Noodlottige stunt kost vier levens. Twee militaire vliegtuigen in botsing gekomen. Ongeluk boven vliegveld Gilze-Ryen. Directe belastingen brengen veel op. Rondvlucht over Nederland en België. 13DENS militaire oefeningen zijn Vrijdagmiddag nabij Gilze- Rijen twee vliegtuigen, van Soesterberg afkomstig, in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden totaal vernield. Van de vier inzittenden zijn er 3 op slag gedood, de vierde overleed enkele uren later in het Diaconessen- huis te Breda. De verongelukte machines, de F. K. 8 en de F. K. 20, waren Koolhoven machines van het type F. K. 51. Na den start voerden de vliegtui gen boven het vliegveld eenige stunts uit. Zoowel de F. K. 8 als de F. K. 20 maakte daarbij, vrijwel tegelijker tijd, een scherpen duik naar beneden, waarna de toestellen vol gas steil omhoog werden getrokken. Hierbij botsten beide toestellen met een ge weldigen slag, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, tegen elkaar aan. De F. K. 8 werd in de flank ge raakt en op 300 meter hoogte vrij wel geheel versplinterd. Hierbij schijnt ook de benzinetank gesprongen te zijn, waardoor het toestel in een oog wenk geheel in vlammen stond. Binnen tien minuten was het toestel totaal verbrand en de hitte was zóó groot, dat het onmogelijk was in de onmiddellijke nabijheid te komen. Toen men eindelijk het toestel kon naderen bleken de beide inzittenden on herkenbaar verkoold te zijn. Het toestel was in een dennenbosch rechts van den weg en juist op den rand van het vliegveld „Molen heide" terecht gekomen. De F. K. 20 kwam met zulk een kracht neer op het links van den straatweg in aan leg zijnde vliegveld Nerhoven, dat het toestel totaal werd versplinterd. De cabine was ge heel in elkaar gedrukt en de beide vleugels Waren gebroken. De waarnemer, de leerlingvlieger J. Streur, uit Rotterdam, gaf nog flauwe teekenen van leven. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De leerlingvlieger E. C. A. Manesse uit Stad Delden, was op slag gedood. De bemanning van de F.K. 8 be stond uit de leerlingvliegers N. I. J. van Offeren,' uit Eist en de waarne mer J. D. Overbeeke, uit Probolingo, tijdelijk wonende te Soest. Op oefenvlucht. Negen vliegtuigen van de Luchtvaartaf- deeling te Soesterberg waren Vrijdagmorgen opgestegen voor een oefenvlucht boven een groot deel van Nederland. In ieder vliegtuig zaten twee leerling-vliegers van wie één als bestuurder en een als waarnemer. De leerlin gen-vliegers zouden over drie weken tot of ficier-vlieger worden aangesteld en hadden alle den rang van sergeant. Van Soesterberg was het eskader naar het vliegveld Teuge ge vlogen en van daar naar het vliegveld „Molen heide,, bij Gilze-Rijen. De landing op het vliegveld Molenheide had een vlot verloop en ook de start na een verblijf van ruim een uur liet niets te wen- schen over. Een paniek. Daar het mooi weer was, waren velen getui gen van de stunts, welke de vliegtuigen maak ten, en sommigen hadden reeds een voorge voel, dat het verkeerd zou afloopen, omdat de vliegers zóó angstig dicht om elkaar heen- cirkelden. Toen het ongeluk inderdaad gebeurde, viel een stuk van den vleugel op den weg, geluk kig echter zonder iemand te treffen. Vele oog getuigen waren zóó onder den indruk van het gebeurde, dat er een ware paniek ontstond. Er waren er die hard wegrenden, terwijl ande ren zich of in de richting van de brandende F.K. 8 of in de richting van de versplinterde F.K. 20 begaven. De omgeving van het vliegveld werd na het ongeluk door de brigade van de koninklijke marechaussee in samenwerking met de ge meente-politie