De Karimata" PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. haalt een goudstuk op Van de diamantstad naar de goudwereld. 1! IN 1866 speelde het dochtertje van boer Jacobs met een ruwen diamant, die het begin zou zijn van een industrie, die de hopelooze financiën van de Kaap provincie voorgoed er boven op zou brengen, ■rwintig jaar later, in 1886, struikelde een zeker Walker, die jarenlang goud gezocht had •naar er mistroostig mee opgehouden was. ver een steenklomp, bukte zich onder het uiten van een verwensching en vond het •n-ootste goudrif, dat thans in exploitatie is. Hij had al gezien, dat de drempel van den stal, waarin hij de koeien van zijn baas molk, uit 'een conglomeraat bestond dat zichtbaar goud bevatte. Toch was de vondst van het rif een verrassing, waar de eerlijke vinder weer het minst van profiteerde. Deze stierf arm, Groot kantoorgebouw in Johannesburg. terwijl de waarde van zijn vondst thans ge schat wordt op 2.000.000.000 pond sterling. Dat is de moeite waard om te gaan kijken en dus reizen we noordwaarts. Ik wou dat ze daar geen weg gemaakt hadden! Door het gewone vlakke veld rijd je veel beter dan over die verschrikkelijke stukgereden wegen, die wel het meest lijken op dwarsleggers van een spoorweg waarvan ze de rails hebben wegge haald, zoo regelmatige volgen de kuilen en gaten elkaar op. Het veld daarnaast is vlak, onafzienbaar vlak, haast zonder een enkelen boom. en we kampeeren dan ook twee nachten bij alleenstaande groepjes doringboomen; dat geeft altijd nog een gezelliger idee. De avon den zijn prachtig met schitterende sterren luchten, maar echt vrieskoud. Het is een toer om warm te blijven onder flanellen lakens en donsdekens, maar overdag is het altijd nog heerlijk zonnig en warm. En dan tegen den middag van den derden dag verschijnt een bergrug aan den verren horizonToen de Boerenvoortrekkers dit gebergte voor het eerst zagen, was het voornaamste dat hen trof, de vele watervallen, die witte kronkel lijnen teekenden in het groene landschap. Vandaar de naam Witwatersrand. Onze eer ste indruk is een andere. Een hooge berging, een echte rand, die de hoogvlakte afsluit, maar haar niet horizontaal begrenst zooals vroeger, doch vol pyramiden van wit zand is, waarnaast hooge schoorsteenen groote rook wolken uitbraken. De rand stelt zichzelf met een voor als een der grootste mijncentra, die ik ooit gezien heb! Wij klimmen nog een poosje zigzag omhoog, tot we boven de twee duizend meter zijn, dan rijden we tusschen de hooge zilveren zandhoopen, hier dumpings genoemd, tusschen de ratelende stampbatte rijen en bijbehoorende fabrieksdorpen ver der, tot plotseling een groote straat, het begin van Johannesburg, voor ons ligt Meer straten volgen. Een echte moderne wereldstad met kolossale bankgebouwen, winkelstraten, wol kenkrabbers, electrische trams en wat nog meer bij het tegenwoordige stadsbeeld hoort. Het verkeer is uitstekend geregeld met stop lichten op vrijwel alle hoeken van straten.- Alle straten staan loodrecht op elkaar, er zijn practische kaartjes van, dus ik vind al gauw wat ik hebben moet, het bureau der automo bielclub, niet alleen voor route-inlichtingen, maar ook om even te weten te komen, hoe we bij een goudmijn vergunning krijgen om de zaak eens te bekijken. We worden verwezen naar de Chamber of Mines een gouvernements-controle-lichaam, want het bezoek is nogal groot en de mijn eigenaars zijn er niet zoo heel erg op gesteld. Meestal worden een 25 personen tegelijk rondgeleid maar die moeten omlaag met lif ten, die anders werklui of wagentjes erts mee nemen. Daarbij moet het