Vergadering Kamer van Koophandel Kunst-Aardbeving. BEVERWIJK N.V. RADIODISTRIBUTIE-BEDRIJF HEEMSKERK SANTPOORT DRIEHUIS BERICHT BURGERLIJKE STAND De heer J. J. Swens over de werk-objecten in Haarlem. Dinsdagavond kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken in openbare vergadering bijeen on der leiding van den voorzitter, den heer J, Swens. Ir. F. C. Dufour gehuldigd De Voorzitter herinnerde aan het be langrijke besluit van ir. F. C. Dufour, om te treden als directeur van de Haarlemsche .Machinefabriek voorheen Figee. „De heer Du four is 423/2 jaar bij deze firma werkzaam weest, waarvan 37 jaar als directeur. Het dus te begrijpen, dat iemand zulk een besluit niet neemt zonder rijpe overpeinzing en zorg vuldige overweging. Gij hebt met veel energie, nauwgezetheid en kennis de zaken geleid. Wij verheugen ons in het succes, dat u geoogs hebt. En voor u moet het een aangename ge dachte zijn, te weten dat u de zaak goec achterlaat. We hopen dat u nog vele jaren moogt genieten vanneen, niet van uw rust, want die kent ge niet. Laat ik dus zeg gen van de veranderde levenswijze, die van uw besluit het gevolg is. Ook hopen we, dat u nog vele jaren het lidmaatschap van de Kamer mag bekleeden". (Applaus). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving, aangenomen. De werk-objecten in Haarlem, Den Voorzitter deed het een genoegen, te Jtunnen mededeelen, dat de omlegging van de Oostsingelgracht, de verbetering van den Ouden Weg, zoomede het doen uitvoeren van drie zeer belangrijke werkverschaffingsobjec ten, binnen afzienbaren tijd een feit zullen worden. Vooral de omlegging van de zoo juist ge noemde gracht en de verbetering van den Ouden Weg zijn uit den aard der zaak van buitengewoon groot belang. Zij toch schep pen de mogelijkheid om de reeds begonnen onderhandelingen met bepaalde industrie- bedrijven over het vestigen in Haarlem voort te zetten, waarbij de leiders dezer bedrijven attent gemaakt kunnen worden op de voor treffelijke ligging van de industrie-terreinen en op de zekerheid, dat de besprekingen van overheidswege thans in een dusdanig stadium zijn gekomen, dat de totstandkoming van het haven- en industrieterrein als zeker be schouwd kan worden. Spreker voegde er aan toe, dat de onderhandelingen inzake de ver betering van het groote verkeer in de onmid dellijke omgeving van Haarlem op zeer toe te juichen wijze verloopen, waardoor vooral de nauwe binnenstad te zijner tijd verlost zal worden van het zoo moeilijk te verwerken snelverkeer, waarmede ongetwijfeld het be lang van onze stad zal worden gediend. Subsidies. Het Bureau stelde voor, niet te voldoen aan het verzoek om subsidie van: de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot": van de Internationa le Vereeniging voor financieel en fiseaal recht te 's-Gravenhage; van de Nederlandsche Ver eeniging van Gieterij technici te Amsterdam. Een subsidie van 50 werd verleend aan het Nationaal Bureau voor onderwijs op eco- nomïschen grondslag te Amsterdam; van 25 aan het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam, en van 10 (bestemd voor een medaille) aan de Vereeniging Voor uit te Hoofddorp. De heer De Breuk merkte op, dat hoewel het pas half Juni is, het bedrag bij de begroo ting voor subsidies vastgesteld, nu reeds is overschreden. Dit kan het gevolg hebben, dat andere subsidie-aanvragers, die bijvoorbeeld in September ook voor een nuttig doel bij de Kamer komen, met een minder vriendelijk oog zullen