HET NIEUWE AVONDBLAD Het bezoek van minister Steenberghe. De Vierdaagsche. 23e JAARGANG No. 223 MAANDAG 25 JULI 1938 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vz ets., per maand 52x/s cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—. verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim i 100.—, een lid duim s 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 4Ö0.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden IJMUIDEN Z. Exc. opent de Staalhoven onder geloei van sirenes en stoomfluiten. Hooge onderscheidingen voor de heeren C. A. Kessler en B. van Leer. IJmuiden heeft zeker niet te klagen over gebrek aan persoonlijke belang stelling onzer ministers. Nog slechts eenige weken geleden was het rar. dr. Ir. J. A. M. van Buuren, minister van Waterstaat, die onze plaats bezocht, daarbij in het bijzonder zijn aandacht vestigende op het Staatsvisschers- havenbeórijf en de Noordersluis, j.l. Zaterdag kwam de minister van Eco nomische Zaken mr. M. P. L. Steen berghe naar IJmuiden om een bezoek ie brengen aan de Van Leer's Wals- bedrijven en het hoogovenbedrijf. Omtrent dit bezoek, waarvan wij in ons blad van j.l. Zaterdag reeds melding maakten, kunnen wij nog het volgende mededeelen. Te 10 uur scheepte het gezelschap zich in per „Ingenieur van Rijn", die, voorafgegaan door het vaartuig der Rijkshavenpolitie, koers zette naar de nieuwe Staalhaven, die door deze doorvaart officieel geopend zou worden en voor de vaart opengesteld. Tusschen de beide monumentale betonbruggen was ter hoogte der buizengieterij een eenvoudige afsluiting geconstrueerd. Langs den wal bevonden zich vele toeschouwers, bewoners der nabijgelegen fabriekswoningen van hoogovens en personeel der buizengieterij, die Z.E. spontaan toewuif den en op deze wijze van de plechtige door vaart ooggetuige waren. De fluit van de bui zengieterij stemde in met het fluiten van de „Ingenieur van Rijn" en op vernuftige wijze week de afsluiting vaneen, zoodat de „Inge nieur van Rijn" tusschen den zich openenden slagboom van dennetakken en ijzeren pijpen statig doorvoer. Bij den steiger van Van Leer's Walsbedrij- ven werd uitgestapt en was persoonlijk ter ontvangst van Zijne Excellentie aanwezig de heer B. van Leer, onder wiens leiding, bijge staan door leden van den technischen staf, het bedrijf en demonstratiegebouw werd be zichtigd. Hierna werd in het restaurant der Van Leer's Bedrijven de koffie gebruikt. De Minister voerde hierbij het woord en richtte zich in het bijzonder tot den heer B. van Leer, dien hij dankte voor de ontvangst en hem zijn compliment bracht voor de hoogst interessante installaties die hem waren ge toond. Z.E. verklaarde dat het door de Regee ring op hoogen prijs wordt gesteld, dat het concern Van Leer het belangrijke initiatief heeft genomen om een dergelijk bedrijf geheel uit eigen middelen, zonder eenigen steun van buiten, in zoo korten tijd tot stand te brengen en daarmede een blijvende werkgelegenheid te scheppen voor ongeveer 350 personen. De Regeeririg is er zich van bewust dat dit bedrijf, gezien de constellatie van het concern Van Leer ook in het buitenland had kunnen worden geves tigd en zij stelt het bijzonder op prijs dat de leider zich een goed Nederlan der heeft betoond en het zijne tot de bevordering van de werkgelegenheid en tot den uitbouw van de industriali satie van Nederland heeft bijgedvagen. Het is dan ook met groote voldoening, dat de Regeering bij monde van den Minister aan den heer Van Leer kan mededeelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Per auto's begaf men zich vervolgens naai de Staalfabriek, waar aan de hand van enkele teekeningen onder toelichting van den be drijfsleider der staalfabriek een duidelijk beeld werd verkregen van de fabriek die thans in aanbouw is. De vier betonnen kolommen- rijen, die reeds uit den grond verrezen zijn, geven een goeden indruk van de fabriek die in het voorjaar 1939 in bedrijf zal worden gesteld. Hierop volgde een bezoek aan het slakken- verwerkingsbedrijf der Firma Pelt Hooy- kaas. Onder leiding van de heeren Hooykaas werd het interessante bedrijf bezichtigd, ter wijl het bezoek werd besloten door een twee tal explosies in den slakkenberg, waardoor het steenaarde materiaal los gemaakt en voor ver dere verwerking tot wegverhardingsproduct geschikt gemaakt wordt. Hierop aan sloot een bezoek aan de buizen gieterij van Hoogovens waar eveneens enkele teekeningen werden toegelicht ten einde den deelnemers aan de excursie een overzicht te geven van de fabricage van gegoten ijzeren buizen. Na de bezichtiging dezer fabriek volgde een lunch in het Casino der Hoogovens, waar de heer Dr E. Heldring lid van het presidium van den Raad van Commissarissen, toen het gezelschap zich aan tafel had begeven, de rij van sprekers opende. De heer Heldring her innerde aan de jaren, waarin de plannen om Hoogovens en Staalfabrieken te gaan bouwen, vasten vorm kregen en werkelijkheid werden. Toch is de ontwikkeling anders geweest dan men toen had voorzien. Niet omdat toen ver keerd gedacht is, maar omdat zich in het wor dingsproces van erts tot ijzer en van ijzer tot staal zooveel mogelijkheden voordoen. Maar toch zijn wij aanvankelijk slechts begonnen als louter Hoogovenbedrijf, thans op papier bezig aan de walswerken en in werkelijkheid aan de staalfabriek Verder heeft Hoogovens reeds het aanzijn gegeven aan talrijke bijbe- drijven en aanleiding gegeven tot het ontstaan van andere bedrijven, zooals dat van Van Leer. Spreker dankt den heer Van Leer zeer voor hetgeen in den loop van den morgen in de fabriek en de tentoonstellingshal is te zien gegeven, terwijl spreker den heer Van Leer als eenzame durver hulde brengt. Spreker denkt verder aan de nevenbedrijven van Hoogovens Mr. sM. l. Steenberghe Minister van Eeonorr». Zaken Mekog en Cemij aan het slakkenver- werkingsbedrijf der firma Pelt Hooykaas, en aan het bedrijf, waarmede Hoogovens door gaslevering en afneming van stroom is ver bonden, het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-ITolland. Bovendien gaat Hoog ovens door met liet verwerken van haar eigen producten, waarvan de buizengieterij als eer ste aan de gestelde verwachtingen behoorlijk voldoet Nu moet ook verder gezien worden, wij moeten trachten te komen tot een verdere ontwikkeling van de toepassingen van het staal. Tenslotte zich tot Z.E. den Minister rich tend, durfde spreker, al was een ambtsperiode van een minister in ons land, vergeleken bij andere landen lang, toch niet den wensch te uiten dat Minister 'steenberghe als minister getuige mocht zijn van die verdere ontwikke ling. Wel, zoo besloot spreker zijn rede, wen- schen wij, dat het u gegeven moge zijn, in welke kwaliteit dan ook, de verdere ontwikke ling van deze zaak te aanschouwen. Hierna richtte de Minister het woord tot de aanwezigen, De Minister ving zijn rede aan met te zeggen, dat, terwijl hij in de morgen uren met groot genoegen de gelegenheid had gevonden om zijn waardeering ten aanzien van de Van Leer's Walsbedrijven uit te spreken, hij thans in de eerste plaats uiting wilde ge ven aan zijn appreciatie voor wat in de on derneming der NV. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is tot stand gebracht. Na de oprichting in 1918, zijn de wegen van het bedrijf niet over rozen gegaan. Waren de plannen grootsch van opzet, de wereldoorlog heeft verhinderd de oorspronkelijke plannen volledig tot uitvoering te brengen. Desniette genstaande zien wij toch de ontwikkeling die de oprichters als groote optimisten zich voor oogen hadden gesteld, zich voltrekken, nl. niet slechts hoogovens, maar ook verschillende nevenindustrieën, die van groote beteekenis zouden zijn voor het geheele industrieele as- neet van Nederland. Z.E. constaerde da't deze zich in verschillende richtingen heeft voltrokken, nl. in eigen bedrijf, door partici patie in andere ondernemingen en door ge heel zelfstandige ondernemingen, zooals bij voorbeeld Van Leer. die participeert in het productieplan der ijzer der staal verwerkende industrie van Nederland. Voorts wees ZE. er op, hoe door de handen in een te slaan, men niet voor groote moei lijkheden uit den weg is behoeven te gaan. Een typisch voorbeeld hiervan noemde spre ker de buizengieterij. Toen het immers bleek, dat in verband met de octrooipositie, het niet mogelijk was om de bestaande procédés in Nederland tot toepassing te brengen, is men hiervoor niet uit den weg gegaan en heeft men door goede samenwerking van alle be trokken personen, een geheel nieuw procédé ontworpen, dat tot de beste resultaten heeft geleid Spreker heeft hiervoor de grootste be wondering. Zoo is in deze zoo bij uitstek gunstig gelegen streek in ons land een indus trie gegroeid, die werkgelegenheid biedt aan ruim 1500 personen en die bestemd is om een rol van steeds groeiende belangrijkheid in het Ne- derlandsche bedrijfsleven te vervullen. Dit alles is tot stand gekomen onder leiding van den heer Kessler die van den beginne af aan de ontwikkeling van het Hoogovenbedrijf heeft mede gemaakt. Het is spreker bekend, hoe de heer Kessler met groote energie en doorzettingsvermogen de groote pro blemen. waarvoor de bedrijfsleiding hem heeft gesteld, tot een oplossing heeft weten te brengen Daarbij heeft (Voor de Vierdaagsche Afstands- marschén die dezer dagen aan vangen zijn weer 400 meer in schrijvingen dan het vorig jaar.) Daar gaan ze straks weer met elkaar, Vierhonderd meer dan 't vorig jaar; 't Groeit almaar door, nu zijn ze al Welhaast vijfduizend in getal: Al is de weg ook warm en lang. Zij gaan met opgeruimd gezang En komen weer verrassend vlug, Met opgeruimd gezang terug. Zij gaan er allemaal gelijk, Zoo jong als oud, zoo arm als rijk, Zoo man als vrouw, zoo dom als knap, Een wandelende broederschap, Zoo slank als dik, zoo lang als kort, Vereenigd in gezonde sport. 't Heeft heel wat voeten in de aard, Vermoeidheid wordt hun niet bespaard; De knieën knikken af en toe. De voeten worden teer en hoe! De lendenen doen dikwijls pijn, De nek kan ook gevoelig zijn; Een duveltje blaast dikwijls in: Schei nou toch uit, het heeft geen zin. Wat is nou voor zulk werk te koop, Zijn alle vijf ook op den loop? Geef toe aan dat vermoeid gevoel. Ga liggen in een luien stoel, Of minstens in het groene gras. 