SLOTAVOND Oostenrijk wordt „gelijkgeschakeld" GEBREK AAN JONGE LEIDERS. Alie van Wijhe-Smeding overleden nWKT CEllCiTIN A I Moeilijkheden der middenstands-organisaties, WIJ leven in een moeilijken tijd. Aller hande problemen, zoowel internatio nale als nationale, vragen om oplos sing. De onzekerheid is dikwijls beklemmend. Het zoo gecompliceerde raderwerk van ons economisch leven loopt bij herhaling stroef en is op menig gebied geheel of bijna geheel tot stilstand gebracht. De neiging om het met iets „nieuws" te pro- beeren neemt hand over hand toe. Men mist vertrouwen in het bestaande en geraakt daar door in de sfeer van moedeloosheid. Van ver betering in den toestand in het kleinbedrijf is behoudens in enkele uitzonderingsge vallen weinig te bespeuren. Aan wien de schuld? Het is gemakkelijker de vraag te stel len dan deze afdoende te beantwoorden. Maar vast staat, dat men den minder gunstigen gang van zaken in de eerste plaats wijt aan anderen en niet aan zichzelf Tot de projecten, die het in de eerste plaats moeten ontgelden, behoort gewoonlijk de eigen organisatie. Deze „doet" te weinig, kost te veel geld, waarvoor men onvoldoende te rug ontvangst. De leiders brengen te weinig tot stand en begrijpen de bestaande moeilijk heden maar ten deele. Men kan zijn contri butie-penningen beter sparen. De noodïge ac tiviteit zou ontbreken. Maar als men deze cri tici uitgenoodigt zelf de teugels in handen te nemen en hun de gelegenheid biedt zelf te toonen hoe het dan wel moet, volgt meesten tijds een min of meer gemotiveerd bedankje. De tijd ontbreekt. In wezen komt het woonlijk hierop neer. dat zij beseffen het niet beter te kunnen. Op hun eigen activiteit moet men geen beroep doen. Zij blijven bij voor keur critiseeren en achten zoodoende hun deel te hebben bijgedragen aan de beharti ging hunner eigen vakbelangen Menige middenstandsorganisatie kan zich onvoldoende ontplooien, omdat vele collega's of geheel afzijdig blijven, óf de organisatie vele leden telt, die een activiteit ten toon spreiden in de verkeerde richting. Slechts zel den wordt voldoende nota genomen van de kleine groep, die blijft volharden, die actief is in de goede richting en die zich niet zoo ge makkelijk uit het veld laat slaan. Een kleine groep. Inderdaad, zoo is het. Wie geen onbe kende is in het Jeruzalem der Nederlandsche middenstandsbeweging, weet dat een be trekkelijk kleine groep de leiding al jaren achtereen in handen heeft. Zeker, een ge deelte hunner is misschien wat al te stoelvast, maar het grootste gedeelte wordt herkozen, omdat er gebrek is aan opkomende leiders. Men blijft van hun activiteit profiteeren. Ja, meer dan eens laten zij zich verleiden voort durend nieuwe „baantjes" te aanvaarden met de mogelijkheid binnen korter of langer tijd Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst HAARLEM Woensdag. De Nederlandsche medici uit alle deelen van ons land hebben afscheid genomen van Haar lem en dat- op een wijze die velen hunner lang heugen zal. Ik bedoel dit in den meest gunsti gen zin van het woord. Na het officieele diner verzamelden zich de doktoren met tal van Haarlemsche autoritei ten in de tooneelzaal van De Leeuwerik, waar na de vele gangen van den afscheidsmaaltijd, de Regelingscommissie nog een licht souper opdiende waarvan de hoofdschotel was toe bereid door den medicus-auteur, Tjebbo Fran ken en waarbij het geheel werd geserveerd door Tilly Périn-Bouwmeester, Joh. Kaart. Johan Valk en een goochelaar wiens naam even onbegrijpelijk was als zijn kunstvaardig heid. Het was een hartverheffende aanblik te zien hoe eenige zonen van Esculaap, onder wie zich een vermaarde Haarlemsche specialist bevond, op het tooneel figuurlijk werden „uit gekleed" en de geheugensterkte van den mees ter op de vreemdsoortigste terreinen, van jongemannen tot kangoeroestaarten toe, wek te ieders bewondering. Maar het mooiste was toch de stemming. De