HET NIEUWE AVONDBLAD De Karimata. 23e JAARGANG No. 189 WOENSDAC 15 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52»/« cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60 een of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van vissehers-, marinevaartuigen enz. {T T V verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Wij zijn weer aan het goud delven. Het zoo- veelste hoofdstuk van den historischen roman ,.De Lutine of de Schat van het Vliegat" is op stapel gezet. Terschelling heet weer Treasure Island en de eene zilveren Spaansche mat, tot dusver opgebaggerd, heeft de goudkoorts van allen, die voor deze aandoening vatbaar zijn, doen stijgen. Iets komisch zit er onloochenbaar in. De tegenstelling tusschen de Nederlandsche Bank, die geen raad weet met haar enormen goud voorraad, en deze koppige jacht naar nog- meer-goud moet den nuchteren burger wel treffen. Maar er is een verschil in bestemming en beteekenis. En er is ook de romantiek van het geval, die zoovelen bekoort. Maar die geld- ruimte dan?die kolossale geldruimte in ons land die niet belet dat er honderdduizen den werkloozen zijn en dat het in het alge meen weer zoo slecht gaat? Laten we vandaag zwijgen van de tegenstellingen in de practische economie, die heelemaal niet komisch zijn. De Karimata baggert. Iedereen kent hem van de foto's in de krant. Hij is een reusachti ge tin-baggermolen van de Billiton Maat schappij. Ik geloof niet dat er leelijker vorme- loozer vaartuigen bestaan dan deze tinbagger molens. Als U\ of mijn jongste zoon met vier groote Meccano-doozen aan het haspelen ging zonder te weten wat-ie maken wou, en alles maar aan elkaar knutselde, zou het resultaat waarschijnlijk op een tinbaggermolen lijken. In miniatuur ware het raar. In vollen wer- kelijkheidsomvang is het een monster der tech niek, een stalen ichthyosaurus. Er is niets ro mantisch aan. Maar omdat allerlei pogingen van dappere en ondernemende mannen met min of meer primitieve toestellen op de Ter- "scheilhiger Gronden gefaald zijn heeft men nu dit alles verzwelgende, alles opslorpende me talen beest op de goud-romantiek der Lutine losgelaten. Als het faaltals het, bestand tegen zooveel slecht weer en als-maar door werkend, nochtans niet diep genoeg kan zwel- gen in den zeebodem omdat de Schat van Ter- -schelling niet alleen dooi- de eerste zandlaag, maar ook door die kleilaag en het daaronder lig gende zand gezakt zou kunnen zijndan, zeggen sommigen, is er geen hoop meer. Dan kan men het wel voorgoed opgeven. Ik ben het niet met hen eens. Zij onder schatten ons nageslacht en de nog-dieper- zwelgende metalen zeebeesten die het bouwen zal om velerlei schatten aan den bodem te ontrukken. Men moge twijfelen aan velerlei vooruitgang, maar wie waagt het nog zich on zeker te toonen over het voortschrijden, het onverbiddelijk verder marcheeren van den god der Techniek? De Karimata zwelgt voort als een Holle- bolle-Gijs in een nachtmerrie en haar wordt eere bewezen. De Minister van Koloniën en een oud-minister van Koloniën hebben haar bezocht. Colïjn zelf zal er Don derdag heen gaan. En als er goud begint boven te komen kan de minister van Financiën zich ook niet onbetuigd laten. Als eerste vertegenwoordiger van onzen erg- sten kwelgeest, den Fiscus, moet hij er zeker heen. Omzwermd door Excellenties zal de Ka rimata verder zwelgen. Die eene zilveren Spaansche mat is immers al een belofte„Die hebben al de vorige delvers dan toch maar niet te pakken gekregen", zeggen ze op het achterbalcon van de tram, dat er vol van is en