HET NIEUWE AVONDBLAD Kippenloopjes. Belangstelling voor Velsen's industrie. 23e JAARCANG No. 222 ZATERDAG 23 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 1272 ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, beide leden duim 1100.—, een lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz' 5)0.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het ongeluk van Zondag. Lijk gevonden. Een visscherman trof Vrijdagmiddag tus schen de pieren drijvende aan het lijk van den 32-jarigen inwoner van Amsterdam, J. v. B., die Zondagmiddag bij het baden zoo jammer lijk verdronken is. De visscher waarschuwde via de kustwacht de sleepboot Junior van Bureau Wijsmuller N.V., die het lijk wist te bergen en het naar den 'steiger vervoerde. Door de zorgen der po litie is het daarna voorloopig naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats over gebracht in afwachting van de te nemen maat regelen voor het transport naar Amsterdam. OPENLUCHTSAMENKOMST. Hedenavond zal het Gereformeerde Verband van Evangelisatie een openluchtsamenkomst houden op den hoek van de Casembrootstraat en de Fr. Naerëboutstraat. Als sprekers zullen optreden de heeren Schotvanger en de Groot. Vacantiebonnen bouwvak arbeiders. Zij die vacantiebonnen hebben ingeleverd bij den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, kunnen daarvoor hun geld ontvangen Maandagavond tusschen 79 uur aan de Lorentzstraat tegen overleg van de ontvangen kwitantie. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de week van 25 t.m. 80 Juli zijn: Alg. Ned. Bouwarbeidersbond 99.20 uur. Werkloozenvereeniging 9.259.55 uur. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 1010.20 u. Ongeorganiseerden 10.3011.30 uur. IJmuider transport federatie 11.4512.00 u. R.K. bonden van 99.40 uur. Kleine bonden 9.4510.00 uur. Chr. Bond van Fabrieks en Tr. Arb. 10.20— 10.50 uur. Oud Katholiek vakverbond 10.55—11.10 uur. IJmuider Federatie 11.15—12.00 uur. Visscherijnieuws van over zee. Naar de Witte Zee. De eerste twee groote Engelsche trawlers voor de Witte Zee en het Bereneiland zijn verleden week uit Huil vertrokken. Het zijn de .Arctic Explorer" en de „Brimnes". Zij worden den eersten Augustus weer van de visscherij terug verwacht. Er zullen er nog meerdere van de vloot van Huil volgen. Echolood en vischrijkdom. Met succes heeft de Engelsche visscherij gebruik gemaakt van het opzoeken van scho len haring door middel van een vliegmachi ne. Nu merkt de Fishing News op, dat het wetenschappelijke visscherij-onderzoek wel wat verwaarloosd is geworden, omdat nog niet voldoende gebruik gemaakt wordt van de moderne hulpmiddelen, die de wetenschap ten dienste staan. Het blad vraagt met klem, waarom voor dit doel het echolood niet benut wordt. Dit merkwaardige instrument geeft niet alleen aan of een vaartuig zich boven een school visch bevindt, maar ook de diepte waarin deze zich ophoudt. Overwinning der vischbakkers. Zooals men weet gingen de vischbakkerijen aan de Tyne in staking wegens de hooge aard appelprijzen en waren de Engelschen dus ge durende dien tijd van hun fish and chips verstoken. De prijzen waren met niet minder dan 25/ pet. gestegen per ton aardappelen, nl. van 4, 4/— op 15, (f 135). De vischbakkers hebben de staking defini tief gewonnen, want voortaan zullen de aard appeltjes 8, 10/per ton kosten. Weinig stakingen zijn zoo vlot en prompt verloopen als deze. Donderdag brak de sta king uit, de aardappelen waren 15 per ton en Zaterdag was de prijs gezakt op 8 10/—. De zwemwedstrijden in „De