PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. Verkeersverbetering op het Stationsplein. BEVERWIJK. Vooral in het belang van de reizigers Plannen in voorbereiding. De verkeersregeling op het Sta tionsplein, in het hijzonder dan on middellijk voor den stations in- en uitgang heeft al vele jaren zeer veel, zoo niét alles te icenschen overgelaten. Van een regeling kon eigenlijk moei lijk worden gesproken, eerder van een chaos, die menigen treinreiziger met ergernis vervulde. Een deel van het plein behoort in eigendom aan de Ned. Spoorwegen, die dus ook te be slissen had over het verleenen van stand plaatsen voor autobussen en taxi's. Deze waren vlak bij den in- en uitgang van het station zoodanig opgesteld, dat de zich naar de treinen spoedende of terugkeerende reizi gers tusschen deze voertuigen moesten door- loopen. Menigmaal ging dit met gevaren ge paard. De autobussen van den dienst op Wijk aan Zee moesten op het plein zoodanig ma noeuvreeren, dat zij achteruitrijdend, de standplaats konden bereiken. Hetzelfde ge schiedde met de taxi's, die aan de andere zijde van den ingang standplaats hadden. Een treinpassagier. die zich met zijn bagage per auto naar den trein liet brengen kon nooit voor den stationsingang worden gereden. Hij was genoodzaakt ergens op het plein uit te stappen, waar de chauffeur hem toevallig kon brengen. Naar wij vernemen zal weldra in dezen onaangenamen toestand een geduchte verbetering worden ge bracht. Het gemeentebestuur heeft daarvoor reeds eenige malen pogingen in het werk gesteld en thans zullen deze onderhandelingen met de Ned. Spoorwegen naar het zich laat aan zien wel tot een goed einde worden gébracht. Deze week werd over de in te voeren ver beteringen een conferentie gehouden, waarin de verschillende wenschen werden besproken. Ten aanzien van deze plannen vernamen wij van bevoegde zijde, dat in de eerste plaats de kiosk achteruit zal worden geplaatst. Langs het stationsgebouw zal, voor zoover dat noo- dig is een trottoir worden aangelegd. Boven den stationsingang zal een luifel worden aan gebracht, die het publiek, dat voor den ingang op een auto wacht, bij slecht weer eenige be schutting zal bieden. De autobus naar Wijk aan Zee zal stand plaats krijgen in het verlengde van het trot toir nabij den stationsingang. Ook voor de taxi's is naar een andere standplaats omge zien. Deze meent men gevonden te hebben aan de overzijde van het plein langs het trottoir aan de zijde van de Halve Maan. Door deze maatregelen hoopt men een belangrijke ver betering in den thans bestaanden toestand te kunnen aanbrengen. Omtrent de uitvoering van deze plannen zal de directie van de Ned. Spoorwegen zoo spoedig mogelijk een beslis sing nemen. Wanneer nu voor het stationsgebouw ook nog een flinke klok zou worden aangebracht, zouden de spoorwegen het reizend publiek ongetwijfeld een grooten dienst bewijzen. Want ook daaraan bestaat wel behoefte. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 15en Juli 1938. Spinazie per kist 0.40—fl.55 Postelein per kist 0.120.30 Andijvie 100 str. 1.50—2.50 Wortelen per bos 0.08-^0.11 Bieten per stuk 0.06 Komkommers per 100 23.50 Augurken per K.G 0.060.13 Aardappelen, klei p. K.G. 0.03)40.08 Peulen per Kilo 0.140.24 Doppers per Kilo 0.070.12 Capucijners per Kilo 0.120.18 Raspers per Kilo 0.120.18 Tuinboonen per K.G. 0.060.11 Snijboonen per K.G. 0.40 Heerenboonên per K.G, 0.320.40 Bloemkool per stuk 0.06—0.14 Uien per Kilo .0.13 Sla per krop 0.020.03K- Rabarber per bos O.02)<0.05 1/2 - Pieterselie per kistje 0.18 Selderie per kist 0.25 Aardbeien per K.G. 0.120.16 Frambozen per doosje 0.09—0.15 DE AANVOER VAN AARDBEIEN Aan de B. E. T.