worden bekeken. Die zouden dus wel eens teleurgesteld kunnen worden. Daar om vroeg spreker, in het begin van het jaar wat zuiniger met het verleenen van subsidies te willen zijn. De Voorzitter antwoordde, dat het hier meestal subsidies voor het volgend jaar be treft. Het verleenen van subsidies is altijd een precair punt, waarover wel eens wrijving ont staat. Het is vaak moeilijk om een verzoek om subsidie botweg af te wijzen. Het ligt echter in de bedoeling van het Bureau, te trachten met het verleenen van subsidies binnen het raam van de begrooting te blijven. De heer De Breuk dankte voor deze toe zegging. Goedgekeurd werd een verzonden brief aan de Tweede Kamer betreffende de Omzetbe- lastingwet; concept-brief aan den Minister van Waterstaat betreffende de tunnelverbin ding te Velsen; concept-brief aan den minis ter van Economische Zaken betreffende den export van bloembollen; concept-brief aan B. en W. van Haarlem betreffende opleiding voor het Middenstandsdiploma Handelskennis; concept-brief aan de directie der Nederland sche Spoorwegen inzake de treinaansluiting Hoek van Holland-Alkmaar. De heer De Breuk achtte de klacht van een inwoner van Beverwijk wel wat overdre ven. De kwestie van negentien minuten later pas in Beverwijk te kunnen arriveeren achtte spreker niet belangrijk genoeg om er een adres voor aan de directie van de Spoorwegen te richten. De Voorzitter antwoordde, dat aan het Bureau geadviseerd was, het toch maar te probeeren en dat de kans bestond dat het ver zoek zou worden ingewilligd. Men zal dus het antwoord maar afwachten. Rondvraag. Haarlem bij het behoud van Schiphol heeft. Hij zou in overweging willen geven, het adres van de Amsterdamsche Kamer van Koophan del tot de regeering te steunen. De Voorzitter antwoordde, dat hij over deze aangelegenheid in besloten zitting het een en ander zou mededeelen. De heer Hooy vroeg of het niet mogelijk is, dat het Borgstellingsfonds voor Kennemer- land niet wat meer helpend kan optreden. De financieele toestand laat het volgens hem toe en zoo kan het fonds zijn waardig werk voort zetten. Mr. Verheu s, de adjunct-secretaris, merkte op, dat de regeering dat verbiedt. Er mag alleen op zakelijkheid gelet worden. Uit breiding naar de zijde van liefdadigheid mag niet plaats hebben. Daar heeft het fonds de bevoegdheid niet toe en daar zijn andere in stellingen voor. De heer Hooy vond, dat men wel wat heel voorzichtig is. Hij vroeg of het niet mogelijk was, wat soeper op te treden, of anders aan de regeering te vragen, de voorschriften wat soepeler te maken. De heer Klein Schiphorst deed als penningmeester van het fonds eenige mede- deelingen. Het Borgstellingsfonds mag geen verlengstuk van Maatschappelijk Hulpbetoon worden. Alleen middenstanders mogen gehol pen worden. Iemand die 100 vraagt om met een negotie te beginnen is geen middenstan der. Zoo kweekt men juist concurrenten. Er is getracht menschen te helpen, die het waard zijn. Spreker kan geen andere houding-aan nemen. De heer Mathot onderstreepte volkomen het betoog van den heer Klein Schiphorst. Spreker acht het heel goed, dat een nauw keurige selectie toegepast wordt. De heer Hooij erkende, van de praetijk van het fonds niet op de hoogte te zijn, maar hoopte toch, dat het zoo soepel mogelijk zou worden. Hierna ging de Kamer in geheime zitting. (In een steengroeve in Amerika zal in den zomer kunstmatig een aardbeving verwekt worden ten einde wetenschappelijke studies te kunnen