Chamberlain constateert lichte ontspanning De strijd in Spanje een voortdurend gevaar voor den vrede. Oplossing van de Tsjechische kwestie eischt tijd. Internationaal Tuinbouw- congres te Berlijn. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. PROGRAMMA WOENSDAG 27 T U L I 1938 kk INISTER-PRESIDENT CHAMBERLAIN heeft in het Engelsche Lager- huis een uitvoerige rede gehouden waarin hij de buiten- landsche politiek der Britsche regeering besprak en concludeerde dat de spanning op het continent verminderd is en de atmosfeer lichter is geworden. Allereerst wees de premier op de toenemende bewapening die Engeland in staat stelt zichzelf te verdedigen. Na nogmaals de waarde van de „Entente Cordiale" tusschen Frankrijk en Engeland in het daglicht gesteld te hebben, zeide Chamberlain het te betreuren dat de onderhandelingen tusschen Groot-Brittannië en Italië nog niet tot het gewenschte accoord hebben geleid. Over de Tsjechische kwestie sprekend, meende de premier er aan te moeten herinneren dat het voor een Engelschman moeilijk is om dit probleem met zijn ver schillende kanten juist te beoordeelen. De Britsche regeering was verder bevreesd dat de onderhande lingen op een dood punt zouden komen, wat een groot gevaar voor den Europeeschen vrede zou kunnen opleveren, vandaar het voorstel om Lord Runciman als onderzoeker en bemiddelaar te zenden. In ieder geval zal dit voorstel de waardevolle resultaten hebben dat de openbare meening beter over de werkelijke feiten van het geval wordt ingelicht, waardoor problemen die tot dusver onoplosbaar schenen, misschien tot een oplossing kunnen worden gebracht. De oorlog in Spanje noemde Chamberlain een voortdurende bedreiging voor den vrede in Europa en hij was van meening dat een terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers, deze kwestie zeker veel, zoo niet alles, van haar dreigend karakter zou doen verliezen. Ten slotte betreurde Chamberlain het dat geen doeltreffende Volkenbonds interventie mogelijk was geweest in het Chineesch-Tapansche con flict. De Britsche premier was verder van meenrng dat, ook als de Volkenbond afziet van het gebruiken van geweld, er een zeer groot terrein is waarop deze instelling, die meer dan thans het geval is, beschouwd moet worden als representatief voor de heele wereld, haar groot nut kan bewijzen. Britsche vitale belangen zullen niet aan den vrede worden opgeofferd. T])E debatten werden geopend met een rede van den leider der libe rale oppositie, Sinclair. Minister-president Chamberlain ant woordde op deze rede. Hij herinnerde er aan, dat Sinclair gezegd had, dat een ieder het eens zou zijn met het voornaamste doel der regeering, n.l. de vestiging en handhaving van den vrede en de verwijdering, voor zoo ver dit uitvoerbaar is, van alle oor zaken van een mogelijk conflict en van prikkeling of grieven van het eene of andere land. Laat niemand in dit land of elders, aldus de pre mier, zich ook maar voor een oogen- blik verbeelden, dat, ofschoon wij den vrede nastreven, wij bereid zou den zijn, zelfs om der wille van den vrede, de Britsche eer en de Britsche vitale belangen op te offeren. Wij maken snel vorderingen met ons groote bewapeningsprogram en da gelijks wordt de gewapende kracht van dit land formidabeler. Terwijl die geweldige macht blijft als waarborg, die ons in staat stelt ons zelf te verdedigen, wanneer wij worden aangeval len, vergeten wij niet het feit dat, ofschoon het goed is een reusachtige kracht te bezitten, het tyranniek is er gebruik van te maken. Vervolgens sprekende over het koninklijk bezoek aan Parijs, sloot Chamberlain zich aan bij den.Jof, dien Sinclair had uitgespro ken over de schitterende ontvangst, die be reid was aan den koning en de koningin. Spr. zeide zich niet te kunnen herinneren, dat er ooit zoo'n eensgezindheid geheerscht had on der alle klassen en partijen in Frankrijk als aan den dag was getreden bij die gelegenheid. Deze eenheid tusschen Frankrijk en ons, aldus Chamberlain, is des te gelukkiger, daar algemeen erkend wordt, dat zij niet gericht is tegen eenige andere natie of combinatie van naties en omdat zij op zich zelf een hech ten stut voor den vrede vormt. Die eenheid, aldus voegde spr. hieraan toe, is versterkt en bevestigd door de besprekingen tusschen lord Halifax en de Fransche ministers te Parijs. De Spaansche