HET NIEUWE AVONDBLAD Het Congres cler Dokters. Vele variaties in den optocht van Veilig Verkeer. 23e JAARGANG No. 205 MAANDAG 4 JULI 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week 12l/s ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim 1100.—, eén lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. f€00.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De negenentachtigste algemeene vergade ring van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst wordt Maan dag en Dinsdag te Haarlem gehouden. Zon dag is de ontvangst der afgevaardigden uit •het geheele land geschied en Zaterdag heeft de officieele opening plaats gehad van een medisch-historische tentooonstelling, die be trekking heeft op de medische geschiedenis van Haarlem. Haarlem blijft zich, dank zij natuurlijk zijn mooie ligging en omgeving en de velerlei goede tradities, die deze oude stad aankleven, in de belangstelling van velerlei organisaties verheugen. Zij congresseeren hier graag. Daar heeft de stad niet alleen direct voordeel van maar ook blijvend, want de herinne ringen aan een prettig en belangwekkend sa menzijn van vakgenooten brengt velen er toe, hier terug te keeren omdat zij het hier ook goed en mooi gevonden hebben. Maar buiten het materieele voordeel rekenend hebben wij toch ook aanleiding de medici met een bij zonder woord van sympathie welkom te hee- ten. Zij oefenen een der mooiste beroepen uit die de menschelijke samenleving kent. En in een tijd waarin zooveel erkende waarden aan het wankelen zijn gegaan, waarin men op zoo velerlei gebied een teruggang de psychia ters zeggen „een regressie" moet waarne men, is het goed te beseffen dat in hun die nende taak, in den steun dien zij op zoo vele wijzen aan hun medemenschen verschaffen in de moeilijkste oogenblikken des levens, geen achteruitgang is ingetreden. Het medi sche beroep blijft zich zijn taak en roeping volkomen bewust en toont dat in ons aller leven. Niet voor niets kan de dokter zijn werk verrichten, want hij en zijn gezin moeten ook hun bestaan vinden, maar vaak schippert hij met zijn tarief, heel vaak helpt hij ook voor niets en beperking van arbeidstijd kent hij niet. Van hem meer dan van eenig ander mensch wordt de bereidheid gevorderd, zich zelf opzij te zetten en terwille van anderen rust en genoegens op te offeren. Hoe noodig die rust soms is in een extra-drukken tijd weet de patiënt veelal niet en kan hij, in zijn eigen nood, ook" vaak moeilijk waardeeren. Van den dokter wordt verwacht dat hij te allen tijde bereid is te verschijnen en zijn volle aandacht, belangstelling en medegevoel plus natuurlijk zijn kunde aan den patiënt te ge ven. Hij weet dat en heeft er zijn leven, zijn denken en voelen op ingesteld. Dat is inder daad een dienende en zeer vaak een zelfopof ferende taak en velen onder ons begrijpen dat ook en zijn er hun medicus dankbaar voor. Hetgeen niet uitsluit dat er toch wel alle aanleiding is, daar bij een gelegenheid als deze eens in het openbaar van te getuigen. De Nederlandsche Maatschappij is een zeer goed georganiseerd lichaam dat schier alle medici in ons land omvat. Het telde op 1 Mei 1.1. 5226 leden en de medische professie onderscheidt zich van vele andere in ons licht tot verdeeldheden geneigde volk doordat zij één en krachtig vereend is en geen onder- ling-concurreerende vereenigingen kent. Die eenheid heeft het mogelijk gemaakt het be roep zoo goed te organiseeren. Op sommige gebieden, met name op dat der ziekenfond sen, doen zich nog wel herhaaldelijk proble men voor, maar de Maatschappij is te lang en te stevig gegrondvest en heeft teveel ervaring vergaard om niet immer de zaken tot goede oplossing te kunnen brengen. Zij is gezond en zich welbewust van haar gezondheid. Dat zal dan ook wel weer tot uiting komen In deze jaarvergadering, die onder leiding zal staan van den voorzitter dr. L. C. Kersbergen, den directeur van ons St. Elisabeths Gasthuis. Secretaris der Maatschappij is sinds kort de heer J. W. Lindenbergh, vroeger arts te Haar