BERICHT J eugdwerkloosheid en haar problemen Een natte zomer? D 2 cntvluchteHaarlemsche gevangene weer gepakt. BtVERWIJK Jong-Hervormden op den Assum- burg. Een ernstig woord in de Ridderzaal. De Vereeniging van Jong Hervormden te Haarlem heeft een week-end gehouden op het slot „Assumburg" te Heemskerk De deelne mers vertrokken Zaterdagmiddag te half vier per fiets naar Heemskerk, waar zij te ruim half vijf op „Assumburg" arriveerden, ver welkomd door den herbergvader Geert Dils. De tweede voorzitter van de vereeniging, de heer J. de Smalen sprak een begroetings woord, waarna allen zich vereenig-den aan den gemeenschappelijken broodmaaltijd. De heer Van Duinen uit Heemskerk hield des avonds in de voormalige ridderzaal van het slot een inleiding over het onderwerp „Leven door het Geloof". Na lezing van Hebreeën 11 nam spr. als uitgangspunt voor zijn inleiding Habakuk II—4 ..De rechtvaardige zal door het geloof leven". Om dit goed te begrijpen, aldus spr., moet dit woord worden geplaatst in de eeuw, waar in Habakuk (600 jaar v. Chr.) leefde. En dan gaat zijn woord ook voor ons mensehen van de 20ste eeuw wat beteekenen. Deze profeet leefde in een verschrikkelijken tijd, die een aaneenschakeling was van oorlogen. De groo- te geweldenaars tot het eind van de 7de eeuw waren de Assyrieërs, die reeds in dien tijd als een wreed volk bekend stonden. Het kleine Juda lag tusschen de twee machten Egypte en Assyrië in. Na het verdwijnen van de As- syriërs kwamen de Babyloniërs. In dien be wogen tijd leefde Habakuk, die in het volle politieke leven van zijn tijd stond. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat de heide nen de overwinning behaalden zelfs ten koste van het geloovige Juda. Maar ook Juda was geen eensgezind bolwerk. Inplaats van zich rondom den troon van God te scharen verlo ren zij zich in onderlinge twisten en in af godendienst. Een vergelijking makend wees spr. er op, dat ook in onze dagen het geweld van buiten en van binnen op ons aanstormt. Ook bij ons is helaas liefdeloosheid, nijd en onderling getwist waar te nemen. Habakuk hoopte na den val van Ninivé, dat er verademing zou komen. Maar na de Assy- riërs kwamen de Galdeeën (Babyloniërs), die zich vestigden op plaatsen, waarop zij geen recht hadden. En hoewel zij beschouwd werden als te zijn gezonden door de straffende hand Gods, kwam Habakuk niet uit zijn moeilijkheden. Toch komt hij in zijn boek van wanhoop tot jubel en tot nieuw vertrouwen. De sleu tel daarvan ligt in het woord: „De recht vaardige zal door het geloof leven". Hij zocht de eenzaamheid met God, zooals ook Chris tus en de profeten de eenzaamheid zochten.. Daar stelt hij zijn ziel open voor God. Ook wij, aldus spr., moeten het hebben van de eenzaamheid met God. Habakuk bezag nu met andere oogen het geweld van den tijd, waarin hij leefde. Achter alles zag hij God, Die zijn Koninkrijk bouwde op de puinhoopen van de wereld. Zoo kwam de profeet tot rust, namelijk door zijn hart open te stellen voor God. Het geloof is het bewijs van de dingen, die men niet ziet. Het geloof werd ook bij Haba kuk een weten. Het geloof, aldus de heer Van Duinen, is niet gemakkelijk. Ten bewijze daarvan her innerde spr. aan de martelaren ten tijde van Nero, de verbanningen naar Siberië, de ge vangenschap van dl*. Niemöller enz. Het ge loof is niet alleen een gave Gods, maar ook een eisch, die ons gesteld is.Deze paradox moeten we aanvaarden aldus spr. Tusschen deze beide moeten wij geen verklaring zoeken, geen compromis willen vinden. Wij moeten gelooven en wij moeten het geloof beschou wen als een geschenk. Gelooft in den heer Jezus Christus, aldus eindigde spr. zijn in leiding, en gij zult zalig worden. De „Assumburg" is een historische plaats, die den sterveling tot overpeinzing stemt. Zijn torens wekken herinneringen op aan de historie en zijn verweerde muren doen den bezoeker verwijlen bij de eeuwigheidsgedach