-Veiling was de aanvoer Vrij dag 50.025 K.G., waarvan 6000 K.G. tegen den vastgestelden minimumprijs van 12 cent per K.G. uit de markt werden genomen en voor rekening van de Ned. Groente- en Fruitcen- trale werden ingepulpt. Daarvoor komen na tuurlijk in de eerste plaats de aardbeien van mindere kwaliteit in aanmerking. Als gevolg daarvan werd voor de betere kwaliteiten iets boven den minimumprijs betaald; gemiddeld: f 13.11 per 100 K.G. Van de Vereen. Veilingen waren de aan voeren van Vrijdag nog niet bekend. Donder dag was op deze veiling de aanvoer 62.886 K.G. tegen een gemiddelden prijs van f 13.09 per 100 K.G. Op dien dag werden aan deze veiling voor den minimumprijs opgehouden 32.093 kg. GEZAMENLIJKE OEFENING GAAT NIET DOOR. De aangekondigde gezamenlijke oefening van de plaatselijke vereeniging „Voor arbei dershulp bij ongelukken" met de Amster- damsche afdeeling, die Zondag op een terrein aan de Zeestraat zou worden gehouden, moet wegens onvoorziene omstandigheden worden uitgesteld. JAARVERGADERING SOC-DEM. VROUWENCLUB. De plaatselijke afd. van de Soc. Dem. Vrou wenclub zal Vrijdag 22 Juli haar jaarvergade ring houden. De agenda vermeldt o.a. een be stuursverkiezing en een bespreking van het zomeruitstapje voor de kinderen. COLLECTE VOOR DE NAZORG. De plaatselijke afdeeling van de Vereeni ging tot bevordering van de belangen van t. b. c.-patiënten in Nederland heeft van het gemeentebestuur van Uitgeest vergunning ontvangen voor het houden van een collecte, die zal plaats vinden op Zaterdag 6 Augustus. GESLAAGD VOOR HET ESPERANTO- EXAMEN. Voor het te Amsterdam gehouden Esperan- to-examen'slaagden onze plaatsgenooten: de fcooren A A_ van Leeuwen en g wijman. IJMUIDEN EEN BELGISCH ZEILJACHT BINNEN GESLEEPT. Hedennacht 2 uur heeft de garnalenvis- scher P. G. een Belgisch zeiljacht binnenge sleept dat ter hoogte van Zandvoort door stroom en wind aan lager wal geraakt was. Het jacht had 3 opvarenden aan boord. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Protinus, IJM. 35. Vangst: 35 manden gul, 25 m. wijting, 15 m. schelvisch, 50 m/braad- schelvisch, 40 m. schol en tarbot, 90 m. kleine schol, 10 m. makreel. Totaal 265 m., benevens 80 stuks stijve kabeljauw. Poolzee IJM. 77. Vangst: 200 m. diversen, benevens 150 st. ijskabeljauw en 20 st. stijve kabeljauw. Caroline IJM. 26. Vangst: 80 m. schel- visch, 335 m. braadschelvisch. 70 m. gul, 80 m. radio en wijting, 650 mè makreel en 10 m. platvisch. Totaal 1225 m. benevens 100 st. stijve kabeljauw. Erin IJM. 12. Vangst: 95 m. schelvisch, 310 m. braadschelvisch, 100 m. radio, 30 m. gul, 20 m. wijting, 400 m. makree.l, 15 m. varia. Totaal 970 m. benevens 360 st. stijve ka- baljauw. Clazine Luther IJM. 59: Vangst: 65 m. schelvisch, 115 m. braadschelvisch, 10 m. wij ting, 30 m. gul, 280 m. makreel, 5 m. plat visch. Totaal 505 m. VERTROKKEN TRAWLERS. Hedenmorgen vertrokken naar zee de trawlers: Amstelstroom IJM 91, Neptunus IJM 87, Adelante IJM 19, Maria IJM 95, Con dor IJM 72 en Norma Maria IJM 