HET NIEUWE AVONDBLAD Engelsche Vorstenpaar in Parijs. igpajpg wÊÊÈ Rijwielplaatje. 23e JAARGANG No. 220 DONDERDAG 21 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12l/t ets., per maand 52'/: cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet ol oog 200.oeide leden duim r 100.een lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 490.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog 'afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Loos alarm? Slechts sloep gevonden. Na ongeveer drie uur op de aangegeven plaats gezocht te hebben naar het vlyiegtuig dat gerapporteerd was als te zijn in zee ge stort op ongeveer 15 mijl van IJmuiden (52.40 NB. en 4.20 O.L.) is 's middags 2 uur het zoeken opgegeven. De marine beschouwt het onderzoek als af- geloopen; de sleepboot Hector van Bureau Wijsmuller keerde 's middags 3 uur in de haven terug; de Neeltje Jacoba volgde kort daarop.. 1 Beiden schepen hadden evenmin iets waar genomen. Men vermoedt dat de machine welke de onderzeeboot O 11 zag vallen, een Engelsch marinevlietuig is geweest, dat op zee is ge daald doch kort daarop weer is opgestegen. Doordat er op zee een dichte nevel hing, welke het uitzicht zeer belemmerde, heeft men vermoedelijk van de brug van de O II niet kunnen waarnemen, dat het vliegtuig zijn reis heeft vortgezet De Neeltje Jacoba" kwam echter niet met leege handen van zijn speurtocht terug. Op zee had de O 11 een sloepje zonder inzit tende drijvende aangetroffen, dat vermoede lijk van een zeiljacht losgeslagen is. De on derzeeër heeft het aan de reddingboot over gegeven, die het te IJmuiden binnenbracht. He°t scheepje bezit geen merkteeken, die kun nen uitwijzen aan wie het toebehoort. HAARLEMSCHE ORRESTvEREENIGING Hedenavond geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging een volksconcert in de Gemeen telijke Concertzaal onder leiding van Marinus Adam. De soliste is Betsy Koopman (piano). Het programma bevat o.m. C. M. van Weber's Ouverture Oberon, het Pianoconcert van Robert Schumann en de Notenkrakersuite van Peter Tschaikowsky. Het wonder van de haring. En bijgeloof in vroeger tijden. Hoewel we in een vorig artikel besproken hebben, dat de haring niet trekt zooals vroe ger wel gedacht werd, heeft men met zeker heid geconstateerd, dat de visschen soms plotseling van de plaatsen waar ze gewoon waren te verblijven, verdwijnen. Na eenigen tijd, soms eerst na tientallen jaren, zoeken ze dan hun vroegere verblijfplaats weer op. Welke onaangename gevolgen dit verdwij nen kan hebben toonen ons de verschillende eens zoo bloeiende en tegenwoordig bijna verlaten visschersplaatsen Falsterbö en Ska- nör in Zuid Zweden. Deze waren destijds het middelpunt van een levendigen handel, zoo lang de haring de kusten in de nabijheid de zer steden opzocht. Sedert de visch sinds de zestiende eeuw wegbleef verarmde de bevol king en tegenwoordig zijn het maar een paar onbeduidende dorpjes. De oorzaken van deze verplaatsingen zijn ook thans nog niet voldoende verklaard. Men neemt aan, dat een verandering in het zout gehalte van het zeewater, zeestroomingen en het al of niet voorkomen van plankton, het vischvoedsel, een rol spelen. Vroeger had men echter meer fantastische verklaringen bij de hand en weet men het meestal aan de toenemende slechte eigenschappen der men- schen. Bij de Schotsche visschers bestond in die dagen de overlevering, dat in geval er tijdens de visch vangst onderlinge twisten voorkwamen, de haring voor straf wegbleef. Ook zou kanongebulder bij zeeslagen de vis schen dermate aan het schrikken maken, dat ze voor altijd de plaats zouden mijden waar een zeegevecht had plaats gevonden. Goede of kwade voorteekenen kende men toen dertij d ook. De visschers van Dover en Folkestone noemen het geluid, dat door de meeuwen voortgebracht wardt, wanneer zij 's winters over het Kanaal vliegen om een beter klimaat op te zoeken, Herring Spear of Herring Pierce. Zij