Tsjecho-Slowakije, -China, Spanje, de aardbe ving en verscheidene rampen aan dit on der - werp-van-gesprek heeft opgeofferd Het .is nu bijna 139 jaar geleden dat het Engelsche oorlogsschip Lutine in het Vliegat verging. Op 9 October 1799 geschiedde de schipbreuk. Het was uitgerust door de koop lieden Benjamins en Abraham Goldsmith. De lading goud en zilver was bestemd voor te betalen soldij aan de Engelsche troepen op Texel en voor handelsdoeleinden in Ham burg. Volgens de Engelsche bladen van dien tijd, die er niet nauwkeurig over waren, moet de waarde der edele metalen aan boord tusschen de 400.000 en 900.000 gelegen hebben. Er was een mededeeling dat de la ding voor dit laatste bedrag was verzekerd. Een jaar later werd de waarde geschat op twintig millioen gulden. En in de jaren 1800— 1801, 1857—1861, 1886—1891, 1894 en 1895 werd volgens officieele opgaven voor een waarde van f 1.210.063 geborgen. In 1910 en in 1934 hadden de ondernomen pogingen weinig ge volg. En nu is het de vraag of zelfs een Ka rimata de verzonken gouden staven nog kan achterhalen. Maar opgeven?., neen, ik ge loof niet dat het ooit opgegeven zal worden. De goudromantiek beleeft een nieuw span nend hoofdstuk. R. P. OPDRACHT. Aan de N.V. Centrale Bakkerij „IJmuiden" is opgedragen de levering van tarwebrood, wittebrood, enz., in het tweede halfjaar 1938, ten behoeve van de provinciale inrichtingen te Santpoort. Dc aardschokken hebben in verscheidene steden van België schade aangericht. Op onze foto ziet men 'n huis te Brussel, dat tengevolge van de ontstane scheuren verzakkingen gestut moest worden. IJMUIDEN Het Vijfdaagsclie Schoolreisje van School E. Over de donkere heide langs bloeiende bremstruiken en rhododendrons. Van Mej. C. van Nieuwenhuize ontvingen we het volgende verhaal-over het Pinkster- schoolreisje van school E: Voor me ligt het nu al weer verwerkte pro gramma van onze schoolreis, waar Ik uit naam van ons allen eenig commentaar op zal geven. Vooruit dan maar. Vrijdagochtend om 6 uur appèl voor 26 lui. Ons groepje was al heel gauw compleet. Veel ouders kwamen nog even mee; gaven een laatsten wenk aan eigén spruit of aan een der leiders. Móeder Natuur zegende ions met een milden regen en een frisschen wind, die zoo nu en dan eens extra sterk werd. Maar wij zijn ge zond en hebben sterke spieren. Op tijd zijn wij dan ook op de Veluweboot, die ons over het IJselmeer voert. Het ds wat onstuimig, grauw, de boot deint dan ook aar dig, je zou haast zeeziek worden. We zitten in de kajuit, vroolijk zingend, ons hart vol verwachting. We hebben nog een heerlijke reis voor den boeg. In Harderwijk begint onze eigenlijke „trek tocht". Langs heipaadjes, waar de onvolpre zen A.N.W.B.-paddestoelen duidelijk en pret tig den weg' wijzen en door geurige dennen- bosschen trokken wij voort. Het schietgebed je dat we zoo stilletjesweg allemaal voor ons zelf hadden gedacht, ging wonder in vervul ling. De grauwe lucht werd schoongeveegd. Een stralende zonnedag begon. We ikwamen te Epe aan in de Jeugdher berg „De Heemhoeve", waar we hartelijk ver welkomd werden. „De Heemhoeve" ligt midden in de ruige, donkere hei en de felgele brem staat in royale groote bouquetten de sombere hei op te vroo- 1 ij ken. Stil is het hier. Geen radio, geen ver keer, geen menschen. Alleen de jeugdher- bergouders en onze club. Dat is alles. Op tijd gaan we allen naar de kooi en wat voor kooi. Een groote slaapzaal met een 20- tal bedden, telkens twee boven elkaar. We kunnen dus een en tweehoog slapen. Dat wordt een puzzle, wie boven en