Romantisch Openluchtspel Oranje van dr. op het landgoed Elswout Wlg ^erger „Eenheid door N' Uit het verleden van Elswout. Twee kinderen te water. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin -OG ligt het landgoed „Els wout" eenzaam en verlaten en zwemmen in den groo- ten vijver de karpers en brasems vreedzaam rond terwijl op het water eendjes en jonge zwanen ronddartelen tusschen de groote wa terlelies voor het groote gebouw dat meer op een kasteel dan een land huis lijkt. Nog heerscht er rust tus schen de boomen waarvan de blade ren zachtjes bewogen worden door den zomerwind die tegen den avond wat sterker wordt. Weldra zal echter de stilte op dit waarlijk prachtige landgoed verbroken worden door de machtige stem van Eduard Verkade die zijn aanwijzingen zal geven aan een aantal beroepsacteurs en meer dan 150 figuranten die tezamen ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, het romantische openluchtspel „Eenheid door Oranje" van dr. Ludwig Berger zullen opvoe ren aan den achterkant van de villa van de familie van Vliet door wie dit terrein aan het Centraal Oranje Comité Bloemcndaal werd beschikbaar gesteld. Tusschen 28 Augus tus en 3 September zal in dit prachtige na tuur-décor het spel in 5 bedrijven van dr. Berger waarvoor dr. Anton van Duinkerken een proloog en een epiloog schreef, worden gespeeld in een entourage die wat schoon heid betreft moeilijk overtroffen zal kunnen worden. De bedoeling is, zoo vertelde mr. F. J. D. Theyse, de voorzitter van het Centraal-Oran- je Comité Bloemendaal, om de mooie omstre ken van Bloemendaal die door de Jamboree reeds zoo bekend zijn geworden nog meer onder de algemeene aandacht te brengen. Nu bood de vriendelijke geste van de familie van Vliet een welkome gelegenheid om een deel van de gemeente Bloemendaal het buiten Elswout in Over veen dat velen reeds van naam kennen, doch waarvan de schoonheid voor de meesten nog een geslo ten boek is, eens te laten zien en daaraan tegelijk een passende huldiging voor het re geeringsjubileum te verbinden. Er wor den talrijke openluchtspelen opgevoerd, maar we hopen dat de opvoering van „Eenheid door Oranje" iets heel bijzonders zal wor den. De regie en artistieke leiding berust bij Eduard Verkade die een aantal prominente acteurs en actrices zal uitnoodigen voor de hoofdrollen terwijl de minder belangrijke rol len en de figuratie door verschillende groe pen van Bloemendaal's bevolking zullen wor den verzorgd. Het stuk speelt zich af in de jaren tus schen 1660 en 1672, de romantischen noot wordt gevormd door een liefdescomedie tus schen den zoon van Michiel de Ruyter, Engel, en een freule van Berensweert wier vader lid van de Staten Generaal was. Het hoogtepunt van het spel wordt echter gevormd door de verzoening van de beide zee helden Michiel de Ruyter en Tromp. Een verzoening die tot stand komt onder den jongen Willem III van Oranje. In de epiloog van Anton van Duinkerken wordt dit „leitmotiv" .Eenheid door Oranje" ook tot op onzen tijd doorgetrokken. Prachtige scènes. Verder komen in het stuk nog verschillen de groote scènes voor zooals het vertrek van koning Karei II naar Engeland en het huwe lijk van een freule van Berensweert met lord Arlington een der volgelingen van den Engel- schen monarch die den regisseur gelegen heid geven fraaie effecten te bereiken. De technische voorbereidingen, verlichting, accoustiek enz., eischen natuurlijk veel zorg doch het comité hoopt dat alles naar wensch geregeld zal kunnen worden. Er zijn trouwens nog meer moeilijkheden o.a. het parkeeren van auto's der bezoekers maar met hulp van den commissaris van politie zal men trachten een bevredigende oplossing te vinden. Natuurlijk brengt een dergelijk grootsch op gezette opvoering ook groote kosten met zich mede. De gemeente Bloemendaal heeft echter reeds de bijdrage van f 2560 die anders voor de Oranjefeesten wordt gegeven, beschik baar gesteld terwijl B. en W. den Raad voor stellen nog een extra subsidie van f 2500 in het te vormen garantiefonds te storten. Medewerking van particulieren is echter on misbaar, het comité rekent er op dat