HET NIEUWE AVONDBLAD Het nieuwe bedrijf van v. Leer. Geld beschikbaar VELSEN 23e JAARGANG No. 219 WOENSDAG 20 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12l/t ets., per maand 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f lOOv—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60—, één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk 30—, enkelbreuk 15—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De expeditiehal: afspiegeling der toepassing van plaatijzer. Boven: De 20 M. groote maquette van het bedrijf, op den achtergrond de „echte" walsmachine op ware grootte. Onder: Een overzicht van de terreinen, rechts het expositiegebouw. De groote hal van het tentoonstellingscom-1 plex, dat het Van Leer concern te Velsen op de terreinen van zijn Walsbedrijven deed ver- lijzen, wil een beeld geven van wat dat con cern omvat. Tegenover den ingang is de stand opge bouwd, die voor het eerst op de Utrechtsche Voorjaarsbeurs van dit jaar was te zien. Deze stand meet 20 meter breed en 7 meter diep, de hoogte is 10.5. Het middenstuk be staat uit een levensgroote triowals, draaiend en wel, zooals deze machtige machinerieën in de walsbedrijven zijn opgesteld. Links en rechts daarvan zijn verschillende van Leer's vaten- fabrieken, die in Nederland, Engeland, Frank rijk, Duitschland, België, Zuid-Afrika en Tri nidad zijn gevestigd, uitgebeeld. Daarover heen zijn figuren, die fabricatie-fasen uit de vaten- industrie verbeelden, aangebracht. De onderbouw van den stand, met groote diapositieven, is geheel uit aluminiumplaat vervaardigd, de vloeren zijn bedekt met rub ber. Een zachte, grijsblauwe neonverlichting accentueert het kleurengamma van het ge heel. Een geheele batterij van de modernste verlichtingsapparaten zet deze opstelling in een volmaakt licht. Het gebouw is als het ware voor dezen stand opgetrokken; hij is een onafscheidelijk geheel daarvan. Links en rechts van het monumentale mid dengedeelte zijn de zijvleugels van het gebouw lager van dakniveau. In de nissen rondom ziet men alle vaten die de N.V. van Leer's Ver- eenigde Fabrieken in haar 19 fabrieken fabri ceert. Het is een kleurige verzameling van ijzeren vaten voor verschillende producten o.a. voor benzine, olie, teer, asfalt, sproeifalt, bier, zeep, poeder, vet en chemische producten. Af zonderlijke stands zijn gewijd aan stamp- en persproducten, aan de gepatenteerde sluitin gen, die respectievelijk dienen voor afsluiting van ijzeren vaten en blikken bussen. Twee op haar punt staande platen van 4 meter lengte, die in ronddraaiende beweging zijn, geven een indrukwekkend beeld van de afmetingen tot waar de productie van het platenwalsbedrijf kan gaan. Arbeid en kunst. Deze hal heeft overigens volmaakt het ka rakter van een instructieve tentoonstelling. Schilders van naam hebben hun kunst in dienst der industrie gesteld en schilderden een twintigtal muurschilderingen, die nauw ver band houden met de industrieele bedrijven. De vier hoeken van de groote hal worden ingenomen door vier monumentale figuren, die respectievelijk door de schilders prof. Huib Luns, Prof. J. H. Jurres, G. Westerman en J. J. Roovers op het berkentriplex zijn geschilderd. Deze figuren stellen voor: Hercules, de kracht; Vulcan us, het vuur; Mercurius, de handel; en Prometheus, het vernuft. De tusschenliggende tableaux geven de ge schiedenis van het ijzererts tot toegepast pro duct uitgebeeld door verschillende Nederland- sche kunstenaars. Boven iedere wandschildering is een korte verklaring aangebracht, waardoor het geheel aan instructieve waarde heeft gewonnen. Het tentoonstellingslaboratorium. Op weg naar de laboratoriumafdeeling van deze tentoonstelling passeeren wij een „wal- senstand", waar een 7 tons wals met daar nevens een gebroken exemplaar zijn tentoon gesteld. Het is bij walsbedrijven namelijk een veel voorkomend geval, dat een der machtige walsen, die zooals gezegd 7000 K.G. weegt en een diameter heeft van 75 centimeter, plotse ling middendoor breekt. In de geheel wit gehouden laboratorium ruimte met een grondoppervlak van honderd vierkante meters zijn een achttal micros copen en verschillende apparaten voor het beproeven van ijzer tentoongesteld. Een micro foto-apparaat is het middelpunt van deze uit stalling. In de laboratoria van het Van Leer's concern-wordt allereerst en intensief aan het onderzoek van materiaal gearbeid. Het weten schappelijk onderzoek gaat in iedere industrie aan het practische werken vooraf en het is waarborg van productie van hooge kwaliteit. In deze laboratoriumtentoonstelling wordt daadwerkelijk een beeld gegeven op welke grondige wijze dat onderzoek geschiedt. De praktijk wordt in deze afdeeling nog aan gevuld door een illustratief gedeelte, dat op een reeks groote tableaux door middel van foto-montages van respectabele afmetingen en verklarende teksten is aangebracht. Tentoonstelling van toegepast plaatijzer. Van de groote tentoonstellingshal komen wij in een tweede hal, die in langwerpigen vorm is gebouwd. Hier staat een verzameling opgesteld van vele artikelen, die geheel van plaatijzer zijn vervaardigd of waarbij plaatijzer is toege past, beperkt in de maten van 0.3 tot 3 milli meter, zooals dit door Van Leer's Walsbedrij ven wordt vervaardigd. Dit is een bonte ver zameling, die menigeen tot den uitroep za brengen: „ik wist niet, dat ook dit van plaat ijzer gemaakt kon worden". Van het eenvoudige zeepbakje tot de blank geschuurde carrosserie van een Ford-auto toe vindt men hier. Een opsomming van alle artikelen te geven zou niet mogelijk zijn; laten wij enkele afdeelingen noemen: huis houdelijke artikelen: artikelen gebruikt bij het boerenbedrijf; artikelen gebruikt bij het bouwbedrijf; verlichtingsartikelen, kantoor meubelen; artikelen gebruikt bij de industrie; speelgoed; artikelen gebruikt in het winkel bedrijf. Wat de hoofddirecteur ons mede deelde Na een rondgang door de expositieruimte deelde de hoofddirecteur van het concern, de heer B. van Leer ons o.m. nog mede: Een walswerk en speciaal een platenwals- werk is geen novum in de metallurgische bedrijven in deze wereld. Er bestaan er meer en zij bestaan reeds jaren, ik zou zeggen, op meer of minder primitieve wijze bestaan zij sinds eeuwen. Behoort dus een platenwalswerk niet tot iets bijzonders, een platenwalswerk, geëxploi teerd binnen de grenzen van Nederland, is daarentegen inderdaad een noviteit. Wij wen- schen ons er niet op te beroemen, dat wij hiermede een buitengewone daad verrichten, doch hetgeen wij wenschen is, onze gezamen lijke bedrijven een grootere mogelijkheid van vrije beweging te geven bij de voorziening van materialen voor eigen gebruik en tevens de mogelijkheid te scheppen, dat onze Holland- sche ondernemingen, die hun behoefte aan ruw-materialen, tot heden steeds in landen, gelegen buiten onze grenzen dekten, in de ;oekomst hun materialen uit onze eigen be drijven in Nederland kunnen betrekken. Aangenaam is het mij U te kunnen mededeelen, dat de opbouw van ons bedrijf zonder ernstige ongelukken verloopen is. Voorgekomen zijn: Ver wondingen, die voorkomen in ieder bedrijf, zooals: iemand die zich op de vingers slaat, iemand die in een spij ker trapt. enz. In bijna al deze geval len kon de getroffene even door den verbandmeester geholpen worden en daarna zijn werk weer voortzetten. Sedert de in bedrijfstelling van de walserij zijn voorgekomen snijwonden, welke vooral te wijten