te. Hoeveel te meer, wanneer binnen deze oude muren een ernstig woord klinkt uit be- zadigden mond tot het ontvankelijk gemoed van de rijpere jeugd. De discussie droeg daar van het stempel. Een avondwandeling gaf den deelnemers gelegenheid in den stillen zomeravond dit alles nog eens te over denken. Zondagmorgen verzamelden de deelnemers zich in de ridderzaal om de morgenwijding bij te wonen. De heer H. Bijkerk, adviseerend bestuurslid van de vereeniging, heeft de morgenwijding geleid. Na den dienst heeft het gezelschap een wandeling gemaakt in de omgeving. Een warme maaltijd vormde het slot van den middag. De avond werd verder doorgebracht met zang, muziek en declamatie, terwijl des avonds om 10 uur wederom een avondwande ling werd gemaakt. DE KOZAKKEN KOMEN! Maar niet vredelievende bedoelingen. Naar wij vernemen zullen op Zondag 17 Juli een groep. Kozakken op één der terreinen van de voetbalvereeniging „Beverwijk" een demonstratie geven van hun niet te evenaren rijkunst. Er zullen twee voorstellingen gegeven wor den, namelijk 's middags en 's avonds. TE WEINIG BELANGSTELLING. De fietstocht, die de plaatselijke afdeelhig van den Christelijken Nationalen Werkmans bond Zaterdagmiddag naar de Provinciale duinen te Castricum zou houden, is wegens gebrek aan deelneming niet doorgegaan. R.K. voorstanders van arbeidsdienst Ingrijpen in het bedrijfsleven bepleit De Nationale R.K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg heeft in het Casino te 's Her togenbosch een congres gehouden, ter bestu deering van vraagstukken betreffende de jeugdwerkloosheid en het beramen van mid delen ter bestrijding der gevolgen. De prae-adviezen voor dit congres zijn in geleid door aalmoezenier G. P. J Bannenberg, Aan de hand van verschillende statistieken komt deze tot de volgende schatting van het aantal werklooze jongens in Nederland. Van de niet schoolgaande jongens van 14 tot en met De zomer gaat weer officiéél beginnen, Wij zijn gespannen wat het worden zal. Lokt hij ons buiten of houdt hij ons binnen, Eén dag niet of één week, maar al met al IJ weet het wel, de meteorologen Maakten reeds hun gedachten openbaar, Maar, naar ik meen, (met den termijn voor oogen) Gooien die ook er met de muts wat naar. De zomer wordt niet warm, naar zij vermoeden, Maar mogelijk wat overdadig nat, De hemel, waarlijk, moge dat verhoeden, Wij hebben onze portie al gehad. Een goede raad, bevrijd u van beklemming, Over de vraag, hoe later 5t weer zal zijn, Bereid u voor op een vacantiestemming, Vol optimisme en vol zonneschijn. Ik voorspel niets en mooglijk valt het tegen, Wanneer uw vrije tijd er eenmaal is, Maar nu al tobben over wind en regen, Maakt heel uw stemming reeds bij voorbaat mis. Laat ons elkander maar het beste wenschen, Het komt toch wel, zooals het komen moet, En blijde stemming van tevreden menschen, Maakt zelfs het natst vacantieweer nog goed. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. „Alvata" in Luxor. De man van de groote illusies. Drie uur lang in ademloosbenemend tempo met altijd nieuwe verrassingen, altijd nieuwe verbazing, dat brengt Alvata, de groote too- venaar en illusionist, die na zijn drie buiten- landsche tournee's weder in ons land op treedt. Op Woensdag 22 en Donderdag 23 Juni in het Luxor-theater alhier. Hij brengt zijn nummers in sprookjesach tige decors met afwisselende schoonheid. Tempo-tempo zonder pauze en men waant zich in een sprookjesstad, terwijl men nog denkt, heeft het wonderlijke reeds plaats ge vonden. Alvata is de grootste attractie met zijn show van 1000 wonderen. Alvata zal ook hier ter plaatse zeker een groot succes be halen. Plechtigheid in de Vrijz.