6. CASTRICUM RUITERFEEST OP HET VITESSE-TERREIN. Bewonderenswaardig rijden van de kozakken. Vrijdagavond hebben de bekende Djiguiten- Kozakken een voorstelling gegeven op het Vi- tesse-terrein. Ongeveer 250 toeschouwers hebben met be wondering de onovertroffen staaltjes van paardrijkunst en van ruiter-acrobatiek gade geslagen. De Kozakken verbaasden het pu bliek door de groote stoutmoedigheid, waar mede zij hun nummers uitvoerden. De hoofdnummers, de groote pyramide, de dolkendans en de salto mortale lokten een daverend applaus uit. Liefhebbers van paardensport hebben van deze voorstelling volop genoten. Zondagmiddag en Zondagavond willen de Kozakken voorstellingen geven te Beverwijk, op het terrein van de voetbalvereniging be verwijk". WIJK AAN ZEE DAMWEDSTRIJD DUKEL—MERTENS. Vrijdagavond had de 8ste partij der dam- match Dukel-Mertens in Hotel Sonnevanck te Wijk aan Zee plaats. Na een kort openingswoord door den secre taris van „Denk en Zet" begon de partij. De zeer leerzame partij werd met aandacht ge volgd. Na 2V2 uur spelen was de stand re mise. Er bestaat groote kans, dat de 9e partij óók in Wijk aan Zee gespeeld zal worden. Vervolgens kwam er een simultaan-séance door den heer Dukel tegen 17 deelnemers. Hij versloeg allen in den recordtijd van onge veer IV2 uur. Na afloop hield de heer Dukel nog een de monstratie over het verloop der gespeelde partij. UITSLAG BALLONWEDSTRIJD. Bij den uitslag van den ballonwedstrijd, die gisteravond te Wijk aan Zee plaats vond, zijn de volgende kinderen voor een prijs in aan merking gekomen le pr. Alida v. d. Wel, Relweg 42, 2e prijs Dorris Voors, Pension Westerduin; 3e prijs, Gerard Schelvis, Lageweg 5; 4e pr. N.N., Em- mahuis, 5e pr. Ruys „Zeerust" 6e pr. Truus Büter, Julianaweg 5; 7e pr. R.. Spek, Zee straat 413; 8e pr. Jan Termeulen, Relweg 8; 9e pr. Annie Kraaij, Julianaweg 15; 10e pr. Frans de Haan, Pens. „Thea"; lie pr. N.N. Emmahuis: 12e pr. Marietje Oldenburg, Ju lianaweg 36; 13e prijs Loesje Witteveldt, Ju lianaweg 19; 14e pr. Hendrikus de Jager, Em mahuis. Verder de 15e tot den 22en prijs allen in „Heliomare" HEEMSKERK R.-K. V.V. „A.D.O." Zondag speelt A.D.O. een vriendschappe lijke wedstrijd tegen „Vitesse" te Castricum. Het elftal komt als volgt uit: Bert Beentjes, Baltus, Zonneveld, Rozing, v. d. Kolk, Groot, Brasser, v. Wensveen, Koopman, Welboren, Meijer. SCHOOLFEEST. De vier laagste klassen van de Chr. School zullen Maandag a.s. een schoolreisje maken. De reis gaat dit jaar naar Valkeveen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk Barend, z. van Joh. C. Kort en M. Dukel. Ondertrouwd: G. M. Haage, alhier onl. te 's Hage en A. L. M. ter Horst, te Amsterdam. P. H. Lammers, alhier en Marg. Nijman, te Limmen. HINDERWET Bij het Gemeentebestuur is een aanvraag ingekomen van de Gebr. Eeltink, alhier, om ingevolge de Hinderwet vergunning te be komen voor het oprichten van een smederij met garage aan den Rijksstraatweg. Het ver zoekschrift met bijlagen ligt ter gemeente secretarie ter inzage. COLLECTE Aan het Roode Kruis is vergunning verleend tot het houden van de jaarlijksche Roode Kruis collecte op Zaterdag, 6 Augustus a.s. SANTPOORT TURNVEREENIGING „SANTPOORT" Zooals wij reeds meldden, gaat de jaarlijk sche openluchtuitvoering van T.V.S. op Zon- a.s. niet door. De estaiette wordt echter wel gehouden. Hiervoor