provinciale Japan geneigd het Tsjankoefeng incident langs diplomatieken weg te regelen. Ontspanning in den toestand ingetreden. Ernstig vliegongeluk in Roemenië. Japansche troepen bi Hoekau versterkt. Regeering wil vier parlementen oprichten Koning George en Koningin Elisabeth weer op „Buckingham Palace". Vorstelijk paar te Londen geestdriftig ontvangen. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. ZATERDAG 23 JU EI 1938 gen Japansche pers is gematigd. k E woordvoerder van het de partement van oorlog heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havas verklarin- afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Het Japansche leger laat het op het oogenblik aan de diplomatie over de kwestie van Tsjangkoefeng te regelen" Voorts zeide hij, dat de kansen op een min nelijke regeling langs diplomatieken weg niet uitgeput lijken. Wanneer echter de onderhan delingen mochten mislukken, zou het ministe rie van oorlog de mogelijkheid overwegen van het uitzenden naar de plaats van het incident van een militaire persoonlijkheid uit Tokio om den toestand te bestudeeren. De woordvoerder ging vervolgens voort: „Wij wenschen geen oorlog met Rusland op dit oogenblik, nu wij met China bezig'zijn, maar wij beschikken toch aan de Mandsjoerijsche grenzen over de noodige middelen om het hoofd te bieden aan iedere gebeurtenis". Op een vraag naar hot gerucht, volgens het welk de vice-minister van oorlog, Tojo, de vroegere chef van den generalen staf van het Kwantoengleger, uit Tokio zou vertrekken om zich naar de plaats van het incident te bege ven, verklaarde de woordvoerder, dat dit slechts een gerucht was. Hij voegde hieraan toe, dat het incident van Tsjangkoefeng dui delijk opgeblazen is door de buitenlandsche en ook door de Japansche pers zelf op grond van al te alarmeerende berichten uit Mandsjoekwo en Korea. Deze verklaringen bevestigen duide lijk den indruk, dat de toestand sinds 24 uur zich ontwikkelt in de richting van kalmeering of minstens in de richting van een voortzetting der be sprekingen. De Japansche pers, die gistermorgen nog een alarmeerenden toon volhield, zwijgt thans bijna geheel en beperkt zich tot het weergeven van de gema tigde verklaringen, die zijn afgelegd door den woordvoerder van het minis terie van buitenlandsche zaken. Een officieel communiqué. Gisteravond is door het ministerie van bui tenlandsche Zaken in verband met het inci dent van Tsjangkoefeng een communiqué uit gegeven, waarin verklaard wordt, dat „Japan en Mandsjoekwo het uiterst geduld getoond hebben door te wachten tot Rusland tot een nieuwe bestudeering van den toestand zou overgaan". Het communiqué geeft vervolgens een over zicht van de besprekingen tusschen Sjige- mitsoe en Litwïnof. waarbij er aan herinnerd wordt, dat Japan het herstel van den status quo ter plaatse van het incident eischt. Hier aan wordt toegevoegd: „Japan Is gerechtigd én bereid all'e urgente maatregelen te nemen, die noodig; zouden kunnen worden, wannéér de omstandigheden dit eischten". Britsche regèering optimistisch. Volgens mededeelingen van betrouwbare kringen is men te Londen ervan overtuigd, dat noch Rusland noch Japan op het oogen blik den oorlog willen en men neemt aan dat het Russisch-Japansche geschil zonder bloed vergieten uit den weg kan worden geruimd. De Britsche regeering neemt aan, dat ook het tegenwoordige geschil er maar een is uit de 'lange reeks grensgeschillen, die tijdens de laatste jaren altijd de oorzaak zijn geweest van wrijvingen tusschen Rusland en Japan. Weilswaar was de toon van het laatste on derhoud tusschen Litwinof en Sjigemitsoe strijdlustig maar de Britsche regeering heeft noch van het gezantschap