Put". Ook mej. Stroomberg komt uit. Er staat ons morgen iets zeer bijzonders te gebeuren op zwemsportgebied. Het is V.Z.V. werkelijk gelukt de bloem van Neerlands zwemmers bijeen te brengen. Bij informatie hiernaar vernamen wij het volgende: Deze wedstrijden worden juist nu gehouden, orn aat zij vallen trusschen de Nationale kam pioenschappen welke jl. Zondag te Haarlem zijn gehouden en de Europeesche kampioen schappen, welke in begin Augustus te Lon den worden verzwommen. Hierdoor was het bestuur van V.Z.V. bijna zeker dat zij de beste zwemmers (sters) uit Nederland zou trekken, omdat de kampioe nen hun kampioenschap en daarmede hun uitzending naar Londen kunnen bevestigen, terwijl zij die een tweede of derde plaats be zet hebben een mooie gelegenheid voor een herkansing en een eventueel in aanmerking komen voor Londen kunnen bewerkstelligen. Een mooi zwemfeest dus ter herdenking van hel, 10-jarige bestaan van V.Z.V. en mede een mooie propaganda voor de zwemsport. De heer J. de Vries, voorzitter van den K. N. Z. B. zal als voorzitter-kamprechter, bijge staan door twee kamprechters en een selecte jury deze wedstrijden leiden. Verder vernamen wij nog, dat naast de reeds eerder genoemden ook de dames Stroomberg. Ladage en Malcorps van de par tij zullen zijn. Dit laatste meisje zorgde bij de jl. Zaterdag gehouden voorwedstrijden voor het kampioenschap van Nederland voor de verrassing van den dag. De bouw van de staalfabriek. Hoogovens breidt wederom uit. In het maandblad der K. N. Hoogovens en Staalfabrieken „Samen" van deze maand treffen we een hoofdartikel aan, dat gewijd is aan den bouw van de nieuwste schepping van Hoogovens: de Staalfabriek. Zonder te veel in te gaan op détails is heit de bedoeling van dit artikel een algemeenen indruk te geven van hetgeen er nu te zien is en van hetgeen er nog komt in de Staalfa briek. die a.s. winter zal moeten gaan produ- ceeren. Ten Noorden van de C. W. heerscht een groote bedrijvigheid. Daar hebben de graaf machines, die mei daverende motoren de put ten groeven voor de fundamenten en diep liggende constructies, al plaats gemaakt voor de bekistingmakers en ratelende betonmolens. Reeds staat hoog en strak van lijn de zui delijke kraanbaan van den schrotopslag ge reed. De schoorsteenfundamenten staan te wachten op de duizelingvrije schoonsteenbou wers. De noordelijke kraanbaan van de schrothal is nog niet zoo duidelijk te onderscheiden, doch zal zich wel spoedig ontpoppen. Deze baan is ingewikkelder dan de zuidelijke, in verband met de constructies van het chargeer bordes en dergelijke. Diepe kelders voor de regeneratoren, gas- en luchtkanalen zijn reeds gemaakt; het be- metselen met vuurvastmateriaal is reeds on derhanden genomen. De kolommenreeks, welke daarna volgt, wint het in afmetingen van de voorgaande. De indruk, die men van kolommen en kraanbaan krijgt, is overweldigend. Als bijen op een ho ningraat zag men de bekistingmakers hoog in de lucht de bekisting gereed maken, de bekisting, geplaatst op een mastbosch van palen. Dat de Staalfabriek ten nauwste verbon den wordt aan het bestaande bedrijf, wordt al duidelijk aangetoond door de hoog op slan ke hokken liggende hoogovengasleiding. Deze loopt in strakke lijn van H.O. in in groote stappen naar de Staalfabriek. Onzichtbaar, onder den grond, komen de kooksgasleiding en electrische kabel; zicht baar op het vlakgemaakte terrein de wegen en in wijde bogen de sporen. Zou men thans een bezoek brengen aan de staalfabriek, dan zal men misschien teleur gesteld worden, want er