Pleidooi voor cultuur-technische werken Bovendien zeer arbeidsintensief. Op de voortgezette Christelijk-Historische zomerconfcrentie te Lunteren, hield Vrijdag avond ir. J. Th. Westhoff, rijksinspecteur voor de werkverschaffing te Zwolle, een in leiding over: „de strijd tegen de werkloos heid ervaring en vooruitzichten". Spr. verdedigde in een uitvoerig gedocu menteerd betoog de stelling, dat effectieve, daadwerkelijke bestrijding der massale werk loosheid, welke ons land nu reeds meer dan zeven jaren teistert, slechts kan geschieden door middel van uitvoering van werken van cultuur-technischen aard op grooten schaal, waarbij de overheid dirigeerend, stimuleerend, activeerend en financiered dient op te tre- d<Uitgangspunt van spr.'s redeneering was de opvatting, dat voor een groot deel onzer arbeiders de werkloosheid van min of meer permanenten aard zal zijn, m.a.w., dat wij iii ons land in de naaste toekomst hebben te rekenen met een surplus van valide arbeids krachten van aanzienlijken omvang, hetwelk niet door het vrije bedrijfsleven zal kunnen worden opgenomen. De geëindigde uitbreidings periode der techniek heeft een groote werk loosheid achter zich gelaten. Voor het vol tooide technische apparaat der wereldhuishou ding zal voorloopig alleen nog maar onder houd, incidenteele vernieuwing en geleidelijke uitbreiding noodig zijn. Naar een schatting van ir. Wolterbeek zullen voor deze laatste werkzaamheden niet meer dan 10 pet. der arbeiders noodig zijn. De overblijvende 15 pet. in de industrieel hoog ontwikkelde landen zijn ongeveer 25 pet. van alle arbeiders direct of indirect werkzaam in de vast kapitaal scheppende industrieën moeten dus elders anders werk gaan zoeken. Vooreerst in de arbeids-intensieve bedrijven zooals bijv. de landbouw. Een ruime ervaring heeft geleerd dat ont ginningen, ruilverkavelingen, inpolderingen enz, zich uitstekend leenen voor uitvoering met ongeschoolde arbeidskrachten. De cultuurtechnische werken zijn arbeids intensief, het percentage directe arbeidsloonen wisselt van 60 tot 90 pet. der totale kosten. Het gevolg hiervan is een groote steunuit- sparing voor de overheid, waardoor de netto koster0 dalen. Verder gaat hier weinig of niets verloren wegens invoer van buiten- landsche materialen, het geld blijft in het land en wordt aan binnenlandsche industrie enz. verteerd, aangezien het vrijwel uitsluitend in de handen der arbeiders komt. Als gevolg van de cultuur-technische wer ken zien wij een blijvende werk- en woon gelegenheid ontstaan. Zoo geeft de vermeer dering van tien HA. cultuurgrond plaats voor 8 personen, terwijl tevens f 2900 in geld in omloop wordt gebracht voor zaaizaad, poot- goed, meststoffen, veevoeder enz., en ook weder werkverruimend wordt belegd Men kan veilig aannemen, dat 1 H.A. cultuurgrond jaarlijks aan ons volksinkomen bijdraagt bruto f 300. Het meerendeel der cultuurtechnische wer ken eischt weinig voorbereiding zoodat een massale uitvoering niet geremd wordt door het niet tijdig gereed zijn der plannen zoo als bij openbare werken zoo dikwijls het ge val is. Er bestaat, in ons land een surplus aan arbeidskrachten, geschikt voor cultuur-tech nisch werk van ruim 200.000 man. Dit getal is samengesteld uit 170.000 gezins hoofden en 30.000 kostgangers. Wat de werkgelegenheid betreft is er op het stuk van ontginning, inpolderingen en droogmakerijen, ontwatering en ruilverkave ling, voor 100.000 arbeiders tien jaar arbeid. Wanneer men bedenkt, dat hierin, zooals reeds gezegd, niet is begrepen de verbetering van bestaand bouw- en weiland, hetzij door Zij scheppen blijvende woon- en werkgelegenheid. den grond opnieuw op de schop te nemen, zooals bijvoorbeeld met de veenkoloniale gronden pleegt