transportsysteem dier wagentjes op langzamer tempo ingesteld worden, omdat gewone menschen die snelle stijgingen en dalingen over duizend of 1500 meter zeer slecht verdragen. Zoo kost elk be zoek aan een mijn de directie daarvan een kleine duizend gulden. De regeering dwingt nu elke mijn, eens in de maand bezoekers te ontvangen, zoodat de schade gelijkelijk ver deeld wordt. Wij troffen een der nieuwe mij nen in de buurt van Brakpan, een 40 km. van Johannesburg, zooals de stad hier altijd ge noemd wordt. Dus reden we 's avonds naar Brakpan en kampeerden in een eucalyptus- boschje daar in de buurt. En toen 's morgens er op af. We werden Lijfstraf voor belasting ontduikers. De regeering van Estland is voor nemens een wetsontwerp in te dienen, waarbij belastingontduiking strafbaar zal worden gesteld met geeseling of dwangarbeid. Zij, die de belasting hebben ontdoken, zullen worden verplicht handenarbeid te verrichten, tot hun verdiensten vol doende zijn om het tekort aan te vullen. Zij, die weigeren te werken, zullen 25 sla gen met een roede ontvangen. Wanneer- vrouwen de overtreding begaan, zal de roede worden vervangen door een bundel twijgen. Naar verluidt heeft de politie reeds een lijst met 2000 personen, welke verdacht worden, verzameld. '"Reuter) meteen in de gelegenheid gesteld onze klee- ren te verwisselen voor een khakihemd en broek, aangevuld door regenjas en zuidwester en zoo ging het naar den schachttoren, waar onder de lift ons in luttele minuten 500 meter naar beneden bracht. Daar wandelden we een heel eind door electrisch verlichte gangen, waar op kleinspoor tal van karretjes, met erts beladen, af en aan gingen. Al spoedig echter werden we van acetyleenlantarens voorzien en weken we van de hoofdgangen af. De hoofdgangen waren bepleisterd hier in de zij gangen vormt gesteente den zijwand en wijst de gids ons, hoe het goudhoudende conglome raat in banden van een halve of één of twee voet tusschen ander gesteente ligt. Evenals in onze steenkoolmijnen is het daarom vaak noodig, een heeleboel waardeloos nevenge steente mee weg te halen, omdat anders de dunne goudhoudende laag niet afgebroken kan worden. Afgebouwd, noemt de mijnwer ker dat. Natuurlijk worden de gangen en gangetjes toch zoo smal en zoo laag mogelijk gehouden. We moesten dan ook al gauw ge bukt gaan en daar waar de mijnwerkers bezig waren kon je alleen komen door op je knieën of op den buik vooruit te wurmen. En dat is nu heelemaal niet erg om zoo eens even voor je plezier te gaan kijken maar het werk moet ook meest in hurkende of liggende houding gebeuren. Dat kan elke mijnwerker u vertel len maar ook elke Hollandsche mijningenieur, die in zijn studietijd al het werk van den mijnwerker moet leeren verrichten. En daar wordt niet de hand mee gelicht hoor! En het is een buitengewoon zwaar werk ook nog. Hier in den Rand wordt bijna alle werk door kaffers verricht, bijzonder sterke kerels, die geworven worden in Swazieland en Basoetoeland en meest eenige maanden in de mijnen werken, om dan, naar hun begrippen, rijk huistoe te gaan. De handigsten leeren het werk met de electrische boor, die gebruikt wordt om twee meter lange gaten te boren, waarin dan dynamiet wordt gedaan om zoo het erts los te doen springen. Nu zijn die bo ren prachtig ingericht. Ze zijn spiraalvormig, zoodat het losgeboorde gesteente meteen naar buiten wordt getransporteerd; ze zijn hol, en door die holte vloeit water onder druk aan, dat de boor koel houdt, die anders gloeiend heet zou worden. Maar de boor moet met kracht tegen den steen gedrukt worden, wil hij goed werken en als je zoo'n