HET NIEUWE AVONDBLAD Het Gevaar op den Weg IJMUIDEN Felle nachtelijke brand in de Kalverstraat. 23e JAARGANG No. 193 MAANDAC 20 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een eenvoudige kantoorklerk in de Ame- rikaansche stad Dallas zond in izijn bezorgd heid voor zijn kleine dochtertje een ingezon den stuk aan een plaatselijk, dagblad, waarin hij een beroep op de automobilisten deed om haar te sparen. De Haagsche Post geeft dit ingezonden stuk in vertaling en ik zal het hier ook overnemen. U zult zien dat het niet heel goed geschreven is maar treft door zijn eenvoud en diep gevoelden aandrang. Het heeft in de Vereenigde Staten een zoo diepen indruk gemaakt dat het daar „door de ge- heele pers is gegaan" en dus door vele tien tallen millioenen mensehen moet zijn ge lezen. Dus zal het ook wel iets hebben uit gewerkt. Hoeveel is niet te zeggen. Misschien heeft het de levens van enkele kinderen ge red, doordat het verscheidene rijders, die het 's morgens gelezen hadden, op dien dag tot groote voorzichtigheid heeft aangespoord. En wellicht zal het nog langdurige nawer king hebben. Een eenvoudig klein stukje kan soms wonderen uitwerken, als het maar re gelrecht uit het hart komt. Hier volgt het: „Vandaag is mijn kleine meisje voor den eersten keer naar school, gegaan. Zij heeft een blauw jurkje aan en draagt zwarte schoenen. Onder het middageten vertelde zij mij over alles wat zij had be leefd. Over den onderwijzer, die oogen in zijn rug heeft. Over het groove meisje, dat niet meer in den Kerstman gelooft. Over den kleinen jongen op de eerste rij, die met zijn tong bijna bij zijn neus komt. 's Middags nam ik wat vrij en heb met haar de a, de b en de c gerepeteerd. En een beetje gerekend. Nu is het avond en ligt zij in haar bedje met haar pop in één arm geklemd. U zult haar zeker geen kwaad willen doen, is het niet zoo? Ziet li, ik ben haar vader. Wanneer er iets stuk is aan haar pop, zijn we beiden be wogen, mijn dochtertje en ik; dan help ik wat ik kan; maar nooit was tot nu toe de pop heelemaal verbrijzeldIk hèlp haar altijd bij haar pop, dat kan ik doen, ik kan haar ook helpen, als ze zich in haar vinger heeft gesneden, maar als ze naar school gaat, en uit een dwarsstraat oversteekt, is ze in uw hand. Ze is zoo speelsch! U moest haar thuis bezig zien in onzen familiekring. Het is net kwikzilver. Hoe licht zal een levendig kind als zij plotselinge bewegingen doenook op straat! -Daar kan ik niet om en bij haar zijn. Ik moet noodig den kost verdienen, geld voor kleeding, geld voor school. Daar om durf ik u vragen: helpt mij een beetje, op haar te passen. Rijdt voorzichtig! Rijdt langzaam, vooral in de buurt van een school. Denkt er vooral aan, dat kin deren in hun speelschlieid achter een parkeerenden wagen ineenskunnen te voorschijn komen. Om Gods wil: overrijdt mijn kleine meid niet!"" Ik geloof dat er voor eiken automobilist geen grooter schrikbeeld bestaat dan de ge dachte, dat hij een kind zou overrijden. En dat is natuurlijk in de Vereenigde Staten net zoo als in andere landen, als ook in Neder land. En het moeilijkste is, dat men dit ge vaar niet ontgaat door zich eenvoudig strikt aan verkeersregels en aan snelheidsbeperking te houden. Want kinderen houden zich dik wijls niet aan verkeersregels. Zij slingeren soms raar op fietsen, zij hollen soms plotse ling een rijweg over.enfin, ik zal het maar niet allemaal gaan opsommen. Als men ach ter het'stuur zit, niet alleen in dorp of stad, niet alleen nabij scholen, maar ook op een landweg waar ergens een groepje huizen staat, moet men altijd op hun plotselinge verschijning bedacht zijn. En het baat weinig, als er iets gebeurt, te weten dat men zich aan de, regelen van het verkeer heeft ge houden en „voor de wet" geen blaam oogst. Nu ja, dan wordt men niet vervolgd. Maar het moet