afgezet. Voortdurend kwamen meer belangstellenden naar het terrein van het ongeval, doch zij werden op voldoenden afstand gehouden. De vliegers. De vliegers van Overbeeke, van Offeren en Manesse waren van October van het vorige jaar bij de luchtvaartafdeeling gedetacheerd. De beide eerstgenoemden behoorden tot de verkeersopleiding van de K.L.M, Zij hadden in den zomer van het vorige jaar den twee jarigen cursus van de rijksopleiding voor ver keersvlieger achter den rug en deden thans op Soesterberg hun jaardienst als militair vlieger voor het behalen van het militaire brevet, waarna zij het examen als verkeers vlieger zouden hebben af te leggen. Na het slagen hiervoor zouden zij in October a.s. als verkeersvlieger bij de K.L.M. in dienst treden. Evenals de heer Manesse waren zij thans ser geant-vlieger. Juist aanstaande Maandag zou het drietal zijn begonnen met het afleggen van het officiersexamen. De vlieger Streur was van Mei j.l. te Soes terberg in opleiding en had nog twee dienst jaren voor den boeg. De heer Fuchs, adjunct-chef van den vlieg- dienst der K.L.M., die de vliegers van Over beeke en van Offeren onder zijn discipelen heeft geteld, kenschetste hen als rustige leer lingen, die in hun instructieperiode goede vorderingen hadden gemaakt. Voor het onderzoek ter plaatse bevonden zich spoedig te Rijen het hoofd van den mili tairen vliegdienst, majoor Steub, de onder chef van den vliegmedischen dienst, de offi cier van gezondheid tweede klasse Stigter en eenige instructeurs. Mr. G. H. C. Hart gouverneur van Suriname? Van gewoonlijk goed ingelichte zijde ver neemt het „N. v. d. D. voor Ned.-Indië" dat het niet onmogelijk V dat mr. G. H. C. Hart, oud-directeur van E. Z. en thans hoofd der achtste afdeeling van het departement van Koloniën, het gouverneurschap van Suriname ambieert. De huidige gouverneur, mr. J. C. Kielstra. zal binnenkort zijn ambt neerleggen en naar het blad verzekert, wordt de heer Hart als een ernstige candidaat voor dezen post be schouwd BURGEMEESTER VAN EDE HEEFT ONTSLAG UIT ZIJN AMBT GEVRAAGD. De burgemeester van Ede, mr. dr. C. O. Ph. Creutz, die in September den 65-jarigen leef tijd bereikt, heeft met ingang van 15 Novem ber ontslag uit zijn ambt gevraagd. STICHTING TOT VERBETERING VAN HET PSALMGEZANG IN DE GEREFORMEERDE KERKEN. Men meldt ons: Onder bovengenoemden naam is een stichting opgericht, die zich ten doel stelt, de oude Psalmmelodieën uit de zestiende eeuw weer in eere te herstellen. Er zijn zes bestuursleden, namelijk de hee- ren: prof. dr. K. Dijk, prof. dr. F. W. Grosheide, ds. T. Ferwerda, mr. A. Bouman, Jac. Kort, H. Burger. Deze stichting heeft dus verbinding in de klingen der Vrije Universiteit, de Theo logische School te Kampen, de Gereformeer de Kerk in de hoofdstad, de Vereeniging van Gereformeerde Organisten, den Nederland- schen Orgelraad en de Christelijke Pers. Er zal een maandblad verschijnen, dat voor lichting wil geven over de kunst van het Psalmzingen. Aankomst van Australië-vlucht te Londen gevierd. Directies van K. L. M. en K. N. I. L. M. recipieerden. De directies van de K. L. M. en de K.N.I.L.M. recipieerden Vrijdagmiddag in het groote Dorchester-hotel te Londen, waar een cock tailpartij aan een illuster gezelschap van 200 menschen werd aangeboden, ter viering van de terugkomst van het eerste lijntoestel op Australië. De ontvangende maatschappijen waren vertegenwoordigd door de heeren Pies- man en Martin, resp. directeur en onderdirec teur van de K. L. M., en door haar vertegen woordigers in Engeland, de heeren Kauff- mann (Loden), captain Spry