doen.) Een beving van de aard' is een ervaring, Die niemand die 't beleefde gauw vergeet, Dat z' angst verspreidt vindt daarin haar verklaring, Dat men tevoren nooit het einde weet. Daar komt de eerste schok zijn schrik verspreiden, Angstig gespannen kijkt men elkaar aan, Zal zich het onheil verder uit gaan breiden, Nog sterker worden, of is 't al gedaan? Geen mensch kan, als de aarde beeft, haar stuiten. Men wacht maar af, zelf bevend voor zijn lot, Natuurkracht gaat de onze ver te buiten, Het is een kracht, die met de menschen spot. Een beving van de aard' is om te beven. Wat niet belet, dat nu de wetenschap, Kunstmatig er het aanschijn aan wil geven, Een hachelijk idee, al is het knap. Ik weet niet hoe men het denkt klaar te spelen, Je schudt maar zoo niet aan onze planeet, Maar ondertusschen kan ik niet verhelen, Dat ik zooiets maar liever zelf niet deed. Ik wil als mijn gevoelen niet verzwijgen, Dat ik wil hopen voor een heel lief ding, Dat die geleerden er nooit spijt van krijgen. Dat hen dit „aard"ig bevingsplan beving. Want roep je eens zoo'n geest op tot het leven, Dan moet hij toch daarna ook weer vergaan, Stel u eens voor, dat d' aarde door bleef beven. Dan kwam die studie ons wat duur te staan, P. GASUS. VOETBALWEDSTRIJDEN OP HET BEVERWIJK-TERREIN. A.s. Zondag worden op het terrein van Beverwijk aan den St. Aagtendijk vriend' ehappelijke wedstrijden gespeeld van enkele Beverwijk-elftallen tegen een club uit La ren. Tevens zullen eenige wedstrijden ge speeld worden tegen elftallen van de Kenne- mers. De veteranen-elftallen van Beverwijk ei Kennemers, die beide ongeslagen het kam pioenschap van hun af deeling behaalden, zul- en elkaar eveneens ontmoeten. In beide elf tallen komen veel bekende oud-gedienden uit, zoodat deze wedstrijd ongetwijfeld een van de aardigste ontmoetingen van dezen sportdag- zal zijn. Het volledige programma luidt als volgt* Beverwijk 1—Laren 1, 2.30 uur. Beverwijk 2Laren 2, 1.30 uur. Beverwijk 3—Kennemers 6, 4.30 uur. Beverwijk 5Kennemers 8, 4.30 uur. Beverwijk-veteranen—Kennemers-ve ter a- nen, 6 uur. Beverwijk-junioren-Kennemers-* junioren uur. Beverwijk komt in den wedstrijd tegen La ren 1 als volgt uit: Doel: N. Hoogerwerf. Achter: C. Vessies en J. Kuyer. Midden: C. Koning, J. Steen voorden en A. de Ruiter. Vóór: A. Markx, J. van der Steen, Jos. Al- bers, J. Maenhout en S. Teeling. UITSLAG POSTDUIVENWEDVLUCHTEN. Zondag heeft de postduivenvereniging „De Reisduif" deelgenomen aan een wedvlucht van uit Epernay met 189 duiven, waarvan de snelste 1013 meter per minuut vloog. De af stand bedroeg 385 K.M. De uitslag' luidt: J. Luntz, 1, 24, 28, J. Schipper 2, 15, J. Kra mers 3, A. Kat 4. 10, 22, 26, P. van der Hout 21, 32, M. van 't Hof, 6, 11, 31, W. van Roon 8, 25, P. Outenaar, 9, W. Zoutman 12,13, H. Claus 14, D. Philippi 16, A. Weeda 17, 19, 20, 29, 36, G. van der Winden 18, J. van der Heuvel 23, P. Luit, 27, J. Dingerdis 30, P. Dekker 33, J. de Vries 34, J. Exalto 35, P. Lotterman 37, W. A. Schouten 38. De postduivenvereniging „De Stormvogel" heeft aan dezen vlucht met 126 duiven deel genomen. De eerste duif werd getoond op 12, 20. De laatste op 12,17,20 De laatste op ,37,08. De uitslag is: J. Timmer 1, 24, 25, A. van der Wel 2, 7. 