Jbod en Wit wint de derby tegen Haarlem Fraaie prestatie van Fanny Koen. verkeerde weg Cricket in Engeland J. van Baasbank en Van Bueren legden den grondslag ISAND'A'G 20 JUNI 1938 ■G=^ï" f*t M jMi WL (jL WE A THLETIEK. Nederlandsch record 100 yards verbeterd en wereldrecord geëvenaard De Nederlandsche sprintkampioene mej. Fanny Koen, heeft Zondagmid dag op de sintelbaan te Amsterdam een schitterende prestatie geleverd. Zij liep de 100 yards in den praeh- tigen tijd van 11 sec., en verbeterde daarmede niet alleen het Neder- ET is een beetje onwezenlijk, dit heele Parijsche voetbalwereldkampioen schap. We kunnen er ons met dit zomersche weer niet al te warm over tnaken. Vooral na de spoedige uitschakeling van de Hollandsche ploeg is onze belangstelling voor wat toch het grootste voetbalevenement is althans moet zijn belangrijk gedaald. Daar komt nog iets bij. Het gaat tegenwoordig niet al te best met het voetballen. En nu doel ik niet op het spel peil. Dat is de laatste jaren zelfs belangrijk gestegen. Maar er is iets anders dat belangrijk ge daald is. En dat is het sportieve en verbroederende element van dezen tak van sport, die nog steeds het meeste tot het groote publiek spreekt. Voetballen is voor velen geen sport meer maar een verbitterd vechten voor de nationale eer. Daarbij komt nog de zorg voor het be staan waardoor de beroepsspelers dikwijls met alle mogelijke middelen een voor hen gunstigen uitslag trachten te forceeren. Nu moet men echter niet de steeds verder voortschrijdende verruwing van voetbal alleen aan het beroeps- spel, wijten. Wanneer de Schotten of Engelschen hier spelen dan kunt ge met een gerust hart gaan kijken. Er zal bijzonder fair gespeeld worden. Maar er zijn andere volken en de Zuid- Amerikaansche hebben in dit opzicht al een bijzonder slechten naam, die werkelijk voor niets terugdeinzen om een wedstrijd te win nen. Ik heb nog wel zooveel vertrouwen in de sportiviteit van eiken voetballer, Zuid-Ameri kaan of niet, dat ik niet geloof dat hier altijd opzet in het spel is. Ze beschikken echter over een repertoire trucjes die vaak lang niet fraai zijn. Zoo herinner ik me nog dat in den befaam- den wedstrijd Uruguay—Duitschland in 1928 tijdens de Olympiade te Amsterdam gespeeld, de Uruguayers op zulke geraffineerde wijze hun tegenstanders prikkelden dat deze hun toch al niet zoo groote zelfbeheersching ge heel verloren en daardoor ook den wedstrijd. Ofschoon, voetballen kunnen ze wèl. Zoowel de Uruguayers als de Argentijnen en de Bra zilianen zijn voetballers van de allereerste grootte, die in elk tournooi een goed figuur zullen slaan. Ook zonder unfaire trucs of on- noodig ruw spel. Ook in het Parijsche tournooi was het weer mis. De wedstrijd Duitschland—Zwitserland, de eerste, schijnt al vrij ruw geweest te zijn, doch Tsjecho Slowakije—Brazilië spande wel de kroon. In den eersten wedstrijd die in een gelijk spel eindigde, zagen de Brazilianen kans om de vier beste Tsjechen buiten gevecht te stel len. En niet zoo erg zachtzinnig. De beroemde Tsjechische doelverdediger Planicka is tenminste met twee andere ploeg- genooten op een brancard naar Praag ver voerd moeten worden. Ook de Brazilianen kwamen er niet zoo erg best af, want in den tweeden wedstrijd tegen de Tsjechen stelden zij tien andere spelers op. Zij waren zeker van de overwinning, verklaar de hun leider en ze hielden hun beste team liever ongeschonden voor den strijd tegen Italië. Alleen hun befaamde middenvoor Leo- nidas speelde mee. Het werd dan ook prompt zijn laatste wedstrijd, want hij werd zoodanig geblesseerd, dat er aan meespelen tegen Italië niet te den ken viel. En op de tribune stond Leonidas te huilen en zag hoe zijn landgenooten met 21 uitge schakeld werden. Dat was natuurlijk erg jammer voor Leoni