te Moskou noch uit Tokio bericht gekregen dat verondersteld wordt dat het geschil de oorzaak zou kunnen worden van een ernstige botsing. Volgens de meening van verantwoordelijke Britsche kringen zijn de Japanners op het oogenblik te zeer gehinderd door den oorlog in China, waar hun troepen schaakmat zijn gezet, zoo dat zij een onderverdeeling niet wenschelijk achten terwijl ook- de Russen nog de gevolgen voelen van de desorganisatie die het resul taat is van de „legerzuivering" en van de vlucht van Loesjkof naar Mandsjoekwo. Hier bij komt echter nog dat het onmogelijk is poolshoogte te nemen van de juistheid der berichten omtrent de bewegingen der Russi sche troepen in Siberië, omdat in het geheel geen berichten van de Britsche „intelligence service" uit dit gebied binnen zijn gekomen. (United Press) Onrust te Memel. Poolsch toestel tegen berg gevlogen en neergestort. De veertien inzittenden gedood. Nabij de Poolsch-Roemeensche grens op 80 K.M. afstand van de Roemeen- sche stad Campulung, is een vliegtuig van de Poolsche luchtvaartmaatschap pij L. O. T., dat den dienst Warschau- Boekarest onderhield, neergestort. De tien passagiers en vier leden der be manning kwamen om het leven. Het toestel was juist te Cernauzï opge stegen, toen het tegen een berg op vloog. Deensch schip gebombardeerd! en gezonken. Bemanning door Britschen kruiser opgepikt. De commandant van den Britschen kruiser „Shropshire" meldt, dat hij, op weg van Palma naar Marseille, gezien heeft, hoe het Deensche schip „Bodill" op 11 mijl afstand door een vliegtuig werd gebombardeerd. De kruiser was toen 60 mijl ten Oosten van Barcelona. Toen het schip op de plaats van den overval aan kwam, was de Deensche bemanning reeds in de booten gegaan. De „Bodill" was gezon ken. De kruiser heeft, naar Reuter verneemt, de 16 opvarenden naar Marseille gebracht. De Bodill was ten Oosten van Barcelona met bommen bestookt. De Denen zullen dooi de zorgen van den Deenschen consul te Mar seille naar hun vaderland worden terugge zonden. Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied. Gistermiddag om tien minuten over drie vlogen zes Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied in de omgeving van Ossejailes. De Fransche luchtafweerkanonnen openden het vuur en schoten drie granaten af in de richting, der toestellen, waarna deze naar Spaansch gebied terugkeerden .(Havas.) Opheffing van den oorlogstoestand gevraagd. MEMEL, 22 Juli (D. N. B.) In den Land dag ven Memel heeft de afgevaardigde Bingau (eenheidslijst) verzocht den oologstoestand op te heffen. Hij verklaarde, dat de oorlogstoestand se^ dert 1926 in Memel wordt gehandhaafd om de Duitsche bevolking te onderdrukken. Ook verlangde Bingau opheffing van de staatspolitie, aanagezien volgens artikel 20 van het statuut slechts plaatselijke politie, ha venpolitie, grens-, douane, en spoorwegpoli tie bestaat. Beambten van de staatspolitie hebben personen gearresteerd en mishandeld. Nieuwe onrust is ontstaan aids Reuter, doordat de Landdag van Memel een resolu tie heeft aangenomen, waarin wordt ge vraagd een einde te maken aan den staat van beleg en de gearresteerde Memel-Duitschers in vrijheid te stellen. Bovendien werden twee wetten aangeno men, waarover de Lithausche gouverneur van Memel zijn véto had uitgesproken. J De oorlog in het Verre Oosten. Amerikaansch olie-tankschip door Japanners tot zinken gebracht De Chineesche uittocht naar Tsjoengking. Het Chineesche telegraaf agentschap meldt, dat volgens het officieele Chineesche commu nique een tijdelijke stilte is ingetreden in den sector van Hoekau, 25 K.M. ten oosten van Kioekiang, langs het centrale front van de Jangtse. Er "zijn den