Haarlem's badplaats-illusie.... Groenendaal" 25 jaar wandelpark Gespannen toestand tusschen Bolivia en Paraguay Wereldhandel begin 1938 afgenomen Een aantrekkelijkheid voor Heemstede. Een kijkje op de mooie weide aan de Vrijheidsdrcef. 17 Juli 1913 werd „Groenendaal" dat dooi de gemeente Heemstede was aangekocht, feestelijk opengesteld als wandelbosch. Het zal dus binnenkort 25 jaar geleden zijn, dat dit van durf en wakkere energie getuigend be sluit door Heemstede's raad, op voorstel van B. en W., genomen werd. De gekoesterde verwachtingen zijn volkomen in vervulling ge> gaan. De openstelling van „Groenendaal" is een succes geworden. Door de inwoners van Heemstede, vooral door hen, die in de nabij heid wonen, wordt dc vrije wandeling in dit mooie bosch ten zeerste op prijs gesteld. On getwijfeld heeft het medegewerkt aan de snel le ontwikkeling van het zuidelijk deel van Heemstede, want velen vinden het immers aangenaam in de nabijheid van een bosch te wonen, waarin rustig gewandeld kan worden en dat veel gelegenheid biedt natuurschoon te bewonderen. Zouden er zooveel gepension- neerden Heemstede als woonplaats gekozen hebben als „Groenendaal" er niet geweest was? Door „Groenendaal" is Heemstede bekend geworden. De vele Haarlemmers, die er komen weten wel wat Heemstede biedt, maar de dui zenden Amsterdammers die op mooie dagen verpoozing in dit bosch zoeken, vinden daar door meteen gelegenheid met Heemstede als woongemeente kennis te maken, De kennis making' heeft zeer zeker in de hand gewerkt dat vele Amsterdammers zich als forensen te Heemstede gevestigd hebben. Moeten wij nog den lof van „Groenendaal" bezingen? Welke bewoner dezer streek kent niet de mooie plekjes, het aardige molentje, de hertenkamp, waarin ook pauwen, zwanen en eenden prijken, de mooie Waterdel, vooral be koorlijk in den tijd dat de rhododendrons bloeien, de dennenheuvel, het jasmijn-dal, de seringenboschjes en de Belvedère, die zoo'n schitterend panorama biedt? De meer deskun dige wandelaar weet het feit te waardeeren, dat er in dit bosch zoo'n groote verscheiden heid van boomen is, waaronder zelfs zeldzame exemplaren. In Groenendaal is alles te vinden. Mooie, statige wandellanen, door dicht geboomte overschaduwd, maar ook aardige slingerpaad jes die door kreupelhout leiden. Van dc vijvers en waterpartijen trekt de Leliënvijver natuurlijk het meest de aan dacht. Vooral als de honderden lelies in den zonneglans schitteren. Er staan vele banken in dit bosch, maar op mooie dagen noodigt ook mos en gras den wandelaar uit zich neer te vlijen. De ouders slaan dan hun spelende kinderen gade velen spelen zelf mee, want hier voelt men zich vrij. De bosch wachter-agent Willemse ziet ongestoord toe, dat niets vernield wordt, maar doet het zoo dat de bezoekers niet hit gevoel krijgen „dit mag niet en dat mag ook al niet". Personen die dreigen de stilte en dc rust van dit bosch te verstoren bekeert hij niet zelden door een gemoedelijk praatje, of door hen op de mooiste plekjes te wijzen. „Daar, door dat laantje moet u eens loopen, dan ziet u straks de zon heel mooi onder gaan". Of: „Hebt u de jasmijnen daar al zien bloeien en bent u al bij de bloeiende rhodo dendrons van de Waterdel geweest?" Een kwarteeuw heeft Willemse al de be waking over het bosch en het is of velen, die anders wel eens vernielzuchtig zijn, „Groe nendaal" ontzien ter wille van zijn sympa thieken bewaker. Mooi zijn ook de weiland-partijen aan den rand van het bosch, ter zijde van de Vrijheids- dreef. Voor „stoffage" wordt gezorgd; nu eens grazen er schapen, dan weer koeien. Nu