stemming van vroolijke bentgenooten, op eens weer student, opeens weer schallend de oude liederen uit die mooiste jaren aanhef fend, veel pratend, veel rookend, een kleinig heid drinkend en ietwat anders dan wij, leeken, onzen serieuzen medischen stand ken nen. Een huisarts die zijn arm om uw schou ders legt en u een aardigheid toeroept, een specialist die u toeklinkt.de medische we tenschap die plotseling ineenschrompelt tot alleen de medische anecdote overblijft. Het kon wel niet anders of de schetsen van Dr. Franken moesten in deze omgeving een groot succes hebben. En dat hadden ze dan ook. Op geestige wijze dreef de auteur den spot met de rampzalige uitvinding der aardstralen en op fijne wijze ironiseerde hij de beeldschoone patiënte, die bij den sympathieken medicus steun zoekt voor die kwaal aller kwalen, die langs klinischen weg nog steeds niet genezen kan worden: de liefde. Met kennelijk plezier brachten de kunste naars de lichte, voor zulk een avond uitne mend geschikte dialoogjes over het voetlicht en de dankbaarheid van het publiek uitte zich telkens op duidelijke wijze. Alex de Haas met zijn vlotte, amusante con férence en zijn aardige liedjes had eveneens een groot aandeel in het succes. Dr. F. C. Kuipers dankte auteur en spelenden namens allen en het werd een ware ovatie, toen hij mevrouw Franken hulde bracht voor het feit. dat zij haar man op een voor hem gewichtigen dag van zijn leven, aan de algemeene ver gadering had afgestaan. Zoo behoort de 89e bijeenkomst van Ne derlandsche medici weer tot het verleden. De doktoren zijn op weg naar hun haardsteden. Het eentonig rythme der rails zal 'bij den een de melodie van mijnheer van Dale en me vrouw van Dam oproepen, de ander zal in het gezoem van zijn motor weer de klanken hoo- ren: Een man is precies wat zijn moeder in hem ziet; een babyeen kind.... anders nietanders niet. S. overbelaste motoren te worden. Hier schuilt een fout die zich reeds meer dan eens heeft gewroken. Een bepaalde vorm van activiteit is achterwege gebleven, nl. een activiteit tot gestadigen opbouw van een jongere leiders-ge neratie. Een moeilijk punt. Een probleem op zichzelf, dat noopt naar „binnen" te zien, Ook daarom is het zoo belangrijk. Want naar mijn gevoelen wordt er te veel aan dacht naar „buiten" besteed. Belangrijke problemen moeten en kunnen in de eigen or ganisatie behandeld en opgelost worden. Al dus kweekt men belangstelling voor de betee kenis der eigen groep. Langs dien weg' wordt nieuw kader gecreëerd. Dat kader is zoo met een onmisbaar. De tijd ligt reeds lang ach ter ons, dat het middenstandsleven eenvoudig van opbouw was. De vele voorzieningen, waarmede onze huidige middenstand te ma ken heeft en waarvan een gedeelte door hem zelf verzocht is, zijn dikwijls zoo gecompli ceerd, dat alleen daadwerkelijke studie den lei der in staat stelt nuttigen arbeid te ver richten. Andere groepen in onze samenleving hebben dit vraagstuk reeds jaren geleden be grepen en ook tot oplossing gebracht. Activiteit, in deze richting ontplooid, werpt geen directe baten af. Uitdrukkelijk worde daarop de aandacht gevestigd. Maar onmid dellijk dient daarop te volgen: de organisatie beschouwe men niet als de zoo overbekende automaat. Wie zijn organisatie als zoodanig wenscht te beschouwen is een slecht organisa tie-lid. Voor de behartiging van de belangen aller leden zijn perfecte leiders onontbeerlijk, Naast de behartiging van het eigen zaken belang moet een dosis liefde gekweekt wor den voor het organisatieleven. In de te voe ren onderhandelingen moet het bewijs leverd kunnen worden, dat men de materie beheerscht. Maar daarnaast moet men zich op het standpunt kunnen stellen van de partij „ter andere zijde". Geven en nemen zij het parool. Zoo zie ik de taak van hen, die zoo meteen geroepen kunnen worden de leiding over te nemen. Daarvoor is een bijzondere ac tiviteit noodig. Men kweeke deze aan; de