is van de fabrieksin- richting zelf nog niet veel te zien, doch wer kelijk, er komt nog zoo het een en ander in, waarvan hierna een beschrijving volgt. Evenals bij de wandeling door de bouw plaats. zal hierbij de fabriek weer van Zuid naar Noord doorloopen worden. Begrensd door vier kolommenrijen heeft men drie hallen: de schrothal, de chargeer hal en de giethal De schrothal. In de schrothal, waar t.z.t. bergen schrot gestapeld zullen zijn, zullen twee sporen loo- pen naast elkaar. Een geheel aan de noord zijde. gedeeltelijk overdekt door het van uit de chargeerhal overstekend bordes, en die nende ln hoofdzaak voor aanvoer van vuur vast materiaal. Het tweede spoor, bereikbaar door den schrotkraan, dient voor den aan voer van schrot en ruwijzer. Boven de schrothal wordt een loopkraan geplaatst, die uitgerust zal worden met een electrischen magneet voor het lossen van schrot en het laden van de vnlbakken of chargeerbakken. De chargeerhal. In de middenhal, of chargeerhal, komit op een hoogte van c.a. 6 M. boven het terrein een vloer. Op dezen vloer zal de chargeermachine rijden. Op het in de schrothal stekende bordes worden de chargeerbakken door de schrot kraan netjes op een rij geplaatst. De char- geermachine heeft als opgave deze in den oven te ledigen en weer op de schrotbank te plaatsen. De giethal. In de giethal komt een zware kraan met een hoofdhefvermogen van 120 ton, die zich straks kalm en deftig door de giethal beweegt met een pan, bekleed met vuurvaste steen en 60 a 80 ton vloeibaar staal, zoo juist uit den Siemens Martin-oven ontvangen. In groepen van wellicht 24 staan ln de giet hal de blokvormen gereed op de gietplaten. Midden hiertusschen staat de giettrechiter, waarin gegoten wordt uit een afsteekgat on der in de staalpan. In de platen zijn groe ven, waarin kanaalsteenen zoodanig aange bracht zijn, dat het staal van uit de trechter geleid wordt naar de onderzijden van de blokvormen. Tijdens het gieten stijgt dus het staal in de blokvormen tot aan een bepaalde hoogte, dan wordt de afsteekopening in de staalpan gestopt. De kraan rijdt de pan naar de volgende groep, de eerst gegotene achter latende een fijne vonkenregen uitsproeiende. De slak komt tijdens de ovenafsteek mede en loopt door een tuit aan de staalpan zij delings af in een slakkenpan. In deze giethal moet veel werk verzet wor den. De blokken worden uit de vormen ge stript. De slak moet opgeruimd worden, de gietpannen schoongemaakt en hersteld, de gieitplaten moeten opnieuw van kanaalstee nen voorzien worden, evenals de trechters. Op de nieuw bemetselde gietplaten worden trech ter en vormen weder zorgvuldig geplaatst. De blokken, waarvan de kwaliteit reeds door analyse oneven is vastgelegd, worden bui ten óp den opslag gebracht. Zoover is het nu nog wel niet, doch het groeit, er wordt gewerkt in vrijwel alle ge ledingen van het bedrijf om te komen, nu tot dit doel STAAL. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. (De regeering zal, naar bericht wordtdecreteeren, dat in kippen fokkerijen de loopgelegenheid per volwassen exemplaar moet worden verhoogd van 10 tot 15 vierkante meterJ De landsregeering is toch maar Vol teere zorgzaamheid voor allen, Ik zeg met nadruk allen, waar Dus ook de kippen onder vallen. De brave kip krijgt nu voortaan Een loop van minstens vijftien meter, Wil z' in de ren aan 't rennen gaan, Dan rent zij ruimer en dus beter. De kippenleuze luidt: loop rond Als je niet op iets zit te broeden, Dat houdt kiplekker en gezond, Een loopje komt een kip ten goede. En de regeering, 't zij gezegd, Voortschrijdend op het pad der orde. Heeft hiermee weer een ei gelegd, Waarop een kip jaloersch kan worden. Natuurlijk heeft zij weer critiek, Ook op dit denkbeeld, te verduren, Zelfs ziet een deel van het publiek In dit besluit slechts kippen kuren, Maar als u het soms vraagt aan mij. Dan zeg ik: houd de kip in eere, Voor ons is 't leggen van een ei Nog zwaarder taak zelfs dan regeeren. AUTO'S met en zonder chauffeur. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 12 UMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) Minister Sieenberghe met tal van autoriteiten op bezoek. Vergezeld van tal van autoriteiten bracht de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. heden (Zaterdag)morgen een officieel bezoek aan van Leer's Walsbe- drijven en aan het Hoogovenbedrijf. Het gezelschap arriveerde om 10 uur aan de kade ten Oosten van de Velser pont en begaf zich aan boord van de directieboot „Ingenieur van Rijn". De minister was daarbij vergezeld van den directeur-generaal van Handel Nijverheid Dr. H. M. Hirschfeld, het hoofd van de afdeeling Economische Zaken tevens directeur van het Centraal Instituut voor In dustrialisatie den heer G. J. Teppema. de bur gemeesters van Velsen en Beverwijk de heeren mr. M. M. Kwint en mr. H. J. J. Scholtens, ir. G. Redeker hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland, ir. C. Wolterbeek hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement het Noordzeekanaal. J. van Oldenborgh directeur van het P.E.N., ir. F. H. E. Guljé directeur der N.V. Holl Constructiewerkplaatsen, A. F. en C. F. de Vilder directeuren der N.V. Amster- damsche Ballast Mij. (aanneemster der nieuwe havenwerken), B. van Leer directeur der N.V. van Leer's Vereenigde Fabrieken en der N.V. van Leer's Walsbedrijven, ir. C. Gelderman lid van de directie voor Nederland der N.V. van Leer's Vereenigde Fabrieken. Mede waren aanwezig de directie der Hoog ovens de heeren ir. G. A. Kessler, ir. A. H. Ingen Housz. dr. ir. O. Wehrheim, ir. F. W. E. Spies en G. S. K. Blaauw secretaris der direc tie. Van de commissarissen van Hoogovens merkten we op de heeren dr. E. Heldring oud directeur der K.N.S.M., A. F. Bronsing direc teur der Stoomvaart Mij. Nederland, ir. M. H. Damme, directeur van Werkspoor, dr. A. G, Kröller van Wm. Müller en Co.; mr. H. F. van Leeuwen, mr. H. A. van Nierop en mr. H. L. Woltersom resp. directeuren der Twentsche-, Amsterdamsche- en Rotterdamsche Bankver- eeniging. Voorts mr. H. van Manen directeur der Nederlandsche Spoorwegen, mr. dr. L. F. H. Regout dir. der porselein- en muurtegel fabriek ,Mosa". de wethouders van publieke Werken en de Volkshuisvesting en van Finan ciën van Amsterdam de heeren S. Rodrigues de Miranda en Jac. Rustige, ir. C. T. Stork D.Wzn. directeur der N.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co. Van de directies van aanverwante onderne mingen waren mede tegenwoordig de heeren A. S. de Muinck Keizer directeur der Neder landsche Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer N.V., Petrus Regout directeur van de N.V. Eerste Nederlandsche Cementindustrie en lid van den raad van bestuur der CEMIJ, J. F. van Seumeren directeur van de N.V. Teerbe- drijf Uithoorn. Na door de directie der Hoogovens aan boord ontvangen te zijn voer het hooge gezel schap via de nieuwe binnenhavenwerken van het bedrijf naar de juist in gebruik genomen zijnde fabrieken van de firma van Leer, waar de walsbedrijven en het demonstratiegebouw bezichtigd werden. In het op het