beneden mag. Dan is de eerste étappe achter den rug. Voor „De Heemhoeve" staat een houten paal met een groote alarmbel, net als bij de pont. een attractie natuurlijk en als we den volgenden dag. na de fietsen stevig bepakt en de ouders gegroet te hebben, vertrekken, worden we vorstelijk uitgeluid, totdat we, door het pad met aan weerskanten uitge spreide dennen, niet meer te zien zijn. Nu gaan we naar ons hoofddoel, de Jeugd herberg ,,'t Iemenschoer", waar C. Dik, onze vroegere collega en onderwijzer, nu onze va der is. „Maar vader durf ik niet tegen hem te zeggen", meent een. O wat is het een stralend mooi weer. Van Epe af door de hei fietsen we naar den IJsel- kant. Bij Oene moeten we over het veer. De IJsel heeft sappige uiterwaarden, royaal hoog staat het gras, roodbonte koeien grazen er. In een of ander dorpje slaan we in voor de „bik-bik". Proviand in den vorm van potten jam en pindakaas hebben we reeds. Nu nog een mooie plek in de hei en daar gaan we aan het brood snijden, smeeren en „last not least" verorberen. Materialisten als we allen zijn, we hebben allen reuzen honger. Dan verder naar de „Iemenschoer". „De Iemenschoer" met haar rieten dak hier hebben we een vriendelijke villa door een groot gazon omringd met rhododendrons. Deze staan in vollen paarsen bloei. We zijn niet de eenige gasten, een groep Duitsche jongens van een school te Amster dam en eenige losse trekkers, maken de Jeugdherberg vol. Vader Dik heeft het dan ook razend druk Maar de corvee wordt hier cordaat verdeeld Vrij aanbod voor bordenwasschen. vloerve- gen en kijk eens wat een animo en hoe keu rig en kwiek komt alles voor elkaar. Buiten zijn <al een stel lui aan het „aard appeljassen". Vader helpt zelf mee en de Duitschers zingen melodieus hun trekkerslie deren. Den volgenden dag wandelen we door de Twikkelsche bosschen en even buiten Delden bloeien alweer struiken rhododendrons, soms een paar meter hoog. Wat een kwistige weel de van boomen, groen, bloemen en brem. We rusten uit in de hei en picknicken in de wei voor onze jeugdherberg. Daar mogen de jon gens vrij spelen en een internationale wed strijd HollandDuitschland is spoedig voor elkaar. Twee dagen blijven we hier en dan gaan we huiswaarts. Eerst jeugdherberg Gorsel over Goor en Markelo. Vlak bij de jeugdher berg kruipt op het hoekpad een groote ring slang over den weg, die zoo snel als haar slangenlijf het toelaat vlucht voor onze fiet sers. In de jeugdherberg „De kleine Haar", is de jeugdherberg-moeder ziek en staat vader dus voor een dubbele portie arbeid. Of we dan ook even willen helpen met piepers jassen. Ja natuurlijk. Sommige pitten blijven wel donker uit de aardappelen kijken, maar daar om niet getreurd. Deze jeugdherberg „De kleine Haar", heeft een. luxe dagverblijf. Stel je voor, we loopen over een parketvloer. Dit huis is een voor malig jachtverblijf, een pompeuze hertenkop boven den schouw staart ons aan. Het doet ons denken aan het sprookje van Fallada. Alleen dit hert blijft stom. Hier is zoowaar een open haard. Vier lange tafels vullen de ruimten, aan den kant zijn rustbanken en de wanden zijn versierd met Ihandgeweven Zweedsche klee- den, deze hebben helle kleuren in rustige or namentiek. Ook daar is de dag vlug om en nu komt de laatste ruk huiswaarts. Deze laatste dag zou onze pechdag zijn. Onze route moest veranderd worden, daar het veer over den IJsel geen rijwielen meer vervoerde; dan maar een anderen weg over Deventer genomen en langs Vaassen over Elspeet naar dé plaats van bestemming. Ook pech met de fietsen bleef ons