Jfiad iu 't Dit is de Luxemburgsche wielrenner Majcrus, de France in slaagdede gele trui van den den. Hij is haar OLYMPISCHE SPELEN. DE OLYMPISCHE SPELEN 1940. Uit Tokio: Naar wij vernemen zal de mi nister van openbaar welzijn te Tokio, onder wiens departement ook sport ressorteert, niet toestaan, dat Japansche athleten zullen deel nemen aan de Spelen der Twaalfde Olympiade in 1940, waar die ook mogen worden gehouden. In plaats hiervan heeft de minister het plan opgevat, om ter gelegenheid van het 2600- jarig bestaan der Japansche dynastie natio nale spelen in Tokio te organisereen. Uit New-York wordt gemeld, dat Grover Wahlen, de president van de wereldtentoon stelling te New-York, medegedeeld heeft, zich onmiddellijk in verbinding te zullen stellen met het Amerikaansch Olympisch Comité, om de mogelijkheid te onderzoeken de Olympische Spelen in 1940 op het tentoonstellingsterrein te doen houden. Het bericht, dat Japan van de organisatie der Spelen in 1940 afziet, heeft, zooals wel te verwachten 'was, in Finland verheugenden weerklank gevonden. Onmiddellijk kwamen te Helsingfors dé bladen met extra edities uit, welke in ommezien van de hand waren. Ernst Krogius, de vertegenwoordiger van Finland in het Internationaal Olympisch Co mité, heeft verklaard, dat Finland zeer wel in de gelegenheid verkeert, om de Spelen in 1940 te organiseeren. Urho Kekkonen, de Finsche minister van binnenlandsche zaken en voorzitter van den Finschen Spo?tbond, verklaarde, dat Helsing fors zoowel voor 1940 als 1944 bereid zou zijn, de Spelen te doen houden. Natuurlijk zou men die in 1944 béter kunnen voorbereiden. Thomas Fearnley, de leider van de Noorsche wintersport, verklaarde aan een vertegen woordiger van het A.N.P., dat Oslo al het mo gelijke zal doen, om, volggns de traditie, de Winterspelen in ,1940 te doen organiseeren. Oslo is hiertoe zeker in staat. Het oordeel van baron Schimmelpenninck van der Oye. De president van het Nederlandsch Olym pisch Comité, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, deelde ons mede, geenszins ver rast te zijn, dat Japan afstand van de Olym pische Spelen had gedaan. In welke stad de Spelen 1940 uilen plaats vinden, zal binnen korten termijn wel door het I.O.C. beslist worden. In ieder geval zal de reis voor een eventueel uit te zenden ploeg naar Nederland wel niet zoo ver zijn, als naar Tokio. Het aan tal Nederlandsehe athleten, dat in 1940 uitge zonden zal worden, kant uit den aard der zaak nu uitgebreid worden. Het bestuur van het N.O.C. zal zich, zoodra defitief bekend is, waar de Spelen in 1940 zullen worden ge houden, de nieuwe stituatie onmiddellijk on der het oog zien en zijn maatregelen treffen. De Japansche pers over het afzien der Olympische Spelen. De Japansche bladen leveren uitvoerig com mentaar op het besluit van Japan, om af te zien van de organisatie der Olympische Spe len in 1940. Algemeen is men van meening, dat de geheele kracht van het Japansche volk ge richt moet zijn op den oorlog tegen China. Ook met het oog op de grondstoffen moeten alle reserve-voorraden voor den oorlog wor den bestemd, daar Japan voor de Olympische Spelen alleen reeds twintig duizend ton ijzer zou hebben noodig gehad. PAARDENSPORT. HET INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Op den eersten avond van het vierdaagsche internationaal concours-hippique te Amster dam heeft luitenant Greter, die met „Carina" als laatste deelnemer in het zware springcon cours uitkwam, de beste prestatie geleverd. Uit een sterk bezet internationaal veld met een foutloos parcours en den snelsten tijd, 1 min. 16 4/5 sec., werd luitenant Greter eerste. In het springconcours a werd het een Ier- sche zege. Capt. Ahern maakte met „Glenda- lough" 0 fouten en den snelsten tijd van den dag, 1 min. 15 sec. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Olympische Stadionprljs a: voor paarden, die noch 2 eerste .prijzen, noch f 500 hebben gewonnen in binnen- of buitenland. 1 Capt. Ahern (Ierland) met „Glendalough" 0 fouten. Tijd 1 min. 15 sec. 2 Capt. Lewis (Ierland) met „Gleannie Aondroma" 0 ft 1 min. 22 sec. Kapt. Nijnatten (Nederland) met „Flou- Flou" 0 ft. 1 min. 25 4/5 sec. Concours eenspannen open klasse: 1 J. H. Alta fOudemirdum) met „Dainty Lady". 2 H. F. Bultman (Heemstede) met „Bingley Victor". 3 Mevrouw Velstra-Palsma (Marssum) met „Gelria". Concours tweespannen open klasse: 1 R. K. Velstra (Marssum) met .Piet" en „Lucas". 2 H. F. Bultman (Heemstede) met „Bingley Victor" en „Capenor Victor". 3 G. J. Poerink (Enschedé) met „Fiery Cros" en Firing Bell". Olympische Stadionprijs b: voor alle paar den, die niet onder a vallen: 1 Luit. Greter (Nederland) met „Carina" 0 ft tijd 1 min. 16 4/5 sec. 2 Ritm K. Hasse (Duitschland)met „Gol- iammer" 0 ft. tijd 1 min. 17 2/5 sec. 3 Oblt. Brinckmann(Duitschland) met ,3a- ron 4" 0 ft. tijd 1 min. 18 3/5 sec. die er gedurende eenige ronden van de Tour leider van het algemeen klassement te behou- nu weer kwijt. ZEILEN. DE INT. MARINE ZEILWEDSTRIJDEN TE KIEL. Uit Kiel: De internationale marinezeilwedstrijden zijn Donderdag voortgezet. Duitschland wist ook de vierde race in successie te winnen en heeft daardoor zulk een grooten voorsprong dat zelfs, indien het heden uitvalt, toch nog de eerste plaats in het klassement zou be houden. Dientengevolge hebben de Duitsche zeilers den Hindenburgbeker veroverd. Onze Nederlandsehe zeilers, die den beker moesten, verdedigen kwamen als vierde binnen en be zetten thans ook in het klassement de vierde plaats. De uitslag van de vierde race luidt: 1. Duitschland (luit. t.z. Koppenhagen) 2 uur 32 min. 17 sec., 2. Engeland (luit. t.z. Woodcock) 2 uur 33 min. 54 sec. 3. Frankrijk (luit. t.z. Casquer) 2 uur 34 minuten. 4. Nederland (luit. t.z. tweede klasse Van Duim) 2 uur 35 min. 14 sec. Het klassement luidt thans als volgt: 1. Duitschland 44 p., 2. Italië 18.7 p., 3. Engeland 14.12 p., 4. Nederland 12.99 p., 5. Frankrijk 8,62 punten. ZWEMMEN. NIEUW WERELD- EN EUROEESCH RECORD. 4 x 100 M. estafette heeren. Uit Boedapest: In het overdekte zwembad op het Margaretha-eiland hebben de Hon garen Donderdag geoefend voor den zwem- landenwedstrijd tegen Duitschland, die Za terdag en Zondag as. te Boedapest zal wor den gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de Hongaarsche estafetteploeg het wereld- en Europeesch record op de 4 x 100 M. borst- crawl-estafette op haar naam gebracht met een tijd van 4 min. 2 sec., Het oude, nog niet erkende wereldrecord, stond op naam van een Duitsche ploeg met een tijd van. 4 min. 2,4 sec., gevestigd op 1 April 1938 te Kopen hagen. PAARDENSPORT. CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Groote deelneming van tuigpaarden. Het paardensportfeest te Hoofddorp op Woensdag 