Leverton (Croy don), en door den heer van Agmont van de K.N.I.L.M., wier directie tevens in den per soon van den heer Plesman aanwezig was. In het groote gezelschap merkten wij vele hooge autoriteiten uit Australische bestuurs- kringen op, zooals sir Earle Page, vice-minis- ter-president en minister van handel van de Commonwealth, en de bij het bestuur der do minions geaccrediteerde vertegenwoordigers der verschillende Australische staten. Voor de Nederlandsche regeering was h.m.'s gezant, graaf van Limburg Stirum, tegenwoordig, ter wijl zeer vele bekende figuren uit de Neder landsche kolonie werden opgemerkt. De Engelsche luchtvaartmaatschappijen Imperial Airways en British Airways boden door haar directies aan de K. L. M. en de K.N.I.L.M. de gelukwenschen met den nieuwen luchtdienst onder Nederlandsche vlag aan. Ook de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij was aan wezig. De heer Plesman heeft in een korte toe spraak de beteekenis van de nieuwe luchtlijn geschetst en daarbij woorden van oprechten dank gericht tot de Australische regeering, die den Nederlandschen dienst op Australië heeft mogelijk gemaakt. Enkele autoriteiten hebben deze rede met welgekozen bewoor dingen beantwoord. TUBERCULEUSE KIPPEN WEDEROM BIJ VOORWAARDELIJK VEROORDEELDEN HANDELAAR AANGETROFFEN Een kippenboer uit Putten, tegen wien de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. B. Kist. op 16 Juni 1.1. twee jaar gevangenisstraf vorderde wegens het verkoopen van tubercu- leuse kippen en wiens vonnis luidde zes maan den voorwaardelijk met onmiddellijke invrij heidstelling, is thans wederom door ambtena ren van den keuringsdienst van waren aan getroffen met tuberculeuse kippen, zoodat tegen hem opnieuw een vervolging is inge steld. OLIEBORINGEN OP WEST JAVA Staatsexploitatie te riskant geacht. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp waarbij de re geering machtiging vraagt tot het sluiten van een overeenkomst met de N.V. ,.De Bataafsche Petroleum Maatschappij" voor de opsporing en ontginning van aardolie, enz. in een ter rein, gelegen in de provincie West-Java, be toogt minister weiter nogmaals, dat Staats exploitatie van petroleumvelden niet wensche- lijk is wegens de moeilijkheden en de risico's, welke een zoodanig bedrijf medebrengt. De Bataafsche Petroleum Maatschappij is tot de aanvraag van het onderhavige terrein gekomen, nadat door haar sedert 1928 in West-Java opsporingen waren verricht over een totale uitgestrektheid van 1.100.000 H.A. Gedurende deze werkzaamheden werden 850 handboringen uitgevoerd tot een gemiddelde diepte van 175 M. en een 12-tal mechanische boringen tot een maximum-diepte van 1180 M. Het resultaat is geweest, dat op 49 pun ten aardgas werd aangetoond en op drie pun ten aardolie in zeer geringe hoeveelheid werd aangetroffen. Van Gouvernementswege is in deze terreinen geen olie-exploratie verricht. De Dienst van het Mijnwezen is van meening, dat het voorloopig zeer te betwijfelen blijft, of de structuren, welke in de diepte aanwe zig worden geacht, aardolie in ontginbare hoeveelheden zullen bevatten. De zeer belangrijke kapitaalsinvestatie. waartoe een deelneming van het Land in den vorm van een gemengd bedrijf al aanstonds zou leiden, acht de minister onder deze om standigheden niet verantwoord. De vraag, welke toekomst de oliewinning in Ned.