das en voor de Brazilianen maar het is waar schijnlijk niet bij hen opgekomen dat ze mis schien zelf wel aan al die narigheid de meeste schuld hadden. Italië won door een strafschop en dat was voor de Braziliaansohe leiders genoeg om een scherp protest in te dienen bij de jury d'appel van de F.I.F.A., die dit echter met algemeene stemmen verwierp. Hierover werden Leonidas en zijn metgezellen zoo boos dat ze in allerijl naar Brazilië telefoneerden en den Braziliaan- schen voetbalbond adviseerden om dan maar uit de F.I.F.A. te treden. Kinderachtiger kan het wel niet. En nu hebben Zweden, Noorwegen en Zwit serland verklaard, dat ze liever niet meer in een tournooi willen spelen met Zuid-Amerika nen. Gezien de opgedane ervaringen is dit zoo vreemd niet. En we zouden heelemaal niet behoeven te huilen als Brazilië inderdaad uit de F.I.F.A. ging. En met Brazilië alle landen die zich op het groene veld niet weten te gedragen. Overigens zal het wel zoo'n vaart niet loo- pen, want de Brazilianen hebben met 4—2 van Zweden gewonnen en daardoor den derden prijs bemachtigd. Holland heeft de kous op den kop gekregen. Wij hebben geen prijs. Alleen maar eervol ver loren. En toch vinden we dat prettiger. B. K. Don Bradman's van de toekomst. Of de jongens, die eiken Zondag zoo ijverig en getrouw de scores van de cricketwedstrijden opnemen inderdaad ooit den vermaarden Australischen batsman zullen evenaren is een vraag die alleen de toekomst kan beant woorden. In ieder geval zal Haarlem al blij zijn als er maar een pa^r bats- men uit zullen groeien, die de la Mar en Abendanon wat meer zullen steu nen. Kijk op het spel zullen ze in ieder geval wel krijgen. Het Honkbalnegental van Haarlem, dat Zondag met 125 van V.V.G.A. won. Knielend v.I.n.r.: Hunnik, Kloos, De Mon, Wulfhorst; staande: Vrugt, P. Hinze, A. Hinze, Langereis, Veenhof. eerste plaatselijke ontmoeting van dit seizoen met 71 runs en nog wickets in handen gewonnen. De volledige scores waren Innings van Haarlem. H. Healy, c. Gobets, A. v. d. Togb 1 P. de Buig l.b.w. P. C. Hagenaar 1 J. J. de la Mar, c v. d. Togt, idem 3 H. A. G. de la Mar c J. v. Baasbank v. d. Togt 30 J. J. Voogd bowled Hagenaar 1 B. Kleefstra c J. v. Baasbank idem 0 O. Adendanon c A. v. Baasbank, Klein de Groo t 43 H. D. Wessel c idem Hagenaar 0 A. Hartog c L. v. Bueren idem 12 K. Rijpma st. Bobets, v. d. Togt 11 J. Middelink not out 0 Extra's 18 124 Bowlingcijfers Rood cn Wit O. M. It. W. P. C. Hagenaar 21 >/2 6 43 6 A. v. d, Togt 25 11 31 3 A. Th. v. Baasbank 7 1 26 0 P. Ligtenstein 1 1 0 0 J. Klein de Groot 2 0 6 1 Innings van Rood en Wit. P. A. L. van Bueren st. Voogd O. Abendanon 58 J. P. v. Baasbank c. Hartog idem 39 A. Th. v. Baasbank st. Voogd idem 28 A. v. d. Togt c. Kleefstra, idem 19 P. C. Hagenaar c. Abendanon H. de la Mart 42 J. Klein de Groot not out 3 J. L. Sanders P. Ligtenstein G. Menalda v. Schouwenburg did not bat F. A. Davidson M. Gobets Extra's 6 195 Bowlingcijfers Haarlem: O. M. It. W. J. Middelink 6 2 20 0 O. Abendanon 19 0 94 4 P. de Ruig 3 0 5 0 A. Hartog 2 0 7 0 H. A. G. de la Mar 13 1 63 1 danon de noodige steun te verleenen, zoodat zonder verder wicket-verlies de honderd werd opgebracht. Even daarna deed A. v. Baasbank op het bowlen van Klein de Groot een prach tige eenhandsche vang in de slips, waar mede hij een einde maakte aan de zeer nut tige innings van Abendanon die 48 runs had opgeleverd. Een fraaie prestatie van den jeugdigen Haarlemmer, vooral waaneer men bedenkt, dat de runs onder zeer moeilijke omstandigheden gemaakt werden. Rijpma en Hartog wisten beiden nog' in de dubbele cijfers te komen, doch op 124 werd eerst Rijpma voor 11 gestumpt en direct daarna deed van Bueren een schitterende eenhand sche vang, waardoor Hartog kon vertrekken voor 12 