het ook nu weer aller steun zal mogen on dervinden. Er bestaan voorts nog plannen om de in gang van Elswout te veranderen en 't voor gedeelte om te tooveren in een oud-Hollandsch marktplein. Ongeveer 1500 toeschouwers. Ongeveer 12 a 1500 personen zul len de voorstellingen die waarschijn lijk drie maal des avonds zullen worden gehouden, kunnen bijwonen. Verder zal er vermoedelijk een matinée Aan de achterzijde wordt het huis van de familie van Vliet begrenst door een vijver; nu speelt zich de handeling af op het bordes en gedeeltelijk ook op het water waar groote houten plankiers komen. Aan de overzijde van den vijver is een grasveld met eenige boomen, hier zullen de tribunes komen waar voor eenige takken van boomen zullen worden verwijderd. fraaie terrein bekeken en de conclusie kan niet anders zijn daneen betere plek had men niet kunnen vinden. Ook C. R. T. baron Krayenhoff, de voor zitter van de A. N. V. V. was vol lof voor de bijzonder mooie omgeving- De fraaie achtergevel van het landhuis van de familie Van Vliet op het buiten „Elswout", waar rde opvoering plaats zal vinden van dr. Berger's openlucht spel „Eenheid door Oranje" Op het bordes beneden aan de eerste trap en op het water komen houten plan kiers. Eduard Verkade is belast met de artistieke leiding. Dr. Paul Bromberg' zal bovendien zorgen dat de gevel een passend oud-Hollandsch karak- tear draagt,, zoodat werkelijk geen enkel detail vergeten is. Als het weer Er is nog maar één factor die het comité niet beheerscht en dat is het weer. Maar zou het traditioneele Oranje-Zonne tje bij deze bijzondere jubileumsviering ont breken? Daarop zal wel niemand rekenen en mocht het onverhoopt eens tegenloopen Maar neen, laat ons optimist blijven, het Centraal Oranje Comité Bloemendaal is het ook. En met redenJ Hieronder volgt de samenstelling van de verschillende comités: Centraal Oranje Comité, Bloemendaal: Voorzitter de heer Mr. F. J. D. Theyse, secretaris de heer C. J. de Bruyn, penning meester de heer J. A. Boskamp, leden de hee- ren: C. M. Boelhouwer, Mr. A. Bos, J. H. Caro, H. Fruitema, H. J. Hymans, P. Jongepier, H. Kraatzer, A. J. M. Lobman, Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, Mr. Th. S. de Vries van Doesburgh, J. J. de Waal Malefyt, Eerecomité Regeeringsjubileum. Eere-presidente: mevrouw A. C. den Tex Baronesse Bentinck; Leden: Mevrouw M. Th. Bierens de HaanWaller; mevr. S. Bierens de HaanDudok de Wit, mevr. J. BosVincent, mej. A. Bruins, mevr. A. M. BührmannLe gras, mevr. A. E. H. Baronesse van Dedem Zubli, mevr. N. Dyserinck-van Gilse van der Pais, mevr. J. M. Imminkvan der Schalk, mevr. J. Rot-Kamp, mevr. D. E. J. Schiefer- deckerStibbe, mevr. J. M. SterckProot, mej. Y. J. M. Steyns, mevr. douairière jhr. mr. E. H. E. Teding van BerkhoutCamerling Hei- molt en de heeren: mr. A. A. Aberson, J. Bal, D. Bangert, H. Beekman, L. L. Bierens de Haan, G. D. W. Boissevain, Ds. J. C. Brus- saard, S. Crone, B. G. Dorhout Mees, Ds. J. C. van Dijk, H. J. Eldering, Mr. A. J. En schedé, H. E. Everard, Mr. W. M. Gunning, A. F. Haccou, F. C. H. Harmens, H. F. Heerkens Thijssen, H. W. Hogenbirk, J. van Holland, N. A. C. Hymans, J. P. de Josselin de Jong, J. M. Kakebeeke, E. H. Kerkhoven, C. H. van der Klugt, M. C. Koning, D. Kuiper, Raymond E. Laan, Th. A. van der Laan, mr. Th. F. M. de Lestrieux Hendricks, W. L. Looman Jr., prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, mr. dr. J. Lu- den, H. Meinesz, W. Munnix, Ir. B. F. van Nie- velt, Ir. J. van Oldenborgh, Ir. J. Ouwehand, A. J. Prinsenberg, mr. F. J. Prinsen Geerligs, W. Pronk, jhr. G. C. Quarles van Ufford, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, mr. F. P. Th. Roh- ling, A. van der Schoor, W. Siewertsz van Ree- sema, W. J. A. Sweyen, A. Tameling, pastoor B. N. Terra, A. E. Thierry de Bye Dolleman, J. Tideman, mr. W. E. Baron van Till, dr. A. de Vletter, C- D. van der Vliet, J. M. B. van Vlijmen. H. M. van Weel, mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, mr. dr. P. J. Witteman, A. IJzerman, Finaneieele Commissie. Voorzitter de heer jhr. G. C. Quarles van Ufford, penningmeester