laatsten. tijd echter ver sterkingen voor de Japansche troepen in de richting van Hoekau gezonden en hun troepen sterkte bedroeg daar gisteren zes tot zeven duizend man met honderd pantserwagens en vrachtauto's. Intusschen hebben Japansche oorlogssche pen buiten de nieuwe haven op enkele kilo meters ten oosten van Kioekiang gistermid dag de oevers bestookt. Later voeren zij terug. Een ^root Japanseh oorlogsschip met acht vliegtuigen aan boord vaart in de richting van Anking, beneden Jioekiang. Een niet bevestigd bericht meldt, dat een Amerikaansch olietankschip op 20 K.M. ten zuidoosten van Kioe kiang in het Pojangmeer kanaal door Japansche vliegtuigen is gebombar deerd en tot zinken gebracht. De Japansche luchtstrijdkrachten hebben gisteren den geheelen dag uitvoerige bombar dementen ten uitvoer gelegd langs de Jangtse en het Pojangmeer Bij een Chineeschen aanval is men er in ge slaagd nog een. Japansche kannoneerboot tot zinken te brengen. De Chineesche toestellen bombardeerden drie Japansche oorlogsschepen en bestookten de Japansche luchtafweerge- schutstellingen langs de Jangtseoevers. Het vliegveld in de nabijheid van Hgnkau is opnieuw aangeyallen door negen Japan sche bombardementstoestellen. Er werd een zoo groote hoeveelheid projectielen neerge worpen, dat de ontploffingen tot ver in den omtrek hoorbaar waren. De bombardements vliegtuigen werden begeleid door tien jacht- toestellen. Er zijn geen bommen geworpen op Woetskang en Hangjang. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, da-t het Chineesche departement van buitenland sche Zaken tegen het einde van de maand naar Tsjoengking zal verplaatst worden in over eenstemming met het Chineesche program tot evacuatie der nietst-rijders uit het gebied van Hankau. Alle burgerlijke bestuurslichamen zullen naar Tsjoengking worden overgebracht, de militaire blijven in Hankau. Naar verluidt zullen ook de buitenlandsche ambassades naar Tsjoengking gaan. Weer een aanslag te Sjanghai. Aan de westgrens van de internationale ne derzetting te Sjanghai is gisteren een derde aanslag gepleegd, waarbij de vice-voorzitter van de commissie van orde voor de stadswijken Tsautsjoking en Fahwa gedood werd. De voor zitter dier commissie werd zwaar gewond. De beide Chineezen waren juist op weg naar be sprekingen met de Japansche overheden. Chineesche beri.chten beweren, dat het vier de Chineesche guerlllaleger onder leiding van een communist het gebied tusschen Hangtsjau en Sjanghai is binnengedrongen en daar een levendige activiteit ontplooit. Reeds zouden groote Japansche acties daartegen op touw ge zet zijn. Passagier uit sportvliegtuig gevallen. De piloot merkte het pas bij de landing. Nabij het niet ver van Warschau gelegen dorp Sasy is de passagier van een sportvlieg tuigje, doordat hij zich zoover naar buiten boog, dat hij zijn evenwicht verloor, uit het toestel gevallen, dat zich op een hoogte van 1000 meter bevond. De man had geen val scherm en viel te pletter. De bestuurder be merkte de verdwijning van zijn passagier eerst, toen hij geland was. Tsjechische minderhedenkwestie De groote moeilijkheid: Welke onderwerpen moeten onder de parle menten ressorteeren PRAAG, 23 Juli. Van bevoegde zijde verneemt United Press dat Frankrijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan het standpunt der Tsjechische regee ring wat betreft de minderheidswetten en over het algemeen ook aan het na tionaliteitenstatuut. Deze mededeeling werd aan Hodza en Krofta door den Franschen gezant Victor de la Croix na zijn terugkeer uit Parijs overhan digd Volgens betrouwbare inlichtingen is de ver traging der onderhandelingen hoofdzakelijk te zoeken in de kwestie der