dar telt er een veulen rond in de nabijheid van een mocderpaard. Van dit onderwerp, het penseel van een schilder waardig, geven wij hier een foto. Heemstede verzorgt het bosch uitstekend. Er wordt nauwlettend op gelet dat het bosch geregeld door de aanplant van jong hout ver zorgd wordt, want alleen daardoor is het zoo verklaren deskundigen te bereiken, dat een bosch zijn waarde blijft behouden. Soms wordt het wel eens betreurd, dat mooie boo men, die het na-ar een leek meent nog wel eenigen tijd kunnen uithouden, ten offer vallen, maar achteraf moet ook de leek meest al den boschbouwdeskundige gelijkgeven. Voorheen stond de Belvedère, die een mooi uitzicht biedt, wat erg in het hout verscho len. Daaraan is dit jaar een eind gekomen. Er is wat hout rondom weggehakt, waardoor men niet meer naar dezen toren behoeft te zoeken, maar waardoor ook het uitzicht op den toren verbeterd is. Paraguay weigert een concessie BUENOS AIRES, 28 Juni. Uit vrees dat het opnieuw tusschen Bolivia en Paraguay in het Chaco tot vijandelijkheden zal komen doen de andere deelnemers aan de vredesconferentie te Buenos Aires hun uiterste best om Para guay tot een meer toeschietelijke houding te bewegen. Men is algemeen van oordeel dat weigering van Paraguay om concessies te doen in zake het verzoek van Bolivia om een haven aan de Paraguayrivier te maken, afbreuk zal doen aan onderhandelingen en tot nieuwe vijandelijkheden zal leiden. Berichten uit La Paz laten duidelijk doorschelneren dat de vij andelijke stemming tegen Paraguay steeds verergert. De Boliviaansche pers spreekt open lijk van het begin van een nieuwen oorlog in de „Groene Hel". De spreker van het Boli viaansche leger, overste Santalla verklaarde in een rede over de radio: „Paraguay wil oor log. Wij moeten ons er op voorbereiden dat wij in de naaste toekomst naar de wapenen moe ten grijpen". Een dergelijke stemming heerscht in Para guay en relaties tusschen beide volken zijn sedert het einde vaii den Chaeo-oorlog nooit zoo gespannen geweest. De gedelegeerde van Paraguay op de vredesconferentie verwacht instructies van zijn regeering betreffende be middelingsvoorstellen van andere Zuid-Ameri- kaansche staten. Zoowel in La Paz als in Asuncion worden berichten omtrent militaire voorbereidselen en aankoop van wapenen ontkend. United Press heeft van bevoegde zijde de verzekering ge kregen dat alle berichten dat Bolivia in den allerlaatsten tijd voor een millioen pond ster ling aan wapenen zou hebben uitgegeven uit de lucht gegrepen zijn. (United Press). De verduistering bij de Zund- voortsclic gemeentebedrijven. Verdachte aan den Officier van Justitie voorgeleid. Wij vernemen dat de boekhouder-kassier K. v. d. M., die zich ten nadeele van de Gemeen tebedrijven te Zandvoort had schuldig ge maakt aan verduistering tot een bedrag van f 30.000 en die bekend heeft aan den Officier van Justitie te Haarlem is voorgeleid. Met een ines gestoken tijdeus vechtpartij. Getroffene ernstig gewond. Op de Vaillantlaan te Den Haag heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij de 32-jarige J. B. C. van der K. met een mes in de borst werd getroffen. In nogal ernstigen toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De dader, de 32-jarige C, A. N. is door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. Zoon van Amerikaansckeii uitgever ontvoerd? Pe Belvedère die thans van het al te dichte hout bevrijd is. John Mc. Corniick sinds 22 Juni vermist. A1LBUQUERQUE, (Nieuw Mexico), 28 Juni (Havas). Sedert 22 Juni j.l. is John Nedill Maccormick, de 21 jarige zoon van een uit