12, P. Loogen 3, 4< 13, 15, 16, 20, 23, L. de Vries 5, 9, L. Kneppefs 6, 11, 14, C. Kockx 8, 10, Ph. Braun 17, C. Dekker 21. De heer Ted Ingvan Berkhout ves tigde de aandacht op het belang, dat ook VERGOEDING VOOR LEERLINGEN. In verband met de gewijzigde bepalingen dei' Lager-onderwijswet 1920, ten aanzien van verrekening' der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 104 dier wet, dient de Raad de vergoeding voor leerlingen, die in deze ge meente woonachtig zijn ,doch elders inrich tingen van bijzonder gewoon lager- of uitge breid lager onderwijs bezoeken, vast te stellen. Door diverse gemeenten zijn declaraties in gezonden. B. en W. stellen den Raad voor de vergoe dingen overeenkomstig de in de declaraties vermelde bedragen vast te stellen. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. ingez. Ried.) UITSTAPJE CHRISTELIJKE REIS- VEREENIGING. In de gisteravond gehouden vergadering van de Christelijke Reisvereeniging heeft men besloten op Dinsdag 28 Juni een uitstapje te maken naar Nijmegen en omgeving. De reis wordt gemaakt per autobus van de N.V. Storm vogels. FONDS GEWAPENDE DIENST. De .jaarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds van den Gewapenden Dienst, zal in deze gemeente gehouden worden op Maandag 27 en Dinsdag 28 Juni a<s. SCHOUW. Vanwege den polder „De Uitgeester- en Heemskerkerbroek" zal op Donderdag 30 Juni, a.s. schouw worden gevoerd over de vaarten, wateringen, tochtslooten en notslooten onder Uitgeest, alsmede over Tolvaart en Neksloot onder Heemskerk. OUDEN VAN DAGEN. Zondag a.s. speelt A.D.O. een wedstrijd tegen D.E.M. De baten van dezen wedstrijd zijn bestemd voor een reisje van ouden van dagen. Gezien het mooie doel waarvoor ge speeld wordt, zal het den wedstrijd niet aan belangstelling ontbreken. In de competitie van dit en het vorig seizoen, eindigden alle wedstrijden tusschen beide ploegen in een ge lijk spel, zoodat een spannende wedstrijd ver wacht mag worden. Als voor-wedstrijd wordt gespeeld, A.D.O. c D.E.M. c. De wedstrijden vangen respectievelijk aan: om 2.30 en 1 uur. ST. JOSEPH GEZELLEN. Op Zondag 26 Juni nemen de St. Joseph- Gezellen deel aan de bedevaart naar Heiloo, welke georganiseerd wordt door het district Haarlem CONCERT IN HET RIJKENSPARK. Donderdagavond 8 uur concerteeren in het Rijkenspark het kinder- en jongedameskoor „Duinlust" onder leiding van Lies Hertier en Haarl. Salon-ensemble. .Duinlust" voert eerst het volgende pro gramma uit: „Jongens, wil je het ijzer sme den", „Op Marsch", „Wat de breipot vertelt", „Ruitertje Bob" en „Spinnewieltje", alle van H. v. Oort. Na deze kinderliedjes zingt het jonge dameskoor: „Speldewerksterlied" (Hulle- broeck), „Oostlied" (A. Lijsen), „Zonnelied" (J. van Ramshorst), „Des Zomers als het re gent", (J. v. Ramshorst), „Pierrette en de melkkan" (H. v. Tussenbroek). Dan treedt het kinderkoor weer op: met „Ik ben zoo blij" (H. v. Oort). „Kiekeboe" „Lenteliedje" (Bep Schmidt), „Het vroolijke geitje" (N. v. d. Linden). „Bal, bal je moet in de lucht" (H. v. Tus senbroek). „De Waldhoorn" (F. Silcher). De liedjes van Bep Schmidt, de zangeres, die indertijd op een concert in „Spaarnberg" op trad, worden voor het eerst gezongen. Na dit vocale gedeelte laat Haarl. Salon En semble zich hooren in: Marche Amérlcaine, J. P. Sousa. Gold und Silber, walzer Fr. Léhar. Lustspiel, ouverture, Keler Béla. Hochzeitszug' in Liliput, S. Translateur. Dan zingt het jongedameskoor: Vivons en chantant, J. Dalcroze. In Sternennacht, p. Cornelius. Surre, surre Kaferlein, Fr. Abt. Das Taubenhaus, Fr. Abt. O. wie wunderschön ist die Frühlingszeit, Fr. Abt. Haarl. Salonensemble besluit met: Deutschmeister Regimentsmarsch, Jurck. Der Kalif van Bagdad, _A. Boreldieu. Walsfavorleten, W, Ciere. Marche Annette, W. Kleinhout. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Alhier is met 23 leden opgericht een R. K. Middenstandsvereeniging. Het bestuur be staat uit de heeren Starreveld (voorzitter), Van Dam (secretaris), Kooyman, Kaandorp en De Ruiter. Tunnelverbinding Noordzeekanaal In een brief van het Bureau van óp Kamer wan Koophandel aan den minister van Water staat wordt o.a. het volgende opgemerkt: ,Bij de behandeling en de vaststelling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1938 in de vergadering van de Eerste Kamer op 28 April J.I., werd door Uwe Excellentie een en ander medegedeeld met betrekking tot het tunnelvraagstuk bij het Noordzeekanaal te Velsen. Aan het einde van de vergadering der Kamer van Koophandel van 12. Juni 1934 werd door ir J. C. van der Mey, ingenieur van de N.V. Nederlandsche Basalt Maatschappij te Zaandam een inleiding gehouden, welke in brochurevorm is verschenen. Bij schrijven van 19 September 1934 ver oorloofden wij ons den toenmaligen Minister van Waterstaat o.m. mede te deelen, dat de belangen, welke met betrekking tot dit vraag stuk aan de orde zijn, van tweeërlei aard zijn. Behalve het soheepvaartbelang, waarbij Voor zoover het district onzer Kamer betreft de haven van IJmuiden in de eerste plaats is betrokken, zijn ook de belangen van de weg gebruikers van niet minder beteekenis. Wij meenden bij die gelegenheid te moeten wij- zijn op de voltooiing van den Afsluitdijk, waar door een nieuwe rechtstreeksche verbinding was ontstaan tusschen het Westen en het Noorden des lands, waarbij de verbinding over het Noordzeekanaal nog altijd een hin derpaal vormde. Wanneer men zich reken schap geeft van de groote drukte bij de pon ten, welke drukte op Zón- en Feestdagen nog beduidend toeneemt en het in menig op zicht gebrekkige vervoer met deze ponten, dan zal het niet verwonderen, dat wij reeds in 1934 aandrongen op een afdoende verbete ring van den ter plaatse bestaanden toestand. Onze Kamer veroorloofde zich, op 29 Sep tember 1937 in overweging te geven het daar heen te leiden, dat óók het spoorwegverkeer onder het Noordzeekanaal zou worden door gevoerd. Dit advies hield nauw verband met de taak, welke onze Kamer is opgedragen en waarbij dezerzijds de noodige zorg besteed moet worden aan de speciale districts-be- langen, In de vergadering der Eerste Kamer der Staten Generaal van 28 April 1938 werd door Uwe Excellentie het vraagstuk van de oever verbinding over het Noorzeekanaal andermaal besproken. Het ligt uit den aard der zaak niet in de eerste plaats op den weg van onze Kamer te oor- deelen over het inconvenient, dat het Am sterdamsche scheepvaartverkeer zou onder vinden van de spoorwegbrug. Wel heeft onze Kamer met genoegen ge constateerd, dat bij Uwe Excellentie nog in nadere overweging is de vraag, waar de tunnel onder het Noordzeekanaal moet wor den gelegd en of de bestaande spoorwegbrug al dan niet door een tunnel zal worde-n ver vangen". Zij, die zich meï ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. J. G. R. Janssen, A. M. Juten en W. G. Boom. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte (cum lande) op proefschrift geti teld: „Taine et La Hollande", de heer J. Wiar- da, geb. te Hijdaard, tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „The role of aneurin (vitamin B) and vitamin (D) in guanidine and methylguanidine poisoning", de heer A. Mukherji, geb. te Muzzaffarpur en op proefschrift getiteld: „Over gastroscopie, een onderzoek naar haar waarde in de kli niek", de heer Th. F. Bloem, geb. te Am sterdam. Examen lich. oefening M. O. Geslaagd de heeren E. Kuipers, Bloemen, daal en P. H. T. Dazert, Haarlem. Nuttige handwerken. Voor het examen nuttige handwerken (Her vormde Kweekschool Amsterdam) is geslaagd mej. A. Bos, Halfweg. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 14 Juni 1938. 1. De N.V. Bouw-, Exploitatie en Handels maatschappij Jogean N.V. gevestigd en kan- toorhoudende te Heemstede, Landzichtlaan 24. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. 2, G. P. A. de Korte, boekhouder, wonende te Haarlem, Wijde Geldeloozepad 28 rood. Cura tor Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 3. H. L. Boers, bouwkundige, wonende te Haarlem, Orionweg 47, vroeger Planetenplein 33. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. 4. G. van Groningen Jzn. koopman in 2e handsch goederen, wonende te Haarlemmer meer, Nieuw-Vennep, Hoofdweg 1312. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 5. L. Goedhart, houder van een logement, vroeger expediteur, wonende te Haarlem, Korte Hofstraat 2. Curator Mr. J. D. de Haan, te Haarlem. 6. W. J. van Leeuwen, expediteur, wonende te Zaandam, eerst Valkstraat 2, thans Czarina- straat 30a. Curator Mr. J. D. de Haan te Haar lem; sub 5 en 6 tezamen te Zaandam in het expediteursbedrijf zaken gedaan hebbende onder den naam „Goedhart en van Leeuwen". 7. W. J. van den Bosch, bouwondernemer, wonende te Hillegom, Meerlaan 154. Curator Mr. T. A. M.A. van Löben Seis te Haarlem. Auke van der Velde, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Zijlweg 98 rood. Cura- trice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van G. J. Ruygrok, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. E. van Tuinen te Drie huis, gem. Velsen. EXAMENS. EXAMENS MOORE'S SCHOOL. Voor de op 11 Juni gehouden examens in Stenografie en Machineschrijven. alhier, slaag den 8 der aangemelde candidaten, en wel voor Steno-typiste Nederlandsche taal: Mej. J. Geijl (Steno 130, Typen 50 lettergr. p. m.) Stenografie Nederlandsch (130 lettergr. p. m.): de heer J. A. Mulder. Stenografie Nederlandsch (100 lettergr. p. de heer Ch. A. H. Soen. Stenografie Duitsch: (100 lettergr. p. m.): Mej. A. de Vries. Machineschrijven-, De dames G. v. d. Velde (65 lettergr. p. m.), E. M. Hensgens (60 letter gr. p.m.), H. M. Pleging (60 lettergr. p. m.) en A. van Leverink (55 lettergr. p. m.); allen leerlingen van bovenvermeld Instituut. Het volgend examen is op 9 Juli a.s. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen in de ge neeskunde mej. H. A. Ymker en de heeren Uitbreiding Bloembollen-export. Het Bureau der Kamer van Koophandel heeft een brief gericht tot den minister van Economische Zaken, waaraan we het volgende ontleenen: Bij schrijven dd. 13 Maart 1937 veroorloof de de Kamer van Koophandel zich den toen maligen Minister van Landbouw en Visscherij te wijzen op het groote belang van het'be schikbaar stellen van een gedeelte der vrij komende 14 pet. der clearing-gelden ten be hoeve van een verruiming van uitvoer van bloembollen naar Duitschland. Het bloem- bollenbedrijf, dat in het district der Kamer een vooraanstaande plaats inneemt, zou immers zeer gebaat zijn geweest, indien een gedeelte der vrijkomende gelden dienst baar had kunnen worden gesteld aan den export, vooral omdat Duitschland een be langrijk