terrein aan wezige restaurant werd den heeren koffie aangeboden. Daarna nam men de in aanbouw zijnde Staalfabriek en Hoogovens in oogenschouw en werd eveneens een bezoek gebracht aan het bedrijf van de firma Pelt Hooykaas tot afgraving van den slakkenberg. Alvorens in het Casino van het Hoogovenbedrijf de lunch te gebruiken bezocht het gezelschap-de nieuwe Buizengieterij. Na de lunch zou men het eigen lijke Hoogovenbedrijf bezichtigen en een ijzer- afsteek bijwonen, waarop men om ongeveer vier uur de terugreis aanvaarden zou. Het verkeersexamen voor de jeugd. Diploma's aan de geslaagden uitgereikt. Het verkeersexamen voor de jeugd 1938 is afgesloten met de uitreiking der diploma's aan de geslaagden Vrijdagavond in de Nijver heidsschool. Aan het examen namen de leerlingen deel van de R.K. school aan de Kerkstraat, Comité- school, school G. te Velsen-Noord, school F. te Santpoort, P. Vermeulenschool, school met den Bijbel te Santpoort, Groen van Prinste- rerschool, Emma§chool, school E aan de Ek sterlaan alsmede door leden van A.J.C. en de padvindsters van Velsen en omstreken. In totaal werden voor dit eerste examen van dezen aard in de gemeente 206 candi- daten geëxamineerd, waarvan er 150 slaagden en 56 werden afgewezen of pl.m. 25 pet. niet slaagden. Natuurlijk waren alle geslaagden present en het was een gekwetter van je welste, voordat de bijeenkomst geopend werd. Aanwezig waren o.a. het voltallige bestuur der afdeeling Velsen van de Vereeniging voor Veilig Verkeer benevens enkele onderwijzers en hoofden van de scholen, die voor dit exa men caididaten leverden, o.a. de heeren Lijn zaad, van Oosterom, Noy en Zeeman van de Nijverheidsschool en de inspecteurs mr. En gels, Tuinstra en Roelofs. De verkeersfilm, welke gedraaid zou worden als attractie, kon doordat het een normaalfilm was niet vertoond worden. De heer Luttik was echter als een redder in den nood met zijn film apparaat en een interessante collec tie smalfilms te hulp gekomen en had geheel welwillend den taak op zich genomen het jeugdige publiek te amuseeren. En dat lukte hem maar al te best, want ware lachsalvo's vergezelden de avonturen van Felix de Kat en Charlie Chaplin. En de film van de Engelsche vlootrevue te Spithead en de kleurenfilm der bollenvelden waren zeker wel de meest ge slaagden der eigen opnemingen van den fil mer te Velsen-Noord. Dr. Rutten opende daarna als voorzitter de enthousiast gestemde „zitting" en wees op de voldoening die het de commissie gaf, dat er voor het examen zoo veel belangstelling be stond. Hij wees er op hoe nuttig het was aan dit examen deelgenomen te hebben en op het uitstekende voorbeeld, dat dit voor andere kinderen moet zijn. Hij hoopte, dat er meer dere candidaten zouden volgen. Spr. bracht dank aan de dames en heeren die zich het werk van veilig verkeer hadden aangetrokken en aan de heeren, die de examencommissie hadden gevormd voor hun arbeid in het belang van V. V. Daarna konden de geslaagden hun keurij uitgevoerde diploma's in ontvangst komen ne men. De scholieren van de Comitéschool kre gen daarbij allen nog een V.V.