Parijsche persoonlijkheden. THIJS, REDDER IN DEN NOOD! De terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. DINSDAG 12 JUEI 1938 Details van het Britsche plan. In het Britsche plan betreffende de terugtrekking der buitenlandsche vrij willigers uit Spanje, dat gisteravond in den vorm van een witboek te Lon den is uitgekomen, worden Londen, Hamburg, Marseille, Lissabon en Ge nua voorgeschreven voor het ont schepen van de vrijwilligers. De bui tenlandsche vrijwilligers, die te Lon den zullen worden ontscheept omvat ten hen, die gerepatrieerd zullen wor den naar Engeland, België, Denemar ken, Estland, Finland, Letland, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Polen en Zweden. De buitenlandsche vrijwilli gers in Spanje zullen geëvacueerd worden naar gebieden, die zullen wor den bepaald in de nabijheid van de ha vens Palamos, Cartagena, Malaga, Cadiz. Er zullen 2000 vrijwilligers per dag geëva cueerd worden, wanneer in de beide deelen van Spanje gelijke aantallen vrijwilligers zijn. Wanneer het aantal ongelijk is, zal de partij met het kleinste aantal dagelijks 1000 vrij willigers uitleveren en de partij met het groot ste aantal vrijwilligers een aantal, dat verhou dingsgewijze grooter is. De inscheping van de eerste groepen vrijwilligers moet beginnen op den 51en dag na de aanvaarding door de inter nationale commissie van de resolutie betref fende het terugtrekkingsplan en de evacuatie moet voltooid zijn 100 dagen nadien. Nog 35 dagen extra ziijj toegestaan voor de evacuatie van zieken, gewonden, krijgsgevangenen en vrouwen. Het Britsche plan voorziet verder in een vei'bod voor personen om zich naar Spanje te begeven, wanneer zij propaganda zouden kunnen gaan maken voor een van beide par tijen. Voorts is een verbod opgenomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekenende mogendheden om oorlogs materiaal te vervoeren naar Spaansche ha vens. Hamburg zal de ontschepingshaven zijn voor vrijw ers, die naar Duitschland gerepa- triëeri uilen worden en voor een deel van vrijwilligers, die in Cadiz en Malaga inge scheept zijn voor repatrieering naar B'elgië, Denemarken, Estland, Finland, Letland, Li- tauen, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen en Zweden, benevens voor krijgsgevan genen naar die landen, welke ingescheept zijn in Palamos en Carthagena. Vrijwilligers en krijgsgevangenen, die te Cadiz en Malaga ingescheept zijn voor boven genoemde landen, zullen te Londen ontscheept worden. Alleen vrijwilligers en krijgsgevange nen, die naar Portugal gerepatrieerd worden zullen te Lissabon worden ontscheept. Mar seille zal de ontschepingshaven zijn voor alle vrijwilligers, die naar Frankrijk gerepatrieerd worden en voor vrijwilligers, die te Palamos en Carthagena ingescheept zijn voor repatriee ring naar Albanië, Bulgarije. Tsjecho Slowa kije, Griekenland, Hongarije. Roemenië, Tur kije, Rusland en Joego-Slavië. Tevens zullen hier ontscheept worden de krijgsgevangenen voor die landen, welke te Cadiz en Malaga ingescheept zullen worden. Te Genua worden ontscheept alle vrijwilli gers die gerepatrieerd worden naar Italië en de vrijwilligers, die te Cadiz en Malaga inge scheept worden voor repatrieering naar Alba nië. Bulgarije, Tsjecho Slow-akije, Grieken land, Hongarfje, Roemenië, Turkije en Joego- Slavië, benevens de krijgsgevangenen voor die landen, ingescheept te Palamos en Cartagena. De havens waar speciale niet-inmengings- posten geplaatst zulllen worden zijn Bilbao, Huelva, Cadiz, Malaga. Cartagena, Alicante, Valencia en Barcelona. De uitvoering van het plan. Reuter is van meening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid van dit plan het wel een maand zou kunnen duren voor de antwoorden der beide Spaansche par tijen verwacht kunnen worden. Zoodra deze partijen hun toestemming hebben gegeven, zal de volledige niet inmengingscommissie