mill, kg, gemid delde prijs 420 Pf. totaal 1.09 mill. R.M.; in Hamburg-Altona 6.63 mill, kg., gemiddelde prijs 4.78 Pf., totaal 0.63 mill. R.M. TERUG VAN DE IERSCHE ZEE. De Antje RO 15 kwam Zaterdagmiddag, na drie maanden in de Iersche Zee te hebben ge- vischt, weer in onze haven terug. DIEFSTAL VAN AALFUIKEN. Een inwoner van IJmuiden heeft aangifte gedaan van diefstal van een drietal aalfuiken, die hij had uitgezet in het Noordzeekanaal na bij de Zuidersluis. VERGADERING „GROOT-IJMUIDEN". De Winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot- IJmuiden" houdt hedenavond haar jaarverga dering in „Kemiemerhof". De agenda vermeldt o.a. de verslagen van secretaris, penningmeester en kaseommissie, bestuursverkiezing wegens periodieke aftre ding van de heeren F. de Boer, J. Jongsma en P. de Vries enz. MET MACHINESCHADE TERUG. De Libra IJM 93 keerde korten tijd na het vertrek met machineschade terug. Polo wedstrijden in de Yelser Zweminrichting. Nut van het bestaan van een vrij Parlement Onze parlementaire correspondent schrijft ons: Wie een beetje wegwijs is in de bijzondere stijl van Voorloopige Verslagen, moet wel be merkt hebben, dat het voorstel-Wendelaar tot het houden eener parlementaire enquête in verband met het gebeurde met de marechaus- sée-brigade-Oss naar alle waarschijnlijkheid geen meerderheid in de Kamer zal halen. Het afdeelingsonderzoek draagt bij ons een anoniem karakter, in dien zin, dat officieel niet bekend wordt, hoe deze en gene afge vaardigden over het door de afdeelingen on derzochte voorstel aanvankelijk dachten; hiermee is ook in overeenstemming, dat er in de afdeelingen geen stemming plaats vindt. Toch vermag een kenner van de politieke ver houdingen en parlementaire gebruiken vrij gemakkelijk uit een Voorloopig Verslag op te maken, hoe de zienswijze van de verschillende politieke groepen was en tevens, of de meer derheid al dan niet het onderzochte voorstel aantrekkelijk vond. Zoo is het in het onderhavige geval duidelijk dat de drie fechtsche partijen op het oogen- blik tegen het houden van een enquête zijn, zoodat het voorstel er thans dus niet zou ko men. Intusschen is het meteen duidelijk ge worden, dat er ook ter rechterzijde wel behoef te bestaat aan verkrijging van meer licht, sinds er zich na de interpellatie-Drop toch nog wel eenige nieuwe kwesties hebben voor- V. Z. V. I wint van Nercus I. Gistermiddag speelden voor de eerste maal dit seizoen in de Velser Zwem inrichting (de Put) het eerste tweede zevental respectievelijk tegen de eerste en het derde zevental van Nereus. On danks den fermen N.W.-wind, was de opkomst van het publiek groot. Eerst speelde V. Z. V. IINereus III. Reeds ;poedig moest K. Beets het water verlaten wegens een overtreding, zoodat V. Z. V. II met slechts zes man speelde. Het gelukte nu Nereus III, dat de kans schoon zag 10 te maken. J. Verwer (V. Z. V.) wist echter direct daarop een tegenpunt te maken. Met dezen stand ging de rust in. In de tweede helft was het wel over en weer werpen op de vijandelijke goals maar tot doelpunten kwam het niet. De eindstand bleef ongewijzigd 11. De tweede wedstrijd was V. Z. V. I—Ne reus I. Door een strafworp wist Nereus met 10 voor te staan, welk doelpunt echter spoedig beantwoord werd door Cor Visman (V. Z. V.), zoodat de stand 11 was. Pum Swier (V. Z. V.)*nam het tweede doelpunt voor zijn rekening. Nu maakte echter Nereus I weer 22. Pum Swier zou juist de derde goal voor V. Z. V. maken toen het rustsignaal klonk. Na de rust bleek weer duidelijk dat V. Z. V. I pech had, want de bal lag reeds in het doel, toen bleek dat er een fout gemaakt was, waardoor het doelpunt niet telde. Nu maakte P. Swier er een einde aan, door het derde doelpunt voor V. Z. V. I te maken. Uit een corner wist Nereus 33 te maken. Hier mede was het echter niet gedaan, want Swier wist netjes 43 voor V. Z. V. te maken, terwijl N. Schoone voor 5—3 zorgde. Daarna klonk het eindsignaal. DE KOMMIEZEN KEKEN WEL UIT. Kommiezen van Invoerrechten en Accijnzen hebben Zaterdag eenige opvarenden van de Antje aangehouden, omdat zij goederen bij zich hadden, waarop invoerrechten enz. be taald moesten worden. De goederen werden weer aan boord van de Antje teruggebracht. OKé-MANUFACTUREN. Door de fa. Zeeman is in perceel Zeeweg 56 een manufacturenmagazijn geopend onder den naam Oké. De nieuwe zaak maakt door haar opzet een goeden indruk. Alles ziet er keurig uit en de nieuwste snufjes, die zich ook op het terrein van den manufacturenhandel voordoen, zijn hier aanwfezig. Daaronder noemen wij in de eerste plaats de nieuw uitgekomen heerendas die zonder te strikken, zonder een of ander instrumentje altijd den juisten vorm heeft en die men door een enkele drukknoop aan zijn boord beves tigt. Werkelijk „iets aparts". En wat de sor teering en de prijzen betreft, deze zijn van dien aard, dat de koopers tot de ontdekking zullen komen dat het bij de fa. Zeeman in derdaad Oké is. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week van 13 tot en met 18 Juni zijn vastgesteld als volgt: Algem. Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.009.20 uur. Algem. Nederlandsche Bouwarbeidersbond 9.259.45 uur. Werkloozenvéïeeniging 9.5010.20 uur. IJmuider Transport Federatie 10.3010.45 u. Ongeorganiseerden 11.0012.00 uur. Kleine bonden 9.009.15 uur. R. K. bonden 9.2010.00 uur. IJmuider Federatie 10.15—11.00 uur. Chr. Bond van Transport Arbeiders 10.10 11.40 uur. Oud Katholiek Vakverbond 11.4512.00 uur. Vandaar het nu geopperde denkbeeld, dat de Minister van Justitie alsnog zelf tot nadere verstrekking van inlichtingen zou overgaan door aan de Kamer over een en ander een nota te doen toekomen. Mogelijk zou men dan zulk een nota eerst in handen van een bijzondere commissie uit de Kamer kunnen stellen ten einde aldus door middel van een schriftelijke voorbereiding een eventueel later te houden mondeling debat des te vruchtbaarder te doen zijn. Een dergelijken weg heeft men ten deele bewandeld en dat bepaald met succes in verband met de Spoor hout-kwestie. De commissie heeft Co en heel wat menschen ge hoord, en voorts schriftelijke informaties in gewonnen. Zeker, in geval van een parlemen taire enquête bestaat daargelaten de bepa lingen in zake het verschooningsrecht de getuige-plicht: een parlementaire enquête commissie kan allerlei menschen dwingen voor haar te verschijnen en te antwoorden op gestelde "vragen. Die bevoegdheid mist een commissie als b.v. met de Spoorhout-zaak be zig is geweest, doch tenslotte bleek de mede werking van buitenaf, de bereidwilligheid om wel - inlichtingen te verstrekken, bijzonder mee te vallen. En als het eigenlijk vaststaat, dat de Kamermeerderheid thans geen enquête wenscht, maar dat er wel een meer derheid zou zijn, die gaarne zou zien, dat op de zooeven aangegeven wijze meer licht in de kwestie-Oss wordt verkregen, is het ongetwij feld de moeite waard dan een dergelijke po ging te ondernemen. Het zou ons niet verbazen, als het dien kant zou uitgaan, wanneer deze week het voorstel-Wendelaar (aangenomen, dat dit Ka merlid in zeer snel tempo zijn Memorie van Antwoord gereed zal hebben) in behande ling komt. Wij hoorden verluiden, dat ter rechterzijde de Christelijk-Historischen zeer geporteerd zouden wezen voor het aldus schep pen van de gelegenheid om nog nadere infor maties te krijgen, dat de anti-revolutionnai- ren hier ook wel wat voor voelen en dat er tenslotte bij de R.K. fractie geen bezwaar zou bestaan om een hierop gerichte motie te helpen aannemen, mits daaraan alles vreemd zou zijn wat zelfs maar den indruk van eenig minder vertrouwen in minister Goseling zou kunnen opwekken. En wanneer men dan an derzijds zou weten te voorkomen, dat door deze methode toe te passen de heele kwestie wat al te zeer op de lange baan zou worden geschoven, achten wij het heelemaal niet uit gesloten, dat indien een motie ter tafel zou komen, den minister van Justitie uitnoodi- gende door middel van een nota aan de Ka mer nadere voorlichting te verschaffen, de voorsteller van de enquête bereid zou zijn op schorsing van de verdere behandeling van zijn voorstel aan te sturen. Het ware dan ongetwijfeld gewenscht, dat de minister van Justitie ten spoedigste, liefst binnen een tweetal weken, zijn nota aan de Kamer zou toezenden. En voorts, dat de Ka mer de maatregelen zou treffen, noodig, om die nota nog gedurende het zomerreces door een daarvoor aan te wijzen commissie uit haar midden te laten bestudeeren. Zoodoende zou een eventueel daarna nog noodig of ge wenscht debat naar aanleiding van de nota, goed voorbereid in September, uiterlijk aan vang October kunnen plaats vinden. Dat van zijn kant de minister van Justitie gaarne de gelegenheid geschapen zou willen zien om verschillende dingen, die hij met be trekking tot de Ossche kwestie op het hart heeft, alsnog te kunnen loozen, komt ons wel heel waarschijnlijk voor. Gelijk we trouwens goede redenen meenen te hebben om te ver wachten, dat er een aardige kans bestaat, dat het straks de hier geschetste richting zal uit gaan. Gebeurt dit, dan is ongetwijfeld weer eens opnieuw bewezen van welk een groot nut toch is, het bestaan van een vrij, een nl. tot het uitoefenen van toezicht en van kritiek vrij Parlement, waaraan de Regeering ver antwoording verschuldigd is. E. v. R.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1