't Is nog zoo ver, wees wijs en pas. Maar 't duveltje heeft geen succes, Het is aan een verkeerd adres De moede schudt het van zich af, Zijn loome stap wordt weder straf; Zij loopen door en komen er. Vier dagen lang, al is het ver. De wilskracht, in den marsch getoond, Wordt aan het eindpunt oók beloond, Niet door het kleine kruis zoozeer, Door zelfrespect en trots veel meer; De vraag: zou ik het wel doorstaan? Wordt tot: ziedaar, ik heb 't gedaan. Die afstandsmarsch heeft in mijn hart, Een plaats die groot is en apart, Omdat hier eens geen snelheid geldt, 't Is niet op tempo ingesteld; Dat is niet meer dan voet voor voet En daarom juist doet het zoo goed, Dat haast vijfduizend vaardig staan, Om samen weer op marsch te gaan. P. GASUS. Tentoonstelling „Waarheid over Spanje". de heer Kessler zoowel ten aanzien heid willen vinden ook buiten de eigen lijke onderneming der Hoogovens zijn krachten te geven aan belangen van verschillenden aard. Gezien nu de groote verdiensten die de heer KesseJr zoowel ten aanzien van de ontwikkeling van het Hoog ovenbedrijf als voor het Nederland- sche bedrijfsleven in het algemeen heeft was he't spreker daarom een groot genoegen om namens de Regee ring mededeeling te doen van het be sluit van HM. de Koningin waarbij de heer Kessler benoemd is tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder luid applaus overhandigde Z.E. den heer Kessler het eereteeken. De heer Ingen Housz richtte onmiddellijk hierop als oudste en eerste medewerker van den heer Kessler zich in een persoonlijk ge tint betoog tot den heer Kessler, dien hij van harte geluk wenschte. Spreker betuigde, mede namens den staf van naaste medewerkers, zijn hartelijke instemming met deze hooge on derscheiding en bood namens deze den heer Kessler de gouden draagmedaille dezer rid derorde aan. De heer Kessler sprak zijn groote erkente lijkheid uit voor de hooge onderscheiding die hem te beurt was gevallen. Hij verzocht den Minister zijn dank hiervoor aan de Regeering uit te brengen. Spreker is van dankbaarheid vervuld door het feit dat hij heeft mogen wer ken aan den oubouw en den uitbouw van een onderneming die een blijvende en beteekenis- volle plaats in het nationale bedrijfsleven is gaan Innemen. Spreker ziet in de verleening van de hem geworden onderscheiding in de eerste plaats de erkenning van de beteekenis van het Hoogovenbedrijf, hetgeen hem zeer groote voldoening geeft. Na de lunch hebben de Minister en de ge- noodigden het bedrijf van de hoogovens be zichtigd en een ijzerafsteek bijgewoond, waar na nog een korte wandeling door de kunst- mestfabriek van de Mekof werd gemaakt. Om ongeveer vier uur was het bezoek ge ëindigd. Aan de excursis werd deelgenomen, behalve door den Minister en de heeren Hirschfeld en Teppema o.a.. door de heeren Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, Mr. H. J. J. Schol- tens, burgemeester van Beverwijk, J. van Ol- denborgh. directeur van het P.E.N., commis sarissen van het Hoogovenbedrijf. A. S. de Muinck Keizer, directeur der Nederlandsche Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer N.V. Petrus Regout, diretceur van de N.V. Eerste Nederlandsche Cementinaustrie en J. F. van Seumeren, directeur van de N.V. Teer- bedrijf. Uithoorn. Namens Hoogovens waren aanwezig de heeren ir. G. A. Kessler en ir. A. H. Ingen Housz, directeuren, dr. ing. O. Wehrheim, bedrijfsdirecteur, ing. F. W. E. Spies, plaatsvervangend bedrijfsdirecteur en G. S. K. Blaauw. secretaris der directie. haarlemsche orkest vereeniging De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond een Italiaansche Opera- volks concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van den tweeden diri gent Marinus Adam. De solisten zijn Riek de Vries (altt en Giacomo Aletrino (tenor). Het