lem en in de jaarvergadering zal het verslag van de Commissie voor Oorlogs-prophylaxis worden uitgebracht door den voorzitter van den ontvangenden Haarlemschen Kring, Dr. J. Roorda, secretaris dier commissie. Wij hebben in dit blad meermalen veel aan dacht besteed aan het werk van die commissie, welker instelling en arbeid de Maatschappij eert en getuigt van het innerlijk verzet dat de medicus voelt tegen den oorlog, die zijn levens arbeid bedreigt en vernietigt, en van het open baar verzet dat hij, die het Leven dient en be schermt, tegen de brute vernielingskracht van den oorlog wil voeren. Ik herinner aan de instemming die H. M. de Koningin openlijk met dit werk betuigde toen op initiatief der commissie honderden psy chiaters uit tientallen landen der wereld zich met een Open Brief tot de staatslieden richt ten. Die daad vond weerklank en erkenning in de geheele beschaafde wereld. Het is een hartelijk welkom dat wij tot de Nederlandsche Maatschappij richten, in de overtuiging dat haar arbeid zegenrijk is voor ons volk. R. P. VELSEN. Vooral de vereenigingen kwamen goed voor den dag. Maar ook de „zwaarindustrie" liet zich niet onbetuigd. Pessimisten in de gemeente Velsen zeggen altijd, wanneer er in onze ge meente iets georganiseerd wordt, bij voorbaat: „het wordt toch niets". Ze zeggen het van een Oranjefeest, van een buurtfestijn, een winkelweek, een roeiwedstrijd. En ze zeiden het ook van den optocht van Veilig Verkeer. „Ze kunnen hier niets, want de een wil zus, de ander zoo en ze willen alle maal de baas zijn". Ze mogen dan wel eens een enkele maal, misschien wel meermalen gelijk hebben, maar met den optocht van Veilig Verkeer sloegen ze de plank mis, want die is wel „wat" geworden. De organisatoren van dezen optocht het kan niet anders gezegd worden, hebben de zaak goed aangepakt en zoodoende konden ze op ruime medewerking rekenen en kon er Zaterdagmiddag in Velsen-Noord een stoet ge formeerd worden van een respectabele lengte, een stoet, die rijk was aan variaties en aardige origineele onderdeelen. Het startcommando werd wat later gegeven dan het programma vermeldde en dat ver oorzaakte wel eenig gemopper, maar de beste stuurlui stonden aan den kant van den weg. Het is nu eenmaal onmogelijk, wanneer men van zoovele bijkomstigheden afhankelijk is, geheel volgens een van te voren opgemaakt programma te werk te gaan. Vooral wanneer bovendien, zooals Zaterdag geschiedde, een verloren hoefijzer de zaak in de war stuurt. Mocht dan het geduld van sommigen op de proef gesteld zijn, hun wachten werd rijk be loond, want vooral quantitatief mocht de op tocht er wezen en voorts waren er vereenigin gen enz. die zich veel moeite hebben gegeven, om goed voor den dag te komen. Er was teveel om op te noemen: daar was eerst de motorbrigade, die zorgde voor een veilig verkeer en zich op andere wijze ver dienstelijk maakte, daar waren de papier fabriek Van Gelder Zonen met haar kolossale, met reclame beplakte vrachtauto's, de Harmo nie „De Eendracht" en de Chr. Muziekvereni gingen „Juliana" en „Wilhelmina", de speel tuinverenigingen „De Moerberg", Kinder vreugd" en „In Veilige Haven", die ofschoon ze hun ontstaan aan onveilig verkeer te dan ken hebben, hun taak, beschermster te zijn van de jeugd maar al te goed blijken te ver staan. Daar waren de gymnastiekverenigin gen „Olympia" met een stoet in den stoet, alle maal op de fiets, T.VJJ. met rijwielen, een fraai versierde luxe auto en nog een wagen volgeladen, Gratia-Plato eveneens met een le vende en levendige groep. Voorts tal van ver sierde fietsen, het Centraal Drankweer Comité de A.N.G.O.B., E.H.B.O. met een rijdende hulp brigade en met de reddingsvlet Adriaan met vaste hand door de menschenbrigade gestuurd, de Gem. Visseherijschool, pronkende met de oude Rembrandt en met de uniformen van de leerlingen, eenige groote bedrijven als Hoog ovens met een groote lastauto vol met buizen en de Plaatwellerij met haar jubileumtank, de 2700e die ze afleverde en verder nog vele andere waarvan we noemen Brillé, die ook een wagen volgeladen had, natuurlijk niet mèt oudeRadio Kooi die zorgde voor wat vroolijke muziek, enz. Duizenden hebben den langen optocht zien voorbijtrekken, zoowel in Velsen en IJmuiden als in Santpoort, waar de optocht tegen zes uur ontbonden werd. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen, en ter gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. J. en N. van Dillewijn, te Santpoort, om vergunning tot het uitbreiden van hun bakke rij door het bijplaatsen van een stoomketel van 11/2 atm. druk en een electromotor van 1.10 P.K. in het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie F no. 4079, plaatselijk bekend Hoofdstraat no. 192 te Santpoort; b. de N.V. Van Leer's Vereenigde Fabrie ken, te Amsterdam, om vergunning tot het op richten van een walsbedrijf, waarin diverse toestellen en werktuigen op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, sectie A nos. 1057, 1138 en 1153, plaatselijk bekend fa brieksterrein; c. de firma Luppens (J. Luppens en A. Luppens), te IJmuiden, onder den naam Noordhollandsche Steenhouwerij, om vergun ning tot het oprichten van een steenhouwerij in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 4429, plaatselijk bekend Evertsenstraat no. 18 te IJmuiden; d. de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company (de Texas Maatschappij), te 's-Gravenhage, om vergunning tot het wijzi gen van een benzinepompinstallatie door het verplaatsen van den aftappomp, op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, sectie M no. 2851, plaatse lijk bekend Zeeweg no. 40b te IJmuiden. Op Donderdag den 14en Juli 1938, des voor middags te elf uur zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake inge komen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der hinderwet voor het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn versche nen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. D. Ouwerkerk van beroep koster, wonende te Santpoort om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in twee beneden- en twee bovenlocaliteiten van het perceel Burgemeester Enschedélaan no. 167 te Santpoort. Vóór 15 Juli 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. IJMUIDEN NIEUWE SCHOORSTEEN OP HET HOOGOVENBEDRIJF. Eenigen tijd geleden is een begin gemaakt met den bouw van een schoorsteen op het hoogovenbedrijf. Men kan het bouwwerk thans dagelijks zien groeien, maar het eind is nog lang niet in het zicht, hetgeen trouwens tot de absolute onmogelijkheden behoort. De schoorsteen is een onderdeel van de derde cokesovenbatterij en zal een hoogte verkrijgen van 70 M. HET EINDE VAN HET DUIVELSEILAND. De Fransche strafkolonie Cayenne, beter bekend als het „Duivelseiland", is door de regeering opgeheven. Een gedeporteerde aan den arbeid op het eiland waar ook eens Dreyfus zooveel jaren heeft doorgebracht. WERKGELEGENHEID IN VISSCHERIJ EN AANVERWANTE VAKKEN. In 1937 het hoogst sedert 1932 HET C. A. B. ADMINISTREERDE BIJNA 290.000 MANDAGEN. De beste graadmeter voor het be palen van de beteekenis van het visscherijibedrijf als werkgelegenheid is ongetwijfeld de statistiek van het aantal mandagen, geadministrateerd door het Centraal Admhiis tra tie- bureau van het Visseherij bedrijf en Aanverwante Vakken te IJmuiden. Het zoo juist verschenen jaarverslag over 1937 van genoemde instelling doet dienaangaande weer een boekje open en uit de betreffende cijfers blijkt, dat in het tijdvak na 1933 niet zulk een hoog cijfer werd bereikt als in 1937. De cijfers der zes laatste jaren waren: Jaar Opvarenden Los personeel Totaal 1932 226.067 77.899 303.966 1933 126.803 43.176 169.979 1934 210.721 61.637 272.358 1935 206.044 56.785 262.829 1936 191.426 51.621 243.047 1937 224.680 64.878 289.558 ding van dit kamp te belasten. Zondag 17 Juli zal dit kamp geopend worden. De centrale landkampen worden dit jaar gehouden op het landgoed Johanna-hoeve te Oosterbeek. Het ligt in de bedoeling een drie a viertal werkkampen achtereenvolgens te houden. Als hoofdkampleider