-speldje, door dat het hoofd, de heer C. Lijnzaad, dit be schikbaar stelde. De scholen die aan den optocht van Veilig Verkeer hebben medegedaan, kregen een eer volle vermelding. En nu: op voor het jeugdverkeersexamen 1939! GEREF. EVANGELISATIE. De Geref. Evangelisatie gaat met de meisjes die in den winter hun clubs bezoeken Woens dag 27 Juli a.s. des morgens om half negen per autobus een dagje uit naar Bergen en Schoorl. Er zijn nog enkele plaatsen vrij en zij, die wenschen mede te gaan kunnen zich nog opgeven bij de leiding: mevr. v. Rijn, Wilhelminakade 67. Een groot aantal leidsters zal de clubs vergezellen. T. V. IJ-NIEUWS. Dat T.V.IJ. den laatsten tijd druk in de weer is om steeds bij alle sportevenementen van haar aanwezigheid blijk te willen geven, bleek weer dezer dagen toen 20 T.V.IJ.'ers er op uittrokken om mee te werken den sluitings avond van de Sportweek te Haarlem te hel pen doen slagen. Hiervoor was Ingestudeerd een vrije oefe ning op den K.L.M.-marsch. Aan deze oefening welke eenige weken ge leden in het Stadion te Amsterdam door 1600 turnsters was uitgevoerd, had ook T.V.IJ. haar medewerking verleend en deze was zoo uit stekend geslaagd, dat besloten werd met de zelfde oefening ook in Haarlem voor het voetlicht te treden. Wederom was dit een groot succes. Niet alleen werkt T.V.IJ. in de gemeente Velsen, ook in andere plaatsen ver leent zij haar medewerking aan belangrijke sportgebeurtenissen. Openbare Verkoopingen. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Met Staatscourant nummer 140 is verzonden een afdruk van de akte der oprichting van de N.V. Vischcommissiehandel Firma Wed. S. I. Groen, alhier. DE FILM VAN DEN VERKEERSOPTOCHT. Naar wij vernemen is de smalfilm, die van den verkeersoptocht van Veilig Verkeer eenige weken geleden opgenomen is, goed geslaagd. Binnenkort zal de film vertoond worden. Trawler Irene brengt 9014 op. Ten overstaan van notaris W. A. Dolleman werd verkocht de ijzeren stoomtrawler „Irene' IJM. 89, gebouwd te Hull in 1899, groot 183.39 bruto ton met triple expansie machine van 350 P.K. Het schip bracht f 9014 op; kooper werd de heer J. van Wezel qq. Het woonhuis met erf Kanaalstraat 124, groot 90 c.A. werd verkocht aan den make laar C. Janus qq. voor f 1950. Het woonhuis met erf PresidentSteijnstraat 40, groot 74 c.A. kocht de heer Martin Douma voor f 1305. Ten overstaan van notaris G. E-. Boerlage werd verkocht een woonhuis met erf en grond Paulus Potterstraat 1, hoek Velserduinweg groot 2,81 A, aan de N.V. Beleggings Maat schappij Alverna te Amsterdam voor f 4850. Een woonhuis met erf en grond, Zoutman straat 2, groot 1.05 A. bracht f 3100 op; de beer S. Loendersloot kocht dit pand. Het woonhuis met erf en grond Noorderdorpstraat 11 te Velsen, groot 74 c.A., werd opgehou den. VELSEN De nieuwe prise d'eau der Waterleiding. Uitvoering van het werk geraamd op 85.000. Het college van burgemeester en wethouders van Velsen schrijft aan den gemeenteraad: Bij het besluit van 4 Februari 1936, no. 8. werd een crediet van f 10.000 toegestaan voor het doen verrichten van oriëntatieboringen en het laten maken van een pompput met enkele waarnemingsputten, teneinde een onderzoek te doen instellen naar de geschiktheid van den bodem langs de spoorlijn Haarlem-Velsen, tusschen de halte Driehuis-Westerveld en den Kruidbergerweg, als waterwinplaats. Onder voorlichting en in samenwerking met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening is een geo-hydrologisch onderzoek ingesteld. Hieromtrent is door den directeur van dit bureau een rapport uitgebracht, dat voor de leden van den Raad bij de stukken ter inzage zal worden gelegd. De conclusie van dit rap port luidt, dat met gerustheid tot het inrich ten van den nieuwen watervang kan worden geadviseeerd. Inmiddels is, naar aanleiding van een daar toe door ons gedaan verzoek, door Gedeputeer de Staten de ingevolge de Hinderwet vereischte vergunning, onder voorwaarden, verleend voor een proeftijd van vier