De Karimata in veilige haven. Bij examens Mijnhardt's Zenuw- H' Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant DONDER D A O 30 T U N T '103.9 PRINSES JULIANA WEER GEHEEL HERSTELD. Li verband met het bericht omtrent een lichte ongesteldheid van prinses Juliana ver zoekt men ons mede te deelen, dat H, K. H. hoewel thans geheel hersteld, voorzichtigheids halve het paleis nog niet verlaat. MOEDER LIET HAAR KIND DOODHONGEREN. OFFICIER VAN JUSTITIE REQUIREERT 10 JAAR GEVANGENISSTRAF. Voor de arrondissementsrechtbank te Dord recht heeft Woensdagmiddag terecht gestaan een 28-jarige vrouw te Oud-Beyerland, die er van werd beschuldigd een moord te hebben ge pleegd op haar baby van ruim vijf maanden. De vrouw had haar kind laten doodhonge ren, omdat zoo zeide zij het van haar eigen man was, van wien zij niet hield. Na een zeer bewogen zitting eischte de officier van justitie, mr. Kronenberg, een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. Uitspraak over 14 dagen. STORM EISCHTE TOCH NOG EEN SLACHTOFFER. AMSTERDAMSCIIE BRANDWEERMAN DOOR NEERSTORTENDEN BOOM GETROFFEN. De hevige Zuidwester storm die gisteren op verscheidene plaatsen in ons land heeft ge woed doch waarvan de schade meestal tot af gewaaide dakpannen en omgevallen boomen beperkt bleef heeft toch nog een slachtoffer geëischt. Gistermiddag te half vier rukte de Amster- damsche brandweer van de Nieuwe Achter gracht met de magirusladder naar de westzijde van het Waterlooplein te Amsterdam, waar voor perceel 74 een iep gevaarlijk stond. De mechanische ladder werd uitgedraaid en de ongeveer 45-jarige brandwacht J. Vermeer be gaf zich naar boven om een lijn in den boom te bevestigen, waarna de dienst der beplantin gen het karwei verder voor zijn rekening zou nemen. Opeens deed een rukwind de kroon van den boom op zes meter boven den grond afbreken en in haar val sleurde zij den ladder, die mid den tusschen de takken stak, mee omlaag. Met een zwaren smak kwamen boom, ladder en brandwacht op de speelplaats midden op het plein terecht. De man lag met het hoofd tus schen den ladder en een gebogen tak. Ware deze tak recht geweest, dan zou hem ongetwij feld de schedel zijn verpletterd. Thans liep hij een zware hersenschudding op. De geneeskun dige dienst, die terstond werd gewaarschuwd, vervoerde het slachtoffer naar het binnen gasthuis. Boerderij le Alphen aan den Rijn totaal afgebrand. Ook de bijgebouwen in de asch gelegd. Vermoedelijk doordat een vonk uit een for nuis, dat in het zomerhuis werd gestookt, op het rieten dak van de woning terecht is ge komen, is hedenochtend brand uitgebroken in de boerderij van den veehouder J. W. den Her tog, in de Ridderbuurt, alhier. Hoewel de brandweer spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was, mocht het niet gelukken de boer derij te behouden. Binnen een half uur tijds waren de boerderij alsmede een aangebouwde stal, een groote schuur en een hooiberg tot den grond toe afgebrand. Vrijwel niets kon worden behouden. De schade wordt door ver zekering gedekt. FersU'lijkliriluii ter gelegenheid van het jubileum der Koningin. Een aantrekkelijk en gevarieerd programma. AMSTERDAM, 29 Juni. Het gaat vlot met de voorbereiding van de nationale viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in de hoofdstad, en uit de mededeeingen, die de secretaris van het uit voerend comité der huldigingscommissie 1938. de heer Vattier Craane, gister in een pers conferentie heeft gedaan, blijkt, dat men in de eerste helft van September te Amsterdam een feestweek zal krijgen, die zoowel alle lagen der bevolking als den vreemdelingen en be zoekers van buiten, elk wat wils zal bieden. Van den feesteiijken intocht der koninklijke familie op Maandag 5 September des middags te half drie aan het Haarlemmermeerstation zijn