-Indië heeft en hoelang de olievoorraad toereikend zal zijn, is niet voor recihtstreek- sdhe beantwoording vatbaar. Openbaarmaking van gegevens omtrent hetgeen onder alle voorbehoud als „bekende" reserve kan worden aangediud, acht de mi nister niet in het belang van het Land. Zes en zestig vliegtuigen gestart. Vrijdagochtend zijn van het vliegveld Yperenburg 66 vliegtuigen opgestegen, welke deelnemen aan de jaarlijksche rondvlucht over Nederland en België. Met de 5 vlieg tuigen van de luchtvaartafdeeling. die onder kapitein W. van Gemeren van Soesterberg zijn vertrokken, zullen de deelnemers tot Zon dagmiddag en route blijven boven een buiten gewoon interessant deel van België. Op het vliegveld Ypenburg stonden gister ochtend de toestellen in rijen gereed. Het waren meest kleine sportvliegtuigen, doch er waren ook- verschillende militaire toestellen en meer comfortabele grootere modellen, waaronder het nieuwe toestel van ir. de Kok, een Koolhoven 57. Met een halve minuut tusschenpoos stegen de deelnemers op. Wij zagen 8 Duitsche toe stellen, waaronder dat van Fuerst U. F. Kinsky. den vroegeren voorzitter van de Duit sche aeroclub, tien Engelschen, waaronder een toestel van Henry Deterding Jr., een van het parlementslid W. Lindsay Everard een een van het parlementslid Robert Perkins Voorts waren er 20 Belgische toestellen, (waar onder 9 militaire). 6 Fransche en 18 Neder landsche. In een der Belgische toestellen be vond zich de directeur van den Belgischen luchtvaartdienst Col. Daumaris. Twee Polen en een Luxemburger stegen voorts op. In het K.L.M.-vliegtuig Koetilang, met gezagvoerder Brinkhuis, ging een gezelschap Nederlandsche luchtvaartdeskundigen mee, onder wie gene raal C. J. Snijders, Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede en de heer H. Wallaardt Sacre. De Poolsche gezant, de heer Babinski en de Belgische gezant baron Herry kwamen op het vliegveld hun landgenooten een gelukki gen tocht toewenschen. Van elf uur af zijn op het Eindhovensche vliegveld Welschap de zeventig deelnemers aan de NederlandBelgië-rondvlucht neerge streken. Daar bevond zich reeds het eskader Belgische toestellen onder bevel van den commandant der Belgische militaire lucht vaart. De zeven leger-toestellen van Soester berg vlogen onder leiding van kolonel van Heyst, die zijn officieren aan den Belgischen generaal voorstelde. Nadat allen door den burgemeester van Eind hoven, den heer Verdijk, waren verwelkomd vereenigde men zich omstreeks één uur aan den lunch, waarna ruim twee uur werd ge start voor de eerste étappe naar het Bel gische vliegveld in de Ai-dennen, Saint Hu- bert. Daar zijn de deelnemers allen tusschen 3 en 4 uur geland. Met autobussen ging het De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind, later meest Noordwest, zwaar bewolkt tot betrok ken met waarschijnlijk eenigen regen met kans op onweer, later koeler. Verdere vooruitzichten: koeler weer met weinig of geen regen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 58 F. Hoogste heden 62 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJMUIDEN HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 5.40 uur; n.m. 6.02 uur. Maandag v.m. 6.15 uur; n.m. 6.38 uur. Dinsdag v.m. 6.54 uur; n.m. 7.21 uur. (Geen zomertijd.) TEMPERATUUR ZWEMBADEN V.Z.I.: water 66 F., lucht 60 F. Heerenduinen: water 68 F., lucht 62 F. geheele gezelschap van St. Hubert naar Chateau d' Ardennes, waar de deelnemers tot hedenmiddag blijven. Militair vliegtuig in zee gevlogen. Inzittende gered. Vrijdagmorgen is ten Westen van den vuur toren van Schouwen, op ongeveer 50 meter uit de kust een militair vliegtuig van de Lucht vaartafdeeling in zee gevlogen. Vermoedelijk heeft de bestuurder als gevolg van het heiïge weer de afscheiding tusschen de kust en het water niet gezien. De inzittende kreeg geen letsel en kon be houden aan land worden gebracht. Vervolgens werd het vliegtuig geborgen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Rijksmiddelen in Juni. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juni j.l. f 61.665.705,05 tegen f 57.775.374.61 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 3.89 millioen meer. Eind Mei waren deze bedragen resp. f 47.259.701,28 en f 44.191.681,74, het geen toen een hooger bedrag beteeken- de van bijna 3.07 millioen. De vooruitgang heeft zich dus over de afge loopen maand Juni voortgezet met ongeveer f 820.000, waarin de grondbelasting voor f 571.178,86 heeft bijgedragen. Want, was er eind Mei j.l. ten aanzien van deze belasting in vergelijking met het vorig jaar nog een achterstand van f 425.579.91 thans is er op ultimo Juni een voorsprong van f 145.598,95 ten opzichte van het vorig jaar. Bij een totale raming voor de grondbelasting van f 10.6 millioen (vorig jaar f 10.3 millioen) was het zuiver kohierbedrag qind Juni f 10.464.242,90 (vorig jaar f 10.318.643,95). Was derhalve het vorig jaar de raming reeds met ruim f 18.600 overschreden, thans is de hoogere raming van 0.3 millioen nog lang niet ingehaald, aangezien de avance tot dus ver niet meer dan f 145.600 heeft bedragen. De inkomstenbelasting wees eind Juni een zuiver bedrag aan van f 34.944.225,15 tegen over het vorig jaar f 32.379.426,73 of f 2.564.798,42 meer. Voor de vermogensbelasting was de vooruit gang f 306.040.34 (f 9.402.602,40 nu tegen f 9.069.562,06 het vorig jaar) en voor de ver dedigingsbelasting f 721.014,73 (f 5.454.204.60 tegen f 4.733.189 87). Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juni f 1.400.430 tegen f 1.247.552 het vorig jaar, het geen een vooruitgang beteekent van f 152.878. In percentages uitgedrukt, is het zuiver be drag der kohieren eind Juni j.l. ruim 52,89 pro cent van de raming ad f 116,4 millioen, terwijl dat bedrag het vorig jaar iets meer dan 52,38 procent uitmaakte van de toen lagere raming ad f 110.3 millioen. Niettegenstaande de hoogere raming is er derhalve toch nog eenige verbetering te con- stateeren. De overige middelen. De overige middelen hebben in de maand Juni van dit jaar ongebracht f 39.287.901,01, waarmede zij de maan- delijksche raming ad f 35.768.750,met ruim 3Vi millioen hebben overschre den. Toch bleef deze opbrengst nog f 1.122.867 ten achter bij die van Juni van het vorig jaar en zelfs f 2.115.603 bij de opbrengst van Mei 1938. Wanneer we nu de opbrengst van deze mid delen over het eerste half jaar beschouwen, dan moet hierbij in het oog worden gehouden, dat de totale raming voor het loopende jaar 55 V2 millioen hooger is gesteld dan die van het vorig jaar en wel f 429.225.000 thans tegen f 373.725.000 voor 1937. De raming voor het eerste half jaar be draagt derhalve f 214.612.500, terwijl die het vorig jaar f 186.862.500 was. Zien we nu, dat de opbrengst over de eerste 6 maanden heeft bedragen f 217.234.116,95 dan mag het tot verheugenis stemmen, dat deze opbrengst de hoogere raming nog met ruim f 2.6 millioen heeft overschreden, al moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat deze half jaarlijksche opbrengst nog niet de helft heeft kunnen halen van de opbrengst over het geheele jaar 1937, zijnde f 436.835.901,35. Aangezien de opbrengst over de eerste 6 maanden van 1937 bedroeg f 209.115.399.46 of bijna 47.87 procent van genoemde opbrengst over het geheele jaar. zoodat de middelen in het tweede halfjaar nog ruimer hebben ge vloeid, is misschien eenig optimisme ten aan zien van het loopende jaar wel gewettigd, te meer waar ook het jaar 1936 eenzelfde ten- denz vertoonde als 1937. n.l. een totaal op brengst van f 370.925.387.