plaatselijke parle menten en de bevoegdheden dezer parlemen ten. Dit probleem is het meest belangrijke punt der geheele kwestie en het eenige punt dat nog definitief geregeld moet worden. De moeilijkheden zijn vooral te zoeken in de on derwerpen die onder de jurisdictie der ver schillende parlementen zullen ressorteeren. Hiervoor werd echter, tot nu toe nog geen schikking gevonden. Goed ingelichte kringen, die nauw contact hebben met de commissie der zes politieke experts hebben de vraag van United Press, waarop de moeilijk heden zijn terug te voeren, beantwoord met erop te wijzen dat veel misver standen zijn ontstaan door voorba rige en onjuiste publicaties over den inhoud der regeeringsvoorstellcn. Vol gens deze verklaring wil de regeering in totaal vier provinciale parlementen oprichten/hêtèerste in Praag voor Bohemen, tweede te Brno voor Mora vip. en Silézië, die in 1927 vereenigd wer den, het derde te Bratislava voor Slo- vakije, terwijl het vierde te llzhorod voor Karpathen-Rusland. De vertegenwoordiging in deze plaatselijke parlementen zal naar verhouding van de be volking der betreffende provincies geschie den. Zoo zouden b.v. in Bohemen waar de Su deten Duitschers ongeveer een derde en de Tsjechen twee derde der bevolking uitma ken, dus de Sudeten Duitschers een derde en de Tsjechen tweederde der vertegenwoordi gers mogen kiezen. Weliswaar zouden dan beide groepen tezamen vergaderen om pro- vinceele zaken te bespreken, maar voor de be spreking van zuiver Duitsche aangelegenhe den vergaderen dan de Duitschers alleen, die over de Duitsche kwesties volledige jurisdictie verkrijgen. De tegenwoordige moeilijkheid is alleen nog, welke onderwerpen onder alge- meene en welke onder de Duitsche jurisdictie zullen ressorteeren. In werkelijkheid is de ge heele kwestie zoo moeilijk, dat de definitieve regeling nog niet eens verondersteld kan wor den. (United Press). De Koning onthult monument te Villers Bretonneux. P hun reis naar Villers Bre'lonneux werden de koning en de koningin overal hartelijk toegejuicht. Te Vil lers inspecteerde de koning de Fran sche en Australische eerewachten. Voor het monument voor de in den oorlog gevallen Australische soldaten stonden honderden Australische oud-strïjders opgesteld. Nadat de vorsten op de officieele tribune hadden plaats genomen, werden de volksliederen gespeeld. Sir Earle Page, vice-president van den Austra- lischen ministerraad, verzocht den koning het monument te willen onthullen. Daarna nam Lebrun het woord en vervolgens werden ge beden in het Fransch en het Engelsch ge zegd. De koning en Lebrun legden bloemrui kers op de treden van het monument. Op de tribune nam de president vervolgens afscheid van den koning en de koningin. Bij de onthulling van het monument voor de in den oorlog gevallen Australiërs heeft president Lebrun een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat dit de derde keer is dat op Franschen bodem een monument wordt ont huld ter eere van de zoiien van Engeland die op Franschen bodem zijn gesneuveld, eerst te T'hiepval, daarna te Vimy en thans op het beroemde plateau van Sancerre ter eere van het Australian New Zealand Army corps. Spreker verklaarde er prijs op te stellen, naast den koning van Engeland deze plech tigheid bij te wonen. Hij wees verder op de nauwe samenwerking tusschen de beide groote democratiën. Hun gemeenschappelijk ideaal van gerechtigheid is de beste waarborg voor het behoud van den vrede. Tenslotte dankte president Lubrun namens de Fransche regeering de. geheele regeering van Australië in de ministers die aanwezig wa ren en de honderden pelgrims, die de Ocea nen waren overgestoken om zich te vereeni gen op