de meeste bijzonderheden reeds bekend, evenals van den officieelen gedenkdag op Dinsdag 6 September, die zijn hoogtepunt heeft in de in samenwerking met de regeering georganiseerde nationale gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk, waar de ministerpresident di'. H. Colijn het woord zal voeren. Het feestprogram zal voorts worden uitge breid met een tweedaagsch luchtvaartfeest op Schiphol, georganiseerd door de K.L.M. met medewerking van verschillende luchtvaart instanties. Des avonds te negen uur zal de Nederland- sche jeugd de Koningin huldigen op speciale wijze, waaromtrent tegen het einde dezer week nadere mededeelingen worden gedaan. Op Woensdag 7 September zijn er motor bootwedstrijden op den Amstel, georganiseerd door de Koninklijke Neder landsche motor boot club. De galavoorstelling in den Stadsschouwburg, die door de Koninklijke familie zal worden bijgewoond vindt plaats op Donderdagavond. Het programma van Vrijdag 9 September heeft als belangrijkste gebeurtenis de eere promotie van H.M. de Koningin tot doctor in de economische wetenschappen aan de ge meente-universiteit te Amsterdam. Des middags wordt een groot kinderfeest in het Stadion gehouden terwijl men in onder handeling is voor een avondfeest op den Am- stel met verlichte vaartuigen en Bengaalsch vuur. Zaterdagmiddag vindt in het Stadion de groote- zanguitvoering plaats, die door de Ko ninklijke Familie zal worden bijgewoond en die zal worden gevolgd door een groot ballet onder leiding van Yvonne Georgi dat zal ein digen in een verrassende apotheose. Met medewerking van het centraal comité van oranje- en nationale organisatie wordt onder de auspiciën van de huldigingscommissie 1938 in het Stadion een historische optocht geformeerd, welke na een défilé voor H.M. de Koningin door de stad zal trekken. De leiding van de samenstelling hiervan berust in han den van den bekenden regisseur Johan de Meester. tabletten. Niet zenuwachtig en helder in denken. Koker 75 ct. met den naam Mijnhardt erop. (Adv. Ingez. Med.) „Zitten de steenen van Uw huis soms los?" Nieuwe geraffineerde oplichtcrstruc. Het gebeurde gistermorgen in een woning aan -de Pieter de I-Iooghstraat in Amsterdam. Er was aan de voordeur gebeld en mevrouw had opengedaan. Op den drempel stond een keui'ig uitziende man, die vertelde, dat hdj opdracht had van den makelaar een onder zoek m te stellen naar den toestand van de woning. „Waarom die belangstelling?" vroeg me vrouw. „Ja, kijkt-u-es", zoo antwoordde de man, „we hebben een aardbeving gehad en nu van nacht bovendien een storm en dan is het noo- dig eens te kijken of er niets is gebeurd, dat ongelukken kan veroorzaken. Losse steenen bijvoorbeeld". Mevrouw vond dat antwoord aannemelijk. Ze liet den man binnen. Kwasi-ernstig stelde de man een nauwkeurig onderzoek in. Geen kamer werd overgeslagen, ook de slaapkamer niet. De man bevond alles keurig in orde. Hij liet zich althans zeer bevredigend over het onderzoek uit. Van zoo'n solied gebouwd huis had hij trouwens ook niet anders verwacht. Dat kon wel een aardbevinkje en een storm verdragen. Vriendelijk groetend verliet hij het huis. Enkele oogenblikken later was mevrouw ©ven in de slaapkamer. De deur van de linnen kast stond opendat was niet gewoon. Mevrouw dacht even na. Heel even maar, want plots herinnerde zij zich, dat de controleur van den makelaar alleen in de slaapkamer was geweest. Zij wierp een blik in de kast, greep het geldkistje, maakte het open leeg. Een bedrag van 300 plus enkele sie raden waren verdwenen. De op zoo brutale wijze bestolen mevrouw heeft de politie on middellijk van den diefstal in kennis gesteld. Deze heeft met veel belangstelling van de nieuwe oplichters truc kennis genomen en spoort thans ijverig naar het knechtje van den makelaar. RIJWIELHERSTELLER TOT 3 JAAR VEROORDEELD. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW GEPLEEGD. Op 25 Maart heeft een rijwielhersteller te Amsterdam een moordaanslag op zijn vrouw gepleegd. De verdachte, een nog jonge man, die reeds eerder met de justitie in aanraking is ge weest, stond onlangs voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht, verdacht van poging tot moord, subs, poging tot doodslag. Hij was twee dagen voor den aanslag op zijn vrouw, die een scheidingsproces tegen heni aanhan gig had gemaakt, ontslagen uit de strafgevan genis te Alkmaar. De aanslag" gebeurde in een hotelkamer te Amsterdam, waar de verdachte in verband met het scheidingsproces een onderhoud had met zijn vrouw en haar advocaat. Tijdens ait onderhoud ging de man zijn vrouw met een dolkmes te lijf. Met zeven steek- en snijwonden in rug. hals en hoofd werd de vrouw naar het Wilhelmi- na ziekenhuis gebracht. De wonden waren niet levensgevaarlijk. Na tien dagen kon de vrouw uit het ziekenhuis worden ontslagen. De officier van justitie had vier jaar ge vangenisstraf geëischt. De Amsterdamsche Rechtbank, die heden uitspraak deed, veroordeelde den rijwielher steller tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar met aftrek van voorarrest. H. M. de Koningin vertrekt Zaterdag a.s. naar Zwitserland. Men meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H.M. de Koningin, om Zaterdag a.s. 2 Juli voor haar jaarlijksche buitenland- sche reis naar Zwitserland te vertrek ken. WEER EEN ZILVEREN JUBILEUM IN HUIZE ST. BAVO. HEEMSTEDE Woensdag. Woensdag, herdacht de Eerw. Zuster Thimo- tia haar zilveren professiefeest in Huize St. Bavo. Des morgens werd in de fraai versier de kapel door pastoor C. v. Miérlo een plech tige H. Mis gecelebreerd, waarbij het zuster en dameskoor onder leiding van Br. Tarcisius, de Missa Quinta Decima, voor 2-stemmig koor van L. Haller, uitvoerde. Onder deze Mis hield pastoor van Mierlo een korte feestrede, die hij besloot met zijn gelukwenschen er den wensch aan toevoegende dat 't Zuster Thimotia ge geven moge zijn nog vele jaren haar heilzamen arbeid voort te zetten. Om 11 uur was er receptie in de rijkversierde regentenkamer. Namens de regenten van huize St. Bavo voerde hier het woord de presi dent, de heer C. A. M. Jonckbloedt. Als gediplomeerd verpleegster, aldus spr., ligt hier voor u een groot arbeidsveld. Moge U nog vele jaren arbeiden in dit huis. Als stoffe lijke blijken van belangstelling overhandigde spr. haar namens de regenten een nieuwe bank bij het orgel, er den wensch aan toe voegend, dat zij dit kleine blijk van erkente lijkheid (een grooter stoffelijk blijk was door de jubilaresse afgewezen) nog vele jaren dienstbaar zou maken ter eere Gods. Hierna volgden de gelukwenschen der be woners van het huis, de misdienaars en zange ressen, welke laatste gelukwenschen gepaard gingen met een bloemenhulde. De feestdag wordt besloten met een plechtig Lof, waarbij de Bavo-zangertjes onder leiding van Br. Tar cisius, zullen zingen. Den geheelen dag heerschte er een feest stemming. De ouden van dagen werden ge- tracteerd. PERSONALIA. BLOEMENDAAL Woensdag. Onze plaatsgenoote mej. E. Tillema, doch ter van den bekenden Borneo-reiziger A. F. Tillema is gisteren te Amsterdam geslaagd voor het artsexamen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 30 Juni 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reiclismarken 72.79, Lires 9.50; Peseta's 10.50. Tu'i'ksche Ponden 1.44. 