kwestie. Vervolgens over Spanje sprekende, betreur de Chamberlain, dat het conflict, dat dage lijks Spaansche levens vernietigt en hulp bronnen verkwist, welke zoo hoogst noodig zijn aan het einde van den oorlog, voort duurt. Het is niet noodig eenig beroep te doen op de regeering om gebruik te maken van iedere gelegenheid tot bemiddelen ten gun ste van een wapenstilstand of van iets anders, dat een einde zou maken aan de militaire operaties. Wanneer wij in dit bijzondere oogenblik niet tusschenbeide komen, ge schiedt dit alleen omdat wij er van overtuigd zijn, dat het oogenblik nog niet is gekomen waarop wij met succes tusschenbeide kunnen komen. Chamberlain herinnerde het huis er aan, dat generaal Franco nog geen antwoord ge zonden heeft ten aanzien van het niet-in- mengingsplan. ofschoon de autoriteiten van Burgos geantwoord hebben, dat zij de formu le van de Britsche regeering aanvaarden ten opzichte van een onderzoek naar zekere ge vallen. waarin beweerd werd. dat opzettelijk aanvallen waren ondernomen op Britsche schepen en er mede accoord waren gegaan, dat een onderzoek zou worden ingesteld. AT het Britsch-Italiaansche aócoord be- treft verklaarde Chamberlain: Wij heb ben deze overeenkomst nooit beschouwd als slechts een bilateraleregeling tusschen Italië en ons. Toen wij de onderhandelingen aan vingen, deden wij dat, omdat (en wij zijn nog dezelfde meening toegedaan) wij dach ten, dat een herstel van de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen tot de oude termen van vriendschap en vertrouwen ons belangrijk nader zou brengen tot ons laatste doel, n.l. een algemeene Europeesche kalmeering. De regeering was van oordeel, dat de Spaansche toestand een voortdu rende bedreiging vormde voor den vrede in Europa en om die reden uit die categorie moest worden verwij derd, voordat de overeenkomst van kracht kon worden. Het is niet onze schuld en het is niet de schuld der Italiaansche regeering, dat die voor waarde niet is verwezenlijkt. De Ita liaansche regeering heeft, geheel aan haar woord voldaan door de Italiaan sche troepen in Libye te verminderen, door de anti-Britsche propaganda oe staken en door samen te werken in het niet-inmengingscomité. Cham berlain voegde hieraan toe, dat ook Groot Brittannië zijn verplichtingen ten uitvoer heeft gelegd en stappen heeft ondernomen om te komen tot een opheldering van de positie der staten, leden van den Volkenbond, ten opzichte van de Italiaansche sou- vereiniteit over Abessinië. Wij kunnen de positie niet laten varen, die wij ingenomen hebben ten opzichte van een regeling der Spaan sche kwestie. Aan den anderen kant betreuren wij ten diepste het onver wachte uitstel en zullen wij alles doen wat wij bij mogelijkheid kunnen om een terugtrekking der buitenland sche vrijwilligers uit Spanje te ver gemakkelijken, opdat dat land niet langer een bedreiging moge vormen voor den vrede in Europa. De Tsjecho-SIowaaksche regeering niet opgejaagd. Voortgaande keerde Chamberlain zich tot Tsjecho Slowakije. Zonder speciale studie, al dus spr., is het zeer moeilijk voor de men- schen in Engeland te komen tot een recht-: vaardige conclusie ten aanzien van de ver schillende kanten in het probleem tusschen Tsjecho-Slowakije en de Sudeten Duitschers. Chamberlain ontkende, dat de regeering Tsjecho Slowakije opgejaagd had en voegde hieraan toe: onze bezorgdheid was veeleer, dat de Tsjecho Slowaaksche regeering te haastig zou zijn met de behandeling van den toestand, die zoo delicaat is, en waarbij het wenschelijk is, dat beide partijen niet in een positie komen, waarin zij zouden vastzitten en niet in staat zouden zijn om onderling verder te geven en te nemen. De Britsche re geering heeft er bij de Tsjecho Slowaaksche op aangedrongen haar voorstellen aan Henlein voor te leggen, alvorens ze in het eigen par lement te brengen. Wanneer eventueel een overeenkomst over een regeling tot stand zou kunnen komen tusschen den leider der Sudeten Duitschers en de Tsjecho-SIowaak sche regeerins: voordat eenig statuut in feit voor het parlement zou zijn gebracht, zou dat duidelijk de beste aller oplossingen vor men. Terwijl de tijd voortging, aldus voegde Chamberlain hier aan toe. leek het twijfelachtig, of zonder eenigen bijstand van huiten een vrijwillige overeenkomst tusschen de Sudeten Duitschers en de Tsjecho Slowaaksche Minister-president