De viering van den Belgischen Nationalen Feestdag. KORT VERHAAL D' Sneller tempo der werkloosheidsbestrijding. m H' (Van onzen Brusselsche correspondent). BRUSSEL, Juli. e Belgen hebben eindelijk een Nationalen Feestdag gehad, die hen lang in herinnering zal blijven. Alles werkte mee; het ongewoon mooie weer en zelfs de dag, waarop het feest viel. Bijna alle bankinstellingen, firma's en de kantoren van de stad vonden dat het niet meer de moeite loonde na den Donderdag nog te werken en ga ven ook de Vrijdag en Zaterdag vrij, Deze „drie dagen extra congé" wa ren al ruimschoots voldoende om den Brusselaar in een goed humeur te brengen en dat was voor dezen her denkingsdag wel noodig. Men was tot dusver niet zeer tevreden over de viering van dit Nationale Feest en in het algemeen niet over hetgeen er op de groote herdenkingsdagen werd gedaan. „Het is al tijd hetzelfde, nooit komt men met iets nieuws aan" zei men, en met eenig recht. Hierbij moeten wij opmerken, dat er wei nig volken vlugger in feeststemming raken dan juist het Belgische. Oogenschijnlijk lijkt dat een paradox, maar het is het niet. Van de buurtfeesten, van het feestje, dat de vereenigingen onder ons organiseeren en die gepaard gaa nmet een bal musette, waar voor wel heel weinig noodig is, verwacht men weinig vertoon: de stemming is er toch wel. Die is er reeds wanneer een troepje Belgen bij elkaar is. Maar van een nationaal feest heeft de Belg andere verwachtingen. Hij wil festiviteiten, die moeten klinken als een klok, want in ds- wereldstad Brussel is men tenslotte wel het een en ander gewend. Na de officieele plechtigheden, waarbij de Belg zijn Koning heeft gezien, mitsgaders schitte rende uniformen, weet hij zich weer met wei nig te vermaken. Op straat is het gezellig, de oroote kermis lokt hem aan en in alle cafés en zelfs op het plein wordt ijverig gedanst. Indrukwekkende herdenking. nrrr ij schrijven het eerste gedeelte W van onze brief in den namiddag, maar we kunnen reeds vaststel len, dat men het onafhankelijk worden van België op indrukwekkende wijze heeft herdacht. Des morgens, nog vóór acht uur, schrok men op door kanonschoten en het luiden van alle klokken van de kerken te Brussel. Met het feestelijk gebimbam, dat de doffe schoten begeleidde, werd een mooie dag ingezet. Iedereen haastte zich zoo spoedig mogelijk op straat waar overal de nationale kleuren wapperden. Wij zagen reeds provin ciale bonden met muziek voorop, die op de Grand Place gingen spelen of zich verbroederden met de zusterver enigingen in de hoofdstad. Ook in het Pare de Bruxelles, het mooie koninklijke plantsoen, waar wij door moesten om naar het traditioneele Te Deum te gaan luisteren, hoorden wij al vroolijke klanken De Brusselaars zijn nu eenmaal dol op mu ziek en op de honderd man zijn er minstens 60, die in een muziekcorps het een of ander uitrichten Gewoonlijk brengt men het Te Deum in de mooie St. Goedele kerk ten gehoore, maar dit jaar week men van deze gewoonte af en werd de hymne in de open lucht, op de Koninklijke Plaats gezongen ,vlak vóór de St. Jacobskerk, een van mooiste punten van Brussel. Dit was een fraaie en plechtige opening van den dag, maar 's middags ontrolde zich voor de oogen van de menigte een nog schitteren der schouwspel. Om vier uur werd voor het Paleis van Justitie een groote parade gehou den, bijgewoond door de Koninklijke Familie. Nergens komt een défilé beter tot zijn recht dan op deze Poelaertplaats. Men heeft het recht het gigantische gebouw monsterlijk lee- lijk te vinden, maar men moet toegeven, dat het een grootschen indruk maakt. De Poe laertplaats is, mede door het schitterende uit- zich