fté€4*fi>0 H.P.C.-dames spelen gelijk tegen f Spannende Estafettes 1 Zuid-Engeland Om den wereldtitel Dammen Loting Holland-beker De jonge acht voor Triton Meulenberg eerste MAANDAG 11 JUG! 1938 IDoor de overwinning van den Ne- derlandschen meester Herman de Jongh in den wedstrijd om het kampioenschap van Frankrijk, zijn de Nederlandsche kansen op den wereldtitel belangrijk geste gen! Nu de Nederlandsche meester Herman de Jongh'beslag heeft gelegd op den titel van kampioen van Frankrijk, zijn de kansen op den wereldtitel voor Nederland belangrijk ge stegen. Immers behalve onze nationale kampioen R. C. Keiler, heeft thans ook Herman de Jongh het recht verworven den wereldkam pioen Raichenbach uit te dagen. Ongetwijfeld heeft o.i. Keiler de oudste rechten, doch wanneer Raichenbach het standpunt inneemt, dat deze beide meesters eerst een match zullen moeten spelen om uit te maken, wie van hen belden in den volgen den wedstrijd om den wereldtitel tegen hem zal mogen uitkomen, zal hiertegen wel weinig te doen zijn. Naar wij vernemen, zou Raichenbach reeds in October a.s. tegen Keiler uitkomen; de or ganisatie van deze match is reeds in voorbe reiding. Wij zijn dus wel benieuwd welk standpunt Herrn. de Jongh hiertegenover zal innemen en of Raichenbach zonder meer in October a.s. tegen Keiler om den wereldtitel zal gaan mat chen. O.i. zou echter een match Raichenbach Herm. de Jongh vooral wanneer deze in Ne derland gespeeld zal worden bijzonder groote belangstelling trekken. De loting voor de roeiwedstrijden om den Holland-beker, die 27 Juli op de Boschbaan te Amsterdam plaats zullen hebben, heeft Za terdag plaats gehad. Aan het programma ont- leenen we het volgende: Vierriemsgieken met stuurman, seniores. 14.30 u.: boei 1 Nereus, boei 2 R.V. Münster van 1882. Vierriemsgieken juniores (Willem Hultzer- beker). 14.45 uur: boei 1 De Amstel; boei 2 Het Spaarne; boei 3 De Hoop. Tweeriemsscullingbooten, lichte roeiers. 15 uur: boei 1 De Hoop (Zeegers); boei 2 De Am- stel (Wieringa). Tweerie-msgïeken zonder stuurman: 15.15 uur: boei 1: S. R. M. Anversoise, boei 2: De Amstel, boei 3: Triton. Tweeriemsscullingbooten, overnaadsoh 15.45 uur: boei 1: Die Ley the (Coster), boei 2: Laga (Van Blerkom), boei 3: De Hoop (Sel- lies) Double scullingbooten16 uur: boei 1: S.R.V. Stormvogel, boei 2: S.R.M. Anversoise. Tweeriemsscullingbooten (Holland-Beker) 16.15 uur: boei 1: Rhenus (Broockmann), boei 2: Willem III (Ten Houten) boei 3: Die Ley the (Velds). Achtriemsgieken seniores: 16.30 uur: boei 1: Nereus, boei 2: Münster van 1882. ROEIEN. Bij de int. roeiwedstrijden te Essen Uit Essen: Zaterdag zijn de traditioneel geworden internationale roeiwedstrijden op de Baldeney-see nabij Essen begonnen Over het algemeen verrichtten de Neder landsche ploegen matige prestaties, hetgeen ongetwijfeld ook aan het miserabele weer was toe te schrijven, maar daar hadden de andere deelnemers evenveel last van. Alleen in de Jonge Acht werd er een Nederlandsche zege behaald. Met bijna zes seconden verschil op Germania kwam de jonge Tritonacht het eerst door de finish in 7 min. 35.1 sec. Deze tweede dag heeft keen enkele Neder landsche overwinning opgeleverd. Onze land- genooten waren minder op dreef en eindigden slechts eenmaal op de tweede plaats, n.l. in de Jonge Acht. No 1 werd de Kölner Klub für Wassersport in 6 min. 54 sec. Triton maak te een tijd van 6 min. 59.1 sec. Een