NING! KARPETTEN 99MvRORWoninginrichting l/Uiiketshaaiwe# 267-273, Ueisek-fUtótd, ïeief. 3963 (Beuetwiilt) Indische defensie wordt nog verder versterkt. HER VOETBAL. wedstrijd bondselftal—zwaluwen. De voetbalvereenïigng „Hollandia" te Hoorn viert dezen zomer haar 40-jarig bestaan, Deze club behoorde het grootste gedeelte van die lange iperiode tot de sterkste tweede klassers van Noord-Holland, maar is eenige jaren ge leden naar de derde klasse gedegradeerd. Toch viert men het jubileum met vreugde en het voetbalfestijn dat ter gelegenheid van dit feit werd georganiseerd, wordt a.s. Zon dag geopend door een wedstrijd tusschen de Zwaluwen en een Bondselftal, Deze wedstrijd is mogelijk geworden door de groote mede werking van den K.N.V.B. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Bondselftal: Dijkstra (Z.F.C.), v. d. Heyde (Feijenoord), Pienter (Be Quick), Hogenbirk (Be Quick), Krippen (Feijenoord), Been (Ajax), Drager (D.W.S.), Van Spaandonck (Neptunus)De Boer (K.F.C.), De Vroet (Feijenoord), De Harder (V.U.C.) Zwaluwen: Michel (VJ3.V.), Wilders (BI. Wit), v. Serand (Willem II), Delil (Roer mond), Van Woerkum (De Hollandiaan), Blom (H.S.C.), De Winter (Haarlem), Lent- stra (Heerenvêen)R. Pijpers (Roermond), Smit (Haarlem). Ooms (D.W.V.) DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN IN FRANKRIJK. Brazilië wint met 2—1 van Tsjecho-Slowakije. Uit Bordeaux: Brazilië heeft Dinsdagavond den overgespeelden kwart-eindstrijd van het tournooi om het wereldkampioenschap met 21 van Tsjecho-Slowakije gewonnen, waar door dit land Donderdag a.s. te Marseille voor de halve finale tegen Italië uitkomt. De andere demi-finale tusschen Hongarije en Zweden wordt te Parijs gespeeld. De ontmoeting tusschen de Tsjechen en de Brazilianen van Zondag jl. heeft toch nog groote gevolgen gehad. In de ploegen, welke Dinsdagavond in den tweeden wedstrijd tus schen beide landen tegenover elkaar hebben gestaan, waren zoovele wijzigingen aange bracht, dat zij niet meer te herkennen wa ren. In de Braziliaansche ploeg waren ne gen spelers vervangen, slechts doelman Wal ter en midvoor Leonidas waren opnieuw op gesteld. Bij de Tsjechen waren zes andere spelers. O.m. moest Planicka vervangen wor den. Hij ligt met een annfractuur in het zie kenhuis, waarheen ook Nejedly vervoerd is met waarschijnlijk een ernstige voetblessure. Voor Planicka viel Burkert in, die per vlieg machine uit Praag was gekomen. Brazilië was onmiddellijk in de meerder heid. Roberto gaf over aan Leonidas, doch diens schot werd uitstekend door Burkert gehouden. Het spel golfde vlug op en neer. Brazilië was echter het meest in den aanval. Burkert toonde zich een waardig vervanger van Planicka; hij hield er de felste schoten uit. Onstiumig trokken de Brazilianen weer ten aanval. Doch uit een doorbraak van de Tsjechische voorhoede kwam juist een doel punt aan de andere zijde. Kopecky profi teerde van een mooie kans en schoot na twin tig minuten hard en laag In. De Tsjechen, aangemoedigd door dit succes, bleven nu een tijd lang sterker, doch de druk op het Braziliaansche doel was niet van langen duur. In de tweede helft waren de Brazilianen over het algemeen sterk in de meerderheid. Het Tsjechische doel werd letterlijk gebom bardeerd. Een voorzet van Britto werd keu rig door Leonidas opgevangen en onhoud baar ingeschoten11 Fel werd er verder gestreden. De druk op het Tsjechische doel werd steeds grooter; het leder