en tevens de innings sloot op 124. Zooals reeds werd vermeld was de Rood en Wit-innings eigenlijk alleen het werk van het openingspaar van Bueren en J. van Baas- bank. Prachtig straften zij het vrij zwakke bowlen van Haarlem af en de score vloog omhoog. Van Bueren vooral liet prachtig bat ten zien en zijn fraaie zeer harde square cuts waren een lust voor de oogen en leverden hem steeds boundaries op. Wat captain Kleefstra ook probeerde, hij slaagde er niet in een scheiding teweeg te brengen en met de thee was de stand reeds 0 voor 70. Ook daarna werd de zaak op de zelfde voet voortgezet en kwam van Baasbank er steeds beter in. Zoo slaagden de beide Rood en Witters er zelfs in de honderd te passeeren, een fraaie prestatie die door het vrij talrijke publiek met een krachtig applaus werd begroet. Om het Haarlem totaal te passeeren was hierna nog slechts een kwestie van tijd en A. van Baasbank slaagde daarin met een harde zes, nadat eerst, zijn broer voor een zeer goede 39 en van Bueren voor een prachtige 58 waren verdwenen. Hierna nog wat vuurwerk van v. d. Togt, A. v. Baasbank en Hagenaar, die in 3en snel tempo het totaal nog opvoerden tot 195 voor het verlies van 5 wickeas. Na den val van het wicket van Hagenaar die een kei harde 42 scoorde, zag captain Davidson van verder spelen af en had Rood en Wit de Bradman scoort slechts 10. Ook Barlcock haalt de 1000 runs Vele wedstrijden wegens regen ge staakt. Lancashire dat aan het hoofd van de rang lijst staat, begon Zaterdagmorgen goed tegen de Australiërs door 3 wickets, waaronder dat van Bradman. voor slechts 35 runs te nemen. Fingleton en Brown scoorden 14 runs voor het 1ste wicket op welk totaal Brown door Farrimond op Phillipson's bowlen achter het wicket gevangen werd. Fingleton deed 3/4 uur over 8 runs op het voortreffelijk bowlen van .Nutter, Phillipson en Pollard. Een bal van Nutter was Fingleton (8) te machtig. Pol lard nam door een vang van Phillipson op de tweede slip Bradman's wicket voor 10 runs. Badcock en Hassett stopten de collapse door voor het 4de wicket het totaal tot 200 op te voeren. Badcock (96) werd in het gezicht van zijn 2de achtereenvolgende century door Pollard op Phillipson gevangen en is thans na Bradman, Edrich en Hammond de 4de batsman die in dit seizoen reeds 1000 runs gescoord heeft. Phillipson veroverde Chipper- field's wicket voor 5 runs. Hassett scoorde zijn 4de century IIS"1"1 in fraaien stijl en bracht met Barnett het totaal op 262—5. - Walter Hammond sloeg tegen Derbyshire zijn 8ste honderd van het seizoen bijeen, thans 110 uit 238—7. Essex 300 (Smith 5—84) tegen Middlesex 108—4. Glamorgan 388 (Dy son 117) tegen Cambridge. Hampshire 338—7 (Holt 116, Pothecary 100*) tegen Leices tershire. M. C. C. 387 (D. H. Macindoe 5—85) tegen Oxford 16—0. Kent 270—7 tegen Notts. Sussex 214—7 tegenWorcestershire 168 (Ham mond 5—52), Yorkshire 416 (Barber 157, Smailes 116) tegen Surrey. Warwickshire 184 tegen Northamptonschire 4-0.Vele wedstrijden moesten, wegens regen g.„l..akt warden. landsch record niet 0.2 sec. doch even aarde tevens het wereldrecord op de zen afstand, dat sedert 20 April 1935 op naam staat van de Zuid-Afrikaan- sche athlete, Barbara Burke, gevestigd te Pretoria. Als eerste nummer van den nieuwelingen- dag, welken het district Noord-Holland van K. N. A. U. voor een vrij talrijk publiek organi seerde, stond de rccordpoging van Fanny Koen op de 100 yards op het programma. Teza men met de dames de Vries, ter Braake, Door geest, Bak, Loohuys, Kuyt en van der Berg verscheen zij aan de vertreklijn. Het was een uitstekende start en reeds spoedig had Fanny Koen de leiding. In een bijzonder snel tempo ging zij over de baan en dat nog wel, terwijl zij den zijwind meer tegen dan opzij had. Steeds meer liep de athlete