zijn aan het feit dat de menschen die pas in dienst zijn, nog niet met plaatijzer kunnen om gaan, doch ook in deze gevallen kon den de getroffenen bijna altijd direct weer aan het werk gaan, nadat zij even door de Eerste Hulp geholpen waren. Er zijn slechts 2 ongevallen voorge komen van iets ernstiger aard en wel in één geval, waar een arbeider een lager op den linkervoet heeft gekre gen terwijl in een ander geval bij het neerlaten van een stapel platen de betreffende arbeider met den ringvin ger en pink tusschen deze stapel pla ten en den grond bekneld is geraakt. Op een personeel van ca. 330 arbei ders dat wij gewoonlijk in dienst heb ben (en tijdens den opbouw vele hon derden meer) loopen op het oogenblik in ongeval 8 man, waaronder begre pen zijn de beide gevallen, die wij hierboven als iets ernstiger geken merkt hebben. De overige zes zijn ook voornamelijk snijwonden, terwijl in één ander geval de arbeider gestrui keld is en daardoor de linkerknie ge kneusd heeft. Werkt veilig! In verband hiermede veroorloof ik mij een gedeelte te citeeren van het artikel betreffen de onze Walsbedrijven, gepubliceerd in het Personeel Maandblad van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens „Samen" van Juni 1938, hetgeen luidt als volgt: „Wat kan het hart van een veiligheidsinge nieur meer bevredigen als de woorden van den heer Van Leer bij de inbedrijfstelling van de wanovens der walserijen, toen hij zei: „Ik wil dat al mijn werk zonder ongelukken voor mensch en materiaal geschiedt en: Ik wil dat alles gedaan wordt om dit doel te bereiken. En hij voegde bij die woorden de daad. Toen wij hoogovensmenschen ter assistentie werden ge roepen toen het hoogovengas op de leidingen der fabriek gezet werd, mochten wij beleven, dat de maatregelen ter bescherming van lijf en leden der arbeiders werden genomen, die bewezen dat hier hard gewerkt wordt, maar vooral ook veilig gewerkt wordt." Het herstel der Julianabrug. Na het conflict in de haring- visscherij. De punten waarop overeenstemming bereikt is. In een publicatie aan de leden deelt het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders de punten mede, waarover overeenstemming bereikt is en de verbeterin gen, welke bereikt zijn na de regeling van het conflict. Wij laten een résumé volgen van de belang rijkste ipunten in vergelijking met de vorige regeling. Vlaardingen. Binnenliggen. Voorheen 48 uur waarvan 24 uur vrij. Thans 60 uur binnen waarvan 48 uur vrij. Scheveningen. Binnenliggen. Voorheen als in Vlaardingen. Thans 42 uur vrij met ten hoogste één onderbreking, direct na bin nenkomst 6 uur vrij. Gage. Voorheen 1.60 pet., thans 1.65 ipct. (pl.m. 2 pet. verhooging). Tijdstip van uitvaren. (Geldende in Vlaar dingen, Maassluis en IJmuiden). Voor heen op elk willekeurig tijdstip, thans niet voor 6 uur 's morgens en niet na 10 uur 's avonds. Gage besomming versche haring. Voorheen 2 1/4 pet. extra gage, thans 2 3/4 pet. per matrozendeel. Het afsnijden. Voorheen geen betaling, thans f 3 per dag over ten hoogste 3 da gen. De volle bemanning, vroeger wanneer met 80 of meer netten werd gevischt, thans met 60 of meer. Het jaagloon voor Scheveningen vroeger f 27 gage voor elke f 1000 besomming, is nu gebracht op f 61.50 voor elke f 1000 besomming. De vergoeding voor reisgeld, die vroeger tot een maximum van f 5 ging is verhoogd tot een vergoeding, die alle reiskosten zal omvatten. Een betere regeling werd ook verkregen voor het boetloon, waarvan de beteekenis dat Ihet verhoogd werd van resp. 25 ct. tot 75 ct. per week. Diplomazwemmen in Velserbad. Groote belangstelling. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Bedr. van 50.— tot 500.