30 Juni: Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zijn eenige geachte ingezetenen dezer gemeente in onderhandeling ge treden tot den aankoop van de thans openliggende terreinen van de voor malige fabriek „De Phoenix" alhier, teneinde aldaar een feestgebouw te doen verrijzen, dat aan alle eischen welke men een dergelijke inrichting kan stellen, zal voldoen. Er zal tevens gelegenheid zijn tot uit oefening van alles wat op sport betrek king heeft, zooals wedrennen, vlieger wedstrijden enz. Voorts zullen er kunnen gehouden worden bals champêtres, mu ziekuitvoeringen en tal van andere ver makelijkheden. Bij welslagen der onder handelingen zal de exploitatie van de buffetten enz. worden opgedragen aan de heeren Gebrs. Brinkmann alhier, wien voorzeker deze aangelegenheid uit muntend is toevertrouwd. Baggermolen naar Terschelling gesleept. Storm heeft geringe schade aangericht. (Van onzen specialen verslaggever). ET spookte vannacht op Terschelling. De Zuid-Wester gierde over het eiland en rammelde aan deuren en vensters. Zoo hevig was de wind. dat de meeste bewoners den slaap niet konden vatten en naar buiten gingen. Bij de haven was het door den storm bijna niet te harden, maar toch groepten hier de menschen samen ein tuurden in de verte om te trachten iets van de lichten van de Karimata te ontdekken. Allen waren door één gedachte bezield: de molen en de bijna 30 leden der bemanning, van wie vele Terschellingers. Zouden de ankers het houden? was de vraag, die men steeds weer stelde. Men heeft op Terschelling langzamer hand het diepste ontzag gekregen voor de zee waardigheid van de Karimata. Maar het beste schip kan het niet houden, wanneer de ankers onklaar raken. Er wordt windkracht 10 geme ten en op een gegeven moment zelfs 11, het geen des zomers hoogst zelden voorkomt. Een angstige nacht verliep op Terschelling. De mannen op den molen hadden het verre van prettig, maar men had geleerd vertrou wen en ontzag voor de Karimata te krijgen. De ankerkettingen hielden het en toen de ochtend kwam en de kracht van den wind een weinig verminderde, zag men den toestand met wat meer optimisme in. Maar op Ter schelling zeif zat men in angst en beven. Zoo hevig was de storm geweest, dat zelfs de wind vaan op den machtigen Brandaris was gesneu veld. De middag kwam en toen voer 'de Stortemelk II uit, bestuurd door kapitein Helfrich. De Stortemelk is een kleine, maar uiterst zee waardige sleepboot van de firma Doeksen. Verschillende malen heeft kapitein Helfrich ons verteld van de voortreffelijke eigenschap pen van zijn schip, dat zeer gemakkelijk be stuurbaar is. De Stortemelk nam een nieuwe vlet mee voor de Karimata, daar de boot, welke ge bruikt werd om bij hevige deining de communi catie tot stand te brengen, onklaar was ge raakt. Vele malen was kapitein Helfrich reeds tevergeefs uitgevaren met de Stortemelk. Zon dagmorgen 6 uur was de wacht afgelost en sindsdien was het niet meer gelukt verbinding met de Karimata te krijgen. De geweldige hooge zeeën maakten het zelfs voor de knap ste zeelui uiterst moeilijk de communicatie tot stand te brengen. Wellicht ware het mo gelijk geweest om met een vlet de wacht van en aan boord te kijgen, maar dit zou onder deze omstandigheden riskant zijn geweest. Meermalen hebben we kunnen constateeren, dat de leiders van dit unieke werk het prin cipe huldigen: „Veiligheid voor alles". Men wist, dat er voldoende levensmiddelen aan boord waren en in het uiterste geval had men van het hooge gevaarte lijnen omlaag kunnen werpen, ten einde op die wijze manden uit de sleepboot te trekken. Dinsdagmiddag was de Stortemelk. vlak bij de Karimata geweest, maar op een gegeven moment stootte men op de zandbank, welke door het werk van den molen is gevormd. Onmiddellijk werd ge commandeerd: „Volle kracht achteruit!", waardoor een stranding voorkomen werd. Toen vanmiddag de Stortemelk op nieuw uitvoer was de zee rustiger geworden. De vlet werd uitgezet en inderdaad slaagde men er thans in de Karimata te bereiken. Vol vreug de werd de boot door de bemanning begroet, welke er naar hunkerde af gelost te