hebben ingeschreven: „Concordia" (Haarlem) met 2 dames- en 2 heerenploegen; „Olympia" (IJmuiden) met 2 heerenploegen O.S.S. (Zandvoort) met 1 damesploeg; B.G.V. (Bloemendaal met 1 dames- en 1 heerenploeg; T.V.S. (Santpoort) met 1 dames- en 1 heerenploeg. Ditmaal wordt niet op het parcours Kruid- bergerweg—Cremerlaan geloopen, doch op het terrein van R.C. Brederode. CONCERT IN DE MUZIEKNIS. Onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" geven „Tot Nut en Genoegen", directeur de heer Polfliet en de mandolineclub „Apollo", directeur de heer Joh. B. Kok Maandag 18 Juli een concert in de muzieknis. „Tot Nut en Genoegen" brengt de volgende nummers ten gehoore 1. Kom dan kameraden. 2. Wien bleibt Wien, 3. Lulabyland, 4. In Mei, 5. Oud-Hollandsche boerendansen, 6. Reepelsteeltje, 7. Droomland. 8. Alte Kameraden, 9. Vilja-lied, 10. Wolga- lied, 11. Zij zong zoo mooi de tweede stem, 12. Menuet, 13. Vacantie, 14. Hoor mijn lied Violetta „Apollo" zal uitvoeren; 15. Una sera Napoli, 16. Lotusblumen, 17. Musical Medly, 18. Juliska, 19. La Veuve joyeuse, 20. Excelsior-marsch, 21. Suite van Volksdansen. Ambtenarengerecht doet uitspraak in de zaak-Oss. Beroepen der marechaussee ongegrond verklaard. Het Ambtenarengerecht te 's Gra- venhage heeft vanmorgen de beroe pen van de leden der voormalige Ossche marechaussee-brigade, voor- zoover deze betroffen de ontneming der opsporingsbevoegdheden onge grond verklaard. Het Ambtenarengerecht heeft te vens ongegrond verklaard het beroep der voormalige Ossche marechaussee brigade voorzoover betreft de over plaatsing. Door den Oranje Vrijstaat. Kerk in Kimberley. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN NA on; plan ons gedwongen kamp in de cactus plantage schoten wij niet veel meer op. Even voorbij Cradock moesten we al een kampplaats zoeken en vroe gen vergunning bij een hofstede. De eigenaar was er juist zelf, een kleinzoon van Paul Kru- ger nog wel, en stelde dadelijk het heele huis, dat juist leeg stond, tot onze beschikking. Een kaffer kreeg opdracht, een doringboom tot stukjes te hakken en zoo kookten wij weer eens binnenshuis en legden onze luchtmatras- jes op den planken vloer. Niks gedaan hoor, zoo'n huis. Als je iets hebben moet, een pan of het zout of zoo, moet je eerst alle vier wan den van de kamer afzoeken en dan staat het net in het midden. In je tent is dat veel mak kelijker. Daar vind je alles op den tast en al tijd binnen het bereik van de hand. Maar het houtvuurtje was lekker, want dien nacht heeft het flink gevroren. Wij zijn namelijk ondertusschen in het zoo genaamde Hooge Veld, op de hoogvlakte gear riveerd. De wegen worden wat beter en rech ter en wij kunnen weer eens een vaartje zet ten, 60, 70, 80 k.m. per uur. Met een aanhang wagen over een eigenlijk niet verharden weg. Om drie uur bereiken we de Oranjerivier, die tientallen jaren lang de noordgrens der Kaap kolonie vormde en rijden het gebied van den Oranje Vrijstaat in. Er is wat meer planten groei, al is het gras verdord en er treedt een nieuwe factor op in het landschap, namelijk de ijzeren windmolen. Er schijnt hier in den bodem nogal wat goed bruikbaar water aan wezig te zijn en overal, waar het land geïrri- geerd kan worden, zien we dadelijk mooi- groene gewassen. En hier en daar staan tien tallen en zelfs honderden van die molentjes