HET NIEUWE AVONDBLAD Het Mooie Land. 23e JAARGANG No. 188 DINSDAG 14 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN; per week 12Vs ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er is Zaterdagmiddag een aardschok in ons land gevoeld en als ik ons deftigste dagblad, verschijnend in een onzer on-deftigste steden, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, erop na lees, voel ik dat zooiets eigenlijk niet te pas komt. Ieder zijn deel. Tot ons deel behooren aardbevingen niet. Dat zijn natuurverschijn selen die Japanners, Amerikanen, Italianen en zoo voor hun rekening moeten nemen. Wij hebben de lage landen beneden de hooge waterstanden en de vreemdelingen zien ons bezorgd aan en begrijpen niet dat we er rus tig bij slapen. Wij maken wat luchtige opmer kingen over onze vertrouwdheid met het wa ter en de waterbouwkunde waarvan 99 pCt. onzer gelukkig niets weten en zeggen nog het een en ander over watersnooden en gaan weer even gerust slapen. Die 1 pCt., die het wèl weten, hebben den boel immers goed voor elkaar. Maar Moeder Natuur moet ons, de stille-helden-beneden-zeeoppervlak die Ja panner en Italiaan en Amerikaan in ons zien, niet gaan tergen met hun aardbevingen. Dus nemen wij het op als een kleine vergissing in haar administratie en rekenen erop dat zoo iets zi6h niet herhalen zal, zeker niet in erger mate. Dit voorjaar heeft mij weer eens het voor recht geschonken van buitenlandsche gasten, die rondgeleid moesten worden, wien Holland moest worden getoond. Zij zijn een voorrecht om vele redenen. Niet alleen omdat men flink tegen hen kan doen over al dat water waar mee men zoo vertrouwd is, niet alleen omdat men zijn vreemde talen kan opfrisschen, het geen inderdaad heel prettig en nuttig is, maar ook omdat zooveel plekjes in het mooie Holland bezocht worden die alweer jaren on bezocht waren gebleven en omdat al die be wondering van de buitenlanders weer eens versch doet beseffen hoe mooi ze toch wel zijn, hoe waarlijk prachtig en van eigen ka rakter heel dit land en water van Holland in de lente zijn. Er zijn eigenlijk altijd weer ontdekkings reizen in te maken. Er is veel dat nieuw voor mij bleek, na jaren. En ik herinner mij vroe gere vernieuwingen. Begint men het al dieper te doorschouwen en te genieten naarmate men ouder wordt? Is het dat? Of verinnigt Herinnering al die kleurenpracht, al die zil veren schittering van watervlakten, al die in timiteit van dorpjes met speelgoedhuisjes- met-bruggetjes-ervoor, van ouderwets-vriende lijke landlieden die een stillen groet brengen. zoomaar, al weten ze heelemaal niet wie we zijn, en al is er niets voor hen aan te verdie nen? De vreemdelingen zijn stil van bewondering voor al de kleur, al de schittering van een Braassemer Meer waarop kleine zeiljachten voortstreven in een speelsche bries en de kleine golven wit kuiven tegen him boegen. Ook voor al de bloemen. Overal tuinen vol mooie bloemen. „Dat is niet zoo bij ons", zeg gen zij en hun belangstelling mindert ziender- oogen zoodra ze op onze groote auto-strada's komen, waarop we toch nog trotsch zijn, want ze zijn zoo modern en maken het kleine land toch grooter? Het doet ook hierin mee. Maar dat kennen de vreemdelingen wel. „Breed, groot" zeggen ze hoogstens, om ons een plezier te doen. Maar een wandeling door het Kaagdorp, met zijn ééne smalle slingeren de weggetje tusschen oude huisjes en nieuwe zomeroptrekjes door, met zijn prachtige door kijkjes op de Plassen en alweer: zijn bloe men, baart geestdrift. Ook is het zoo wonderlijk per auto op een handpont te rijden, die maar één auto bergen kan, en overgezet te worden over de Ring vaart door een man die wrikt met een houten klos op een staaldraad. Die landwegjes, waar op gestopt moet worden op de berm om een „tegenligger" te laten passeeren hebben toch oneindig veel meer bekoring dan alle groote auto-renwegen bij elkaar. „Jammer dat jullie die dingen ook hebben moeten aanleggen, met al die bulten-van-viaducten", zegt een