een verschrikkelijke ondervinding zijn. Mensehen wien dit overkomen is ver geten het nooit meer. Ik herinner er mij die nooit meer een auto hebben willen besturen. Toch zijn er automobilisten die langzamer hand, omdat zij nooit een aanrijding van eenige be teekenis hebben gehad, een tikje te veel zelfvertrouwen hebben gekregen en al te veel op hun goed gesternte zijn gaan ver trouwen. Voor hen vooral is het nuttig, een stukje als dat van den kantoorklerk uit Dal las te 'lezen. En nu de zomer aanbreekt met het mooie weer en de groote toeneming van het autorijden, nu er ook weer zooveel meer gelegenheidsrijders op den weg komen, wier bedrijfszekerheid zooveel minder is dan die van de anderen, geloof ik dat het goed is hem ook hier te laten spreken. Het aantal verkeersongelukken In de Ver eenigde Staten is, als men de statistieken ziet, ontstellend groot, maar men moet daar bij bedenken dat zij veel meer en veel grootere steden tellen dan ons kleine landje, dat hun bevolking vijftien maal zoo groot is als de onze en hun totale grondgebied grooter dan heel Europa. Per hoofd der bevolking worden in de V S. meer mensehen overreden dan in Nederland, maar minder als men rekent naar het aantal automobie len dat zich in het verkeer bevindt. Daarom is het twijfelachtig of het aantal van 100 doodgeredenen per dag in de Ver eenigde Staten een ongunstiger beeld geeft dan in ons land. En ofschoon er in Neder land ongetwijfeld in het algemeen voorzich tiger gereden wordt dan een tiental jaren geleden ontbreekt het niet aan een minder heid bij de automobilisten, die zich slecht aan de verkeersregels 'houdt, zich bezondigt aan „snijden" en andere roekeloosheden of aan te hard rijden, ingegeven door overmoed of een soort record jacht, die op onze kleine afstanden zelfs geen noemenswaardige tijd winst geeft. De zomer begint, het verkeer wordt gevaar lijker. Laten zij nog eens gewaarschuwd zijn. R. P. OOK DE PETRUS PAULUS VERTROKKEN. De directie van de Vem is er' in geslaagd, voor de Petrus Paulus IJM266 een bemanning samen te stellen. Zaterdagmiddag is de stoomloggèr onder groote belangstelling naar zee vertrokken. TE VERWACHTEN TRAWLERS. De volgende trawlers, de z.g. schelvischboo- ten voorzien van een x), bevonden zich Zon dagavond p cht uur nog op zee. De traw s Amstelstroom IJM 91 (vertrok ken 7 April), Betje RO 16 (vertrokken 31 Mei) en Rijnstroom IJM 86 (vertrokken 18 Juni) visschen op de Westkust en markten in Ier land. Vertrokken Donderdag 9 Juni: IJM 2; IJM 135. Vertrokken Zaterdag 11 Juni: IJM 98 x). Vertrokken Maandag 13 Juni: IJM 54 x). Vertrokken Dinsdag 14 Juni: IJM 71 x) IJM 77; IJM 83; IJM 8 x)IJM 95 x); IJM 2x). Vertrokken Woensdag 15 Juni: IJM 70. Vertrokken Donderdag 16 Juni: IJM 94; IJM lx); IJM 39 x); IJM 15 x; IJM 73 x); IJM 17 x). Vertrokken Vrijdag 17 Juni: IJM 59 x); IJM 10 x); IJM 19 x); IJM 85 x). Vertrokken Zaterdag 18 Juni: IJM 155; IJM 189 x); IJM 117 x); IJM 4x). Er bevonden zich Zondagavond acht uur 28 trawlers op zee. Parijs is al weken druk in de weer voor de ontvangst van het Engelsche konings paar. In den tuin der Tuilleriën tegenover de Place de la Concorde is men bezig met het aanbrengen van reusachtige versieringen. Ansjovis 1938. Storm en kwallen belemmerden de visscherij. Veel schade aan de netten. Van de Coöp. Ansjovis ver koop Ver. te Am sterdam ontvingen wij het volgende bericht omtrent vangst en markt der ansjovis: Helaas is de vangst ook dit jaar weder schraal. De storm en het slechte gure weer, benevens de belemmering die de visscherij heeft ondervonden door de abnormaal groote hoeveelheid kwallen die in zee dreven, heb ben gedurende een paar weken de visscherij onmogelijk gemaakt en bovendien aan de netten vaak onherstelbare schade berokkend. Vele visschers zijn niet meer in staat opnieuw netten in zee uit te