bijeen, al vernemen we ook al spoedig, dat ze nog wel brak water leveren. Maar de boerde rijen liggen nog steeds zeer ver uiteen. Vijf- en tien- en twintigduizend hectaren zijn geen zeldzaamheid voor ee>n boerderij en dan steeds als hoofdproduct de schapenwol, wat toch ook altijd een bewijs is, dat er aan den grond wat ontbreekt. In dit geval het water. In het Westen van de provincie heeft het in geen drie jaar tijd behoorlijk geregend. Het is dan ook een merkwaardig landschap. Groo- tendeels is het volkomen vlak en heelemaal overdekt met dun, ongeveer knie-hoog, geel, verdroogd gras. Telkens rijst daaruit echter een bruine heuvel op met steile wanden, die met rotsblokken bezaaid zijn en een meest volkomen vlakken top. Wat maken ze toch een drukte over dien eenen Tafelberg bij Kaap stad. Hier staan er honderden, kleine en groote en breede en lange, echt elck wat wils. De Oranjerivier bevatte nog aardig wat water en maakte in haar diep ingesneden, hier en daar met boomen begroeid dal. een onvergetelijken indruk. En juist daar begin nen die onafzienbare grasvelden, die de oude Voortrekkers zoo aanlokten. Toen wist nog niemand, welk een vreeselijke droogte deze streken teisteren kan. De Oranjerivier vormde tientallen jaren lang de noordgrens van het door blanken be woonde gebied Toch waren de doorwaadbare plaatsen, de driften, zooals men hier zegt. al lang bekend, en werden ze gebruikt op jacht partijen en bij kleine schermutselingen met de kaffers. Het land aan de overzijde was vrijwel onbewoond, alleen toen de voortrek kers de Vaalrivier begonnen te naderen, ver zamelden de Matavele's zich onder Mosele- katse. om den indringers den weg te versper ren. De gevechten bij Vegkop werden gele verd. waarbij voor het eerst bleek, dat dui zenden Zoeloe's het met hun primitieve wa penen moesten afleggen tegen eenige tien tallen Boeren, hoewel die ook slechts met voorladers waren gewapend en vaak tijdens het gevecht door de vrouwen de kogels uit lood moesten worden gegoten. Toen vormde de Oranjerivier de grens tus schen de beschaving en het groote avontuur Thans verbindt een forsche stalen brug met cementen rijpad de beide oevers en waait aan beide zijden het Oranje blanje bleu, met den kleinen inzet van de in de Unie verbonden naties. Uren rijden wij door de eindelooze gras velden, hier en daar met boschjes doring- boomen gesierd. Telkens rennen aardeekhoorns over den weg of vliegen kievitachtige vogels voor onzen wagen op. Een keer loopt een secretarisvogel met groote stappen door het kniehooge gras. Merkwaardige beesten. Een roofvogel op ooievaarspooten met een aardige kuif van lange zwarte veeren achter in den nek. Weer suizen we een heuvelrug op en meteen trap ik de rem in. Daar ligt een groote, witte stad voor ons, omgeven door een weelde van groen. Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje Vrijstaat, thans standplaats van het Hooggerechtshof der Unie. Zoo hebben ze de zaak indertijd verdeeld. De regeering zetelt in Pretoria, het Parlement vergadert in Kaap stad en Bloemfontein kreeg de rechtspraak als zijn deel. Er is een bloeiend school- en univer siteitsleven, er zijn mooie regeeringsgebou- wen, flinke asfaltstraten en een kolossaal aantal auto's. Ge krijgt zoo den indruk, dat er meer auto's dan huizen in Bloemfontein zijn en dat kan ook best, want de