organisatie zal er wel bij varen. MOLLERUS, ARTS M. JESSURUN. I Met leedwezen maken wij melding van het overlijden, op 72-jarigen leeftijd, van den heer M. Jessurun, arts, chirurg en vrouwen arts. De kleine, pittige figuur van dokter Jessu run zullen wij voortaan in Haarlem's straten missen want ook nadat hij zich eenige jaren geleden in Heemstede had gevestigd en chi rurg en vrouwenarts was geworden aan de inrichtingen Bethesda Sareptha en de Em- makliniek van Meer en Bosch, aldaar, kwam hij voor zijn particuliere praktijk nog dik wijls in Haarlem en omgeving. Arts M. Jessurun. HAARLEM Woensdag. De heer Jessurun werd 7 December 1865 te Paramaribo geboren. Hij studeerde te Am sterdam en deed in 1895 artsexamen. Daarna kwam hij naar Haarlem en was gedurende 8 jaar assistent van prof. Kouwer aan het St. Elisabeths Gasthuis. Gedurende 30 jaar was dokter Jessurun aan de Maria-Stichting alhier verbonden als chirurg en vrouwenarts en bij deze functies oefende hij een uitgebreide particuliere praktijk uit. De overledene was bemind en gezien bij zijn patiënten, die een onbeperkt vertrouwen hadden in zijn bekwaamheid en zijn dege lijkheid; vele van zijn patiënten waren zijn vrienden geworden. Toen hij in 1920 zijn zil veren artsjubileum vierde bleek hem ondub belzinnig, hoezeer hij gewaardeerd werd zoo wel om zijn werkzaamheid aan de Maria- Stichting als in zijn particuliere praktijk en hoe gezien hij ook onder zijn collega's was. Van elk dezer drie zijden ontving hij toen bij die gelegenheid een huldeblijk en menig har telijk woord getuigde van de genegenheid, die men dokter Jessurun toedroeg. De heer Jessurun gevoelde veel voor lite ratuurstudie; vooral de Fransche letterkun de trok hem aan en hij was dan ook vice- voorzitter van de af-d. Haarlem der Alliance Francaise. Ook maakte hij deel uit van het college van directeuren der N.V. Verzekering Mij. „De Vrijwillige Liefdebeurs". De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdagmiddag a.s. te Wester- veld na aa'nkomst van trein 14.14. Concertgebouw „De Vereeniging' te Nijmegen. De lieer M. L. Dein urn te Haarlem benoemd. M. L. DEINUM. HAARLEM Woensdag. De heer M. L. Deinum, directeur van den Haarleinschen Stadsschouwburg (zoon van den bekenden pachter der Gemeentelijke Concertzaal) is Dinsdagavond benoemd tot directeur van het Concertgebouw „De Ver eeniging" te Nijmegen. Hij was No. 1 van de voordracht. De jeugdige directeur (hij is pas 28 jaar) voerde sinds eenige jaren namens zijn vader de commercieele leiding van den Stads schouwburg. Hij genoot zijn schooloplei ding aan de H.B.S. a (de vroegere Handels school) en deed zijn examen op 17-jarigen leeftijd. De heer Deinum werd daarna aan de commercieele leiding bij de Philipsfabrie- ken in Eindhoven te werk gesteld. Hier bleef hij drie jaar. In 1930 aanvaardde hij een functie bij de Handelsvereeniging ..Amster dam" tot 1936. Sinds dien tijd werd hij be last met de directie van den Stadsschouw burg. AUTO VAN PRINS BERNHARD GEDEELTELIJK VERBRAND. HAARLEM Woensdag. Vannacht omstreeks half twee is de Auburn Cord van Z.K.H. Prins Bernhard op den rijks weg ArnhemEde ter hoogte van het plan ken wambuis, vermoedelijk door kortsluiting in de accu, in brand gevlogen en ernstig be schadigd. De prins was niet in deze grijze twoseater. Deze werd bestuurd -door een lid van de hof ding dat met den schrik vrijkwam. Dank ij het snelle optreden van de Arnhemsche en Edesche brandweer kon de motor behouden blijven. Het interieur van de auto brandde :hter geheel uit. De auto is naar een garage in Ede ge sleept. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn den 5den Juli 1938 de navolgen de faillissementen in behandeling genomen: Failliet verklaard werd: A. Noordenbos, destijds van beroep bakker en wonende te Franeker, thans bakkersknecht wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 74 I. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. Rechter-Commissaris: Mr. S. J. Pit. Opgeheven werd het faillissement van: (wegens gebrek aan actief): G. v. Groningen Jz„ koopman in 2e handsch ;oederen, wonende te Nieuw Vennep, Hoofd- eg 1312. Curator Mr. J. van der Hoeven. Geëindigd zijn de faillissementen van: (we gens verbindend worden der uitdeelingslijst) D. van der Veldt, bouwkundige, wonende te Heemstede, Rembrandtlaan 8. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet. P. M. Bersee Jr., bloemist, wonende te Hil- legom, Van Tetsstraat 5. Curator Mr. O. H. van Wijk. N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Die Scelvisch" te IJmuiden. Curator Mr. A. W. Hellema Talrijke vereenigingen ontbonden De pers wordt nationaal-socialistisch BERLIJN, 6 Juli (Havas) De gelijk schakeling van Oostenrijk verloopt in een vlot tempo. De Duitsche autoriteiten hebben een aantal maatregelen genomen. Zoo zijn de 174 Oostenrijksche oudstrijdersvereenigin- gen ontbonden en de leden ingelijfd bij de nationaal-socialistischen oudstrijders ver eeniging, den Kyffhaeuserbund. Verder is het vermogen van de Tiroolsche schuttersvereeni- ging Absam, welke herhaaldelijk monarchis tische tendenzen heeft getoond, in beslag genomen. 37 vereenigingen van politieperso neel en gendarmen zijn ontbonden en de le den zijn ingelijfd bij den Duitschen bond van politiepersoneel. Bovendien zijn talrijke kranten opgeheven of omgevormd tot nationaal-socialistische bladen, o.a. Het Linzer Volksblatt en de Ar- beitersturm, vroegere katholieke bladen, die thans nationaal-socialistisch zijn. De Koel- nische Zeitung deelt mede, dat het Volksblatt tot aan de Anschluss een krachtig tegenstan der is geweest van het nationaal socialisme. Het blad gold als het orgaan van den bisschop van Linz. Bovendien is te Innsbruck een na tionaal-socialistisch blad opgericht door sa mensmelting van twee Duitsch-nationale bladen. Na de zuivering van de Weensche balie, waar 730 Joodsche advocaten werden ge schrapt, zullen thans ook de middelbare meis jesscholen „arisch" worden gemaakt en zul len ook nationaal-socialistische eenheidsscho- len worden opgericht, welke de confessioneele scholen zullen moeten vervangen. DE M.U.L.O.-EXAMENS. Dinsdag' slaagden te Haarlem voor diploma G. Eggink, A. E. van Beaumont, A. Kok, F. Wijkhuizen, F. J. Jaski, J. Hezemans, F, C. Derks, A. Treep, IJ. G. J. H. Troost en B. Ruif rok, allen te Haarlem; G. P. L. Jutte, J. D. Veurrra.ii, J. v. d. Worp en C. Goede, allen te Heemstede; E. J. van Drunen te Bloemen- daal; A. G. Nusink te Aerdenhout; M. E. Ver- planke en M. Ruyter, beiden te Overveen. Voor diploma b: M. Kotte, H. W. de Kleyn, M. T. v. d. Oord, J. C. Stuij, W. A. Verkaik en N. Tanis, allen te Haarlem; C. H. Bottelier H. Uhlenbroek, beiden te Heemstede; A. M. Kroon te Hoofddorp; W. Smeets te Overveen L. Limburg en M. Toepoel, beiden te Bloe- mendaal. DE „KARIMATA" WEER TER „GOUDVANGST". De achtergelaten kabels en ankers van dé „Karimata" zijn thans alle opgevischt. De nieuwe ankers en kabels zijn reeds grooten- deels op den molen aangebracht en aan de reparaties wordt de laatste hand gelegd. Als alles naar wensch verloopt zal de „Ka rimata" Vrijdag a.s. naar de „Lutine" vertrek ken. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM, 6 Juli. HET CRISISMELKBESLUIT. Hedenmorgen verscheen voor den kanton rechter een verdediger namens verd. B.; laatst genoemde had op 13 April zijn zoon te Bever wijk in den zin van het crisismelkbesluit be doelde melk langs den openbaren weg laten vervoeren. De vader zelf noch de zoon had daartoe vergunning. De vader was bij ver stek tot f 8 veroordeeld. De verdediger voerde aan dat in casu van een strafbaar feit geen sprake kan zijn, aan gezien daartoe bezijden een constateeren van een overtreding van art. 2 van het crisisbe- sluit in de dagvaarding omschreven dient te zijn dat het geen van de in art. 3 van het be sluit genoemde