SI MARGAGA. HR. MS. „JAVA" TERUG IN INDIË. Manfred von Brauchitsch, die den „Grooten Prijs van Frankrijk" won tijdens de auto-rennen te Reims, na zijn zege Een fleurige tractatie voor de oudjes, tijdens den boottocht, welke Dinsdag te Amsterdam voor de 50ste maal door de vereeniging „Liefdadigheid naarVermogen" werd georganiseerd De Nederlandsche deelnemers aan den Tour de France versterken den inwendigen mensch, alvorens den grooten strijd te aanvaarden. V.l.n.r.: Van Schendel, Dominicus, Middelkamp, Van Nek, Hellemans en Schulte FEUILLETON Een avontuurlijk verhaal uit de binnenlanden van Sumatra's Oostkust, door GERT HARTENAU-THIEL. 28) Zwijgend boog ook Margaga het hoofd, den groet op dezelfde wijze beantwoordend. „Si Timbo, Si Zecko en Si Kroeto", begon ik plechtig, maar niet onvriendelijk, ..jullie zullen in de dagen van je gevangenschap wellicht tot de erkenning zijn gekomen, dat je gedrag mis plaatst is geweest en dat de politie, die met de handhaving van de orde is belast, geen an dere mogelijkheid overbleef dan jullie, die haar in de uitvoering van haar taak hinderden, in verzekerde bewaring te stellen". De ruggen der drie geestelijken kromden zich onderdanig. „Saja, toean commandant", mompelden zij. „Het viel me niet gemakkelijk juist jullie, de leeraren van het volk. in arrest te moeten stellen, maar in het belang van hen, wier gees telijke verzorging aan jullie zorg is toever trouwd. moest aldus worden opgetreden". „Saja, saja", bevestigden zij bedrukt. „Want", ging ik voort, „evenals wij de wet ten van onze regeering dienen te respecteeren, hebben jullie te gehoorzamen aan de wetten van den profeet en de geloovigen op te wek ken tot gebed, tot rust, orde en vlijt. Jullie hebben je er echter toe laten verleiden tegen Mohammed's bevelen te handelen door daad werkelijk mede te werken aan een verzet, dat tot een bloedigen burgeroorlog aanleiding zou hebben kunnen geven. Daarmede hebben jullie den toorn van den profeet opgewekt en deze veeft jullie door mii. den ongeloovige, ge straft". Wederom klonk het nauwelijks hoorbaar: „Saja. toean". ..Beloof me", vermaande ik en het was me of ik tot een paar ondeugende kinderen sprak, „beloof me tot jullie heiligsten plicht terug te keeren, slechts Allah, den profeet en de kerk te dienen, dan zal ik jullie je vrij heid teruggeven en alles wat gebeurd is zal vergeten zijn. Ik zal er van afzien den con troleur van jullie wel zeer laakbaar gedrag in kennis te stellen, zoodat verder niemand behoeft te weten, wat zich hier in Negri Lama heeft afgespeeld. Wat is daarop je ant woord?" Ook nu was het Si Timbo, die als woord voerder optrad en met zichtbare instemming van de beide anderen zei hij op een toon, waarin de fanatieke moefti nauwelijks te her kennen was: „Heer, wij weten, dat u niet anders kon handelen en wij danken u, dat u onze haat getemperd en ons voor onbezonnenheid be waard hebt! Wij willen slechts dienaren van den profeet zijn en hem en Allah loven!" Ik knikte bevredigd en gaf den fakir een wenk. „Het is goed en ten bewijze, dat ook de belangen der Mohammedaansche bevolking bij ons veilig ziin. overhandig ik je thans door jullie broeder, den fakir en moefti Si Mar gaga, mijn trouwen vriend, het heiligste reli- quie van de moskee: den tulband van Moham- niEn toen daarop Margaga met het heiligdom op de priesters toetrad en het hun, fluisterend gebeden prevelend, voorhield, sprongen de moefti's met een kreet van vreugde