afzetgebied kan vormen, in 't bij zonder voor vroege tulpen, waarvan een zeer belangrijk surplus bestaat, mede tengevolge van den geringen uitvoer naar onze ooste lijke buren. Op 17 Mei 1938 richtte de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur een schrij ven tot Uwe Excellentie, waarin andermaal de aandacht op de verhooging van het Duit sche contingent wordt gevestigd, een en an der als een uitvloeisel van het Nederlandsch- Duitsche Handelsverdrag en het Duitsch-Ne- derlandsche Clearingsverdrag. Het bu reau wil gaarne het verzoek, vervat in bovengenoemd schrijven, ondersteunen. In verband met de a.s. onderhandelingen, waarbij het contingent voor het derde kwar taal van dit jaar wordt vastgesteld, mogen wij niet nalaten Uw aandacht te vragen voor de zeer bijzondere positie welke dit zeer be langrijke exportartikel voor de Nederland sche handelsbalans bete eken t en de groote moeilijkheden, waarmede het bloembollen- bedrijf te kampen heeft in verband met de verminderde afzetmogelijkheid naar Duitsch land. Indien men daarbij in aanmerking neemt, dat de Duitsche afnemers blijkbaar bereid zijn grootere kwantiteiten tot zich te nemen, dan is dat feit op zich zelf reeds van niet te onderschatten belang. Voorts wijzen wij op de groote moeilijkhe den, welke verbonden zijn aan de bestaande invoerregeling voor bloembollen in Denemar ken. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Denemar ken geven wellicht aanleiding aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. Tegelijkertijd veroorloven wij ons nog te wijzen op het belang van het beschikbaarstel len van een grooter contingent voor den In voer van bloembollen in Noorwegen, waar hoogstwaarschijnlijk nog een afzetgebied van beteekenis gevonden kan worden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil Vancouver n. R'dam via Liverpool 13, 600 mijl W. van Land's End. Rotterdam 13 v. W. In-dië te New York. Damsterdijk Rott. n. Havre 11 v, Cristobal. Veendam 14 van Rotterdam te New York. Lochmonar, Vancr. n. Rott, 12 v. Kingst. (J.) Beemsterdijk 14 v. Rotterdam n. Tampico. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitreis) 14 te Kaapstad. Meliskerk 13 van Hamburg n. Amsterdam. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitreis) 13 van Lagos. HALCYON LIJN. Rozenburg 12 van Vlaardingen te Bilbao. Maasburg' 15 van Narvik te Vlaardingen. Stad Amsterdam 13 v. Lulea n. Rott./Vlaard. St. Zaandam, 14 v. Vlaard. n. Salta Caballo. Stad Arnhem 14 van Vlaardingen n. Bilbao. Stad Zwolle Bilbao n. Rott. p. 13 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Gaasterkerk (thuisreis) 11 te Yokohama HOLL. BRITSCH INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) p. 14 Perim. Hoogkerk (uitr.) 14 te Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Astrea 12 van West Indië te New York. Cottica 13 van West Iridië te New York. Pericles, n. W. Indië 12, 180 m. Z. v. L. End. Achilles 13 van Genua naar Palermo, Ariadne 12 van Piraeus naar Thessalonika. Boskoop n. Amst. 13 v. Liverpool via Antw. Breda 14 van Antwerpen te Amsterdam. Euterpe 14 van Bordeaux te Amsterdam. Hercules 13 v. Haidar Pascha n. Bourgas. Merope 13 van Amsterdam te Kopenhagen. Poseidon 14 van New York n. La Guayra. Theseus 14 van Stettin te Amsterdam. Triton 13 van Dubrovnik naar Bari. Ulysses 13 van Algiers naar Napels. Vulcanus 13 van Kymassie naar Izmir. Hebe Rott. n. Tanger p. 13 Ouessant. Orestes 14 van Amsterdam n. Hamburg- Irene 13 van Danzig naar Amsterdam. Stuyvesant 13 v. Paramaribo n. Amsterdam. Ajax 14 van Kopenhagen te Stettin. Tiberius, Rottm. n. Bari p. 12 Wight. Nereus, Rottm. n. Vigo p. 12 Wight. Rhea n. Rott. 14 150 mijl Z.W. v. Ouessant. MEIJER EN CO.'S SCHEEPV. MIJ. Glenogle Dairen n. Rotterd. 