zetten, zoodat op sommige visscherijplaatsen nog maar 1/4 gedeelte van het totaal aantal netten uitstaat, hetwelk onder normale omstandigheden in zee staat. Het is daardoor begrijpelijk,'dat de hoeveel heid visch die boven water gebracht wordt, zeer beperkt wordt. Liet de visscherij zich in het begin matig aanzien, dit veranderde in de laatste week van Mei. De visscherij nam krachtig toe en in het geheele vissscherij gebied werden gere geld flinke hoeveelheden mooi soort ansjovis gevangen; men was toen in vakkringen alge meen van gedachte, dat met een behoorlijke vangst rekening gehouden zou kunnen wor den. Jammer genoeg, hebben de weersom standigheden, welke thans nog niet gunstig zijn, en de kwallenplaag deze goede verwach tingen den bodem ingeslagen. Hoe dan ook, op het oogenblik zijn niet meer dan c.a. 6000 ankers boven water en moet derhalve van een zeer kleine vangst gesproken worden. Deze kleine vangst zal ongetwijfeld wel een gunstigen invloed hebben op het prijs verloop der andere jaargangen; voorraden nemen zienderoogen af en deze nieuwe vangst geeft geen voldoende aanvulling. In verband hiermede, wensehen wij u in kennis te stellen, waar het hier toch een algemeen ansjovis- belang geldt, dat in een Donderdag gehouden vergadering uit exporteurs, besloten is te trachten hoogere prijzen door Duitschland vastgesteld te krijgen; te beginnen met het volgende kwartaal. En wel een f3 hoogere prijs voor alle jaargangen! Afgewacht moet worden of deze prijsverhooging kan worden doorgevoerd. Voor u zelf kunt u uit het bo venstaande Uwe conclusie trekken. Een heksenmeester in Tlialia. Alvata doet de bezoekers versteld staan door zijn duivelskunsten. William Alvata vertoonde Zaterdag- en Zondagavond zijn „grootste Europeesche my sterie-revue". Degenen, die deze nog niet gezien hebben, hebben hedenavond nog gele genheid, want dan-is het laatste optreden van dezen heksenmeester. Want Alvata is niets meer en niéts minder en allen die hem hebben zien werken zullen het met ons eens zijn. Zijn haast eindeloos repertoire boeit van het begin tot het einde. Nog is men van zijn verbazing over het eene nummer nog niet bekomen of Alvata is al weer aan een nieuwe heksentoer bezig. Het is zoo afwisselend, zoo spannend, zoo intens geraffineerd wat Alvata doet, dat het moei lijk is er iets van-na te vertellen. Alvata heeft een karaf met water en schenkt daaruit wel ke likeur men ook maar verlangt. Hij trac- teert half Thalia op een glas Pils, geschonken uit een leeg vat, hij haalt- een kanariepietje uit zijn kooitje, pakt deze-in ëen stuk papier, schiet dat uit elkaar en de kanarievogel haalt hij uit een gloeilamp, hij steekt een stukje papier in brand in een leege koffiekan, doet het deksel dicht en een oogenblik latei- schenkt hij er de dampende mokka uit. Een mysterieus nummer is dat van de zwevende dame; ook kan men even griezelen als een dame uit het publiek zich zoomaar laat onthoofden. En ten slotte laat Alvata 30 jonge menscheh zoo maar van het tooneel (in Thalia) verdwijnen. Ze blijven echter op het wereldtooneel, dat hebben we zelf onder vonden, want ook ons heeft men èens op een mysterieuze wijze weggetooverd, althans on zichtbaar gemaakt. Wie Alvata nog niet gezien heeft, kan dus hedenavond nog zijn verzuim herstellen. Het is de moeite waard. „Het Kaashuis"ging in vlammen op. Vet van de 40 brandde als pek. De Kalverstraat lag- Zaterdagnacht reeds in diepe rust, toen kort na half twee buren en overburen van het per ceel no. 25, waarin de kaaswinkel van den heer van H. is gevestigd, door een knetterend geluid werden opgeschrikt. Zij die door het lawaai wakker waren geworden, werden niet lang omtrent de oorzaak in twijfel gehouden, want de duisternis van den nacht had plaats gemaakt voor een fel licht schijnsel. En een blik naar buiten gaf een