—. WETTELIJKE TARIEVEN. Vr. prospectus (zegel v. antwoord). Kantoor: SCHNEEVOOGTSTRAAT 7. - Geopend van 91/0—8 uur. N.V. Credietbank „AMSTERDAM HAARLEM", Telefoon 17081. (Adv. Ingez. Med.) Reparatie thans opgedragen. Dinsdag is aan de maatschappij, die de Ju lianabrug gebouwd heeft, de A. B. C., het her stel opgedragen van deze door de ontploffin; beschadigde brug. Het heeft weliswaar eenigen tijd geduurd eer het zoo ver gekomen is, maar dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de onderhandelingen met de spoorwegen nog al tijd vergden. Thans kan met het repareeren een aanvang gemaakt worden. IET SALONRUTUIG VOOR HET ENGELSCHL KONINGSPAAR. - De laatste ïand aan de voorbereidingen voor het hooge Engelsche bezoek dat thans aan Parijs wordt gebracht. Het fraaie salonrijtuig waarmede de Koninklijke gasten naar Parijs zijn gereisd, krijgt nog een extra-beurt. Dinsdagavond werd in het Velserbad afge zwommen voor het diploma „Velserbad". Voor deze zwemproef bestond van de zijde van het publiek een zeer groote belangstelling. De eisch voor dit diploma luidde: 100 M. school slag, 50 M. rugslag, sprong van de plank, minuut watertrappen. De jury bestond uit de heeren Duvergé en G. Janus. Tijdens dezen avond werden door dames van de IJm. Redd. Brig, enkele demonstraties ge geven van het zich bevrijden van drenkelin gen, pepduiken. onder water zwemmen, enz. Geen der candidaten voor het diploma werd afgewezen. Het diploma verwierven de dames mevr. Brizée, Jo Oudendijk, mej. G. Oostindië, mevr Luske en mevr. Boer erna-Wiersma. De meisjes Jet Wansink, Grada Kuyk, Sierdje van Look, Liesbeth Koene, Wannie Kleyman, Roelie v. d. Grift, Alida Rooker, Annie Reehorst, Willy v. Rooyen, Ineke en Nel van Leeuwen, Ans Visser, Leidy Heino, Willy Bakker, Fia Muusse. Joni Bussemaker, Inge Donker, Laura de Pachter en Nel de Jong. De jongens Jan Noy, Frits Schmidt, Otto Bussemaker, Frits Busse maker, Jacob Bregt, Bennie Scholts, Martin Boelsums, Egbert Bierenbroodspot, Jan Bart, Frans Erenst, Chris Kerkhoven en Hans Bie renbroodspot. Na afloop dankte de directeur van 't Velser bad, de heer P. Geelhoed, de aanwezigen voor hun belangstelling, de examencommissie voor haar werk, den heer A. P. Bakker voor de de monstraties der IJmuider Reddingbrigade en feliciteerde hij de zwemmers en zwemsters met het behaalde succes. Buurtvereenlging „Bloemstraat" Zorgt voor versiering dezer straat. Door goede harmonie en in eendrachtig sa menwerken zijn de bewoners van de Bloem straat van plan wederom deze straat te ver sieren en te verlichten tijdens de 40-jarige re- geeringsjubileumfeesten der Koningin. De medewerking der Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmina" is toegezegd en nu de plannen voor de versiering en verlichting zoo goed als gereed zijn en men met gereed maken reeds begonnen is, wacht men nu den dag af, dat de Bloemstraat op een feestelijke wijze zal „geopend" worden, nl op 31 Augustus a.s. des avonds 8 uur. TUINFEEST „IN VEILIGE HAVEN" Het programma voor het tuinfeest van de speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" Za terdag a.s. is als volgt: Kwart voor twee samenkomst van alle kin deren van 6 tot en met 14 jaar bij de H. H. B. S. voor samenstelling van den optocht. Kwart over twee vertrek optocht door een gedeelte van IJmuiden-Oost naar den tuin. Na aan komst in den tuin: onderlinge wedstrijden voor jongens en meisjes. Voor jongens van 6 en 7 jaar: blokjesrapen Voor meisjes van 6 en 7 jaar: blokjesrapen Voor jongens van 8 en 9 jaar: zakloopen. Voor meisjes van 8 en 9 jaar baldragen. Voor jongens van 10 en 11 jaar, tonloopen. Voor meisjes van 10 en 11 jaar: wasch op hangen. Voor jongens van 12, 13 en 14 jaar: ringste ken op fietsen. Voor meisjes