-Herv. Kerk. Luidbel in gebruik genomen. Gistermorgen is de luidbel, die, zooals wij onlangs berichtten, aan het kerkgebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in de Parklaan bevestigd werd, officieel in gebruik genomen. Alvorens ds. H. J. Kastein uit Hoorn zijn predieatie begon, heeft de voorzitter de heer II. Blom eenige woorden gewijd aan dit feit. Spr. zeide, dat met het ingebruiknemen van de klok een lang gekoesterde wensch in vervulling is gegaan. De klok is het symbool van „levenden roepen, dooden betreuren", al dus spr. De heer Blom hoopte, dat ook deze klok een roepstem zou zijn voor velen. Voorts bracht de heer Blom dank aan de gemeente en den heer Timmer. Hierna heeft een dameskoortje eenige lie deren gezongen. Het interieur van het kerkgebouw was ter gelegenheid van de plechtigheid op smaak volle wijze versierd met bloemen en groen. Brand in de consuinptietent van „Beverwijk". De gevaarlijke petroleum-vergasser. Zondagmiddag ontstond er voor den aan vang van de voetbalwedstrijden op het ter rein van Beverwijk door een defect aan een petroleumvergasser een brandje in de eon- sumptietent, die tusschen de beide tribunes staat. De pachter van deze gelegenheid was juist aan de andere zijde van het terrein, toen hij tot zijn schrik rook uit de consump tietent zag opstijgen. Onmiddellijk spoedde hij zich er met eenige omstanders heen om het vuur te blusschen. Zij kwamen nog juist op tijd om het vuur, dat gretig voedsel vond in het houten lokaal, tot een minimum te be perken. Met emmers water en allerlei an dere geïmproviseerde hulpmiddelen slaagde men er tenslotte in het vuur geheel te blus schen. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de vlammen duchtig hadden huisgehouden in den voorraad consumptie-artikelen. Bo vendien was het gebouwtje ook ernstig be schadigd. Het mag een gelukkige omstandigheid hee- ten, dat het brandje zoo spoedig ontdekt was, daar anders ongetwijfeld de beide kleedka mers en tribunes een prooi der vlammen wa ren geweest. Het gebouwtje was verzekerd, doch de ver brande artikelen niet, zoodat het brandje een groote s^adepost is voor den pachter. 21 jaar, is nu of was vroeger bijna 50% werk loos, dat zijn ongeveer 208.000 jongens. Ruim 1S% is tegelijk werkloos op 31 December 1937 of ongeveer 82.000 jongens. Gedurende het jaar 1937 was 35% gemiddeld 5 maanden werkloos, dat zijn ongeveer 152.000 jongens. Aan de hand van gegevens over de aantal len werkloozen die deelnamen aan verschil lende vormen van cultureel werk, komt schrij ver tot de conclusie, dat de vrijwillige deel neming aan arbeid, zooals deze bestaat in werkkampen, jeugdwerkverschaffing, centrale werkplaatsen, vakcursussen enz., hoe aanlok kelijk de deelneming ook werd gemaakt, heeft gefaald wat het aantal deelnemers betreft. De heer A. C. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van het R.K. Werklie denverbond in Nederland, komt in zijn prae- advies over „Arbeid voor onze jongeren" tot de conclusie, dat theoretisch en practisch de oplossing is: verdeeling van den arbeid over de beschikbare valide arbeiders, onder meer door verkorting van den arbeidsduur voor overheids-, semi-overheidsbedrijven en dien sten en voor particuliere ondernemingen, met dien verstande, dat ook zelfstandig werkende kleine ondernemers aan de verplicht gestel den arbeidsduur gebonden zijn; beperking van overwerkvergunningen; tegengaan van overmechanisatie, waar mogelijk, verplichting van de ondernemingen om een bepaald per- „Kindergeluk" brengt kinder vreugd. Een prettige dag. Zondag heeft de Geheelonthouders Kin derclub „Kindergeluk" deelgenomen aan den landdag van den Bond van Geheelonthouders Kinderkoren, welke in Assendelft is gehou den. „Kindergeluk" heeft op den landdag ver scheidene liedjes gezongen en deelgeno men aan den samenzang en aan allerlei ge zelschapspelletjes. waarmee de jeugdige land dagbezoekers zich uitstekend vermaakt heb ben. De vele tractaties voerden de stemming- natuurlijk nog hooger op, zoodat het uur van vertrek volgens allen nog veel te vroeg kwam. Het reisje werd door de kleinsten per bus en door de grootere kinderen per fiets ge maakt. DE GELEIDSTERS ZIJN BENOEMD. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacaritiekolonies heeft de dames Stevens en Waagmeester tob geleid sters aangewezen voor de kinderen, die dit jaar met de vacantiekolonie naar het strand te Wijk aan Zee worden uitgezonden. SANTPOORT OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN VELSEN. De sluitingsavond van het tournooi om het kampioenschap van Velsen, Maandag 27 Juni in het clubgebouw van de damclub Stabiel belooft een mooie damavond te zullen worden. De Nederlandsche damkampioen R. C. Kei ler zal dien avond een simultaanséanee ge ven, waarvoor zeer groote belangstelling bestaat. De commissie deelt ons mede dat 40 spelers aan de séance kunnen deelnemen. In de pauze zal de' prijsuitreiking plaats vinden en zal de kampioen van Velsen wor den gehuldigd. Daarna zullen de twee prijs winnaars van het kampioenschap van Neder land,, de heerén R. C. Keiler le prijs en B. Duke! 2e prijs worden gehuldigd door den voorzitter van den N. D. B. en de prijzen worden uitgereikt. Deelnemers aan de simultaanséanee dienen zich direct in verbinding te stellen met den secretaris van de commissie. CASTRICUM Het Muziekfestival. Goede muziek en opgewekte muzikanten. Zondagmiddag heeft het groote muziekfes tival plaats gehad, dat was uitgeschreven door de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregefcelschappen, waaraan het ge- meentebestuur haar medewerking had ver leend. Om één ontving de burgemeester het hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen ten gemeentehuize en verwelkomde hij de genoo- digden, waarbij hij dank bracht aan de Ned. Federatie dat het. Castricum had uitverkoren om dit festival binnen haar grenzen te mogen houden. Spr. hoopte,, dat het een groot succes zou worden. Het speet den burgemeester dat' deheer mr. Van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch door ziekte niet aanwezig- kon zijn. Nadat de. heer D. van Braam, als voorzitter der afd. Noord-Holland den bur gemeester dank had gebracht voor zijn mede werking aan de totstandkoming van dit festival, sprak de heer J. G. H. Tuyten, uit Zwolle, onder-voorzitter van de Ned. Fede ratie Spr. wees op het .groote belang der muziek en van de organisatie en dankte na mens het hoofdbestuur voor de medewerking die het gemeentebestuur en D.I.U. hebben verleend. Hij hoopte, dat dit festival oorzaak zou zijn, dat de nog niet aangeslotenen zich zouden aansluiten bij de Ned. Federatie. Na ronddiening van den ee re wijn trok men naar het gemeentelijke kermisterrein, waar de ge- gezamelijke korpsen onder leiding van den heer Joosen den feestmarsch van J. R. v. d. Glas uitvoerden. Het welkomstwoord werd vervolgens uitgesproken door den heer Braam, waarna het middagconcert een aanvang nam met de Suite Romantïque van Popy en Les Roses du Midi, Valse van Strauss door het Uitgeester Harmoniekorps Onderling Oefe ning. De Dageraad uit de Zaanstreek bracht: La chauve-souris, ouverture van Strauss en Le Roi s'amuse, scènè du Bal, van Leo Delibes. Het Fanfarekorps Uiterweg uit Aalsmeer bracht ten gehoore „Finlandia", symfonisch gedicht, van Jean Sibelius en „Ebrezza d'Amore", suite de valse van E. Wesley. Zaan- dam's Harmonie liet op schitterende wijze hooren „L'attaque du Moulin", Suite d'or- chestre van Bruneaux en La Faria, suite Es- pagnole van D. P. Laoogne. Door Inspanning- Uitspanning uit Castricum, vertolkte uit stekend „Terpsichore", Fantasie-ballet van L. Ganne en „La Dame blanche", ouverture van Boieldieu. Hierna hield de heer Tuyten een propa- gaiidarede, waarin hij. o.m. zei, da,t wijlen jhr. v. d. Pol, die 27 jaren onder de arbeid- dersmuziekvereenigingen had gearbeid een woord van dank toekwam voor zijn groot werk, waardoor nu 420 vereenigingen zijn aangesloten met 13000 leden. De tegenwoor dige voorzitter, de heer mr. J. A. van Lan schot, heeft dit werk voortgezet en richtte een Vaandelafdeeling