worden. Te meer omdat twee ankerblokken onklaar waren geraakt en men onder die omstandigheden niet gaarne opnieuw een stormnacht zou willen doormaken. De mannen werden van boord gehaald en op de Stortemelk met gejuich ontvangen, waarna Bde nieuwe wacht aan boord Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 cent. Vcriler onderzoek naar de bestrijding der werkloosheid. Welk aandeel moeten de Arbeidsbeurzen hierin hebben? ENSCHEDé, 29 Juni. Woensdagmor gen werd in de groote sociëteit alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeur zen voortgezet. De voorzitter, de heer W. Drees, verwelkomde in het bijzonder de hee ren Heres en Nijkamp, wethouders van En schedé. Voorts bracht hij dank aan het ge meentebestuur van Enschedé voor de vrien delijke ontvangst. Behandeld werden vervolgens de uitge brachte prae-adviezen over het onderwerp: Welk verder onderzoek van omvang, ver loop, aard en ooi-zaken van de werkloosheid is voor haar bestrijding noodig? Welk aandeel dienen de arbeidsbeurzen in dat onderzoek te hebben?" De heer F. S. Noordhoff, secretaris van het N. V. V., oefende critiek uit op het feit, dat de werkgevers thans veel sneller overgaan tot het geven van ontslag dan vroeger, daar zij weten dat er werkloozenzorg bestaat. Op die wijze worden de menschen afgeschoven op de gemeenschap. Een wettelijke regeling van het ontslagrecht achtte spr. dringend noodzakelijk. Spr: betwistte de ondernemers het recht om door steeds verdere rationalisa tie de werknemers broodeloos te -maken. Zij moeten daarom worden verplicht tot het ge ven van een wachtgeld. Ook behandelde spr. het probleem van den vrijen tijd, waarbij hij de wettelijke verplichting tot het geven van vacantie bepleitte. Nadat nog eenige ^prekers het woord hadden gevoerd, brak ten slotte de heer Jos. Veldman een lans voor re gistratie der jeugdwerkloosheid, welke geheel afzonderlijk dient te geschieden. De leider van dat werk moet over paedagogische talen ten beschikken, want de nood onder de jeugd is groot. Het werk moet geheel afzonderlijk en los van de ambtelijke instanties worden verricht. De voorzitter dankte prae-adviseur en spre kers. Hij concludeerde dat de besprekingen van vruchtdragenden aard zullen zijn. De vergadering werd daarna gesloten. Boerderijen le Bcrcliem en Heerliugowaard afgebrand. Storm belemmerde blusschingswerk. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond gistermiddag brand in de boerderij, be woond door het landbouwersgezin L. van den Heuvel, aan de Laanderstraat te Berchem. Door den stormachtigen wind stond in een minimum van tijd de geheele boerderij, die met riet gedekt was, in lichter laaie. De vrouw des huizes had veel moeite om de acht kinderen bijtijds in veiligheid te brengen. Zelf bekwam zij hierbij brandwonden aan het hoofd en moest zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. De boerderij ging geheel in vlammen op. Ook de inboedel, de landbouwinventaris, eenig kleinvee werden een prooi der vlammen. Vermoedelijk doordat het vuur uit de vuur pot, welke in het achterhuis stond te branden, op djen vloer is gevallen, is Woensdagmiddag brand ontstaan in de boerderij van den heer G. Wijinker te Heerhugowaard. De brand greep zeer snel om zich heen en werd krachtig aangewakkerd door den storan. De brandweer kon dan ook tegen vuur niets uitrichten. De groote boerderij werd geheel vernield en van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Veertienjarige jongen te water geraakt en verdronken. Woensdagavond omstreeks kwart na acht liepen twee jongens achter elkaar langs den waterkant aan de ertskade bij den z.g. Baar- denhoek te Amsterdam. Plotseling hoorde de voorste een plons en hulpgeroep en bemerkte tot zijn schrik, dat zijn kameraadje, de 14- jarige M. R„ wonende in de Riouwstraat