kwam nauwelijks meer op de Brazi liaansche helft. Een doelpunt van Brazilië werd wegens buitenspel geannuleerd, doch even later gaf Roberto over aan Leonidas, die keurig naar Luizino plaatste. De Braziliaan sche rechtsbinnen schoot buiten bereik van Burkert in het Tsjechische doel. (21). In den resteerenden tijd zetten de Tsje chen er alles op om den gelijkmaker te for ce eren. doch de Braziliaansche verdediging was op haar hoede. Het einde kwam met een 21 zege voor de Zuid-Amerikanen. HONKBAL. een „kieviten"-negental naar rotterdam. Bij het bestuur van de Honkbal-propagan- davereeniging ,,De Kieviten" kwam een ver zoek in van de A.M.V.J. te Rotterdam om een negental in die stad een wedstrijd te doen spelen. In verband met het doorgaan van de competitie heeft genoemd bestuur aan R.C.H. verzocht als Kieviten negental te fungeeren. R.C.H. heeft die uitnoodiging aangenomen en speelt dus Zaterdag 18 Juni een propa- gandawedstrijd tegen A.M.V.J. 's Avonds houdt de heer M. C. Bakker een lezing over honkbal voor de Rotterdamsehe Leeraren en Onderwijzers in de Gymnastiek. HANDBAL. nederland en de wereldkampioen schappen te berlijn. De technische Bondshandbalcommissie van het K.N.G.V. heeft reeds voorbereidende maatregelen getroffen inzake de deelneming van Nederland aan de wereldkampioen schappen te Berlijn. Ongeveer dertig spe lers uit alle deelen van het land zijn uitge- noodigd op Zaterdag 18 Juni naar Utrecht te komen, waar verschillende selectiewed strijden zullen worden gespeeld. Er zullen een a- en een b-elftal worden gevormd, waarna het definitieve Nederlandsche elftal met reserves wordt gekozen. Dit team wordt Zondag 19 Juni aan een krachtige training onderworpen; het speelt in de middaguren een oefenwedstrijd tegen een sterke combinatie, vermoedelijk het Utrecht- sche elftal. Op Zondag 26 Juni komen de spelers en reserves wederom naar Utrecht, waar hun hetzelfde programma wacht. Bovendien zullen de spelers enkele malen per. week plaatselijk getraind worden. Deze training duurt tot 6 Juli, het tijdstip van ver trek naar Berlijn. Ook op 3 Juli zal waarschijnlijk te Utrecht nog centraal getraind worden. bondshandbalvergadering k.n.g.v. Te Utrecht werd de Bondshandbalvergade- ring gehouden van het K.N.G.V. onder leiding van den heer H. Drenth,. De aftredende bestuursleden werden herko zen. De contributie van de vereeniging werd verhoogd in verband met de steeds omvang rijker wordende organisatie. Getracht zal worden de baten van 't trainingsfonds op te voeren, wat dringend noodig is door het groote aantal internationale wedstrijden, dat gespeeld wordt. Het persoonlijk lidmaat schap voor scheidsrechters werd ingesteld. Het aantal districten werd tot vijf uitgebreid, waarbij het westelijk district zal worden ver deeld in A. en B. Besloten werd tot het in stellen van een jaarlijksche vergadering voor de vereenigingen uit de plaatselijke af deelin gen. CRICKET IN ENGELAND. DE COUNTY-MATCHES. Lancashire herovert de leiding. Door de nederlaag van Middlesex tegen Yorkshire en de overwinning van Lancashire 5649 (Washbrook 124, Hopwood 127, Old- field 122) en 25—1 op Glamorgan 163 en 425 (E. Davies 110, Brierley 116) heeft Lan cashire de eerste "plaats op Middlesex her overd. Yorkshire neemt de derde plaats in. Worcestershire 383 en 7—0 wint van Northants 164 en 225 (Brookes 113) Surrey 270 en 291-^4,. wint van Essex 124 en 251. Hampshire 209 en 184—9 wint van