definitief antwoord op de vraag, wat er wel aan de hand mocht zijn: „Het Kaashuis" staat in brand! Het is een der oudste perceelen van de Kalverstraat, waarin eenigen tijd geleden deze zaak gevestigd werd. Het is zoo ongeveer de eenige „speciaalzaak" in kaas en dit had ten- gevolg, dat de winkelier spoedig een flinken omzet had, hetgeen hem noodzaakte er steeds een zeer grooten voorraad op 11a te houden. Eenige dagen geleden was dé voorraad met vele honderden ponden aangevuld, zoodat het kleine oude perceel en de vette koopwaar een gretige prooi voor het vuur waren. Het perceel bestaat, uit een kleinen winkel en een kleine woning, die bewoond wordt door de twee jongemannen, die de zaak drijven en hunne, oudérs. Zaterdagnacht was alleen een der zoons in het huis aanwezig en die zat nog rustig in de woonkamer, toen hij door den brand werd verrast. In middels waren ook de buren naar buiten gekomen. Politie en brand weer werden gewaarschuwd. Toen de brand weer met de autospuit arriveerde, kwam zij voor een hopelooze taak te staan. Want nau welijks was de brand ontdekt, of eenige minu ten later was het perceel één loeiende vuur zee. Sissend stegen de vlammen naar buiten en zoo groot was de hitte, veroorzaakt dooi de 40 -f, dat de toeschouwers op een behoor lijken afstand moesten blijven. Zelfs knapten eenige spiegelruiten van twee winkels, die te genover het brandende kaashuis zijn gelegen. Reeds vijf minuten nadat de brandweer ge alarmeerd was, het was toen tien minuten voor twee, stond de autospuit nabij het bran dende perceel en spoedig konden de comman dant, de heer A. de Wit en zijn kloeke bri gade het vuur bestrijden. De kaaswinkel was echter niet meer te redden, maar de brand weer mocht het genoegen smaken, den brand tot den winkel te beperken. Ook dit mag reeds een succes genoemd worden, want het belendende perceel, waarin een kapperszaak is gevestigd, is onder één dak gebouwd met den kaaswinkel. E11 reeds had het vuur zich op de dakkapel van den buur man geworpen, terwijl van het perceel aan de andere zijde, dat door een poort van het bran dende huis gescheiden is, de dakgoot reeds ging branden. Korten tijd nadat de brandweer met spuiten was begonnen, was het gevaar voor uitbrei ding bezworen, maar tot half vijf Zondagmor gen is de brandweer bezig geweest met het nablusschen van de smeulende vettigheden. Het perceel is geheel uitgebrand; alleen de buitenmuren zijn blijven staan. Wonder boven wonder bleef een antenne, die vlak boven den nok van het dak naar den schoorsteen van perceel 23' is gespannen, geheel intact. En aan de overzijde sprongen niet alleen, eenige ruiten, maar blakerde ook de verf op de ko zijnen. Perceel 23 kreeg voorts veel water schade. Het uitgebrande perceel, eigendom van den heer K. te Beverwijk was verzekerd, de inboe del en de koopwaar van de familie H. even eens, doch slechts laag. De oorzaak is onbekend. Burgemeester Kwint was gedurende geruimen tijd bij den brand aanwezig. De brand in de Kalverstraat. Waar zullen we onze tenten bouwen? Nieuw K. B, laat alleen nog maar kampeeren toe op het verpachte strand. De gemeente kan er wel wat aan doen. Als er iets tegen de verdrukking in gegroeid is, dan is dit wel het kampeeren. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat de kam- peertenten op het strand heel gemakkelijk te tellen waren. En laat men dat nu eens op een zomerdag pro'oeeren; het behoeft niet eens een warme dag te zijn, of het strand in of nabij de bad plaatsen is bezaaid met heele nederzettingen, bewoond door blanke stammen met roode huiden. En dat, ondanks dat de overheid het den liefhebbers van het tentenleven lang niet ge makkelijk heeft gemaakt. Alle gemeenten, die een stukje van het strand van Ameland tot Walcheren binnen hunne grenzen hebben, maakten verordeningen op (dikwijls tegen) het