Chamberlain. regeering wel waarschijnlijk was. Onder die omstandigheden overwoog de Britsche regeering of er niet nog een andere weg was, waarlangs zij hulp zou kunnen verleenen om de on derhandelaars tot elkander te bren gen en, in antwoord op een verzoek van de Tsjecho-SIowaaksche re geering, kwamen wij overeen voor te stellen, dat een persoon met de noodige ervaring en kwaliteiten een onderzoek ter plaatse zou instellen naar het onderwerp en zou trachten om zoo noodig voorstellen te doen om de onderhandelingen tot succes te doen leiden. Die onderzoeker eri be middelaar zou natuurlijk onafhanke lijk zijn van de Britsche regeering. In feite zou hij onafhankelijk zijn van alle regeeringen. Hij zou uit sluitend optreden in zijn persoonlijke capaciteit en het zou natuurlijk nood zakelijk zijn, dat hij zou beschikken over alle faciliteiten en inlichtingen, teneinde hem in staat te stellen zijn taak ten uitvoer te leggen. Ik kan niet beweren, aldus voegde Chamberlain hier nog aan toe, dat een voorstel van dezen aard nood zakelijkerwijze een oplossing van dit probleem zal voortbrengen, maar ik denk, dat het twee waardevolle re sultaten kan hebben, n.l. het zal veel tot stand brengen ter inlichting van de openbare meening in het alge meen over de werkelijke feiten van het geval en ik hoop, dat dit kan be- teekenen, dat problemen, die tot dus verre onaanraakbaar leken, onder in vloed van zoo'n bemiddelaar minder hardnekkig kunnen blijken dan wij hadden gedacht. Het ligt volstrekt voor de hand, dat deze taak een zeer veeleischende verantwoordelijke en delicate zal zijn en de Britsche re geering is van meening, dat het een gelukkig ding is, dat zij van Lord Runciman de toezegging heeft ge kregen, datTiij deze taak op zich zal nemen, mits hij verzekerd is van het vertrouwen der Sudeten Duitschers, hetgeen naar ik hoop het geval zijn evenals van den steun der Tsjecho- SIowaaksche regeering. Runciman geen arbiter, maar onder zoeker en bemiddelaar. Op een interruptie verklaarde Chamberlain in dit verband nog. dat Runciman geen ar biter, maar een onderzoeker en bemiddelaar zal zijn, die zou trachten zich op de hoogte te stellen van alle feiten. Op de vraag van Churchill, of beide par tijen er mede accoord waren gegaan, ant woordde Chamberlain: wij hebben nog geen antwoord van de Sudeten Duitschers. Wij hebben, aldus voegde de premier hieraan toe, bij de Tsjecho Slowaaksche en de Duitsche regeering met nadruk gewezen op de wen- schelijkheid van zelfbeheersching. Met vol doening hebben wij de pogingen van de Tsjecho Slowaaksche regeering waargeno men en het heeft ons ook zeer verheugd van de Duitsche regeering verzekering te hebben mogen ontvangen, welke kort geleden her nieuwd zijn, betreffende haar wensch ten aanzien van een vreedzame oplossing. In dit verband noemde Chamber lain het Engelsch-Duitsche vloot- accoord als een bewijs voor de moge lijkheid van volledige overeenstem ming tusschen een democratischer) en een totalitairen staat. Ik zie niet in, aldus spreker, waar om dat experiment niet zou herhaald worden. Bij die vlootovereenkomst heeft Hitier een belangrijk gebaar van den meest practischen aard ge daan ter bescherming van den vrede, waarvan de waarde niet altijd vol ledig gewaardeerd is. Ten opzichte van de Britsche schulden aan Amerika verwees Chamberlain naar het kortgeleden in het Hoogerhuis gehouden debat. Sprekende over China zeide Chamberlain: „hoewel wij niet in staat geweest zijn, een leening aan China toe te staan of te waar borgen, sluit dat niet andere vormen van bijstand, financieel of anderszins, uit. De positie van den Volkenbond. Ten opzichte van de Volkenbond betreurde spreker het, dat geen doeltreffende Volken bonds-interventie mogelijk is geweest. Wij kennen de oorzaak, zoo zeide hij, wij be schouwen deze positie van den Volkenbond als tijdelijk. Zelfs wanneer het noodzakelijk is, dat de Volkenbond tijdelijk afziet van het gebruiken van geweld, blijft er toch nog een breed terrein, waarop hij zich nuttig kan maken. Het komt mij voor, dat de Volken bond zeer goed een nieuwe positie van ver trouwen en bijval kan opbouwen, met het resultaat, dat wij over een zekeren tijd tot de ontdekking kunnen komen, dat de naties, die uit den Volkenbond getreden zijn. omdat zij niet accoord gingen met het gebruik van geweld, naar den Volkenbond