zal hier optreden de heer J. C. Deering, secretaris van het HB. te Utrecht. Het eerste landkamp vangt aan Zondag 24 Juli. De V.D.J.O. kampen zijn „staatkundige" kampen in dien zin, dat behalve de gewone kampgenoegens als spel en sport en excursies naar typische bedrijven en -bezienswaardig heden, inleidingen op staatkundig en cultu reel gebied door jongeren en eenige oudere geestverwanten gehouden zullen worden. Men kan nadere inlichtingen bekomen bij mej. J. E. van Dijk, secr. afd. Velsen der V.D.J.O. Vischomzet in Juni was weer liooger clan verleden jaar. Het stakingsjaar 1933 buiten beschouwing gelaten, aldus het verslag, heeft dus de ge stadige teruggang van de werkgelegenheid bij de leden plaats gemaakt voor een niet onbe langrijke uitbreiding, al dient niet uit het oog te worden verloren, dat de staking in Juni 1936 het totaal aantal mandagen over dat jaar met globaal 10.000 verlaagde. Werkzaamheden, Met ingang van 1 October 1937 ondervon den de werkzaamheden van het bureau een belangrijke uitbreiding. Met den Watersshout te IJmuiden werd n.l. een overeenkomst ge sloten, waarbij ten behoeve van een vlotte afwerking der door de nieuwe wet op de Rechtspositie van Kapitein en Schepelingen noodig geworden aanmonstering der beman ning van de visschersvloot, den Waterschout een monsterlokaal ter beschikking werd ge steld en naar behoefte administratieve hulp wordt verleend. Daartegenover ontvangt het bureau een evenredige vergoeding uit de voor de monstering verschuldigde gelden. Deze regeling heeft zeer zeker medewerkt ter be- prking van ononthoud en nadeel voor het be drijf, doch noodzaakte tot eenige personeels uitbreiding bij het bureau. Waar de regeling nog slechts drie maanden van het verslagjaar werkte, kan thans nog niet worden beoordeeld of inkomsten en uit gaven, uit deze regeling voortvloeiende, el kander dekken. Op verzoek van de gemeente Velsen werden sinds October 1937 ten behoeve van het Or gaan voor Steunverleening wekelijks loon- opgaven van steuntrekkende loss werklieden verschaft. Balans, rekening en verantwoording. De voorschotheffing bedrag wederom 0.10 per mandag, terwijl blijkens het door de financiëele commissie uitgebrachte praeadvies de omslag, evenals in de paren 1934, 1935 en 1936 defintief op hetzelfde niveau kon worden vastgesteld. Hierbij wordt echter opgemerkt, dat dit omslagcijfer s slechts kon worden ge handhaafd, dank zij een overschot op het bedrag, over het vorig boekjaar gereserveerd ovor alsnog te plakken zegels, zoodat de daartoe bestemde reserve op de huidige ba lans tot een niet onaanzienlijk lager bedrag paraisseert. Het totaal der lasten resp. baten bedroeg 38004.28. Onder Lasten staan vermeld de volgende posten: Salarissen 6932.66, algemeene onkosten 3424.01, totaal 10356,67, Rentezegels: ver bruik 26135.02%, reserve 1512. 58% totaal 27647.61. Baten: Subsidies 6350, diverse baten 1897.26%, interest 201.29, monstergelden 599.93% totaal 9048.48. Bijdragen van leden-werkgevers 28955.80. De balans sluit met een bedrag van 6688.8$%. De zomerstorm en de visseherij. Weinig loggers en botters. De gevolgen van den hevigen Z.W. storm, die de vorige week heeft gewoed, waren de laatste dagen heel goed merkbaar. Vooral de kleine kustvisscherij moest ondervinden, dat het in den zomer niet altijd zomer is. De kotters, botters en andere „schuitjes" hebben gedu rende vele dagen haast niet kunnen visschen. Ook de loggers hebben van den storm te lijden gehad. Niet alleen, dat ze langere reizen maakten, maar ook hebben eenige loggers stormschade opgeloopen. Zoo verloor de KW 161, die Zaterdag aan de markt kwam netten en borden. Andere loggers kregen geringere schade. ZOMERKAMPEN VAN DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren organiseert de V.D.J.O. ook dezen zomer weer 'n aantal zomerkampen. Het eerste kamp is een speciaal waterkamp aan de Wijde Ee in de omgeving van Grouw. Alleen geoefende zwemmers(sters) kunnen voor dit kamp worden ingeschreven. Mr. A. M. Joekes, adviseur van het Hoofdbestuur