op. Spr. hoopte dat de heer Van Lanschot spoedig hersteld zou zijn. Hij bracht dank aan de afdeeling Noord-Hol- centage werklooze arbeiders te werk te stel len; vaststelling van getalsverhoudingen met daarbij behoorende loonregeling, zóó, dat de jonge mannen redelijk uitzicht hebben op passenden leeftijd te kunnen huwen, wette lijk geregelde jaarlijksche vacantie (met be houd van loon) van minimaal zes achtereen volgende werkdagen, verbod van het sluiten (opheffen) èener onderneming, waarin per soneel werkzaam is, zonder goedkeuring* der- regeering of van een door haar aan te wijzen orgaan; verbod van arbeid: voor gehuwde vrouwen, voor meisjes onder de 16 jaar en in die gevallen, waarin de arbeid evengoed door mannen kan worden verricht en in de derde plaats, zooveel mogelijk, voor mannen en vrouwen boven de 60 jaar en voor hen die reeds een redelijk inkomen hebben uit kapitaal of pensioen; verhooging van den leer plichtigen leeftijd en van den minimum leeftijd voor intreding in het bedrijfsleven, met één jaar; uitbreiding en verlenging van het nijverheidsonderwijs. Arbeidsdienst gewenscht geacht. Prof. dr. J, E. de Quay, bracht een prae- dvies uit over het probleem van den ar beidsdienst voor jonge mannen en kwam daarin tot- de volgende conclusies; land en D.I.U. voor "de keurige organisatie, waaraan zeker ook heeft bijgedragen de medewerking van den burgemeester. Kunst na Arbeid uit Watergraafsmeer ver volgde het programma met „Marche Solen- nelle", van G. Pierne en „Terpsichore", fanta sie ballet van L. Ganne, waarna Westers Har moniekorps uit Amsterdam hierna gaf „Die Fledermaus", ouverture van Strauss en „Car- neval Norvegien" van J. S. Svendsen. Ten slotte speelde het Stedelijke Orkest uit Purmerend den Marsch Salennelle van Pierne en Les Erinyes. Het gebodene viel zeer te loven en het was dan ook te betreuren, dat niet veel meer luisteraars daarvan hebben geno ten. Des avonds vond een groot concert plaats, waaraan de twee laatste corpsen hun mede werking verleenden. Hiervoor was de be langstelling grooter dan 's middags. Een beker geschonken door een anonimus werd bij loting toegekend aan Zaandijk's Harmonie. Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op de hee- ren dr. Teenstra, dir. van het Provinciaal Zie kenhuis, dr. v. d. Sluis met hun dames, ds. Van Poelgeest, terwijl ook verscheidene mu ziekdirecteuren aanwezig waren. De Ned. Fe- ïatie en de afd. Noord-Holland alsmede D.I.U. konden op een welgeslaagden propaganda- dag teurgzien. DE NOTEERING VAN DE GROENTEN- VEILING. Sla, per 100 krop 50—120. Bloemkool le soort per stuk 6—8. Bloemkool 2e soort per stuk 35 Peulen per pond 7—10. Doperwten per pond 8—12. Rabarber per bos 3—6. Soepgroenten per bos 3—5. Aardappelen per 100 K.G. f 10—14. Aardappelen (drielingen) per 100 K.G. f 10. Aardappelen (kriel) per 100 K.G. f 8. Aardbeien per doosje 10—14. Aardbeien per mand 70—110. Hi' maakte zich in Brussel schuldig aan poging tot diefstal. Zal i eenige tijd aan Nederland worden uitgeleverd. Nu blijkt, dat een afdoende bestrijding van de werkloosheid binnen het kader van het bedrijfsleven voorloopig onmogelijk is, dat ondanks de regeeringsmaatregelen, vooral ten gunste van de werklooze jeugd genomen, hun aantal nog zeer groot blijft en dat de geestelijke verwording van deze groep schrik barende afmetingen aanneemt, dient ar beidsdienst te worden ingevoerd. Arbeidsdienst moet allereerst beschouwd worden als een sociaal opvoedkundig middel, waardoor liefde en eerbied voor den arbeid bij de jeugd wordt bijgebracht en waarbij een sterke geestelijke en lichamelijke vor ming wordt ontvangen in het belang van in dividu en van gemeenschap. De arbeidsdienst moet "beperkt blijven tot jonge mannen en in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar. Voordien kan men de werkloöze jeugd opvangen in centrale werkplaatsen en plaatselijke jeugdwerkverschaffing, waarbij