te geschieden, hetzij door ega- liseering, bijvoorbeeld bij de uiterwaarden langs de groote rivieren of ook wel in klei gebieden, dan moeten hierbij nog vele mil- lioenen guldens worden opgeteld Hieruit moge blijken, dat er voldoende ob jecten aanwezig zijn. Met deze mogelijkheden is de directe werkgelegenheid echter geens zins uitgeput, immers wanneer men op groote schaal arbeiders tewerk stelt, dan zal hier van het gevolg zijn, dat in een groot aantal bedrijven eveneens de werkgelegenheid toe neemt Dr. L. Heyermans overleden. Oud-directeur van den G. G. D. te Amsterdam. Vrijdagavond om tien uur is dr. L. Heijer- mans, oud-directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Am sterdam, in het Wilhelminagasthuis aldaar, waar hij sinds eenige maanden werd ver pleegd, overleden. Hij bereikte den leeftijd van 64 jaar. De overledene werd te Amsterdam geboren op 22 December 1873. Na aan de universiteit aldaar volbrachte studie in de geneeskunde werd hij in 1900 tot arts bevorderd. Tot 1903 was hij vervolgens werkzaam aan het Ned. Isr. ziekenhuis, waarna hij zich als genees heer in den Watergraafsmeer vestigde. In zijn praktijk kwam hij toen in aanraking met een aantal gevallen van vergiftiging door het reuklooze, 40 pCt. kooloxyde bevattende wa- tergas, wat hem gebracht heeft tot het zich specialiseeren, eerst in de toxicologie, maar spoedig ook in de beroepsziekten en de studie van de sociale geneeskunde in het algemeen. Bij zijn benoeming tot armenarts der gemeen te Amsterdam eveneens in 1903 zag hij zich belast met de leiding der gemeentelijke polikliniek in Amsterdam-Oost en met de ge neeskundige verzorging der verpleegden van het armenhuis. In 1919 volgde hij dr. J. Wortman op als di recteur van den gemeentelijken geneeskundi gen dienst, welke kort voordien met den ge zondheidsdienst samengesmolten was. Tot deze benoeming hadden mede zijn pu blicaties als hygiënist geleid. Onder leiding van den heer Heijermans groeide de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst tot een zeer omvangrijke organisatie. Aan het einde van 1937 nam dokter Heijer mans naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad om den leeftijdsgrens op zestig jaar te bepalen, afscheid van den dienst waaraan hij met zooveel toewijding en inzicht zijn krachten had gegeven. Dokter Heijermans werd bij zijn aftreden een grootsche huldiging bereid. De regeering erkende zijn verdiensten door hem bij deze gelegenheid te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dokter Heijermans bleef nadien in Amster dam wonen om zich nu geheel aan zijn pu- blicistischen arbeid te wijden. Voorts trad hij op als adviseur van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst. Van zijn publicaties noemen wijGemeente lijke gezondheidszorg in Nederland (1929), Handleiding tot de kennis der beroepsziekten (twee deelen) (1926), De zorg voor onze ge zondheid in het dagelijksch leven (1931), Het sexueele leven van den mensch (1937). Steuntrekker deed een greep achter het loket Met enkele bankbiljetten er vandoor gegaan. Een steuntrekker, die ontevreden was over het feit. dat hem een week steungeld werd afgehouden, heeft Vrijdagmiddag tegen twee uur kans gezien in een stempelbureau in Am sterdam-Zuid een greep te doen achter het loket van een kantoortje, waarbij hem ver schillende bankbiljetten van tien gulden in handen vielen. In zijn woede strooide hij eenige biljetten over den vloer van het stem pelbureau, doch snelde met medeneming van enkele bankbiljetten het kantoortje uit. De man is later gearresteerd. Opleiding voor maatschappelijke werkers geregeld. Op practisch werk valt de nadruk. De Commissie van Opleiding van Maat schappelijke Werkers, deelt ons