vrien delijke stem „from abroad". En onze steden hebben veel moois, veel interessants, maar het zijn toch ook maar stedenveel grooter is de warme bewondering voor Rijnsaterswoude en Leimuiden. Dat zijn dan ook wel prachtige dorpjes; kent u ze nog?ik was er zoolang niet geweest en toen ik aan Amsterdam's Plan Zuid dacht en aan de Haagsche van Alkemade-laan met al die nieuwe flatgebou wen, dacht ik: hoe is het mogelijk en wat is daar nou voor moois aan. Het Mooie Land vooral boeit. Ik heb het weer geleerd. Onze nieuwe Boschbaan en ons vergroote Stadion zijn ook lang zoo interes sant niet als de Oude Rijn bij Alphen, waar Holland-ia Zaterdag"juist haar ouderwetschen, onopgesmukten roeiwedstrijd hield op die onzuivere kromme baan vol piketten omgeven door natuur en landelijkheid en sportjongens en meisjes in veelkleurige klee- dij, telkens bij dichte groepen overgezet in wankelie roeibootjes. Bloemen, vlaggen, strijd, geestdrift in het echte oude Holland waar geen strada's zijn en autorijden over smalle ophaalbrugjes temidden van fietsers-gewe- mel nog een soortement van kunst is Dan weer de wijde verten en de stralende zon tegemoet. Ja, het is een mooi land. R. P. IJMUIDEN Jubileum dokter de Weerdt. Hulde voor een mooien staat van dienst. Gisteren herdacht dokter P. C. de Weerdt den dag. dat hij gedurende 25 jaar de praktijk van geneesheer heeft uitgeoefend. Deze dag is voor den geachten jubilaris een ware feestdag geworden. Reeds vroeg in den morgen werden tal van bloemstukken gebracht en in den loop van den dag kwamen velen den jubilaris en zijn gezin hun gelukwenschen aan bieden. Niet minder dan 260 patiënten, vrien den enz. teekenden het felicitatieregister en de negentig bloemstukken, zeer fraaie en ook zeer eenvoudige, maakten van de dokters woning een waar bloemenpaleis. Onder dege nen die den jubilaris persoonlijk kwamen ge lukwenschen behoorden o.a. de burgemeester, de heer J. P. Weijburg, commissaris van politie, de heer L. S. Limborgh Meijer, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst, de collega's W. van Haselen, Muijs van der Moer, Kuier, Boosman, de Groot, v. d. Veldt, verder o.a. Ds. Joh. Bronsgeest, notaris Anten, de heer Waardenburg, directeur van Maatsch. Hulpbetoon, het bestuur van de Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg enz. Uit deze vele gelukwenschen, uit de vele geschon ken bloemen en cadeaux blijkt wel, welk een groote waardeering alom wordt gekoesterd voor het werk van den jubilaris. Gisteravond werd den jubilaris door de Harmonie „Kunst na Arbeid" een serenade gebracht, Hierna kwam het bestuur van het Velser Ziekenfonds den jubilaris huldigen. Hem werd als feestgeschenk van de leden een schrijfbureau en een bureaustoel aangeboden. De aanbieding van dit fraaie geschenk ge schiedde door den voorzitter den heer J. van Gameren. Deze richtte daarbij eenige woorden tot den fondsdokter waarbij hij den wensch uitsprak, dat dokter de Weerdt nog vele jaren als geneesheer voor het fonds werkzaam mocht zijn. In de jaren die voorbij zijn, aldus de heer van Gameren, heeft u veel meegemaakt, maar ook door uw werk veel vriendschap ver worven. De vele bloemstukken bewijzen dit. Spontaan heeft ieder lid der vereeniging bij gedragen om het cadeau te kunnen bekosti gen. Dit is een bewijs van de achting, die in de vereeniging voor u wordt gevoeld. Spreker hoopte dat het geschenk naar genoegen mocht zijn. De jubilaris antwoordde hierop, dat hij reeds lang tegen dezen dag heeft opgezien. Zelfs is de gedachte bij hem opgekomen, om in dezen tijd met vacantia te gaan. Men heeft hem echter weten over te halen, hiervan af te zien. Er is veel werk van dezen dag gemaakt; dat de belangstelling zoo overstelpend zou zijn, had hij nooit durven denken. Het is hem niet mo gelijk den indruk, die dit alles op hem heeft gemaakt, onder woorden te brengen. Zeer dankbaar is hij voor het mooie cadeau van de fondsleden. Spreker dankte vervolgens de be stuursleden voor den amicalen