de heer J. A. Bos kamp, Leden de heeren H. J. Hymans, J. M. Kakebeeke, W. Siewertsz van Reesema, Mr. W. E. Baron van Till, J. M. B. van Vlijmen. Tooneel Commissie. Mevr. M. Th. Bierens de HaanWal ler, mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Paft, mej. Y. J. N. Steyns en de heeren mr. W. M. Gunning, H. F. Heerkens Thijssen, J. van Holland, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, W. J. A. Sweyen, mr. F. J. D. Theyse. Het Schildersbedrijf. Collectieve Arbeidsovereenkomst. De collectieve overeenkomst, regelende de arbeidsvoorwaarden in het schildersbedrijf, is tot 31 December 1938 verlengd. Het nieuwe contract heeft belangrijke wij zigingen ondergaan. Dat is vooral het geval voor wat betreft de regeling der uitbe taling van vacantiebons. Ook zijn in eenige plaatsen van het land verhoogingen van de uurloonen in het contract vastgelegd. Voor Haarlem is het loon niet gewijzigd en gehandhaafd op 29.76 per 48-urige werk week. De verbindendverklaring van het contract van regeeringswege is nog. niet verkregen, maar verwacht wordt dat deze in den loop van deze maand zal worden verleend. Een millioen meer voor nood lijdende gemeenten. Ingediend is een aanvullende begrooting van binnenlandsche Zaken voor 1937. Voor gesteld wordt het uitgetrokken bedrag van f 50.000 voor de uitvoering van de wet betref fende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen met f 75.000 te verhoogen. Voor rijkssteun aan noodlijdende gemeenten is in 1937 f 3.450.000 uitgetrokken. Verwacht kan worden, dat voor dat dienstjaar f 4.450.000 noodig zal zijn. Voorgesteld wordt het tekort van een mil lioen a fonds perdu (bijdragen die niet terug betaald behoeven te worden) beschikbaar te stellen. Moedige redders voorkomen erger. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het cand.-ex. in de rechts geleerdheid de heer J. A. de Roy van Zuyde- wijn en mej. C. van den Berg. Geslaagd voor het cand. ex. in de rechts geleerdheid A. Menkman en mej. J. van Rossum. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen rechten de heer J. C. Dudok van Heel, te Heemstede. Nu ter gelegenheid van het regeerings- jubilé van H.M. de Koningin eind Augus tus op „Elswout" een historisch openlucht spel opgevoerd zal worden, trekt dit mooie buiten in Overveen veler belangstelling Daarom is het van belang te bladeren in het historieboek. De heer C. J. Gonnet heeft indertijd voor het jaarboek der vereeniging' Haerlem" daarover een studie geschreven, waarin hij vertelt, dat omstreeks 1630 Carel Molijn, een tuijndersgast zijn ambacht prijs gaf en in dienst trad van een lakendrapier te Haarlem om op het kantoor te werken. Na eenigen tijd kwam zijn meester te over lijden en Molijn wist niet beter te doen dan met de rijke weduwe te trouwen. Hij werd toen een rijk en machtig koopman. Zijn schepen voeren op de wereldzeeën en alles ging voor den wind, zoodat hij over tonnen ;ouds te beschikken kreeg.. Eerst bouwde hij een mooi huis aan de Kraayenhorstergracht (thans Nassaulaan). Maar toen dat in 1634 klaar was, ging de eerzucht van Molijn nog verder, hij ging een prachtige „hofstede" stichten. Dat was het begin van „Elswout". Bij kocht groote stukken wei- en duinland onder Overveen en liet daar een groote „lustplaats" zetten. Er werkten honderden arbeiders bij het af- xaver, van de duinen, en het bouwen van het groote huis. Op Zondag trokken de wan delende Haarlemmers naar Elswout om zich te overtuigen van het vorderen van het werk. Maar nog voor alles klaar was keerde het fortuin Molijn den rug toe. Zijn schepen ver gingen of werden door schuimers buitgemaakt, factoors gingen er met zijn geld en kooplieden met zijn goed van door. Het einde was een bankroet, zóó zelfs, dat Molijn later van de armen moest worden onderhouden. De hofstede Elswout die half klaar was, celis. Hij liet haar voltooien en liet haar bij kwam toen in het bezit van den Heer van Mar- zijn dood aan zijn zoon na. Marcelis Sr. was handelaar in ijzer en geschut. Hij was in 1638 de voornaamste leverancier te Amsterdam van het buskruit aan den vijand in Zuid-Neder land. Marcelis