gewoonte om het weekend ergens anders dan in eigen omgeving door te brengen, heeft het „home sweet home" hier blijkbaar wel een beetje doen vergeten. Visschen, jagen, picniccen, 's zomers zwemmen lokt de menschen de stad uit, maar brengt ze er voor bijzondere ge legenheden ook bij duizenden naar toe. En de Engelsche kroningsfilms liepen in Bloemfon tein! gaan weer voort. Kimberley ligt slechts een dag rijden van Bloemfontein. De weg is abonimabel, het landschap ook. bijna geheel boomloos en de weg weer tientallen mijlen ver door onafgebroken hooge prikkeldraad- heiningen afgezet. Hoe kunnen ze een stad in zoo'n omgeving Bloemfontein noemen? Omdat een koe van een der oude voortrekkers zoek geraakt was en gevonden werd bij een bron, daar waar nu de stad ligt. Een bron heet in het Afrikaansch fontein en de koe heette Blom metje. Zoo kreeg de hoofdstad van den Oranje Vrijstaat haar naam. Dat wist ik, maar iets anders wist ik niet, althans 't was niet tot mij doorgedrongen, n.l. dat we in Bloemfontein water hadden moeten laden. Maar we kwamen nog door twee flinke plaatsen heen en namen altijd water voor ons eten koken en theezetten en wasschen in, als we in den laten middag hier of daar onze benzinereservoirs lieten bij vullen. Zoo probeerden we het ook hier. Geen water te krijgen aan de garage maar probeert u eens daar bij den winkel. Ook niets meer; bij den dominee, niets meer. Dan maar naar het volgende dorp. Zelfde verhaal, alleen het hotel moest nog water hebben en toen we daar informeerden0 ja, ze hebben juist weer voorraad spuitwater aangekregen. Ja maar, dat was de bedoeling niet. Anders was er niet. De gasten waschten zich al een week lang met sodawater! Ik heb er maar geen bad geno men. We hadden gelukkig nog een kleine zak vol en een paar veldflesschen. we pikten bij een boerderij nog wat half brak water op voor de soep en reden weer verder, tusschen de prikkeldraad-hagen door. Wij vinden tegen zonsondergang toch weer een aardig hoekje, waar de tentjes verrijzen en we nog even kunnen genieten van het prachtige kleuren- en tintenspel, dat West en Oost om dezen tijd hier eiken dag weer te zien geven. Er werd weer geweldig gegeten en ge slapen. En den volgenden morgenDe dauw aan den buitenkant en mijn onschuldig asempje aan den binnenkant van het tentdak waren stijf bevroren. Als een plank! De waterzakken moesten met een houweel losgehaakt worden van de treeplank en toen had ge met den kleinen zak een os kunnen doodgooien. Het is dus blijkbaar waar, dat het hier in Zuid- Af rika in Juni winter is! Maar warme thee en warme zon deden hun plicht en voort ging het weer mijl na mijl door de geweldige vlakten, die nu een beetje teekening beginnen te krijgen door wat doringboomen, die eerst verspreid, dan wat dichter bijeen staan. Tege lijkertijd nemen de termietenheuvels, ronde kleiachtige hoopen van groote hardheid, in omvang toe, zoodat je er op kunt gaan staan om beter uit te zien over de eindelooze vlakte, waar nu een eind aan lijkt te komen, al staat er niets dergelijks op onze kaart. Toch sche mert het blauw daar in de verte, maar als de kijker er bij gehaald wordt, blijken de bergen zulke regelmatige vormen te hebben, dat we ze meteen determineeren als afvalhoopen van mijnen. Kimberley ligt voor ons, de stad, waar Rhodes den grondslag legde voor zijn onmete