20 Juli a.s. belooft voor de lief hebbers van de rijkunst een dag te zullen worden van groot genot en hoogstaande sport. Het aantal deelnemers is groot, zoo dat in alle nummers van het groote program ma iets moois te zien zal zijn. Ditmaal zal er zijn een groote collectie van de beste tuigpaarden uit het geheele land, waaronder niet minder dan 18 Groningsche paarden en een aantal paarden uit Noordbra bant, zooals nog nergens in ons land werd aan getroffen. Ook zullen vele bekende springpaarden pre sent zijn; als bijzondere verrassing wordt door ongeveer 100 ruiters gegeven een qua drille de la pyramide; dit attractienummer is op zich zelf al een reis naar Hoofddorp waard. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana hebben ieder een groote medaille be schikbaar gesteld; ook zullen verschillende wisselbekers o.a. een van het centraal comité verreden worden. LAWNTENNIS. DE INT. DUITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Uit Hamburg: De internationale Duitsche tenniskam pioenschappen zijn Donderdag voortgezet. De belangrijkste uitslagen luiden: Damesdubbelspel: Mevr. Hopman en mej. Stevensonmevr. Sperling en mej. Rollin Couquerque w.o. Mevr. Miller—Heine en mej. Morphew sl. mej. Wolf en mej. Kraus 61, 63. Mej. Wynne en mej. Coyne sl. mej. Hamel en mej. Heidmann 63, 63. Heerendubbelspel: Henkei en Von Metaxa s. Dallos en Asboth 2—6, 6—4, 6—3, 6—1, Petra en Laseur sl. Szigeti en Gabory 75, 6—4, 6—3. Gemengd dubbelspel: Mej. Wynne en Le- sueur, sl. mej. Wolf en Redl 62, 46( 62. Mevr. Miller—Heine en Petra sl. mej. San Donnïno en Peten 6—0, 63. Mej. Coyne en Gabory sl. mej. Bartels en Bartkowiak 7—5, 5—7, 6—2. Mej. Rollin Cou querque en Hebda sl. mej. Hamel en Hartz 6—1, 6—2. Mej. Scott en Shayes sl. mej. Cra ze en Hendewerk 63, 60; Mej. Morphew en Nelson sl. mej. Klein en Fischer 7—5, 6—1. AUTOMOBILISME. RAYMOND SOMMER VERONGELUKT. Uit Livorno: Tijdens proefritten, welke de Alfa Corse-fabrieken Donderdag met den nieuwen 12 cylinder Alfa-wagen lieten ma ken, is een ongeluk gebeurd, waarbij de be kende Fransche coureur Raymond Sommer ernstige wonden heeft opgeloopen. Op het 5.8 K.M. lange Montenero race-traject kwam Sommer met zijn wagen op topsnelheid rij dend, in aanraking met den wagen van An- tignano, vlak bij de spoorbrug, Sommer werd uit den wagen geslingerd; hij kreeg een her senschudding, een onderarmbreuk en vleesch- wonden. im Deze apparaten hebben wij in ons land nog Het zijn waterskis, uitgevonden door een mee te kunnen Het is nog pas enkele jaren geleden, dat het volgende voorval zich in een cricketmatch aan de Spanjaardslaan afspeelde. Een batsman raakte den bal slechts ten halve en deze bleef tusschen knie en been beschermer steken, waarop de wicketkeeper snel toeliep, den bal greep en voor een vang appelleerde. De umpire gaf .jiit" en de bats man kon verdwijnen. Ten onrechte, want het reglement zegt duidelijk, dat een bal, die in de kleeding van den batsman blijft steken, „dood" is. Aan dien wedstrijd namen spelers deel, die het spel al jaren lang beoefenden, doch op dat moment was blijkbaar niemand van hen vol doende met het reglement op de hoogte, om de foutieve beslissing van den umpire onge daan te maken. Er zijn meer bepalingen in het cricket-re glement, die niet algemeen bekend zijn en daarom behoeft men zich eigenlijk niet zoo te verbazen, dat Don Bradman, na