CcëedUtiUie paeaetewetvaet Ook 't vervoer per spoor, tram en de wilde binnenvaart erbij betrokken M SCHUDT UW LEVER WAKKER H.M. de Koningin Een vergunningsstelsel zal worden ingevoerd Speciale regeling voor het eigen vervoer De D. A. Thieme prijs voor den dichter A. Roland-Holst Kunst in Haarlem en daarbuiten. Eenige dagen te Luzern Crisisbepalingen hoofdoorzaak Auto geslipt en in de sloot terecht gekomen. WOENSDAG 6 JULI 1938 INISTER mr. dr. ir. J. A.M. v. Buuren heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot wijziging en aanvulling van de zesde, negende en tiende afdeeling van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, welke wet brengt een coördinatie van het vervoer van goederen en personen mogelijk te ma ken. Op grond hiervan is bij Kon. be sluit van 12 Januari 1937 een regeling in het leven geroepen, het R. A. P. (Reglement Autovervoer Personen). Wegens de ingewikkeldheid van de materie, zoo schrijft de minister in zijn Memorie van Toelichting is het ondoenlijk, reeds dadelijk met een in onderdeelen uitgewerkte wet voor het goederenvervoer met motorrijtuigen en schepen te komen, zoodat de minister zich verplicht ziet om thans een uitbreiding voor te stellen van de machtigingen, in voornoem de wet neergelegd, welke tot grondslag dienen van de bij algemeenen maatregel van bestuur uit te vaardigen regeling van het bedoeld ver voer. Met het oog op een doeltreffende coör dinatie wordt thans ook machtiging tot afwij king van eenige artikelen van de spoorweg en de locaalspoor- en tramwegwet voorge steld. Het ontwerp heeft ten doel om de mach tigingen, vervat in de wet van 29 No vember 1935 te verruimen, waarbij ook het goederenvervoer door spoor- en tramwegen en dat in de wilde binnen vaart in het coördinatiestelsel zijn be trokken. Het ligt in de bedoeling, bij de coör dinatieregeling een vergunningstelsel in te voeren, van toepassing zoowel op het regelmatig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregelmatig vervoer langs een der genoemde transportwegen. Aan deze vergunning zullen om. voorwaarden worden verbonden be treffende de toe te passen tarieven, de dienstregeling, de te volgen weg enz. Daarbij zal eenerzijds gelet wor den op den eisch, dat een economische bedrijfsvoering mogelijk is, anderzijds op het algemeen economisch belang van zoo laag mogelijke vervoerprijzen. Voorts zullen op het gebied van de tarieven de spoor- en tramwegen op gelijken voet behandeld worden als de andere vervoerbedrijven. Een vergunning voor eigen vervoer wordt niet geweigerd, indien wordt beoogd vervoer van goederen van of naar werkplaatsen, opslagplaatsen, magazijnen of winkels tot het eigen bedrijf bchoorendo met eigen vervoer middelen en eigen personeel. Een der gelijke vergunning kan worden inge trokken, indien zij is gebezigd ter dek king van vervoer, waarvoor zij niet is verleend. De in lid 2 van dit artikel opgesomde voorwaarden tasten dit beginsel niet aan. Zij vermelden slechts de voor een goede naleving onontbeerlijke voor waarden en breiden den grondslag voor het geven van voorschriften, met betrekking tot de veiligheid van het verkeer uit tot het eigen vervoer, aan gezien geen aanleiding bestaat in dit opzicht ten aanzien van het eigen vervoer anders te handelen dan jegens het vervoer tegen vergoeding. Geen bijzondere bescherming van de spoorwegen Aan de Memorie van Toelichting is verder nog het volgende ontleend: Het is niet de bedoeling om door de coör dinatie een bijzondere bescherming te geven aan eenig bepaald onderdeel van het ver- voersapparaat, b.v. de spoorwegen. Gegeven de nog steeds zeer groote beteekenis, welke de spoorwegen voor het economisch leven hier te lande hebben, is elke