mede, dat de voorbereidingen voor een opleiding voor een examen, thans zoover zijn gevorderd, dat thans tot de feitelijke opleiding kan worden overgegaan. De commissie besloot tot tweeërlei opleiding t.w. een vor hen, die reeds in de praktijk van het maatschappelijk werk zijn, en een voor hen, die daar tot dusver buiten staan, maar het voornemen hebben daarin hun levens werk te vinden. Laatstbedoelde opleiding, die, volgens de bedoeling, ook door een examen zal worden afgesloten, eischt nog nadere organisatie en uitwerking, zoodat deze hier verder buiten beschouwing blijft. De Ned. vereeniging voor gemeentebelan gen heeft zich bereid verklaard om 't examen af te nemen, waarvoor het in de bedoeling ligt om het reglement zoodra mogelijk vast te stellen. Om aan het examen te kunnen deelnemen, zullen geen eischen van algemeene vooront wikkeling worden gesteld. Wel zullen de candidaten ten minste twee jaar praktisch werk als beroep achter den rug moeten hebben aan een of meer van de volgende diensten of instellingen: maatschap pelijk hulpbetoon, arbeidsbemiddeling, werk- loosheidsdienst, beroepskeuze, sociale af- deeling van een departement van algemeen bestuur of van een gemeentesecretarie, ar menraad, kerkelijke of particuliere instelling' van weldadigheid. Andere sociale instellingen kunnen door gemeentebelangen eventueel met de vorengenoemde worden gelijkgesteld. Met het oog op de te behandelen stof en in aanmerking nemende, dat de candidaten in het algemeen reeds een volledige dagtaak hebben, wordt een opleidingsduur gedacht van twee a drie jaar. In verband met de omstandigheid, dat in vele gemeenten het geheel van de sociale arbeid is geconcentreerd, is de opleiding voor allen gelijk bedoeld. Dit is ook van veel belang voor overgang van den eenen dienst, resp. de eene afdeeling naar een andere in de gemeente of elders. Het ligt in de bedoeling van de commissie om zelf een organisatie van de opleiding ter hand te nemen, met het doel, dat overal in den lande, waar blijkt, dat voldoende behoef te aan 'n opleidingsgelegenheid bestaat, ge tracht zal worden een cursus hiervoor in het leven te roepen. In de commissie hebben o.m. zitting Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid van de Eerste Kamer, bestuurslid van gemeentebe langen, voorzitter en S. C. de Haas van Dorsser. directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem, secretaris, Zonnekade 5, te Haarlem (Z.) Ned.-Indische Aardolie Maat- schappij maakte belangrijke winst. Aan de verlies- en winstrekening van de NI AM ontleenen wij nog, dat de baten be droegen per 31 Dec. jl. aan geraffineerde olie en bijproducten f 27.839.303,26, aan interest f 207.452,23, afschrijvingsrekening Boenjoe f 94.377,71 en reserve boor- en winningsin ven - tarismateriaal Boenjoe f 33.209.56. totaal f 28.174.342.76. Na aftrek van winnings-, ver- voer- en verwerkingskosten en afschrijvingen bedraagt het winstsaldo f 12.288.977,91. Regeering wil zicli niet in Spaansclie kwestie mengen. Antwoord aan prof. Van Embden. Op de vragen van den heer Van Embden met betrekking tot het voorstel der Britsche re- peering. dat Nederland zou deelnemen aan de uitzending naar Spanje van waarnemers ter vaststelling van de bedoeling van luchtbom bardementen op open steden heeft de minis ter van buitenlandsche zaken o.a. geantwoord, dat er geen uitnoodiging van beide strijdende partijen met betrekking tot de in te stellen commissie is verlangd, doch instemming. Op het ontbreken hiervan is de zaak niet afge stuit. Het Nederlandsche standpunt is geweest, zich niet te mengen in een strijd, waarin Ne derland niet rechstreeks is betrokken, op een wijze, waarbij in wezen tegenover een der partijen stelling werd genomen, en