afloop van de serie testmatches in 1932'33 zich ging toeleggen op de bestudeering van de volledige spelregels, met het doel, het examen voor um pire af te leggen. Hij ging namelijk van de meening uit, dat hoe goed men ook de practijk van het cricket spel beheerscht, men evenzeer een grondige kennis van de theorie en de juiste toepassing van de regels dient te bezitten. Dat is vooral voor een aanvoerder een eerste vereischte, omdat, zooals iedere cricketer weet, er zich in een wedstrijd moeilijke problemen kunnen voordoen. Den jongen spelers zij derhalve aangeraden, zich een degelijke kennis van het reglement eigen te maken. Bradman vertelt, hoe hij na drie maanden «tudie overtuigd was, met succes het umpire examen te kunnen doen en dat de New South Wales Cricket Umpires Association na zijn slagen de hoop uitsprak, dat andere spelers van naam Don's voorbeeld zouden volgen. Steunend op theoretische zoowel als prac- tische ervaring heeft de Australische aanvoer der de meening gevormd, dat de nieuwe lég- before-wicketregel nog niet ver genoeg gaat. De uitbreiding heeft wel eenig, doch niet ge noeg resultaat opgeleverd; er worden nog steeds zeer hooge scores gemaakt en te veel matches eindigen in een draw. Men moet, aldus Bradman, rekening houden met den smaak van het publiek, dat niets voelt voor county matches, die drie dagen du ren zonder een beslissing op te léveren. Het is veel interessanter, als de wickets snel val len en de kansen op de overwinning in één dag ettelijke malen wisselen. Daarom zou het aanbeveling verdienen, ook dien batsman l.b.w. uit te kunnen geven, die den bal met het been buiten de strook van wicket tot wicket speelt, aan den off-kant wel te verstaan. Bradman is overtuigd, dat zijn voorstel voor al door batsmen ongunstig zal worden ont vangen, maar ook de thans geldende uitbrei ding van den l.b.w.-regel ondervond veel te genkanting, daar men van meening was, dat de bowlers buitensporig bevoordeeld zouden worden en een wedstrijd in.één dag zou zijn beëindigd. Deze voorspelling is niet uitgekomen, de batsmen hebben zich snel op den nieuwen re gel ingesteld en al zijn er aanvankelijk off- break bowlers geweest, die meer succes be haalden (omdat er meer rechtsche dan link- sche batsmen zijn), nog steeds is de bowler in het nadeel. Het ware te wenschen, dat er meer offbreak-bowlers waren, dat zou het spel ongetwijfeld ten goede komen. De door den Australiër voorgestelde wijzi ging moge dan al in de eerstvolgende jaren niet worden ingevoerd, hij is er zeker van, dat men er tenslotte toch toe zal overgaan tot profijt van het cricket als wedstrijdsport. Dat een snelle val der wickets de spanning kan verhoogen, werd Zondag jl. aan de Span jaardslaan bewezen, waar Rood en Wit en V. O. C. op een bowler's wicket voor de runs moesten vechten. De nieuwe mat op een voch tige en langzaam opdrogende pitch was blijk baar oorzaak, dat vele ballen onverwacht laag bleven of veel sneller van de mat kwamen dan anders het geval is. Gedurende het bowlen van Terwiel, Hagenaar en Van der Togt viel dit herhaaldelijk te constateeren. De verkla ring ligt waarschijnlijk in het feit, dat de pitch onder de mat-bedekking als het ware begon te transpireeren op dezelfde wijze als een Engelsch graswicket dat onder de zeil-af- dekking gedurende de uren vóór den aanvang van een wedstrijd doet. Het was, bezien van