lichtvaardige afbraak van een onderdeel van het tenkoste van groo te kapitalen opgebouwde spoorwegstelsel te veroordeelen. Staat echter vast, dat de tot dusver door zoo een onderdeel verrichte taak beter op andere wijze kan worden vervuld, In de algemeene vergadering van de ver- eeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels gisteren te Zandvoort gehouden, werden als bestuursleden gekozen de heeren W. J. Lubbers en I. Noothoven van Goor. De D. A. Thieme-prijs, welke om de zes jaar wordt uitgereikt aan den auteur van een oorspronkelijke Nederlandsch letterkundig werk, werd op voorstel van de jury gevormd door mevrouw Top van RhijnNaeff en de heeren Dirk Coster, mr. M. Nijhoff, Victor A. v. Vriesland, A. B. van Holkema, J. C. Tjeenk Willink en mr. A. Loosjes toegekend aan den dichter A. Roland Holst voor zijn bundel „Winter aan Zee". Bij acclamatie benoemde de vergadering- tot eereleden: de -heeren A. B. van Holkema Paul Nijhoff. dan zal het waardeloos geworden zijn van het in dat onderdeel geïnvesteerd kapitaal nim mer een beletsel mogen zijn om tot de meer economische vervoerswijze over te gaan. Met de coördinatie wordt dus geenszins beoogd een verstarring van het vervoersapparaat, een te genhouden van den technisch-economischen vooruitgang. De coördinatie zal een gezond, eco nomisch vervoersapparaat moeten brengen in het algemeen belang, waarbij tevens de belangen ge-diend worden van de groote groep der be volking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Het ligt verder in de bedoeling om het zoo genaamd eigen vervoer, zoowel te water als te land, vrij te laten in dien zin, dat, indien daarmede uitsluitend beoogd wordt vervoer in de uitoefening van eigen onderneming, een vergunning daarvoor niet geweigerd zal wor den. Het eischen van een vergunning is ech ter noodzakelijk met het oog op de talrijke mengvormen en overgangsvormen tot het beroepsvervoer, Met het beoogde stelsel zal tevens een registratie van het eigen vervoer worden bereikt, hetgeen voor het verkrijgen van inzicht in de verkeers-economische vraagstukken noodzakelijk is. Problemen der binnenvaart Bij de regeling levert de binnenvaart moei lijke problemen op. Nergens is de verscheiden heid van wegen, waarlangs het vervoer ge schiedt, van de bij het vervoer bestaande ge bruiken, en van de vervoermiddelen zoo groot als op dit terrein. Ten aanzien van een bepaald onderdeel der binnenvaart, de particuliere schipperij, geldt de wet op de evenredige vrachtverdeeling, waarvan de intrekking moet geregeld worden bij een voor 1 Juli 1938 in te dienen wetsont werp. Zooals reeds in de memorie van toelich ting tot het wijzigingswetje van 28 April 1938 werd medegedeeld, stelt de minister zich voor, dat gedurende de eerste jaren van de doorvoering eener algemeene vervoers-coördi- natie een evenredige vrachtverdeeling voor de particuliere vaart nog blijft bestaan maar dat daarna de evenredige vrachtverdeeling, welke trouwens altijd bedoeld is als een tijdelijke maatregel, verdwijnt. Verwacht mag worden, dat na enkele jaren de vervoerscoördinatie haar gunstige werking voor het transport wezen in die mate zal doen gevoelen, dat ook voor de particuliere of wilde binnenvaart be tere toestanden zullen zijn ingetreden, waar bij een evenredige vrachtverdeeling overbodig is. Haar thans reeds op te heffen zou tot groo- W. K. Rees, Haarlemsch schilder Op de tentoonstellingen van het plaatselijk Kunstgenootschap zal men het werk van Rees veelal in de nabijheid der jeugdige hek- kespringers, der niet-traditioneelen, der dur- vers, der modernisten aantreffen. Toch is hij in wezen de ernst zelf en vreemd van alle hekken springerij. Bedachtzaam in gang en woorden, welke