niet be spaard op de nu gloeiend heet, verlaten hei. Daardoor misten we de boot van 4 uur te Harderwijk en moesten de ouders per radio gewaarschuwd worden. De boot van 6 uur bracht ons ongeveer 10 uur in Amsterdam. Vandaar uit kwam de laatste ruk huiswaarts die nu in donkeren zomeravond gefietst moest worden. In de verte zagen we de na- triumlampen van den verkeersweg als een re gelmatige aardige illuminatie. Ouders kwamen ons tegemoet. De club van 26 loste zich op. Een elk kwam vol verhalen met nieuwe ervaring weer thuis. Wie weet wat een mooie tochten deze nieuwe trekkers nog zullen maken. DE „KRAFT DURCH FREUDE" FEESTEN TE IJMUIDEN. Onder de genoodigden, die te Hamburg het congres en de daaraan verbonden feestelijk heden van Kraft durch Freude" medemaak- ten behoorde o.m. ook de heer H. J. Wouden berg, alhier, als secretaris-generaal van de Nationale Werknemers-'Vereeniging. HARINGVANGSTEN. Scheveilingen 14 Juni. Aangevoerd van elders ongeveer 40 kantjes nieuwe maatjes, welke f31 tot f59,70 per kantje deden. Scheveningen 14 Juni. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten der haringschepen he denochtend als volgt: KW 57, 34 kantjes; KW 43, 10 kantjes; KW 176, 4 kantjes; KW 49, 7 kantjes; KW 122, 8 kantjes en KW 151, 14 kantjes, .VOORWAARTS" NAAR HET CONCOURS. De Arbeiders Muziekvereeniging „Voor waarts" directeur Ph. S. Vlessing zal deelne men aan het nationale concours, dat 17 Juli a.s. in Heilo wordt gehouden ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het Fan farecorps Eensgezindheid aldaar. „Voor waarts" komt uit in de eerste afdeeling Har monie met als verplicht nummer Olga, polo naise de concert van F. Bicknese en als vrij nummer Pastorale suite van Ph. S. Vlessing. „Voorwaarts" neemt ook deel aan den marsch- wedstrijd. De vliegende V. Splitste zich boven IJmuiden in drie vliegende V's. Gisteren vloog over onze plaats een eskader vliegtuigen, bestaande uit negen machines, die vliegende in een keurige V-formatie in Noordelijke richting verdwenen. Des middags ongeveer half drie keerden ze over onze plaats terug wederom in de V-formatie vliegende. Plotseling verliet een der machines het lin- kerkbeen der V. Zou er wat haperen? Het raadsel was binnen eenige seconden opgelost. Bedoelde machine zakte even af, vloog toen naar het rechterbeen en in minder dan geen tijd had de hoofdletter V zich gesplitst in drie v's „onderkast". Een keurig staaltje van moderne aviatiek. ALVATA IN THALIA. Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zal in den schouwburg Thalia de beroemde magiër Alvata welbekend door zijn langdurig optre den in Carré, gastvoorstellingen geven. De pers schreef naar aanleiding van zijn laatste voorstelling: „met Alvata, 's werelds beste en snelste illusionist kan men de directie felici- teeren. Wat men beleeft is de kunst der snel heid en handigheid in de hoogste volmaakt heid. Zijn voorstellingen overtreffen alles ten opzichte van andere illusionisten, ook voor de veelvuldigheid van ideeën die een ieder tel kens weder doen verbazen en de bezoekers in ademlooze spanning houdt". „LENTEKLOKJES" VOOR DE MICROFOON. Door het kinderkoor met afdeeling Meisjes koor dat a.s. Donderdag van half zes tot half zeven voor de microfoon der N.C.R.V. zingt, is door re dirigente mej. Riek Meiering, het volgende programma vastgesteld. Kinderkoor: 1. Kinderen van een Vader, Cath. v. Rennes. 2. Daar boven, 3. Het lied van ons Nederland, J. D. van Ramhorst. Meisjeskoor: 4. Meiklokje, Hendr. van Tussenbroek. 5. Morgenzang. Kinderkoor: 6. Nu vlagt er de Lente, J. C. Andreae. 