programma bevat o.m.: voor orkest het ballet uit la Giaconda van Ponchelli, voor alt aria's uit deze zelfde opera en uit de Trouba dour van Verdi, voor tenor aria's uit la Gio- conda en uit de Barbier van Sevilla. Door wethouder Visser geopend. Het comité „Hulp aan Spanje" organiseert in het gebouw „Ons Huis" aan den IJmuider straatweg een tentoonstelling „Waarheid over Spanje". Zaterdagavond j.l. is deze expositie door den wethouder van Sociale Zaken, den heer W. F. Visser, geopend ten overstaan van talrijke aanwezigen, waaronder we opmerkten de hee ren N. W. van Nifterick, voorzitter der fede ratie Velsen van de S. D. A. P., J. Otto, voor zitter van den N. A. S. B„ G. D. Boerlage, no taris, mej. J. Smeling, voorzitster van de af- deeling Velsen van het comité Hulp aan Span je, mevr. Kamps en de heer van Manen, secr. van bovengenoemd comité en vele anderen. De presidente, mej. Smeling, opende met een woord van welkom en zette in een korte rede het doel van deze reizende tentoonstel ling uiteen. Spr. wees daarin op het betreu renswaardige feit, welke deze expositie helaas noodzakelijk maakt. Zij gaf een uiteenzetting van de voorgeschiedenis van den burgerkrijg op het Iberische Schiereiland en het streven van de wettige regeering aldaar het land het peil van het volk op een hooger plan te brengen. Dat dit, volgens deze regeering noo- dig was, bewees zij met enkele cijfers: 52 pCt. an-alphabeten, 50 pCt. van het land in het bezit van grootgrondbezitters, 35 pCt. groote en 15 pCt. kleine boeren, niets bezat echter de arbeidende klasse. Wethouder Visser had de uitnoodiging tot het openen der tentoonstelling met genoegen aangenomen. Want hier was de gelegenheid om de waarheid over Spanje te vernemen. „Steden worden uitgemoord door krijgslie den, die geen Spaansche nationaliteit bezit ten. 1200 Italiaansche en Duitsche vliegmachi nes bombardeeren open steden. De democra tie wenscht Franco te onderdrukken; macht stelt hij boven recht. Spr. noemde nog eenige feiten in dit verband en eindigde met den wensch, dat de expositie ook in de gemeente Velsen in alle opzichten mocht slagen. De tentoonstelling geeft een rijk gedocu menteerd overzicht van den strijd, welken het Spaansche volk de laatste twee jaren om zijn bestaan voert, rijk gedocumenteerd in cijfer en fotomateriaal op modern-overzichtelijke wijze uitgewerkt en gemonteerd. Daarbij kan de bezoeker op den pers-stand geschriften, brochures en kranten aan de „zaak" Spanje gewijd, vinden, die in vele ta len gesteld, bewijzen hoe in de democratische landen het medeleven met het geteisterde Spanje en het verleenen van hulp daar waar het mogelijk is, door verschillende steunco mités en organisaties onder de aandacht van het publiek gebracht. De Nederlandsche commissie voor hulp aan Spanje verzond tot heden reeds voor een waarde van 50.000 aan eerste levensmidde len, verbandmateriaal en financieelen steun naar dit land. De tentoonstelling beoogt naast de „Waarheid over Spanje" onder de oogen van het publiek te brengen, eveneens dit be drag in de komende maanden nog op te kun nen voeren. Naar wij vernemen hebben de Oranjever- eeniging „Wilhelmina" van IJmuiden-West en de vereeniging IJmuiden's Bloei met elkander contact gezocht en zullen door een comité van drie de plannen voor de feesten ter gelegen heid van het 40-jarige regeeringsjubileum van H.M. de Koningin nader bestudeerd en uitge werkt worden. In dit comité vgn drie hebben zitting de heeren M. Roos, secretaris van IJmuiden's Bloei, K. H. Tusenius