laatste zich bij hem in een opzettelijke zangerigheid plegen te doen hoo- ren, ging hij sinds 1880, het jaar zijner ge boorte, zijn weg door Haarlem's leven. Dat is al veel langer tijd dan door de meesten ver moed wordt, want men ziet het hem niet aan en zijn opgewektheid en gelukkig gemis aan felle eerzucht beloven hem een onvergrijsden ouderdom en een, door teleurgestelde ambi ties niet verslapte werklust. Met Rees iets minder oppervlakkig aan de praat gerakend, treft men een welgeordend geheugen, een logisch doordenken en een zich niet op dringend gevoel voor stillen humor aan, die gemeenlijk meer des filosofen dan des bac- chantischen kunstenaars zijn. Het is niet onmogelijk dat het afwisselend ambachtelij k- decoratieve en het door inspiratie gedreven zijn bij een schilder als Rees daarmee samen hangt. Als zoovelen der Haarlemsche schilders van thans, dankt ook Rees zijn eerste serieuse contact met de Muze der schoonheid aan die oude school voor Kunstnijverheid op den Dreef, waar in zijn leertijd Von Saher nog de leiding had. In hoofdzaak aan Krabbé dankt Rees de inwijding tot de schilderconste. Zoo tegen het jaar 1900 beleefde men in Holland een opbloei der versierende kunsten en het was juist op die toen zeer gezochte Haarlem sche School dat de jeugdige aspirant-artisten ruimschoots gelegenheid vonden de daarvoor benoodigde kennis en kundigheden op te doen. Rees had het buitenkansje met den wel zeer bijzonderen artist G. W. Dijsselhof in aanraking te komen, die toen juist met groote batikwerken voor de kamers van den Am- sterdamschen arts dr. Van Hoorn bezig was en mocht onder zijn leiding daaraan meewer ken. Die kamers van dr. Van Hoorn geheel door Dijsselhof ontworpen, zijn later, na eerst nog bij Van Hoorn's opvolger Verhagen in gebruik te zijn geweest, in het Haagsclie gemeentemuseum terecht gekomen, waar zij nu van een zeer individuéele prestatie uit die beginperiode der herleefde meubel- en sierkunst zullen blijven getuigen. Dijsselhof's batiks met de prachtig geteekende kraanvo gels en ibissen op blauwen fond waren geheel volgens de oude Javaansche traditie vervaar digd en waren wonderen van vakmanschap; het latere módieuse gepruts met het procédé, waar bij opzettelijk barsten in de v/aslaag werden geknepen om het resultaat een ar tistiek tintje te geven, was daar vreemd aan. Dijsselhof was een te ernstig artist om zich met die foefjes bezig te houden en de samen werking met zulk een kunstenaar moet wel eenigen invloed op Rees hebben uitgeoefend, daar zelfs niet-kunstenaars onder den in druk van Dijsselhof's hooge artistieke per soonlijkheid plachten te komen. De juiste gevoeligheid voor een decoratie-e vlakvulling heeft Rees kunnen toor.en toen een dertig jaar geleden de houtsnee als wand versiering een tijd van belangstelling ging doorleven, waaraan we een groot aantal goe de bladen, maar later ook een alles overwoe kerend dilettantisme te danken hebben ge had. Gelukkig zijn we dat goedkoope gepruts op stukjes linoleum door lieden, die nauwelijks te bezwaren aanleiding geven door de moeilij ke verhoudingen bij dit belangrijk vervoers- onderdeel met zijn zoo groot aantal kleine on dernemers. Door haar voorloopig te handha ven wordt het belang van de coördinatierege ling ongetwijfeld gediend. Onder de bestaande wet op de evenredige vrachtverdeeling is door de arresten van den Hoogen Raad van 17 December 1934 de toe stand ontstaan, dat deze vrachtverdeeling niet wordt toegepast op den Rijn en zijn mon dingen, daar de Hooge Raad zulks in strijd acht met de Rijnvaartakte. De voorwaarden De onderwerpen waarover voorwaarden zul len worden gesteld zijn: De tarieven, de dienstregeling dan wel het aantal uit te voeren