houden het voor een goed voorteeken voor de vischvangst. Het eigenaardige en toevallige is, dat ze inder daad uit het gedrag der zeevogels of van de haringen soms enkele conclusies trekken, die later juist blijken te zijn. De Kanaalvisschers zien b.v. de vliegende haring, d.w.z. die uit het water springen, als voorboden van een groote school en krijgen hierin vaak gelijk. Daarentegen is het „malen" van de haring, dat men in windstille nachten kan hooren (de haringen houden zich dan dicht bij de oppervlakte en steken zoo nu en dan hun kop eruit; het geluid hierdoor veroorzaakt is als het ruischen van een zwaren regen) als een slecht voorteeken te beschouwen. Het is niet te verwonderen, dat gegeven de groote populariteit van de haring, deze visch een rol heeft gespeeld in de volksverhalen en m 'het bijgeloof. Enkele eeuwen geleden, toen men weer eens voor de zooveelste maal den ondergang der wereld voorspelde, werden volgens de kronieken van dien tijd enkele „wonderha ringen" gevangen, waarop geheimzinnige teekens waren aangebracht, die aanleiding gaven tot de meest gewaagde voorspellingen. Ook het vangen der eerste haringen in het nieuwe seizoen geschiedde met de noodige ceremonieën. Men had b.v. de gewoonte de eerste haringen een achttal malen rond te draaien, ze te bevelen vele honderden van hun soortgenooten te dwingen zich te laten vangen en dan deze eerste haringen wederom in zee te werpen, opdat ze de hun gegeven bevelen zouden kunnen nakomen. 'k Waarschuw maar weer in gemoede, Als reeds menig vorig keer: Fietsbezitters gij moet bloeden, 't Rijwieiplaatje is er weer. Hebt u 't oude al zorgvuldig Opgepoetst tot nieuwe pracht, Gij zijt een rijksdaalder schuldig. Want het blijft niet meer van kracht. Offer spijtig, maar gelaten Dus uw „achterwiel" weer op, Want verzet kan u niet baten, Dat verhoogt alleen de strop. Wilt u het persé niet koopen, Dan is het maar zoo gesteld: Afstappen en verder loopen En ook dat kost tijd dus geld. 'k Waarschuw dus maar in gemoede, Als reeds menig vorig keer: Fietsbezitters, gij moet bloeden, 't Rijwielplaatje is er weer. P. GASUS. Zes zeer groote tonijnen. Wederom een nieuwe zaak van Beider Belang. In de Kalverstraat is door Beider Belang weer een nieuwe zaak geopend. In perceel 116 heeft dit bekende levensmiddelenbedrijf een speciale kaaswinkel, onder den naiam „de Kaasbeurs", geopend. Dit is reeds de vijfde zaak die Beider Belang geopend heeft. De andere zaken zijn meer op het gebied van kruidenierswaren enz.; deze nieuwe zaak is een speciaalzaak in kaas en fijne vleesch- waren. Wat de zaak op zichzelf betreft ziet deze er keurig uit. Verschillende kaassoorten in een flinke hoeveelheid toonen, dat er voor ieders smaak iets aanwezig is. De vleesch waren zijn hoofdzakelijk geëtaleerd in een hyper moderne D. K. W. koelkast. Een paar van Berkel's weeg- en snijmachines stellen het personeel in staat om zoo spoedig moge lijk de cliëntèle te bedienen. De bedoeling is tevens om boven de Kaasbeurs een ruime toonzaal in te richten, waar men een duide lijk overzicht zal krijgen van de cadeaux, die Beider Belang aan de koopers van zijn arti kelen uitreikt. Beider Belang's zaken zijn thans gevestigd in de Kennemerlaan, twee in de Kalverstraat en twee-in de Oranjestraat. DEENSGHE VISSCHERS VANGEN TONIJNEN De Deensche visschers verbaasden zich dat de tonijnen dit jaar zoo lang op zich lieten wachten doch dezer dagen is deze vischsoort in grooten getale verschenen en op de mark ten gebracht. De prijzen waren zeer loonend en bedroegen ca. 25 ore per kilogram. De mees te visschen gingen naar de conservenfabriek te Skagén doch een deel vond ook zijn weg naar Noorwegen en Zweden. DE SCHADE HERSTELD. Het met een gebroken mast Zaterdag door een IJmuidenschen logger binnengesleepte Duitsche zeiljacht Veritas uit Rostock heeft de schade hersteld en zal de onderbroken reis naar Le Havre voortzetten. Het scheepje is bemand met