en D. Geus. Het zou in de bedoeling van de initiatief nemers liggen, een feest te organiseeren, dat een geheele week zou omvatten. Dinsdagavond a.s. zullen in het Verkeershuis op het Willems plein besprekingen dienaangaande gehouden worden. De Duitsche schippers komen weer Tuinfeest In Veilige Haven. Zeshonderd kinderen hadden een heerlijken middag. Het turnfeest, Zaterdag door de Kinder- speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" ge houden is in alle opzichten goed geslaagd. Ruim 600 kinderen hebben een heerlijken middag gehad. Om twee uur kwamen de kinderen bijeen op het Tiberiusplein vanwaar, in optocht, voorafgegaan door drie tambours naar den speeltuin gemarcheerd werd. Hier aangeko men, werd onder groote belangstelling der ouders, een aanvang gemaakt met verschil lende wedstrijden zooals steken op fietsen, tonrollen, zakloopen, blokjes rapen, baldra- gen, enz. Onderwijl deze wedstrijden plaats vonden, was een ander gedeelte der kinde- •en druk bezig zich te vermaken met draai molen, glijbaan, schommels enz. terwijl weer anderen zich te goed deden aan koek en li monade. De clou van het feest was de poppenkast van Oome Piet, waarbij zelfs de ouderen stonden te genieten van de onverbeterlijke jrappen van Jan Klaassen en zijn debutan ten. Was het voor de leiders van het feest een vermoeiende middag, niettemin waren het ook voor hen genotvolle uren, doordat de kinderen zoo volop genoten. De uitslag der gehouden wedstrijden is als volgt Blokjes rapen jongens: 1. Bertus Schelle- vis; 2. Piet Bakker; 3. Cor. Schippers Blokjes rapen meisjes: 1. Mientje v. d. Brink; 2. Annie van Beilen; 3. Tinie Cassee. Zakloopen. jongens: 1. Bernard Bouman; 2. Jan Hartman; 3. Joop Schellevis. Baldragen: 1. Elly Rasterhof; 2. Saart.je Rens; 3. Mientje Fortuin. Tonrollen: 1. Simon v. d. Wint; 2. Joop Udo; 3. Piet Stangenberg. Wasch ophangen: 1. Eljes Mond; 2. Joopje Zeilstra; 3. Clara Menist. Ringsteken op fietsen: 1. Folmer Dallinga; Gustaaf Jeuninga; 3. Henk Nabben. Ringsteken op de glijbaan: 1. Coba v. d. Brink; 2. Lena Goedhart; 3. Annie Manneke. Aanneming van werklooze zeevisschers. Naar wij van de Arbeidsbeurs vernemen kunnen de Duitsche schippers, die naar ons land komen om werklooze zeevisschers voor de visschersvloten van Altona en Hamburg aan te werven, a.s. Dinsdag of Woensdag hier ter plaatse verwacht worden. Indien de geruchten juist zijn zouden in totaal een 50-tal visschers uit Katwijk, Sche- veningen en IJmuiden in aanmerking wen- schen te komen om in Duitschland op de vis- schersvloot te werk gesteld te worden. In 2 uur van Amsterdam naar Arnhem. Kinderen lieten ballons op. Drie een twintig kinderen van de particulie re neutrale kleuterschool brachten Donder dag een bezoek aan Artis en De Bijenkorf te Amsterdam. In het warenhuis kregen zij ballonnetjes cadeau, welke zij om half twaalf in epr v,,-.dm ijam heb ben opgelaten. Onder aan de ballons was een in de Engelsche taal gesteld briefje voor de vinders bevestigd, zulks met het oog op de mogelijkheid, dat de ballons op zee zouden dalen en opgevangen zouden worden door een zeeman .De vader van een der kinderen be vaart n.l. als kapitein de wereldzeeën en zoo zou het wellicht gelukken hem te bereiken. De wind beschikte echter anders, want de ballons zijn blijkens te Santpoort ontvangen bericht van den burgemeester van Heteren. dienzelfden dag om half twee in een weide te Heteren bij Arnhem door een arbeider uit een ooom gehaald. Het bijzondere is wel. dat de ballons in 2 uur tijds van Amsterdam naar Arnhem zijn gedreven, een afstand van pl.m. 100 K.M. VELSEN Een afscheid op de Papierfabriek. De heer D. Schermer vertrok na een diensttijd van bijna een halve eeuw. Zaterdagmiddag heeft de chef van de af- d-eeling Expeditie bij de N.V. Ver. Kon. Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, de heer D. Schermer na een dienstver band van bijna vijftig jaren op eenvoudige en treffende wijze afscheid genomen van zijn functie. Allereerst werd de scheidende chef ont vangen op het directiekantoor, waar d-e heer Joan H. A. Kruimel in tegenwoordigheid van den heer Ir. W. A. Staring, procuratiehouder en den heer L. J. van het Kaar, oud-procu ratiehouder, die voor deze gelegenheid was overgekomen, op hartelijke en waardeerende wijze den heer Schermer toesprak. De heer Kruimel memoreerde hierbij den grooten groei der fabriek en daarmede de steeds groeiende uitbreiding der werkzaamheden in het bedrijf, die echter voor den expeditiechef geen bezwaar opleverden, omdat een stevige wilskracht en een flinke dosis energie den heer Schermer kenmerkten. Het afscheid van het personeel geschiedde na het einde van den werktijd in het schaft lokaal der fabriek. Hier werd de heer Schermer toegesproken door den heer ir. T. F. Hubrecht, bedrijfs- ingenieur der Papierfabriek. De heer Hubrecht wees er op, hoe de heer Schermer wars was van alle huldiging, welk denkbeeld ook spr. huldigde. Zelfs had de scheidende chef het voorstel der directie om tot zijn gouden jubileum, dat 31 October zou hebben plaats gehad, te blijven, geweigerd. Spr. zeide o.a.: Een mensch verdient nauwe lijks hulde, omdat hij zijn beste krachten geeft aan een bedrijf, vooral toch daar ook persoonlijke belangen in de bedrijfsuitoefening een zeer groote rol spelen. Een afscheid is iets reëels en dan ziet men naar hetgeen in de afgeloopen halve eeuw aan je is voorbijgegaan. U kunt echter terug zien op een mooi en werkzaam leven. Niet slechts de directie, doch ook wij, uft chefs, zien u met leede oogen gaan. Uw werk is ge groeid, zooals de fabriek is gegroeid en u hebt dus ook alle „ups en downs" in het bedrijf meegemaakt. Als proef op de som kwam de klap op de vuurpijl, de papiermachine 18. Waar uw werk zich nu over twee deelen der fabriek uitbreidde, vroeg u de directie zelfs en dat pleit voor uw wilskracht, om over het terrein uw fiets te mogen gebruiken, daar u dan meer kon presteeren. Ook uw ondergeschikten zullen u met leed wezen zien vertrekken. Zich tot het expedi- tiepei'soneel richtend, zeide de heer Hu brecht: „Het is voor jullie een beroerd ding Dirk te zien gaan". Door de bewijzen van waardeering zicht baar ontroerd ontving de heer Schermer van het opzichthoudend en kantoorpersoneel een fraaie kleurets, voorstellende een straatje in Brugge, terwijl voor mevrouw Schermer een tweetal bloemstukken waren toegevoegd. De heer Hubrecht overhandigde voorts een mooie tabakspijp en tabakspot. Spr. wenschte den scheidenden chef, mede namens de afwezige heeren J. Smit en W. J. Willems vele onbezorgde jaren na dit afge sloten leven van werkzaamheid. De heer H. Douwstra overhandigde namens de afdeeling Expeditie den heer Schermer een mooie complete rooktafel met den wensch, dat hij daarvan nog vele jaren mag genieten. Ontroerd dankte de heer Schermer voor de vriendelijke bejegening en waardeering, waar na door een har 'druk het afscheid een „fait accompli" was geworden. Het was een treffend oogenblik

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1