ritten of vaarten; den te volgen weg of het gebied, waarbinnen het vervoer zal worden verricht, de te bezigen ver voermiddelen en hun lading; de samenwer king met andere vervoerondernemers; het verstrekken van gegevens betreffende het vervoer; het bezigen van vervoerdocumenten en vergunningsbewijzen; de dienst- en rust tijden, die het vervoer verrichten; de ge schiktheid van deze personen, de omtrent den staat van het materieel te stellen eischen en het toezicht daarop, en hetgeen voorts voor de veiligheid van het verkeer wordt vereischt; de medewerking aan het toezicht op de nale ving van de voorwaarden der vergunning, en hetgeen verder voor een doeltreffende coördi natie van het vervoer van goederen wordt vereischt. De voorwaarde omtrent de toe te passen ta rieven, welke ook in de bestaande wet voor komt, wil uiteraard niet zeggen, dat het ver voer in het algemeen aan vaste tariefbedragen wordt gebonden. Er zal op dit gebied naar een soepele regeling worden gestreefd, welke zoo nauw mogelijk bij de practijk van het ver voerwezen aansluit. Nieuwe heffingen Ter bestrijding van kosten, verbonden aan de maatregelen, welke krachtens de zesde en negende afdeeling dezer wet worden geno men, met betrekking tot het vervoer van goederen, behoudt de minister de volgende heffingen voor: I. Terzake van een aanvraag om een ver gunning het bedrag der kosten, welke recht streeks in verband met de aanvraag worden gemaakt: II. Van den vervoerder, aan wien vergun ning is verleend, een bedrag dat per jaar voor een vaartuig ten hoogste 40 gulden en voor een vrachtauto of aanhangwagen ten hoog ste 20 gulden zal bedragen; III. Van de tusschenpersoon, die volgens artikel 8 is erkend, een bedrag van ten hoog ste 25 gulden per jaar voor elke erkenning. Het bepaalde onder I heeft slechts adver- tentiekosten e. d. op het oog, welke ook in het R.A.P. ten laste van vergunningaanvragers zijn gebracht. Wat de overige heffingen betreft, zal de wet zich tot het stellen van maxima dienen te be palen. De thans ontworpen wet zal in werking tre- len op een door de kroon te bepalen tijdstip, op welk tijdstip de wet van 5 Mei 1933 (even redige vrachtverdeeling voor de binnen scheepvaart) zal vervallen. Twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen Ir. van der Laaken. De Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Batavia heeft tegen ir. van der Laaken. vroeger algemeen organisatieleider van de N.S.B. in Nederlandsch-Indië, in ver band met het bekende spreekdelict twee maanden gevangenisstraf geëischt. (Aneta). ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eiseht Carter's Lever pilletjes bp apothekers en drogisten. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Jeugdige inbreker gearresteerd. Hij trok er des nachts met zijn auto op uit. De gemeente- en rijkspolitie te Ede zijn er in geslaagd den dager te arresteeren van ver schillende in de laatste nachten in de om geving van Lunteren gepleegde diefstallen. Het bleek te zijn de 21-jarige D. K. uit Ede, die onlangs uit een opvoedingsgesticht is ont slagen en er sindsdien des nachts met' een auto er op uit trok om benzinepompen te plunderen en „en passant" in te breken bij landbouwers. Eenige van diefstal afkomstige voorwerpen werden op hem bevonden. De auto, waarin de gestolen benzine zorgvuldig in een tank was geborgen, werd in beslag ge nomen. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd is de jon gen al meermalen wegens verschillende mis drijven veroordeeld. H.M. de Koningin heeft met haar gevolg voor eenige dagen haar intrek genomen in het Carlton Hotel te Luzem. Stopzetting van autobusdienst Amsterdam-Den Haag geëischt. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. T-isteren is de 70-jarige veehouder J. U. Bouwsma, te Warns, toen hij op den weg liep, door een auto aangegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer was op slag dood. Vordering der spoorwegen afgewezen. De president van de Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in een kort ge ding, aanhangig gemaakt door de Nederland- sche spoorwegen tegen de N.V. Sommeling's autobusbedrijf te 's-Gravenhage. De spoorwegen hadden op grond van het gewijzigde reglement autovervoer personen de onmiddellijke stopzetting van den door Sommeling onderhouden dienst tusschen Am sterdam en Den Haag gevorderd. Namens gedaagde had mr. de Grooth uit Rotterdam betoogd, dat dit reglement en in het bijzonder art. 2 onverbindend moet wor den geacht. De president heeft in zijn uitspraak o.m. overwogen, dat het niet op den weg ligt van den rechter in kort geding zich uit te spre ken over de al of niet verbindendheid van art. 2 van het R. A. P. Overigens heeft de president de vordering der spoorwegen ontzegd. teekenen konden, alweer langzamerhand te boven geraakt, maar de belangstelling voor goede prentkunst heeft er een geduchten knauw door gekregen, daar de leek steeds geneigd is het kind met het wasch water weg te werpen. Onze artist van vandaag heeft een groot aantal goede bladen op zijn credit staan, waarvan er, voor de portefeuilles van Teyler en van het Rijksprentenkabinet te Amster dam, indertijd zijn aangekocht. Dat veelzijdig onderlegd-zijn in Rees heeft hem op toevallige wijze werk en reputatie bezorgd op een terrein waarheen zijn aspira ties niet in de eerste plaats wezen. Voor de familie Van Beeresteyn copieerde hij eens een oud familieportret en deed dat zoo voortref felijk dat hem verzocht werd nog andere voor ouders uit dat geslacht voor de jongere leden der familie te verveelvuldigen. En zooals dat dan wel meer gaat, dan sleept het êéne suc cesje een volgend met zich mee; als een sneeuwbal den goeden kant uit rolt wordt hij dikker en zoo verkreeg Rees die reputatie een uitmuntend copiïst te zijn, reputatie die, hoe eerlijk verdiend ook, hem niet geheel bevre digen kan omdat hij in zijn werk wel andere idealen koestert. Per slot van rekening wil een schilder wel meester zijn van de techniek der Ouden doch in het eigen werk ook het eigen wezen leggen, het wezen van zichzelf en van zijn tijd. Het spreekt haast vanzelf dat het schilde ren van het Portret dus de laatste jaren Rees moest aantrekken. Van dit jaar is, onder an dere, het zelfportret dat hierbij wordt gere produceerd. Al mist ons prentje de kleur, men voelt er den schilder in, die in een forschen opzet den kop modelleert, in een breeden, niet jufferachtigen streek de witte werkjas in haar gestevenheid kan uitbeelden. Men ziet den schilder in zijn werkplaats, met studies aan den wand, waarbij een kleurige herinnering aan Veere's groote kerk, een directe en scher pe kleurnotitie, waartegen de kleur van kop en buste het moet kunnen uithouden. De expressie is die van een ongeforceerd ernstig streven, van een schilder, die het zich niet gemakkelijk maakt en vast van plan is, ons de komende jaren voor picturale verras singen te zetten. Waarvan wij dan eaarne in onze kroniek zullen gewagen. J. H. DE BOIS van de hooge prijzen in den aardappelhandel? In een gisteren te Rotterdam door de Rot- terdamsche vereeniging van groothandelaren in aardappelen, de Rotterdamsche afdeeling van den Nederlandschen bond van aardappel handelaren in Nederland, de Nederlandsche vereeniging van exporteurs, den bond van kleinhandelaren, den Christelijken bond van kleinhandelaren en den R.K. bond van klein handelaren belegde persconferentie zijn be sproken de oorzaken van den huidigen toe