14 v. Pt. Said. Bennevis Cebu n. Rotterd, 13 te Kohsiehang. Antenor Taku Bar. n. Rott. 12 te Yokohama. Radnorshire 10 v. Yokohama n. Rotterdam. City of Lyons Osaka n. Rott. 12 v. Hongkong. Titon Rotterdam n. Japan p. 13 Gibraltar. Philictetes Japan n. Rott. 13 te Singapore. Alcinous Amst. n. L'pool en Java 13 v. Swansea ROTTERD. LLOYD. Indrapoera (uitr.) 14 te Singapore. Sibajak (th.) 14 v. Southampton 15 (v.) v.w. Palémbang (uitreis) p. 12 Beachy Head. Baloeran (uitreis) 14 Juni van Gibraltar. Kota Nopan (thuisreis) 14 Juni te Suez. Slamat (uitreis) passeerde 14 Juni Perim. Soekaboemi 14 van Rott. naar Londen. ROTT. ZUID AMERIKA LIJN. Alphacca 14 van Rotterdam naar Hamburg. Alhena (uitreis) 12, 110 mijl O. -v. Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bintang (uitr.) p. 13 Beachy Head. Poelau Tello (uitreis) 14 van Londen. Soemba 14 van Batavia te Amsterdam Tabian (uitreis) p. 12 Ouessant. Bengkalis (thuisreis) 13 van Port Sudan. Tarakan 14 van Amsterdam te Batavia. Salabangka 13 van Batavia n. Amsterdam. Marnix van St. Aldeg. (uitr.) 14 v. Pt. Said. Soemba (thuisreis) 13 van Hamburg. WIJK LIJN. Katwijk Bilbao n. Rott. p. 14 Beachy Head. Naaldwijk 13 van Bilbao naar Rotterdam. Stolwijk 15 (v.mj te Rotterdam verwacht. Winterswijk Sorel n. Antwerpen 13, 360 m. W. van Valentia. Aanvoer ijzererts. Met een lading ijzererts arriveerde gister middag het Zweedsche s.s. „Björkö" van Vasteras aan liet hoogovenbedrijf. AANGEKOMEN. 13 Juni: Ek s.s. Oslo Berenice s.s. Curacao 14 Juni: Theseus ss.. Stettin Axel s.s. Karlshamn Embla s.s. Sundsvall Björkö ss.. Vasteras Euterpe s.s. Bordeaux Breda s.s. Antwerpen VERTROKKEN. 13 Juni: Akeld s.s. Rotterdam Olga m.s. Gr. Yarmouth Wild Rose s.s. Antwerpen 14 Juni: Eriksborg s.s. Tromsö Ceres s.s. Hamburg, In aanvaring niet een ijsberg. Het -Duitsche s.s. „Nienburg" is op zijn laatste reis van Bremen naar Canada in aan varing geweest met een ijsberg, waardoor schade aan het voorschip geleden werd. Deze zal te Hamburg hersteld worden. De vulkaanuitbarsting op IJsland. De uitbarsting van de Vatnajökull op IJs land schijnt nog van invloed te zijn op de visscherij rond het eiland. De dooi? de hitte gesmolten sneeuw voerde een groote hoeveel heid vuil, klei en steenen naar zee, zoodat de visch het water in de onmiddellijke omgeving van land verlaat en dieper water opzoekt. Voor de motorkotters, die dichtbij land hun bedrijf uitoefenen beteekent dit groote schade. De kotter E 435 „Zephyr" keerde met 5500 kilo visch naar Esbjerg terug en besomde niet meer dan 3500 Kronen, zoodat de kosten van deze reis van drie weken nauwelijks gedekt zijn. Ook de bemanningen van andere kotters klagen over het zelfde euvel. HAARLEM, 14 Juni. Getrouwd 14 Juni: H. A. Meijjes en S. C. Brands; J. van der Hoeff en A. P. Brouwer. Bevallen 12 Juni: M. E. Gerritsen—Fuchs, z.; 13 Juni: A. GeldorpStigter, z>; 14 Juni: M. P. Stremming—van Egmond, z. Overleden 12 Juni: H. W. van Dort, 73 j., Jansstraat; J. M. Sluis—Kiekens, 66 j., Zo- mervaart; 13 Juni: H. E. Klein, 61 j„ Gast- huisvest; H. Groenendaal, 77 j., Kruisstraat; G. J. Haarbrink, 59 j., Kleverparkiweg.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6