omgang, de hulp en den steun die hij in al die jaren van het bestuur heeft mogen ondervinden. Ook de dames der bestuursleden, die zich vele opoffe ringen voor het Ziekenfonds hebben getroost bracht spreker dank, evenals den heer Leering, de bode, die door zijn activiteit steeds getracht heeft, het fonds vooruit te brengen. Hierna werd dokter de Weerdt uitgenoodigd in de practijlckamer het cadeau in ontvangst te nemen. De 13e Juni is voor dokter de Weerdt en zijn gezin een dag geworden, die nog lang in aller herinnering zal blijven voortleven. LEGER DES HEILS. Bezoek Commandant Vlas. A.s. Zondagavond heeft in de zaal van het Leger des Heils een bijzondere bijeenkomst plaats. Commandant Bouwe. Vlas, vergezeld van Mevrouw Vlas, bijgestaan door zijn secre taris en den divisie-officier Majoor Kolder, zul len dien avond de bijeenkomst leiden. Dit hooge bezoek is voor het plaatselijke corps een groote bijzonderheid, waarnaar reeds lang is uitgezien. In verband met het te verwachten drukke bezoek worden de zaal deuren reeds vroegtijdig geopend. OFFICIEEL MARKTBERICHT VLAARDINGEN 13 Juni Namiddag-prijzen. Maatjesharing klein 74 60 a 85.10. Idem iets grootere 62.20 a 80.30. Idem middelsoort 42.20 a 63. Idem groot 35.a 49.80. SchaakcluJj „Kijk Uit". Organiseert een onderlinge zomercompetitie. Nu de onderlinge competitie-wedstrijden zoo goed als geëindigd zijn en daardoor de meeste spelers op het spelen van vrije partijen zijn aangewezen, heeft het bestuur van Kijk Uit een zomercompetitie-plan uitgewerkt, dat indien de leden regelmatig de clubavonden blijven bezoeken, zeer zeker de noodige animo en strijdlust met zich zal brengen. Het komt hierop neer, dat alle spelers naar speelsterkte een rangnummer krijgen, bijv. van 1 t/m 50, onderverdeeld in groepen van 10, te noemen groep a, b, c, d, enz. Met de leiding dezer competitie worden en kele leden belast, welke wekelijks voor opstel ling der te spelen partijen zorgen. Nu ligt het in de bedoeling en dit vormt wel één van de tot spelen animeerende feiten dat niet al leen de sterkste spelers uit a. ook tegen die van groep b, c en d spelen, maar dat ook alle groepen zich onderling meten zullen, dus ook bd, cd, enz. Een tweede stimulans zal worden, dat z.g. extra-punten zullen worden toegekend. Om een voorbeeld te noemen, een speler uit de c-groep wint een partij van een a-speler, in dit geval krijgt de c-speler naast de gebruikelijke 1 een aantal extra-punten. Zoo geldt dit voor alle partijen waarbij lager geklasseerde spelers van de hooger in- gedeelden winst weten te behalen. De extra puntentoekenning geschiedt natuurlijk naar het verschil in speelsterkte in b, c, d, enz. uit gedrukt. De bedoeling is, dat elke speler minstens acht partijen moet spelen om in den slot- stand en punten-telling te kunnen worden opgenomen. Indien deze zomer-competitie dus serieus wordt opgevat en daaraan twijfelt het be stuur niet krijgt men een mooi overzicht in de onderlinge speelsterkteverhoudingen van alle leden. Bovendien zal het de clubgeest door meer algemeen onderling contact zeer zeker ten goede komen. Ook is het voor niet-leden, welke zich thans als lid zouden willen aanmelden, een mooie gelegenheid om zich in te spelen. Deze zijn van harte welkom! (clubavonden worden Dinsdagsavonds in het Vereenigingsgebouw in de Kalverstraat gehouden). Naast deze onderlinge partijen zullen ook simultaan-seances door de. sterkste clubspelers ■gegeven worden, waarbij ook wederom een extra-puntensysteem zal worden toegepast. Het bestuur rekent er op, dat alle leden door trouwe opkomst zooveel mogelijk het welslagen van een en ander zullen bevorderen. „Kijk Uit" kan er slechts wel bij varen. POSTDUIVEN OPGEVANGEN OP EEN STOOMTRAWLER. De machinist P. Duin van den stoom trawler Maria had twee postduiven opgevan gen, die behalve een nummering een ring aan een der pooten hadden met den naam van den eigenaar, een pianohandelaar in Groningen. Deze is van het opvangen zijner duiven in kennis