zouden kunnen terugkeeren en deel zouden kunnen nemen aan dit andere werk. Chamberlain besloot zijn redevoering met de volgende woorden: wij hebben allen het gevoel, dat de atmosfeer lichter geworden is en over het geheele vasteland is er een ver mindering ingetreden in het gevoel van spanning, dat zes maanden geleden drukkend was. Wij gelooven, dat de regeering haar bij drage heeft geleverd aan dat lichter worden van de atmosfeer en de vermindering der spanning. Wij zijn voornemens daarmede voort te gaan en wij gelooven, dat wij er tenslotte in zullen slagen de veiligheid en het vertrouwen terug te brengen aan Europa (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, Juli 1938. Van 12 tot 20 Augustus zal in Berlijn het twaalfde internationale tuinbouwcongres wor den gehouden, waar vakmannen uit weten- chap en praktijk en belangstellenden uit 51 buitenlandsche staten zullen samenkomen en van gedachten wisselen op een gebied dat voor allen niet slechts een bron van inkom sten is, een beroep, studie of navorsching, maar ook een ware hartsaangelegenheid. De enthousiaste leiders van de inderdaad grootsch opgevatte voorbereiding van het congres gaven bij een thee in het ministerie gebouw de pers enkele inlichtingen over de uitvoering van hun plannen en hoogst in teressante bijzonderheden over den tuin bouw met zijn vele vertakkingen in binnen - en buitenland. Alleen in den tuinbouw werken acht maal zooveel menschen als in landbouw en vee teelt. In weerwil van de hoog opgevoerde prestaties in den Duitschen tuinbouw, zal bij de verschillende klimaat- en aanbouwomstan- digheden het wederzij dsche warenverkeer met het buitenland steeds een belangrijke rol blijven spelen. Voor het ideale, zoowel als voor het economische, wetenschappelijke en praktische belang van den tuinbouw is in ternationale samenwerking een eerste eisch Reeds in 1865 is dit ingezien op een inter- ternationale bijeenkomst in Parijs, waar de wensch naar geregelde bijeenkomst werd uitgesproken. Pas na den eerste congressen in 1889 te Parijs en in 1893 te Chicago, kwam men vrijwel alle 5 jaren bijeen, tot er door den wereldoorlog een lange pauze intrad. Het eerste congres na den oorlog vond in 1923 in Amsterdam plaats, waarna Weenen, Londen, Parijs en Rome de congressisten ontvingen In Berlijn zal het congres in 20 secties wor den onderverdeeld. Om echter te voorkomen, dat enkele secties zich in het werk versplin teren, zal elk arbeidsgebied een thema wor den gegeven. Op hoevelerlei gebied tuinbouw te arbeiden geeft, wordt duidelijk als men ONZE DAGELIJKSCHE KINDER-VERTELUNC denkt aan sierplanten- en bloementeelt, aan ooft en groente, tuinzaden, boomkweekerij, tuinarchitectuur en tuinbewerking. Op elk gebied zijn er kwesties van internationale be- teekenis, problemen, die een gemeenschap, pelijken internationale oplossing verlangen, zooals koeltechniek, transport van produc ten, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Vergelijk in den tuinbouw de teelt van groenten en erwten voor conserven en het ophalen en bewerken van den oogst met groote machines, met de broeikassen cultuur der orchideeën, een uitgelezen kostbaarheid eener hoogontwikkelde cultuur, waarvan het zaad in laboratoria slechts na allernauw- keurigst wetenschappelijk onderzoek, in re. torten samengesteld symbiose tot ontkiemen kan worden gebracht. Zie het groote tuinbouwbedrijf met 6080000 vierkante meter onder glas, dat toegerust met up tot date machines, werkt naar alle regels van wetenschap en techniek en daar naast het bedrijf met 100 vierk. meter tuin, waar elk' plant en zaadkorrel door de hand gaan, voor zij in de aarde komen. Voor alles komen allen naar het congres, verbonden door het belang van den tuinbouw, zooals op de elf voorgaande congressen in steeds toe nemende mate gebleken is. Na het ernstige werk der congressisten, zal er dagelijks op gulle wijze voor ontspanning worden gezorgd. Krileuko thans ook „volksvijand". Van sabotage beschuldigd. Na in Januari uit zijn functies van volks commissaris van Justitie te zijn gezet, is de voormalige procureur van U.R.S.S.. Krilenko, door zijn opvolger Visjenski, tot „vijand des volks" verklaard. Visjenski beschuldigt Kri lenko en de juristen Patsjoekanis en Tsjelia- pof van sabotage van het Sovjetrecht. DE GRAVIN VAN WARWICK OVERLEDEN. In den leeftijd van 77 