gevallen betreft. De Ambtenaar van het O.M. was het hier niet mee eens, maar de Kantonrechter wilde de aangelegenheid bestudeeren en stelde de zaak derhalve uit tot 1 Augustus a.s. De laatste der Scottsboro negers veroordeeld. MONT COMERYALES, 6 Juli (Reuter). De doodstraf, welke was uitgesproken tegen Cla rence Norris, den laatsten van de Scottsboro- negers die nog geen gratie heeft gekregen, Is thans gewijzigd in levenslange gevangenis straf. Van de negen beklaagden, die beschuldigd werden in 1931 blanke vrouwen in een trein te hebben aangevallen, zijn thans vier in vrij heid gesteld, terwijl de vijf overigen werden veroordeeld 'tot langdurige gevangenisstraf fen EXAMENS. 1STE H. B. S. B MET 5-J. C. Voor het eindexamen aan de 1ste H. B. S. I met 5-j. cursus zijn geslaagd: Groep V: E. J. J. Benard; H. A. Boekwijt; J. W. Donkersloot; mej. Theodora W. Hout: C. Kooiman; J. Kroon; J. van der Meulen; W. Muller; N. C. A. Ockhuijsen; mej. Maria F. Ostendorf. Afgewezen 1. Het examen duurt voort. EINDEXAMEN „DA-COSTA-KWEEKSCHOOL" Geëxamineerd voor de akte Nuttige Hand werken voor meisjes 9 candidaten. Geslaagd: de dames A. G. Bruins, J. Ca- pelle, P. Frederiks, B. van der Horst, E. Olie mans, J. P. van Putte, A. W. J. Schipper, N. L. Waardenburg, G. H. Ziens. Afgewezen: geen. DE REIS VAN H. M. DE KONINGIN. Na haar verblijf te Luzern zijn H.M. de Koningin en haar gevolg te Brig in het kan ton Wallis aangekomen. Hare Majesteit heeft haar intrek genomen in hotel „Poste et Cou- ronne". Men vermoedt dat Hare Majesteit voorne mens is enkele dagen in het kanton Wallis te blijven. meer Als de politie uw fiets zonde! achterlicht ziet ófals 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op 't.,RIJKSKEUR"l ROOD RIJWIELACHTERLIëHT Duit§che militaire raadgevers hebben Hankau verlaten. „Japan zal niets winnen," verklaart generaal Von Falkenhausen. De Duitsche militaire adviseurs hebben Hankau gisteren verlaten en zich naar Hon- kong begeven. Voor hun vertrek verklaarde generaal Von Falkenhausen, naar het Chineesche pers bureau meldt: „Ofschoon moeilijke omstan digheden ons vertrek naar Duitschland noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land. dat we zooveel jaren gediend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gast vrijheid, die ons bewdfcen is: de gelukkige da gen, die wij in China hebben doorgebracht, zullen wij nooit vergeten". Von Falkenhausen zeide verder, dat China ongetwijfeld zege vierend uit den strijd te voorschijn zal ko men. Japan zal niets winnen, noch bij oor- nog, noch bij vrede". De generaal maande het Chineesche volk aan onder de leiding van Tsjang Kai Sjek mede te werken: indien ieder zijn plicht doet staat de eindoverwin ning vast. Een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek deed den Duitschers uitgeleide. DAARTOE 3INT U VERPLICHTlJ Purmerend, 5 Juli 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen. wegende 72.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 21.50. Aanvoer 9 kleine boeren, laagste prijs f 21.50 1 volette f 23.50, boter 1312 K.G. 1.20—1.30; 480 stuks runderen. 200 vette koeien 6367, matig; 148 gelde koeien 110200 per stuk, ma tig; 80 melkkoeien 210300 per stuk, matig; 42 stieren 5256 per kilo, matig; 15 paarden 80—160 per stuk, stug; 46 vette kalveren 30— 50 per kilo, matig; 248 nuchtere kalveren voor de slacht 512 per stuk, vlug; nuchtere kal veren voor de fok 1118 per stuk; 166 vette varkens voor de slacht 5254 per kilo, vlug; 42 magere varkens 2843 per stuk, vlug; 381 biggen 1524 per stuk, vlug; 513 schapen' 15— 29 per stuk. vlug; 37 bokken 3—14, matig; 380 lammeren 712 per stuk, matig; kipeieren 3.253.75 per 100 st.; eendeieren 2.60 per 100 st.; oude kippen en hanen 0.350.45 per kilo; konijnen 0.501.60 per stuk; eenden 0.20—0.50 per stuk; duiven 0.40 per paar; Noord-Holl. blauwe 0.62K-—0.70 per stuk; jonge hanen 0.37j^0.40 per stuk; uitzonderingsprijs 0.42^ -0.45. Afdeeling Eieren. Aanvoer 8000 eendeieren 2.752.85. 