— bij een opbrengst van f 175.980.506.— over de eerste 6 maanden. Ten aanzien van de verschillende middelen kan nog het volgende worden opgemerkt. De "dividend- en tantièmebelasting heeft in het verschenen halfjaar f 3.347.980.meer opgebracht dan het vorig jaar en heeft met een opbrengst van f 10.742.025 de halfjaarlijk- sche raming met f 242.025, overtroffen. Rechten op den invoer bleven achter. De rechten op den invoer hebben de ra ming van 49 millioen niet kunnen bereiken en bleven daar f 1.868.287 onder, terwijl deze op brengst zelfs ruim f 481.000 minder was dan in het eerste halfjaar van 1937. Dit ongunstige cijfer heeft niet aan de maand Juni gelegen, want in deze maand was de opbrengst f 8.756.171 tegenover een raming van f 8.166.666. terwijl deze opbrengst ook hooger was dan in Juni van het vorig jaar, toen zij f 8.617.077 bedroeg. Wat de accijnzen betreft, deze hebben in het eerste half jaar alle meer opgebracht dan het vorig jaar en wel die op zout f 120.095, die op geslacht f 87.863. die op wijn f 39.379, die op gedistilleerd f 195.177, die op bier f 402.637, die op suiker f 475.892, en die op tabak f 984.430 Toch zijn twee dezer accijnzen bij de ra ming ten achter gebleven en wel die op het gedistilleerd met f 427.188 en die op suiker met f 965.468. De omzetbelasting, waarvoor per maand f 6.250.000 is geraamd, heeft in Juni opgebracht f 6.501.314, tegen over f 6.488.167 in Juni van het vorig jaar. Over het eerste half jaar (raming f 37500.000) was de opbrengst f 37.583.381 tegen f 35.938.998 het vorig jaar. De couponbelasting is in Juni met een op brengst van f 324.792 meer dan f 175.000 on der de maandelijksche raming gebleven en bijna f 140.000 beneden de opbrengst van Juni 1937. Over de eerste 6 maanden was de opbrengst f 252.545 onder de raming en f 564.109 min-' der dan het vorig jaar. De rechten en boeten van zegel brachten het eerste half jaar f 1.325.631 minder op dan de raming en f 5.735.431 minder dan in de eerst 6 maanden van 1937. Een aanmerkelijk aandeel in de hoogere opbrengst van het totaal der middelen lever den de rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking en wel f 5.705.233 boven de half jaarlijksche ra ming en f 8.011.166 boven de opbrengst van het eerste halfjaar van 1937. Wat voorts de inkomsten ten bate van het gemeentefonds betreft, deze waren tot en met Juni f 66.645.878.34 of f 4.043.736 meer dan het vorig jaar en ruim VA millioen boven de loo pende raming. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds hebben voor den dienst 1937 de raming ad f 51.525.000 nog niet ge haald. Tot ultimo Juni jl. bedroeg het zuiver be drag der kohieren f 50.268.079,79 terwijl bij een raming voor 1938 ad f 52.300.000 het zuiver bedrag der kohieren voor dit jaar thans f 32.147.263.78 bedraagt. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds waren in Juni f 1.571.404.16 waarvan f 1.548.984.16 aan motorrijtuigenbelasting en f 22.420 aan rijwielbelasting. De opbrengst van deze beide belastingen over de eerste 6 maanden van dit jaar be droeg resp. f 13.675.324,22 en f 119.922.50 bij een totale raming van 31 millioen gulden. Wat tenslotte de uitkomsten van alle mid delen voor het dienstjaar 1937 aangaat, kan worden medegedeeld, dat de zuivere opbrengst over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Juni 1938 hebben bedragen f 553.195.806.90 waardoor tot dusver de ra ming met f 69.170.806.90 is overschreden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5