jaar is overleden de gravin van Warwick. Zij was een intieme vriendin van koning Eduard VII en van ko ningin Victoria. De gravin van Warwick heeft haar leven aan het socialisme gewijd en o.m. nog tijdens haar leven een van haar bui tenverblijven, Easton Lodge in Dunmow, Es sex, aan de Labourportij geschonken, welke er een college van maakte. Zij was in 1924 candi date der Labourpary in den kieskring War wick, doch werd toen door Eden verslagen. (Havas.) Op dit plaatje zien jullie de oude juffrouw Druppelneus, die aan het roeren is in een groote pan met deeg, want ze heeft aan haai man beloofd, dat ze dezen avond heerlijke spekpannekoeken zou bakken. Niet bewust van wat haar te wachten staat, roert ze stevig door, want over eenigen tijd zal haar man wel thuis komen en als ze dan nog niet klaar zijn, is hij natuurlijk uit zijn humeur. Wat hoor ik daar toch den geheelen tijd voor lawaai? had zij zichzelf al eens afgevraagd. Ik begrijp niet, wat dat zijn kan. Er zullen toch geen inbrekers zijn op dit uur van den dag?, DONDERDAG 28 JULI. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.30 ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.10 Declamatie. 11.30 Vervolg concert. In de pauze: Vioolvoordracht (om ca. 12.15 Ber.) 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 En semble Ca rel Alberts. 1.35 Orgelspel. 2.15 Vervolg concert. 3.00 Disco-variété. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Het Kovacs Lajos-orkest. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Orgel en harp. 7.40 Causerie: Menschen en mogelijkheden. 8.00 Ber.chten ANP, Mede deelingen. 8.15 Nieuwe Amsterdam- sche Orkestvereenigïng en kinderkoren. 9.15 Declamatie. 9.25 Renova-kwintet. 10.20 Gra mofoonmuziek. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 Sportnieuws afgewisseld met Tom van der Stap en zijn Witte Raven. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.01 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gra mofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang en piano. 6.30 Chr. Frie- sche uitzending. 7.00 Ber. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45—8.00 Reportage, eventueel gramofoonmuziek. 8.05 Ber. ANP. Herh. SOS* Ber. 8.15 Stafmuziek v. h. 6e R. I. 9.00 Repor tage. 9.30 Vervolg concert (10.00—10.05 Ber, ANP) 10.30 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.00 Reportage. 12.35 Het Norris Stanley-sextet. 1.00 Populair concert. 1.20 Dansmuziek (gr. pl.) 1.50 Piano voordracht. 2.20 De BBC-West of England- zangers. 2.50 Dansmuziek (gr. pl.). 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gra mofoonmuziek. 5.50 Het B, Crook-kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Causerie: Music and Memory. 7.00 Billy Cotton en zijn Band. 7.50 Reg. King's or kest. 8.20 Variété-programma. 9.20 Piano voordracht. 10.00 Korte kerkdienst. 10.20 Ber. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.29 Declamatie. Bert Firman en zijn orkest. 11.5012.20 Dans muziek (gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 8.10—9.05, 10.30 en 12.20 Gramofoonmuziek. I.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Viool voordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cellovoor dracht. 5.20 Radiotooneel. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.35 Zang. 8.50 Nationaal orkest en so liste. 10.55—11.05 Gramofoonmuziek, KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 en 8.50 Het Rheinische Landesorkest. 12.20 Gramofoon muziek. 1.35 Populair concert. 2.20 Omroep- kleinorkest en -Amusementsorkest. 6.30 De „Drei Musikanten". 8.30 Amusementsorkest en solisten. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Popu lair concert. 12.203.20 Danziger Landesorkest en solist. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.30—2.20 Gevarieerd programma, 5.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 9.20 Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervol? dansmuziek. 1.502.20; 5.20; 6.35 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest en gramofoonmuziek. 10.30 Omroepdansorkest. 10.50—11.20 Onbekend. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Omroepkleinorkest. 9.20 W. Hass' or kest. 10.20 Ber. 10.35 Sportoverzicht,. 11.05 Ber. II.20 Omroepkleinorkest. 12.20—2.20 Zie Keu len (1.151.26 Tijdsein)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6