gever te Chicago en erfgenaam van een groot vermogen, verdwenen. Er zijn aanwijn zingen, dat de jongeman ontvoerd is. DS. NIEMöLLER EEN JAAR IN GEVANGENSCHAP. BERLIJN, 28 Juni. Nu ds. Niemöller een jaar in gevangenschap verkeert., hebben alle pre dikanten van de confessioncele kerk cn vele invloedrijke personen een petitie onderteekend die aan Hitier overhandigd zal worden. (United Press.) DUtTSCU VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. BERLIJN, 28 Juni (Havas). Gisteravond is een vliepvuig op een proefvlucht omlaag gestort in dc nabijheid van de hoofdstad. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Ook daling der prijzen. Nieuwe overstrooming teistert de Kiaiigsoc-vlakte. Chinccsclic troepen steken dijken van de ïallïen-rivier door. SJANGHAI, 28 Juni. Volgons be richten uit Nanking hebben dc Chi- neesche troepen de Tallienrivier, die deel uitmaakt van het Groote Kanaal doorgestoken, met het gevolg, dat een nieuwe ovérstrooming een groot en vruchtbaar deel van de Kiangsoe- vlakte teistert. (United Press). DE KARIMATA NOG STEEDS GEÏSOLEERD. WACHT KON NIET WORDEN AFGELOST. WEST-TERSCHELLING 28 Juni: De Karimata is tengevolge van den he- vigen wind cn de woelige zee nog steeds geïsoleerd. Hooge golven slaan over het ponton doch dc molen ligt volkomen rustig. Er kan echter onder deze omstandigheden niet gewerkt worden. Reeds enkele malen is ge tracht verbinding met de Karimata te krijgen maar het gelukte niet met een sleepboot of een vlet langszij te komen. Daarom kon de wacht niet worden afgelost. Er zijn echter vol doende levensmiddelen aan boord. HONKBAL. Hel Amsterdamsche negental tegen Haarlem samengesteld. Het Amsterdamsche negental dat Zaterdag 2 Juli tegen het Haarlemsch negental in het Ajax stadion uitkomt is als volgt samenge steld: Weiper: Blomvliet (Ajax); achtervan ger: Altink (BI. Wit); eerste honk: Van Hees-, wijk (BI. Wit); tweede honk: Boscher (BI. Wit) korte stop: Ten Siethoff (BI. Wit); derde honk: Wilders (BI. Wit); linksvelder: Weppner (Ajax); middenvelder: Kolijn (BI. Wit); rechtsvelder: Beumer (Ajax). Reserves zijn: Rotgans (Ajax), Meenhorst (V. V. G. A.) cn Bouwman (V. V. G. H.), Vonk (Quick), Holewijn (The Catchers) en Blom (BI. Wit). Het eerste kwartaal van 1938. Dank zij het Mei-nummer van het Volken bondsbulletin is het mogelijk zich een oor deel,te vormen over den wereldhandel in het eerste kwartaal van 1933. Uit deze publicatie blijkt aanstonds, dat in de goudprijzen een daling is ingetreden, doch dat deze veel klei ner is dan de daling in de goudwaarde van den wereldhandel. Uit dit bulletin volgt o.m., dat de goud prijzen der koopwaren, op 100 in 1929 gesteld, in het laatste kwartaal van 1937 van 48.5 tot 48 gezonken zijn en daarna in thet eerste kwartaal van 1938 nogmaals een daling tot 47.5 hebben ondergaan. Hieruit volgt, dat de werkelijke uitbreiding van den wereldhan del in het laatste kwartaal van het vorige jaar nog sterker is geweest dan de stijging der goudwaarde der in- en uitvoeren deed vermoeden. Ondanks een daling der goud prijzen was immers de goudwaarde nog ver meerderd. Inderdaad blijkt dan ook nog uit de cijfers, dat de omvang van den wereld handel in het laatste kwartaal 1937 met niet minder dan 4 pet. was toegenomen en voor 't eerst sinds 1929 weder juist het peil van dat jaar van internationalen voorspoed had be reikt. Anderzijds volgt uit het bovengeschet ste verloop der goudprijzen in Ihet eerste kwartaal van dit jaar, dat de daling der goudwaarde der in- en uitvoeren iets min der sterk is geweest dan uit een vergelijking der goudwa