bijeen komen teneinde het plan definitief aan te nemen. Deze definitieve aanvaarding zal de datum aangeven, te rekenen van welken de Kwestie-Sandys van de baan. Britsche Lagerhuis verklaart zich accoord met het rapport van de commissie voor de privileges. Het Britsche Lagerhuis heeft Maandag zonder hoofdelijke stemming een motie van Chamberlain aange nomen, waarin hij het Huis vraagt accoord te willen gaan met het rap port van de commissie voor de privi leges ten aanzien van de klacht van Sandys. Verschillende sprekers der oppositie en ook Churchill oefenden critiek uit op minister Hore Belisha. De premier zeide, dat het rapport van de commissie voor de privileges de de strekking heeft, dat het militaire hof een technische overtreding heeft begaan, doch dat de commissie niet van oordeel was, dat opzettelijk een poging is gedaan om het gezag van het Lagerhuis uit te dagen. Grammens staakt voorloopig zijn actie. Nu minister-president Spaak toezeggingen heeft gedaan. De Vlaming Florimond Grammens heeft medegedeeld dat hij het overschilderen van bordjes met Waalsche opschriften voorloopig zal staken nu minister-president Spaak be loofd heeft voor een stipte naleving der taaiwet te zullen zorgen. Vertegenwoordigers der Vlaamsche cultuur- vereenigingen hebben Zaterdag een onder houd van langer dan twee uur met den mi nister-president gehad. periodes in den tijdtabel der terugtrekking beginnen zullen. Een bijeenkomst der com missie is ook noodig voor de aanstelling der leden van de twee telcommissies, doch deze bijeenkomst zou kunnen gehouden worden voor de toestemming der beide Spaansche partijen is ontvangen. „Ontduiking" van het vrijwilli- gersplan door Franco? Nota te Londen overhandigd. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het Engelsche departement van buitenland sche zaken een nota doen toekomen, waarin beweerd wordt dat na besprekingen tusschen Italië en Franco voorgesteld wordt uit Spanje naar Italië ongeveer 10.000 man over te brengen, welke voor het meerendeel ziek en ongeschikt zijn voor den dienst,, de overblij vende Italiaansche troepen zouden dan worden ingelijfd in het Spaansche vreemde lingenlegioen als vrijwilligers met Spaansche uniform en onder aangenomen namen. De nota beweert verder, dat de Italiaansche ge nerale staf-adviseurs in Spanje zullen blij ven in burgerkleeding. Joodsche makelaars in Duitsch land mogen dit jaar hun beroep nog uitoefenen. Joodsche colporteurs moeten hun bedrijf na 30 September reeds staken. De wet, die den Joodschen makelaars in onroerende goederen en anderen Joodschen zakenlieden in Duitschland verbiedt hun beroep uit te oefenen, stelt op overtreding der bepalingen straffen tot zes maanden ge vangenis en boeten. De makelaars en beheer ders van onroerende goederen en de geld schieters op hypotheek zullen hun bedrijf tot het einde van het jaar mogen uitoefenen. Joodsche colporteurs zullen na 30 September a.s. hun bedrijf moeten staken. Geen enkele schadevergoeding zal worden verleend. Nieuwe uitbarsting van het Chaco-conflict voorkomen. Scheidsgerecht uit vertegenwoordigers van zes landen. Naar uit de laatste te Washington ontvan gen berichten blijkt, schijnen de Amerikaan- sche groote mogendheden erin geslaagd te zijn te voorkomen, dat het Chaco-conflict op nieuw tot uitbarsting komt. De vredesconferentie te Buenos Aires heeft den zes presidenten der bemiddelende landen gevraagd of zij bereid zijn de rol van scheids rechters op zich te nemen, indien Bolivia en Paraguay de Chaco-overeenkomst aanvaar den. Ortiz, de president van Argentinië heeft reeds zijn medewerking toegezegd. TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING VOORUITGAANDE. LONDEN, 11 Juli Vernomen wordt, dat de toestand van den koning zoodanig verbe terd is, dat hij vanavond zijn geneesheeren niet heeft behoeven te raadplegen. Voor mor gen zal