over de benedentsad, een van de merk waardige plekken van Brussel en uitermate geschikt voor een indrukwekkende parade als die van dezen middag. De Vorstelijke Familie en de voornaamste autoriteiten hadden op een tribune plaats ge nomen, van waar zij door het volk werden toe gejuicht en waar zij een goed overzicht had den. Feestsfemming des avonds. OP vele openbare pleinen schetterde des avonds een versterkte gramo- foon danswijzen en op de groote bou levard in de binnenstad en bij de Por te Namur kon men niet door het ge drang heen komen. De Brusselaars blijven vannacht doorfeesten. Morgen hebben ze immers allemaal vrij maar wij kunnen reeds eenige indruk ken geven van een vroolijken en bijna dollen avond. Na de plechtigheden des morgens en in den middag was men voldaan. Men had alle gele genheid gehad om zich de hals uit te rekken teneinde de schittering zoo goed mogelijk te zien en nu begon eerst recht de vroolijke vie ring. Wij konden helaas niet overal zijn. Zoo zijn wij er van overtuigd, dat de Rue Haute, waar de Marollen wonen, een mooi en ruig feest heeft gevierd. Doch we hebben ons al leen maar even over de borstwering van de Place Poelaert bij het Paleis van Justitie kun nen buigen om te kijken naar deze feestelijk verlichte buurt, waar de cafés propvol moeten zijn geweest en waar de Marollentypen, die beurtelings aan Brueghel en aan Spaansche schilders herinneren, op hun manier den on afhankelijkheidsdag herdachten Op de kermis, waar de mensehen in rijen voor attracties als de tobogan en „De Reis naar de Maan" stonden, hebben we maar even een blik kunnen slaan. Na rijp beraad ver kozen we'de nog half officieele avondviering weer bij het Paleis van Justitie. Met mede werking van het leger was daar een groot avondfeest georganiseerd, dat reeds om acht uur met carillonliederen werd ingeluid. Hel der klonken de tonen boven het gonzen van de stemmen uit. Het was nog niet benauwd vol en uitkijkend over de benedenstad, waar de lucht altijd rood is gekleurd, kreeg men voor het eerst dezen dag een vredig, warm feeste- ajk gevoel. De militaire muziek bracht de menigte in beweging en ooh!- en aah!- geroep ging er op, toen „brandende" vliegtuigen de fraaiste oefeningen maakten. Kn eindelijk kwam de clou: het gansche Paleis, die groote donkere steenklomp, werd omgeven door kleine vlug ge vlammetjes, en warme roode lichten van vetpotten. De lompheid maakte plaats voor een sierlijke bewogenheid. Men keek met open mond en vergat zelfs te klappen..,. Tot dat ook dit weer uitdoofde en er vier optoch ten werden gevormd van burgers met fak kels, die met muziek voorop in vier verschil lende richtingen naar de stad trokken. Toen was het reeds elf uur, maar dit was pas het begin. Langs de mondaine Porte Louise begaven wij ons naar het Montmartre van Brussel, de Porte Namur. Dit vriendelijke kwartier met zijn vele kunstenaars en pseudo- artiesten was herschapen in een groot bal- musette. Vele café's hadden dansvloeren bui ten gebouwd, maar die bleken spoedig te klein, en op de keien ging het óók wel. Er werd veel gedronken, daar kunnen de transpireerende kellners van meepraten, maar van een dronkemansbeweging was geen spra ke: de Brusselaars kunnen uitbundig feest vieren, doch weten niettemin maat te houden. Heelemaal nuchter was echter niemand, be merkten wij, ook niet op het in licht badende Rogierplein bij het Gare du Nord, waar de groote Palace Taverne leek op een bloemen tuin, die zich uitstrekte tot het midden van de plaats, waar het op de klinkers heerlijk dansen wasBrussel deed vanavond en vannacht niet onder voor Parijs op den 14den Juli en men feestte met des te grooter