twee Duitsche doktoren, die op een vacantiereis zijn. De zwerftocht van kapt. Kuit. Vreemde vangst van de Oostzee. De trawler Oostzee, IJM. 147 die als kustboot 't zomers de Noordzee opgaat met „Fransch patent" op de rondvisch, heeft deze reis wel een bijzondere vangst gedaan, zooals wij reeds in ons blad van Woensdag meldden. De trawler ving n.l. 6 zeer groote tonijnen, die volgens deskundigen het respectabele ge wicht van naar schatting 1800 kilo tezamen vertegenwoordigden. Het vreemde is, dat de Oostzee deze reis geen makreel had gevangen, terwijl de tonijn leeft van de makreel en de haring. In den afslag brachten deze visschen per stuk f 10 a f 11 op. Ze zullen wel in verschillende Nederland- sche vischwinkels tentoongesteld worden. UITSTAPJE R.K. VROUWENBOND IJMUIDEN WEST. De leden van den R. K. Vrouwenbond af- deelïng IJmuiden-West hebben Dinsdag j.l. het jaariijksche zomer uitstap je gemaakt met drie groote autobussen van af de Kerkstraat. De geestelijk adviseur, Pastoor J. C. de Moei maakte deze reis gedeeltelijk mede. Aller eerst werd naar Den Haag gereden waar -het Vredespaleis bezichtigd werd. Hierna reisde men verder naar Vlaardingen voor een ex cursie naar de Sunlightzeep fabrieken. Na den aankomst aan deze fabriek werd eerst een keurig verzorgde koffietafel door dei directrice aangeboden. De excursie door de fabriek gaf een duide lijk overzicht van de belangrijke werkzaam heden, die er verricht moeten worden alvo rens de artikelen in den handel komen. Via een korte halte te Rotterdam dineer den de dames in Den Haag en ging het daar op naar Scheveningen, waar men langs de drukke boulevard en de wandelpier reed. De dames arriveerden des avonds te 12 uur we derom in haar woonplaats. TENTOONSTELLING IN DE FRÖBELSCHOOL Woensdagmiddag is in de R.K. Fröbelschool aan de Kerkstraat een tentoonstelling ge houden van het werk, door de kleuters in het afgeloopen jaar gemaakt. De lokalen waren feestelijk versierd met slingers en lampions, eveneens door^de leerlingen vervaardigd. De groote tafels, langs de kanten geplaatst, wa ren beladen met schilderijen, keukentjes, ge- heele poppenkamers, booten, tasschen, bloempotten met echte cactusplantjes, kort om alles wat op een fröbelschool te maken is, was op smaakvolle wijze tentoongesteld, ter wijl bovendien elk werkstukje voorzien was van den naam van het kind dat dit gemaakt had. Het hoofd der Fröbelschool heeft Woensdagmiddag kunnen canstateeren, dat de ouders door hun groot bezoek belangstel ling toonen voor den moeilijken, maar toch ook vruchtbaren arbeid voor dit onderwijs. Niet alleen de ouders der leerlingen heb ben blijken van belangstelling gegeven, maar ook vele anderen kwamen een kijkje nemen, zoodat het er den geheelen middag druk was. PERSONALIA. Voor het aanvullingsexamen M.O. han dels-briefwisseling in Duitsch is geslaagd de heer P. D. A. Veen te Velsen. De „Holland" te New-York. In een Curacaosche courant van het begin dezer maand treffen we het bericht aan, dat kapitein Kuit met zijn scheepje, de „Holland" thans te New York is gearriveerd. Velen onzer lezers zullen zich dit ranke vaartuigje en zijn koenen schipper nog wel herinneren van het vorige jaar. toen de heer Kuit met de „Hol land" eenige dagen in de Binnenhaven lig plaats genomen had alvorens zijn wereldreis te aanvaarden. Het blad zegt verder; „Via den radio-omroep werd dit bericht op ons eiland bekend, een bericht dat het hart van ieder Nederlander sneller heeft doen kloppen. Kapitein Kuit heeft hiermede een prachtige prestatie gele verd en wederom een mooie bladzijde geleverd in het boek der Nederlandsche zeevaart. Het zal den kloeken zeevaarder in „Nieuw Amster dam" zeker niet aan belangstelling ontbroken hebben en ongetwijfeld zal zijn tocht thans in de nieuwe wereld stof geven voor veel pu bliciteit. VELSEN De aankomst van het Engelsche koningspaar aan den Quai d'Orsav te Parijs. Welke beteekenis heeft het werk