in het water spartelde. Deze kon niet zwemmen en daar de plaats waar het ongeluk plaats vond tamelijk afgelegen is, duurde het gerui- men tijd voordat hulp kwam opdagen. Intus- schen was de drenkeling in de diepte verdwe nen. Na eenigen tijd dreggen haalde men het lijk naar boven, dat door den G. D. naar het Binnengasthuis is overgebracht. Bij het oversteken van de rails door trein gegrepen. Postbode ernstig gewond. Op het stationsemplacement te Sittard werd gisteravond om kwart over zeven de 64- jarige postbode W. Laudy bij het oversteken van de rails tusschen het eerste en tweede per ron door den sneltrein van Heerlen naar Am sterdam gegrepen. Hij werd terzijde gewor pen en bleef tusschen perron en rails liggen. De machinist wist den trein op zeer korten af stand tot stilstand te brengen. Dokter Garê verleende de eerste hulp. L. had een verbrij zelde knie en ernstige verwondingen aan buik en hoofd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De trein had twintig minuten vertraging. Padvinders defileerden voor Prins Bernliard. OOK H. M. DE KONINGIN SLAAT HET DéFILé GADE. BAARN, 29 Juni. Ongeveer 3500 padvinders en welpen van de districten Gooi. Utrecht en Amersfoort, hebben gisteren ter gelegenheid van diens verjaardag, voor prins Bernhard ge defileerd te Soestdijk. Een verrassing was het voor de padvinders, dat niet alleen Prins Bern hard, maar ook H. M. de Koningin, die reeds eenige dagen te Soestdijk verblijf houdt, op het bordes van het paleis verscheen om het défilé gade te slaan. Tevens waren daar aan wezig de heeren A. Oosterlee en R. Höppener, respectievelijk hoofdcommissaris van de Ne derlandsche padvindersbeweging en hoofd commissaris van de R.K. verkenners, om Ko ningin en Prins over de verschillende groe pen welke voorbij trokken, in te lichten. De Prins was gekleed in -padvindersuniform. Het défilé, dat om half zes aanving, heeft ongeveer drie kwartier geduurd. Voor het paleis had zich een groote men- schenmenigte verzameld, die vanaf den rijweg het défilé volgde. Naar schatting waren er eenige duizenden toeschouwers. van de Karimata werd gebracht. Inmiddels was door den heer Vol- ker Doeksen, die zich aldien tijd aan boord van de Karimata had bevon den, het sein aan de sleepbooten door gegeven om te trachten verbinding niet den molen te verkrijgen, tenein de deze naar de Reede van Terschel ling te slepen. Prachtig sleepwcrk van de Holland, Weliswaar was de wind wat gaan liggen, maar het zou geen gemakkelijk werk zijn de trossen uit te brengen. Doch binnen een half uur had de grootste sleepboot van de firma „de Holland" de tros uitgebracht, een staal tje van bijzonder zeemanschap. Reeds tal van malen hebben de mannen van de Hol land met hun schip, een vroegere Engelsche marineboot, dergelijk werk verricht. Maar ook de Volharding, een kleinere boot, kreeg spoedig contact. Men slaagde er in de ankers van de Karimata goed op te halen, met één uitzondering. Dat anker moest de omstan digheden dwongen daartoe worden gekapt. De Karimata ging langzaam in de richting van 't eiland. Maar op een gegeven moment knapte de tros van de Volharding. De Hol land, een uiterst krachtige sleepboot, kon den molen alleen houden. De sleepboot Utrecht van het bureau Weismuller, welke boot eveneens voortdurend bij de Karimata heeft gelegen, kreeg echter ook contact. Het was een zeer moeilijk sleepwerk, temeer daar de Utrecht in ongunstige positie lag, Dit had tot gevolg, dat de Utrecht in het z.g. Schui tegat, over de tros van de Holland voer, met het gevolg, dat de Utrecht scheef 'getrokken werd. De mannen op de Utrecht bleken ech ter volkomen voor hun zware taak berekend. In minder dan geen tijd verbraken zij de verbinding. Van de Karimata werden onmid- delijk ankers uitgebracht en op die wijze kreeg de molen