het standpunt van den neutralen toeschouwer, wel zoo interes sant, dat de achterstaande partij de vierde innings moest batten. Ware het omgekeerd geweest, dan zou V.O.C. met haar 23 runs voor sprong rustig den tijd hebben kunnen uit spelen en het publiek had dan niet de gele genheid gehad, cricket op zijn best te zien. Van stonde af aan toonden Van der Togt en Klein de Groot, dat de korte, op de beenen ge bowlde ballen van Terwiel hun geen vrees in boezemden. En daarmede was de effectiviteit van dezen Rotterdamschen bowler voor 75 procent verdwenen. Het wil ons voorkomen, dat het met Terwiel's bowlen is als met de Engelsche bowlers, die in vroeger jaren de Ne derlandsehe batsmen reeds vooraf door hun reputatie zooveel ontzag inboezemden, dat het meerendeel van hen feitelijk al uit was, voor zij aan de wickets kwamen. Goede link- sche bowlers zijn in ons land dun gezaaid en daar de V.O.C.'er inderdaad over meer dan gemiddelde snelheid beschikt, is men er de laatste jaren toe gekomen, hem als f astbowler niet gezienmaar misschien komen zij nog. Duitscher en hij schijnt er een flinke snélheid bereiken te betitelen. Ten onrechte, want een werke lijke fastbowler, zooals Rancker in zijn besten tijd was, is heel wat sneller. Het is overigens opvallend, dat een cricketer, die van jongs af aan in den juisten stijl heeft leeren batten, dezen stijl, ook na jaren van non-activiteit op wedstrijdgebied, nog weet te demonstreeren, Dat is het voordeel van hen, die hun spel op een technisch juiste basis heb ben opgebouwd en Zondag jl. heeft Wackwitz, na langdurige afwezigheid weer eens present in het Rood en Wit-team, bewezen, dat jong geleerd, oud gedaan is. Volgende week komt het M.C.C.-team de met spanning tegemoet geziene match tegen het Bondselftal aan de Spanjaardslaan spe len. In het Bondselftal zijn vier stadgenooten opgenomen, die alle vier hun plaats ruim schoots verdiend hebben. André van Baas- bank is captain en de wijze, waarop hij Rood en Wit tegen H.C.C. I ter overwinning heeft gevoerd, geeft gereede aanleiding om te ver trouwen, dat hij ook ditmaal deze moeilijke taak met inzicht, van zaken zal volbrengen. Van der Togt en Harry de la Mar behooren tot de beste all-rounders onder de jongere spelers, doch het* is speciaal de keuze van Voogd, die ons buitengewoon genoegen doet. De Haarlem-wicketkeeper heeft zijn plaats in een vertegenwoordigend elftal dubbel en dwars verdiend, immers in vele competitie wedstrijden heeft hij voortreffelijk werk ach ter de palen geleverd. Hij bezit anticipatie vermogen, snelheid en gevoel voor het spel en wij zien met belangstelling zijn debuut in in ternationaal cricket tegemoet. De vraag is, wat nieuwelingen-als Huinder fH.B.S.), Engel (V.V.V.) en iNieuw£nburg (V. O. C.) zullen presteeren tegen den sterken aanval der Engelschen. In Terwiel, Stolk, Roo- denburg en Labouchère mag men voldoende vertrouwen hebben dat zij zich van hun beste zijde zullen laten zien. De M.C.C. komt met het volgende team: R.. T. Stanniforth (aanvoerder)in 1927—'28 Antwoord: zeer zeker! De heer A. J. Meijerink schrijft ons: De heer E. G. Drigny, bestuurslid van de F.I.N.A., kwalificeert den schoolslag niet alleen als langzame slag (wat juist is) maar beweert ook dat deze zwemwijze geen reden van be staan meer heeft tegenwoordig, nu de snellere crawlslag meer wordt gezwommen. Is snelheid echter