lijk fortuin, dat zooveel zou beteekenen voor den uitbouw van het Britsche wereldrijk in Zuid-Afrika, maar ook zoo'n namelooze ellende zou brengen over vele onschuldige hoofden. Even later is de grond rondom ons overal overhoop gehaald. Lange sleuven en diepe gaten leiden ons als het ware vanzelf naar een gat van honderden meters middellijn en zoo wat een kilometer diep, een der grootste dia mantmijnen der wereld. We rijden en loopen langzaam in deze omgeving. Je kunt nooit weten. Een kind speelde hier met een glim- menden steen. Vader liet hem aan een koop man zien en kreeg er 500 pond voor, zoowat een honderdste deel van de waarde. Een ander vindt een glimmenden steen in de klei. waar mee een kafferhut netjes is afgestreken en de beroemde Bultfonteinmijn is ontdekt. En telkens weer worden nu op allerlei plaatsen diamanten gevonden en duizenden stroomen van alle kanten toe om mee te profiteeren van den rijkdom van het land. Het wordt moeilijk om een plaatsje te vinden en er worden systemen uitgedacht, om ieders eischen tot hun recht te laten komen. Zoo werd een lijst ter teekening gelegd ten stadhuize, voor wie een claim, een stuk te exploiteeren grond, wensche, bij een plaats, waar diamanten waren gevonden. Wie het eerst teekende mocht het eerst kiezen. Het heele stadhuis ging er aan. zoo werd er gevochten om de tiende of elfde plaats. Een beter methode was, op het veld zelf de menschen er om te laten hardloopen. De liefhebbers werden aan den rand van het bewuste veld opgesteld, elk met een toegepunt paaltje in de hand. Ieder mocht dit neerzetten waar hij wilde en dan werd vandaar uit zijn claim uitgemeten. En zoo ging het nog bijvoorbeeld in 1927 bij een nieuw ontdekt veld te Grasfontein, waar niet minder dan 20.000 menschen aan de race deel namen. Geen wonder dat een 50.000 toeschou wers waren bijeengekomen om dat gebeuren te zien. En nog hebben diamanten waarde. Veel wordt gezocht en gevonden door eenvoudige menschen, die met meer of minder gebrekkige hulpmiddelen zand uitwasschen aan de oevers van de Vaal- en de Oranjerivier, maar heel veel komt ook uit zeer diepe groeven en schachten te voorschijn, die bewerkt worden met de modernste machinerieën. Zoo is het met de grootste, de Premier-mijn bij Pretoria en ook met de mijnen rond Kimberley, die alle in één hand zijn, eigenlijk eigendom van een Naamlooze Vennootschap, de De Beers Consolidated. Dat is het eerste groote werk van Rhodes geweest, die zelf met een ossen wagen hierheen reisde en er zijn suikerplan tage in Natal voor in den steek liet, dat hij den heelen diamanthandel, zoowel productie als verkoop, in één hand wist te brengen en daardoor de altijd zoo nadeelige onderlinge concurrentie tot een minimum beperkte. En uit de diamantmijnen putte hij het geld, maar ook den moed en de gelegenheid om verder aan zijn ideaal, een geheel Engelsch Afrika, te gaan werken. Zijn naam is in dien van het Transvaal grenzende Rhodesia onsterfelijk ge worden. IpR is een keurige regeling voor een bezoek aan de mijnen. Eerst worden we naar een reuzenwasscherij gevoerd, waar de diamant- houdende aarde, die vaak van groote diepte komt en dan zoowat steenhard is, wordt ver malen en dan uitgewasschen. Dat vermalen gaat grootendeels tusschen groote stalen wal sen, die veerend tegen elkaar gedrukt worden. Diamant is het hardste dat wij kennen, en drukt de stalen rollen doodleuk uit elkaar. De fijngemalen massa wordt nu uitgewas schen in groote ronddraaiende pannen, waar de steenen zich door de middelpuntvliedende kracht naar den buitenkant werken. Daar wordt dan af en toe een mengsel van diaman ten met granaten en ijzerertsen en dergelijke afgetapt. 