jaren. Wij achten dit, evenals de gestelde voorwaarden, geen be zwaar om de vergunning te aanvaarden. De kosten van uitbreiding der bestaande prise d'eau met 10 pompputten, voorzien van diepwelpompen, elk met een capaciteit van 15 M3 per uur en te plaatsen op bovenvermelde strook grond, worden geraamd op f 85.000. Wij stellen U voor, ons machtiging tc ver- leenen tot uitvoering van dit werk en daar voor een crediet tot laatstgemeld bedrag toe te staan. VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. Schoonoord. Waar de buitenplaats Schoonoord heeft ge staan, is ons niet 'bekend. Behalve in De Vroedschap van Amsterdam vinden wij ner gens over Schoonoord iets vermeld. Er is een heerenhuis blak bij Hotel De Weyman te Sant poort, dat Schoonoord heet, maar wij weten niet, of op die plaats vroeger de buitenplaats geweest is. Het is mogelijk, dat de buiten plaats Schoonenberg eerst Schoonoord heette, omdat Schoonoord in 1650 al bestond en Schoonenberg eerst na 1700 genoemd wordt. In 1650 woonde op Schoonoord de heer Ni- colaes Pancras, bewindhebber der O. Ind. Com pagnie, gedoopt in de Nieuwe Kerk te Amster dam 12 April 1622. Hij was schout van Am sterdam in 1650, raad van 1656—1678, burge meester in 1667, 1669, 1670, 1674 en 1675, re gent van het gasthuis, kapitein en in 1666 kolonel der burgerij, heemraad en later dijk graaf van den Nieuwer Amstel, houtvester der stad Amsterdam en commissaris van 'fc Utrechtsche Zandpad. Hij was 4 Juli 1645 ge trouwd met de 17-jarige Petronella de Waert, die kort voor haar trouwen door een Remon- strantsch leeraar gedoopt was. Haar moeder heette Tietgen Corver. Zij woonde eerst op den Nieuwendijk, later op de Heerengracht. In 1764 werd de heer Pancras aangeslagen voor een vermogen van f 143.600. In 1658 kocht de heer Pancras, die in 1678 overleed, de hofstede Wester-AmsteT onder Nieuwer-Amstel en verkocht toen de buiten plaats Schoonoord aan den heer David de Wildt, secretaris der stad Amsterdam. Hij was 21 November 1611 te Haarlem geboren en was het vierde van de 10 kinderen uit het hu welijk van Gillis Claesz. de Wildt, in 1618 schout en lid der vroedschap van Haarlem en Aefge Claesdr. Gybland. David de Wildt, wiens vader later Raad ter admiraliteit te Amsterdam was, betaalde voor Schoonoord f 13.130. Hij trouwde 21 November 1634 te Am sterdam met Elisabeth v. d. Voorde, uit welk huwelijk 12 kinderen werden geboren. Het ambt van secretaris van Amsterdam ver vulde hij vanaf 24 April 1641 tot aan zijn dood op 10 Maart 1671. De weduwe, die ook in 1611 was geboren en die in 1674 aangesla gen werd voor een vermogen van f200.000, overleed in 1677. Verder kunnen wij over de buitenplaats Schoonoord nergens meer iets vinden. G. VOET. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: riem postduif, kos teloos rijwielbelastingmerk, heerenrijwiel, ro zenkrans, kinderportemonnaie, 8 sluitringen en huissleutel. Gevonden te IJmuiden-Oost: kinderman teltje, wandelstok, dameshandschoen, motor- jas. hondenpenning, insigne, kinderschoentje, kinderportemonnaie, halsketting met hanger en 2 honden. Gevonden te Velsen-Noord: Sleutel, heeren- hoed, damesregenmantel, hoofddoek, mantel ceintuur, 2 dameshandschoenen, 2 rijwielbe- lastingmerken, voetbalbroekje, vulpenhouder, ceintuur, bril en fietspomp. Gevonden te Velsen: ring met 2 sleutels, en een bankbiljet. Gevonden te Santpoort-dorp: padvinders- portemonnaie met inhoud, rijwielbelasting merk, riem, dameshandschoen en een zwerr.~ kaart.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1