den grond, waar zij met de gesneu velden hebben gestreden. Ook de koning heeft een rede gehouden. Hij zeide o.a. dat het voor hem een groot voor recht was dit grootsche monument te onthul len en namens Australië den president van de Fransche republiek te begroeten, het hoofd van het groote volk op wiens bodem men thans stond en met hetwelk Engeland is ver bonden door banden, welke door het voorbij gaan der jaren niet zullen kunnen worden verzwakt. Voldaan over het bezoek. Na de onthulling van liet monument bleven nog slechts enkele minuten tijd voor het afscheid. Koningin Eli sabeth verklaarde Lebrun diep te zijn getroffen door de ontvangst die haar ln Frankrijk bereid is. Koning George drukte Lebrun hartelijk de-hand en 'gaf- 'eveneens' uitdrukking aan gevoe lens van dankbaarheid voor de schit terende ontvangsten, die een onverge- telijken indruk bij hem -zullen achter laten. Lebrun zeide den souverein dank en verklaarde dat het bezoek hem en de geheele bevolking groote vr,eugde bereid heeft. Vervolgens na men de koning en de koningin af scheid van Jeanneney, Herriot, Dala- dier, de leden der Fransche regeering en de civiele en militaire autoritei ten. Tegenover Albert Sarraut ver klaarde de koning nog zeer voldaan te zijn geweest over de ordemaatre gelen die genomen waren tijdens zijn verblijf in Frankrijk. President Lebrun keerde vervolgens eenige minuten voor den koninklijken trein naar Ca lais vertrok, naar Parijs terug. De koninklijke gasten werden te Calais uitgeleide gedaan door den Franschen minister van Buiten landsche Zaken Georges Bonnet. Heit Brit sche koningspaar'begaf zich te half zes aan boord van hun jacht „Enchantress" dat ver- ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLINC Thijs was oom Mopperniet achterna gerend, maar natuurlijk was hij niet in staat, om hem in te halen. O! schreeuwde oom Mopperniet angstig, ik kan niet meer stoppen! Ik ga heelemaal fout!! Thijs kon er werkelijk niets aan doen, hij moest even lachen, toen hij de rare capriolen van oom zag. Tjonge, hij geloofde wel, dat oom voor altijd genoeg van fietsen zou hebben, als hij er eenmaal af was. Want dat zou om den drommel niet meevallen! U moet uw stuur vasthouden, oom! gilde Thijs zoo hard als hij kon. U moet uw stuur vasthouden!! Maar oom was heusch niet in staat, om iets van deze waarschu wing te hooren. De fiets jakkerde maar door en inplaats dat oom nu zoo hard mogelijk remde, deed hij niets om tot stilstand te komen. O, o, zuchtte Thijs. Als dat maar goed afloopt! En ondertusschen was Sim naderbij gekomen, die eveneens met angstige oogen naar de schim van oom keek. Ik ben bang, dat dat heelemaal fout gaat, Thijs! bromde hij. Thijs knikte. Ik ben er ook bang voor! En wij kunnen niets doen om hem te helpen, dat is het ergste!! 1 volgens koers zette naar Dover waar het tien minuten over zeven aan kwam. De reis naar Londen werd per trein voort gezet en te 21 uur 14 arriveerden het Hooge Gezelschap aan het Victoria Station te Lon. den, waar zich een enorme menigte had ver. zameld die den koning en de koningin harte, lijk toejuichte. Langs den geheelen weg van het station naar Buckingham Palace de den zich geestdriftige tooneelen voor, welke herinneringen wekten aan de kroningsfeesten. Op sommige plaat sen bij het station stonden de men- i schen vijftien rijen breed en naar schatting hebben 250.000 personen I het vorstelijk paar bij zijn terugkeer I verwelkomd. Bij het sfation verbrak de geest driftige menigte op een gegeven oogenblik de afzetting en rende jui chend naar de koninklijke auto. die een moment tot stilstand kwam. Bere den politie baande tenslotte een weg j voor den koning en de koningin. Lord