zulks niet op den grondslag van breede internationale samenwerking. De regeering ziet niet in hoe het volgen van een partijdige gedragslijn onmenschelijke praktijken zou kunnen beletten. Omtrent de antwoorden van de regeeringen van Zweden en Noorwegen gevoelt de regee ring geen vrijheid mededeelingen te doen. Iedere poging om een einde te maken aan luchtaanvallen op een weerlooze burgerbevol king zal door de regeering zooveel mogelijk worden ondersteund. CRICKET IN ENGELAND. DE VIERDE TESTMATCH. Engeland scoort 223 runs. Australië 321. De eerste van de vierde testmatch te Leeds heeft een voor Engeland minder gunstig ver loop gehad. Edrich en Barnett openden de innings op Mc. Corwick. Door den zwaren dauw zat er in den beginne eenig leven in het wicket, doch toen het was opgedroogd was het gemakkelijk bespeelbaar. Waite nam de 2de over. Na ruim een half uur spelen waren er 14 runs. Barnett gaf een eenvoudige kans aan O'Reilly op square leg en met de score op 28 gaf Barnett wederom op Waite's bowlen een tweede kans in de slips. Op O'Reilly wordt vrijwel geen run ge scoord. Edrich's spel maakt een soliden in druk. Na 55 minuten komt het eerste succes voor Australië als O'Reilly met een fraaien bal Edrich's wicket voor 12 neemt. Engeland is dan zeer onfortuinlijk als door een misver stand tusschen Barnett en Hardstaff laatst genoemde run out gaat. Hammond en Barnett riskeeren niets en ook Fleetwood Smith weet voor de lunchpauze het paar niet te scheiden. In twee uur tijds bedroeg het totaal 622. Na de hervatting scoorde Hammond sneller. Een no-ball van Mc. Corwick ging recht over den bowler voor 6 en het zag er naar uit of de beide batsmen den aanval meester wer den. Op 88 wordt Barnett na 2 uur 40 minuten stand gehouden te hebben voor 30 achter het wicket door den Australischen Barnett op Mc. Corwick gevangen. Met den lefthander Paynter samen wordt de 100 opgebracht. Het duel tusschen Ham mond en den voortreffelijk bowlenden O'Reilly is buitengewoon interessant. Het wordt een vechten voor de runs. Weer schijnt de schaal ten gunste van Engeland te gaan overhellen, doch op 142 neemt O'Reilly met een fraaien leg-break Hammond's off-stump weg. Hammond scoorde een kanslooze 76 (1 maal 6 en 10 maal 4). De Australische aanval verkrijgt nu de over hand. Paynter (28) mist vooruitkomend een bal van Fleetwood Smith en Barnett neemt bliksemsnel zijn kans waar en wanneer dan Bradman in de laatste over voor de thee pauze O'Reilly voor de derde maal aanzet neemt de Australiër met den laa'tsten» bal Compton's wicket voor 14 (1726). Price wordt daarna voor 0 door Mc. Cabe in de slips van een leg-break van O'Reilly gevan gen. Wright en Verity vallen het bowlen met succes aan en onder groot enthousiasme van de toeschouwers komt de 200 op het bord. Op 215 wordt Wryght op deep-mid-off door Fingleton voor een hoogst nuttige 22 op Fleet wood Smith gevangen. Twee runs later maakt een fraaie running-catch van Fingleton een einde aan de innings van Fames. Verity (25 not out) tracht het bowlen aan zich te hou den.. Bowes wordt evenwel door O'Reilly ge bowld; de innings sluit op 223, waardoor En geland zich het voordeel van het winnen van den toss heeft laten ontnemen. O'Reilly had met de cijfers 341667.5 een belangrijk aandeel in het succes der Austra liërs. Mc Corwick nam 206461. Waite, die zeer goed bowlde doch weinig geluk had kwam met de cijfers 18731—0 uit den strijd. Fleetwood Smith 25—3733. Mc. Cabe 1—1—0—0—, Met 3/4 uur speeltijd ter beschikking open den Fingleton en Brown op de beide fast- bowlers Farnes en Bowes de innings voor Australië. .Bowes werd voorzichtiger bespeeld dan Farnes. Hammond tracht nog snel een paar wickets te nemen. Wright slaagt er in