animo door, omdat de morgen toch weer een nieu wen vrijen dag bracht. J. GRESHOFF. Viering van het jubileum van de Koningin. Bijdrage van 1350 van gemeentewege voorgesteld. HAARLEM Dinsdag. Blijkens circulaire van Ged. Staten van Noord-Holland van 9 Maart 1938 wordt bij voorbaat machtiging verleend voor uitgaven van gemeentewege voor straat- en (of) gevel versieringen, illuminaties, vuurwerk, uitvoe ringen of anderszins, ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, mits vaststaat, dat daarvoor uit bijdragen der ingezetenen niet voldoende middelen kunnen worden bijeengebracht. Het eventueel van gemeentewege te besteden be drag zal het karakter van een min of meer bescheiden aanvulling van het bedrag, dat door de ingezetenen wordt bijeengebracht moeten behouden. Met inachtneming van dien regel zal voor gemeenten met meer dan 5000 zielen ten hoogste 1 cent per inwoner beschikbaar mogen worden gesteld. In ver band hiermede stellen B. en W. den Raad voor een bedrag van f 1350 te hunner beschik king te stellen, ten einde binnen het raam van dit crediet eventueel de noodige uitga ven te kunnen doen. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Schoolmeesters 3—4 ct. per K.G. Geldersche schoolmeesters Vfa4 ct. per K.G. Eigenheimers V-fa4y2 ct. per K.G. Noordholl. 34 ct. per K.G. Zandaardappelen 4—6 ct. per K.G. Kleine zandaardappelen 4—5 ct. per K.G. telauwpitters. Geldersche 3Vs5 ct. per K.G. Met flinken aanvoer, kalmen handel. Vlas-aanvoer: 2450 K.G. Hollandsch Geel f 60—68 per K.G. Door drukke oogstwerkzaamheden werd er weinig gezwengeld en is de aanvoer klein; Aanvoer werd bij onverouderde prijzen ge ruimd. De kwaliteit van het gewas schijnt goed te voldoen. MULO-examcns te Haarlem. LJMUIDEN Dinsdag. Voor het A-diploma slaagden de volgende candidaten: Geslaagd voor Diploma A: G. Slot, A. Hel- kens, P. Mulder, N. Hartog, T. A. Harmeyer, M. B. Kwast, A. Bregonje, C. M. M. de Groot, C. Koren, S. T, Verhulst, H. M. P. van der Horst, M. J. Habiecht, A. van Es, C. W, Fic- toor, D. Kraay, H. Donker, T. Erkendiep, T. M. Verbeek, E. W, Baggerman, L. Hartman, Andela; F. Lanz, P. J, Voorneveld, L. A. Molenaar, J. M. Beek, T. Sauer, J. Nieuwstra- ten, J. C. Noë, N. J. van Gessel, J. M. Geurts, W. J. Groen, J. H. van der Ploeg, K. Schou ten, J. W. Hekket, W. C. de Jong, J. A. Reyn- ders, C. A. van der Wiel, T. Dekker, M. C. Doorne, H. Bartels, J. C. Koks, J. v. Overveen, Werner Bastiaan, G. Grobben, J. H. Versteege, W. Keyzer, J. A. Hartevelt, M. M. Mulder, A. T. L. Bakker, N. G. Weijland, W. A. Win dig, H. van Wijk, A. A. Drenth, J. v. 't Veer, M. C. Vlam, M. J. Schouten, H. Veldman, R. Kuiper, J. P. Waagmeester, I. H. R. Bakker, H. F. J. Bremerkamp, V. R. Cramer, A. H. W. Döring, C. J. Park, A. E. Markerink, P. Wil genhof, W. Haye, A. W. C. Hoed, L. S. A. Jaspers, D. Hastingius, L. Mars, J. L. Sleyster, S. Kort, W. T. Gorter, S. Jellema, J. P. Bos, A. Sonneveld, T. G. van Holwijk, G. Mouw, J., Serné, H. J. Sombroek, M. L. Blomjous, H. E. Folkerts, M. E. Spilker, M. S. van den Bosch, A. W. Cassee, D. J. Oggei, J. Steutgers, E. Stodel, B. Maandag. Voor het B-diploma slaagden: J. C. de Vrijer, B. ten Have, C. T. Meihuizen, H. van der Born, J. Mussert, J. Heeren en J. Visser, P. Blauwbroek, aanv. diploma. R.K. MULO-EXAMEN. De op 25 Juli in het R.K. Vereenigingsge- bouw gehouden R.K. M.U.L.O.