7. Naar 't Bosch. 8. De Muzikale Wandeling, Henri Welburen. Meisjeskoor 9. Zomeravond, Cath. v. Rennes. 10. Neerlandsch huis en tuin, A. Lysen. Kinderkoor: 11 Een spoorreisje, Piet Zwager. 12. Op het meer, Hendr. v. Tussenbroek. 13. Avond, Cath. v. Rennes. gezamenlijk door meisjes- en kinderkoor. De pianobegeleiding is in handen van Han Zirkzee. VELSEN Vijftig maal „Een dagje Buiten". Jubileum eener traditie. Éénmaal in den aardbeientijd komt sedert onheuglijke tijden uit Amsterdam een boot vol oude mannetjes en oude vrouwtjes, op hun Zondags uitgedost aan den Zuidelijken aan legsteiger. Daar gaan de oudjes van boord. Voorop marcheeren eenige muzikanten in den regel hoempa's, die hun ook al niet meer jonge longen leegblazen in hun gedeukte blaas instrumenten. De stoet trekt door het dorp naar de plaats van bestemming. Vroeger was dat Waterland, gastvrouwe was wijlen mevrouw Boreel van Hogelanden, die de door Weldadigheid naar Vermogen uitgezon den oudjes feestelijk onthaalde op aardbeien. En als herinnering, een tijdelijke weliswaar, aan den blijden dag kregen allen een ruiker bloemen mee. Jhr. Boreel van Hogelanden zette de tradi tie voort en werd op zijn beurt gastheer. De laatste jaren vond het aardbeienbanket ech ter niet meer plaats op Waterland, doch in de theeschenkerij in Velserbeek. En na den dood van Jhr. Boreel is het de familie, die Weldadigheid naar Vermogen in staat stelt een aantal oudjes een genotvollen dag te bezorgen. Dinsdag 5 Juli komen ze weer, de oudjes, trekken ze weer, met de hoempa's voorop door de Meervlietstraat om naar Velserbeek te wandelen, waar de tafels klaar staan, met bor den vol sappige aardbeien-met-suiker. En dan is het een jubileumdag, want het is de vijftigste keer, dat de Amsterdamsche oudjes in Velsen aardbeien komen eten. Die deelnemers, die de traditie kennen, zul len zeker met dankbaarheid de vrouw herden ken, die een halve eeuw geleden het initiatief voor dezen aardbeiendag nam. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. Nutbrij-Zwager, d., Kerkweg 133, Santpoort C. de Heer-Welbie, z„ Spar renstraat 7. IJmuiden. F. M. A. Boers- Greve. d.. Edisonstraat 17, IJmuiden. A. Ket-Karstens. d„ Kanaalstraat 220, IJmui den. F. A. G. W. Kruijff-Visser. z.T Nach tegaallaan 9. IJmuiden. A. v. Beelen-Gra- vemaker, d.. Kompasstraat 42, IJmuiden. Th, E. van Schinkel-Hamers, d.. Groeneweg 40, IJmuiden. J. M. 't Hoen-Taylor Kraay, z„ Kerkweg 152, Santpoort. D. C. Helmer- Kramer, d.. Jacob Catslaan 20, Velsen. Overleden- J. H van Koert, 54 jaren, echt genoot van E. M. Lub, Willebrordstraat 7. IJmuiden. E. Haasken, 78 jaren, echtge- noote van J. Bremerkamp, Kerkweg 50, Sant poort. Bevolking van Velserbeek is stijgende. Ons gemeentelijk lustoord is nu vol leven Maar oh! die stof plaag. Half Juni en nog geen warmte! En hoe verlangen we naar wat meer zon en hoe wenschen we het einde van Boreas, die nog maar steeds koude uit het Noorden bot ons blaast. Maar het wordt anders en de zomer komt toch, al komt hij wat laat. Gisteren kwam hij even om een hoekje kijken, maar hij schrok terug voor den kouden wind. Maar mooi weer of niet, de natuur ging haar gang. De bladeren werden hoe langer hoe grooter, de seringen, de vlier, de Mei doorn en de prunus kwamen tot bloei en nu beginnen de rozen hun schutblaadjes te ope nen om met hun rose of roode bloemen te gaan pronken. En dan die fauna. Wat leeft het daar alles in den hertenkamp, in en om de volière en in den grooten vijver. Dezer dagen werden de eerste hertjes ge boren. En