met zijn eersten bal Brown voor 22 te bowlen. Barnett wordt nu door Bradman ingezonden. Om 18.30 is de stand 32—1 als de stumps wor den opgeborgen. K. Farnes in 7 overs: 021; Bowes in 4: 0—11; en Wright in 2: 0—1. De county-matches. Yorkshire 254 en 159.3 won te Bourne mouth met 7 wickets van Hamsphire 199 en 211. Robinson nam 6—73. Sussex sloeg te Northampton het enorme totaal van 6314 bijeen. In deze innings werden 4 centuries ge scoord en wel door James Langridge 227, J. Parks 106, Cox 101 en T. C. Bartlett 101 not out) en Northants met 377 en 267—8 zal een nederlaag niet ontgaan. Surrey deed te Glou cester fraai werk door Gloucester 4875 en 114 te slaan. Squires nam in de 2de innings 5—37. Surrey 462 en 105—4 won met 6 wickets, de 4de achtereenvolgende zege. De beste pres tatie leverde Essex 58 en 343 te Works op door na een spannend slot toch nog met 11 runs van Notts 242 en 148 te winnen dank zij Peter Smith' 5—60 in de 2de innings. Kent 347 en 1133 won van Glamorgan 271 en 186 en Lei cestershire 358 en 76-A kreeg 4 punten voor de leiding op de eerste innings tegen Somerset 190 en 356—9 (Jones 106). De stand is na deze serie: 1 Yorkshire, 2 Middlesex, 3 Lancashire, 4 Surrey. Bartali de beste bergbeklimmer. Vrijwel zeker de winnaar van den grooten strijd. Uit Briancon: De Tour de France is reeds practisch beslist! Bartali heeft aan Vervaecke de gele leiderstrui ontnomen en staat na de veertiende étappe op de eerste plaats van het algemeen klassement met niet minder dan achttien minuten voorsprong op nummer twee. den Luxemburger Mathias Clemens, die Ver vaecke naar de derde plaats heeft verwezen. Op alle drie bergen was Bartali, ,.de koning der klimmers", No. 1 en kreeg daardoor tevens verscheidene minuten tijdsvergoeding. Boven dien wist hij de étappe, welke van Digne naar Briancon leidde, te winnen. Voorts kwam hij alleen aan met verscheidene minuten voor sprong op zijn naaste concurrenten. De Tour de France is practisch dus beslist. Wel komen er nog enkele zware etappes, b.v. de vijftiende van Briancon naar Aix les Bains over de Galibier en de Izeran, maar juist in de bergen domineert de nieuwe drager van de ,;ele trui, zoodat zijn ernstigste stegenstanders hier weinig kans zullen krijgen, iets van hun achterstand in te halen, laat staan een voor sprong te nemen. Integendeel, men verwacht, dat Bartali heden op de beide Cols opnieuw zal zegevieren, waardoor zijn voorsprong nog aanzienlijk grooter zal worden. Vervaecke kreeg Vrijdag vier lekke banden en Bartali slechts één. Inderdaad zat het den Belg in deze étappe niet mee. Maar ook zonder die lekke banden zou Vervaecke zich voor de groote kwaliteiten van Bartali hebben moeten buigen. Middelkamp kwam als 46e aan met bijkans drie kwartier achterstand op den winnaar. Van Schendel werd 56e en arriveerde bijna een uur later dan de Italiaan. Hellemons werd laatste (57e) en noteerde een tijd van 9 uur 52 min. 32 sec. WIELRUDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN" Na de successen door de leden van „De Kampioen" bij het wielercriterium tijdens de sportweek behaald, waren Woensdagavond in Alkmaar weer de leden van „De Kampioen" onder de eersten. De volgende renners behaal den er prijs of premie: De Best, Th. Drost, v. d. Heyderi) Burger, Drogtrop, Valkman. Zondagmorgen start de club te acht uur voor 30 KM. voor A en B klasse. Zondagmiddag starten te Heemstede: R. de Lange, P. v. d. Heyden. Th. Drost, J. Rijnen- veld, J. Valkman, J. Laan, P. Bakker en C. Eldik. De Best en Ooms gaan naar Badhoevedorp om de finales te rijden voor het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland. DE TOUR DE FRANCE Vervaecke gestraft. DIGNE, 22 Juli. (A.N.P.) Zooals wij reeds meldden