fraaie opname tijdens de zeilwed strijden welke op 't Braassemermeer gehouden zijn Deelneemstertjes aan de jaarlijksche schoolwedstrijden, welke Zaterdag middag in het Zwembad aan de Hout vaart werden gehouden, wachten vol spanning op het moment, dat zij den strijd tegen elkaar moeten aan binden, De belangstelling voor dit feest was zeer goed; men heeft kunnen genieten van vele spannende momenten in de verschillende zwemnummers, de estafettes en den polo wedstrijd van H. P. C. tegen Zuid-Engeland. Begonnen werd met het nummer 50 M. borstcrawl voor H.P.C. meisjes-adspiranten, welk nummer gewonnen werd door mej. Ada Stoker met een tijd van 37,3 sec., tweede werd Bep Helleganger met 37.4 sec., en derde Jopie Komen met 37.6 sec. Hetzelfde nummer voor jongens-adspiran- ten leden van H.P.C. werd gewonnen door Frits de Geest in 31 sec.; tweede werd Jan Hoge weg in 21.1 sec en derde Dick Kooy in 33.6 sec. Toen werd begonnen met het Internatio nale programma, doch ongetwijfeld zal het velen gespeten hebben dat de meisjes der Southern Counties Waterpolo-Association uit Engeland geen sterke tegenstanders waren. Het -belangrijke nummer de 100 Meter borstcrawl heeren waaraan deelgenomen werd door o.a. Stans Scheffer, A. H. Sipkema, J. v. Merkenstein en M. Mauritz werd een ge weldige strijd voor de bezetting van de tweede plaats. Scheffer lag reeds direct na den start aln den kop, welken voorsprong hij tot het einde heeft kunnen behouden. Zijn tijd was lm. 2.8 sec. Een zware strijd werd gestreden tusschen de drie laatstgenoemden. Mauritz gaf zijn vroegeren clubgenoot Sipke ma tot op de laatste meter een enormen strijd; het was dan ook met het miniem ver schil van 0.3 sec., dat Sipkema ditmaal nog wist te zegevieren. Ongetwijfeld bezit H.P.C. in Mauritz een zwemmer, die den naam van zijn vereeniging zal weten hoog te houden! Hetzelfde nummer voor dames was eveneens zeer spannend. In de voorseries had mej. Burggraaff van Internos uit Amsterdam reeds een mooien tijd gemaakt van 1 m. 17.6 sec. De beslissing kwam evenwel in de laat ste serie toen mej. Nida Senff de wereld recordhoudster op de 100 meter, rugslag op dit nummer startte met als concurrenten de dames Sweres van de H.D.Z. en Henny Bak ker en Els Alofs van H.P.C. Jammer genoeg was mej. Bakker die een gekneusden vinger had en die op Zondag 3 Juli j.l. den keurigen tijd gemaakt had van 1 M. 14 sec., niet op dreef. Aanvankelijk had zij na 50 M. nog de lei ding, doch toen zij bij het keerpunt bleef zitten, kwamen de dames Senff en Sweres aan den kop, waarbij mej. Sweres met een fraaie eindspurt de eerste plaats bezette. Haar tijd was 1 m. 13 sec., Die van mej. Senff 1 m. 15.8 en van mej. Bakker 1 m. 17.4 sec. Het nummer 100 M. schoolslag dames werd 16.2 sec. Vlak na hem volgde C. Schuurhui- zen van R. Z. C. in 1 m. 18.6 sec., gevolgd door B. J. Faddegon van D. J. K. met 1 m. 21.4 sec. en G. G. Gerkens van Nereus met 1 min. 21.5 sec. Mej. Iet van Feggelen won gemakkelijk de 100 M. rugslag dames zonder eenige concur rentie; H. v. Schouwen zegevierde bij de heeren met een tijd van 1 m. 14 sec. over Scheffer, die in moeilijkheden geraakte met de zijlijnen, doordat het keerpunt niet in het midden hiervan was aangebracht. Doordat de Engelsche dames Fuller en Hatcher verstek lieten gaan, verviel het num mer schoonspringen, dat thans een demon stratie werd. Spannende estafettes. In de laatste serie