arden zou kunnen worden afge leid. D» daling is tot 12 pet. beperkt geble ven. zoodat de omvang van den wereldhan del in het eerste kwartaal van 1938 het cijfer van 88 heeft gehad tegenover 100 in 1929 en in het laatste kwartaal 1937. De desniettemin ernstige daling van den wereldhandel is grootendeels aan de dalin gen in Januari en Februari te wijten. In de maand Maart was er weder een klein her stel, ofschoon de goudwaarde van de in- en uitvoeren in de geheele wereld in de maand Maart, namelijk 2337 millioen oude gouddol lars. toch nog ruim 200 millioen beneden het cijfer van Maart 1937 gebleven is. In ver gelijking tot Februari 1938 is de goudwaarde van den wereldhandel in de maand Maart echter met ruim 130 millioen oude goud dollars toegenomen. Positie afzonderlijke landen. Voor zoover de Maart-cijfers ter beschik king staan, kon worden vastgesteld, dat de in- en uitvoeren in die maand grooter wa ren dan in Januari en Februari, doch daar dit het gebruikelijke seizoenverschijnsel is, kan men hieruit geen al te vergaande ge volgtrekkingen voor de kansen op een duur zaam herstel van den wereldhandel na den terugslag van het begin van dit jaar maken. Voor Japan is het bedrag der in- en uit voeren in Maart nog niet bekend. Doch het thans bekend gemaakte cijfer der Japansche uitvoeren in Februari schijnt te bevestigen, wat het bedrag van Januari reeds deed ver moeden, dat de door sommige organisaties toegepaste boycot van Japansche goederen Drinkhal in het Frederikspark, de laatste herinnering, wordt gesloopt. HAARLEM Dinsdag. Haarlem heeft, juist 50 jaar geleden, de il lusie gehad een badplaats te worden. In ons blad kwam in dien tijd natuurlijk veel over dien toekomstdroom der burgerij tot uiting 27 Juni 1888 verklapten wij het groote geheim, o.a. schrijvend: „Er is in de Haarlemmermeer een bron ont dekt die sterk ijzerhoudend water bevat. Deze bron is gelegen op een boerderij die toebehoort aan de familie Dyserinck te Haarlem. ..Reeds is het water, hoewel op kleine schaal, voor geneeskundige doeleinden aangewend. Eenige honderden flesschen zijn afgetapt ge worden en door enkele doctoren hier ter stede aan hun patiënten verstrekt. ,Er is berekend, dat dc bon dagelijks eenige duizenden liters water levert, zelfs in droge zomers, terwijl het water een nagenoeg on veranderlijken warmtegraad bezit. ,Thans de vraag, welk voordeel de gemeen te Haarlem bij deze ontdekking zou kunnen hebben? Op die vraag is het volgende te ant woorden: „Dat deze ontdekking voor Haarlem kan worden een zeer belangrijke bron van inkom sten, ze kan Haarlem maken tot een Kur-Ort, zooals men die in grooten getale in Duitschland heeft, waar de ontdekking van een dergelijke bron aan een tot dien tijd onbekende plaats vaak ontzaggelijke voordeelen heeft opgele verd. De Haarlemmermeerpolder zelf, geheel en al ontbloot van natuurschoon, stiefmoederlijk bedeeld met verkeersmiddelen, is niet de plaats waar zulk een bron geëxploiteerd kan worden. Patiënten die sfcaalwater moeten ge bruiken. hebben daarbij tevens noodig een 'fraaie omgeving, de nabijheid van bosschen, van schoone wandelingen. De stad Haarlem is uitmuntend gelegen tot exploitatie van deze bron. „Er zullen eenige jaren heengaan voor de hoop, Haarlem tot Kur-Ort te zien worden, zal zijn verwezenlijkt, maar die hoop is niet ongegrond, het is geen fata morgana, geen luchtspiegeling. In geheime raadsvergaderingen is reeds van te voren over deze zaak gesproken, de raads leden werden volkomen ingelicht. „Allen koesteren van de ijzerhoudende bron voor Haarlem groote verwachtingen". Men