hebben de koerscommissarissen in derdaad kunnen constateeren, dat de sprint op de Col de Braus in de étappe van Donder dag niet geheel regelmatig is verloopen. Ver vaecke heeft den Italiaan Bartali gehinderd. De Belg won de sprint met een half wiel en kreeg een minuut tijdvergoeding. De koerscom missarissen hebben nu besloten, deze minuut niet toe te kennen en bovendien den Belg met 10 seconden tijdverlies te straffen. Dat scheelt den drager van de gele trui dus belangrijk, want de Italiaan kreeg nu de tijdvergoeding en in plaats van 3 minuten 45 sec. voorsprong op Bartali staat Vervaecke thans nog slechts 1 min. 35 sec. vóór. In het bergklassement heeft Bartali thans de leiding met 58 punten vóór Vervaecke 47 punten en Vissers met 41 pun ten. De strijd is opgegeven door den Italiaan Rossi, den Franschman Goutorbe, de Zwit sers Helilen en Knutl en den Spanjaard Alzine. Verder zal ook de Franschman Lesueur niet verder rijden. Opmerkelijk is. dat de Zwitser- sche ploeg van zes man thans tot één renner is gereduceerd, n.l. Egli met een 40e plaats in de algemeene rangschikking. DE VIERDE BERGRIT LHAUTES ALPES' UeETAPPE 22 JULI 219 KM -J^BRIANQON/ gOlJpjjlZORARgS ARV1EUX GUILLESTRE^** f '^VARS COLDS VARSk^9 i^STPAUL. BARCELONNET1 CHATEAUREOOI IkCOL O'ALLONS cv £BEAUVEzke ,s THORAMS Bartali heeft thans een totaal tijd van 93 uur 56 min. 22 sec., Hellemons als laatste is op en kele minuten na vier uur achter! Een uur vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld, vertrokken 61 renners uit Digne. Drie zware bergen moesten worden beklom men, en er waren drie zware afdalingen. Via Bareme (30 K.M.) ging het naar het dorpje Alios, aan den voet van de 2250 meter hooge Col d'Allos. Zestien kilometer ging het nu voortdurend opwaarts, een klim van 800 meter naar de pashoogte. Berrendero was de eerste, die poogde te ontsnappen, maar hij werd spoedig door Bartali en Vissers ingehaald. De beide laatsten gingen door, doch Vervaecke, ziende, dat zijn leiderstrui in gevaar was, wist zich met uiterste krachtsinspanning bij zijn landgenoot en zijn gevaarlijksten tegenstander te voegen. Op 1.000 meter van den top loste Bartali stuk voor stuk zijn concurrenten en op de pashoogte had hij negen, seconden voor sprong op Vissers en dertien seconden op Cos- son. Op dat moment was Vervaecke zijn lei derstrui reqds kwijt, omdat Bartali tevens nog 1 minuut extra tijdsvergoeding kreeg. Bij de afdaling naar Barcelonette kreeg Vissers band breuk, evenals Vervaecke. Bartali profiteerde hiervan onmiddellijk, door in duizelingwekkende vaart naar bene den te sluizen, ten einde te trachten zijn voor sprong zoo groot mogelijk te doen worden. Voorbij Barcelonette begon de over 10 K.M. zich uitstrekkende klim naar den Col de Vars (2215 meter). Weer was Bartali het eerst boven, 10 seconden later gevolgd door Cosson, op 1 min. 8 seconden lag Vervaecke. Op de pas hoogte van den Col de Vars zaten er 150 van de 219 K.M. op. Weer ging het in scherpe dalingen naar beneden. Nu kreeg Bartali een bandbreuk, maar ook Vervaecke bleef er niet voor gespaard. Bij Guillestre op 1000 meter hoogte begint weer de langzame maar lang durige klim naar den derden berg, den Col d'Izouard, die bijna 2400 meter hoog is. Over 30 K.M. moesten de renners 1300 meter stijgen. Opnieuw bleek Bartali de beste klimmer te zijn; wederom was hij het eerst boven en ver kreeg aanzienlijke tijdsvergoeding, n.l. 2 min. 15 sec., het maximum, dat te behalen viel. Op de drie bergen had Bartali reeds meer dan vijf minuten extra winst verkregen. In het bergklassement is zijn puntenaantal vrijwel onbereikbaar geworden. Nog vijftig kilometers scheidden Bartali van Briancon, het eindpunt der étappe. Toen be wees de Italiaan, dat