gesteld. THANS OOK VOETBALLENDE KOLEN HANDELAREN. Voetballende politiemannen, voetballende vischhandelaren, en nu ook voetballende kolenhandelaren, die bezig zijn een elftal te vormen, zoodat we binnenkort een competitie van „beroeps"-elftallen kunnen verwachten al zijn dat dan ook geen beroepsvoetballers. Naar wij vernemen is er bijna een elftal bij elkaar, zoodat de zomercompetitie kan begin nen. Een mooie gelegenheid voor deze cate gorie van ingezetenen om fit te blijven voor het zware werk, dat hun in den winter steeds wacht. DE AMSTERDAM NAAR HAAR STATION VERTROKKEN. De nieuwe sleepboot van Bureau Wijsmuller de Amsterdam is gisteren na een laatsten proeftocht met genoodigden te hebben gedaan, naar haar station (Den Helder) vertrokken. De Utrecht komt voorloopig nog niet naar IJmuiden. Deze sleepboot is gerequireerd voor hulpverleening bij de Karimata, de bagger molen waarmede men het goud van de Lutine hoopt op te visschen. GEZELLIG SAMENZIJN VAN HET COMITé SCHOOLVOEDING. Het Comité „Schoolvoeding" houdt a.s. Woensdagavond in de Wilhelminaschool een „gezellig samenzijn", met voordrachten, mu ziek en spel. De O. K. Kerk lieeft haar luiklok. Bijna binnen. Gisteren is de luiklok voor de O.K. Kerk op- geheschen en in den toren opgehangen. Even voordat de klok door de galmgaten in den toren verdween, maakte onze fotograaf dit plaatje. De klok werd met behulp van een handlier aan een op ijzeren staven rustende balk opge heschen. En het ging heel voorspoedig. JAARVERGADERING UITGESTELD. De jaarvergadering der Winkeliers en Han delsvereniging „Groot IJmuidpn", die gister avond gehouden zou worden, is door omstan digheden uitgesteld tot Dinsdag 21 -Juni a.s. SCHEEPVAARTINSPECTIE. De Minister van Waterstaat heeft met in trekking van de ter zake vroeger genomen be schikkingen, te rekenen van 16 Mei 1938: a. aan de ambtenaren van de scheepvaart inspectie districten en standplaatsen aange wezen en wel: 1. aan den inspecteur C. A. G. van der Boom, den expert W. van Duyn en de ad junct-experts W. van Dijk en M. J. van der Hoek het eerste district, met standplaats Am sterdam. 2. aan den inspecteur A. Wolkammer, den adjunct-inspecteur J. C. Becker, de experts A. C. van Brakel en H. Schuringa en de adjunct- experts P. Mostert en L. Mulder het tweede district, met standplaats Rotterdam. 3. aan den inspecteur L. Korstanje, de ex perts M. J. de Bilt en J. Bloem en den adjunct expert J. Visser het derde district, met stand plaats Groningen. 4. aan den adjunct-inspecteur J. H. Th. Eerman, de experts J. P. Craanier, G. Bergsma, W. J. de Haan, W, Lagendijk, R. Speelman en A. van der Windt en de adjunct-experts F. Berkhout, D. van Dongen, M. A, Kok en W. H. Vogelenzang het vierde district, met stand plaats IJmuiden voor de heeren Eerman, Bergsma, Lagendijk, Speelman, Van Dongen en Vogelenzang, met standplaats Vlaardingen, voor den heer Craamer, met standplaats 's- Gravenhage, voor de heeren Van der Windt en Berkhout en met standplaats Vlissingen voor de heeren De Haan en Kok. b. behalve de in artikel 2, lid 3, van het koninklijk besluit van 17 December 1932 (staatsblad no. 620) genoemde ambtenaren aan den inspecteur-generaal voor de scheep vaart toe te voegen: de inspecteurs C. H. Zijl stra en G. Mante, den inspecteur-titulair J. den Hollander, de experts J. Komijn en A. L. Meijneke en den adjunct-expert P. Visser. c. aan den inspecteur G. Mante, naast zijn werkkring bij de hoofdinspectie voor de scheepvaart, tijdelijk op te dragen de leiding van het vierde district. d. aan den inspecteur-titulair J. den Hol lander, naast zijn werkkring bij de hoofd inspectie voor de scheepvaart, tijdelijk als amibtskring aan te wijzen het vierde district. VELSEN Aantal werkloozen wederom gedaald. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg: op 11' Juni '38 en 12 Juni '37 Bouwvakarbeiders 231 327 Metaalbewerkers 161 195 Houtbewerkers 20 24 Landarbeiders 37 26 Havenarbeiders 77 91 Visschers 333 402 Kantoorbedienden 32 40 Losse arbeiders 643 572 Overige beroepen 267 266 Mannen bov. de 13 jaar 1801 1943 Mannen onder de 18 jaar 46 34 Vrouwen boven de 18 jaar 16 13 Vrouwen onder de 18 jaar 5 10 Totaal werkloosheid 1868 2000 Het aantal werkloozen was dus 13'2 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daalde het met 40. EXCURSIE R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. Onder leiding van een der leeraren maakten Zondag j.l. de cursisten van de R.K. Volks universiteit te Velsen een excursie naar Am sterdam waar bezichtigd werd het museum van den arbeid en de schuilkerk, waarin tij dens de Hervorming, het H. Misoffer werd op gedragen en die in den volksmond „O. L. Heer op zolder" wordt genoemd. Oorspronkelijk was het plan, liet planeta rium te Den Haag te bezichtigen, maar daar dit des Zondags in de zomermaanden gesloten is zal men dit waarschijnlijk in October be zoeken. Nieuwe Deenschc visschevshaven. Te Baagö is een nieuwe visscherijhaven ge opend, waaraan tien maanden gewerkt en 80.000 kronen besteed is. De Deensche staat droeg van deze kosten de helft, terwijl de pro vincie en de gemeente elk een vierde deel bij droegen. De Rijkspostspaarbank in Mei, Wederom ruim ƒ50.000 ingespaard. Afgaande op de maandelijksche berichten van de Rijkspostspaarbank zou men feitelijk tot de conclusie komen, dat zich een golf van welvaart over onze gemeente heeft uitgestort. Want sedert gerüimen tijd vertoont het te goed der spaarders elke maand een vrij aan zienlijke soms een zeer aanzienlijke stijging; zooals nu weer in Mei, in welke maand het to taal der ingelegde gelden f 197.414.87 bedroeg, dat der terugbetalingen f 146.342.25, zoodat het spaarkapitaal met f 51.072.62 vermeerderde. Periodiek zijn er bepaalde oorzaken van een abnormale stijging der ingeleggelden evenals dit geldt voor een abnormale stijging der uit betalingen die te vinden zijn resp. in het uit betalen der pensioenen en in betalingen van hypotheekrente, belastingen, aflossingen enz. Maar er valt in onze gemeente een voortduren de toeneming van het spaarkapitaal te consta teer en, die onder den invloed van genoemde factoren grooter of kleiner is. Van een golf van welvaart is in onze ge meente nog niet veel te bemerken. De toene ming van het tegoed moet dus een andere oor zaak hebben en die meenen wij te moeten zoeken zooals wij reeds eerder opmerkten in den nog altijd slechten staat der beleg- gingsmarkt, tengevolge waarvan groote kapi talen renteloos liggen. En waar kon men dan beter terecht dan bij onze solide Rijkspost spaarbank? Er werd aan de verschillende kantoren in gelegd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd Terugbetaald f 86896.92 f 18202.06 f 19204.57 18537.66 Meer ingelegd dan terugbetaald Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbetaald f 666.91 Kantoor Velsen: Ingelegd f 14305.12 Terugbetaald 7277.72 Meer ingelegd dan terugbetaald f 7027.40 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 10878.40 Terugbetaald 12500.28 Minder ingelegd dan terugbetaald f 1621.88 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 38482.66 Terugbetaald 22054.38 Meer ingelegd dan terugbetaald f 16428.28 Santpoort-Station Ingelegd f 27647.19 Terugbetaald 17277.34 De af deeling Haarlem van het Ned. Padvindsters Gilde hield Zondag een boottocht naar het Braasscmermeer. Meer ingelegd dan terugbetaald f 10369.85 Opvallend is wel de groote stijging in de beide Santpoorten, totaal bijna f 27000. Maar ook IJmuiden komt met ruim f 18000 goed voor den dag. In Velsen-Noord had de postambtenaar, be last met de behandeling der spaarbankboekjes het vrij gemakkelijk, daar zijn „omzet" slechts ruim f 23000 bedroeg terwijl het kantoor IJmuiden ruim f 155.000 verwerkte. Maar ver gissen wij ons niet, dan komen ook de omzet ten der agentschappen in IJmuiden en IJmui- den-Oost in de statistieken van het hoofdkan toor terecht. Het aantal in Mei nieuw-uitgegeven boekjea bedroeg 125.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1