der „Centrale". Het plaatselijk comité der „Centrale" schrijft ons: Welke beteekenis? Dat is in één woord samen te voegen: ver hooging van de geestelijke weerkracht van het Nederlandsche volk. Helaas moet onze Regeering meer geld en menschen beschikbaar stellen voor de natio nale verdediging. Nederland moet weerbaar zijn om onze vrijheid te handhaven. Maar ook de geestelijke weerkracht, die door de werkloosheid geleden heeft, moet wor den hersteld en verhoogd. Dit betreft niet alleen de werkloozen, maar ook de werkenden. De „Centrale voor Werk- loozenzorg" heeft zich, haar naam zegt het reeds, het lot der werkloozen aangetrokken. In lichamelijk opzicht was het kampwerk voor honderden jongemannen een uitkomst. Ze konden weer eens genoeg eten. De arbeid staalde de spieren en deed onze jongens weer wennen aan orde en tucht. Bijbelstudie, lezingen, gebed en gezang heb ben het leven der werkloozen weer op hooger niveau gebracht. Ook in verstandelijk opzicht hebben de kam pen goed resultaat opgeleverd. Er zijn heel wat cursussen gegeven, die niet het doel had den de schoolsche kennis te geven, maar pa raatheid en geschiktheid voor het leven. Voor de vierde maal vraagt de „Centrale" aan de Christenen in Nederland: „Zijt gij bereid om dit werk voor 1938 te helpen voort zetten?" Wij weten Uw antwoord: „Ja, we doen mede. En willen dit werk van harte steunen". Er zijn vele collectanten met bereidwillige handen noodig. Meldt U bij het plaatselijk comité. Het adres is: Voorzitter Ds. E. G. van Teylingen; secretaris W. L. Kuiper; penning meester A. Krijger. Het comité van aanbeveling bestaat uit: Burgemeester Kwint, Hr. Dunnebier, Hr. Ver meulen, Ds. Erdman. Ds. Wesbonk, Ds. Callen- bach. Ds. van Teylingen, Ds. Bronsgeest, Dr. van Katwijk. Dr. A. J. van Leusen, Ds. Hanne- man, Ir. B. H. Blankenberg, Pastoor Moleman. Ds. Zwiep. VERKEERSONGEVAL AAN DEN WIJKERSTRAATWEG. Woensdagmorgen te ongeveer half twaalf vond te Velsen-Nóord ter hoogte van de Java- deurenfabriek op den Wijkerstraatweg een verkeersongeval plaats waarbij de 4-jarige van B uit de Geelvinkstraat ernstig werd ge wond. Het ventje kwam achter een met een paard bespannen wagen te voorschijn en werd aangereden door een van de tegenover gestelde richting komenden motorrijder waar door het kind een ernstige hoofdwonde kreeg. Dr. Lappöhn uit Beverwijk die juist ter plaat se was verleende de eerste hulp waarna het kind naar het Roode Kruisziekenhuis te Be verwijk werd overgebracht. Een halve eeuw bij Van Gelder Zonen. In het kader van de vele jubilea en het nog rooter getal van pensionneeringen, die dit jaar reeds zijn gepasseerd bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der Firma Van Gelder Zonen zal het a.s. Zaterdag, 23 Juli de heer D. Scher mer zijn, die na een bijna 50-jarigen dienst tijd de Papierfabrieken met pensioen gaat ver laten. De tegenwoordige baas van de afdeeling expeditie aan de fabriek te Velsen werd te Wormerveer geboren den 25 Juli 1873 en zooals in dien tijd gebruikelijk verliet de heer Scher mer reeds op elfjarigen leeftijd de school om eerst een jaar op het land te werken, en daar na gedurende drie jaar op een' oliemolen. In een onderhoud, wat wij met den scheidenden baas hadden, vertelde hij ons. dat de arbeids dagen toen zeer lang, soms zelf 14 uren per dag waren en dat de voor dien tijd groote afstanden naar het werk te voet werden afge legd, waardoor de rusttijden dus aanmerkelijk kort werden. Door stilstand van den oliemolen ging de heer Schermer zijn geluk eens beproeven bij de oude „Eendragt" te Wormer en kwam daar 31 October 1888 in dienst om na een negental jaren in de Wormer te hebben doorgebracht Januari 1897 naar de nieuwe fabriek te Vel sen, die in 1896 gereed was gekomen en slechts twee machines telde, te worden overgeplaatst. Hier kwam de heer Schermer in de toen maals kleine expeditie-afdeeling; later werd den heer Schermer de vertrouwde post als ..weger" van de rollen enz. toevertrouwd om nu ongeveer acht jaar geleden als baas de ge- heele expeditie te mogen leiden, welke functie de heer Schermer op dit oogenblik nog be kleedt. Hoewel door de het vorig jaar gereed gekomen uitbreiding met de Papiermachine 18, die per dag ongeveer 100 ton papier produ ceert, het expeditiewerk veel omvattender werd heeft de scheidende baas met de hem eigen energie en wilskracht het zooveel meer dere werk toch „de baas" kunnen blijven. Huishoudelijke voorlichting. Men schrijft ons: In verschillende plaatsen van ons land wordt huishoudelijke voorlichting gegeven aan vrouwen van werkloozen en financieel daarmede gelijkstaanden, op initiatief van den minister van Sociale Zaken. Onderge- teekenden hebben de taak aanvaard om voor de zeer talrijke vrouwen, die daarvoor in de gemeente Velsen in aanmerking komen, deze voorlichting te organiseer en. Het is de bedoeling om kookcursussen met demonstraties te geven, om de huisvrouwen behulpzaam te zijn, met haar zeer geringe geldelijke middelen, maaltijden te bereiden die zoo voedzaam mogelijk zijn. De naaicursussen geven leiding aan het maken en vermaken van kleedingstukken. Begin September zal de inschrijving plaats vinden, in Santpoort, Velsen-N. IJmuiden-O. en IJmuiden. Tijd en plaats zullen nader worden bekend gemaakt in de plaatselijke bladen en in de stempellokalen. Wij wekken de vrouwen, die meenen hiervoor in aanmer king te komen, op aan deze cursussen deel te nemen. Verder vragen wij vriendelijk maar drin gend aan allen, die nog in betere finan- cieele omstandigheden verkeeren: steun dit werk door een gift ineens; een maandelijksche bijdrage, bruikbare liefst gewasschen, ge dragen kleedingstukken. Om misverstand te voorkomen deelen wij ten slotte mede, dat deze huishoudelijke voorlichting niet komt in de plaats van, maar naast de reeds jarenlang bestaande en goed bezochte avondcursussen in koken, naaien en knippen, uitgaande van de gemeentelijke commissie voor het huishoudonderwijs in de gemeente Velsen. Deze cursussen zullen met October ook weer beginnen. Er is een belang rijk verschil tusschen beider soort huishoude lijk onderwijs. De bestaande cursussen zijn in de eerste plaats bestemd voor meisjes die niet meer leerplichtig zijn, dus huishoud onderwijs voor de jeugd, al zijn ook ouderen steeds welkom geweest. De nieuwe cursus voor huishoudelijke voor lichting richt zich uitsluitend tot de huis vrouwen en wel tot de minst-draagkrachtigen om haar zware taak te verlichten. Het bestaande huishoudonderwijs staat voor alle meisjes en vrouwen open, onverschillig haar financieele draagkracht. Deze cursus sen genieten echter geenerlei subsidie; er moet dus lesgeld betaald worden f 5 per half j aarlij kschen cursus, al tracht de com missie meisjes en vrouwen uit gezinnen van werkloozen vermindering toe te staan. Kosteloos materiaal voor koken en naaien kan hier onmogelijk worden toegestaan. De nieuwe cursus huishoudelijke voorlich ting uitgaande van 't ministerie van Sociale Zaken richt zich uitsluitend tot huisvrouwen en wel van de minst-draagkrachtige gezinnen n.l. die der werkloozen en daarmee financieel gelijkstaanden. Voor materiaal wordt bijna niets berekend, wel zal voor een deel van oud goed weer nieuw gemaakt worden. De cursussen zijn veel korter dan de be staande n.l. 10 lessen voor naaien en 6 voor koken. Overigens werken de beide commissies zoo veel mogelijk samen. De lessen worden in dezelfde Ir kalen gegeven, zoo mogelijk door dezelfde leeraressen. Het comité: Mevr. A. THOMASSEN—LIND, Voorzitster, Hofdijklaan 53, Driehuis. Mevr. W. SNOEKGABEL, secr.-penn., Marnixlaan 3, Driehuis. Mevr. Dr. J. v. d. BERGH v. EYSTNOA— ELIAS, Bloemendaal. Mevr. H. A. A. V. d. DOES—FIKKE, Umuiden. Mevr. H. STAM—BROEK, IJmuiden. Postgiro 13500 te nbehoeve van T. Snoek, Marnixlaan 3, Driehuis, Gem. Giro A'dam 13069.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1