geen bulletin meer worden uitgege ven. (Havas.) Japan bereidt een grooten slag aan het centrale front voor. Chineesche tegenaanvallen bij Hoekau afgeslagen. SJANGHAI,, 12 Juli. Terwijl Chinee sche troepen in den sector van Kioekiang een zwaar gevecht hebben te doorstaan, waar van, naar militaire deskundigen beweeren, het noodlot afhangt van Hankau, wordt van Japansche zijde gemeld, dat het vuur van het scheepgeschut en luchtbombardementen de Chineesche tegenaanvallen te niet hebben gedaan ten oosten van Hoekau. De Japansche opmarsch was sneller dan men verwacht had. Een groote Japansche troepenmacht wordt in de richting van Hoekau geconcentreerd met het doel een vernietigende slag te leve ren en dan nog verder op te rakken. Het wordt langzamerhand duidelijk dat het Poyangmeer een van de meest omstreden slag velden zal worden. Japansche vliegtuigen hebben Chineesche torpedobooten gebom bardeerd, die op hun beurt poogden, kleine Ja pansche booten, die troepen aan de westkust aan land wilden zetten te vei'drijven. De po sitie der kleide Japansche booten is zeer ge vaarlijk, omdat in het meer kort geleden door de daar gestationeerde school voor mijnenve gers honderd mijnen werden gelegd. (United Press.") Immigratielanden durven zich niet te binden. Vertegenwoordigers te Evian willen cijfers weten. Opneming van vluchtelingen naar verhouding van de grootte van het land gewenscht. EVIAN, 11 Juli. De oprichting van een permanent bureau voor de vluchtelingen, vormt nog steeds de voornaamste zorg van de gedelegeerden in het intergouvernemen- teele comité te Evian. Over het algemeen schijnt het, dat de im migratielanden,, zelfs indien zij bereid zijn, met de vestiging van een zeker aantal vluch telingen accoord te gaan, aarzelen zich te binden en welomschreven voorstellen te doen. Zij verlangen, dat de verdeeling der vluch telingen geschiedt in verhouding tot de op pervlakte van het grondgebied. Deze immi gratielanden wijzen erop zich niet te kunnen binden, zoolang zij niet bij benadering weten, wat het cijfer der totale immigratie van vluchtelingen zal zijn. Hieruit vloeit de nood zakelijkheid voort een permanent bureau voor de vluchtelingen op te richten, dat het voorloopige werk van Evian kan voortzetten en, na zich met de Duitsche autoriteiten in verbinding te hebben gesteld, een practische oplossing van het vluchtelingenvraagstuk kan trachten tot stand te brengen. De vertegenwoordigers van het Joodsche agentschap voor Palestina hebben de jour nalisten ontvangen en tegenover dezen uiting gegeven aan hun verwondering over het feit, dat de Britsche vertegenwoordiger in zijn uit eenzetting voor de intergouvernementeele commissie, niet Palestina heeft genoemd, dat toch alleen reeds de helft der Duitsche vluch- telingen heeft oneprompn. (Havas). WOENSDAG 13 JULI 1938. HILVERSUM I, 1875 en 4.15.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU., 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.16 Be richten). 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continube drijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 12.15 Berichten). 12.45—1.45 VARA-orkest. I.d. pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Esmeralda- septet, soliste en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie Goethe en Wij". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.06 Vocaal concert met orgelbegeleidingf. 7.308.00 Cau serie over Bach. 8.05 Herhaling S.O.S.-be richten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 „Sylvia"-Amusementsorkest en solist. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Trio-concert. 10.30 Gramofoonmuzoek. 11.00 Orgelspel. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (Om 9-30 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 1.00 Reportage. 1.30 De Gooi- landers en gramofoonmuziek. 2.45 Gramofoon muziek. 