streden de H.P.C., D.W.R., H.D.Z. en A.D.Z. een gelijken kamp op het nummer 5 x 50 M., estafette, die gewonnen werd door de A.D.Z. in 2 m. 55.8 sec. De drie anderen voerden een geweldigen strijd om de tweede plaats; hoe groot de spanning op dit nummer wel -geweest is en welk een ge ring verschil er was tusschen de ploegen, blijkt wel uit de tijden, nl. D.W.R. met 3 m. 0.2 sec., (tweede), H.P.C. 3 m. 0.3 sec. (derde) en de H.D.Z. 3 m. 0.4 sec. Een even spannend nummer was de 10 x 50 M. borstcrawlestafette heeren, tusschen de een overwinning voor mej. Stroomberg in -- Unn. - „Tv> w v den tijd van lm. 28.8 sec., gevolgd door mej. aloude tegenstanders Haai lem D W.R.,H.V. Sieuwertsen van de A.D.Z. in 1 m. 30.1 sec., O. B- e1} c- ^aarm H.V.G.B. zich on- Sieuwertsen wederom gevolgd door de 13-jarige mej. Kos ter van de zwemvereeniging Velsen met een tijd van 1 m. 31.8 sec. Bij de heeren was het wederom K. Smits huizen van de Amsterdamsche Zwemclub, die met de overwinning ging strijken in 1 m. derscheidde door in den fraaien tijd van m. 8.8 sec. beslag te leggen op de eerste H. P. C. werd tweede met het miniem ver schil van 0.8 sec., in 5 m. 9.6 sec. Haarlem en D.W.R. bezette resp. de derde en vierde plaats. Waterpolo H.P.C.-dames-Zuid-Engeland. (2—3). Tegen het sterk spelende team der buiten- landsche gasten heeft H.P.C. een gelijk spel kunnen forceeren; direct mag gezegd wor den dat H.P.C. in hun competitiewedstrijden nimmer den vorm hebben bereikt, dien zij in dezen match ten toon spreidden. Door het uit stekende spel van de Engelschen werden zij als het ware meegesleept om ook hun uiterste krachten te geven. Reeds direct na het begin loste de Engelsche Miss. Murphey een schit terenden boogbal op het H.P.C.-doel, die on houdbaar bleek (01). Else Kloots maakte gelijk (11), waarna de Engelschen opnieuw de leiding namen door Miss. Rose (12). De gelijkmaker kwam door toedoen van mej. E. Kloots, toen zij op fraaie wijze van mej. C Kann den bal kreeg toegespeeld (2—2). Met dezen stand kwam het einde. Het avondfeest in Groenendaal. Onmiddellijk na het zwemfeest werd een begin gemaakt met den feestavond in res taurant „Groenendaal", waar de waarne mend burgemeester Jhr. A. v. d. Poll, namens het gemeentebestuur van Heemstede een kostbare herinneringsmedaille aanbood aan de ploeg der S.C.L.W.A. als blijk van waar deering voor haar komst naar Heemstede. Spreker roemde het spel tegen H.P.C. en stelde in het bijzonder het fraaie teamwerk ten voorbeeld. Mrs. Kittmer als geleidster der Engelsche ploeg dankte hartelijk het gemeentebestuur van Heemstede voor het fraaie geschenk en de hartelijke ontvangst in Holland. In het bijzonder sprak zij den wensch uit, dat de Hollandsche ploeg mooie successen zou beha- len bij de a.s. wereldkampioenschappen te Wembley. Hierna reikte jhr. v. d. Poll de prijzen uit met een toepasselijk woord. Vervolgens kwam de beurt aan de „Hot Playing Cracks", H.P.C.'s eigen band in een bezetting van 11 man. Tot laat in den nacht werd opgewekt feestgevierd. Uit BORDEAUX: Goed uitgerust van den vrijen dag zijn de renners Zondagmorgen weer op hun fiets gesprongen om de vijfde étappe van den Tour de France af te leggen, welke van Royan naar Bordeaux voerde over een afstand van 198 K.M. Het is een vrij eentonige rit geworden met slechts sporadische ontsnappingspogingen, welke meestal in de kiem gesmoord werden. Er werd wel in een