alles? In dezen gedachtengang voort gaande zou men ook alle fietsen, motorrijwie len, auto's en ook een groot aantal vlieg machines moeten afschaffen omdat tal van deze voertuigen het afleggen in snelheid bij de „Lockheed", die een reisje om de wereld in recordtijd gemaakt heeft. Neen, we letten niet alleen op snelheid; ook andere factoren komen in aanmerking. De schoolslag is 'de slag voor de zwemmende redders, omdat deze slag (en deze slag vrijwel alleen) gelegenheid biedt, steeds het oog te richten op een drenke ling, wat altijd noodig is, daar steeds de kans van wegzinken bestaat. Het zwemmend red den van een menschenleven is de kroon van de zwemkunst! De crawlslag is niet voor zwemmend redden geschikt, ook al niet, omdat wij niet in een te snel tempo naar een slachtoffer mogen toe- zwemmen, omdat het vervoer van een dren keling vaak veel eischt van het uithoudings vermogen van een redder; er moeten dus krachten gespaard worden. Zou de schoolslag uit het wedstrijdwezen verdwijnen dan ver mindert natuurlijk ook het aantal goede schoolslagzwemmers, wat voor drenkelingen wel eens fatale gevolgen zou kunnen hebben WANDELSPORT. DE VIERDAAGSCHE AFSTAND- MARSCHEN. Uit Nijmegen: Van officieele zijde is mee gedeeld, dat het aantal inschrijvingen voor de internationale vierdaagsche afstandmar- schen, welke van 26 tot en met 29 Juli as in den omtrek van Nijmegen zullen worden gehouden, thans 4700 bedraagt, 200 meer dus dan het vorig jaar. Men rekent erop, dat dit getal nog grooter zal worden, daar inschrij ving .tegen verhoogd^inschrij fgeld nog moge lijk is. Duitschland is met 40 wandelaars het sterkst vertegenwoordigd, daarna komen Engeland met 26 personen, Frankrijk met 6, Denemarken met 5 en Zwitserland met 5 wandelaars. Ook een Belg loopt mee. Verder 700 dames. Donderdagavond werden de Comitéleden voor de Haarlemsche Sportweek en de vertegenwoordigers der sportorganisaties ten Stadhuize ontvangen. Dr. C. Spoelder dankt den Burgemeester, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, voor zijn vriendelijke woorden. gedeelte van den grooten Sportoptocht passeert het bordes van het Stadhuis. met M.C.C. in Zuid-Afrika; Major A. C. Wil kinson. de bekende openingsbatsman van het Army-elf tal; F. T. Mann, de zoon van den oud-Middlesex-aanvoerder en een Cambridge- blue van dit jaar; J. M. Brocklebank, een leg- break-bowler en een neef van den beroemden Sir Stanley Jackson; W. R. Rees-Davles, de Cambridge-fastbowler van dit seizoen; P. Ad- dinsell, C. D. Ford, een snelle bowler en hard slaand batsman; J. C. Melluish (bowler); E. V/. Dawson, oud-Leicestershire en Cambridge- captain; Major G. H. M. Cartwright, een all- rounder en last not least I. A. R. Peebles, de g'oogly-bowler, die vroeger voor Middlesex speelde en in de testmatches van 1930 tegen Australië uitkwam. Laat ons hopen, dat het Bondselftal tegen dit, vooral in den aanval sterke team, goeden tegenstand zal bieden en voor een interessan ten, spannenden wedstrijd zal zorg dragen.. ZWEMMEN. Heeft de schoolslag geen reden van bestaan meer Don Bradman over kennis van de spelregels; Een nog verdere uitbreiding van den l.b.w.-regel gewenscht; Spanning aan de Spanjaarslaan; Van der Togt op zijn best in moeilijke omstandigheden; Ongegronde vrees voor Terwiel; Over den wedstrijd BondselftalM. C. C.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7