3.00 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en cau serie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouw- praatje. 7.45—8.00 Reportage. 8.05 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgel spel. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 N.C.R.V.- orkest en soliste. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11,25 Zang en piano. 12.05 Gramofoonmu ziek. 12.50 Uit Leipzig: Omroeporkest, Otto Fricke's orkest en solisten. 1.35 Sportreportage I.50 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC-Northern orkest en solist. 3.20 Declamatie, 3.50 R. Po well's kwintet. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoon muziek. 5.20 George Elrick en zijn „Music- Makers". 6.05 Sportreportage. 6.20 Berich ten. 6.45 Orgelspel en Billy Thorburn's Band. 7.20 Causerie New Homes for Old". 7.40 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest en soliste. 8.20 Jack Jackson en zijn band. 8.20 Piano voordracht. 10.05 Causerie „I was there". 10.20 Berichten. 10.45 Het Brosa-strijkkwartet. II,35 Oscor Rabin en zijn „Romany Dance Band". 11.50—12.20 Jazzmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.55—9.05; 10.30 en 12.35 Gramo foonmuziek. 1,50 Zang. 2.05 Gramofoonmu ziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Bailly-orkest. 6.35 en 7 20 Gramofoonmuziek. 7.35 en 8.50 Viool voordracht. 9.20 Gevarieerd programma. 10 50 Gramofoonmuziek. 11.20 Lafargue-dans orkest. 12.35— 2.20 L. Goldyês dansorkest, KEULEN 456 M. rn 6.50 en 7.30 Amusementsorkest. 8.50 Gouw orkest Silezië. 12.20 Rheinische Landes- orkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Eugen Tahn's orkest. 6.50 Viool en piano. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Meininger Landes- orkest. 9.20 Rijksuitzending Omroeporkest met inleiding. 9.50 Vervolg concert. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Weensch Sympho- nie-orkest en soliste. 12.30—3.20 Nachtconcert, (gr. opn.) BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 l. Loisseau's orkest. 1,502.20; 5.20; 6.50: 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotoo- neel. 9.20 Omroepsymphonie-orkest en so liste. 10.30 Vervolg concert. 10.50—11.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12 20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 om- roepdansorkest. 1,50 2.20 en 5.20 Gramofoon muziek. 6.35 Ha rmoniecavoor dracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 10.3011.20 Omroepdansorkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 J. Michalek's orkest en solisten. 8.20 Duitschlandecho. 8.35 Militair orkest en koor. 9.20 Zie Keulen. 9.50 Gramofoonmu ziek. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Zie Keulen. Om 10.50, 1.15 Tijdsein. 1.262.20 Nachtconcert (gr. opnamen). Twee hoofdpersonen van l'Ile-St. Louis. Van linzen en geroosterde os. TUSSCHEN elf en één zou je van een luchtballon 'uit, als er daar boven de Seine een hing, de l'lle-St. Louis- bewoners zich over hun eiland zien verspreiden. Sommigen trekken weg over één van de zes bruggen met hun „filet" in Parijs worden de etenswaren niet aan huis gebracht maar de meesten draven rond door de twee straten, de overlangsche en de overdwarsche en vormen de kleine wereldjes in de winkels De patroon leidt daar het gesprek; de klanten stemmen slechts in en blijven „plakken", tot de variëteiten, waarover de patroon beschikt, uitgeput zijn en de her haling begint, waardoor ze genoodzaakt zijn naar elders af te zakken. Eén manier is er om algemeene verbijste ring en verwarring te stichten in deze „kip penhokken" en die is, iets te zeggen, dat bij den patroon inslaat, waardoor hij zijn re laas in de steek laat, de klanten alle hou vast verliezen en hun uitdrukking van begrip overgaat in één van ware verstomming. Dit grapje lukt echter zoo maar niet, want een ieder waakt voor de goede orde en de