uit, de andere da mes lagen een flink stuk achter en met een laatste krachtsinspanning ging mej. Hoen met ruimen voorsprong over de eindstreep. Haar tijd overtrof de verwachtingen, van alle zij den werd zij gelukgewenscht. Door deze pres tatie is mej. Koen thans de eenige Nederland sche wereldrecordho'udster geworden. Het oude Nederlandsche record op de 100 yards stond ten name van Tollen Schuurman, gevestigd op 30 Augustus 1931 en Fanny Koen zelf, gevestigd op 29 Augustus 1937 te Doe- tinchem. Aal alle voorwaarden voor het vestigen van een wereldrecord is voldaan, zoodat de tijd van Fanny Koen ongetwijfeld door de I, A. A. F. als zoodanig zal worden erkend; De eerste plaatselijke wedstrijd tusschen de beide Haarlemsche eerste klassers is wel in een zeer groote gemakkelijke overwinning voor Rood en Wit geëindigd. Zoowel met bowlen, batten als met fielden waren de Rood en Witters de Haarlemmers vol komen de baas. Vooral het gemis aan een goed openingspaar speelde Haarlem, evenals in alle voorgaande wedstrijden weer parten en juist dit was bij Rood en Wit het sterkste punt, want nadat Haarlem een totaal van 124 bijeen had weten te slaan gelukte het Rood en Wit zonder verlies de 100 op te bren gen, wel een zeer fraaie prestatie, zoodat de overwinning reeds door het openingspaar be zegeld was. Nadat Haarlem den toss had gewonnen werd eerst batten gekozen, een op een nor maal wicket heel goed denkbare ken ze, doch het komt ons toch voor dat het Haarlem wicket in het geheel geen battingwicket is en dan zou het toch waarschijnlijk beter zijn niet maar automatisch na het winnen van den toss batten te kiezen. In ieder geval is het tot nu toe in elke wedstrijd op een nederlaag, uitgeloopen, hoe wel daar natuurlijk de zwakte van het team de grootste schuld van is. Echter ook in deze wedstrijd werd het de Haarlemmers weer noodlottig. De beide ope ningsbowlers van Rood en Wit begonnen zeer goed en het is ons vooral opgevallen dat Ha genaar veel zuiverder bowlt en vooral veel béter lengte houdt dan vroeger en hij was het dan ook die in den aanvang een geweldige opruiming hield onder de Haarlemmers, zoo erg zelfs, dat op een gegeven moment op een totaal van 11 runs reeds 5 wickets neer wa ren, namelijk van Healey, De Ruig, De la Mar Jr., Voogd en Kleefstra. Vooral Voogd werd met een prachtige bal door Hagenaar gebowld. Het zag er dus op Rood en Wit wint met groot verschil van Haarlem. De Haarlemmer H. D. Wessel begeeft zich naar het wicket, terwijl het publiek in spanning toe kijkt. Zal hij de dreigende Haarlemsche nederlaag kunnen voorkomen? dat moment voor Haarlem vrij hopeloos uit en hefc is dan ook alleen aan Abendanon en H. de la Mar te danken dat het totaal tenslotte nog een behoorlijk aanzien kreeg. Zeer voor zichtig battend en alleen op de minder goede ballen scorend wisten deze batsmen de score langzaam maar zeker op te voeren. Vooral Abendanon toonde hiermee weer dat hij een steeds nuttiger wordende kracht voor Haarlem is geworden, die behalve met de bal ook met het bat iets goeds weet te presteeren. Tot de lunch werd de score opgevoerd van 5 voor 14 tot 5 voor 68. De eerste overs na de lunch bowlde v. d. Togt op zijn best en dat hij in deze periode het wicket van Abendanon niet wist te ver overen moet haast aan een wonder worden toegeschreven. Steeds sprong de bal juist over of vlak langs de stumps maar Abendanon hield stand en het succes voor Rood en Wit kwam juist aan den anderen kant toen H. de la Mar een bal van v. d. Togt te hoog de slips inspeelde en J. v. Baasbank geen fout maakte. De stand was toen 6 voor 77. Wessel werd spoedig hierna door A. v. Baas bank op het bowlen van Hagenaar gevangen, doch Hartog wist öioor rustig batten Aben-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5