Sussex 227 en 165. Leicestershire 413 en 2685 (C. S. Dempster 105, zijn 4de century) wint van Gloucestershire 237 en 4419 (gesl.) Crapp scoorde 90* eh 136. Free Foresters 6367 (gesl.) draw tegen Cambridge University 533 (P. A. Gibb 204). De eerste testmatch Engeland— Australië eindigt in een draw. Engeland 6588 (gesl.) Australië 411 en 4276. Bradman 144 not out en Brown 133 in de 2de innings De Engelsche aanval miste de kracht om op een battingwicket als dat van Trent Bridge in de morgenuren van den 4den dag snel eenige wickets te nemen. Mc. Cabe in de lste innings, Brown en Bradman in de 2de, hebben Australië voor een nederlaag weten te behoeden. Het zijn de oudere geroutineer de cricketers die ook in 1930 en '34 met Woodfull's team in Engeland toerden, althans wat Bradman en Mc. Cabe betreft. Brown de buteerde in 1934. -Van de jongere Australiërs die hun eerste testmatch in Engeland speel den voldeed alleen Fingleton aan de ver wachtingen. Hassett en Badcock staan met een gemiddelde van resp. 88.66 en 63.25 110. 2 en 3 op de Australische battinglijst, hun spel in de eerste testmatch was een teleur stelling. Op den vierden dag vielen er slechts 5 Australische wickets voor 325 runs. Brown die Maandagmiddag met Fingleton 2 uur aan de wickets gestaan had liet zich ook Dinsdag niet van zijn stuk brengen. Op Verity voelden de Australische batsmen zich het minst op hun gemak. De Yorkshire-lefthander bowlde niet minder dan 62 overs, waaronder 25 mai dens en veroverde de wickets van Brown (c. Paynter) Mc. Cabe (c. Hammond) en Has sett (c. Compton) voor 103 runs. Bij de lunchpauze waren Brandman en Brown nog ongescheiden. Brown had even daarvoor zijn honderd volgemaakt en van de 199 runs had Bradman er in 140 minuten 44 bijeen gebracht. Ook na de lunchpauze riskeerden de bats- men niets, hetgeen niet naar den zin was van een deel van het publiek. Eerst op 259 toen Brown een onschatbare 133 achter zijn naam had werd hij op short-leg door Paynter gevan gen. Bradman en Mc. Cabe brachten de 300 op het bord en de Australiërs hadden reeds een voorsprong van 84 runs verkregen, toen door een vang van Hammond in de slips Mc. Cabe's wicket (30) viel. Hassett scoort slechts 2 runs. Bradman maakt in 4 uur 10 minuten zijn 100 vol, de 7de century in dezen wedstrijd, Brad- man's 13de in testcricket tegen Engeland. Een nieuw record voor den Australischen captain want Hob'bs scoorde er in totaal 12 tegen Australië. Met Barnett samen gaat Bradman onver stoord verder. De 400 gaan op. Sinfield krijgt even later Barnett l.b.w. voor 31. Met dezen stand 427—6 komt het einde. Bradman stond ruim 51/2 uur aan de wickets en scoorde 144 not out, zijn 6de honderd in dit seizoen. Fames' cijfers waren 25—1—78—0. Verity 62—35—101—3. Wright 37—7—83—1. Sinfield 337701. Edrich 131391. Barnett 10100. De prélude van de test-serie is een zeer mooie geweest tusschen twee bat ting-teams die in kracht weinig of niets ver schillen. Na deze 140ste testmatch is de stand: Gew. d. Engel. Gew. d. Austr. Draw In Australië 34 41 2 In Engeland 20 15 28 54 56 30 W. R. Hammond captain in de 2de testmatch. W. R. Hammond is uitgenoodigd om Enge land ook in de tweede testmatch, die 24 Juni op Lord's begint, aan te voeren. SCHAKEN. Het tournooi Noordwijk. De resultaten van de Dinsdag voortgezette partijen uit de derde en vierde ronde luiden: Derde ronde: LandauBogoljubow VzVz en EuweSpielmann 10. Vierde ronde: BogoljubowSpielmann VzVz', TartakowerSchmidt 10; Keres Eliskases VzVz- De stand is thans: 1. Eliskases 3 punten; 2, 3 en 4. Keres, Sir G. A. Thomas en Euwe ieder 2V2 punt; 5. Bo goljubow 2 punten; 6, 7, 8, 9 en 10. Landau, Schmidt, Pirc, Tartakower en Spielmann ieder iy2 punt. De vijfde ronde wordt heden Woensdag avond gespeeld met de volgende partijen. Sir G. A. ThomasBogoljubow. EliskasesLandau. SchmidtKeres. Euwe—Tartakower. SpielmannPire. KEGELEN. invitatie-bondenwedstrijd. De invitatie-bondenwedstrijid, die Zondag j.l. heeft plaats gehad op de Kegelbanen van Hotel „De Rustende Jager'' te Bergen, heeft zich in een groote belangstelling mogen ver heugen. Deze wedstrijd heeft van het begin tot het eind een zeer spannend verloop gehad. Uit de geworpen houten blijkt dit ten duide lijkste; de zes bonden hebben hun uiterste best gedaan. De uitslag was: Noord-Nederland (Groningen) 1199, Arnster- damsche Kegelbond 1197, Haarlemsche Ke gelbond 1194, Hollands Noordpunt (Den Hel der) 1193, Alkmaarsche Kegelbond 1134 en Utrechtsche Kegelbond 1109 houten. Streven geoefend inheemsch reserve- personeel te krijgen. Vergadering van den Volksraad door den Gouverneur-Generaal geopend. BATAVIA, 15 Juni (AH..T.A.) In de rede welke de gouverneur-generaal bij de opening- van den Volksraad hield, wees hij erop, dat de economische omstandigheden zich sedert het vorig jaar in ongunstigen zin hebben ge wijzigd. De bestaande onzekerheid zal niet spoedig worden opgeheven. Er dient weerstand gebo den te worden aan den natuurlijken drang om betere economische resultaten aanstonds in een hooger kostenniveau om te zetten, terwijl men dient' te waken tegen afbraak bij iedere dalende conjuctuur. Het inkomen van de be volking in de buitengewesten, dat sneller ge daald is dan dat op Java en Madoera, staat niettemin nog aanmerkelijk boven dat van Java en Madoera. Een positieve arbeid ten behoeve van de handhaving en de verbetering van de volks welvaart, past ook tegenover de nieuwe moei lijkheden. De gouverneur-generaal wijst dan op het aandeel dat de overheid in deze taak heeft o.a. door bevordering van den export, het be palen van verschillende restricties, de oprich ting van exportcentrales, de bevordering van de voortbrenging ten behoeve van de eigen binnenlandsche markt, alsmede een verder gaande arbeidsverdeeling. Vervolgens staat de G. G. stil bij de bud- getaire ontwikkeling, welke het verloop van het economische leven volgde. De toeneming- voor den gewonen dienst-1937 van de ont vangsten met 44 millioen gulden boven het niveau van 1936 en 97 millioen gulden boven de oorspronkelijke raming van het betrokken jaar, is in dit opzicht sprekend. Aangezien de uitgaven voor dat jaar langzamer toenamen dan de ontvangsten, verkeerde het, aanvan kelijk op 64 millioen gulden geraamde, tekort in een overschot van 29 millioen gulden. Ook de buitengewone dienst vertoonde met een feitelijk tekort van 17 millioen gulden een aanmerkelijk betere uitkomst dan oor spronkelijk werd verwacht. De G.G. verklaart dat de regeering het be treurt, dat de uitgaven voor defensie zoo hoog zijn, doch de regeering kan geen vrijheid vin den ontwerpen van minder verre strekking- voor te leggen. Hij zegt dan: „zonder den algemeenen toe stand te donker te willen zien en ofschoon overtuigd, dat de maatregelen, in de laatste jaren getroffen, aan de weerkracht en de pa raatheid van leger en vloot reeds in aanzien lijke mate