6000 kipkarren zand of steen geven een dikke honderd kipkarretjes concentraat. Dit wordt dan verder behandeld op schud tafels, hellende koperen platen, met een beetje vet besmeerd, die in voortdurende schuddende beweging zijn. De zwaarste stukken blijven bovenaan liggen; al het lichtere wordt weg- geschud. Daarom is het bovengedeelte der platen met een rooster toegedekt, dat alleen door een hangslot open te maken, opgelicht kan worden. Daaronder blijven de diamanten liggen. Per maand voor een honderdduizend pond of zoo iets. Dergelijke getallen zijn weinig interessant. Ik vraag mij alleen af, waar dat spul allemaal naar toe moet. Mijn vrouw draagt en vraagt geen diamanten rin gen. Zulk dingen slijten niet. Hoe is het moge lijk, dat zulke hoeveelheden afzet vinden! Toch schijnt het te gaan. gelukkig voor onze mooie Amsterdamsche industrie. Er is heel wat noodig om het bedrijf winst gevend te houden. Het was niet voldoende, dat de verschillende maatschappijen zich ver- eenigden tot een groot lichaam, dat de pro ductie, als het noodig was. beperkte. Er moest bovendien zooveel mogelijk gezorgd worden, dat geen steenen uit andere bron de markt kwamen bederven. Nu heeft de natuur al dui zenden jaren geleden de diamanten van de Oranjerivier gevonden en ze meegenomen met het andere grind van de rivier en naar zee getransporteerd. Branding en zeestroomingen hebben er mee gespeeld, maar de diamant is zoo hard, dat hij vrijwel onverwoestbaar is en dat is de reden, dat op enkele plaatsen van Namakwaland, vooral ten Zuiden van de mon ding der Oranjerivier, bijna elke brandings- golf diamanten op het strand werpt. Er zijn plekken, waar je in een kwartier tijd voor een slordige tienduizend gulden aan diamanten zoudt kunnen oprapen als daar niet de politie van de Unie patrouilleerde en een kustlijn van ruim 500 km. lengte zoo streng bewaakte, dat niemand een kans krijgt er ook maar zijn vestjeszak te vullen. Zelfs het loopen met een spade of een emmer is er strafbaar. Kinderen mogen er aan het strand niet graven. Tiental len politiemannen leiden er een bestaan, bijna zoo eenzaam als de vuurtorenwachter op Java's eerste punt. Weken gaan voorbij zonder dat ze een vreemdeling te zien krijgen, want de kust is onherbergzaam woestijnzand, afwisse lend koud en heet, met hevige stormen en mist en al dergelijke narigheden meer. Maar ze bewaken een enormen schat, die nooit ge licht mag worden, wil ze haar waarde behou den en willen de Unie van Zuid-Afrika en de aandeelhouders van De Beers Consolidated zeker zijn van hun voornaamste inkomsten! Overigens is Kimberley een echt Engelsch stadje. Zondags geen bioscoop bijvoorbeeld. Een ontzettend dooie boel! Wij bekijken nog even de vangst van de laatste maand, waar een groot aantal natuurlijke kristallen, prach tige achtkanters bij zijn maar als ik van dien voorraad niet eens een paar mag uitzoeken voor mijn verzameling, loop ik kwaad weg. Naar Johannesburg, de goudstad! (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3