overeind, beurtelings, alsof zij hun oogen niet geloof den naar den fakir en den verfomfaaiden lap starend. Maar zonder den verloren gewaanden tulband, de oorzaak van alle narigheden zelfs maar aan te raken, wierpen zij zich, als op commando, weer op hun knieën en terwijl zij hun voorhoofd langs de planken van den hou ten vloer schuurden, stamelden zij eerbiedig. „Allah beseherme den oppas en de proleet ^Eerst daarna namen zij den tulband in ont vangst. Zij trokken de zijden sjerp van hun heupen en wikkelden er het heiligdom voor zichtig in, alsof het iets breekbaars gold. Daar bij bogen zij wederom driemaal het hoofd, mompelden gebeden en namen den verpakten schat elk aan een punt. Ook de fakir verzonk in gebed, boog dee moedig, evenals de drie priesters en besloot met mee te deelen, dat hij ook de heilige schriftrollen zou weten te vinden, want dat de profeet met hem was. Zichtbaar ontroerd staken de moefti's hun beide handen toe, welke hij lang in de zijne hield. De oudste priester. Si Zecko, richtte zich nog eenmaal in zijn volle lengte op en terwijl hij zegenend zijn hand ophief, zei hij plechtig: „Toean commandant, de geloovigen danken u. Ik zal allen moefti's en al onzen volgelingen opdracht geven voor u te bidden!" Daarna schreden zij statig, het pak in hun midden, naar buiten. Nauwelijks waren zij vertrokken, of het kletteren van wapens, tromgeroffel en korte commando's kondigden aan, dat luitenant Le- fèbre en luitenant Karsten van den patrouille- dienst waren teruggekeerd. Ook met hen was het weerzien allerhartelijkst en ik vernam met groote voldoening, dat overal weer orde en rust in de plaats heerschten Er was dus geen enkele reden meer voor bijzondere bewakings diensten. Allen waren verheugd eindelijk in een verkwikkenden slaap weer nieuwe krachten te kunnen vergaren, want de dagenlange zware dienst in de tropische hitte had heel wat van hun uithoudingsvermogen gevergd. Eenige uren later werden de gevangenen op transport gesteld. Onder bewaking van een aantal manschappen werden zij op een vracht boot ingescheept, welke met den stroom mee de Bila afdreef de straf tegemoet. In Batavia werd het vonnis over hen uitgespro ken. De meesten hunner werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld en ook de Chineesche kooplieden, wier medeplichtigheid kwam vast te staan, ontgingen hun gerechte straf niet. In Negri Lama was de rust voor- loopig weergekeerd. XIX. Dien zelfden avond gaf de radja een gala maaltijd, waarbij, behalve de officieren der aanwezige politietroepen, alle prominente fi guren uit zijn rijk, aanzaten. Er heerschte een zeer geanimeerde stem ming en als bijzondere attentie werden ons Europeesche gerechten, waaronder zelfs een speenvarken, voorgezet. De Mohammedanen roerden dit vleesch natuurlijk niet aan, want de Koran verbiedt hun dergelijke geneugten. Ja, zelfs de pan, waarin het varken was ge braden, liet de radja later aan boord van ons bootje bfengen, omdat zijns inziens dit splin ternieuwe keukengerei niet meer te gebruiken was. Nq. ons smaakte het „onreine dier" voortreffelijk en wij deden het goed toebereide maal dan ook alle eer aan. Herhaaldelijk moest ik den radja en zijn gasten de geschiedenis van mijn gevangen neming en mijn redding vertellen, telkens weer verlangde men nieuwe bijzonderheden te hoo- ren cn de namen Tarimo en Bawuto, die daar bij natuurlijk nogal eens werden genoemd, deden de toehoorders huiveren van ontzetting. „Allah en Mohammed!", riep