kocht nog veel grond ter vergrooting van het bezit van Elswout, nu Marcelis-hoeve genaamd. Tot de bezitting behoorde ook het zoogenaamde Volmeer, een in 1739 verzand meer ten zuiden van Kraantjelek. Vroeger was dit Volmeer eigendom geweest van den Haar- lemschen kunstschilder Maarten van Heems kerk. Hij vermaakte de opbrengst als huwe lijksgift aan de twee bruidsparen die hun hu welijk lieten inzegenen op zijn graf in de Groote Kerk te Haarlem. In 1660 was de lustplaats van Marcelis zoo ver gereed, dat hij daar een voornaam gezel schap kon ontvangen. De Prinses Royale, we duwe van Willem n, was met haar zoon Wil lem III, Prins van Oranje, toekomstig Koning van Engeland, te gast genoodigd door den Magistraat der Stad Haarlem. Zij kwamen met een gevolg van 266 personen. Marcelis ont ving de gasten ook op zijn landgoed. Zij kwa men met 13 „koetzen" te Overveen, waar alles voor een luisterrijke ontvangst in gereedheid gebracht was. Ter eere van de gasten sprong een fontein van duinwater, terwijl de zeld zaamste vruchten en dranken werden aange boden. In de Orangerie van het buiten werden in dien tijd ananassen en andere exotische gewassen gekweekt. Eenige jaren later bezocht Christian Knorr van Rosenroth, directeur van de Kanselarij van den Paltsgraaf, Elswout. Hij zegt in zijn reisverhaal o.a.: „Het huis is zoo mooi dat het geen Koning zou tegenstaan en de tuin is een lustoord met mooie vijvers. Uit zijn beschrij ving blijkt verder dat in het huis een beelden galerij was waarin ook vele kostbare schilde rijen hingen. De tuin langs de Noordzijde van het huis werd ingesloten door een muur met poortbogen, waaron twaalf beelden ge plaatst waren, in het midden was een heerlij ke waterpartij met een koperen, het bronnat voortbrengende beeld van Neptunus en daar omheen duiven, een dolfijn, kreeft, armadille (gordeldier), krokodil, papagaai en schildpad, alle van koper, water uitspuwende en rusten de op steenen voetstukken; een beek sloot dit kunstwerk af. Er werd gesproken' van „de wonderen-van Elswout". De zoon van Marcelis liet zich niet veel aan de bezitting gelegen liggen, zoodat die verwaarloosd werd. In 1703 bracht het bui ten in een veiling dan ook slechts f 28.600 op. De bezitting was toen 12 moregen 350 roe den. Ook de zanderij en de Zanderkolk (Brouwerskolk) behoorden daartoe. Onder de latere eigenaren van Elswout be hoorde ook Mr. Gualtherius Boudaen, bur gemeester van Amsterdam, die omstreeks 1750 het landbezit nog uitbreidde. Prins Erf stadhouder Willem V, die in 1767 getrouwd was met Prinses Wilhelmina van Pruisen kwam op 16 April 1768 met zijn gemalin te Haarlem om de bloemen te bekijken en werd toen ook op Elswout ontvangen. In dien tijd gold het: wie het onvergetelijke Elswout niet gezien heeft, is niet in Kennemerland ge weest. In 1805 kocht Willem Borski Elswout voor f 65.000. De oppervlakte was toen 119 morgen en 113 roeden. Later ging het over in de handen van de Erven van der Vliet. Het tegenwoordige huis, dat staat op de zelfde plaats waar het vroegere stond, werd gebouwd door W. Borki Jr., maar het werd, toen deze eigenaar in 1884 te Cannes plot seling overleed niet voltooid. Ook thans is Elswout nog een uitgestrekt en mooi landgoed. Natuurbeschermers hopen dat er een weg gevonden zal worden om Elswout in een natuurreservaat op te nemen opdat het ongeschonden bewaard blijft en voor vrije wandelingen kan worden opengesteld. Ook dronken man uit het Spaame gered. HAARLEM Dinsdag, Gisteren zijn te Haarlem twee kin deren en een volwassene te water ge raakt en het is slechts aan het kor date optreden van een drietal moe dige redders te danken dat geen slachtoffers te betreuren zijn. Om kwart voor 10 in den morgen was een onbekend gebleven 4 of 5-jarig jongetje be zig met stekeltjes vangen in het water van de Brouwersvaart ter hoogte van de Coorn- hertstraat. Plotseling schoot het knaapje voorover het water in en was spoedig een paar meter van den kant af. De heer B. Jan sen, Van Oosten de Bruinstraat 210, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Het gelukte hem den drenkeling te grijpen en hem naar