heeft zich bereid verklaard, zich met de hoofdlei In het eerste half jaar bijna drie ton meer dan in 1937. De omzet in den rijksvischafslag was ook in Juni weer hooger dan verleden jaar. Er werd een totaal bereikt van f 455734 tegen f 374.458 in dezelfde maand van 1937. De om zet in het eerste half jaar steeg van f3.012.811 tot f 3.309.348, zoodat 1938 tot nu toe reeds bijna drie ton meer heeft opgeleverd dan het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Zooals uit onderstaande cijfers zal blijken, waren het ook in Juni de stoom- en -motor- trawlers, die zorgden voor een flinken sprong in de goede richting: van den ruim 80.000 gld. grooteren omzet kwam er niet minder dan f73.000 op rekening van deze ca tegorie van vaartuigen. Voor de rest zorgden de loggers, die in Juni een goede beurt maak ten met een totaal van bijna f 120.000, een mooi bedrag voor de zesde maand van het jaar. Wat de gemiddelde reisbesommingen betreft, zoowel die van de trawlers als van de loggers was hooger dan in Juni van het vo rige jaar, maar vergeleken bij de vorige maand waren beide lager. Er kwamen in Juni binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 115 (90) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met f267.158 (f194.611), 232 (192) motorloggers met f 118.387 (f94.801), 680 (848) motorkustvisschers met f 58.734 (f 64.752), 22 (49) open booten met f 306 (f 639) en 8 (9) Deensche motorkotters met f 6366 (f6566). De opbrengst der consignaties bedroeg f4781 (f7455). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de ge middelde reisbesomming der trawlers over de maand Juni f2325 bedroeg, tegen f 2160 in de zelfde maand van het vorige jaar. In Mei 1933 was dit cijfer f2450. Voor de loggers waren deze cijfers f 510, in Juni 1938, f 490 in Juni 1937 en f 535 in Mei 1938, zoodat we hier het zelfde verschijnsel zien als bij de trawlers. Bij de trawlers moet er vooral rekening mee ge houden worden, dat de reizen over het alge meen zeer kort waren, maar ook dat er bijna geen kustbooten in de vaart waren. In de eerste zes maanden van 1938 besom- den 850 (847) trawlers f2.127.981 (f 1.909.387), 1365 (1273) loggers f769.594 (f734.735), 2944 (3173) motorkustvisschers f242.477 (f230.678), 126 (201) open booten f2209 f( 355), 73 (34) Deensche kotters f60.757 (f 26.129). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1937). Nieuw lid van Prov. Staten. Mr. A. J. Enschedé treedt af. HAARLEM Zaterdag. Naar wij vernemen heeft mr. A. J. Enschedé met ingang van 1 Juli j.l., bedankt als lid der Prov. Staten van Noord-Holland.. Als zijn opvolgster staat op de lijst mevr., mr. E. A. J. Scheltema—Conradi. EXAMENS. Akten voor voorbereidend onderwijs (kleu teronderwijs), geslaagd voor akte A: M. L. J. v. d. Maesen te Haarlem. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Juli-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kin dertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort. De Directrice Zuster J. Th. Kuyck schrijft op de voorpagina weer een lezens waardige schets getiteld „Henn-ie". J. Snoep vraagt de aandacht voor het gedicht „Het Huis". De administrateur, de heer Stoelenga, doet verslag van eenige avonden, die ten bate van de Lichthoeve te Amsterdam en Aerden- hout georganiseerd waren. Hij wekt ook op om loten te koopen voor de j aarlijksche groote verloting, waarvoor reeds vele prijzen zijn ge schonken. Gehoopt wordt, dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen, want het is immers voor een goed doel: het verzorgen van kinde ren, die anders 'gebrek zouden lijden. De directrice en Zr. Gr. B. doen ook verslag van een vacantie-uitstapje naar de hei te Gar deren, waar in de toekomst „De Lichthoeve" gevestigd zal worden. Maar nog altijd moet eerst het heerenhuis in Wassenaar er voor ver kocht worden. Met verlangen wordt naar het voorgoed verblijf op de hei uitgezien. Dit nummer bevat ook een geneeskundige rubriek en tenslotte wordt rekening en ver antwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1