Halifax, die met het vorstelijk gezel, schap naar Engeland was teruggekeerd, nam afscheid van den koning en de koningin op het station. Spoedig nadat de koning en de koningin in Buckingham Palace waren aangekomen stroomde een duizendkoppige menigte samen voor het paleis. Het „God save the king" werd gezongen. De koning de koningin en de beide prinsesjes kwamen daarop op het balkon van het paleis. De koning boog verscheidene ma len en de koningin wuifde de menigte toe. Twee minuten bleven de vorstelijke personen op het balkon, onafgebroken toegejuicht door de enthousiaste menigte. Danktelegram van Koning George. Bij zijn terugkeer in Engeland heeft koning George aan president Lebrun een telegram gezonden, waarin hij mede namens koningin Elisabeth zijn dank betuigt voor de warme ontvangst in Frankrijk. Wij waardeeren, al- dus het telegram, meer dan wij het kunnen zeggen, de aandachtige zorgen, waarmede men ons omringd heeft om ons genoegen en gerief te bezorgen. Nooit zullen wij de warme en liefdevolle ontvangst vergeten, die ons door uw landgenooten, mannen zoowel als vrouwen, is bereid, een ontvangst, die ons diep getrof fen heeft en waarvoor wij ten zeerste erken telijk zijn. Ik zie hierin een nieuw bewijs van de banden van hartelijke vriendschap en wederzij dsche achting, die onze beide landen reeds zoo lang vereenjgen, een vriendschap, gebaseerd op gemeenschappelijke idealen, op gemeenschappelijke offers en uitsluitend ge wijd aan de handhaving van een rechtvaardi gen en duurzamen vrede. De koningin en', ik richten tot.-het Fransche v.olk een „tot weer ziens" eii danken het van ganscher harte. Minister Spaaki De staten die te Kopen, hagen vergaderen ver tegenwoordigen een stem- ming naar gematigdheid, verzoening en vrede, Voor zijn vertrek naar Kopenhagen heeft de Belgische minister-president Spaak een verklaring afgelegd, waarin hij onder meer zeide: „de landen, die te Kopenhagen vergaderd zullen zijn, vertegenwoordigen in ons gekwelde Europa een strooming naar gematigdheid, verzoening en vrede. Wij willen onze belangstelling geens zins aan de groote vraagstukken ont trekken. Met wie kunnen wij die beter be spreken dan met degenen, wier be langen het meest met de onze over eenkomen? De agenda is nogal uitgebreid. Wij zullen natuurlijk van gedachten wis selen over den algemeenen toestand. Ik zou mij niet verwonderen wan neer minister Koht het vraagstuk van wapeningsbeperking ter sprake zou brengen. Waarschijnlijk zullen ook het vluch telingenvraagstuk en de kwestie der handelsbelangen in Spanje behandeld worden. (Havas) Eischen der Poolsche minderheid aanvaard. Vervat in memorandum aan Hodza. De Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowa- kije heeft indertijd aan minister-president Hodza een memorandum doen toekomen, waarin de wenschen en eischen dier minder heid samengevat worden. Hodza heeft dit document door de bevoegde afdeelingen doen bestudeeren. In welingelichte kringen ver neemt Ceteka nu ten aanzien van dit memo randum, dat de meerderheid der daarin ver melde punten aanvaard is, zoodat de Pool sche minderheid haar desiderata voor het grootste deel bevredigd ziet. GENERAAL VUILLEMIN NAAR BERLIJN Officieel wordt medegedeeld, dat de chef van den staf der Fransche luchtstrijdkrachten generaal Vuillemin, op uitnoodiging van den rijksminister voor luchtvaart, generaal-veld- maarschalk Goering, op 15 Augustus te Ber lijn zal aankomen voor een bezoek van een week. Dit bezoek beteekent tevens een beant woording van het bezoek, dat generaal Milch in October van het vorige jaar aan de Fran sche luchtmacht heeft gebracht. (D.N.B.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6