van 12, 13 en 14 jaar: ringste ken op de glijbaan. Verder wacht elk kind., dat aan genoemde wedstrijden deelneemt een verrassing. Schoolzwemwedstrijden in „De Put". Wisselbeker beschikbaar gesteld. In aansluiting op het bericht betreffende de Nationale Zwemwedstrijden, te houden door de Velser Zwemvereeniging op Zondag 24 Juli a.s. zullen op Zaterdag 23 Juli in bo vengenoemde inrichting door dezelfde ver- eeniging schoolwedstrijden worden georgani seerd. Deze schoolwedstrijden worden ieder jaar door de V. Z. V. uitgeschreven en mogen zich telkens in grootere deelname, zoowel als belang stelling verheugen. Door het houden van deze wedstrijden wordt er naar gestreefd belangstelling bij de school gaande jeugd voor de zwemsport te wekken, en tevens schuilt hierachter de stille hoop, dat door de propaganda, die er van uitgaat, uit eindelijk het verplichte schoolzwemmen door de overhejd zal worden ingevoerd. In verband met de propaganda hiervoor is door het bestuur der Velser Zweminrichting dit jaar aan alle scholen bericht dat de leer lingen in schoolverband en onder geleide van een onderwijzer (es) gratis gedurende de school uren van haar inrichting gebruik mogen ma ken en het personeel beschikbaar is om aan deze kinderen klassikaal onderricht te geven. Ei* wordt door verschillende scholen van dit aanbod gebruik gemaakt, en het bestuur twij felt niet of bij de a.s. Zaterdag te houden wed strijden zal dit in de gemaakte tijden wel tot uiting komen. Voor deze wedstrijden zijn door de Velser Zwemvereeniging twee wisselbekers beschik baar gesteld voor twee estafette ploegen, res pectievelijk bestaande uit jongens boven en onder 14 jaar. Deze bekers zijn het vorig jaar gewonnen door de jongens van de Ds. Creuts- bergschool en door de U. L. O. school, terwijl voor de persoonlijke banen medailles beschik baar zijn. DE AUTOBUSDIENST NAAR HET STRAND Met ingang van a.s. Zondag rijden alle auto busdiensten van de N.V. Stormvogels uit de richting Haarlem, Santpoort en Velsen dage lijks door naar het strand van 's morgens 9 uur tot 's avonds 9 uur. MARKTBERICHT. "w" k Scheveningen, 19 Juli. Van Vlaardingen werden eenige partijtjes haring aangevoerd. De prijzen waren f 19 tot f 21.70 per kantje. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Op Donderdag a.s. zal door de leden van de transportcolonne en afd. helpsters een oefening worden gehouden in de Velserpolder, onder leiding van den arts-leider W. van Ha- selen. Samenkomst nabij de pont te Velsen, des avonds 8 uur. DRANKWET Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van H. A. A. van der Does geb. Fikke, zonder beroep, wo nende te IJmuiden, om een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de benedenlocaliteit van het perceel Kanaalstraat no. 144 te IJmuiden. Vóór 2 Augustus 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. KENNISGEVING INZAKE TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Meervliet- straat te Velsen. van den Driehuizerkerkweg tot den Rijksweg, van Woensdag, 20 Juli a.s., af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Werkloosheid blijft langzaam afnemen. Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen Mannen boven de 18 jaar Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 18 jaar Vrouwen onder de 18 jaar Totaal werkloosheid Totaal werkloosheid over de overeenkomstige week van 1936 2646: 1935: 2316; 1934: 2172. Het aantal werkloden is sinds vorige week met 9 gedaald, terwijl er in de overeenkom stige week van 1937 een toeneming was van 54. 1938 1937 16 Juli 17 Juli 271 355 133 m 24 23 20 24 100 114 273 297 21 43 532 572 242 281 1616 1917 20 31 7 14 4 11 1647 1973

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1