herinnert zich hoe teleurstellend het met deze badplaats-illusie van Haarlem ver- loopen is. In het Frederikspark werd het Bron gebouw gezet, waar de kur-gasten zich zou den verpoozen in den tuin, om tusschen het drinken van het heilbrengend staalwater zich te verlustigen in de muziek die in den tuin of de zaal gegeven zou worden. In het Frederiks park werd ook de Drinkhal geopend, waar badgast en stedeling het geneeskrachtige wa ter konden krijgen, De stichting van het Brongebouw, dat met pracht en praal geopend werd, is op een fiasco uitgeloopen. Helaas er is nooit een bad gast naar Haarlem gekomen. Eenige jaren ge leden is aan de lijdensgeschiedenis een eind gemaakt, het gebouw is gesloopt en op den vrijkomenden grond werd het Sportfondsen- bad gebouwd. Nu zal binnenkort het Frederikspark ge reorganiseerd worden en dan wordt de drink hal die tot een ruine geworden is, ook ge sloopt. Daarmee verdwijnt dan de laatste her innering. Alleen het geneeskrachtige water is nog steeds maar dan alleen in flesschen te koop. 1 toch niet zonder uitwerking is gebleven. Wel iswaar waren de Japansche uitvoeren met een goudwaarde van 30.84 millioen oude goud dollars in Februari ruim drie millioen hoo- ger dan in Januari, doch zij zijn ook in Fe bruari toch bijna 20 pet. beneden het peil van Februari 1937 gebleven, terwijl de goud waarde der werelduitvoeren in Februari slechts heel weinig beneden het cijfer van het vorige jaar gebleven was. Industrieele wereld-voort- brenging. Nadat- de industrieele voortbrenging in Februari in de meeste landen eenig herstel had getoond is in Maart in verschillende sta ten weder een terugslag ingetreden. Dit was o.a. het geval in België, Frankrijk en Noor wegen, waarin Maart noch het peil van Fe bruari 1938, noch dat van Maart 1937 werd bereikt. In de Vereenigde Staten van Ame rika. waar het peil sinds Augustus 1937 sterk omlaag was gevallen tot het cijfer van 66.4 in vergelijking tot 100 in 1929, was thans voor het eerst sinds Augustus geen nieuwe daling ingetreden. De industrieele voort brenging had zich op het zeer lage peil van Februari weten te handhaven. Ook in Zweden, waar de industrieele pro ductie echter reeds het hooge index-cijfer van 149 had bereikt, is deze in de maand Maart onveranderd gebleven. Een stijging der industrieele voortbrenging vond plaats in Canada, Denemarken. Estland. Finland, Polen. In Estland en Finland is het peil van 1929 reeds met meer dan 50 pet. overschre den. Voor de andere staten waren nog geen cijfers over de maand Maart beschikbaar. De Groothandelsprijzen. Voor het eerst sedert 1936 zijn in het meer genoemde bulletin grafische voorstellingen te vinden over het verloop der groothandels- prijzen in circa veertig landen. Deze prijzen zijn in goud berekend vrijwel overal, of na 1933, of na 1934, gestegen, waarna in den zomer van het vorige jaar in vele lan den een ommekeer intrad. Terwijl in Frankrijk, België. Engeland, Zweden, Indo China, Nederlandsch-Indië, de Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Britsch-Incüë, Australië, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Turkije, Nederland, Chili, Brazilië en Peru reeds in den zomer van 1937 de groot handelsprijzen in goud berekend min of meer sterk begonnen te dalen, waarbij deze daling in de Vereenigde Staten van Ame rika zelfs een omvang van 9 pet., in België van 8 pet. en in Engeland en Tsjecho-Slo- wakije een van 7 pet. aannam, is daarente gen de daling in China, Italië, Estland, Nieuw Zeeland, Noorwegen,, Denemarken, Zwitserland, Finland, Albanië, Bulgarije en Zuid-Slavië eerst