de vorst, die mijn avontuur geheel mee beleefde. „Hebt u dan niet voortdurend in angst geleefd, toean commandant? Hebt u niet gesidderd voor uw leven? Bij den baard van den profeet, ik geloof, dat ik alleen al van ontzetting ge storven zou zijn!" „Ik zou niet graag beweren, dat ik mij bij zonder behaaglyk voelde, hoogheid, maar aan den anderen kant heb ik toch weer niet den indruk gehad, dat mijn leven voortdurend ge vaar liep. Pas toen Tarimo verdwenen was, werd de situatie hachelijk, want Bawuto leek me tot alles m staat, maar daar stond tegen over, dat ik intusschen mijn wapens weer had gevonden, zoodat ik me in ieder geval kon verdedigen. Maar of me dat bij die overmacht veel zou hebben geholpen, ben ik zoo vrij te betwijfelen. Nu", besloot ik mijn verslag, ..wat dat betreft, was het hoog tijd, dat er hulp kwam opdagen." „Een mensch kan slechts eenmaal, leven",. knikte de radja, wijsgeerig. „Ik zou niet graag sterven, ik houd van het leven!" „O, o!", secondeerden de ministers, „de groote toenggoe houdt van het leven. Saja, saja, het leven is beter dan de dood!" Allen keken elkaar angstig aan en schudden plech tig het hoofd. Wie beweert dan, dat het leven met den dood ophoudt?" vroeg Van Trassen. „Ik bij voorbeeld, geloof dit niet. „Waarom gelooft u daaraan, toean luite nant?" vroeg de radja, een en al aandacht voor dit nieuwe onderwerp. „Hebt u daar bepaalde redenen voor?" „Voor een deel wel, ja! U weet, hoogheid, dat onze vriend, de planter König, op instiga tie van den geheimzinnigen man met de drie roode strepen, door zijn bedienden werd ver moord?" „Saja, dat is mij ter oore gekomen", ant woordde de vorst. Van Trassen knikte. „Ja, dat was een tra gische geschiedenis. Welnu, het schijnt, dat de vermoorde met de berechting van zijn bedien den nog niet tevreden is; hij verlangt dezelfde straf voor den aanstichter, den man met de drie roode strepen." „Hoe kan de doode toean König nu iets ver langen? Hij kan toch niet meer spreken en niet meer schrijven, ja. zich zelf niet eens meer laten zien. Hij is voor ons verdwenen; hij heeft opgehouden te bestaan", meende de radja. Van Trassen schudde het hoofd. „Neen. hoogheid, hij leeft verder, ook na zijn dood. Voor mij is hij verschenen, weliswaar slechts in mijn droomen, maar niet eens, doch wel zes maal." De vorst maakte lachend een afwerend ge baar. „In uw droom, toean luitenant, dat wil ik gelooven. Ik droom niet graag, omdat men in zijn droomen meestal onaangename en op windende dingen beleeft. Saja! Droomen zijn vaak verschrikkelijk, maar, Allah zij dank, zij zijn bedrog!" En de ministers, prinsen en andere leden van het gevolg knikten bevestigend met hun hoofd. (Wordt vervolgd). Een overzitht tijdens den kamp om den „Queen Mary-prijs" als onderdeel der groote internationale schietwedstrijden te Bisley (Eng.) Hr. Ms, kruiser „Java" is na een af wezigheid van bijna twee jaar onder buitengewoon groote belangstelling in Indië teruggekeerd. De vlootvoogd, vice-admiraal Ferwerda, begroette de bemanning en hield een welkomstrede Jhr. mr. R. Wittert van Hoogland, die den heer Versteegh zal opvolgen als chef van den vliegdienst der K.N.I.L.M., bij zijn aankomst per vliegtuig op Tjililitan. De begroeting door den heer Versteegh Een aardig detail uit het bloemencorso Overzicht van den eersten Limburgschen paardenfokdag, welke tijden, het groote^narcistenfeett te Dinsdag Roermond |f gehouden

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5