zwaargespier- den neger, half liggend, den rug tegen den steenwand gedrukt, met handen en voeten den boor aandrukkend, ziet trillen van in spanning, geloof dan maar. dat er flink aan gepakt wordt. De boor werkt met oorverdoo- vend geraas, waterkraan en contact worden even handig met de teenen als met de vingers bediend. Dat boorgaten maken is stukwerk en vandaar, dat deze kerels zich tot het uiter ste inspannen ook. Daarbij komt nog, dat gewerkt wordt in een echte broeikasatmos feer, hooge temperatuur niet alleen, maar vocht, dat langs alle wanden afdruipt. Tus schen twaalf en twee en tusschen 5 en 6 ver laat dan een ieder de mijn. "Dan worden alle aangebrachte dynamietla dingen electrisch ontstoken en de aarde trilt met recht tot in haar grondvesten. Een uurtje later daalt het Wolkenkrabbers in Johannesburg-. werkvolk weer af. Het losgeschoten puin wordt naar de kipkarretjes gebracht, vaak met behulp van sleden en schudgoten en ver tikale schachten en dart omhoog gevoerd. Zoo gaan wij ook weer omhoog en bezien eerst de sorteerinrichting, waar het gesteente op loo penden band honderden negers passeert, die de stukken loos gesteente met de hand uitzoe ken en alleen het goudhoudende conglome raat op den band laten liggen. Een verbazend zenuwachtig werkje, waarbij menigeen het te kwaad krijgt. Dan wordt in kolossale steen brekers het erts gepoederd en voor een klein gedeelte over schudtafels gevoerd, waar het goud zich ook alweer in bepaalde secties van het bewegende deel ophoopt. Verreweg het grootste gedeelte echter wordt eerst weer door wasschen met water geconcentreerd en ver volgens met een cyaanoplossing behandeld, waarin goud gemakkelijk oplost. De oplossing wordt dan met zink behandeld, waarop het goud neerslaat. Goud en zink worden van el kaar gescheiden met behulp van sterke zuren en het fijnverdeelde goud gesmolten en in sta ven gegoten. Al die laatste bewerkingen zijn heel weinig interessant, lang niet zoo aardig als bijvoor beeld de schudtafels, die men vaak ziet. Daar zie je uit de aardmassa de witte, roode, zwarte en goudgele korrels elk hun eigen weg over de tafels kiezen en zich zóó ophoopen in be paalde gedeelten. Maar het cyaanproces geeft veel minder verlies en het is om het goud te doen in Johannesburg. Wij krijgen met alle genoegen een paar stukken erts mee. In een kubieken meter, die 2500 kilo weet, zit zoowat voor zes gulden, dus op een paar kilo meer of minder erts komt het niet aan. Een paar kilo goud geven ze niet zoo maar aan iedereen af. Aan mij welom eens te voelen hoe zwaar het was, maar ik moest het terug geven! De terugrit van Brakpan naar Johannes burg ging ook weer langs een aantal mijnen, mijnafvalhoopen en mijnstadjes. Anders is er eigenlijk in de heele buurt niets meer te zien. Hoe vreemd de zwarte werkkrachten tegen over deze nieuwe omgeving staan, blijkt nog door bordjes, die hier en daar langs de wegen staan en vermeiden: „Pas op! Hier steken inboorlingen over!" En ge ziet ze dan ook met verwonderde gezichten de voorbijsnellende auto's nastaren. Wanneer ge de groote lood sen bezoekt, waar ze 's nachts ondergebracht worden, vindt ge ze, gekleed in wat kleurige kralen en een lendenlapje. Daar ziet ge ze hun eenvoudig potje mieliespap koken op een houtvuurtje en krijgt ge eigenlijk meer indruk van werkelijke natuurmenschen, dan op een rij toertj e door de Unie van een week of vier. We zijn weer in Johannesburg vóór we het eigenlijk goed weten. De mijnen liggen er gewoon tot midden in de stad. Dat mag aan één kant pleizierig lijken, zoo vlak bij het werk te zijn, maar dat heeft vaak zijn nadee- len