bij het begin van 1938 be gonnen, terwijl in een -derde groep van sta ten de prijzen zijn blijven stijgen. Portugal, Zuid-Afrika, Venezuela en Japan behooren tot deze groep. Eindelijk is er nog een groep landen, waarin de groothandelsprijzen, in goud berekend, vrijwel gelijk zijn gebleven. Dit was het geval in Duitschland, Grieken land, Hongarije, Roemenië, Letland, en Ar gentinië. Voor enkele landen gaan de ge gevens nog niet verder dan tot den zomer 1937, zoodat deze hier niet zijn vermeld. Aangezien de nationale munten het vorige jaar haar waarde tegenover het goud in de groote meerderheid der landen niet gewij zigd hebben, is ook het verloop der groothan delsprijzen in de nationale munt van hefc land berekend bijna overal hetzelfde ge weest als boven ten aanzien van het verloop der groothandelsprijzen in goud is aangege ven. Slechts hebben de verschillende waarde verminderingen van den Fransehen franc ten gevolge gehad, dat de groothandelsprij zen in Frankrijk, in Fransche francs uitge drukt, voortdurend zijn blijven stijgen, even als in Indo-China, ondanks de daling van de groothandelsprijzen in die landen, in goud uitgedrukt. Obligaties en industrieele aandeelen. De statistische publicaties van den Volken bond hadden in de laatste maanden geen gegevens vermeld omtrent de opbrengst der obligaties en de waarde der industrieele aan deelen. Het Mei-bulletin geeft thans weder het noodige cijfermateriaal, teneinde zich omtrent dezen gang van zaken te kunnen orienteeren. Het blijkt, dat in 13 van de 23 landen in deze publicatie opgenomen, een daling in de opbrengst der staatsfondsen is ingetreden. Deze daling was het sterkst in de Vereenigde Staten van Amerika en in Polen. Met betrekking tot de opbrengst der in dustrieele obligaties kan worden vastgesteld, dat sedert den zomer van 1937 in verschil lende landen een vermindering is opgetre den. Alleen in de Vereenigde Staten van Amerika was deze opbrengst een weinig ge stegen, terwijl deze in Duitschland vrijwel gelijk was gebleven. De koersen der industrieele aandeelen zijn sinds het begin van 1938 gedaald dn België, Canada, Engeland (met eenig herstel echter in April), de Vereenigde Staten van Ame rika. Frankrijk (met eveneens een herstel in April), Noorwegen en Tsjecho-Slowakije. De koersen der industrieele aandeelen zijn daar entegen in de eerste maanden van het jaar 1938 hooger geweest dan aan het einde van 1937 in Duitschland, Colombië, Denemarken, Griekenland, Italië (met een terugslag ech ter in Maart), Japan, Nederland (met een terugslag in Maart en April), Polen (even eens in Maart weder een daling), Zweden, (ten aanzien van Januari en Februari) en Zwitserland. MOLLERUS. Prof. Snapper blijft aan de Amsterdamsche Universiteit verbonden. Zooals men weet had prof. dr. I. Snapper hoogleeraar in de inwendige geneeskunde aan de Universiteit te Amsterdam bij het college van curatoren zijn ontslagaanvrage ingediend in verband met een aanbod hem gedaan door de Fockelfeller Foundation. B. en W. hebben echter thans op voorstel van de curatoren, naar de N.R.Ct. verneemt den hoogleeraar een verlof van V/2 jaar ver leend, buiten bezwaar van de gemeentekas. Gedurende zijn verlof zal prof. Snapper wetenschappelijken arbeid verrichten in het laboratorium van de Rockefeller Foundation te Peking en in het Rockefeller-instituut te New-York. Bovendien zal getracht worden een rege ling te treffen waardoor de hoogleeraar ook na zijn verlof meer tijd dan voorheen aan zijn wetenschappelijken arbeid zal kunnen be steden,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8