-examens had den het volgende resultaat. Voor diploma A slaagden: E. de Breet, J. A. Jongeneel, A. Alleman, G. v. d. Boogaard, J. van Breemen, C. Dekker, A. van Dongen, G. v. d. Draaij, J. Entrop, C. v. Gent, J. Goes, B. Kühling, A. Laaper, H. v. d. Lubbe, C. Peeters, A. Scholten, E. Spit- teler, A. de Wit, J. Aijtink,, W. Both, M. v. Buuren, S. Engel, B. Evers, H. v. Hees, allen wonende te Amsterdam. Drie candidaten werden afgewezen. Voor diploma B slaagden: A. Feiten, Am sterdam. Voor dit diploma was slechts één candl- daat. Staatsexamen. Geslaagd voor diploma Staatsexamen A: de dames G. Roselaar, W. J. H. C. Schouten, M. Dagnelle, M. L. A. J. de Steenhuijsen Piters, en de heeren F. A. van Blitz, S. J. J. Benlstant, J. P. H. Pino, B. Bond, G. H. H. M. Boelaars, M. E. Dierkx, J. P. van der Lin den, C. F. C. M. Ingen Housz, C. M. M. van Roermund, G. Th. Thijssen, D. de Baan. Af gewezen 10 candidaten. Geslaagd voor B: de heeren S. Bijleveld, H. W. L. Hillebrandt, J. Mulder, J. G. Snackers, S. Cnossen, J. Haak, P. Proost, H. L. F. de Kat. Afgewezen 3 can didaten. Het examen wordt voortgezet met 7 can didaten voor A en 3 voor B. M.U.L.O. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het Mulo examen: N. H. Hofman en W. Harting, Aals meer. Hoofdacte: Haarlem. Geslaagd zijn op 25 Juli: W. Oos- terbaan, Koog aan de Zaan. C. Oosterling, Zaandam. G. Köhne, Beemster en mej. C. J. G. M. de Vos, Haarlem. De Vierdaagsche Afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen zijn Dinsdag morgen begonnen. Het vertrek vond plaats bij de Prins Hendrik-kazerne. Een groep deelnemers begeeft zich op weg. Ook steun uit het werkfonds voor laboratoria. De kwestie van den loonbijslag. Ook naar de meening der regeering is het dringend noodzakelijk, niet alleen om de werkloosheid in belang rijke mate te verminderen, maar even eens om alle krachten er op gericht te houden, deze vermindering in het snelst mogelijke tempo te doen plaats hebben, aldus zegt de regeering in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming. Intusschen mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de geheele toestand in de we reld er op wijst, dat het probleem van de werkloosheid er een is. hetwelk niet binnen zeer korten tijd in zijn vollen omvang is op te lossen. Hieruit vloeit voort, dat de te ne men maatregelen met beleid moeten worden genomen. Nimmer mag de regeeringspolitiek tot bestrijding van de werkloosheid er toe lei den, dat op het Nederlandsche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten worden ge legd, dat de ontplooiing van het bedrijfsleven, waaruit de werkgelegenheid allereerst moet voortkomen, in de toekomst zou worden be lemmerd. Voor wat betreft de outillage van het werk- wordt verricht om het met de noodige snel heid te doen werken. Verschillende leden meenen, dat de lasten, welke het werkfonds oplegt, voor een groot deel worden overgeheveld naar de lagere or ganen. Die opvatting is in haar algemeenheid niet. juist. Nu in het voorloopig verslag enkele opmer kingen zijn gemaakt met betrekking tot het vraagstuk van de loonen, herhaalt de regee ring, dat een oplossing van het probleem, waar het hier om gaat, bemoeilijkt zou kun nen worden, wanneer zonder meer voortdu rend op loonsverhooging wordt aangestuurd. De regeering zal in nauw overleg met het bedrijfsleven zelf, dus ook met de organisaties van de arbeiders, zoeken naar de beste oplossing om het be- drijsfleven te bevorderen. Zij heeft het vertrouwen, dat ook de arbeidersstand, waartoe mede behoort het gros der thans werkloozen, hierbij volledig zal willen medewerken. De opmerking is gemaakt, dat de werken van het werkfonds niet tegen het normale loon worden uitgevoerd. Naar aanleiding hier- an moge de aandacht er op worden gevestigd, dat het verschil met het normale loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd met de bonafi de vakbonden. Niet juist is. dat bij het werkfonds