ook. Hier bijvoorbeeld, door de verschrik kelijke stofstormen. De dumpings, de afval- hoopen van de mijnen, bestaan voor het grootste gedeelte uit gesteente, dat zoo fijn mogelijk vermalen is om al het goud er uit te halen. Als daar een paar weken lang de Afri- kaansche zon op gebrand heeft en er steekt dan een flinke wind op, dan wordt het scher pe kwartsstof in groote vlagen over de arme stad uitgestrooid. Het dringt door alle kieren en spleten, komt in de huizen en in de kasten, in het brood en in de melk. Johannesburg is in tijden van sterken, drogen wind, die bij voorbeeld in de Augustusmaand over de heele Transvaal waait, vrijwel onbewoonbaar. We genieten nog even van de mooie winkels en zien het drukke leven in de reuzenstad dat allemaal afhangt van het wel en wee der goudmijnen. Dat is altijd een angstig idee en het heeft nog al eens meer gespannen om het lot van Johannesburg. Er is gouderts in enor me hoeveelheden, maar het erts is arm, zoo arm, dat reeds in 1889, drie jaren na het be gin, een catastrophe dreigde. De redding kwam van twee kanten. Vóór dien was steeds met het kwikprocédé gewerkt, dat slechts on geveer 60 procent van het aanwezige goud weet te winnen. Juist op tijd werd het cyanide procédé ontdekt, dat bijna volkomen extrac tie geeft en dit redde het bedrijf. Daarbij kwam in 1892 de spoorweg gereed, die het mogelijk maakte, groote hoeveelheden dyna miet en zoo aan te voeren en zoo werd de exploitatie opnieuw met alle macht ter hand genomen. Alleen in een zeer groot bedrijf kunnen de verwerkingskosten zoo laag wor den gehouden, dat dit erts loonend kan wor den geëxploiteerd. En het bedrijf werd zeer groot, vooral door Engelschen invloed en Engelsche werkkrachten, die zich al gauw niet alleen richtten tegen de Boerenregeering, maar tevens hulp en steun zochten buitenaf en die graag vonden bij mannen als Rhodes. Het gistte in den Rand. De geheime wapenhandel bloeide en buiten de grens ver zamelde dr. Jameson zijn troepen. 29 Decem ber 1895 viel hij Transvaal binnen in vollen vredestijd, werd door een Boerencommando verslagen en laadde daardoor onsterfelijken blaam op zichzelf, op Rhodes en op de Brit- sche regeering. Thans, nu we al deze zaken van zooveel grooter afstand bekijken, zien we nog veel duidelijker, wat een onvergeeflijke fout deze overhaaste aanval van Jameson is geweest. We moeten voorop stellen, dat Rhodes, niet tegenstaande hij aan de voorbereiding van de plannen heeft meegewerkt, op het laatste oogenblik alles in het werk heeft gesteld om Jameson tegen te houden. De toestand was zeer gespannen. Met President Kruger was over Johannesburg, over den Rand, zooals men daar gewoonlijk zegt, heel slecht te pra ten. Rhodes is eigenlijk de stamvader van de gedachte van een Unie van Zuid-Afrika, zoo als die thans bestaat en is bijna gedurende zijn heele carrière een groot vriend van de Boeren geweest, getuige vooral zijn groote vriendschap met Hofmeyer, „Onze Jan", zoo als de Afrikaners in Kaapstad op zijn stand beeld hebben laten beitelen. Hofmeyer en Rhodes zouden samen hoogstwaarschijnlijk langs onbloedigen weg een Unie van Zuid- Afrika in het leven hebben geroepen, wanneer Kruger zich niet steeds daartegen verzet had, of ook maar bereid was gebleken de zaak ernstig te overwegen of te bespreken. Van dien kant zijn zeker óók groote fouten gemaakt. De steeds weer terugkeerende oor zaak van alle narigheid en misverstand is echter het goud van den Rand. Dat had tienduizenden vreemdelingen naar de Trans vaal gebracht, die daar leefden op heel an dere wijze, dan de vrome Boeren, hun volks raad en hun