de vakopleiding primair is. De arbeidsdienst moet echter verplichtend zijn voor allen uit genoemde leeftijdsgroep, die langer dan een bepaalden tijd, bijvoorbeeld vier maanden, geen werk hebben. Daar de vrijwillige deelneming, vooral bij de meest ongeredderde jeugdgroepen gering zal zijn dient men degenen, die binnen be paalden tijd niet vrijwillig bij een der ver eenigingen voor jeugdwerkloozenzorg tot de werkkampen toetreden, te verplichten, dienst Regeering neme nog geen maat regelen voor een centraal vliegveld. Verzoek om vooraf het oorcleel der Kamer in te winnen. Het Tweede-Kamerlid Van den Tempel heeft aan de ministers van Waterstaat en Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid mede te deelen, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven'hage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatrege len ter uitvoering van haar voornemen in overweging heeft genomen? 2. Wil de regeering toezeggen, dat geenerlei maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kunnen prejudicieeren, voor aleer de Kamer, eventueel bij de be handeling van desbetreffende voor stellen der regeering, in de gelegen heid ïs geweest van haar oordeel over de voornemens der reegering te doen blijken? Taxi-conflict te Amsterdam ten einde. Bedrijf in vollen omvang hervat. AMSTERDAM^ 18 Juni. Vanmorgen is het blokbandtaxibedi'ijf in de hoofdstad in vol len omvang hervat. Alle standplaatsen in de stad werden weer door de blokbandwagens bezet. De hervatting van het werk is zonder moei lijkheden verloopen. Het Entam-bedrijf zal vanmiddag weer worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat dan twintig wagens van deze onderneming gaan rijden. Naar van de zijde der taxi-centrale werd medegedeeld, was het hedenmorgen reeds zeer druk. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat thans ook het verlaagde ta rief voor korte ritten in werking is getreden. „Kerk en Vrede" wijst passieve luchtbescherming niet af. te nemen in de door de overheid in te rich ten werkkampen. Dit beteekent dus ver plichte arbeidsdienst. Emigratie moet plaats hebben. Prof. dr. J. Schmutzer was va noordeel, dat Nederland, een relatief overbevolkt land, bij emigratie baat zou kunnen vinden. Mr. H. van Haastert concludeerde, dat ac tieve landverhuizing niet mag ontbreken. Bij de gedachtenwisseling werd de wen- schelijkheid geuit, van uitsluiting uit het arbeidsproces van hen, die uit eigen kapi taal of anderszins een behoorlijk inkomen hebben. Tegen verplichten arbeidsdienst werden slechts enkele bezwaren Ingebracht; de meeste aanwezigen bleken er voorstander van te zijn. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE; Wij vernemen, dat de Amsterdamsche koopman, die op 28 April kans heeft gezien uit het Paleis van Justitie te Haarlem te vluchten, te Brussel, waar hij onder een an deren naam verblijf hield, door de Belgische politie is gearresteerd, terwijl hij zich schul dig maakte aan poging tot diefstal. De man zal eerst zijn straf in België moeten uitzitten eer hij naar ons land kan worden uitgeleverd. Hier heeft hij nog twee jaar gevangenisstraf te goed. Zooals men weet was de ontsnapte gevangene op 28 April uit de strafgevangenis te Haarlem overgebracht naar het Paleis van Justitie aan de Jansstraat, om in een andere zaak als ge tuige te worden gehoord. Na de zitting werd hij naar een der cellen in het Paleis van Justi tie gebracht. Door een misverstand werd de deur van de cel niet gesloten. De veldwachter, eèn Amstèrdamsche politieman, die anders geen dienst doet in het Paleis van Justitie al hier, had de deur niet gesloten, omdat hij meende dat een andere veldwachter dit zou doen. S. heeft, toen hij ontdekte dat vergeten was de deur te sluiten, de plaat gepoetst. Spoedig na zijn ontsnapping werden door de politie alle mogelijke maatregelen genomen om den vluchteling op te sporen. De politie in het geheele land werd' per radio gewaar schuwd. Ook aan de grensstations werd extra toegezien.