ten goede zijn gekomen, blijft de regeering niettemin een verdere versterking geboden en het brengen van zwaar wegende offers gewettigd achten". Naast de voortzetting in versneld tempo van datgene waarmede in de vorige jaren een aan vang is gemaakt en waarvan de aanschaffing van het gansche afweergeschut in het bijzon der kan worden vermeld, betreffen de voor het leger aangevraagde credieten o.a. de oprichting van vechtwag^ns-eenheden en de opvoering van het aantal bommenwerpers. Ten einde de aanschaffing van een derde serie dezer vliegtuigen waartoe de regeering zich overtuigd houdend van de instem ming van den Volksraad hiermede inmiddels overging, te financieren en ten einde de noodige neven-maatregelen te kunnen tref fen, dient de regeering mede een aanvullende begrooting voor 1938 bij het college in. De landvoogd verklaart dan, dat de vraag, in hoeverre het mogelijk zou zijn' om door in voering van een kort-verbandregeling voor een deel van het leger de beschikking te krijgen over geoefend inheemsch reserve-persoineel, zonder daarbij in hooge kosten te vervallen, in overweging is. De voorzitter van den Volksraad, mr. van Helsdingen heeft de rede van den Gouver neur-Generaal beantwoord. congres algemeens bond van politiepersoneel in nederland. Dinsdagmorgen is te Rotterdam in de bo venzaal van „Tivoli" het tweejaarlijksch con gres van den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland, dat twee dagen zal duren, geopend. De jaarverslagen van den secretaris-pen ningmeester, den heer A. H. Koenot, vermeld den een teruggang van 2986 leden tot 2000 en een nadeelig saldo van f 1200.50. De kas- commissie keurde de bescheiden en boeken goed. Vervolgens kwam nog een lange rij sprekers hun goedkeuring of critiek op het bestuurs beleid en verdere bondsaangelegenheden uit spreken. De heer A. H. Koenot beantwoordde deze afgevaardigden. Ook voorzitter A. Leewis sprak nog hierna over het bestuursbeleid en de redactie van het bondsorgaan. Nogmaals kwam de Amsterdam- sche kwestie ter sprake, die veel tijd voor be spreking in beslag nam. - - Nadat de voorzitter er nogeens op gewezen had, dat meii bereid was tot onderhandelen,' indien geen personen, die door het hoofdbe stuur op verantwoordelijke posten zijn ge plaatst, moeten worden opgegeven en ook de richting van de bond in dezelfde lijn blijft, werden de uitgebrachte verslagen, het be- stuursbelèid en ;de redactie van het bondsor gaan door het congres goedkeurd. Vervolgens werden de voorzitter en de secre taris-penningmeester, de heeren A. Leewis en A. H. Koenot, per acclamatie herkozen. Speciale. UeeopaHutys-t, tij-zen TAPIS BEIGE, 12 els 23.50 - 18.50 - 14.50 - 11.25 - ^90 HAARVELOURS 32.50 - 27.50 - 19.90 1 /90 AXMINSTER A 43.50 - 32.50 - ^^50 HEROPENEN wij de door ons overgenomen zaken van den heer G. RUIJSENAARS, Wijkerstraatweg nr. 26J271, Velsen-N. De zaken worden door ons op geheel denzelfden voet voortgezet, dus alles tegen de bekende lage prijzen. Een der panden is thans door ons speciaal voor STOFFEERING ingericht en U vindt thans naast een geweldige collectie MEUBELEN, een uitgebreide sorteering in KARPETTEN, VITRAGES, TAFELKLEEDEN enz. enz. Wij roepen U een hartelijk welkom toe en zullen U gaarne onze toonzalen laten bezichtigen. EIKEN WOONKAMER 140-, 107-, 95-, '9.-, 67.50, 3®75 OLD FINISH KAMER <i f 197.50, 165.-, 137.50, 122.50, J J, 00

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3