een tamelijk veilige ligplaats in diep water. Bij eb zou daarop des nachts worden getracht den molen verder te sleepen naar de reede, aan welk werk, gezien de gunstiger weersomstandigheden, wel geen moeilijkheden in den weg zouden worden ge legd. Nu de Karimata zulke zware stormen heeft moeten doorstaan, is het uiteraard noodza kelijk den molen aan een grondige revisie te onderwerpen. De storm heeft eenige schade aangericht, hoewel deze niet van zoo groote beteekenis is. Voor de Karimata echter weer naar de gronden vertrekt, wil men alles nauwlettend controleeren, waarna het werk met nieuwen moed zal worden voortgezet. De Karimata heeft reeds zooveel zand verzet, dat veilig kan worden aangenomen, dat de ge graven geul niet dicht zal kunnen slibben. Inmiddels moet worden vastgesteld, dat deze grootsche onderneming om de verzonken schatten van de Luthie te bergen, wel zeer met de ongunst van het weer heeft te kam pen. Wie kan verwachten, dat midden in den zomer windkracht 11 wordt gemeten. DE ITALIAANSOHE GEZANT TE 's GRAVENHAGE GAAT NAAR CHINA. SJANGHAI, 29 Juni (iHavas) De Ita- liaansche regeering heeft aan de Chineesche regeering het agrement verzocht voor de be noeming van Francesco Maria Taliani, mar kies Marhco, op het oogenblik Italiaansche gezant te 's Gravenhage, als opvolger van Guiliano Core, Italiaansch ambassadeur te Hankau. FILMNIEUWS DE NATIONALE FILM „40 JAREN" NADERT HAAR VOLTOOIING. DE EERSTE INDISCHE OPNAMEN PER VLIEGTUIG GEARRIVEERD. De nationale film „veertig jaar" die wordt vervaardigd ter gelegenheid van het komende regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, na dert haar voltooiing. Alle scènes, die in ons land spelen, zijn thans opgenomen. Zooals men weet, bevindt de cameraman Otto van Neijenhof zich op het oogenblik in Neder- landsch-Lndië, om daar op verschillende plaatsen aanvullende opnamen te maken. Deze zullen de eerstkomende weken in gedeelten per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht. Heden is de eerste zending filmstroo- ken met het Indiëtoestel op Schiphol gearri veerd. In de tweede week van Juli zal de syn chronisatie der muziek haar beslag krijgen. Daarna volgt het mengen van het geluid, waarna tot de montage kan worden overge gaan. Men hoopt de film eind Juli klaar te hebben. Op 4 Augustus zullen de medewer kenden te 's Gravenhage in een besloten voor stelling van het resultaat kunnen kennis nemen. Het publiek krijgt de film voor het eerst in de feestweek in September te zien, tijdens welke de rolprent gelijktijdig in vele bioscopen zal draaien. In totaal heeft men ruim zeven maanden aan de film gearbeid NEDERLANDSCHE FILM OVER HET LEVEN VAN VINCENT VAN GOGH. MET EEN FRANSCHE VERSIE. Het plan om het leven van Vincent van Gogh te verfilmen, waartoe zich een Neder- 'andsche combinatie van kunstliefhebbers en industrieelen had gevormd, heeft vasten vorm aangenomen. Half September hoopt men met de vervaardiging van deze Nederlandsche film te beginnen. Productieleider is de heer Oswald, regisseur de heer Bdmond Greville, die beiden op het oogenblik in gelijke functie werkzaam zijn bij de nationale film „40 jaren". Tot de medespelenten zullen o.a. behooren Matthieu van Eysden en Lily Bouwmeester. Het medespeelen van Paul Steenbergen, die de hoofdrol zou vertolken, staat nog niet vast. De scènes zullen o.a. worden opgenomen in de Borinage, Etten, Parijs, Aries, St. Remy en Auvers-Sur-Oise. Besloten is van de film een Fransche versie te maken. De bekende Par ij- sche acteur Jouvet is aangezocht om hierin de hoofdrol te vervullen. Hoewel hij zich in prin cipe hiertoe reeds bereid heeft verklaard hangt zijn medewerking af van de mogelijk heid of hij zich vrij zal kunnen maken voor den filmarbeid.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2