regelmatigen afloop van het gesprek van den dag. Donderdag ben ik er toch in geslaagd. Want Donderdag op slag van twaalf houden de sirenen repetitie met een oorverscheurend tumult en Donderdag is de dag van linzen en geroosterde os. Hier heeten linzen: lantilles en zoo kun je als Hollandsche, genieten, zonder bij eiken hap te moeten denken aan een harigen Ezau en een blankhuidigen fleemerigen Jacob; de één zoowel als de ander benemen je de eet lust. Probeer lantille tegen een lins te zeggen en je slikt hem met genoegen door. Enfin, voor „lan tilles" moet ik bij de meest mysterieuzen persoon van het eiland zijn, waar het meest gespro ken wordt en waar ik een kleine victorie behaalde. Hij heeft tennisschoenen aan, waarin hij naar genoegen veerend kan loopen; hij rookt een pijp, heeft blauwe wateroogen, een pet op ongeknipte gele haren, een rood gezicht, een kleine stoffige gestalte met stijve geforceerde be wegingen Hij heeft een uiterst nette spraak en bedient met zekerheid en voorkomendheid uit hoeken en gaten, trommels en flesschen, zakken en buf fetten, terwijl hij zich met ernst erop toe legt, zoovel mogelijk op en neer te veeren. Hij geeft je de vaste meening een helpende hand te hebben in smokkelarij, valsche mun- terij, clandestiene stokerij en dergelijke. Hij heeft in zijn kruidenierswinkel van plus minus drie bij vier, achter in de donkerste hoek, een wijntoonbank, wat de louche-heid van de plaats aanzienlijk verhoogt. Er zit hier altijd de een of andere personage uit de „elite" van de Parijsche vagebonden, bekend onder de niet te vertalen algemeene naam „clochards". Deze leven van roode wijn en vormen een ras van onbehuisden, d.w.z. dat alle straten hun woning zijn en voornamelijk de kade's van de Seine in het centrum van Parijs, met de stegen eromheen. Voor het meerendeel ontstaan ze geloof ik, Nederlander in de Alpen verongelukt. Nabij het Fransche Alpendorp Thonon is Zondagavond een auto, die van Evian kwam en waarin de 28-jarige jhr. P. Teding van Berkhout met een dame en een vriend gezeten was, uit de bocht van een weg geslagen en in een ravijn gestort. Jhr. Teding van Berkhout kwam om het leven. De beide andere inzittenden werden ernstig gewond. De verongelukte was werkzaam aan de fi- nancieele afdeeling van den Volkenbond. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Ja, zien jullie wel, daar staat het kasteel van koning Zilverdraad alweer. En op het plaatje zien jullie een zwartachtige figuur die jullie natuurlijk dadelijk herkennen. Thijs houdt de kroon stevig tusschen zijn armen, hij neemt het zekere voor het onzekere, hij moet die kroon niet verliezen, want anders is natuurlijk alles voor niets geweest! Maar eindelijk was hij weer bij de poort van het groote kasteel aangekomen en toen de schildwacht hem zag, opende hij dadelijk de zware deur. Ridder IJs! kondigde hij plechtig aan, met luide stem. De mannen, die lui achterover hadden liggen soezen, sprongen over eind en keken met nieuwsgierige blikken naar Thijs, die dadelijk koning Zilverdraad op wilde zoeken. Wel, hoe is het mogelijk, bromde een van hen, hij heeft de kroon bij zich!! Thijs lachte den spreker vriendelijk toe Reken maar, grinnikte hij. En behoorliku O - booM - water III - buis e - Kruidenier - Slager uit dat gedeelte der menschheid, dat in den strijd om het bestaan de voorkeur geeft aan het gemak van vegeteeren op een tot droom geworden verleden of een droomgebleven toe komst, begoten met een liter wijn, boven een pieterig en vermoeiend bestaan van opstaan tot naar bed gaan. Deze oorzaak van het ontstaan maakt, dat ze een ras op zichzelf vormen, ten opzichte van den burger, dien ze niet zien en niet hooren. Hun bewegingen zijn wijd en van een natuurlijke diepzin nigheid. Zij hebben elk hun persoon lijke manier van kleeding, waar streng aan vast gehouden wordt en hun persoonlijke besognes, om