president het wel wenschten. In het eerst dacht men dat het goudhoudende gesteente wel spoedig allemaal verwerkt zou zijn, het rif uitgeput en daarom voelde men er niets voor, al die avonturiers het stemrecht en dus medezeggenschap in de regeermg te ge ven. Kruger wilde graag zijn land laten mee- profiteeren en wist dit alleen te bereiken door hooge invoerrechten op Engelsche goederen, o.a. levensmiddelen, buitensporig hooge trein- vrachten voor het onmisbare dynamiet en het zooveel mogelijk hinderen van alle andere middelen van vervoer. Dus zwaar betalen, geen stemrecht, geen burgerrechten, dat is nooit gezellig en vandaar het tot stand ko men van een partij van hervormers in Johan nesburg, die erg ontevreden waren met de Transvaalsche regeering, maar aan den an deren kant ook doodsbang voor de Britsche vlag. zoo bang, dat hoewel ze steun zochten bij Rhodes en Jameson, die niets zonder de Union Jack zouden doen, zijzelf ten strijde wilden trekken onder de Transvaalsche vlag, die dan als teeken van hervorming onderste boven aan den stok zou worden bevestigd. Maar het kwam zoo ver niet eens. De Her vormers hadden alles zóó uitgerekend, dat het vrij zeker zonder bloedvergieten zou kunnen verloopen, toen Jameson haast alles in de war stuurde. Niet alleen zijn haast. Vóór den „raid", den inval, hadden al zijn manschap pen drie dagen verlof gekregen met vrij whisky. Het directe gevolg was dat, toen ter wille van de geheimhouding de telegraafdra den doorgeknipt moesten worden, als eerste de verbinding met Kaapstad werd verbroken, waarlangs Rhodes telegram na telegram zond, om te zeggen, dat Jameson zich toch vooral 1 niet verroeren moest. Alle andere lijnen wer den ook vernield, behalvedie naar Pre toria. De man die daarvoor opdracht had. knipte een prikkeldraad hek langs een boe- renplaatsje netjes in stukken en begroef die, Osendarp wint het nummer 80 yards hardloopen bij de athhletiekwedstrij- den van „De Trekvogels" in Den Haag. Mysterieuze verdwijning in „Bad Lands". Drie onderwijzeressen uit Kentucky zoek geraakt. ALBUQUERQUE (Ver. Staten) 25 Juli. De gouverneur van de staat Nieuw Mexico, Clyde Tingley, heeft zich persoonlijk aan het hoofd van een groep waaronder 11 soldaten gesteld om in het Malpai-gebied, dat bekend staat on der den naam van „Bad Lands" naar drie on derwijzeressen uit Kentucky te zoeken die se dert 3 dagen verdwenen zijn. Daar zij vacantie hadden waren zij per auto 'n tocht gaan ma ken. De auto waarmede zij reisden heeft men thans verlaten gevonden in de nabijheid van onderaardsche gangen die onder de lavabed dingen van Nieuw Mexico loopen. Men vreest dat hier van kidnapping sprake is. Ondertus- schen heeft men de onderaardsche gangen nauwkeurig onderzocht doch zonder resultaat. In deze streek zijn reeds versoheiden touris- ten verdwenen, twee jaar geleden twee echt paren, die nimmer werden teruggezien. Deze „Bad Lands" sluiten aan op die van het wes telijke deel van Texas waar in April van dit jaar de verminkte lichamen van mevrouw en juffrouw Frome, bekende figuren uit de society van Californië werden gevonden en welke mis daad nog niet kon worden opgehelderd. (United Press.) lichtelijk onder den invloed waarschijnlijk. De eenige, die alles wist wat in Kimberley gebeurde was dus: de oude president Kruger. Hofmeyer en alle weldenkende menschen vielen Rhodes af en de Unie van Zuid-Afrika zou pas bereikt worden na de onbeschrijfelij ke ellende van den Boerenoorlog, waarvan de herinnering nu nog zoo buitengewoon sterk is, bij bijna allen die in Transvaal en den Vrij staat op het land leven. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. (Nadruk verboden). EXAMENS. Heilgymnastiek en Massage, Te 's Gravenhage is voor het voorexamen van het Nederlandsch Genootschap v. Heil gymnastiek en Massage, geslaagd: de heer T. van Beem te Haarlem. Huishoudkundige. Het diploma huishoudkundige is te Zetten behaald door de dames C. C. Lieneman te Bloemendaal; D. J. E. v. d. Ploeg te Heem stede en C. Reinsberg te Haarlem Mulo-diploma. Voor het Mulo-diploma B slaagde te Am sterdam P. J. v. d. Kwast te Halfweg. Costumière. Voor het examen costumière slaagde mej B. Zinkstok en voor coupeuse de dames A. van Breukelen, J. Verduin, W. Staphorst en R. Roest. R.K. MULO-EXAMENS. De op 23 Juli in het R.K. Verenigingsge bouw gehouden R.K. Mulo-examens hadden het volgende resultaat. Er waren 26 candidaten voor diploma A, waarvan 24 slaagden. Geslaagd zijn. Q. v. d. Peet, J. Weenink, C, Steeman, N. Warffemius, D. Jager, H. Schol ten, F. Slieker, P. vanSteijn, P. v. d. Zwan, B. Stroijckens, A. Smorenburg, M. van Tonge ren, M. Scholten, A. Linsen, M. Knaven, E. Hanraads, Th. Haring, M. Kaaij, M. v. Sam- beek, A. Wester, E. v. Honschoten, J. Klijn, A. Krouwels, E. Nielen HOOFDACTE. Haarlem, 23 Juli. Geëxamineerd 6 mnl en 2 vrl. candidaten. Geslaagd de heeren C J. Overtoom (Spierdijk), 9. Hulsbos (Aals meer), P. J. Kockxhoven (Nieuw-Vennep) en de dames C. J. A. Jonk (Hoorn) en mej. G. Hamer (Amstelveen). Getracht portier van auto te openen bij 80 K.M. snelheid. Op den Meppelerweg is gisternacht op de grens van de gemeenten Steenwijk en Steen- \vijkerwold de reeds bejaarde mevrouw baron nesse van Weideren Rengers, die, in gezelschap van een familielid, notaris jhr. van Sminia, per auto komende uit Duitschland, in de richting Steenwijk reed uit de auto gevallen. Mevrouw van Weideren trachtte, wijl zij onpasselijk werd het portier van de auto op een kier te openen. Door de snelheid van den wagen, ongeveer tachtig kilometer, vloog het portier geheel open. Mevrouw van W. werd op de straat ge slingerd, waarbij een harer beenen werd ver brijzeld en zij ernstige verwondingen aan het hoofd kreeg. Na door de doktoren Brons en Rijsbosch uit Steenwijk te zijn behandeld is zij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Het verbrijzelde been moet worden geamputeerd. DE NOORDWAND VAN DEN EIGEK BESTEGEN. GRINDELWALD, 25 Juli (D.N.B.) De Zwitsersche radio heeft medegedeeld, die vier Duitsche bergbeklimmers er in zijn geslaagd den noordelijken wand van den Eiger te be klimmen. Dit is de eerste keer, dat deze berg aan deze zijde is bestegen. Onvoorzichtigheid in Lunapark met den dood bekocht. Even voor sluitingstijd is gisterennacht op de Kijkduinsche kermis een doode- lijk ongeval geschied. In een z.g. ,tête a queue", een inrichting met kleine wagentjes, welke tot een snelheid van 30 K.M. in het rond worden gedraaid en waarin de passagiers door de middelpuntvliedende kracht met hun ruggen tegen de leuning worden gedrukt, be schermd door een ketting en een touw, dat zij kunnen vasthouden, maakten enkele jon gelui een zoodanig gebruik van het touw, dat het wagentje begon te slingeren. Twee hunner gingen bovendien rechtop in het wagentje staan, toen dit op volle snelheid was gekomen. De leider van den molen, het gevaar ziende, zette den motor stop, om het apparaat geleidelijk tot stilstand te brengen, doch een van het bedoelde tweetal, de 26- jarige H. A. L. uit Loosduinen, bleek reeds het evenwicht te hebben verloren en met het hoofd tegen een houten mast te zijn geslin gerd, zoodat hij vrijwel op slag was gedood. Botsing tusschen vrachtauto en melkwagen. Op den Rijksweg Apeldoorn-Amersfoort. ter hoogte van het dorp Terschuur, is Maandag ochtend omstreeks negen uur een vrachtauto met aanhangwagen uit Heerde op een melk wagen ingereden, waardoor het voor den wa gen staande paard op hol sloeg. De 45-jarige melkrijder Van het Land uit Voorthuizen kwam onuder den melkwagen terecht en kreeg beide wielen over het lichaam. Dokter van de Velde uit Voorthuizen ver leende de eerste geneeskundige hulp. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slacht offer in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Door de rijks- en gemeente-politie, onder leiding van burgemeester Westrik, is een on derzoek over de schuldvraag ingesteld. Ver moedelijk hebben de remmen van de vracht auto op het juiste oogenblik den dienst gewei gerd. De auto is ernstig beschadigd. LUNTEREN, 25 Juli. De bestuurder xan den melkwagen, welke vanmorgen nabij Terschuur door een vracht auto werd aangereden, is kort na aankomst ln het St. Anthonius-ziekenhuis te Amersfoort overleden. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. De vrachtauto is in beslag genomen. CREMATIE DR. L. HEIJERMANS. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van dr. L. Heijermans op Woensdag a.s., na aankomst van trein 15.14 uur, op Westerveld worden gecremeerd. DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT IN DE IJZER VLAKTE. Met groote plechtigheid is Zondag in tegen woordigheid van een ontzaggelijke menigte belangstellenden het monument in de IJzer- vlakte, opgericht door oudstrijders, onthuld. Overal in de stad werd gevlagd, van alle hui zen woei de Belgische driekleur. De plechtig heid werd door de Koninklijke Familie bijge woond. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 25 Juli. Bevallen 22 Juli: H. Wernsing—van Assen- bergh, z.; I. Groenendijk— Veltman, d.; J. G. Heideman—van Toor, d.; 23 Juli: S. H. Has- sink—Velthuijsen, z.; J. M. Wolf—v. d. Aak ster, d.; W. Icke—Spoor, d.; M. P. DirksKar- hof, z.; 24 Juli: H. H. v. d. HamKonings. z.; H. H. HoogreefBijlsma, z.; A. v. d. Linde- Gorter, d.; 25 Juli: M. C. D. van Westerhoven van de Linden, d. Overleden 22 Juli: Chr. P. BuisOosterom, 72 j., Floresstraat; P. Kamp. 38 j., Van 't Hoff- straat; 23 Juli K. van der Meer, 42 j.. Haze- paterslaan; 24 Juli: J. C. Burksenvan Wil- som, 69 j.. Plataanstraat; M. P. Verpoorte, 53 j., Gr. Houtstraat. n De resten van den toren van Bekkers zoo goed als opgeruimd De „Karimata" heeft Maandag een belangrijke vondst gedaan. Zij heeft drie zilveren Spaansche matten en een goudstuk opgehaald. De bagger molen is thans vlak boven het wrak. De resten van den toren van Bekkers zijn zoo goed als geheel opgeruimd. Onvoorzichtige voetganger door tram aangereden. Bij de tramhalte Overtoom hoek Stadhou derskade te Amsterdam probeerde Maandag morgen omstreeks negen uur een 34-jarige voetganger nog vóór een rijdenden tram de rails over te steken. Dit bleek evenwel niet mogelijk en hoewel de bestuurder nog krachtig remde, kon hij een aanrijding niet voorko men. De man werd tegen den grond geslin gerd. In bewusteloozen toestand en met een schedelbreuk is hij naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar hij ter verpleging is op genomen. Doodelijk ongeluk in textiel fabriek. Arbeider door drijfriem gegrepen. Maandagmorgen zes uur, kort nadat de ma chinerieën op de tectielfabriek van de firma Hertzberger te Boxtel in werking waren ge steld, is de achttienjarige P. Boeren uit Boxtel door een drijfriem gegrepen. De jon geman werd tegen den zolder geslingerd en op slag gedood.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7