stevig tempo gereden, maar de wegen en het weer waren goed, zoodat dit wel te verwachten was. Er was weinig vecht lust te bespeuren; blijkbaar moesten de ren ners nog den rustdag een beetje uit de beenen trappen. Reeds na een kilometer kwam het eerste lekke bandje; de Belg Lauwers was de onge lukkige, maar wereldkampioen Meulenberg wachtte op hem en na eenigen tijd kwamen zij tezamen weer bij. In een lange rij snelden de renners over de wegen, een enkele maal werd er iets ondernomen, maar succes bleef voorloopig uit. Op 40 K.M. voor Bordeaux ont snapte Frechaut, die in Bordeaux woont en die wilde trachten als winnaar van de étappe in zijn stad aan te komen. Het scheen wel te ge lukken, de Franschen Passat, Cosson en de Italiaan Introzzi hielpen hem en spoedig had den zij 45 seconden voorsprong, welke tot 1 minuut aangroeide. Toen echter zette het pe loton de jacht in en het duurde niet lang of ook zij waren weer ingehaald. Kort voor de aankomst werden nog pogin gen, om een voorsprong-overwinning te beha len, gedaan, maar het peloton was waakzaam. De Italiaan Servadei, die zich ook in de vierde étappe onderscheiden had, kwam als eerste de baan te Bordeaux op, onmiddellijk gevolgd door zijn landgenoot Bini en den Belg Meu lenberg. De wereldkampioen Meulenberg toonde zich weer een sprinter van groot for maat en wist met slechts enkele centimeters verschil als eerste over de eindstreep te komen. Servadei werd tweede, Bini derde, terwijl Frechaut de vierde plaats bezette, doordat hij nog juist uit het groote peloton was wegge sprongen. Op de vijfde plaats werden zestig renners geklasseerd, onder wie ook onze landgenooten Middelkamp, Anton van Schendel, Van Nek en Dominicus. Helaas hadden Schulte en Hellemons met pech te kampen, zoodat het niet te verwonde ren was, dat Schulte met bijna 3 minuten achterstand als 76ste en Hellemons zelfs met bijna negentien minuten achterstand als 83ste binnenkwamen. In het algemeen klassement heeft Majerus nog steeds de leiding. Weckerling, die na zijn protest van Zaterdag in het algemeen klasse ment weer van de tiende naar de tweede plaats verhuisde, is deze plaats nu toch kwijt, daar hij door pech ruim 1 minuut verloor en als 69ste in de étappe geklasseerd werd. Leducq bezet thans de tweede plaats. Middelkamp is weer eenige plaatsen naar voren geschoven en staat thans als 29ste ge noteerd. Ook Van Schendel ging vooruit en bezet de 37ste plaats. Van Nek volgde het goede voorbeeld en neemt nu de 65ste plaats ln. Schulte daarentegen viel een plaats terug en staat thans 72ste. Dominicus klom vier plaatsen omhoog en is thans 80ste terwijl Hel lemons terugviel naar de 83ste plaats. Het algemeen klassement is nu: 1. Majerus (Luxemburg) 33 uur 41 m. 56 s. 2. Leducq (Frankrijk) 33 uur 42 m. 48 s. 3. Magne (Frankrijk) 33 uur 42 m. 56 s. 4. Matthias Clemens (Luxemburg) met denzelföen tijd. 5. Wengler (Duitschland) 33 uur 43 m. 14 s. 6. Spekdier (Frankrijk) met denzelfden tijd. 7. Lowie (Beigië) met denzelfden tijd. 8. Cosson (Frankrijk) 33 uur 43 m. 33 s. 9. Weckerling (Duitsch.) 33 uur 43 m. 44 s. 29. Middelkamp (Nederland) 33 uur 50 m. 37. Anton van Schendel (Nederland) 33 uur 51 m. 58 s. 65. Van Nek (Nederland) 34 uur 6 m. 32 s. 73. Schulte (Nederland) 34 uur 15 m. 6 c. 80. Dominicus (Nederland) 34 uur 27 m. 3 9, 83. Hellemons (Nederland) 34 uur 28 m. 51 a.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5