aan den liter te komen. Daar is bijvoor beeld de lange vrouw met haar lange rokken en een een ceintuur, waar ze alle ratten, die ze vangt, bij hun staart aan op hangt. Daar is de eenzame heer, met bolhoed en slobkousen, die een kinderwagen heeft, waarin hij, onder een aardappelzak, alle ge vonden voorwerpen, behalve papier, ordent. Zij, die bij den kruidenier komen om een „coup de rouge", houden van gezelligheid en hebben allen een besnorde n vriendelijken, medelevenden glimlach In deze bijzondere omgeving stapte ik dus binnen om de lantilles, juist on der het afgrijselijk gekrijsch der sire- r\& nen en in de stilte, J\y i vlak er na, zei ik f\\ dit domme zin- I VA zinnetje: „De Ini die nog liggen te slapen, zullen nu wel flink wakker zijn". Een verschijnsel, dat zeker nog nooit een van de klanten had meegemaakt, deed zich voor; de mysterieuse persoon grinnikte luid op, door zijn pijp heen (om het idéé, dat er menschen waren, die 's middags om twaalf uur nog sliepen, merkte ik later). Toen begon hij uit te leggen, hoe feestgangers om later dan twee uur naar bed gaan en wat ik bedoeldeHij had weer het woord. Vol trots over deze onverwachte en onver diende victorie, draafde ik naar de slagerij, waar ik voor de „geroosterde os" moet zijn en waar als eenig gesproken woorden de prijs wordt afgeroepen, zóó, dat de vleezen en de naald van de weegschaal er van trillen en je zelf beeft van de weinige preutschheid, waar mee zulke ongehoorde prijzen de straatlucht in worden geslingerd. (Hier zijn de slagers winkels heelemaal open met tralies inplaats van een muur, als ze gesloten zijn)-. De klanten wachten gelaten hun beurt af, ingepakt in het rumoer van de straat en het hakken en slaan van den patroon en zijn chef. De patroon van een slagerij is altijd een heer en deze heer-eigenaar van de mooiste winkel van Pile, met het beste vleesch, met marmeren tafels en enorme weegschalen, een ameublement van wel honderd jaar oud, met koelkamer en ontelbare instrumenten ,is de tweede zeer mysteriese persoon van het eiland. Hij lijkt niet te denken en niet te droomen en daarbij vervaagt nooit en verandert nooit de uitdrukking van opmerkzaamheid op zijn gezicht. Zijn haren, zonder gebrillantineerd te zijn, blijven immer op dezelfde plaats liggen. Hij draagt lakschoenen en een gestreepte broek, (de „pantalon rayé, die hier leeraren, ambte naren en slagers aanhebben) en verder, de in gewikkelde schortencombinatie van het Pa rijsche slagersgilde, met vetertrosjes en scheeve banden, over de evenzoo professio- neele blauwe-ruitjeskiel. Het belangrijkste is zijn rag, het uitgangs punt van al zijn bewegingen en die je door zijn blauwgeruite hemd heen ziet. Hij zaagt met twee zagen, snijdt met vier messen en drie mesjes, hakt en slaat met een hakmes, dit alles met de zekerheid van een virtuoos en zonder ijdelheid. Verder ziet men hem varkens, schapen en halve kalveren van hun plaats aan de zolde ring verzwaaien met een piek en een vork; ploeteren toch altijd met lichtheid van be weging aan de weegschaal waar een os aan hangt, zwieren met een ons gehakt, gul zich naar de kas bewegen met een tienfrancstuk, als zijn vrouw of zijn moeder, die om beurten het geldlaadje houden, in de potten en pan nen zijn gaan kijken en het licht in de koel- kamerkast uitdraaien met onverschillige ac curaatheid Bij deze lijst komt nog, dat hij groot is met een klein hoofd en donker, waardoor hij een ideaal type voor een opera als „Le boucher de Séville" zou zijn. Nu iedereen zich in het bezit van radio-ontvangst mag ver heugen zal deze opera wel bekend zijn. En ziehier dus, geachte lezer, de portretten van twee hoofdpersonen van LTle St. Louis, die u zeker met plezier zoudt leeren kennen, als u hier een half pond lantilles en een half pond os-om-te-roosteren komt koopen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6