stand in den aardappelhandel, waarbij verte genwoordigers van bovengenoemde vereeni- gingen middelen aan de hand hebben gedaan tot opheffing van deze crisis. Naast andere oorzaken zoo werd betoogd zijn de crisisbepalingen ln den aardappelhandel fnuikend. Aard appelen worden van regeeringszijde nog altijd beschouwd als een crisis product, terwijl men aardappelen, waarvoor thans 9 a 10 cent per kg. wordt betaald, toch allerminst een crisisproduct kan noemen. In de eer ste plaats zal het teeltverbod, dat tot 1 Augustus a.s. van kracht is, opge heven dienen te worden. Met nieu wen toevoer en opheffing van het rooiverbod zullen zoowel de consu ment als de binnenlandsche aardap pelhandel gebaat zijn, niet het minst de groentenhandel. Aan het einde van de vergadering is aan den minister van economische zaken een te legram gezonden, waarin wordt geadviseerd tot en verzocht om opheffing van het rooi verbod van Eigenheimers op zeer korten ter mijn. Gladheid veroorzaakt aanrijding. Gistermiddag om twee uur begaf de 51- jarige hoofd-agent van politie Van der Camp zich per rijwiel uit de richting Mogelnstraat naar de Sint Annastraat te Breda, toen uit de Veemarktstraat een taxi, dit kruispunt na derde. Ofschoon de taxichauffeur nog krach tig remde/ kon hij door de gladheid van de straat den wagen niet tijdig genoeg tot stil stand brengen, zoodat de politieman werd aangereden. Hij sloeg met het hoofd tegen de keien. Met een schedelbasisbreuk en een. kaakfractuur werd hij in zeer zorgwekkenden toestand in het St. Ignatiusziekenhuis opge nomen. Ongeluksmiddag te Oegstgeest. Verkeersopstopping veroorzaakte tweede ongeluk. Resultaat: drie gewonden en drie beschadigde auto's. Dinsdag omstreeks drie uur hebben zich op den rijksweg onder de ge meente Oegstgeest ter hoogte van de drie witte verkeerspalen eenige vrij ernstige ongelukken voorgedaan, Een personenauto, bestuurd door den heer D. Nordheim uit Amsterdam, slipte met een snelheid van circa 70 kilo meter op den natten weg. Het voer tuig reed eenige jonge boomen omver, sloeg vervolgens over den kop en kwam in een langs den weg gelegen sloot terecht. De autobestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn moeder, even eens woonachtig te Amsterdam, kreeg een fractuur aan den rechterschouder. Nadat dokter Varekaanp uit Oegst geest de eerste hulp had verleend, werd de dame op zijn advies naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De personenauto werd zwaar beschadigd, en is naderhand per kraanwagen weggehaald. Bovendien werd een tweede ongeluk veroorzaakt, doordat zich een groot aantal nieuwsgierigen had verzameld. Een uit de richting Den Haag nade rende personenauto, bestuurd door den heer J. A. Spoelder uit de residen tie, is daarbij met groote snelheid opgereden tegen de achterzijde van een aan den rechterkant van den weg geparkeerd staande vrachtauto uit Amsterdam. Bij dit ongeluk brak de autobestuurder zijn knie, terwijl hij voorts ernstige verwondingen opliep aan één der dijibeenen. Zijn passagier, Th. Bernsen, eveneens uit Den Haag schoot door den schok met het hoofd door de voorruit en liep ernstige verwondingen op. Beiden weiden, op advies van dokter Varekamp, die het druk genoeg had, naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De auto van den heer Spoelder werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl ook de vrachtauto eenige scha de opliep. Dit laatste voertuig had bovendien de rem niet aanstaan en kwam door den schok in botsing met een voor zich geparkeerde personenauto van den heer Th. Kout uit Overveen. Deze wagen werd licht beschadigd, doch de heer Kout kon zijn reis voort zetten,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2