hij niet alleen een groot klimmer is, maar ook een moedige daler. In duizelingwekkende vaart, alles riskeerend, gooide hij zich door de bochten, remde scherp af. had onmiddellijk weer een pijlsnelle vaart. Niemand kon hem bijhouden; geheel alleen stormde hij op Briancon af. Met vijf minuten voorsprong op zijn landgenoot Vicini passeer de hij het eerst de finish. Vervaecke had een achterstand van ruim een kwartier. Volkomen uiteengetrokken kwam het veld binnen, slechts zelden zat er een groepje bij een. De slag was afgeloopen! Bartali had glansrijk de zege behaald. Bovendien heeft Italië de leiding in het landenklassement ge nomen. De algemeene rangschikking is thans: 1, Bartali, totaaltijd 93 uur 56 min. 22 sec.. 2. Mathias Clemens 94 uur 14 min. 7 sec.. 3. Ver vaecke 94 uur 17 min. 52 sec., 4. Vicini 94 uur 20 min. 9 sec. 5. Cosson 94 uur 25 min. 18 sec., 6. Vissers (België) 94 uur 31 min. 44 sec. 7. Gianello (Frankrijk C) 94 uur 32 min. 46 sec., 3. A. Magne (Frankrijk) 94 uur 37 min. 29 sec. 9. Goasmat (Frankrijk), 10. Disseaux (België) 38e. Middelkamp 95 uur 33 min. 45 sec.. 47e. Van Schendel 96 uur 3 min. 58 sec., 57e. Helle mons 97 uur 45 min. 46 sec. Het landenklassement is als volgt: 1. Italië 283 uur 7 min. 17 sec.; 2. België en 3. Frankrijk. CRICKET. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Veel hoop op de overwinning konden we de vorige week aan Rood en Wit voor haar uit wedstrijd tegen H.C.C. n niet geven. Deze som bere voorspelling is helaas uitgekomen; het is een nederlaag geworden, die misschien mede veroorzaakt werd door het niet mee spelen van Hagenaar. Morgen heeft Rood en Wit wederom een uitwedstrijd, thans tegen Hermes-D.VB., die ook volgens onze verwach tingen over V.O.C. heeft gezegevierd, en die daarmee op de eervolle derde plaats terecht is gekomen. De Spanjaardslaanclub heeft in dit seizoen nog niet tegen de Schiedammers gespeeld, zoodat een voorspelling van den uitslag als een gewaagd experiment moet be schouwd worden. Wanneer echter Rood en Wit weer volledig kan verschijnen, geven we haar wel een kansje Onze voorspelling, dat H.C.C. I niet veel moeite tegen V.V.V. zou hebben, was niet moeilijk. Die is dan ook uitgekomen. Alleen Haarlem heeft niet aan onze ver wachtingen beantwoord. We vreesden een ne derlaag tegen V.R.A. maar die is gelukkig niet gekomen. Het werd een draw, waaraan de Haarlemmers echter weinig hebben, want de mogelijkheid, om nog boven V.R.A. te komen, is niet groot meer. Dat is jammer, want den wedstrijd van j.l. Zondag had Haarlem mis schien niet behoeven te verliezen, als niet eenige eenvoudige kansen gemist waren. Mor gen komt V.V.V.de middelmatige club uit de middenmoot, op het terrein aan den Scho- terweg spelen. We hebben zoo'n idee, dat dit eindelijk de tweede overwinning voor Haar lem zal worden. De wedstrijd V.A.V.O.C. kan haast niet anders dan op een overwinning voor de Rot terdammers uitloopen. H.C.C. I en II, die elkaar reeds twee maal hebben ontmoet, gaan heden en morgen feest vieren ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan Ze doen dit o.a. met een tweedaagsohen wed strijd tegen M. C. C., die van de week aan de Spanjaardslaan gespeeld heeft. Voor C.V.H. hadden we tegen H.B.S. een nederlaag voorspeld, waarmee we echter een gewone nederlaag bedoelden. Het is echter nog erger geworden: C. V. H. heeft namelijk door de innings-ovei'winning van de Hage naars het eenige punt. dat zij nog slechts be zat, moeten afstaan. Hoe zal het nu morgen tegen Excelsior gaan? We hopen op een af doende rehabilitatie. Het programma is als volgt: Eerste klasse- V.R.A.—V.O.C. Haarlem—V.V.V. Hermes-D.V.S.Rood en Wit Overgangsklasse SpartaQuick (N.) Excelsior—C.V.H. (terrein C.V.H.) Tweede klasse A: A.C.C. 2Haarlem 2 KampongR.I.O. Rood en Wit 2Ajax (A) U.V.V.