sprake is van eigen beheer, noch, dat het werk gecon centreerd wordt bij enkele groote werkgevers. Alle bonafide aannemers hebben recht tot in schrijving en maken daarvan dan ook gebruik. Het vraagstuk van den loonbijslag bevindt zich niet alleen in de sfeer van de studie, doch ook in die van de practijk. Elk voorkomend geval wordt zeer nauwkeurig op zijn mérites be oordeeld. Bij die beoordeeling wordt nauwgezet met de bezwaren, die de re geering ten volle kent, rekening ge houden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een dezer dagen een circulaire doen toekomen, welke de mogelijk heid opent om onder verschillende voorwaar den woningen te verbeteren met premie van rijk en gemeente. Het is geenzins buitengeslo ten, dat ook voor de uitbreiding van labora toria hulp uit het werkfonds zal worden ver leend. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rijksleerschool te Haarlem is Dinsdag door de Oudercommissie op het terrein aan de Vail Oosten de Bruynstraat aldaar een Openluchtspeldag georganiseerd. Een groote groep kinderen poseerde voor onzen fotograaf. Waarzeggerij. door J. C. LODEWIJKS. ET feest liep ten einde. De lichtheid rankheid, het parelent opper vlakkige uit de conversatie was verdwenen en had plaats ge maakt voor een ernstig gesprek, dat was ont staan toen het woord waarzeggerij was ge bruikt. Sommigen meenden, daJt het inder daad mogelijk is, dat enkelen over bijzondere gaven beschikken anderen noemden het waar zeggen humbug, bedrog, oplichterij, een voor spellen in de ruimte, zoodat wel steeds een van de voorspellingen moet uitkomen. De gastheer, een beminnelijke levenswijsheid aan een groote mildheid van blik parend, achtte aan het raadplegen van waarzeggers en waar zegsters groote gevaren verbonden. We begrepen hem niet. Gevaren „Zeer zeker meen ik dat", zeide hij. „U blijkt allen zeer sceptisch tegenover de mogelijkheid van het in de toekomst zien te staan maar er zijn ook anderen, die vast en zeker gelooven aan wat hen uit de kaarten, of welke andere hulpmiddelen ook gebruikt mogen worden, wordt voorspeld. En toch bedoelde ik deze ca tegorie van menschen zoo even niet. Hun kan naar mijn oordeel geen ander gevaar bedrei gen dan dat zij, wanneer eens een voorspel ling niet uitkomt, zullen gaan twijfelen aan de waarde van de mededeelingen, welke hun zijn gedaan. En dat gevaar is zeker geen ge vaar te noemen". „Neen, eerder een geluk". De opmerking kwam van een van hen, die strak hadden vol gehouden, dat waarzeggerij niets anders dan bedrog was. „Maar welk gevaar bedoelt u dan?" De vraag werd door verschillenden tegelijk ge daan. ,.Ik zal u een korte geschiedenis vertellen. U kunt dan zelf oordeelen, of mijn woorden juist zijn geweest We schikten dichter bij, om niets te missen van wat een ervaren man zou hebben te zeg gen. „Vele jaren terug had ik een vriend", zoo begon de gastheer. ,.Het was een uiterst flinke natuur, die voor geen enkele moeilijkheid, voor geen enkel waagstuk terugdeinsde. Zelfs zou men haast hebben kunnen zeggen, dat hij zich in moeilijke omstandigheden pas in zijn element bevond. Hij was niet roekeloos, maar vermetel. Hij schuwde den strijd in het geheel niet. maar zocht hem vaak op, ..want", zei hij, „ik hou van moeilijkheden, van bui tengewone activiteit: ik moet oplossingen kunnen zoeken wegen kunnen banen". Hij had zich daarom den handel gekozen, om zijn liefde voor het waagstuk te kunnen uitleven. Natuurlijk had hij tegenslagen, maar die kon den hem in geen enkel opzicht terneer slaan. Zeker hem niet. Ze gaven hem integendeel nieuwen moed om vooruit te gaan. Ze waren hem een prikkel, vormden de aangename