den kant te brengen waarna beiden door omstanders op het dro ge werden getrokken. De redder spoedde zich in zijn auto naar huis, terwijl de drenkeling niets beters wist te doen dan hard weg te loopen. Wat overigens het beste was om geen zware kou van zijn ongewild bad over te houden. Ongeveer twee uur later geraakte een zes jarige jongen onder het spelen in het water aan den Burgwal maar gelukkig dook ook hier een moedige redder gekleed het water in en in het midden van den Burgwal slaag de hij er in om den jongen te pakken. Zwem mend bracht de redder de 35-jarige heer A. J. Castens, Allard Pierssonstraat 48 den drenkeling naar den kant. Beiden werden door handreiking' op den wal getrokken waar na de jongeman naar huis is gebracht. Het was hiermede nog niet afgeloopen, want des avonds te tien minuten voor elven is -een dronken 64-jarige man uit Hoorn in het Zuider Buiten Spaarne geraakt. De man was al spoedig 10 meter van den kant ver wijderd toen -een 21-jarige militair, de heer J. Veldt, wonende Voorduinstraat 67, de be narde positie van den drenkeling zag en gekleed in het Spaarne sprong. Hij mocht het genoegen smaken den man naar den ■kant te brengen waar twee dames van de reddingsbrigade den drenkeling naar het brugwachtershuisje brachten, waar de man eerst is behandeld en later naar het St. Eli sabeths Gasthuis is overgebracht. Er be stond geen direct levensgevaar. S.O.S.-COMITé TOT BEHOUD VAN SCHIPHOL. Naar wij vernamen is door het S.O.S.- comité tot behoud van Schiphol aan de ge meente Haarlem het verzoek gericht, gezien het groote belang, dat Haarlem hierbij heeft, om zitting te nemen in bedoeld comité. Verrassingen aan het ChineescKe front. Anldng zonder verzet gevallen. De „lustplaats" in 1746. *>e Ingang van het buiten in 1746. SJANGHAI. 14 Juni. De ontwikkeling van de vijandelijkheden heeft twee verras singen aan het zuidelijk front tegen Hankau gebracht. De Japanners hebben driehonderd vliegtuigen naar Woehoe gedirigeerd en daar een vliegbasis ingericht, die een groote be dreiging vormt voor Hankau, dat van daaruit naar men vreest, voortdurend uit de lucht be stookt zal worden. De tweede verrassing is de snelle en verzet- looze val van Anking. De Japansche oorlogs schepen, die de Jangtse opvoeren, ontmoetten vrijwel geen verzet. Nadat de oever bezet was, vielen de troepen aan uit het oosten en noor den en binnen drie Uur was de stad geheel in Japansche handen. Dit heeft in internationale kringen veel verwondering gewekt. Men neemt aan, dat dit hetzij een manoeuvre der Chineezen is, waarvan men de beteekenis niet kan voor zien, hetzij dat het garnizoen van Anking zich niet aan de bevelen van Tsjang Kai Tsjek gestoord heeft en de stad tegen den wil van den generalissimus heeft prijsgegeven. (Uni ted Press.) Japansche opmarsch door overstroomingen belemmerd. HANKAU, 14 Juni. Volgens verklaringen van Chineesche militaire kringen zijn de bij Kaifeng op 20 K.M. van de Gele Rivier staan de troepen door reusachtige overstroomin gen in een m'oeilijke positie geraakt. Bet ge- heele gebied is in een meer van 7 a 10 Meter diepte veranderd. De zware artillerie der Japanners, 250 ka- nonnen van groot kaliber, 100 pantserwagens en 80 tanks zijn geheel door het slijkerige water bedekt. Volgens Chineesche berichten zijn meer dan 7000 man Japansche in fanterie door het steeds stijgende water ingesloten. Omtrent hun lot is niets bekend. Voorts wordt gemeld dat 5000 Japanners verdronken zou den zijn, toen zij zich bevonden op een stuk leemachtigen grond, die spoedig in een brei-achtige massa veranderde. Zij konden zich niet snel genoeg meer in veiligheid stel len. Chineesche militaire kringen zijn van mee ning, dat door de overstroomingen in het Hoanghobekken de plannen der Japanners van 't noorden uit langs de spoorlijn Pelcing- Hankau op te trekkqn, ten zeerste belemmerd zullen worden, zoo niet onmogelijk worden gemaakt. Zoodoende zou de waarde van den Japanschen opmarsch langs den Loenghai- spoorweg en eventueel de inneming van, Tsjentsjau verloren gaan. (United Press).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10