—Hercules. Derde klasse A: R.I.O. 2Kampong 2. Rood en Wit 3Hilversum. V.R.A. 3 b—Hercules 2 3aHaarlem 3 3 b—A.C.C. 3 b. eel li den tijd. Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is 't een prettige zekerheid, dat er een èndere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n .üjrt afwacht V.V.V. V.V.V. AUTOMOBILISME. CLUBTOCHT DER K.N.A.C. NAAR JOEGO-SLAVIë. Voor de tweede maal in dit jaar onderneemt de K.N.A.C. met een aantal leden een club- reis naar het buitenland. In het begin van de lente werd een bezoek gebracht aan Noord- Afrika, en thans, nu de zomer werkelijkheid schijnt te worden, wendt men het stuur naar het Zuid-Oosten voor een tocht naar Joego slavië en een verblijf in Boedapest en Praag. Zondag a.s. komen de deelnemers te 's-Her- togenbosch bijeen om van daar Maandag ochtend naar Duitschland te vertrekken. Via de Eifel, over Coblenz, Stuttgart en München gaat het in dag-etappes van ongeveer 200 tot 300 K.M. naar het voormalige Oostenrijk, waar de Grosz Glockner de automobilisten roept. Bied, Zagreb en Siofok zijn de plaatsen in Joego-Slavië, waar de deelnemers aan dezen tocht eenige dagen zullen blijven. De terugtocht gaat over Boedapest, met een vierdaagsch verblijf aldaar, Bad Pistyan, Zlin en Praag weer door Duitschland naar het vaderland terug, dat op 17 Augustus wordt be reikt. De algemeene leiding van de reis berust bij den heer G. J. van Wickevoort Crommelin, sportcommissaris der K.N.A.C. ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. Ofschoon Concordia no." 3 in den eersten wedstrijd van de athletiekcompetitie voor heeren van den Kennemer Turnkring, in de tweede ontmoeting no. 1 werd, bleef de volg orde onveranderd. Turnlust B was niet opge komen. De stand van de le Hasse is nu: 1. O.S.S. 16602 p., 2. B.G.V. 16115 p., 3. Con cordia 15978 p., 4. Turnlust B. 7233 p., 5. Con cordia 5079 p., De beste athleet van den 2den wedstrijd in deze klasse was J. v. d. Bos van O.S.S. met 2554 p. In de 2e klasse versterkte S.S.H. haar po sitie danig. Concordia werd in de 2e ontmoe ting no. 2, maar zij bleef op de 3e plaats. Hier is de stand nu: 1. S. S. H. 14182 p., 2. O.S.S. 11467 p., 3. Concordia 10914 p. De beste athleet van de 2e klasse was B. Munter van S.S.H. met 1959 p. In de 3e klasse werd Turnlust H. van de eer ste plaats verdrongen door B.G.V., zij het met uiterst klein verschil. T.V.S. bleef op de derde plaats, hoewel de 2e ontmoeting haar de meeste punten van alle ploegen bracht. De volgorde is nu: 1. B.G.V. 10379 p., 2. Turnlust H. 10368 p.. 3. T.V.S. 9879 p., 4. Bato 9450 p., Rapi- ditas 8712 p.. 6. O.S.S. 5890 p. 7. Rapiditas 5679 p., 8. Rapiditas 3086 p. J. Verkes van Turnlust H. was hier de beste met 1813 p. De beste prestaties waren resp. in de le, 2e en 3e klasse: 100 M. hardloopen 12 sec., 12 sec. en 12,1 sec; Vèrspringen 1.05 M., 5.46 M. en 5.77 M. kogelstooten 9,79 M., 10.13 M. en 9.32 M.; discuswerpen 2e en 3e klasse 30.16 M. en 31,80 M.; speerwerpen le klasse 42,10 M.; hoogspringen 2e klasse 1.55 M. DAMMEN. OM DEN WERELDTITEL. De wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen den titelhouder Maurice Raichenbach (Frankrijk) en onzen Neder- landschen kampioen R. C. Keiler is defini tief vastgesteld en zal in Nederland worden gehouden van 1 tot en met 22 October a.s. Deze match zal bestaan uit 16 partijen; het is uitgesloten dat dit aantal wordt uitge breid. Evenals bij de match Raichenbach-Springer worden de districtsbonden en de bij den Ned. Dambond aangesloten vereenigingen in de gelegenheid gesteld een of meer dezer par tijen te organiseeren.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5