zijde van zijn leven. En bovendien waren ze, ver geleken bij zijn successen zoo gering in aan tal. dat er voor hem ook zelfs maar niet de geringste kans bestond om moedeloos te wor den. Toen ik nog aan het studeeren was, had hij zich reeds naam gemaakt en werd ge noemd als een van de groote zakenmenschen van de toekomst". De verteller zweeg even en zag ons aan. „En de waarzeggerij", vroeg eén van ons. „De waarzeggerij vernielde z'n heele car rière." ,,'n Verkeerde tip gekregen?" „Neen", antwoordde de oude heer. „De ge schiedenis is veel ingewikkelder dan u ver moedt. Toevallig ontmoette hij eens een man. die beweerde de gave te hebben in de toe' komst te kunnen zien en deze zeide, opdat m'n vriend zich van z'n capaciteiten zou kunnen overtuigen, dat over twee weken een met name genoemd fonds aan de beurs tien punten zou stijgen. Of de man inderdaad voor uit kennis had van wat zou gebeuren, weet ik niet, ook niet, of het louter geluk is geweest, dat zijn voorspelling is uitgekomen, maar op mijn vriend had het een fatale uitwerking. Hij geloofde aan de gave van den man en concludeerde daaruit, dat hij tot nu toe feite lijk vooruit iets had gewaagd, dat al zijn strijd maar larie was geweest, omdat alles toch blijk baar reeds van tevoren vaststond. Hij had ge dacht een bouwmeester te zijn en voelde zich sindsdien slechts een meelevend toeschouwer. Plotseling had het leven voor hem alle glans verloren. De elementen, welke voor hem aan het leven waarde en kleur gaven, waren ver dwenen. Er bestond voor hem geen waagstuk meer. geen moedig avontuur, en dit depri meerde hem zoozeer, dat hij zijn zaak liet verloopen cn weggetrokken is". (Nadruk verboden). Passagiersboot op de Ganges omgeslagen? Veertig personen zouden verdronken zijn. CALCUTTA 26 Juli Men vreest dat op de Ganas te noorden van Bishar een passa giersboot is omgeslagen. Veertig opvarenden zouden hierbij zijn verdronken. (United Press) De vorst van Liechtenstein overleden. Hij wordt door zijn neef opgevolgd. WEENEN, 26 Juli. Vorst Franz von Paula von Liechtenstein is Zon dagavond in den leeftijd van 85 jaar op zijn kasteel Feldsberg in Tsjecho- Slowakije ten gevolge van longontste king overleden. Niet lang geleden had hij de staatszaken aan zijn neef Franz Josef von Liechtenstein toevertrouwd alhoewel hij officieel de autoriteit voor zich had behouden. Franz Joseph zal zijn oom als Franz Joseph den tweeden opvolgen. (United Press). WIELRIJDEN. R. Groot sprintkampioen van Noord-Holland 1938. Zondag behaalde R. Groot op fraaie en over tuigende wijze den titel van kampioen sprint van Noord-Holland. Nadat hij op regelmatige wijze in de demi finale was gekomen zag het er naar uit in dezen rit, waarin hij bij loting tegen Van Gelder moest rijden, dat het afgeloopen was. Groot liet zich nl. door Van Gelder verrassen, zoodat hij met het ingaan van de laatste ronde met pl.m. 15 M. achter stand als het ware in geslagen positie lag. Groot zette er echter alles op. Bij het uit komen van de laatste bocht had hij zijn ach terstand tot op een lengte teruggebracht en toen wist hij nog juist op de streep Van Gelder te kloppen. In den eersten rit van de finale welke in matches a deux werd verreden gaf hij Zwar- tepoorte geen krimp en won van den kop af. Ook De Best werd op deze wijze door hem geklopt ondanks het feit. dat hij in de laatste 1000 M. een lekken band kreeg. De uitslag van dit sprintkampioenschap werd: 1 R. Groot, 2 Zwartepoorte. 3 C. de Best. Men vertrouwt dat hij zich bij het kan*- pioenschap van Nederland weer een zeer goe de plaats zal weten te verwerven. R. GROOT.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7