kampeeren; hier werden de kampeerders geduld, daar geweerd. Gemeentepolitie, strand- politie, rijkspolitie, marechaussee te voet en te paard zorgen angstvallig voor de naleving van gemeente- en rijksbepalingen op het kampeeren. Maar ondanks alles nam het aantal strand- kampeerders elk jaar toe en we overdrijven zeker niet, als we het aantal tenten, dat op een warmen dag in Augustus op het Neder- landsche strand staat opgeslagen, op eenige tienduizenden schatten. En de eigenaars van al deze tenten hebben rekening te houden, met hetgeen de diverse „kampeerwetten" voor schrijven. Weer wat nieuws. En bij al deze bepalingen is weer nieuwe gekomen, die, als zij naar de Ietter wordt uitgevoerd, verstrekkende gevolgen voor de kampeerders zal hebben. Er is n.l. in werking getreden een K.R. van 22 December 1937, ter vervanging van dat van 4 Juli 1927. Volgens dit laatste was het verboden, tenzij met vergunning van den minis ter van Waterstaat, van de zeewerin gen en wat daarbij behoort gebruik te maken o.a. tot het plaatsen van kra men of tenten. In het nieuwe reglement is deze bepaling zoodanig uitgebreid, dat het verbod geldt voor alle werken en terreinen, waarop het Zeewe ringenreglement van toepassing is, m.a.w. ook voor het Noordzeestrand. Men zou dus feite lijk geen tent op het strand mogen opslaan dan met een vergunning van den minister van Waterstaat. Maar zoo erg is het nog niet. Groote deelen van het strand, ook bij IJmuiden zijn door het rijk verhuurd aan de gemeenten, die deze ge huurde gedeelten aan particulieren hebben onderverhuurd. Het geheele strandgedeelte, dat door de gemeente van het rijk is gehuurd, is aan particulieren onderverhuurd. Hetgeen 'beteekent, dat men op het in de gemeente Velsen liggende strand niet meer kan kam peeren, zonder dat men een standplaats huurt van den betrokken pachter van het deel dat men voor het plaatsen van zijn tent uitge kozen heeft. Er is nog één mogelijkheid, n.l. dat de ge meente bij de 600 M. die zij aan het Zuider- strand gehuurd en onderverhuurd heeft, er nog een paar honderd meter bij huurt en dit verlengstuk, dat dus 619 M. (de eerste 10 M. strand langs de Zuiderpier is niet verhuurd) van de pier verwijderd ligt, gratis voor het kampeeren beschikbaar stelt, zooals men in andere gemeenten ook wel doet. Maar de gemeente Velsen en „gratis" zijn twee, vooral wanneer de gemeente er zelf voor moet betalen. Voor de bedoelde 600 M. be taalt de gemeente echter slechts f 120.zoo- dat mag worden aangenomen, dat ze voor f 100.— er een flink eind strand bij kan huren. Wanneer de gemeente de zaak blauw-blauw laat en de politie gaat waken tegen overtre ding van het nieuwe K.B., dan zullen dezen zomer heel wat kampeerders hun moeizaam in den grond geslagen harinkjes er weer uit moeten trekken. WAARSCHUWING TEGEN KOLONISATIE UNIE. Burgemeester Kwint zendt ons het volgende ter plaatsing: Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis gebracht van de in gezetenen dezer gemeente, dat een ieder zij gewaarschuwd voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Graven- hage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt het particuliere initiatief op emigra tie- en kolonisatiegebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereischte deskundigheid en financieele middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande publicaties. Hen, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden wordt aangeraden, zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout 's-Graven- hage. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Drie- huizerkerkweg te Velsen, van de Meervliet- straat tot de Ver Loren van Themaatlaan, van Maandag, 20 Juni a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voer tuigen. zal zijn afgesloten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1