ze vonden hun hertenwereld ge dekt met een grastapijt, dat door de regens der laatste dagen frisch-groen gekleurd was. Malsche grassprietjes zijn er in overvloed voor ma-hert en de jonge diertjes krijgen daarvan langs een omweg hun aandeel. Het eerste wat de moeder-herten hun kroost leerden, was loopen en dat is een kunst, die de dunne pootjes spoedig te pakken hadden. Loophekken of leibanden zijn onbekende in strumenten in de herten-paedagogie, want nauwelijks drie dagen zijn ze „oud" of ze dra ven achter moeder aan met een snelheid, waartegen zelfs Osendarp het met zijn 10.3 moet afleggen. In den vijver langs het voermuurtje is heb een geplas van je-welste. Daar krioelen alle diersoorten door elkaar, eenden en ganzen in verschillende soorten, zwanen, duikhoentjes en van bijna alle twee generaties. Niet van de duikhoentjes. De enkele jonge diertjes precies kluwentjes zwarte wol op pootjes blijven angstvallig aan den over kant. Maar de oude vecht met de eenden en de ganzen om de stukjes brood, die in het water geworpen worden. En als het vlugge diertje in den feilen concurrentiestrijd een stukje bemachtigd heeft, zwemt het er zoo hard als het kan mee naar den kant waar de kluwentjes wol het spoedig in hun hon gerige bekjes doen verdwijnen. Moeder zwaan leert haar drieling de tech niek van het zwanenleven, bestaande uit dui ken, spoelen en snateren enz. Het is aardig te zien, -hoe netjes de „jongkies" moeder (of is het vader?) alles nadoen. Velen komen, als de wind nog koud en de zon al warm is, naar Velserbeek, want de boomen en de heesters houden den kouden Noordenwind tegen en als men de zon op zoekt in het. park kan meh voelen, dat de zomer voor de deur staat. Maar Ja er is een maar. Er wordt thans druk met auto's gereden door Velserbeek, zelfs door de beukenlaan. Vrachtauto's beladen met puin snorren over de wegen, wolken stof opwaaiende, tot groot misnoegen van vele wandelaars. Kan dat niet anders? Moet in den mooi- sten tijd van het jaar het genot van een be zoek aan Velserbeek vergald worden door hui- zenhooge stofwolken? Hier is, zoolang dit puinrijden duurt een prachtig arbeidsveld voor den sproeiwagen. En dan zou het aanbeveling verdienen, dat alleen langs den ikortsten weg naar de plaats van bestemming gereden wordt en niet, zoo als we gezien hebben, door het geheele park heen. Wat beteekent een eindje omrijden voor een auto? Zorgvuldig worden alle auto's uit het park geweerd, en als het gerij met auto's door het park onvermijdelijk is dan mogen de wandelaars wel verlangen, dat al het mogelijke gedaan wordt, om het stuiven tegen te gaan. Want een lustoord vol stof is geen lustoord meer Materiaal van brandweer functionneerde niet. Maandagmiddag heeft een felle brand ge- woed, waardoor twee woningen in de asch zijn gelegd, en zestien personen dakloos zijn geworden. De brand ontstond omstreeks drie uur in het woonhuis der familie Schuur, glegen aan den Ouden Del- denscheweg 82. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse verscheen, bleek, dat het ma teriaal niet behoorlijk functionneer de. Daar er bovendien ln de omge ving niet voldoende bluschwater aan wezig was, duurde het geruimen tijd, voordat men met de blussching een b' kon maken. Inmiddels had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat ook de belendende wo ning van de familie Leferink werd aange tast. Beide woningen brandden tot den grond toe af terwijl de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Verzekering dekt de schade.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1