- Toch blijkt, dat hij kans gezien heeft naar het buitenland uit te wijken. Ver moedelijk heeft hij zich eerst eenigen tijd schuil weten te houden om eerst daarna over de grens te trekken. Snijdende auto doet motorrijder verongelukken. Bestuurder rijdt echter door Zaterdagavond omstreeks zeven uur Is op den Rijksweg te Oegstgeest ter hoogte van de boerderij „Veldheim" een ernstig verkeers ongeluk gebeurd door onverantwoordelijk rij den van een autobestuurder. De 42-jarige heer J. E. C. M. Hermans uit 's-Gravenhage reed daar met zijn motorrij wiel, toen een personenauto hem met zeer groote snelheid passeerde en na het voorbij gaan hem op zulk een wijze den weg afsneed, dat de motorrijder, om niet in botsing te ko men met de auto, zich gedwongen zag in den berm van den weg te rijden. Daar botste hij tegen een verkeerspaal. H. sloeg van de mo torfiets en bleef met een gecompliceerde reehteronderbeenfractuur en een vermoedelij ke enkelfractuur in den grasberm liggen. De bestuurder van de auto, die de schuld aan dit ongeval heeft, is doorgereden, doch het signalement van den wagen is bekend. Een scherp onderzoek is ingesteld. Resultaat van discussie ter algcmccne vergadering. Zaterdagochtend werd de algemeene ver gadering van „Kerk en Vrede" te Apeldoorn voortgezet ïrtet een inleiding van ds. J. J. Buskes over: „Kerk en Vrede en de luchtbe scherming". Als getuigenis van „Kerk en Vrede" wordt algemeen aanvaard een volkomen afwijzen van luchtbescherming: liever ondergaan dan deelnemen. Spreker zou echter willen, dat het in de kringen van „Kerk en Vrede" en .daarbuiten .doordrong,dat„Kerk en. Vrede" niet krachtens haar beginsel de passieve luchtbescherming kan- afwijzen. Nuchter, za kelijk en zonder eenige illusie zullen 'leden van „Kerk en Vrede" als Christenen en als anti-mili'tairisten in de huidige situatie aan passieve luchtbescherming deelnemen. Op deze inleiding volgde een zeer leven dige .gedachtenwisseling, men wees op de moeilijkheden, die de zienswijze van den in leider met zich brengt, kwesties als het ver band-: luchtbescherming-roode kruis, lucht bescherming-oorlogsindustrie, het onder scheid tusschen meewerken aan oefeningen helpen in oorlogstijd, kwamen uitvoerig ter sprake. Ook wees men op de noodzakelijk heid, dat „Kerk en Vrede" bij afwijzing van luchtbescherming verplicht is zelf voor appa raten te zorgen om in oorlogstijd slachtoffers te helpen. Ds. Buskes concludeerde, dat in de nabe spreking twee richtingen tot uiting zijn ge komen. Ten eerste, enkelen, die principieel alle deelnemen aan passieve luchtbescher ming afwijzen, de tweede groep, die meent dat absolute afwijzing onjuist is omdat van hooger waarde is de verantwoordelijkheid te genover de naasten. Het resultaat van de discussie was, dat men in het volle besef van het compromis, dat men hiermee sluit, als overtuiging uit sprak, dat christen- anti-militairisten uit hoofde van hun beginsel verplicht zijn, het anti-militairistisch beginsel steeds weer en onvermoeid te propageeren en dat zij tegelijk op zeer beperkte en zakelijke wijze aan lucht bescherming kunnen deelnemen, hierbij trachtend bij hun deelname en hulpverlee ning zooveel mogelijk buiten het militair ap paraat te blijven. Zaterdagmiddag hield ds. L. H. Ruitenberg, een inleiding over: „Kerk en Vrede" en de pacifistische volkshandhaving". Spr. kwam tot de consclusie, dat „Kerk en Vrede" haar taak als christelijk anti-mili- tairïstische organisatie onverkort behoudt. Haar taak is: getuigen, bewustmaken van de noodzaak voor den christen, de militaire strïjdmethode af te wijzen. Na deze inleiding volgde discussie. Bij de rondvraag werden eenige punten van ondergeschikt belang aan de órde ge steld. waarna de voorzitter, dr. M. van der Voet de jaarvergadering sloot.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9