75.000 kippeneieren. 65—66 K.G. f 3.70—f 3.80 63—64 K.G. f 3.65—f 3.75 60—62 K.G. f 3.55—f 3.70 58—59 K.G. f 3.45—f 3.60 56—57 K.G. f 3.45—3.55 5355 K.G. f 3.35f 3.45 Alie van Wijhe—Smeding. HAARLEM Woensdag, In den leeftijd van 47 jaar is, na het ondergaan van een operatie, in het Protestantsche Ziekenhuis te - 's Hertogenbosch, overleden de be kende schrijfster A. van Wijhe Smeding, letterkundige te Vught. De overledene werd geboren in Enkhuizen op 17 Juli 1890. Onze medewerker de lieer J. H. de Bois, schrijft ons: Eenige dagen geleden kon men vernemen dat deze veel gelezen Hollandsche roman schrijfster in het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch was opgenomen, het naar omstandighe den wel maakte en dat een nieuwe roman T,an haar in begin 1939 zou gaan verschijnen. En nu komt dezen morgen haar overlijdens bericht en brengt haar vrienden in de velen die haar talent waardeerden, in droef gemij mer. Want zij had nog veel kunnen geven, haar talent was van een sterke soort en eigen lijk steeds aan het evolueereii, aan het zich verfrisschen en wijzigen. In haar zeer om vangrijk litterair oeuvre is zij niet in sclia- blonewerk vervallen, een nieuw boek van haar was steeds een verrassing. Mevr. Ali van Wijhe-Smeding na haar huwelijk met den predikant van dien naam teekende zij ook voluit haar werken aldus behoorde niet tot de romancières die op vergaderingen van let terkundigen, huidemaaltijden en bijeenkom sten van pen- of potloodclubs, bijeen en voor aan zaten. De kans is echter groot dat haar romans langer gelezen zullen worden dan die harer meer naar buiten ageerende zusteren. Het zal wel een harer eerste boeken zijn ge weest, een bundel schetsen onder den titel: „Achter het Anker", waardoor ik jaren gele den met haar werk kennis maakte en daar éen mijner allereerste letterkundige verslagen voor ons blad over schreef. Daar zat een zoo frissche kracht van zien en beleven dier schippershistories in haar weergeving dat die schetsen mij nooit uit het geheugen zijn ge gaan en ik haar werk de jaren door met groo te belangstelling en vaak met bewondering ben blijven volgen. Zelfs toen een HollancLsch rumoerigheid je over haar boek „De Zondaar" ontstond, zijn wij haar in onze waardeering niet afgeval len en hebben slechts een kleine onvoorzich tigheid betreurd, waardoor een overbodige passage voor velen een overigens prachtige en sterke milieu-schildering te rauw maakte. Niet licht zullen de lezers de hartelijk mooie en toch zoo solied geschreven en door werkte boeken vergeten die Alie Smeding na haar studieverblijf op het eiland Marken schreef. „Tyne van Hilletje" zal nog wel ja ren een terecht gewaardeerde roman en een trots der Nederlandsche schrijfsters kunnen blijven daar er een gezonde mengeling van vrouwelijk sentiment en mannelijke belang stelling in te vinden is, die maar zelden, zoo juist in evenwicht, voorkomt. In later werk ik geef hier geen opsom ming of boekenlijst harer werken komt een nieuw element, een neiging naar mystiek zeer duidelijk naar voren. Het geen wel met haar huwelijk en de voor haar nieuwe maat schappelijke sfeer in verband zal hebben ge staan. Ook daarin doet zij dan echter prach tige dingen die den lezer bijblijven. Haast even sterk als die storm- en watersnood nacht op Marken, uit Tyne van Hilletje, in ons geheugen gegrift bleef, staat ons uit die laatite periode een maannachtwandeling door de sneeuw voor den geest door de tob bende, met haar ziel vechtende vrouw, om welke heen het verhaal is opgebouwd. Met Ali Smeding heeft onze romanschrijf kunst een belangrijke figuur verloren die naar ik meen in kringen van litteratoren niet hoog genoeg geschat is, en die meer was dan knap spinster van verhalen, knap techni- cienne. Zij was werkelijk artiste. J. H. DE BC 'S, A

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8